A kötvénypiac tragédiája
Megjelent régebben egy írás a Financial Timesban, amire ma találtam rá a twitteren a kötvénypiacok helyzetéről. Volt hozzá egy grafikon, ami bemutatja, mi az egyik legnagyobb probléma ma a kötvényekkel kapcsolatban.
A már 13 éve elhúzódó és lassan(?) sokkal több kárt, mint hasznot okozó jegybanki nulla kamat politika oda vezetett, hogy a megtakarítók nem tudják hová tenni a pénzüket belátható és az átlagos befektető számára vállalható kockázat mellett. (A piacról kiszorult befektetői pénzek aztán az ingatlanok és a részvények árát veri fel folyamatosan, de ez most mellékszál.)
Húsz éve a kötvények több mint fele fizetett 5% feletti kamatot, ami nagyjából tükrözte a befektetők kockázatvállalásának árát és infláció felett néhány százalék hasznot is jelentett a megtakarítóknak.
Ma mindössze a kötvények 3%-a(!!) ad ennyi kamatot és azok is olyan cégek, amit pár éve még bottal sem piszkáltak volna meg a befektetők.
Annyira beteg lett mostanra a világ, hogy a negatív(!!) kamatú kötvények összértéke tavaly elérte 16 billió dollárt, vagyis a kötvények bő negyedénél(!!) a hitelt nyújtónak kell kamatot fizetnie a hitelfelvevő számára. Azóta a helyzet tovább romlott. (A grafikonon a 2019-es adatok vannak még csak fenn.)
A kötvények 90%-a 3%-nál alacsonyabb kamatot fizet, 60%-ának kamata egyáltalán nem vagy éppen eléri csak az inflációs rátát a fejlett államokban.
S ha ez kevés lenne, idén kétszer annyi kötvényt bocsátottak ki a cégek, mint tavaly s régen látott mennyiségű cég adósságbesorolását rontották le a járvány miatt. A cégek adósságállománya az USÁ-ban meghaladja a 10 billió dollárt.
A cégek az elmúlt tíz évben minden egyes dollár bevétel-növekedést egy dollárnyi új hitelfelvétellel tettek lehetővé, ennek eredményeképpen a S&P 500-as cégek átlagos eladósodottsága az éves bevétel 20%-áról 38%-ra nőtt. Nem a profit, a bevétel 38%-áról van szó. (Érdemes ezt figyelembe venni, amikor örülünk a tőzsdei cégek szárnyaló bevételeinek.)
S miközben a járvány miatt a bevételek lezuhantak, az adósságok megmaradtak, sőt további hiteleket kényszerülnek felvenni a cégek.
Míg nemrég a FED biztatta a cégeket a további eladósodásra, most már megfújta a riadót, mert egyre több cég süllyed a bóvli kategóriába a túl magas hitelállománya miatt. (A belinkelt cikk hosszú, de érdemes elolvasni.)
Így a kötvények egyre rosszabb minőségűek, a cégek egyre jobban el vannak adósodva, ennek ellenére még az inflációt meghaladó kötvényhozamok is ritka vendégek a piacon, leginkább olyan cégek adnak 2-3%-nál magasabb éves kamatot, amelyeknek nem biztos, hogy olyan nagy ötlet hitelt nyújtani.
Itt tartunk 12 év után és a helyzet nem javul, hanem egyre gyorsabban romlik a jelenlegi körülmények között. Kíváncsian várjuk, mi lesz a történet vége.
Nem vicc: az amcsi sajto mar a sajat polgarai közül a megtakaritani hajlandoakat mereszeli megvadolni a gazdasag zsugorodasaval.
Miert? Mert a megtakarito nem költ eszetlenül, nem vasarol össze-vissza minden felesleges kacatot. Ugyanis ha nincs aki vasaroljon akkor a cegek nem tudnak eladni es akkor termelni sem eri meg nekik többe, tehat akar csödbe is juthatnak.
Közben persze minden gazdasagi szereplö kussol hogy a jegybankok barmoljak szet az egesz gazdasagot hala a helikopterpenzeknek, amelyek csak az eszközarakat korbacsoljak felfele mar bö egy evtizede.
Bolond egy vilagot elünk, az egyszer biztos… es jaj, ha egyszer fel kell ebredni ebböl az alombol amit V-alaku felpattanasnak kepzelnek meg mindig sokan…
Ugyanakkor hozzá kell szonkunk. Ma az “instant” generáció kiszolgálása történik. Mindent most és azonnal. Ők a nyeretesei is lehetnek akár ennek a helyzetnek. Akik pedig megtakarításban gondolkodnak, egyre nagyobb dilemma előtt találják magukat, hiszen nincs mibe fektetni, kivéve ha spekulálni akarnak. Lehet, hogy Miklósnak kell még a végén újravarrni a gombokat a kabátján? Élj a mának, költs el minden forintot ma, nem tudhatod holnap érni fog-e még valamit… (kicsit kisarkítva) Boldog nyugdíjaslét és korai nyugdíj, meg hasonlók… hahaha…
akkor hol van az a gyenge pont, ami ezt a kártyavárat beboríthatja az intézményi befektetőknél? gondolom nekik sem nagy buli negatív kamatozással vásárolni kötvényeket…
ETF-ek és olyan befalapok, amiknek ezt kell venniük.
A jó minőségű államkötvények az alapjai a portfóliók biztonságos oldalának.
Gondolom a szokásos napelem park befektetősdi, Magyarországon is hirdetnek párat, állami garanciával.
Nekem felettébb gyanús, kerülném.
Szerintem tudod a választ: ingatlant. 14 millióért már lehet Bp-en is venni.
ingatlan.com/xx-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/31041175
Ha vidéki vagy, akkor meg pláne nincs nehéz dolgod.
Egy biztos: az arany(pénz) az nem befektetés. Még akkor sem, ha négyszög alakú.
Kevered a fogalmakat. A helikopterpénz a polgárokhoz kerül, akik elköltik. Pont az a probléma, hogy a FED kötvényt meg részvényt vett, és ezzel eszközár buborékot hozott létre.
Persze 5 év múlva jobban fogjuk látni, hogy a helikopterpénz mit okoz.
Egyre inkább úgy érzem, hogy én csinálom rosszul. A – gazdasági ügyekben – nálam sokkal okosabbak 9-10 éve összeomlást jósolnak, de úgy tűnik, hogy ez soha nem fog eljönni. Azért nem vettem fel egyelőre hitelt, mert nem akarok rács.szni vele, ahogy állítólag majd mások fognak hamarosan…
1/2
Egyre többször teszem fel a kérdést; Mégis mi a jó franc történik itt??
2/2
Minden értelmes ember az összeomlást várja, de úgy látszik valahol máshol lesz az összeomlás, pl lehet, hogy most a pénz fog elinflálódni durván és azok b*sznak rá és fizetik a révet, akik megtakarítanak.
A hitel fix kamattal járható út, ha előtörlesztés lehetséges akkor meg csúcsszuper.
Medve,
Ha a teljes dolláralapú pénzrendszer összeomlása nem következett be úgy sem, hogy adósságválság koronakrízissel párosul, akkor még nyugodtan számolj rá 20 évet.
(Ha még ma összeomlunk, akkor holnaptól más nickname-en fogtok megtalálni!)
Henriksen,
drága lesz így a jegy erre a meccsre
2020-07-28 at 17:28
A rolexek árat évek óta mesterségesen fújják, iszonyat buborék van ott is.
Azért erre térjünk vissza egy év múlva… Még egyiknek sincs vége…
Itt a problémád. A mindennapi gazdasági hírek szórakoztatásra vannak kihegyezve és nem ismeretterjesztésre. Ez olyan mintha a Playboy magazint azért olvasnám, hogy jobb szerető váljék belőlem.
Kérj Miklóstól egy időpontot. Még az is kiderülhet, hogy pontosan jól igazgatod a pénzügyeidet a körülményeidhez képest.
Hétfői hír: “Felejtsd el a Rolexet – ilyen órákat hordanak a szupergazdagok”
Bill Gates – Casio
Jeff Bezos – Ulysse Nardin Dual Time
Mark Zuckerberg – 0
Larry Ellison – Panerai Marina , Richard Mille
Elon Musk- Tag Heuer
Szamomra teljesen mindegy most mar hogy az allampolgarok vagy a cegek kapjak meg a fedezetlen, frissen nyomtatott es nulla kamatozasu hitelt/segelyt (aka helikopterpenzt), mert a celja (hogy meg csak meg se torpanjon a gazdasag egy pillanatra sem) es a következmenyei (amelyik reszet el tudjak költeni ott eszközarbuborek fog keletkezni, amelyiket meg nem az meg csak higitja a valuta erteket) ugyanazok.
Es szerintem nem kell ujabb öt ev hogy mi fog törtenni: eleg megvizsgalni a 2008 ota tarto idöszakot, annak is föleg a mostani vegnapjait. Tudjak a gazdasagi szakemberek hogy ideje lenne egy kis leeresztesnek, mert mar sok maganszemely es ceg adosodott el megint… de nem, növekedni kell a vegtelenbe es tovabb, meg akkor is ha a jövöbeli hozamokat kell ezert felaldozni.
Ennyire meg soha nem vartam- bocsanat kivantam a vilagveget, mint most.
