Te hogyan szervezed a nyaralásod?
Tamás kérte, hogy írjak egy friss cikket, hogyan érdemes költséghatékonyan megszervezni a nyaralását. Én nem vagyok nagy spíler ezen a területen, mi ultra last minute-tel szoktunk menni a bevált helyekre a bevált irodákkal, kihasználva, hogy magamnak osztom be az időmet és nem kell az év elején eldöntenem, mikor megyek nyaralni.
(Már próbáltam magam is megszervezni, de az ultra last minute árakat nem tudtam überelni saját szervezéssel. Ahová charter gépekkel mennek az irodák és egész szállodákat kibérelnek egész szezonra, annál nehéz jobb árakat kapni saját szervezésben.)
Ezért a legegyszerűbb, ha ti mondjátok meg, hogyan oldjátok meg az olcsó nyaralásotokat. Bécsből indultok? Debrecenből? Ausztriában fizetitek be a nyaralásotokat? Müncheni reptérről mentek a reptéri last minute-tel, előre nem ismert úti cél felé? Mindent magatoknak intéztek a booking.com-on? Utazó majom?
Segítsetek Tamásnak, nektek milyen trükkjeitek vannak a minél olcsóbb nyaraláshoz?
(A szokásos és felesleges komment-cunamik elkerülése érdekében nem mindenki a hegyekben szeret nyaralni, nem is sziklákat mászva, vagy a tengerparton, esetleg múzeumokat látogatva egész nap, városról-városra járva. Úgyhogy ne azt akarjuk eldönteni, kinek hogy kellene nyaralnia, hanem írd le, ha tudsz segíteni, hogy te hogyan nyaralsz és hogyan hozod ki a lehető legolcsóbban. Előre is köszönjük az információkat.)
2. Szállásnál jó az airbnb, agoda, booking és társaik. Ha korán foglalsz repjegyet, érdemes szállást is korán foglalni. Pl. 6-7 korábbi foglalásnál volt amikor majd harmadáért foglaltam airbnb-n.
3. Érdemes sokszor előre egyeztetni ajánlott privát sofőr idegenvezetővel. Sokszor már 2 főre is jóval olcsóbb, mint a buszos utazási irodás foglalás. Tavaly pl. 2000 baht üanyag volt egész napra egy Toyota Fortuner luxusterepjáró idegenvezetővel -volt amikor ezért reggel 7-től este 1/2 11-ig vitt-, míg az általam kért buszos magyar ajánlat is sokal drágább volt 3 főre. Érdemes előre gondolkozni. Az utazásos oldalakon elképesztően segítőkész az emberek többsége, érdemes kérdezni.
ITA matrix nagyon hasznos bonyolultabb repülőutak megtervezésére, de pl. USA-n belüli utakat gyakran érdemes külön venni az európai részektől.
Utána szállás általában booking.com-ról, illetve USA-ban autóbérlés alap, én magam szeretem felfedezni a városokat.
Kedves t26, szabad megkérdezni a foglalkozásod?
Örülölhetsz, hogy ilyen munkahely van. Remélem én is összeszedem magam a jövőben, legyőzve a gatlasaimat, és eljutok odáig.
Üdv nektek!
Mivel hűtőnk nincs, a megvásárolt étel többségét pár napon belül el kell fogyasztanunk, ez viszont azzal jár, hogy nyugodtan megvehetjük a közeli lejáratú dolgokat. Ezek általában 50-75%-al le vannak értékelve (de a londoni Tesco-kban pl. minden este 8-kor 90%-al leértékelik az aznap lejáró termékeket).
Mivel az utazásunk során csak a benzin az, ami plusz költséget jelent az otthon éléshez képest, költség szempontjából általában nem, vagy csak egy kicsivel drágább, mintha nem mentünk volna el sehova. Online vállalkozóként bárhonnan tudunk dolgozni, így ez sem akadályozza a kiruccanásokat. Az idei terv az, hogy legalább az év negyedében úton legyünk.
A párommal kocsis nyaralásokat csinálunk. A szállást a szokásos helyeken foglaljuk, airbnb v booking. Tavaly Balti körút, előtte Olaszország. Telekocsiztunk kifelé, így a költségek egy része “visszajött”.
Én vitorlázom és a következőt szoktam figyelni foglaláskor:
Januárban\februárban foglalok, ekkor általában a korai foglalás miatt van 5-10% kedvezmény, de ezt meg lehet fejelni újabb 5-10%-val, ha figyeli az ember, hogy mikor van hajókiállítás, mert a kiállítás alatt szintén van kedvezmény. Igaz ehhez kell egy jó bróker, aki hajlandó ezeket a kedvezményeket kiharcolni\megadni. Tehát érdemes alkudozni és ha régi ügyfél van akkor sokszor a sajt jutalékukból is átengednek egy kicsit.
Itt is határozottan érvényes az az elv, hogy a lista ár csak egy ajánlás.
Hajó esetén is van last minute, akkor is kaphat az emeber 30% körüli kedvezményeket, ahogy látom a hírlevelekben, de még ilyen utat soha nem próbáltam.
Amúgy ez megint egy dicsekvésmágnes cikk, előre látom már a tippeket a világ legegzotikusabb helyeire, ahol persze XY rendszeresen megfordul, szabadidejében pedig éppen itt írja meg. 🙂
Itthoni nyaralást nem tervezünk előre,időjárás….
Vonatos utazásnál pl. RailJetre 40-50% is lehet a jegyárak között, érdemes rugalmasan nézni az indulást.
Autós síelésnél a síbox bérlés meg tudja dobni a költségeket (és bár megéri 5-6 évre, de otthon tárolni problémás), összeszokott társaságoknál egy 6-os léctartó viszont jó befektetés 1-2 éves távra nézve is.
– síbuszok feltérképezése. 50-60% is spórolható távolabbi szálláson és az ingyenes síbuszok közvetlen a felvonónál állnak meg.
– kinézett helyszínen kölcsönzés árai…ha nincs saját felszerelés de bérelni kell tetőboxot vagy tetőtartót akkor már megéri kint bérelni. (Itthon +2 nap az elvitel és visszahozatal miatt, kevés helyen tudtam ezt kidumálni eddig) Újabb, jobb állapotú felszerelések, égeredményben azonos áron és nem kell cipelni oda-vissza.
– előszezonban (gleccser sítúrák) szervezett síutak. a változékony időjárás miatt lehet, hogy lesz nem síelhető nap, egy csoportnál elintézhető, hogy aznapra visszaváltsák a bérletet.
le kell vadászni a nagyon olcsó ajánlatokat, ha sokat keresgélsz, meglepően jó ajánlatok vannak. nem mindig, nem mindenhová, időt kell belefektetni
illetve, Floridába utazni vágyóknak titkos tipp a Norwegian Airlines, akiknél nyugat európai indulással néha 250 euróból ki lehet hozni fejenként egy direkt retúr járatot Miami-ba
szállásra a booking.com-ot használom. lehet hogy van olcsóbb de az értékelési rendszerük nagyon jó és megbízható.
Nem sok országban működik, de esetleg USA-ban, Ausztráliában és Új-Zélandon érdemes lehet megnézni car relocation ajánlatokat (már svédeknél is láttam).
Itt az autókölcsönzők kedvezményesen, $1-5 per nap áron hirdetnek meg kocsikat azzal a céllal, hogy a telephelyeik között mozgassák a járműveket. Cserébe a dátum és a városok fixek. A legnagyobb talán az imoova.com, de van pár másik is (a google segíthet).
Szállás: ha az ár a lényeg a couchsurfing. Szállodáknál bookingon szoktam keresni, aztán megnézem a szálloda saját lapját és airbnb. Melyik mennyi? Hol van?
Az útvonalt és a helyeket előtte online néztük, de hagytunk benne random lehetőségeket, részletes terv csak a szállásokra volt. Emellett helyszínen, hála az EU-n belüli roaming eltörlésnek, intenzíven használtuk a mobilnetet informálódásra, tajékozódásra. Tipp: hiába vagy az EU-ban, ha 50 km-en belül egy nem EU tagállam van, kapcsold ki a mobilnetet.
Skyscannert mi is használjuk, de repülővel csak rövid kiruccanásokon voltunk.
A Norvegian esetében van különbség, hogy melyik nyugat-európai városból indulsz Floridába? Úgy értem, hogy tapasztalatod szerint honnan olcsóbb?
Mintha magunkat olvastam volna 🙂
Bár az autó egy kiöregedett (20+ éves) családi lakóautó, de szinte minden más nálunk is így működik.
A Kärnten Card az egyik legjobb befektetés azon a területen. 🙂
Jó olvasni, hogy nem vagyunk egyedül! 😀
Szallas:booking/expedia, legalabb felevvel korabban. Korutazas eseten flexibilitas, peldaul ugyanaz a hotel, ugyanazon a heten sokkal olcsobb tud lenni h-sze mint cs-v.
Utazas: fapados, esteleg “rendes” legitarsasag, legalabb felevvel korabban, hogy occso legyen.
Helyi kozlekedes: ar/minoseg/helyi viszonyok alapjan merlegelem hogy vonat/autoberles/iranytaxi/taxi/stb
(mondjuk Magyarorszagon is ezt teszem)
Fakultativ programok: ezek a gyumolcsokkel egy kategoria, fogyaszd a helyben termeltet
Haromszogezes, negyszogezes:Ha az uti cel nem erheto el direkt jarattal, vagyis at kell szallni, akkor ugy szervezem, hogy az atszallo hely is vonzo legyen (London/Parizs/Koppenhaga/stb) igy az odautazas nem kerul semmibe (amugy is arra jarok). Mindossze a repjegyet kell ugy vasarolnom, hogy az atszallasi ido a szokasos 2-3 ora helyett 2-3 nap legyen.
A fly4free oldal ráadásul kínál egy nagyon jól személyre szabható mobilos applikációt is, aminek segítségével az ember rögtön üzenetet kap a telefonjára, ha őt potenciálisan érdeklő ajánlat kerül ki az oldalra.
A többi, általam több-kevesebb rendszerességgel használt forrást mások már említették.
Nem az összeg érdekel, hanem hogy mondjuk havi megtakarítás szorozva néggyel, vagy hasonló. Szóval meddig spórolsz a nyaralásra?
“50-60% is spórolható távolabbi szálláson ” – ez bizonyára helyfüggő, de konkrétan Livignoban éppen az a tapasztalatom, hogy fillérre egyezik az azonos kategóriás apartmanok ára függetlenül attól, hogy a felvonó 10 méterre van vagy buszozni kell. Azonban a pályaszállások lényegesen hamarabb elfogynak, így érdemes előre, még nyár végén foglalni.
Általában szezon legvégén vagy akár utána megyünk nyaralni, nem kizárólag a kedvezőbb ár miatt, hanem jobban szeretjük, ha nincs tömeg.
Mi nem az a típus vagyunk, aki képes 1 hetet eltölteni egy szállodában vagy a tengerparton pihenve, próbáltuk párszor néhány napra, de már a 2. napon nem bírtunk magunkkal és elindultunk felfedezni a környéket.
Ezért egy 7-10 napos nyaralásra általában legalább 3 helyen foglalunk szállást, mert inkább tovább állunk, mint csillagtúrázással járjuk be a környéket, akkor többet ülnénk autóban (persze így viszont sehol sem vagyunk otthon, “bőröndből öltözködünk”.)
Erste-Wizz hitelkártya miatt általában wizzairrel utazunk. Nem igazán vadászom a legolcsóbb jegyet, a pontot költeni kevésbé fáj, mint a pénzt.
Többször utaztunk úgy is, hogy csak az első 2 éjre foglaltuk le előre a szállást, és mindig előre kerestünk szállást a következő napokra. Mivel nem riadunk meg a kempingezéstől sem, amikor kocsival megyünk általában bekerül egy kis sátor is, így nincs para, ha nem találnánk szimpatikus szállást, kemping többnyire akad, és 1-2 éjre megfelelő.
A kemping számomra hatalmas előnye sok helyen a saját vízpart, pl. Balaton északi parton, de tengerparton is jellemző.
Ilyen fentebb emlitett “car relocation” ajanlat volt EU-ban is a Europcar kinalt 1EUR/nap aron kocsit, ha A varosbol B-be voltunk hajlandoak elvinni. Ugyanezt lattam lakoautora is, sajnos teli idoszakra amikor azert nem sokan vallalnak hogy benne alszanak.
