Saját inflációs kalkulátor
Írtam róla nemrég, hogy nagyon jó a KSH inflációs adata, csak könnyen lehet, hogy a te fogyasztói kosarad alapján neked teljesen más inflációs érték jönne ki.
Ádám nem volt rest és csinált nekünk egy saját inflációs kalkulátort, ami a legfrissebb KSH adatokkal dolgozik.
Megadhatod, hogy te melyik tételre mennyit költöttél és kiszámolja neked a te saját inflációs kosaradat.
Megadhatod csak a fő kategóriákat vagy tetszőleges mélységben az alkategóriákat is.
Nem fizetsz lakbért? Hagyd üresen. A fizetésed felét a lakbér viszi el? Írd be. (Ezért nincs sok értelme az ilyen egy-méret-mindenkinek inflációs adatoknak: vagy egyáltalán nem érint a lakbér, vagy akár a fizetésed felét is ráköltheted. De az biztos, hogy egy ember sincs az országban, aki a KSH adatainak megfelelő összeget ad lakbérre.)
Csak baromfihúst eszel esetleg egyáltalán nem eszel húst? Ennek megfelelően töltsd ki a táblázatot.
Egyáltalán nem taxizol esetleg rengeteget mész taxival? Mostantól ezt is figyelembe tudod venni a saját inflációd számításánál.
Köszönjük a munkáját, ha valami szerinted rosszul működik, írd le a hozzászólásokban.
Itt a link a kalkulátorhoz:
https://arno-id.github.io/inflation-calc/
Update: ha lesz kedve megcsinálni, a 2.0-ás verzióban manuálisan is felül tudod majd bírálni a KSH adatait, ha a te lakbéred négyszer annyira drágult, mint a KSH értéke vagy a te kedvenc sonkád olcsóbb lett és nem drágább.
5%-os áremelés a munkatársi TOP 70 termékek esetében,
7,5%-os áremelés az egyéb büfé és éttermi termékek árában.
Az áremelés oka elsősorban a regionális gazdasági környezet változása, így például az élelmiszeripari termékek és nyersanyagok árának emelkedése.
Saját (%): 103.7
Saját (kijelölt) (%): 31.7
Amit érdemes megemlíteni szerintem, hogy ne felejtsd el beírni azoknak az árát sem amiket ritkán vásárolsz. Ha pl. 5 évente veszel egy használt autót 2 millióért, akkor ne felejts el beírni 400 ezret a kalkulátorba. Hasonlóan a pl. 3 évente vásárolt 120000 Ft-os TV is 40.000 Ft/év, stb.
Még mindig többet hozz az állampapír mint a párnaciha, vagy mint a bankban tartott pénz.
btw. elkezdtem ugyan ezt kitölteni, de mikor azt láttam, hogy hivatalos ksh számítás szerint a kávé 0,5%-kal a bor 0,2%-kal olcsóbb lenne, inkább abbahagytam. mindkét tételből minőségit veszek, és csak az elmúlt fél évben 10% (vagy fölött) drágultak, nem függetlenül a forint romlástól. de legalább jó tudni, amit sejtett az ember, a ksh adatai mit sem érnek. úgyhogy hajrá 2.0 kalkulátor! a kezdeményezés kiváló!
Havi 250.000 Ft/hó átlag költés mellett.
Nem semmi. Éreztem, hogy itt nem stimmel valami a számokkal.
Egy kiló alma 600-700 Ft, tavaly 300 Ft volt. A friss élelem nagyon drágult a nyár folyamán. Persze lehet enni tartós fagyasztot tetyos, pönnis cuccokat is akinek az jó.
Egy sportpéldával élve: ha nem éred el a selejtező-szintet, teljesen mindegy, mennyivel maradtál le róla.
Kérdés azokhoz akik ki tudták tölteni:
Ti hogyan követitek/könyvelitek a kiadásaitokat, hogy ennyire pontosan meg tudtok mindent mondani? Pl mennyit költöttetek kifejezetten felvágottra és mennyit kifejezetten sertéshúsra?
Tervezek én is valami hasonló saját költés-könyvelést, de ami túl komplex az nem mindig célravezető.
Előre is köszi!
Elég visszanézni egy hónapot és nagyjából látod, mire mennyit költöttél.
Lehetne külön írogatni, de én sem látom értelmét, az már-már önkínzás lenne.
https://kiszamolo.hu/tartsd-kezben-a-penzugyeidet/
gondolkodj, vajon miért lehet az alma júliusban 600 forint? Már bocsi, de ha télen veszel málnát, akkor a tavaly téli málna árához hasonlítsd. Nem atomfizika.
Ilyen szintre teljesen felesleges lemenni, elég ha 2 szintű kategória-rendszert használsz, fő- és alkategóriák, nem kell tovább bontani.
Ingyenes szoftvert használok a havi kiadások nyomon követésére, nap végén felvezetem a tételeket; napközben pedig mobilba írom, hogy ne legyen tele nyugtákkal a zsebem.
homebank.free.fr/en/index.php
Tud magyarul, több devizát kezel, grafikonokat és kimutatásokat tudsz lekérdezni, stb.
