Tankönyvek online

2022-10-28
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A gyerekek iskolát váltottak, a régi helyen leadtuk a tankönyveket. Az új helyen az év elején még a tavalyi tankönyv kellett, amit mi már visszaadtunk.

A lányom éppen ma bennhagyta az iskolában az egyik munkafüzetét, ami kellett volna a tanuláshoz.

Jó lett volna, ha van itthon másik munkafüzet.

Szerencsére a tankönyvek ingyen letölthetőek a tankonyvkatalogus.hu oldalról pdf formátumban, így az ilyen gondok orvosolhatóak. Ha nem ismerted volna az oldalt, akkor most már tudod használni. (Nem tudom, minden fenn van-e itt, ami nekünk kell, az megtalálható.)

Köszönjük Zoltánnak a tippet.

Hozzászólások:

65 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Pont a napokban kerestem a régi történelemkönyveimet, azonban már nincsenek meg. Gondoltam, hogy végigszaladok a gimiseken így felnőtt fejjel, úgyhogy nekem ez most kifejezetten jól jött, köszi. 🙂

a letolteshez nem kell diakigazolvany? Csak hogy nehogy par svajci magyar gyerek !jogosulatlanul! letoltse a PDF-et!!!

Kellő körültekintéssel kell olvasni a tankönyveket, mert kapitális hibákat tartalmaznak, például fizika 8. osztály villamos energia rendszer alaphálózata 220 kW-os (kilowatt) 220 kV-os (kilovolt) helyett.

Hmm, azért vannak jó dolgok az oktatásban is ezek szerint... A matek könyvekbe belenézve egész jók.
Ahogy olvastam, vannak vacak tankönyvek pl. képzelem, a NER történelemkönyveiben mennyi érdekes dolog lehet... De mondjuk a természettudományos tantárgyak csak rendben lehetnek...
Ráadásul fent van a tanári kézikönyv is...

Ha nekünk anno ilyen online anyagaink lettek volna... Nem beszélve a rengeteg online érettségire stb. felkészítő oldalról, pl. mateking.hu...

A gyerekem online egyetemi anyagait is irigykedve néztem - anno amikor nem nagyon jártunk be egyetemre (mert egy fiatal embernek jobb dolga is akadt), vagy át kellett rágni magad a könyvön vizsga előtti éjszakákon, vagy valakinek a macskakaparás jegyzetét kellett fénymásolva értelmezni. Most minden elérhető online egy kattintásra, ez a Kánaán...

@naa
A NER általános iskolai matek munkafüzetek és tankönyvek is (4-5. osztály) is elég vicces feladatokkal vannak tele: annyi a nyomdahiba(?), hogy szörnyű. Láthatóan senki nem lektorálta őket megfelelően.

A fizika(természettudomány) általános iskolai oktatás is elég komoly szintet ért el egy ideje, lévén egész szürreális beszélgetéseim voltak több alkalommal is a tanárral, lévén megkérdeztem, hogy miért tanulnak NEM LÉTEZŐ törvényekről, illetve PONTATLANUL megfogalmazott jellemzőkről? A válasz az volt, ezeket így megértik a gyerekek, és majd középiskolában megtanulják HELYESEN. Itt egyszerűen elfogynak az érvek.
Tanultak a fiamék tömegmegmaradás(!) törvényről, de a folyadékok a gázokhoz hasonlóan(!!) kitöltik a rendelkezésre álló teret, az üveg halmazállapota 3 év alatt 3 különböző volt(!!!) és még sorolhatnám. Szegény Isza Sándor volt egyetemi tanárom foroghat a sírjában 🙁

@Csaba
2022-10-28 at 21:33

Arról nem is beszélve, hogy nem is 220 hanem 231 (400÷√3).
Igényes tankönyvek ezek, na.

Maradjunk meg itt: hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81tviteli_h%C3%A1l%C3%B3zat

Kicsit jobban elmélyedve bennük, rájöttem, hogy pont annyit érnek, mint amennyi pénzt kérnek értük.
Vagyis semmit.

#delegelábbingyenesek
#jaausztriábanis

@Én is akarok kommentelni
Tömegmegmaradás törvénye? Végülis zárt rendszerben megmarad, de ez mi akart lenni a tanár szerint?

Köszönet a linkért. @naa neked pedig a mateking.hu linkért.

@en-is-akarok-kommentelni Ennyire nem neztem bele es nem az altalanos iskolas konyvet nyitottam ki hanem a 12. osztalyost, de biztos igazad van en is olvastam hogy van gond a tankonyvekkel es hogy ra a akarjak kenyszeriteni a tanarokra.

