Raptitude
Találtam egy érdekes blogot, a Raptitude.com-ot.
A blog leginkább arra próbál választ találni, hogyan tudsz kiegyensúlyozottabb életét élni.
Az egyik cikkében arról ír, hogy képzeld el, hogy ezer évvel ezelőtt élsz, a szokásos emberek vesznek körül és az akkor szokásos dolgok történnek veled. Éled a szokásos életed, csak néha hallasz híreket, mi történt a szomszéd faluban vagy valahol nagyon messze, száz kilométerre tőled. Minden rendben valónak tűnik, megy az életed a maga útján.
De aztán kapsz egy kristálygömböt, amin keresztül sokkal több hírhez hozzáférsz, mint mások. Elkezd ömleni az információ: háborúk, éhínségek, rablások, természeti katasztrófák, gazdasági válságok és így tovább a Föld minden szegletéből.
Nem bírod magadban tartani, megosztod másokkal is a sok emberi tragédiát, igazságtalanságot, nélkülözést, a világ problémáját és az emberek gonoszságát, amikről eddig fogalmad sem volt.
Három dolog történik: az addigi életed, amivel semmi bajod nem volt, hiszen úgy éltél, mint mindenki más, hirtelen unalmasnak és túl szürkének tűnik, amikor annyi minden történik a világban illetve a világ hirtelen sokkal rosszabb hely lesz. A harmadik dolog, hogy te is és mindazok, akikkel megosztod a híreket, sokkal boldogtalanabbak lesznek és tele lesznek félelemmel, hogy mikor fog ez a sok szörnyűség velük is megtörténni.
Pedig a világ semmit nem változott, a kétségbeesésed, a depressziód, a világról alkotott új sötét képed mind egy dologra vezethető vissza: a kristálygömbre, ami szállítja neked ezeket az információkat, amire semmi szükséged és csak rosszabbá teszik az életedet.
Mára az egész társadalom nem hogy hírfogyasztó hanem egyenesen hírfüggő lett, miközben a “hírek” 98-99%-ának semmi értéke és értelme, csak arra valók, hogy teletömjék fejed teljesen felesleges és ártalmas zajjal, kétségbeesésbe és depresszióba taszítsanak: két fejjel született, lezuhant, összeütközött, elsüllyedt, lelőtték, megfulladt, elvált, megtalálta élete szerelmét, idén a negyediket és így tovább.
Az emberek ennek ellenére éppúgy habzsolják a híreket, ahogy habzsolják az eléjük rakott szemét kaját is, a chipseket, csokoládét és hasonló dolgokat. A szemét ételek túlzott fogyasztása elhízásban, cukorbetegségben és korai halálban nyilvánul meg, de ne legyenek illuzióink, a hasonló minőségű hírek túlzott fogyasztása legalább ilyen káros a mentális egészségünkre.
Ez különösen igaz most, hogy az emberek lassan egy éve be vannak zárva és sokkal több időt töltenek képernyő előtt, mint valaha, pedig már régen is túl sok időt szántak az életükből a különböző képernyőknek.
(Nem, nem az a baj, ha híreket olvasol, mert a tájékozottság soha nem árt, sőt. Ahogy az sem baj, ha eszel. Sőt, határozottan hasznos, ha eszel. A baj az, ha nem tudatosan eszel, hanem zabálsz csak, olyanokat, amiről tudod, hogy ártanak az egészségednek. Az információ esetében is csak a mennyiséggel és a minőséggel szokott baj lenni, nem azzal, ha tájékozódsz a világ valóban fontos híreiről.)
Ha érdekelnek a hasonló témák és beszélsz angolul, nézd meg a blogot, hátha találsz érdekes cikkeket rajta.
De mondok konkrétumot. 2010 környékén már lehetett látni – igen a hírekből -, hogy szakképzett munkaerőhiány lesz, mivel az EU kinyitja a hatarait. Akkoriban már többször megfordult bennem, hogy akarom-e csinálni tovább a cégem. Ez volt a végső érv, kiszálltam. Rengeteg stressztől kiemeltem meg magam, egyetlen percig nem bántam meg.