Kollegam mondott sok trukkot – korabban utazasi irodanal dolgozott. Igy pl a Hilton Honors kartyat megigenyelve, volt egy oldal ahol Accenture dolgozonak kiadva magad automatikusan upgradelhetted Gold statuszra (nem ellenorzik). A ceges utakat igy mindig Hiltonba foglaltam, amit jol lehet kombinalni Lufthansa Miles-okkal (oda-vissza atvalthato). A vegen az egeszet el lehet adni a szurkepiacon mint pl flip my miles etc… (guglizz ra)
Masik tipp hogy harmadik vilagban mivel az ember ugyis hosszabb tavra tervezi a kiruccanast, erdemes csak az elso 1-2 napra foglalni neten szallast / transportot. Helyben alkudva sokszor 20%-aert van minden. Sokszor eleg rakerdezni es maris minimum 50%al kevesebb az ar mint amit a neten hirdetnek. A neten levo arak a “gazdag nyugatiakra” vannak szabva, mikor helyben vagy onnantol teljesen masnak minosul az ember, hirtelen “potencialis ugyfel” lesz akivel meg mindig jobb uzletet kotni
Mindig azt a repülőjegyet veszem csak meg, ami olcsó, a másik iránnyal kivárok.- Ehhez használom az azair ártrend grafikonját, vagy a google flight search email értesítőjét.
Szállásban mostanában a booking.com-os felező a tuti. Vannak olyan linkek, amiken keresztül 80 usd helyett csak 40-be kerül a hotel. Ezekkel megfelezhető a szállásköltség. Keresgélj a neten, direkt nem teszek be ilyeneket. Ja, és olvasd el, miképpen lehet egymás után többször használni ezt a felező lehetőséget.
Szállást soha nem foglalok előre, honnan tudjam előre mennyire tetszik egy hely, hol és mennyi időt szeretnék eltölteni?! Utcáról beesve booking áron odaadják a szállást, de legtöbbször alatta. Eddig egyetlen egyszer fordult elő hogy nem találtunk helyben megfelelő ár-értékű szállást (Azori sziget), de nem estünk kétségbe…volt a közelben egy Decathlon, beruháztunk sátorra. Életem egyik legjobban sikerült nyaralása volt 🙂
Én azt vallom rugalmasnak kell lenni +felesleges a sokcsillagos szállás, nem a szobában akarom tölte
Érdemes a momonod-t meg a skyscannert is használni.
Jó ötlet tovább, ha rugalmas vagy indulás tekintetében, és nem csak hülye magyar turnusváltásban gondolkozva tudsz elindulni, esetleg Bécsből repülsz és nem Budapestről: hatalmas árkülönbségek lehetnek, aki távolabbi célpontok tekintetében lehet főleg releváns.
Érdemes a kinézett hotelt közvetlenül, vagy a fenntartó lánc oldalán is csekkolni: egy emailt megérhet egy kis kedvezmény.
Bátortalan kezdők lájkolják a facén-n az utazómajmot meg a mindenkiutazhatot, rengeteget lehet nyerni az ajánlataikon árban.
Mi csak repülővel megyünk, és csak négycsillagba vagy fölé. De nem mindegy, hogy mennyiért.
Bookingon kinéztem a szállást. Messziről kerülöm az olcsó szállásokat.
Legyen frekventált helyen és prémium szállás. Hiába kocsival megyek, lehetőleg ne legyen szükség a kocsira. Tehát a látnivalók, sétálóutcák legyenek séta közelben.
Esténként szeretek jobb éttermeket kipróbálni, sőt utána jobb helyekre beülni egy egy pohár borra. Városnézés, túrázás, fürdőzés programot váltogatjuk.
Nagyon sok kiváló vendéglátóhely van Magyarországon is: Eger, Demjén, Egerszalók, Szilvásvárad, Nyíregyháza-Sóstó, Hajdúszoboszló, Esztergom, Visegrád, Budapest, Siófok, Balatonfüred, Hévíz,Szeged, Gyula
Hol keressem az “ultra last minute” utakat? Honnan tudjam, hogy tényleg olcsó, ha még sose jártam X országban, pláne nem utazási irodával? Honnan tudjam mennyi a “normál” ár? (Mondjuk kiírnak áthúzva egy magasabb árat, persze 🙂
Idén azért elmegyünk valahová, most már lassan kijönnek a nyári ajánlatok, 20-70% kedvezménnyel. Mivel idén belföld a cél, így szallasoutlet.hu ami elsőre jónak tűnik. Egy-két hosszabb hétvége a nagy folyót nem átlépve, majd meglátjuk hogy alakul, mindenképpen wellnes jelleggel.