En azt udvozoltem, hogy majnem minden fent van online, letoltheto ez nagyon pozitiv.

Remek link, tanárként köszönöm!
Egy igazán spórolós megoldás 🙂

Eddig online gyógyultam, gyógytornász helyett gyakorlatilag megtaláltam a megfelelő nyakterápiát online, youtube-on.

A nyolcadikos földrajzkönyvben a jugoszláv háború melletti "USA-NATO KONFETTI MŰVEK" karikatúra mindent visz

@tt Tényleg ingyenesek Ausztriában a tankönyvek. Sőt, a gyerek DAZ (német, mint második nyelv) osztályba jár. Minden nap külön tanár foglalkozik vele, tableten tanulnak németül, majd feladatokat oldanak meg. És úgy tudom, hogy nincs hideg az osztályban, legalább is, a gyerek nem mondta, hogy fázott volna, és csak egy sima polóban van egész nap.

@en-is-akarok-kommentelni
A fizika az pont rossz pelda.
Nekünk még egyetemen is azt mondta az előadó, hogy nagyon jól tudják, hogy amit oktatnak az egyszerűen nem igaz, de jobbat nem tudnak, bocsika.
Szóval fizikából minden szinten pontatlan és nem létező törvényeket tanítanak.

Egyébként, abban amit leirtal én nem látok problémát. Matekból is azt tanítják, hogy negatív számból nem lehet gyököt vonni, később meg kiderul, hogy megis csak lehet.
Tortenelem, irodalom dettó, mindig a korosztalynak megfelelő szinten tanítják.

"Egyébként, abban amit leirtal én nem látok problémát. Matekból is azt tanítják, hogy negatív számból nem lehet gyököt vonni, később meg kiderul, hogy megis csak lehet."

Hát elég baj az, ahol ezt tanítják. Szerintem ez inkább a lurkók megfigyelése, mert ezeket a feladatokat a valós számok halmazán kérik megoldani, ott pedig a negatív számok négyzetgyöke valóban nem értelmezhető.

Én inkább az önálló munkát hiányolom, mert okostojásból dunát lehet rekeszteni, amikor feladat van akkor meg mindenki inkább kávézgat meg cigizget. A munka világában. Az iskola egyszerűen nem a munkát díjazza, hanem a megúszást. Az érdemjegynek van értéke és nem a belefeccölt munkának.

Jó, hogy van PDF, de én nagyon sajnálom, hogy nincs e-book.
Így nem tudom e-book olvasóra értelmes betűmérettel rátenni. Vagy ki kell nyomtassam, vagy a gép elé ültetni a gyereket.
Talán előbb-utóbb az is lesz.

@naa
"A gyerekem online egyetemi anyagait is irigykedve néztem"

Az előző évezredben szereztem meg az érettségit és diplomákat. 98-tól két évet Svédországban tanulva már óriási ugrás volt. Pl. volt a tanteremben 8 PC 25 emberre, nyomtató, scanner, projektor és egy szűk 200 kötetes könyvtár. Az online elérhető anyagok még gyerekcipőben jártak. Az MSc-t csináltam ott, mert Bokros miatt Mo-n nem engedhettem meg anyagilag, oda meg kaptam ösztöndíjat.

Tavaly elkezdtem egy közgazdász szakkört (MBA). Online megvannak az előadások felvételei, tisztességes jegyzetek, segédanyagok elérhetőek online. Nem tudom, hogy ez csak a fizetős volta miatt van, mert csak az a tárgyat látom, amit felvettem. Annó a 90-es években sok esetben nem is volt jegyzet, vagy nem lehetett kapni. A könyvtárban volt 1-2 példány a kezdetben 120-as, késöbb 60-70-fős évfolyamra.

Ma sokkal jobbak a feltételek már. Szerintem

@nyman Hol ilyen az MBA?

@en-is-akarok-kommentelni
2022-10-29 at 09:52
@naa
A NER általános iskolai matek munkafüzetek és tankönyvek is (4-5. osztály) is elég vicces feladatokkal vannak tele: annyi a nyomdahiba(?), hogy szörnyű. Láthatóan senki nem lektorálta őket megfelelően.

Annak idején a mi villamosságtan jegyzetünkben (V.-né) minden harmadik képlet hibás volt. Lehet, az volt a baj, hogy egy zenész lektorálta.
Bár az sem volt jobb, amikor az előadás alapján átjavítottam, mert akkor más hibákat ejtett.

