Már kezdem unni a rossz híreket, de ez sajnos egy ilyen hét.
Rezsibefagyasztás és mesterséges üzemanyag és cukor ár ide vagy oda, ennek ellenére tovább nőtt az infláció itthon. A legfrissebb adat 11,7%, 1998-ban volt utoljára ennyi. A maginfláció, ami az inflációs folyamatokat jobban mutatja, ennél is rosszabbul alakult, 13,8%-on áll. A maginfláció az euróövezetben 3.7%, csak az összehasonlítás kedvéért. A maginfláció nem tartalmazza az energiaárak növekedését, a fogyasztói árindex igen. Ennek fényében kell összehasonlítani a magyar és egyéb inflációs adatokat.
A 400 forint feletti euró és dollárárfolyam majd a jövő és az azutáni hónapokban fog megjelenni az inflációban.
Most már biztos, hogy az éves infláció átlaga 10% felett lesz, a kérdés csak, hogy mennyivel.
S ha már rossz hír, az egyéves BUBOR, amihez sok lakáshitelt áraznak, 11,93% lett, az ötéves BIRS pedig 9,42%. Ezekkel érdemes készülni a lakáshiteleknél, ha egyszer véget ér a kamat-befagyasztás.
Öt éve 1% alatt volt az ötéves BIRS, akinek most fordul(t) az öt évig fix kamatozású hitele, annak csekély nyolc és fél százalékponttal fog nőni a kamata a következő öt évre. Ha eddig fizettél 4%-os kamat mellett egy 20 milliós 20 éves hitelre 121 ezer forintot, ezután 202 ezer forint lesz a maradék 15 évre a hitel.