Tovább nőtt az infláció és a hitelkamatok is
Már kezdem unni a rossz híreket, de ez sajnos egy ilyen hét.
Rezsibefagyasztás és mesterséges üzemanyag és cukor ár ide vagy oda, ennek ellenére tovább nőtt az infláció itthon. A legfrissebb adat 11,7%, 1998-ban volt utoljára ennyi. A maginfláció, ami az inflációs folyamatokat jobban mutatja, ennél is rosszabbul alakult, 13,8%-on áll. A maginfláció az euróövezetben 3.7%, csak az összehasonlítás kedvéért. A maginfláció nem tartalmazza az energiaárak növekedését, a fogyasztói árindex igen. Ennek fényében kell összehasonlítani a magyar és egyéb inflációs adatokat.
A 400 forint feletti euró és dollárárfolyam majd a jövő és az azutáni hónapokban fog megjelenni az inflációban.
Most már biztos, hogy az éves infláció átlaga 10% felett lesz, a kérdés csak, hogy mennyivel.
S ha már rossz hír, az egyéves BUBOR, amihez sok lakáshitelt áraznak, 11,93% lett, az ötéves BIRS pedig 9,42%. Ezekkel érdemes készülni a lakáshiteleknél, ha egyszer véget ér a kamat-befagyasztás.
Öt éve 1% alatt volt az ötéves BIRS, akinek most fordul(t) az öt évig fix kamatozású hitele, annak csekély nyolc és fél százalékponttal fog nőni a kamata a következő öt évre. Ha eddig fizettél 4%-os kamat mellett egy 20 milliós 20 éves hitelre 121 ezer forintot, ezután 202 ezer forint lesz a maradék 15 évre a hitel.
ősszel a megegyezéskor 390 ig visszateszt, ott kell beszállni, onnnatól csúszó leértékelés, irány a 600 3-5 éves távlatban.
infláció 15% körül tetőzhet nyár végén, ősz elején, az éves is 12% felett lesz.
ha elengedik az árstoppot meg a benzinárat okt 1-től, akkor meg lesz 20 % infláció az év végén. Na ott lesz sírás rívás az biztos.
De jó is volt az. A pengő inflációját is túléltük, sőt sokan a második világháborút is. Igazából csak hozzáállás kérdése, igazad van.
És ha nem lesz megegyezés? Nem fogják addig utalni a zsét, amíg nincsenek törvényi garanciák, Európai Ügyészségi tagság, stb. Az időbe telik, és az EU-ban is van admin, az is időbe telik.
Megkockáztatom, hogy addig nem is akarnak zöld utat adni, amíg nincs lerendezve a vétójog szűkítése. Tele van az EU hócipője azzal, h a Vezérgeci zsarolásnak használja a vétójogot. Már ezerrel dolgoznak rajta, hogy ne lehessen vele visszaélni, csak ezt a nem nagyon hangoztatják otthon.
Nem olvastad vagy hangulatkeltés?
Litvániában ahol euróval fizetnek 2015 óta már májusban 18,5% volt az infláció.
Most tényleg ezen nagyképűsködsz, hogy a LEGÚJABB inflációs jelentésben már az MNB-s szokásos optimizmus is borúlátóbb mint eddig és te már olvastad is?
Képzeld, én is olvastam.
De akiknek a cikket írtam, azok nem olyan okosok mint te és ők nem olvasták.
S te azt tudtad, hogy az uniós infláció FELE az ENERGIAÁRAK NÖVEKEDÉSÉBŐL VAN?! Mennyi lenne a magyar VALÓDI infláció a kádárizmus nélkül?
Kimásolom neked: Annual inflation in Lithuania was 16.8 percent in April, compared to the same period in 2021, according to a press release by the Lithuanian Statistics Department. The price changes were mainly driven by higher fuel and heating costs
Csak még mielőtt tovább terjeszted a féligazságot.
De jó is volt az. A pengő inflációját is túléltük, sőt sokan a második világháborút is. Igazából csak hozzáállás kérdése, igazad van.”
– avagy Fáj? csak, ha nevetek…
most várja azért a irigykedő gondolatokat, hogy az ingatlanpiacos boom előtt tudta rendezni a lakhatását, ami szinte az összes kortársára igaz, mert akkor még nem volt ilyen durva a helyzet?:)
én nem tudom jónak értékelni, ha valaki az anyagi hátterére, szerintem ez tré… nemhogy büszke nem lennék rá, inkább hallgatnék
Segítenél, nem találom.
Nálam D230628 7.75%, az idei diszkontok meg 6,55%-el köthetők a webkincstárban.