Ajánlott oldal még: nkp.hu
itt böngészhető formában is fent vannak a tankönyvek + online anyagok, feladatok.

Az ELTE-n biztosan, gyakorlatilag minden elérhető online(előadás videók, jegyzet, könyvek), csak a vizsgákra kötelező személyesen bemenni. Én nagyon pozitívan csalódtam az oktatás szakmai és technológiai színvonalában.

Egyetemi szintre isvan hasonló:
dtk.tankonyvtar.hu/

Az egyetemek nem egységesek, sok helyen más és más a szakirodalom, de itt megtalálható (jó)néhány. De csak a régebbi kiadások. Igaz nekem azok is tökéletesek voltak.
Pl. SOTE tankönyvek, elte jogi tankönyvek és még egy csomó minden.

@laszlo 11 éve vagyok Magyarországon föállású, mostanra jutottam arra: "a munka világában" a munkának van a legkevesebb értéke, ahogy az iskolában sem érdekel senkit: mennyit tanult a Pistike, aki egyébként megbukott.

Ez ilyen hungarikum tévképzet, sokat csinálsz valamit = jól csinálod. Az, hogy nem az elvárásnak / kitüzött célnak / stb. megfelelöen csinálod, a hatékonyságod nulla - mintha mellékes tényezö lenne.

@zzz BMEn egyik villanykaros laborkurzuson a mai napig kivágnak a beugrón, ha bizonyos kêpleteket _helyesen_ (!!) írsz le. Merthogy akkor te nem a 135 évvel ezelött irt, csak helyben olvasásra elérhetö, a képletet hibásan tartalmazó, 1300 oldalas tankönyvböl készültèl fel (teljesen reális, hétröl hétre több 100 oldalt olvass át még harmadévben is, miután az elsö 4-5 szemeszter alatt csak a képletek mögötti elméletet ismerted meg..) hanem egy hallgatói tudásportálon elérhetö gyorstalpalóból...

Lehet puffogni a tanárok bérezése miatt, de nem véletlen, hogy egy jelentös "jóvanazúgy" rétegnek teljesen megfelel a mostani helyzet.

@en-is-akarok-kommentelni
"A NER általános iskolai matek munkafüzetek és tankönyvek is (4-5. osztály) is elég vicces feladatokkal vannak tele: annyi a nyomdahiba(?), hogy szörnyű. Láthatóan senki nem lektorálta őket megfelelően."

Magyar 2. osztály dettó, ultragáz, hogy a szövegolvasást úgy kezdik, hogy az elválasztásokat kijavítják, mert még az is xar.... holott még az elválasztásról mint olyanról nem is tanultak...
A másik, hogy olyan szavakat használnak pl. helyesírásnál, hogy sokszor még nekem is gugliznom kell, bocsánat de fogalmam nem volt mi a tök az a "bürü" pl... de még egy rakat ilyen régies/népies szót dobnak be. Még el is tudnám fogadni ha a tanmenetben előtte benne lettet volna ezek ismertetése....
A 2-as matek annyira felejtős, hogy tök más munkafüzetet vetettek velünk, csak abba dolgoznak szinte....

@en-is-akarok-kommentelni

"a folyadékok a gázokhoz hasonlóan(!!) kitöltik a rendelkezésre álló teret"
Ez melyik könyvben van?

Az ingyenes tankönyvekben vagy nincs ilyen, vagy javítva lett, mert a google beindexeli az összes feltöltött könyvet, és nincs olyan találat, ahol ne a gázokról írná ezt:
google.com/search?q=%22kit%C3%B6ltik+a+rendelkez%C3%A9sre+%C3%A1ll%C3%B3+teret%22+site%3Ahttps%3A%2F%2F tankonyvkatalogus.hu

@idsx

"teljesen reális, hétröl hétre több 100 oldalt olvass át"

Ez valami olyasmi, amin meg kellene ütközni? Sounds like business as usual, akár napi szinten is (!) a valós életben, jól fizetett multis állásokban...

@idsx
"BMEn egyik villanykaros laborkurzuson a mai napig kivágnak a beugrón, ha bizonyos kêpleteket _helyesen_ (!!) írsz le."

Feleségemnek volt hasonló PTE-n fizkémből. Volt egy számolós kurzus, ahol limitált számú feladat volt a ZH-kon, és volt az oktatónak egy javítókulcsa hozzá, ami közkézen is forgott. De a javítókulcsban hemzsegtek a hibák (volt amelyik teljesen hibás volt, de olyan is, ahol kerekítések miatt jött ki teljesen más eredmény, mint kellett volna). Az oktató azt fogadta el, ami a javítókulcsban volt, volt egy srác aki megoldotta saját kútfőből helyesen, egyest kapott, de megreklamálta. Utánna emiatt bosszúból szénné lett szivatva laboron, csak sokadszorra lett meg neki.