2020-07-29 at 00:09
”
Ha eladod a kötvényed, akkor ki kell találnod, hogy mit csinálj a pénzzel 4%-os inflációnál.
A hitel fix kamattal járható út, ha előtörlesztés lehetséges akkor meg csúcsszuper.”
Ezt hogy érted, hogy a “A hitel fix kamattal járható út, ha előtörlesztés lehetséges akkor meg csúcsszuper.” ? Mire gondolsz pontosan?
Neked lehet megoldás, hogy a megtakarításnak megfelelő maximális hitellel veszel magatoknak lakást, 10 évre fix kamatra, és a megtakarítást beteszed MÁP+-ba, vagy PMÁK-ba.
Ha jön az infláció, akkor a kecód már megvan, ha a kamat megy az égbe, akkor betörleszted a megtakarításból. Gyarapodni nem ebből fogsz, de biztonsági játékosként én ezt tenném a helyedben.
Még úgy is ezen rágódom, hogy élethelyzet miatt lehet, költözni kéne, és azt főleg hitelből fogom, még ha meg is lenne a pénz, és van 2 pesti lakás a mellett, amiben lakom. Ha nem költözöm, akkor is hitelből lakások, és jöhet az infláció…
Végülis megszoktam már. A pénzügyi analfabéta lesz az új szakértő. Vagy azok, akik 0 hozzáértéssel gennyesre hitelezik magukat és úgy tűnik, hogy ezek miatt már stresszelni sem kell. ~0%-kos kamat mellett miért is kéne? Évek óta ennyi, és jelenleg nem tudok elképzelni semmilyen gazdasági/politikai csodát, ami miatt elkezdenék emelni ezt a kamatszintet. Azért írtam politikait is, mert a jegybankok egy része – úgy tűnik – hogy már nyíltan támogat politikai érdekeket is. Én még úgy tanultam, hogy a jegybankok függetlenek. Persze az élet mindig más, mint a tankönyvekben, tudom! 😀
Bár ha a világ többi országában emelnék, nálunk akkor is csökkenne, mert valamit az MNB olyat tud, amit az EU-ban, sőt, a világon senki más nem.
Áh… megyek és iszok inkább egy kávét, de inkább koffeinmentesen.
“lehet, hogy most a pénz fog elinflálódni durván és azok b*sznak rá és fizetik a révet, akik megtakarítanak”
Az elmúlt időszak tapasztalati tényeire alapozva azt látom, hogy erre megyünk…
“ott a MÁP+, vagy PMÁP, PEMÁP”
A saját magamnak kalkulált inflációs számok mellett ezek reálkamata erősen negatív 🙁
A tőzsdeindex pedig elég rizikós befektetés lehet, ha pont egy tőzsdei összeomlás szélén mennék nyugdíjba.
Nincsenek nagy elvárásaim. Szeretném, ha ugyanazt megvehessem ugyanabból a pénzből nyugdíjasként, amit most megvehetnék. Ha nem tudom, akkor minek takarékoskodjak? Jelenleg úgy tűnik, a tücsköknek áll a világ, a hangya meg majd úgyis éhendöglik…
Miklósos tanácsadáson már én is gondolkodtam, érik már, hogy kikérjem egy szakértő véleményét is. 🙂
Ne haragudj, de ez a legrosszabb tanácsok egyike, amit valaha is olvastam. 🙁
Veterán autók-motorok:
1. Elöször is érteni kell hozzájuk. Nem árt, ha magad is autószerelő vagy.
2. Tárolás: garázs kell, lehetőleg fűtött.
3. Állás közben is mennek tönkre benne alkatrészek; elöregszenek a gumi tömítések, kerekek.
4. Nagyon esetleges, hogy mikor épp mennyiért tudod eladni. És mennyi idő alatt…
Ha nagy lesz az infla, emelni fogják a fizukat is.
A részvényeket hagyjuk, ahhoz is érteni kell, most volt ugye ez az 50% emelkedés márciustól sok mindenben. Na haverom 10 milla babavárót betolta 2290-ért Molba. Nézzétek meg hol van most… persze Teslát is vehetett volna, csak nem azt vett…
ha a haverod annyit értett volna a részvényekhez, hogy tudja, nem veszünk sok pénzért egyedi részvényt, nem lenne -25%-ban. Reméljük, hogy ennyi pénzért megértette a diverzifikáció szót. De így is, ha nem száll ki (gondolom megtette), hosszú távon nyerni fog. Bár remélem lesz annyi esze, hogy diverzifikál kicsit…
Olyan nagyon egyébként nem kell érteni a tőzsdéhez, hacsak szerencsejátékozni nem akarsz. Az meg szerencse, nem tudás.