Újabb rekord inflációs adat
A magyar gazdaságot addig tüzelték teljesen feleslegesen, amíg a sok olcsó hitel, állami támogatás, az uniós források erőltetett ütemű lehívása és elköltése és egyéb stimulusok miatt komoly infláció alakult ki, éveken át Magyarországon volt a legmagasabb az infláció az Unióban, 2019 végére már elértük a 4,7%-ot. (És toronymagasan a legtöbbet a forint veszített az értékéből, egyedül a török líra és az orosz rubel tudott jobban gyengülni Európában.)
Amikor már mindenki kamatot emelt a környéken, mi még mindig ultra alacsony kamattal operáltunk, ami miatt még tovább romlott a forint. (A forintnál lényegesen jobb megítélésű cseh korona alapkamata is 2% lett 2019-ben a 2017-es 0,05% után. Ugyanígy a román lej alapkamata is 3%-ra nőtt a 2017-es fél százalékról.)
A túlfűtöttség miatt a munkabérek is átlag felett növekedtek forintban mérve, ez tovább fokozta az inflációt.
Aztán ebből a szempontból szerencsére jött a járvány, így csökkent az inflációs nyomás. Most viszont az újranyitás miatt újra berobbant az infláció. A múlt havi 5,1% után 5,3%-ot sikerült összehozni, vagyis nagyon nem úgy tűnik, hogy egyszeri eset volt a magas infláció. (A maginflációs adat is 3,8%)
A jegybank látva a bajt, kamatot emelt néhány év késéssel, de sajnos inkább csak jelzés értékkel, nem is csoda, hogy a forint nem tudott tőle érdemben erősödni.
Nagy kérdés, hogy még ez az inflációs adat is a bázishatás miatt ilyen magas vagy a világban egyre inkább elszabaduló inflációt importáljuk kiegészítve a magyar gazdaság problémáival. Az utóbbi mellett érv az, hogy csak az elmúlt egy hónapban is 0,6%-ot emelkedtek az árak illetve az egész világon beindulni látszik az infláció, ami tovább növelheti az importon keresztül a magyar inflációs adatokat is.
A részletesebb inflációs adatok a KSH közleményében.
Nagyon fura volt anno, hogy sztárolták a MÁP Pluszt. Mostanra már látszik, beültették az embereket sok ezer milliárddal, az infláció pedig dolgozik, eszi a megtakarításokat.
Most már a hivatalos infláció is a MÁP+, PMÁP hozama felett van.
Már többször említettük a vezetőségnek, miért nem lehetne EUR-ban kapni a fizetésünket (alkalmazottak vunk)? 😀 A válasz az volt, hogy mi lenne ha erősödne a HUF? Akkor rosszul járnánk. Persze simán bevállalnánk ezt a kockázatot, mert ahogy lehet látni ilyen veszély soha nem fenyegetett és soha nem is fog.
Jó lenne egy cikk erről a problémáról is, hogy lehet kialkudni (vagy inkább kikényszeríteni) a munkaadóból, hogy az elszabaduló inflációval arányosan emelje a fizetésünket folyamatosan.
Milyen jó lenne egy rendelet, ami hónapról hónapra kötelezően írná elő mennyivel kellene fizetést emelni emiatt.
Utópusztikusak amiket leírtam ugye?
Bárki elmegy egy élelmiszerboltba vásárolni,és minimum 20%-kal többet fizet,mint tavaly.
A tüzépekről ne is beszéljünk 🙂
De mondhattam volna bármit. Üzemanyag pl….
Más: mindenki jajjgat az állampapír hozamához viszonyítva, de “kéremszépen”, 5 éves távlatot tessék nézni, ne egy éves adathoz viszonyítani az 5 éves átlagos hozamot. Nekem ok a 8% infláció is, ha köv. évben 3%, utána 2.5%, utána 2%, stb. 80-100 éve nem volt pandémia, nincs éhezés, egy évre vonatkozó adat. Újjászületés 1929 előtt, vagy most élni? Na ugye, hogy keep calm. Persze azt nem tudom mi jön, néhány országban lehet fekete augusztus, akár július is… biztosan ezt biztosan nem tudod.