Mondjuk a labor is megérne egy misét a hibás mérőeszközökkel (pl. lyukas volt és szivárgott a gáz), amik miatt csak úgy lehetett megcsinálni, ha a hallgató inkább utólag költötte a számokat.

@nyman 98-ban milyen msc volt itthon?

@idsx
"Lehet puffogni a tanárok bérezése miatt, de nem véletlen, hogy egy jelentös “jóvanazúgy” rétegnek teljesen megfelel a mostani helyzet."

Igen, azért tegyük hozzá, hogy a tanárok 90%-ának tökéletesen megfelel ez a posvány.. Elmondja évről évre ugyanazt, ahogy ő tanulta, majd írat belőle dolgozatot.

@jami
Én a BME-re jártam MBA képzésre 2015-2017 között, akkor is megvoltak már az előadások felvételei. Ha nem tudtál bemenni, meg tudtad nézni. A jegyzeteket megkaptad rögtön első nap, az előadók/oktatók nagy része feltette az előadás anyagát, a diákat a netre. Már ez is megdöbbentő volt a korábbi főiskolai tapasztalatok után, de az különösen, hogy emberszámba vettek, a nagy többség értelmesen oktatott, normális magyarázatokkal, sokszor életből vett példákkal, kitekintéssel a való világba, stb.

El sem hittem, hogy így is lehet. Igen, fizetős volt, de én úgy érzem, értéket kaptam a pénzemért. Azzal együtt, hogy az MBA képzésen a legkevésbé sem szakembernek tanítanak, hanem - első sorban - vezetőknek szól (én nem vagyok vezető), hogy legyen némi fogalmuk bizonyos szakterületekről. DE: ezt rögtön az elején kb. minden oktató el is mondta, meg egyébként is tudtuk.

@naa
A NER általános iskolai matek munkafüzetek és tankönyvek is (4-5. osztály) is elég vicces feladatokkal vannak tele: annyi a nyomdahiba(?), hogy szörnyű. Láthatóan senki nem lektorálta őket megfelelően.

A fizika(természettudomány) általános iskolai oktatás is elég komoly szintet ért el egy ideje, lévén egész szürreális beszélgetéseim voltak több alkalommal is a tanárral, lévén megkérdeztem, hogy miért tanulnak NEM LÉTEZŐ törvényekről, illetve PONTATLANUL megfogalmazott jellemzőkről? A válasz az volt, ezeket így megértik a gyerekek, és majd középiskolában megtanulják HELYESEN. Itt egyszerűen elfogynak az érvek.
Tanultak a fiamék tömegmegmaradás(!) törvényről, de a folyadékok a gázokhoz hasonlóan(!!) kitöltik a rendelkezésre álló teret, az üveg halmazállapota 3 év alatt 3 különböző volt(!!!) és még sorolhatnám. Szegény Isza Sándor volt egyetemi tanárom foroghat a sírjában 🙁

Hmm, azért vannak jó dolgok az oktatásban is ezek szerint... A matek könyvekbe belenézve egész jók.
Ahogy olvastam, vannak vacak tankönyvek pl. képzelem, a NER történelemkönyveiben mennyi érdekes dolog lehet... De mondjuk a természettudományos tantárgyak csak rendben lehetnek...
Ráadásul fent van a tanári kézikönyv is...

Ha nekünk anno ilyen online anyagaink lettek volna... Nem beszélve a rengeteg online érettségire stb. felkészítő oldalról, pl. mateking.hu...

A gyerekem online egyetemi anyagait is irigykedve néztem - anno amikor nem nagyon jártunk be egyetemre (mert egy fiatal embernek jobb dolga is akadt), vagy át kellett rágni magad a könyvön vizsga előtti éjszakákon, vagy valakinek a macskakaparás jegyzetét kellett fénymásolva értelmezni. Most minden elérhető online egy kattintásra, ez a Kánaán...

Maradjunk meg itt: hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81tviteli_h%C3%A1l%C3%B3zat

a letolteshez nem kell diakigazolvany? Csak hogy nehogy par svajci magyar gyerek !jogosulatlanul! letoltse a PDF-et!!!

@Csaba
2022-10-28 at 21:33

Arról nem is beszélve, hogy nem is 220 hanem 231 (400÷√3).
Igényes tankönyvek ezek, na.

