Új prémium állampapír (2024/I) magasabb kamatprémiummal
Hétfőtől új ötéves Prémium államkötvény (2024/I) érhető el, melynek kamata a megelőző naptári év inflációja plusz 1,7%, az eddigi 1,4% felár helyett.
Az első kamatforduló február 21.-én lesz, addig évi 4,1% kamat időarányos részét fizeti. Bővebb infó erre.
A PMÁP érdekes állatfaj, a kincstár jegyzi a mindenkori árfolyamát, nincs klasszikus másodpiaca. Ha kijön jobb kamatozású papír, akkor érdemes lehet átváltani rá. Egy fentebbi hozzászólásban levezettem, hogy végig TBSZ-en tartva a 2023/J-t pl megéri rá átváltani.
A megszűnő TBSZ-ről “kikerülő” papíroknál csak arányosan a TBSZ megszűnése után kell kamatadót fizetni a hozamra. Jelen esetben kb két hónapra.
Miért vennél egy előbb lejáró, rosszabb kamatozású papírt, csak azért, hogy meglegyen a létra? Vegyél inkább ebből, aztán add el 2022-ben, hozamkülönbségben még mindig jobban jársz.
az olajár nagyon jelentősen visszaesett, így könnyen lehet, hogy az infláció most tartós csökkenésbe vált (részben a magasabb bázis miatt is), így lehet, hogy a 2023J eltolt kamatindexálása végül jobb lesz a befektetőknek.
Nem kapkodnék a 2023J átpörgetésével, mert a nyerhető 0,5% elég alacsony és ezt sem tudjuk, hogy 2023 szeptemberében milyen feltételekkel lehet majd újra befektetni a lejáró összeget. Ha addig a kamatok tovább nőnek, könnyen lehet, hogy az utolsó 5 hónapon megveri az akkor vehető kötvény 0,5%-kal a 2024I-t, így összességében nem jön vissza az 1% különbözet.
Jó viszont ez a kötvény a nem TBSZ-en lévő papírok átpörgetésére. Aki likviditási okokból normál számlán tart összeget, amit most már TBSZ-re tud rakni, az ezekkel a kondíciókkal most vonzóbb feltételekkel pörgetheti át TBSZ-re az értékpapírszámlán lévő értékpapírokat.
2018-12-14 at 14:23
nem, nem +4, hanem + 6% volt az első sorozat 🙂 Amúgy a cél nem változott.
akik arra lőnek, hogy sokat megy majd fel: a baba és a nyugdíjkötvény be foga korlátozni. ha 2% a nyugdíj ÉS pl. 2,1 az 5 éves papír, vajon menniyre teljesül a nyugdíjas terve az államnak? Ha semmennyire, akkor nem lesz 2 felett a “sima” 5 éves.
headset
2018-12-14 at 21:02
árjegyzésnek hívják az okot, pont, hogy ezzel kalkulálhasson, aki vesz, és ne fussa a másodpiac kockázatát, ami egyébként lakosságnál nem is igazán értelmezhető.
Ja, és az ÁKK Neked sose nyit számlát, a Kincstár vezeti a lakossági értékpapírszámlákat, amikről eddig beszéltél 🙂
2018-12-14 at 23:27
Nem igazán lesz rövidtávon finanszírozási szükséglet, és azt nem az ötévessel fedi le az ÁKK, a 3-6 havi meg negatív. Az, hogy nem fogad el magasabb ajánlatot, és ezért nem 100-os az adott napi terv, az nem egyenlő, azzal, hogy gáz lenne. nagyon meglepődnék, ha az év vége nem lenne erős állambácsinál. 🙂
Névtelen
2018-12-15 at 08:30
Az lesz. sőt, talán már most is az. A Kincstár honlapján nézz szét.
allamkincstar.gov.hu/hu/oldalak/tartalom/7163/
Van 2023-as papírom, de normál számlán. Ha ezt eladnám és TBSZ-re vennék 2024-est, megérné lecserélni.