Magyarországon tudtommal csak HUFban kaphatod alkalmazottként a fizetésed.
Mi lenne ha kötelezően emelnék rendelettel a fizetéseket ahogy felvetetted? Egyszerű a válasz, sokkal jobban elszálló infláció… az életszínvonal ettől nem nőne, a piac nem ilyen kétbites módon működik
Hát ha lehetne én 100-ból 100x választanám inkább azt hogy ne legyen jó kamat az állampapíron, cserébe felejtsük el a Ft-ot és legyen szépen EUR, de kurvagyorsan.
Viszont ebbol az is kovetkezik, hogy ha mar ez az ertek is elszall, annak sajnos kozvetlen es kellemetlen hatasai vannak (akar a regnalo hatalom reszere is).
Deviza számlán tartom és onnan vonják le a 300at, mert teszem fel a 15 éves futamidő alatt külföldön dolgozom tovább a nagy multi cég már nem magyarországi részlegénél.
Válaszuk az volt hogy csak forintban egyenlíthetem ki. Ha eurót viszek is be hozzájuk, ők azt először forintra váltják, levonják az adott összeget és visszaváltják euróra.
Igy lettem forinthiteles, rosszabb kamattal…utólag jól jártam. A fizetések is a munkáltatónak jó ha forintos, esze ágában nincs váltani eurósra. Ha romlik a forint te egy külföldi anyavállalatnak még 5% forintos fizetésemelésnél is hasonló bérköltséget jelentesz.
A magas infláció nem csak itthon magas. FED is nyekereg már hogy tartós lesz. Helikopterpénz ugye
Ez így részben igaz csak. Te deviza alapú hitelt vettél fel, ezért kellett forintban törleszteni. De vehettél volna fel devizahitelt is, akkor euróban kellett volna törlesztened.
komkel.blog.hu/2021/07/08/elszallo_epitesi_koltsegek_valodi_okai?fbclid=IwAR3IkCO-lrcQgp5YouZs3SpOL-iOnKZaZCUCTmtotv3dL_OFmSUckYT5aqg
A durva az, hogy nálunk már akkor is sikerült majdnem 5% inflációt összehozni 2019-ben, amikor az egész világ még a deflációval küzdött….
Mi akadályoz meg benne, hogy amikor megkapod a fizetésed, átváltsd te EUR-ra? Ha a munkáltatód nem váltja át, te nem tudod? Miért tőle várod? Ha akarod, bármikor átválthatod. Az fx kockázatot miért vállalná ő, ha nem EUR-ban van a bevétele? Ha EUR-ban van a bevétele, akkor ő jobban jár a folyamatos gyengüléssel, kevesebb a bérköltség (EUR-ban több marad nála).
Szerintem ezt ma már sok reálisan gondolkodó ember látja.
Az infláció elsődleges oka az áruhiány (jelenleg külső okokból). Többet kéne dolgozni, több lenne az áru, nem lenne infla. Mindenki csak kivenni akar a közösből, az a baj.
A másodlagos oka, a magánhitelezés felfutása. A helyzet itt is hasonló, ha 10 helyett 20 évre veszel lakáshitelt azonos törlesztővel, érdem nélkül kerül be a pénz a gazdaságba.
Amiket te írtál, azok pont nem csinálnak inflát. Azokat ugyanis csak belföldi termelő entitások tudják lehívni.
Az én személyes véleményem, hogy örülök egy kis inflának, két okból.
1. a hazai termelő cégeknek piacok nyílnak, függetlenedhetünk
2. itthon sok embernek volt nagy az arca érdemtelenül, kell egy kis kijózanodás
Amikor ez a válasz megérkezett, aznap kellett volna felmondani.
Ott titeket nem partnernek tekintenek, hanem csicskáknak.
Az infláció követő PMÁP meg követi az inflációt. 5 éves távban szerintem egész jól le is fedi.