Kellő körültekintéssel kell olvasni a tankönyveket, mert kapitális hibákat tartalmaznak, például fizika 8. osztály villamos energia rendszer alaphálózata 220 kW-os (kilowatt) 220 kV-os (kilovolt) helyett.

Kicsit jobban elmélyedve bennük, rájöttem, hogy pont annyit érnek, mint amennyi pénzt kérnek értük.
Vagyis semmit.

#delegelábbingyenesek
#jaausztriábanis

@Én is akarok kommentelni
Tömegmegmaradás törvénye? Végülis zárt rendszerben megmarad, de ez mi akart lenni a tanár szerint?

"Egyébként, abban amit leirtal én nem látok problémát. Matekból is azt tanítják, hogy negatív számból nem lehet gyököt vonni, később meg kiderul, hogy megis csak lehet."

Hát elég baj az, ahol ezt tanítják. Szerintem ez inkább a lurkók megfigyelése, mert ezeket a feladatokat a valós számok halmazán kérik megoldani, ott pedig a negatív számok négyzetgyöke valóban nem értelmezhető.

Én inkább az önálló munkát hiányolom, mert okostojásból dunát lehet rekeszteni, amikor feladat van akkor meg mindenki inkább kávézgat meg cigizget. A munka világában. Az iskola egyszerűen nem a munkát díjazza, hanem a megúszást. Az érdemjegynek van értéke és nem a belefeccölt munkának.

@en-is-akarok-kommentelni
A fizika az pont rossz pelda.
Nekünk még egyetemen is azt mondta az előadó, hogy nagyon jól tudják, hogy amit oktatnak az egyszerűen nem igaz, de jobbat nem tudnak, bocsika.
Szóval fizikából minden szinten pontatlan és nem létező törvényeket tanítanak.

Egyébként, abban amit leirtal én nem látok problémát. Matekból is azt tanítják, hogy negatív számból nem lehet gyököt vonni, később meg kiderul, hogy megis csak lehet.
Tortenelem, irodalom dettó, mindig a korosztalynak megfelelő szinten tanítják.

@en-is-akarok-kommentelni Ennyire nem neztem bele es nem az altalanos iskolas konyvet nyitottam ki hanem a 12. osztalyost, de biztos igazad van en is olvastam hogy van gond a tankonyvekkel es hogy ra a akarjak kenyszeriteni a tanarokra.

En azt udvozoltem, hogy majnem minden fent van online, letoltheto ez nagyon pozitiv.

A nyolcadikos földrajzkönyvben a jugoszláv háború melletti "USA-NATO KONFETTI MŰVEK" karikatúra mindent visz

Remek link, tanárként köszönöm!
Egy igazán spórolós megoldás 🙂

Eddig online gyógyultam, gyógytornász helyett gyakorlatilag megtaláltam a megfelelő nyakterápiát online, youtube-on.

@tt Tényleg ingyenesek Ausztriában a tankönyvek. Sőt, a gyerek DAZ (német, mint második nyelv) osztályba jár. Minden nap külön tanár foglalkozik vele, tableten tanulnak németül, majd feladatokat oldanak meg. És úgy tudom, hogy nincs hideg az osztályban, legalább is, a gyerek nem mondta, hogy fázott volna, és csak egy sima polóban van egész nap.

Köszönet a linkért. @naa neked pedig a mateking.hu linkért.

@naa
"A gyerekem online egyetemi anyagait is irigykedve néztem"

Az előző évezredben szereztem meg az érettségit és diplomákat. 98-tól két évet Svédországban tanulva már óriási ugrás volt. Pl. volt a tanteremben 8 PC 25 emberre, nyomtató, scanner, projektor és egy szűk 200 kötetes könyvtár. Az online elérhető anyagok még gyerekcipőben jártak. Az MSc-t csináltam ott, mert Bokros miatt Mo-n nem engedhettem meg anyagilag, oda meg kaptam ösztöndíjat.

Tavaly elkezdtem egy közgazdász szakkört (MBA). Online megvannak az előadások felvételei, tisztességes jegyzetek, segédanyagok elérhetőek online. Nem tudom, hogy ez csak a fizetős volta miatt van, mert csak az a tárgyat látom, amit felvettem. Annó a 90-es években sok esetben nem is volt jegyzet, vagy nem lehetett kapni. A könyvtárban volt 1-2 példány a kezdetben 120-as, késöbb 60-70-fős évfolyamra.

Ma sokkal jobbak a feltételek már. Szerintem

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram