SZÉP kártya sikerek
Megjelent egy sajtóközlemény, miszerint a cafeteria teljes beszántása nem meglepő módon az egyedüli túlélő, a SZÉP kártya malmára hajtotta a vizet.
A költések a másfélszeresére, a feltöltések a duplájára emelkedtek 2018-hoz képest, a belföldi szálláshelyek bevételeinek közel negyedét SZÉP kártyával fizették ki.
Ez meg is látszott az árakon és a zsúfoltságon. Egy ismerős család kedvéért (akik természetesen SZÉP kártyán kapják a cafeteriát) kényszerből belföldön nyaraltunk néhány napot egy belföldi hotelben, félpanzióval. Alig volt drágább, mint egy török tengerparti hotel teljes ellátással, repülőjeggyel együtt. (A négycsillagos hotelt ők választották, s mivel nekik az ár mindegy volt a kártya miatt, mi így jártunk.)
Akartunk helyet foglalni pár napot valamikor augusztusban Mórahalmon, nem találtak egész hónapban egy üres szobát sem három napra, hiába akartunk még júliusban foglalni, annyira tele voltak.
Ez van, aki nem kap SZÉP kártyát, majd jár külföldre nyaralni sokkal olcsóbban.
A külföldiek is kevesebben jönnek, a gyenge forint ellenére is 4,5%-kal csökkent a számuk.
Mivel a feltöltés értéke a duplájára nőtt, a költés csak a másfélszeresére, ez azt vetíti előre, hogy az árak még jobban el fognak szállni jövőre, hiszen egy komoly keretet még nem használtak fel a kártyatulajdonosok. Ezt érdemes figyelembe venni a jövő évi nyaralás tervezésekor.
Ez a mondat így elég sánta. Oké hogy olcsóbban, csak azt neked kell fizetni, a drágábbat meg kapja. Nem?
Pár éve a feleségem Budapesten SZÉP kártyára kapott cafeteriát, sehol nem lehetett elkölteni, így fiatal bakfisként az Astoria mellett a Puskin moziban költöttük el. Én sört ittam, az akkor még barátnőm meg koktélt. Persze élelmiszert nem tudtunk volna venni belőle, mert az másik zseb volt.
Fyerekkoromban voltam utoljára Balatonon, semmire sem emlékeztem. Idén, 30 évvel később elvittem a gyereket a Fertő tóra meg a Balatonra. Álltam a nyakig érő húgymeleg, sárszínű vízben, néha ráléptem valami baromi síkos nem tudom mire, totál kiakadtam az árakon. Ehhez képest az élményfürdőben helyiként fél áron a 4 órás jegy a gyerekkel együtt 2000 Ft.
Kajára kértem az összeset a magasabb adó mellett is.
Igazából 3 szor ennyit is el tudnék zabálni, főzni meg úgysincs idő.
2. A filozófiai háttér – akár kommunista, akár nem – mindenképpen támogatandó, hadd “rekreálódjon” a magyar! Manapság ezt a pénzt nagyrészt senki sem wellnessre, kajálásra, a “jól létére”, etc. költené el, hanem pl. rezsire, kiflire, a mindennapokra.
Az lenne érdekes, ha jobban megérné kp-ben kérni… vagy hitelkiváltásra. Nincs kedve egy unatkozó pénzügyek bloggernek kiszámolni? 😉
Így van. De kultúrája sincs, a munkaadó részéről sem.
Talán a második közös nyaralás óta, a zasszonnyal csakis olyan szállást foglalunk le, ahol van wellness részleg. Az elsőn gondolom kitalálható, végig esett az eső 🙂
Nem szeretek mindig ugyan ott nyaralni.
A tényleg szép környezetben lévő szállásért meg rohadt sok pénzt elkérnek. Gyönyörű a kilátás, de ennyiért már a tengerpartot is nézheted…
Nagyon rá vagy fixálódva erre az egy hét nyaralásra, de legyünk őszinték: legalább ennyi ember NEM vágyik 40 fokba aszalódni, reggel 8kor már egy strandlepedőnyi helyet se találni, stb…és bizony pont ahogy a Balatonnál: amint elhagynád a hotelt és a lidót, beülnél bárhova, csinálnál bármit máris egy másik büdzséről beszélgetünk.
– egész évben munkahelyi étkezés. nem menza/kifőzde menü, értelmes grillbárokba, török/görög büfékbe járok ki. büfében heti 1-2x kávé, mellé egy jégkrém/csoki. Most átálltam ételfutár cégekre, ez még kedvezőbben jön ki. (Egyedül élek, egyszerűen nem éri meg minden napra főznöm, ez nem opció))
– budaörsi uszodában egy 30 és egy 10 alkalmas, helyi lakos bérlet. ez elég átlagosan heti 2 úszásra, kb 50%ban ráfizetek szauna kiegészítő jegyet is a SZÉP kártyáról.
– párszor voltunk gokartozni, de sok más “szabadidős” dologra is felhasználható, hét közben munka után felfrissülni kicsit
Mindezt nem alapbér helyett , más cégeknél nem tudnám ezt beszámíttatni még 80%-on sem a nettóba. Aki meg nem tudja mire költeni keressen havert/ismerőst, aki igen és mint a mindenféle utalványoknál: 80-90% készpénzre számítsa meg.
A bejegyzés mondanivalója jó, de nincs térben-időben elhelyezve. Miklós, szerinted valóban alternatíva egy all-inclusive török utazás ott, ahol a SZÉP-kártya biztosít egyáltalán bármiféle belföldi üdülést és a családnak lehetőséget, hogy az alsó-középosztálybeli életből legalább pár napra kiszakadjanak?
“A filozófiai háttér – akár kommunista, akár nem – mindenképpen támogatandó, hadd “rekreálódjon” a magyar!”
Igen, ez a hivatalos narratíva.
Az igazi meg az, hogy így csatornázzák a nem NER-ben keletkező jövedelmek egy részét a NER-be. A mesterségesen fűtött kereslettel meg továbbrontják a hazai cégek nemzetközi versenyképességét.
A sok agymosott meg soha nem fog felébredni, az orrukig nem látnak, gondolkozni meg végképp nem tudnak.
A strandokon fürdőkben elfogadják a szálláshely zsebet? IGEN
Akinek gond a szépkártya, küldje el nekem.
2019-09-24 at 22:04
Szerintem ez bármelyik utazási irodával megeshet, kivétel nélkül. Az utazási iroda is csak egy cég.
Én azt találom ilyenkor mindig érdekesnek, a pánikkeltő cikkeken kívül, hogy mekkora kényelemben meg jómódban él a ma embere. Az a legnagyobb gondja, ha pár nappal később ér haza valami nyaralásból. Érted, nem az élelemért vagy a vízért harcol.
El nem tudom képzelni, hogy mindenkinek olyan fontos munkája van ami nem várhat (akár egy napot sem).
Sajnos az adózás változásával engem is arra tereltek, hogy a cafetéria keretem SZÉP kártyára kérjem a korábbi egészség és nyugdíjpénztár helyett.
Ennek én kifejezetten örülök, és nem csak szállásadóként, vidéki magyarként is.
Hely márpedig van előre foglalás nélkül is. Évek óta járunk a Balatonra általában július első felében, mindig tudtunk előre foglalás nélkül megfelelő parcellát választani, de ha hirtelen megugrana valamiért a foglaltság és mégsem jutna parcella, akkor a nem parcellázott sátorhelyeken egész biztosan van bőven hely.
Meg láthatólag felismerték ott fent a társadalom egészségre nevelésének gazdasági hasznát (chips adó, dohányzásellenes intézkedések), akkor miért veszik vissza az adózásban a támogatást? Ez nem tétel adóbevételek szempontjából, viszont tudatformáló hatású. A támogatott wellnesshotelezés meg össznépi svédasztalos falásról szól, ami kicsit sem egészséges.
Ennek ellenére persze a teljes keretet egészségkártyára kértem, sőt emellett is utalok oda havonta. A család fogászati ellátása idén innen lett megoldva.
fapadosok óta meg bevezettük a télből nyárba dolgot. Uannyiból kijön mint egy hotel/welness hét ami 2.után amúgy is baromi uncsi is és nagy élmény volt pl tavaly dec 10-17 környékén elmenni a hazai -5-15Cból a +28-32Cbe, loro, siam parkozni, vagy csak este trikoban ülni az oceán parton…
Balaton: évekig én is úgy voltam vele, hogy egy vacak hely, nem értettem mitől vannak úgy oda egyesek. Aztán feleségem megmutatta, hogy nagyon is jó hely. Biztos vannak drága helyek, de ahol eddig mi voltunk rendben voltak az árak (Fenyves, Ederics).
SZÉP kártya és cafeteria: én is jobban örültem volna, ha a teljes nettójával több a fizetésem, ez tény. De szerettem a cafeteria rendszert is. Amíg volt választék…
1. A kormány azt mondta, hogy a fogyasztást fogja adoztatni és nem a kereseteket. Ebből arra gondolna az ember, hogy én választhatom meg, hogy mire költök, mit engedhetek meg magamnak, de itt meg terelget mint valami birkát.
2. A patika kártyánál nem hozták vissza a sportolás támogatását. Pedig a 2008-ban még jártam belöle sportolni. Sajnos ez az egész nem az emberek jólétéről, egészségéről szól, hanem az érdekeltségekről.
Amugy meg csak kaja és szabadidő, még ha igy kicsit több is az adó.
A szabadidő és főleg a szállás zseb más tészta, de tudjuk, azért maradt ez az egyetlen opció, mert az elfogadóhelyek jelentős része m. lőrinc és t. istván felcsúti lakosok tulajdona.
Az meg egy külön pofon – bár nem meglepő ebben a rendszerben – hogy a tényleg hasznos, jövőre és öngondoskodásra koncentráló opciók (pl. egészségpénztár) lettek eltörölve.
Egyébként egyet tudok érteni a cikkel. Nevetségesen felverték az árakat belföldön, csak SZÉP kártyával éri meg itthon nyaralgatni, egyébként minden szempontból (ár, szolgáltatás színvonala, élmény) jobb lehet a külföldi úticél.
Ki van ez találva!
Az állam(bácsi) ad, sokan úgy érzik ez ajándék, és az a pénz, amiért nem dolgoztunk meg, sokkal könnyebben el is megy, így nem annyira számítanak az árak. A szállodák most már ugye egy meghatározott körbe tartoznak, tehát az állam segítségével generálnak keresletet, és szépen becsatornázzák a pénzt magukhoz.
Nincs itt normális gazdaság, normális piac.
Mi nem megyünk olyan helyre, amit a Gazda haverjai tulajdonolnak. Persze, ne legyünk naívak, az mind a Gazdáé.
Lassan kiszorulunk az országból.
1. Igen kedvezményes adózással adható. De mi értelme, ha a belőle megvehető dolgok kb annyira vannak túlárazva mintha adózott bérből vennéd? Nyilván aki étterembe akar menni nem számít. De az átlagmagyar az étkezést nem étteremben oldja meg, hanem házilag kihozza olcsóbban. Nekik ez nem szórakozás hanem létkérdés.
Viszont a cikkben említett nyaralás már más kérdés ugye, ha külföldön olcsóbban kijössz kp-ból, mint itt SZÉP-pel, már jobb ha kp-t kap a nép.
2. Azért költik “rezsire, kiflire, a mindennapokra” mert talán fontosabb az életben maradáshoz mint a wellness…
S igen, a török ár akciós volt, de olyat mindig találsz, nem úgy mint idehaza, ahol mostanában nem hogy akció nincs, de mint le is írtam, még nem is voltak képesek adni 3 napot egyben augusztusban sem, egy hatalmas vidéki hotelnek nem volt egy üres szobája sem.
A korábban belengetett víziókat a kormányközeli baráti-üzleti körök szállodavásárlásai kapcsán a link nem erősíti meg. Látahatóan a költések nagy többsége nem ott történik, hanem a kis szállásoknál, 4-5 csillagos hotelbe alig 10% megy belőle. (Ma már a kis falusi vendégház is elfogadja a kártyát, mivel nem kell terminál, elég a netkapcsolat.)
A >kényszerből< nyaralásra pedig fogadd a saját, és olvasótársaim együttérzését… 🙂
Az egy más kérdés hogy kéne hangolni a dolgon, mert jelenleg túl sok pénzt terelnek ebbe az irányba és így csökken a verseny. De az alapötlet jó.
(Aki szerint meg nincsenek gyönyörű helyek Mo-n, az nézzen körül jobban. Mondjuk pont a Balaton déli partot én se csipázom.)