Mindig rágjátok a fülem, hogy írjak arról, én milyen értékpapírokat szoktam venni. Ettől nagyon szoktam fázni, mert egyrészt nem való minden mindenkinek, sőt mindenkinek más való. Éppen ez a lényege a személyes tanácsadásnak: igyekszel azt ajánlani valakinek, ami az ő vagyoni helyzetének és kockázattűrő képességének megfelelő. A 44-es túrabakancs egy remek lábbeli, de nem mindenkinek és nem minden alkalomra.
Másrészt én is éppúgy tévedek vagy tévedhetek, mint bárki más.
Az egyik legnagyobb befektetői hiba a picking, a másik a timing, vagyis amikor ki akarod találni, hogy mit érdemes megvenni és azt is, hogy mikor.
Na ezért szoktam én ezt kis pénzzel űzni. 🙂
Van egy pár milliós összeg, amivel szoktam így okoskodni, ezt hívom játékpénznek. Ebből veszek orosz részvényeket, brazilokat, egyedi részvényeket és hasonlókat. A többi pénzt fejlett országok tőzsdeindexeibe, kötvényalapjaiba vagy állampapírjaiba teszem.
Ezekkel a spekulatív vásárlásokkal kapcsolatban szerény elvárásom van, 50-60% profit elég szokott lenni 2-3 év alatt, utána kiszállok. 🙂 Ha nem jön össze, maximum üldögélek benne még pár évig és nem árulom el senkinek.
Azokat a helyzeteket szeretem, amikor a helyi gazdaság összeesik, ennek következtében a helyi deviza is, ami miatt a külföldi befektetők is elfordulnak a piactól. további áresést generálva ezzel.
Ma éppen vettem egyiptomi tőzsdeindex ETF-t ebből a megfontolásból. Az egyiptomi font összecsuklott tavaly októberben és egyébként is nagyon rájár a rúd Egyiptomra az elmúlt években. A nagy leértékelés jót tesz a gazdaságnak középtávon és egyszer csak lesz emelkedés. Sajnos túl sokáig gondolkodtam rajta, idén már 8% körül emelkedett a tőzsde.
Na, ez a piac még nekem is meredek és erősen spekulatív, akár 4-5 évre is beleszorulhatok. Neked nem ajánlom.
A másik, amiből ma bevásároltam, az az izraeli TEVA cég részvénye. Ezt a céget biztos ismered, idehaza is van gyára. Főleg generikus, azaz lejárt szabadalmú gyógyszereket gyárt, de vannak saját fejlesztésű gyógyszerei is.
Nagyon rájár a rúd a cégre, lejárt egy fontos szabadalma (Copaxone), az amerikai hatóságok vizsgálódnak árkartell miatt, felvásárolt egy céget 500 millió dollárért, ami elég megdobta a hitelállományát, távozott a vezetője is, stb. A generikus gyógyszerek piacán a verseny is egyre nagyobb, ami szintén nem tesz jót a jövedelmezőségnek. A 2016-os nyeresége elolvadt, meg is büntették a befektetők rendesen. A részvények ára 2015 közepétől gyakorlatilag megállás nélkül esett, jelenleg a felét sem éri a cég a piacon, mint másfél éve.
A lecsökkenő nyereség miatt a 12 havi gördülő P/E rátája jelenleg 462, ami finoman szólva sem túl biztató.
Ennek ellenére még mindig a legnagyobb generikus gyógyszergyár, amelyik most ráadásul komoly költségcsökkentő megszorításokat jelentett be, valamint öt fontos gyógyszere is az engedélyeztetés végső fázisában van. Úgy gondolom, hogy a jelenlegi áránál többet ér a cég, ezért vásároltam be belőle pár ezer dollárért.
(Helyi piacot és egyedi részvényt is csak akkor veszek, ha már komoly és hosszú áresésen van túl. A TEVÁ-ról már 13 hónapja is írták, hogy alulértékelt és venni kell, de azonnal. Miután még további egy évig esett az ára majd stabilizálódni látszott, el is hittem róla. Ezzel együtt is legalább 2-3 évre vettem a papírt, kivéve ha előtte nagyot emelkedik. Ha minden 15-20% esésre rámozdulsz és minden újsághírt elhiszel, vagy két-három hetes időtávokon akarsz kereskedni, nagyon gyorsan nagyon ráfizetsz. Normál részvénybefektetésnél 7-8 év a minimális időtáv, az ilyen játéknál is pár év. Ha ki-be ugrálsz hetente, vagy havonta, biztos, hogy gyorsan szegény leszel. )
Azonban nagyon felhívnám a figyelmedet, hogy ezt csak azért írtam le, hátha tudsz belőle valamit tanulni, hogy mi alapján döntök akkor, amikor egyedi értékpapírokat veszek.
Egyáltalán nem biztos, hogy okos döntés volt, vagy lehet, hogy csak öt év múlva fog annak tűnni.
Nem biztatlak arra, hogy vegyél ilyen részvényt, főleg akkor nem, ha még nem csináltál ilyet, vagy egy újabb 40%-os áresés komoly érvágást jelentene neked. Ha nem bírod nézni, hogy tovább esik még mondjuk 30%-ot, akkor se való (még) neked egy ilyen vásárlás.