Cégalapítás Észtországban
Ti kértétek, én utánanéztem.
Sokakat érdekelt a cégalapítás Észtországban, Európa legbürokráciamentesebb, digitálisan legfejlettebb országában. Észtország ékes példája annak, hogy egy ország tud felesleges bürokrácia nélkül, a lehető legegyszerűbben üzemelni. Az adók és az ügyintézés egyszerűek, ahogy minden más is. Céges bevétel vagy fizetés után nem fizetsz adót tíz helyre húsz címszó alatt. Egy helyre adózol egy fix kulccsal és adózás letudva.
Írtam a nagykövetségnek, hogy árulják el, mit kell tudni a cégalapításról és az adózásról Észtországban.
A cégalapítás (is) egyszerű, mint a faék, mindent online lehet intézni. Kérhetsz e-residency státuszt, vagyis e-rezidens státuszt. (Ha valakinek van jobb fordítása, szóljon.)
Mielőtt tovább mennénk, leírom még egyszer: ha te itthonról dolgozol, azzal telephelyet létesítesz az akárhol bejegyzett cégednek Magyarországon és az itthoni adózás szerint kell adóznod az itthon elvégzett munka után. Ha a munka külföldön valósul meg, de te itthon laksz, akkor az osztalék után itthon (is) kell adóznod.
S mindjárt ide is másolnám a észt weboldal idevonatkozó részét: Regardless of your e-Residency status, you must always pay personal tax in the country in which you are a tax resident. It is very important to understand the difference between e-residency and residency, one of them being a digital status, other a physical with residential benefits and obligations. E-Residency does not mean you are an Estonian tax resident. A person is only regarded an Estonian tax resident if their place of residence (the place where they permanently, or primarily, live) is in Estonia or if they have lived in Estonia for at least 183 days over a consecutive 12-month period. Never rely on general advise, however, when it comes to taxation. International taxation rules may be complex and are dependent on the specifics of your business activities and location.(Bővebben erre.)
Ez azonban nem vonatkozik a cégedre, az lehet észt rezidens. Azonban ahogy pénzt akarsz belőle felvenni, jön a fenti szabály.
S hát az adókulcs sem olyan alacsony, a haszonból 14%. Ez sokkal jobb, mint a magyar, mert ott sok címen kell fizetned ennél sokkal többet. Viszont mivel magyar vagy, főleg ha itt élsz, akkor bizony ezután a kivét után is fizeted a 15%-os adót, így pont semmit nem nyersz a dolgon.
Úgy tűnik, az észt cégalapítással nyerhető adóelőny inkább mítosz, mint valóság. Nem azért jó az észt cégalapítás, mert kevesebbet kell adóznod, hanem mert egyszerű, fejlett, bürokrácia-mentes és az adózás is olyan egyszerű, amilyen egyszerű csak lehet.
Leginkább Unión kívüliek nyernek vele sokat, egyszerűen lehet egy uniós cégük.
Ha mégis szeretnél továbbra is észt céget, kezdd itt az információgyűjtést.
Itt a nagykövetség levele, az abban található linkeken minden infót megtalálsz.
Thank you very much for your interest in the Estonian business environment. I would suggest you first look at our e-Residency program: https://e-resident.gov.ee/
Using e-Residency, a non-Estonian citizen can establish a company online in just a few hours and from almost anywhere in the world (https://e-resident.gov.ee/start-a-company/). For more detailed information about establishing a company in Estonia, I would suggest you have a look at the Invest in Estonia webpage: https://investinestonia.com/business-in-estonia/establishing-company/process
Information about taxes can be found here: https://www.workinestonia.com/working-in-estonia/taxes/
I hope this information is helpful to you. Don’t hesitate to contact me again if you have any other questions about opening a company in Estonia.
Most már akkor ezt is tudjuk. 🙂
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
40 millió forintos életbiztosítás havi 5.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.
Új vagy a blogon? Itt találod a fontosabb írásokat összegyűjtve.
Köszi
Várjuk még a levédiai cégalapítási tippeket, esetleg az urálontúlit.
Most esett le a tantusz, lehet hogy már anno Julianus barát, majd később Kőrösi Csoma is cégalapítás ügyben utazott közel- ‘s távolkeletre?
Itthon is, Észtországban is.
Aki nem, az valószínűleg nem is végez olyan munkát, amihez a külföldi cég egyáltalán szóba kerüljön.
Kicsit off, hogy hany olyan remtortenetet lehetett hallani azoktol, akik bedoltek a ‘gyere haza fiatal’ kampanynak, aztan szembetalaltak magukat a magyar burokraciaval.
Ha meg valakit csak a gyulai kolbasz meg a balatoni nyaralas tartana vissza a dobbantastol, azt barmikor megkaphatja ez hazaruccanaskor.
Hű ez elég hiánypótló információ.
Emlékszel esetleg konkrét adásra amiben erről szó volt?
Vagy esetleg az utolsó időpontjára amikor ez téma volt? 🙂
(elsőre rákerestem, de lehet hogy béna voltam de más témákat találtam…)
“Javaslom a Jazzy Rádió Millásreggeli műsorának hétfői adásait (lásd Spotify, millasreggeli.hu és néha YouTube), ahol az elmúlt 200 adásban gyakorlatilag végigmentek a planétán, hogy a céged hogyan adózna az egyes országokban.”
Es jo, tudom, az atlagos kommentelonek nincs okostelefonja, vpn-ezik es titkosit mindent (mert egy ip cim is marhara leszukiti a lokaciot sokszor), nem vesz fel penzt bankkartyaval es nem fizet se bankkartyaval, nincs teslaja (mert az is automatikusan frissit), es ugy el, mint az osszeeskuves elmelet c. filmben a taxis, de ennek ellenere, ha nyomoznanak utana, valoszinuleg minimalis munkaval latna a hatosag, hogy hol lakik, mert ma mar minden rogzit adatot es elcsuszna egy aprosagon.
Androidos telefonnal is egyszerű ez, nem kell sem gmail, sem semmi, és nem lesz hozzád köthető helyadat.
“Az eu-n belül senki nem tudja ellenőrizni hogy hol tartózkodsz”
No, meddig tart ellenőrizni, hogy melyik szolgáltatóhoz vagy bejelentkezve a SIM-kártyáddal?
Tudni tudja ellenőrizni, más kérdés, hogy ennek lehet jogi, szándékbeli akadálya.
Évi 100 millió alatt nem igazán éri meg ezzel szórakozni szvsz.
Más az, ha egyébként is külföldön élsz, vagy ott élsz, ahol akarsz.
Egyébként a 183 napos szabály csak egy a sok közül.
Alapvetés, hogy valahol adóznod kell. Ha sehol nem vagy otthon, mert sehol nem élsz mondjuk két hónapnál többet, akkor az állampolgárságod szerint kell adóznod.
Akkor ez mit is jelenthet? :
“cégednek Magyarországon és az itthoni adózás szerint kell adóznod az itthon elvégzett munka után.”
Az észt cégre magyar Tao? Vagy iparűzési adó (melyik város alapján?)
Az osztalekadót természetesen értem.
Nem, nem.
Ők a kipcsákokat keresték:(
A magyar állam mindenre ráteszi a kezét az tönkre megy.
Nem csodálkozom, hogy annyi kimennek dolgozni, sokan pedig ki is költöznek és jó páran európán túlra….
En informatikuskent kulfoldon dolgozom de magyarorszagon elek. A jelenlegi katas rendszer kiszamithatatlansaga miatt szeretnek foallasu dolgozo lenni, de ugye fennall a dupla adozasi egyezmeny magyarorszag es anglia kozott.