“Az élelmiszerek ára tavaly júniushoz képest 22,1 százalékkal emelkedett, ezen belül legjelentősebben a margarin 58,1 százalékkal, a sajt 43,4 százalékkal, a száraztészta 39,9 százalékkal, a kenyér 39,7 százalékkal, a baromfihús 37,1 százalékkal, a tejtermékek 36,5 százalékkal, a tojás 34,3 százalékkal, a péksütemények 31,1 százalékkal, a tej 24,9 százalékkal drágult…”
Valaki magyarázza már meg nekem, hogy jön ki a kb. 12%-os infláció egy _átlagember_ esetében.
Vagy a kommunista rezsicsökkentés és árbefagyasztás nélkül 100% lenne az infláció?
Forrásmegjelölés?
Az én adatomhoz a forrás, Európai Statisztikai Hivatal: ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/14644605/2-17062022-AP-EN.pdf/1491c8b5-35e4-cdec-b02a-101a14a912ad
17% egyébként mennyivel jobb mint a 18? Nem júniusban! MÁJUSBAN! Júniusban már 20,5%.
“Annual inflation in Lithuania reached 20.5 per cent in June, according to preliminary estimates by Statistics Lithuania.”
Forrás: lrt.lt/en/news-in-english/19/1729363/inflation-in-lithuania-hits-20-important-psychological-threshold
Személyeskedésre külön nem reagálok, az téged minősít.
Személyeskedés, tényleg? Akkor idemásolom a Té hozzászólásodat, amire reagáltam, mert úgy tűnik, nem olvastad.
“Most ezen mit csodálkozol? Benne volt az inflációs jelentésben, hogy 14-16% körül fog kitetőzni jelenlegi állás szerint az infla őszön. mnb.hu/letoltes/ir-infografika-2022-06-hun.pdf
Nem olvastad vagy hangulatkeltés?”
“Elnézést kérek, de a 90-es évek elején az infláció 30% fölött volt éves szinten. Túléltük.”
“itt ülök 50 pluszosan egy szép nagy házban”
Ez mennyire önző hozzáállás!
Ebből a szempontból (is) szerencsés időszakban éltél és gyarapodtál.
Próbálj a mai fiatalok fejével gondolkodni – bár a fentiek alapján valszeg nem fog menni.
Csak egy példa: egy XI. kerületi panellakás(!) 10 éve ~15m volt, ugyanaz a lakás most ~50m. 10 éve, azaz nem az “elmútnyócévben”.
Könyörgöm, valaki magyarázza el nekem, hogy pl. ez a drágulás melyik inflációs adatban jelent meg…
Elég megnézni a mostani hírt az inflációról a KSH oldalán. Van benne egy diagram: Fogyasztóiár-index főcsoportonként, 2022. június. Látszik, hogy a háztartási energia irányában egyáltalán nem, az üzemagyag irányába csak kicsit tértek el az árak. Ha nem lenne a hatósági ár ez talán duplázná is az mostani inflációt…Viszont az államháztartást növeli.
Áprilisban kamatot fizető PMÁP-ban van megtakarításunk. Eléggé aggódunk, hogy mire oda elérünk, hiába rá a látszólag szép kamat, ha maga a tőke elértéktelenedik. Mi lenne most a bölcsebb döntés: kivenni és áttenni euróba minél előbb, vagy bent hagyni, hogy ketyegjen a kamat, és hátha nem lesz addig államcsőd?
Akkor ez az “inflációs kosár” vagy rossz, vagy manipulált.
Egyáltalán nem vagyok képben, de pl. a lakhatás biztosan nem megfelelő súllyal esik…
Igen, én is szoktam mondani (így a 30-as éveim vége felé), hogy ha csak 5 évvel korábban születek, most jó eséllyel nekem is lenne lakásom, amit gombokért vettem volna, és persze, még talán törleszteném rá a hitelt, de közben a lakás megháromszorozta volna az értékét.
Én itt mindig nagyra becsülöm azokat a kommentelőket, akik az eszükkel meg a kemény munkájukkal érték el azt a státuszt, amiben élnek. De az, hogy valaki adott korban született és élt, amikor még jóval könnyebb volt ingatlanhoz jutni, az nem egy kiváltság, hanem egy állapot. Semmiképp sem olyasmi, amivel magas lóról illenék dicsekedni.
Azóta is azzal bűnhődünk érte, hogy leforgatták a Szomszédok című csodát
Nana! Szerintem az olvasokozonseged zome okosabb, mint gromiko elvtars 🙂
Azért van ebben jó is… szerényebb körülmények között az értékrendek is visszább szoktak rendeződni. Külföldi mutogatom magam nyaralás helyett szabad most a családot/barátokat áthívni egy szalonnasütésre, egy jót beszélgetni. Pizza rendelés helyett gyerekekkel közösen sütni-főzni, megtanulni beosztani a pénzt, nem csak úgy impulzívan megvenni, hanem gyűjtögetni majd úgy megvenni aztán megbecsülni. Én a nagy bőségben is ezt tettem, a félretett pénzből megtakarítottam, befektettem. Tőlem akár lehet 10 ezer Ft is egy kiló kenyér ára, ki fogom tudni fizetni.
Aha, csak pénzed nincs befűteni, csak az én adóforintjaim segítségével. Fel sem merült benned, hogy az elmúlt 12 évben dicső ártunk és ormányunk megpróbálhatott volna kialakítani egy olyan gazdasági környezetet, hogy a bérből és fizetésből élők rezsicsöki nélkül is ki tudják fizetni a havi fizetésükből a havi költéseiket? Vagy az már nagyon libsi dolog lenne? Állambácsi (értsd: adófizetők) csecsén lógni sokkal polgáribb.
Próbálnám megérteni ezt az egészet…
Szerintem, ha más stop nem is, de ez fennmarad a helyzet normalizálódásáig (vagyis amíg ismét alacsony nem lesz a kamatkörnyezet) / az idők végezetéig. Ha szükséges, akkor minden (értsd: MINDEN) más kárára.
No comment on the topic..
Fussál neki még egyszer, másodjára szerintem meglesz…
“Valaki magyarázza már meg nekem, hogy jön ki a kb. 12%-os infláció egy _átlagember_ esetében.
Vagy a kommunista rezsicsökkentés és árbefagyasztás nélkül 100% lenne az infláció?”
A (fiktív) fogyasztói kosárnak része a lakossági gáz, villamosenergia, vízdíj, vonatjegy és BKK bérlet is, amelyeknél sok éve befagyasztották az árakat. Szintén a kosárban vannak a ruházati termékek is, amelyekre a KSH 4.3%-os inflációt mért.
Árszabályozás nélkül minden valószínűség szerint már most is közelebb lenne az érték a 20%-hoz, mint a 10-hez.
Ez a csillapító hatás csak időleges. Az árszabályozás miatti büdzsé hiányt más szektorok többlet adóztatásával pótolják, azon termék/szolgáltatás csoportok ára tovább fog emelkedni. Az árszabályozás ténye kedvezőtlenül hat a forint árfolyamára is, emelve a szabadáras import termékek árát. Ezen közvetett hatások mind-mind emelik a jövőbeli inflációt.
Sajnos amig az ország 80%-a pénzügyi analfabéta (Miklós biztos tudna mesélni, pedig akik hozzá eljutnak azok már nem is feltétlenul az agyhalott moslékzabálóktól érkezik), és elhiszik hogy van a Kicsitől ingyenleves, addig nincs miről beszélni. Minden héten rácsodálkozok, hogy egy Aldi vagy egy Lidl hogyan tud még ebben a hányás környezetben is kompetitiv maradni az áraikkal
Kicsit helyre fogják tenni az EU-ban, és ha tovább szabadságharcozik akkor nézzétek majd meg hogy hol lesz a GDP, az államadósság, a fizetési mérlegunk, a forint árfolyama, az FDI, az adóékünk, na akkor majd viheti Kicsi a nyolcvanasát Józsibácsinak év végén falura, két WC papir gurigát se fog tudni belőle venni.
Pont egy ilyen MekkElek Nagy Marton pü-i modellekben gondolkodó spreadsheethuszár kellett nekunk, dilettáns arrogáns []
A 90-es evek jellemzoje volt egy durva nagy realertek eses az ingatlanpiacon. Nezd a jo oldalat, kov evekben olcso lesz az ingatlan.:)
“Könyörgöm, valaki magyarázza el nekem, hogy pl. ez a drágulás melyik inflációs adatban jelent meg…”
Valamelyik Zsiday blogban olvastam, hogy a magyar infláció számítás ezt nem tartalmazza. Az amerikai igen. (Mondom olvastam, nem győződtem meg róla.)