2021-03-29 at 18:10
nősülj meg, akkor csak egy gondod lesz 🙂
Egyébként: “A hír az, amit el akarnak titkolni. Minden más csak hirdetés.”
Egy hírgyűjtő oldal mennyire lehet hasznos? pl.: hirstart.hu/
Pl. leszűrjük témára, és megnézzük az 5-10 legolvasottabb hírt?
Hehe… az egyik bloggazda szintén olvashatja a rapitude blogot 🙂
voyager.blog.hu/2019/06/16/veg_es_kezdet_avagy_a_politikan_tul_844
Ha valaki 2019 vegen nem csak legyintett hogy kinabol jon valami ize, az idoben bezsakolt FFP3-as maszkbol, vagy eppen jutanyosan vett balatoni/hegyi/videki nyaralot. Ha egy helikopter-fan sok foldet akar venni Borsodban, gyanakodhatok hogy okkal teszi. Ha a racionalis penzugyi donteseirol ismert Kiszamolo egy olyan idoszakban akar berlemenybol nem nagyobb berlemenybe hanem sajat ingatlanba koltozni amikor a berleti dijak esnek de az ingatlanarak raketakent lonek ki, minimum elgondolkodom. Es igy tovabb. 🙂
Sajnos az egy olyan játszótér.
Arról nem is beszélve, hogy sok emberrel kénytelen voltam megszakítani a kapcsolatot, akik nagyon lelkileg lehúzó emberek.
Szerencsére a karantént is nagyon jól viselem emiatt.
Egyrészt a mai újságírás is ilyen: minden napra kell valami szenzáció, kattintásvadász címekkel. Másrészt mi is így fogyasztjuk: e végigpörgetve egy nagy adag hír a buszozás közben.
Sok cikknek jártam már utána, és legtöbbször a valóság köszönőviszonyban sem volt a cikkben leírtakkal.
A rengeteg, emészthetetlen hír frusztrálttá teszi az embereket.
Pl. most az oltás: melyiket? Kínai, orosz? Adenovírus, rns? Vérrögöt okoz? Mégsem okoz? Az ember nem akar lemaradni, de nem akar “rosszat” kapni..
Az átlagembernek nem is kellene tudni,a hogy milyen oltások vannak. Vagy meg tudja ítélni, hogy a csimpánz-adenovírus vektor, vagy a lipidbe csomagolt tüskefehérje-mRNS a hatékonyabb? Vagy melyik LESZ a hatékonyabb pl. a mutáns vírus ellen?
Egy balos médiumot ismerek, az a Mérce, na, ők balosak, olvass bele, és egyértelmű lesz a különbség a mainstream liberális-urbánus portálok meg közötte.
Ajánlanék egy kis 20. századi eszmetörténeti áttekintést, amúgy mindenkinek, lenne nagy meglepődés.
nem mellesleg: a hírolvasás soha nem a tájékozottságot teremti meg, csak a tájékozottság _illúzióját_
rengeteg nethuszárnak van mindenről igen határozott véleménye, csak mert olvasott 5-10 hírt a témáról. egyetlen elsődleges információjuk sincs, csak az ilyen-olyan (mindegy milyen) politikailag elfogult sajtó által előszűrt tartalmakat böfögi vissza. azon témákban, amikben valaki szakértő, láthatja, az egyes sajtó és a forumozók 90%-a egész egyszerűen lebutított, félrevezető, esetenként konkrétan téves információkat szajkóz minden valódi tudás nélkül
erre kár időt fecsérelni, szvsz
Ok, hol húzod meg a határt?
Munkahelyi dolgokról lehet véleményem? Önkormányzati? Országos? Eu-s? Nemzetközi?
Hitlert / sztálint lehetett korlátozni? Nemzetközi tömeggyilkost vagy csak a helyit lehet semlegesíteni? Ha valamely ország kimondottan atomháborút céloz lehet még idejében lépni? Vagy a kerthatáron túl ne nézzek és hagyjam az uralkodót/helyi döbrögit?