Csak személyesen lehet TBSZ-t nyitni, de valóban jobb lenne weben keresztül.
Ha a forint gyengülésére számítasz az euro ellenében, akkor vegyél bátran. Ha csak simán akarod, hogy legyen ennyi eurod, akkor is. Egyébként valóban figyelj a költségekre.
Hát persze, igazad van, ebbe nem gondoltam bele.
Akkor most az a kérdés, hogy a 2018-as TBSZ-en múlt héten vásárolt 3,8%-os PMÁP-ot érdemes-e még idén (gyűjtőévben) átváltani?
Prémium Euró Magyar Állampapír vételhez elhelyezni eurót csak bankkártyás befizetéssel lehet a kicstárnál. Aki mást tud, javítson ki, de szerintem ez így van. Az befizetés után kb. 1 hét míg a számlán jóváírják az összeget. A kivétel utalással megy, talán… nézzed meg a kondíciókat. Ez mind költséges lehet.
Ha a Rafi ad eurós kártyát akkor minden ok, de vélhetően nem. Ekkor kell egy ingyenes külföldi eurós számla és hozzá egy eurós kártya (mondjuk Transferwise) és előáll a szükséges kombináció. A Rafi -> Transferwise utalásának a költsége a bukó. A PEMÁP kamata miatt nem aggódnék. És természetesen TBSZ, ha 3 évről van szó. Ha jól tudom, a jelenlegi PEMÁP 2021-ben fut ki.
Ha kis esélye is van, hogy valamiért 4 évtől előbb fel kell venned a pénzt, akkor sztem hagyd, ha egészen biztosan nem lesz rá szükséged 5 évig, akkor válts.
Ahhoz tudni kéne, hogy abban az 5 hónapban(2023 szept-2024 febr), amíg a 2024/I még fut, akkor a 2023/J-ből megkapott pénz mennyit hoz majd.
havi díj az eddigi 0,01%-on felül + 299 fix.
Lehet utalni is az eurót a Kincstárba. Imrének az a célszerű, ha már egyszer ott a pénz a devizaszámláján. 2-3 nap alatt íródik jóvá a Kincstárnál. Költséges nyilván, de ha az euro erősödésében hisz, akkor tegye meg. Ha forintra váltja vissza, az sem lesz ingyen.
Ne feledd, hogy a maximum 4900 Ft havonta! Így 46 millás egyenleg fölött már spórolsz is havidíjjal! 😀 😀 😀
Igen, én is néztem hogy megint emeltek. Közben pedig elmagyarázzák miért jó ez nekem, lesz egy csomó lehetőség amire ugyan nincs szükségem, de azért fizessek érte. 🙂
@mephisto6: legalább kapnánk cserébe valamit. A befalapok jutalékmaximumát is feltolták rendesen.
BÉT etf-ek sem lesznek, PMÁP/BMÁP sem. Most, hogy bejöttek a BÉT etf-ek, már kicsit bánom, hogy nem máshol csináltam NYESZ-t.
Erste: 96%
Rafi_: 97%
A visszaváltás ezen kondíciók alapján “felejtős”
Köszi, igen, utalni is lehet. Részletek:
allamkincstar.gov.hu/hu/lakossagi-ugyfelek/premium_euro_magyar_allamkotveny_forgalmazasa/3370/
Lásd pdf.
Javaslom, hogy az Államkincstárnál nyiss számlát. Ott nincs számlavezetési díj, és a befizetés történhet kártyával is. Csak egyszer kell bemenni személyesen, amikor megnyitod. Utána a TBSZ nyitásán kívül minden mehet online.
“már kicsit bánom, hogy nem máshol csináltam NYESZ-t.”