Na ez mennyi Litvániában? Mert az államadósság GDP arányosan csak 47%.
youtube.com/watch?v=wYH0l_Szqfk
Nem csak a magyar inflációszámításban nincs benne rendesen, az európaiban sem. Így lehet kamatemelés nélkül tolni a pénzpumpát orrvérzésig. Közben meg az is rohadtul pénzromlás hogyha nem kapsz a pénzedből lakást/házat, részvény, semmit aminek értéke van. Az elmúlt 10 év kegyelmi volt Magyarországnak, ezzel nem éltünk. Zivataros időkben esernyő nélkül bőrig foguk ázni…
Sajnos nem. Ha tartósan ilyen gyenge marad a forint (márpedig nem hiszem, hogy reálisan visszaáll a 350-es, vagy pláne jobb szintre), akkor az kinek éri meg: a külföldi befektetőknek. Gipsz Jakabnak meg tökmindegy lesz, hogy kinek adja el jó áron az elhunyt szülei által megörökölt paneljét. Ha külföldi fizet érte, neki az is jó. Szóval innentől azok is kiárazódnak a magyar ingatlanpiacról, akik eddig valami csoda folytán még potenciális vevők voltak, és majd béreljük a lakásainkat a külföldi tulajoktól. Amivel amúgy nem lenne baj, ha a bérbeadási/bérlői kultúra nem olyan lenne, amilyen (bezzeg a hanyatló Nyugaton).
Pedig jó lenne
Úgy látom kezd beütni sokaknál a 20éves hitelrengeteg és az infláció.
Ne legyetek irigyek, gusztustalan dolog. cc: .
Jó egészséget Rezsőné! Célom, hogy ennyi idősen mi is így éljünk a családunkkal, ezért is fektetünk be, ezért is takarítunk meg (és ezért nem veszünk fel 30 évre hitelt, csokkal, minden egyébbel)
Százalékponttal, nem?
Ez az a kérdés amire itt nem válaszol neked senki itt a blogon, mert a legtöbben ezen gondolkodunk, és sajnos mindenki maga döntheti csak el, hogy mit tesz a megtakarításával. Tipikus kockázatkerülő befektető vagyok, pont azért van PMÁP befektetésem. Nekem nem megy az, hogy gyorsan add el és vegyél eurot, vagy dollárt aztán váltsd vissza, ha feljebb megy az árfolyam. Tegnap volt az Egyenes beszédben, hogy akkor lesz baj ha a lakosság eldobálja ezeket a papírokat, és elkezdi a forintot eurora váltani. Ugyanakkor Róna Péter ezt megelőző nap azt mondta ugyanott, hogy ő már évek óta azt mondja a barátainak, hogy dollárt vegyenek inkább. Kész válaszokat nem fogsz kapni, ahogy én sem. Még ha valaki leírja, hogy igen add el és vegyél valutát akkor megtennéd? Nehéz döntés és egyéni sajnos. A lehetőségeket tudjuk, dönteni nekünk kell.
“3 hónapos diszkont kincstárjegyre 8% kamat. Érdemes erre ráharapni, vagy ez már csak egy még rosszabb történet előtti beetetés és inkább váltsunk más devizára még most?”
3 hónap alatt 20%-ot mentél ha dollárt vettél.
Ennek a rezsimnek a politikája a csúszóleértékelés, és mellé jó magas infla mert megfogni képtelenke, az rossz lenne az embereknek. Úgyhogy hosszabb távra szerintem érdemes valami devizás eszközt vagy dollárkötvényt venni, mert lesz itt még 450-500 as árfolyam is, csak a kérdés hogy most vagy két év múlva.
Ingatlan es asset arak egyaltalan nincsenek benne egyik EUs infla kosarban sem. Mert az inflacio az “fogyasztoi arindex” infla.
Ezrt nehany orszag vmilyen modon beteszi legalabb az ingatlan berleti dijjakat reszben, de ingatlan vasalast egyaltalan nem. A magyart nem tudom, de mivel a magyar hobby az az ingatlantulajdonlas es az emberek 95%a sajatban lakik vagy van sajatja, ezert nem lepodnek meg ha egyaltalan nincs benne.
Nem kell meglepodni tehat, eleve rosszul merik es a magyar arstopp meg ezt is elhazudja lefele..
AMarcika nem hulye szvsz, csak kicsit penz es hatalomehes. Most bevallalja a kormany se..lyuka szerepet es rajta keresztul tesztelik a hulyebbnel hulyeb dolgokat.Csereben majd szepen tartja a markat amikor a “sportallasokat” osztogatjak. Ettol fuggetlenul ja, nem latszik mit akar a kormany. En bizom benne, hogy rendesen kifingatjak a ner-t a piacok. Itt a 7 szuk esztendo es a farkasok egymast megeszik majd:)
Persze a jonepnek ez nem lesz jo, de legalabb sajat magukat eltakaritjak. Ilyenkor szoktak jonni a “szakerto” kormanyok akik elviszik a balhet, megcsinaljak amit meg kell. De mi lesz most tekintetes dobrogi urammal, az jo kerdes..
A döntést neked kell meghoznod, te viseled a következményét.
Amit javaslok:
kiszámoló akadémia 1. rész 16-18 perc.
lusta portfólió pénzügyi teszt után levonni a következtetést.