Összement a világ, minden hatással van mindenre, világszerte. Feltehetjük a kezünket, csak akkor ne csodálkozzunk ha aki nem tette világuralmat szerez. Sokkal kevésbé fáj idejekorán megfékezni egy folyamatot, legyen az politikai vagy járványos.
Elnézést mindenkitől, nyilván van az az életkor amikor az ilyen fokú fókusz a helyes, de azért mint általános elv ez nekem ijesztő…
munkának is megvan a maga helye, a családnaknis egyéni tájékozódásnak is.
Olvass könyveket helyette.
Teljesen egyetértek. Hiába olvasol el 100 szenzációhajhász cikket valamiről, sokkal többet ér, ha ehelyett elolvasol 1-2 a témában mérvadó könyvet.
Befektetéssel kapcsolatos hírekre fokozottan érvényes. Teljesen felesleges ezeket olvasni, hallgatni, nézni (CNBC ugye), hiszen ezzel csak a lényegtelen zaj jut el hozzád.
A legdurvább, hogy ezekben a “zaj” kategóriájú “befektetési” hírekben sokszor nem is említik az aktuális árfolyamot, csak azt, hogy ma 1%-ot emelkedett, vagy épp esett (mindig hozzáteszik azt is, a szerintük miért…) – ha véletlen belehallgatok, röhögök, hogy meg se tudtam a “hír”-ből, épp hol áll X részvény… 🙂
Ettől a zajtól nem fogod észrevenni a fontosabb. nagyobb trendet vagy fordulót, lépj hátra…
Bevallom, tényleg.
Sajnálom, hogy ezen az oldalon is libsi-balos-jobbos témájú kommentek jelennek meg.
A StayFocusd napi maximumban limitálja az ilyen, egyénileg megadott csoportba tartozó weboldalak látogatási idejét.
Miért, szerinted nem a véleményünk, választóké formálja a politikát? Esetünkben az EU politikát?
Őszintén rosszul vagyok ettől a ne beszéljünk, ne is formáljunk véleményt, ne is tájékozódjunk, majd az uraink elintézik jobbágymentalitástól. Nem téged akarlak bántani vagy minősíteni de talán ez az amit “alattvaló mentalitásnak” cimkéződött ugye. Amin persze mindenki megsértődött. Lehet alávalónak akarták hallani.
Az EU nagyhatalom (mégha nem is feltétlen viselkedik úgy, fiatal még, majd beletanul), mi vagyunk az EU. Szerinted nem kell beleszólni ha valahol a lakosságot irtják ideológi vagy faji kérdés miatt? Vagy koncentrációs táborok esetén? Európában kellett ázsiában nem? Vagy itt se kellett volna? Ázsiai népirtán mint sokszinűség? ne már.
Ki szóljon bele az eu politikába ha nem az eu polgár?Nemesség?
Vitatnám. EU mint nagyhatalom ha nem akrja végignézni amint Kína leigázza a világot akkor tegyen ellene. Az EU meg mi vagyunk, szavazati és közvélemény szinten.
Ketté kell választani a dolgokat. Pld. én sem szeretném, hogy az okos fehér ember menjen oda mindenhova és mondja meg a helyieknek hogyan legyen jó nekik. Ezt már próbáltuk, az ott lakók szempontjából nem nevezném sikersztorinak. Pld. Kínában 3-4000(!!) éve egyeduralom van, nem tudom miért gondoljuk mi azt, hogy nekünk kell megmondani hogyan kormányozzák magukat.
Ettől függetlenül kulcsfontosságú lenne, hogy csökkentsük pld. a Kínától való függésünket, különben le fognak nyomni mint a bélyeget.
Leírnád, hogy személy szerint te mennyit tudsz befolyásolni a Kínával vagy Mianmarral kapcsolatos politikán? Esetleg a kereskedelmi háborúra mennyi ráhatásod van? Mert szerintem nulla. Azt pedig akármennyivel szorozhatjuk, nulla marad.
Ez egész egyszerűen nem az állampolgárok játszótere, és kész.