Az élelmiszereket csak főkategóriákban könyvelem (hétvégi nagy, hétköznapi kis bevásárlás, étterem, stb), de mivel kb állandó aka bevásárlásokkor a kosárba kerülő dolgok így 90%os pontossággal azért emg tudom mondani miből mennyi fogy egy hónapban
Nálam pl a hivatalos inlfa duplája körül lett a vége, 7.9%-os drágulás
Viszont az egyszeri tételeket nem tudom, hogyan kéne számolni. Pld. 2 éve vettünk egy hűtőt kb. 70 000 forintért. Az első gond, hogy egyrészt fogalmam sincs meddig lesz jó, szóval hány évre kéne leosztani a költséget, de legyen mondjuk hasracsapva 5 év. (azaz havi 1166 Ft)
Emiatt viszont ennél a tételnél számomra a 2020-s infláció teljesen irreleváns, a fontosabb szám, hogy a hűtő éves átlagos inflációja mennyi a 2018-2023 közötti 5 évben. Nehéz ügy ez, lehet a végtelenségig komplikálni 😀
-Hús
-zöldség-gyümölcs
-junk food
-egyéb
-házon kívül
Ennél részletesebb kéne, hogy ki tudjam tölteni az inflációs kalkulátort. 🙁
2h
Ez-hez -ből ered hasonulással. Ehhez.
Igen vannak fura tételek, pl. a lakásbérlet továbbra is zsigerből véleményes minimum, és a kaja is karcos.
De legalább most, aki kitöltötte látja, hogy a statisztika mire képes, és mire nem 🙂
Felteszem most lehet majd jelezni és kiofgásolni, hogy nem jól van mérve az egyes alkategória, mert a cigi pl. jobban drágult? Vagy hogy a benzinnel mi van?
Én személy szerint mondjuk nem foglalkozok a hivatalos inflációval annyira, mert engem elsősorban a saját költésem érdekel, amit nem a garasoskodás vezérel (nagyjából tiszták az elvárásaim, tudom milyen jellegű és minőségű felvágottra és sajtra vágyok, és nem az ár alapján vásárolok). Ha azt látom a saját kimutatásomban, hogy 5%-kal kevesebbet költöttem átlagosan, mint tavaly, akkor mindegy, hogy amúgy volt 10% hivatalos infláció. Például épp leszoktam a cigiről, így havi 30 ezret spórolok rögtön a tavalyi fogyasztáshoz képest.
Lassan tervezek is felhagyni a költségek írásával, annyira stabilan ugyanazokra költök, elég lesz a nagy kiadásokat írni.
Idézet a cikkből: “Megadhatod csak a fő kategóriákat vagy tetszőleges mélységben az alkategóriákat is.”
index.hu/gazdasag/2020/07/27/arak_inflacio/
“Minden fejlett országban divatos arra panaszkodni, hogy sokkal magasabbnak érezzük az árak növekedési ütemét, mint amit a helyi KSH hivatalosnak állít. De miért van ez? Például azért, mert sokszor tényleg igazunk van.”
itt 1 csekély eszkalálódása a hamis, vagy elcsalt álmoknak:
portfolio.hu/bank/20200729/bankcsod-ausztriaban-ezrek-varnak-a-penzukre-a-magyar-hatar-mellett-442942
ha a hitelező hitelezőjének hitelezője is gondba kerül, akkor mondjuk bármennyi pengőnél is többet lehet címkézni, de előreszaladtam…, mivel szerény ~355 a forintbázis ( a pénzügyi “szőnyeget, festményt, és elengedhetetlen alapítványok által vásárolt elengedhetetlen mennyiségben a huncut 250+ -ot érő devizánkért , majd kósa lalika (origo.hu/gazdasag/20100603-kosa-lajos-fideszes-polgarmester-kiutotte-a-forintot.html) szerény forintdöntögetése után, mára alig-alig kerül a normális kenyér kilója 1000! forint alá.
demagóg, mégis igaz:(
attól, hogy csak 4 év múlva veszed, attól a 2020-as inflációd (fogyasztói kosár árváltozása) azokra is megvan. Persze hatni fog majd vásárláskor már rá a 2021-es és a többi is.
Egyébként pont emiatt linkeltem a másik bejegyzést az elején, ott majdnem minden háztartási tételre van várható használati idő is:
Jó ez az index cikk.
Különösen a lakásárak bekezdést találtam érdekesnek.
“az Európai Központi Bank most észlelte, hogy ez így igen komoly torzítást visz az inflációs számainkba. Év elején fel is hozták, hogy gondolkozni kéne az ingatlanárak valamilyen hasonló szerepeltetésén, csak közben megjött a járvány.
Ez egyébként nem kis tétel elszálló lakásárak mellett. Az elmúlt évek 2-3 százalékos inflációja helyett duplája is kijöhetett volna a KSH-nál, ami a rövid távra optimalizált gazdaságpolitikánkat is nagyobb óvatosságra inthette volna.”
Lehetne olyan inflációs ráta, ami a lakásbérlők rátáját külön jelzi meg a lakásvásárlóékét is.
Igazából nem értem, miért ne lehetne akár 15 inflációs kosarat is számolni, akár külön Borsodban meg Pest megyében. 2020-at írunk, nem egy agysebészet.
De az első lakás (amiben laksz) az pont, hogy nem befektetés, nem?
Ha abból indulok ki, hogy laknom muszáj valahol, akkor vagy az albérletet fizetem ki, vagy a lakásvásárlással járó költségeket (a pénz amit a tőkém amúgy hozna, amortizáció, hitelkamat stb.)
Valami lakhatási inflációt bele kellene venni, ebben mindenkinek igaza van.
A KSH vezet olyan statisztikát is, h átlagban mire mennyit költenek az emberek. Miért nem azzal súlyozzák az inflációs kosarat???
+1 a 1Money appnak. Mi családi szinten használjuk a fizetőset, mindent tud: szinkronizál, fő- és alkategória, export, kiadás- és bevételkezelés, valuták, sötét mód, stb.