Kondíciók 11.1
“Azon Ügyfeleink részére, akik írásban jelzik Társaságunk felé, hogy kizárólag nyugdíj-előtakarékossági számlát kívánnak nyitni Társaságunknál, normál értékpapírszámlára pedig egyébként nem tartanak igényt (és azon, annak megnyitását követően nem is történik forgalmazás), Társaságunk a Kondíciós Lista 1.3. pontja szerint felszámított normál számlavezetési díjat utólagosan jóváírja.”
Ha már volt pénzmozgásod a normál számlán, mellékelhetsz egy levelet, hogy 2019-től nem lesz és méltányosságból kezeljék úgy, mintha nem is lett volna.
Egyébként a NYESZ eddig és ezentúl sem számított bele a %-os díjalapba, csak most bejött a fix díj. El is lehet mozgatni a NYESZ-t egy másik szolgáltatóhoz, de az papírfajtánként 5000 Ft-ba kerül.
Az államadósság az elmúlt 1 évben 2300 mrd Ft-tal nőtt, ez jelentősen meghaladja a korábbi évek hasonló időszakáét. Azt gondolnám, hogy az EU kifizetések akadozása miatt volt szükség erre, mivel az államháztartás hiánya nem nőtt hasonló mértékben. Ha a finanszírozási igény gyors leépülésére számítanának, vélhetően nem nőnének a lakossági ösztönzők.
Többször elhangzott az is, hogy növelni szeretnék a lakossági részarányt a finanszírozásban. Egy válság esetén az intézményes befektetők egyből eladási pozíciót vehetnek fel a kötvénypiacon, jelentős konkurrenciát teremtve az államnak. A lakossági befektetők viszont sokkal kevésbé mozgékonyak, pláne, hogy ez technikai nehézségekbe is ütközhet (idő előtti visszaváltás nem garantált, MÁK számláról nem egyszerű másodpiacon eladni). A lakossági rész így egyféle biztosítás is esetleges válsághelyzetek átvészelésére.
Még annyi apróság, hogy a 2024/I fordulónapja februárban van, azaz gyorsabban követi le az infláció változását, mint a 2023/J (szeptember). 1% kamatbázis (infláció) emelkedésnél ez kb 0.5%-nak megfelelő plusz hozam a 2024/I-nél a 2023/J-hez képest, csökkenő bázis esetén ugyanakkora mínusz (évente).
Az átváltásnál érdemes figyelembe venni, hogy emelkedő vagy csökkenő inflációra számítunk.
(Most voltam a MÁK központban.)
Az Államkincstár évkezdettől azonnal érvényesíti a díjtételekben ezt a változást, és saját folyószámlára történő kiutalás mostantól jutalék- és illetékmentes. A KP felvétel változatlanul illetékköteles. A bankoknál nem automatikus az átállás, hanem amikortól beépítik a kondíciós listájukba.
A Transferwise Magyarországon HUF mellett EUR kiutalást is biztosít, így rajtuk keresztül nagyon egyszerűen lehet EUR-t elhelyezni a MÁK ügyfélszámlán. Te elutalod a TW-nek HUF-ban az összeget, ők pedig kiutalják a MÁK-nak az EUR ellenértékét. Tapasztalatok szerint 1 nap alatt a MÁK számlán van a pénz.
KBC NYESZ:
Nem a NYESZ-re nem vonatkozó számlavezetési díjak emelkedése miatt bánom, hanem mert nem érem el az új BÉT-es forintos s&p 500 etf-et és a többit. Azt tudtam volna havi szinten vásárolgatni költséghatékonyan. Így csak befalapon keresztül érem el pl. Amerikát.
Egyébként van náluk TBSZ-em is, kibírom a fix díj emelkedést, de nem örülök neki.. Pláne mikor egy ilyennél az ügyfelek érdekeit emlegetik.
Van valakinek friss tapasztalata hasolo ugyben?
portfolio.hu/arfolyam-panel/BET-RCSP500/rcsp500-arfolyam.html