Majd ha úgy döntenek, hogy inkább az EU-val szeretnék szorosabbra fogni az együttműködést, akkor persze nyissunk majd feléjük. De nekik Kína fizikailag szomszédjuk, mi meg 8000 kilométerre vagyunk. Az ő helyükben én is inkább Kínával akarnék jóban lenni. De ezt a döntést hagyjuk meg nekik.
Kérlek: 446millió/1 arányban az eust.
Illetve picit jobb mert lejönnek a nem szavazók, de az elv az ez.
Persze egyszerűbb ha leszarom a környezetvédelmet mennyi az enyém az egészhez képest. Leszarom a politikát, a szociális helyzetet, mindent csak én én én.
Aztán olyan a világ amilyen.
Az jó arány, tényleg. A lottó ötös nagyságrendjének kb a tizede.
De amúgy is hibás a gondolkodásod, mert ha a politikusok foglalkoznának a polgárok véleményével a nemzetközi dolgokkal kapcsolatban, nagyon más világ lenne. De lesz@rják, teljesen irreleváns számukra.
Mert mondhatom, hogy fontos mi történik csingilingi országban, de amúgy nem, nem fontos.
Ha nincs egy életre elég vagyonod, nemzetközi kapcsolataid és több országban ingatlanod meg újabb kapcsolataid a kijutáshoz, semmivel nem leszel jobb helyzetben amikor katonai diktatúrát vezetnek be, az alkesz Sanyinál, aki az utcán találkozik először katonával. Ugyanaz a sors jut. Az ember azt hiszi, hogy ő nem egy kis légypiszok a világ történéseiben. Pedig úgy 7,99999 milliárd ember csak széljegyzet. Én is, úgyhogy élek és nem rettegek.
Cserébe legalább napi X időt stresszelhetsz hírolvasáskor és latolgathatod az esélyeket.
Hiheted, hogyha figyeled a híreket és ha elolvasod a világvégét, akkor jobbak lesznek a túlélési esélyeid, de nem.
2021-03-31 at 16:18
pedig hogy visszasírják régi nyugati kapcsolataikat. A franciák la. otthagyták a kenyeret, ami csak ott ehető DK-Ázsiában. Oszt annyi is, de la. megtanultak tankot szétszerelni, bicajon eltolni a dzungelben Dien Bien Phu-ig, és ott összerakni 🙂 Na jó, ez túlzás. És az amikat is hogy’ bírták. + Persze ott is sokat tett a szocializmus (létező) szelleme.
+ Kínához: nekem mindig büdös, ha pl. azok az angolok pampognak szellemi termék lopásról, akik azóta is büszkék hogy a selymet hogyan csempészték ki, meg a szerecsendiómonopóliumot hogyan vették el a hollandoktól, és az amik is fair play módon közölték talán a svájci gyógyszergyárral, hogy az anthrax elleni addig 10-100 (?) $/db ár legyen 1$/db, vagy legyártjuk mi és ló..szt se adunk.
Minden ország nézi a saját érdekét, ha nem tudod miért van, akkor lehet a pofonfát rázni.
Sok köze nincs a cikkhez, bocs.
2021-03-31 at 19:08
Kis országként semmi ráhatásunk nincs Mianmarra.”
mindenesetre ha valaki figyeli a híreket, esetleg nem foglal szállást mostanság. Persze csak azért, mert ott derülne ki, hogy vírus van, és kell a negatív vírusteszt a határon, más gond nincs is… vagy várj csak…!
Ja, Burmát is az angolok vitték egy ideig. Valahogy sehonnan nem tudtak szépen távozni 🙂 Hong Kong, India-Pakisztán, Palesztína, Arab-fsz. Irak. Fura véletlenek vannak.
Minden hírről épp eleget tudunk így is. Bújni sem kell hozzá a netet egész nap, mindenhonnan árad, semmivel nem vagyunk lemaradva. Nem tudsz kihagyni semmit, mivel ha nagyon fontos hír van, azzal úgyis mindenki fogad a munkahelyeden, meg a boltban.. grr. még ott is öntik rád.