Az megoldhato hogy a munkaltatom brutto berem kifizeti es en azt itthon hivatalosan leadozom? Ha igen valaki tudna ajanlani egy ugyvedet/konyvelot aki segit ebben? ( Sokat fehivtam de senki nem ert ehhez)
Alapíts egy céget, keress egy négy gyereket korábban felnevelő nyugdíjas nőt, és tedd meg ügyvezetőnek, vagy takarítónak, tökmindegy.
Adj neki akár havi 1 milliárd forintos bért, és számold ki mennyi az utána fizetendő összes adó és járulékteher: 0%. Ez alá már tényleg csak állami támogatással tudsz menni, de ne legyünk ennyire telhetetlenek.
További kellemes keresgélést!
Illetve mi a definicioja a munkavegzes helyenek? Ha online vegzek munkat aminek semmi koze magyarorszaghoz, a ceg pedig masik orszagban van bejelentve akkor a munkavegzes helye magyarorszag ha ott tartozkodom?
Nem, ez nem így van. Az életvitel szerinti országban vagy adórezidens, nem ott ahol állandó lakcímed van. Főleg, hogy állandó lakcímed több országban is lehet, még EU-n belül is, mert kb minden tagország másképp értelmezi…
Az más kérdés, hogy ez komolyabb utánnajárást igényel az adóhatóság részéről, ha ellenőrzésre kerül a sor, de azért én inkább jóhiszeműen járnék el, mert a mai világban nagyon egyszerű bizonyítani, hogy hol tartózkodsz életvitelszerűen.
Perpetual traveler (nézd meg wiki-n): amikor valaki egyik országban sem tölti a minimális időt, értelemszerűen legalább 3 vagy több ország kell hozzá 🙂
Évi 100 millió alatt nem igazán éri meg ezzel szórakozni szvsz.
Más az, ha egyébként is külföldön élsz, vagy ott élsz, ahol akarsz.”
20 millio eves bevetelnel KATAval valami 7.1millat hagysz allam bacsinal. Ha attelepedsz (vagy legalabb az allando lakhelyed telepited at, es figyelsz, hogy mas orszagokban ne valj adoalannya a helyi torvenyeknek megfeleloen) egy olyan orszagba, ahol 10% az ado, eves 5 milliot sporolsz legalabb. Nyilvan nem jarhato ut mindenkinek, nekem szemelyesen megeri mar csak a tudatert, hogy nem egy ilyen birka nemzetnek ajandekozok par millat a keresetembol. 🙂
(Arrol meg ne is beszeljunk, hogy E-Amerikai potencialis ugyfeleknek mennyire vonzobb egy kanadaban elo szabaduszo egy prolifoldinel!)
Ha soha nem adok be adóbevallást egyik országban sem, akkor körözést adnak ki ellenem ?
A fő előny az egyszerűség, a totálisan vállalkozóbarát bürokrácia és az hogy online mindent el lehet intézni. Nekem is van e-residency-m, de véget még nem csináltam, azzal a fő szívás az volt, hogy fel kellett mennem Bp-re átvenni a csomagot.
De ha már gyerek van, iskolázni kellene a körzeti iskolába, eü ellátás, egyebek, akkor azért már egy icipicit macera.
2020-07-29 at 08:09
Lehet, hogy a
kettős adóztatást elkerülő egyezmény
-re gondolsz?
EUn belül ált. ez van, de nem tudom, hogy a szigetlakókra most mi is vonatkozik (a Brexit miatt).
belizben könnyű céget alapítani, csak az a kérdés, hová sütöd el az általa kiállított számlát (sehová, te se fogadnád be). 🙂
Némi önellentmondásba kerültél
” Egy helyre adózol egy fix kulccsal és adózás letudva.”
Akkor miért ban nálunk az egykulcsos SZJA?
A lakast maganszemelytol is lehet berelni nyuogodtan, van ott is eleg simlis aki orul annak, hogy kiadja neked papiron aztan meg feketen masnak is, mert te nem laksz benne.