Meg kell próbálni magadat kicsit felülről nézni, hogy mit okoz neked, családnak a TV-s médiás hírözön. Azonnal rájössz, hogy káros, nem kell túlragozni.
A netes reklámokat amit tudok blokkolok, így nagyon kevés “felesleges hír” támad meg, bár így is az orrom alá dugják, de azért azt gondolom, hogy ez már azért bírható, és belátom, hogy ebből élnek a holnapüzemeltetők..
Szívből javaslom, hogy próbálja ki mindenki, legalább 2-3 hónapig a teljes TV mentességet. Nem fogsz hiányt érezni, csak ha elég punnyadt az életed..
Sajnos az ilyen “hírek” olvasása esetén jobb a kisembernek struccpolitikát folytatni, a saját érdekében. Mert kérdés, hogy én mint budapesti, családos apuka, mit tudok tenni, ha elolvasom, hogy a boko haram gyerekeket égetett el élve, vagy az al-shabab diáklányokat rabolt el? (bocsánat az erős példákért).
1. oda megyek és igazságot osztok mint Sam Childers, aki fogta magát, elment Dél-Szudánba, kézbe vett egy kalasnyikovot és a haverjaival megmentett több mint 300 gyereket a biztos haláltól.
2. idegesítem magam, hogy nem tudok mit csinálni, és feszült leszek, ami nem tesz jót az egészségemnek
Az elsőt nem tudom megtenni, akármennyire is akarom, mert nekem itt van családom, és nem biztos, hogy olyan szerencsés leszek, hogy túlélem az akciómat, a másodiknak pedig mi értelme van? Jó nekem ha ideges vagyok tőle? Jó, ha tudok róla? Miért jó? Mi fog változni?
Nono, a tévé hardvert azért ne dobjuk ki (hacsak nem projektort veszünk helyette). A kábeltévé előfizetés kell a fenének, de a tévén filmeket nézni jó dolog 🙂
“önmagában nem kétségbeejtő, ha vannak, akiket nem érdekel a politika”
A “nem érdekel a politika” egy olyan országban, ahol nagyjából rendben van a demokrácia, jogállam, stb., teljesen jogos álláspont lenne. Bárcsak dögunalom lenne a politika, szakértők vitáznának az eldöntendő dolgokról, kicsi állam, hadd menjenek a dolgok maguktól.
Jelenleg a politikai tájékozottság, vélemény kialakítása nagyon fontos a társadalom egésze számára, annak érdekében, hogy majd egyszer ez egy unalmas téma legyen, ne kelljen különösebben foglalkozni azzal, épp ki a miniszterelnök. Már alig várom.
Mikor volt rá példa mostanában, hogy az állampolgárok érdemben bele tudtak szólni az aktuális nemzetközi politikába? Lehet ezzel áltatni magad, csak nem érdemes.
Ezzel egyetértek. Soha nem szavaztam még, és nem is tervezem, hogy fogok. Ahol csak két vagy több rossz közül lehet választani, onnan én inkább távol maradok.
Márpedig jó politikus nincs, vagy ha mégis, a többi rövid úton kicsinálja, tehát nincs befolyása semmire. Viszont aki egyszer odakeveredik a húsosfazék közelébe, az menthetetlenül elkurvul. Csak a mérték a kérdés.
Még ha egy politikus komolyan gondolná is a jól hangzó ígéreteit, a lobbisták és pénzemberek nagyon hamar meg fogják győzni, hogy nem jó az úgy. De Magyarországon még a komolyan gondolás sem megy a 99%-nak. Akkor pedig az én szavazatomat egyik sem kapja meg. Az én döntésem az, hogy nem szavazok bűnözőkre.
Ne mondjátok már nekem, hogy egész nap azon stresszeltek, vajon Navalnijnak lebénul-e a lába, aznap hány embert gyilkoltak meg Mianmarban, vagy elítélik-e Floyd gyilkosait.
Viszont a tudás hatalom. Nekem egyszerűen jó érzés, hogy tudok a világ dolgairól, én attól stresszelnék, ha egy fogalmatlan idióta lennék.