De ha az se tetszik abból se bonyolúlt kiszállni.
Eurót meg mindenki vehet a megmaradó fizetéséből ha éppen abba szeretne fektetni.
Mi itt a gond ??
A mi részlegünk még azért létezik – amerikai IT multi – mert a forint folyamatos értéktelenedése és a fizetések nagyjából 5 éve történt befagyasztása révén, évről évre kevesebbért melóz(gat)unk… 🙂 Az ingyenes juttatásokat, főleg ha ők ezzel még pénzt is keresnek viszont tolják ezerrel pl. home office bármiféle anyagi ellenszolgáltatás nélkül – irodabérlet szinte teljes felmondása.
Régen az átlagbér 3-4-szeresét kerestem, jelenleg tartok a 2,5-szeresnél, fejlődünk na. 🙂
Már nekik is ciki volt, hogy egy 90 éves dédnagypapival ijesztgetnek, beújították a fiát. Az eszem eldobom, hogy vannak emberek, akiket meg lehet ekkora hülyeséggel etetni. A célközönséget olyan debilnek nézi a kormány, hogy már inkább csak emojikkal kommunikál velük, mint az óvodásokkal.
Bő két éve Németországban dolgozom, így ennek fényében úgy döntöttem év elején a számolgatás után, hogy megszabadulok a magyarországi kitettségeimtől. Az akkori 354 forintos árfolyamon átváltottam és betoltam a pénzt VANG S&P500 USDD-be. Február óta sikerült ~12%-os növekedést elérnie… Folyt. köv…
A kérdésem, hogy miért forint alapú állampapírban tartják az emberek a pénzüket? Kényelmesebbnek vagy biztonságosabbnak tartják? Ha az utóbbi, akkor miben biztonságosabb az állampapír ami csak elvben követi az inflációt, amit az állam határoz meg és gyakorlatban nem sok köze van a valósághoz?
Off: nagyon meglepődtem a bolti árakon, amikor hazajöttem nyaralni idén. Szintén egy érdekes megfigyelés, hogy rengeteg elektronikai és egyéb cikknek az ára alacsonyabb Németországban, mint Magyarországon,
Elvileg a fentiek – alacsony kamat, kedvező adósságszerkezet és növekvő infláció miatt (többnyire forint) maga a finanszírozás és hitelfelvétel/visszafizetés kifejezetten kedvezőnek tűnik.
Persze ehhez tényleg az kell, hogy legyen egy gyenge nemzeti fizetőeszközünk és elszálljanak az árak.
Btw, szerintetek tényleg a támogatások miatt szálltak el az építőanyag árak? Azért ezt túlzásnak tartom.
Illetve sok olcsó hitel és állami támogatás mostanság nem feltétlenül magyar sajátosság.
igen, az állampapír jelentősen vesztett az értékéből. Nem véletlen, hogy az inflációt követő PMAP kamatfelára csökkent. Tisztában voltak ezzel. Nem egyszerű most befektetést keresni ami ki is állja az idők próbáját.
Az Általad ideálisnak vélt inflációs számok mellett reálértéken a befektetett 1mFt 5 év múlva 1,063mFt-ot fog érni. Tehát kölcsön adtál az államnak és valósan 63eFt-ot kapsz milliónként 5 év lekötésért.
Szintén zenész:
Én is 2008 nyarán vettem fel hitelt. Devizás lett. És ugyanezzel a kérdéssel álltam az akkori bankom elé. Csak nekem végül rábólintottak.
CHF hitel lett, devizaszámlára folyósítva. Egy bankos ismerős tanácsára maradtam a forintos törlesztésnél. Azt mondta, hogy ha CHFben kapom a fizetésem akkor persze kérjek devizás törlesztést, különben nem sok értelme van.
Szerintem kábé az egyetlen voltam az országban aki “kereset” az elszáló CHF árfolyamon. (komoly 1 forintot per CHF) 🙂
Mivel építési kölcsön volt, szakaszosan folyósították. Átváltani meg mindig akkor váltottam amikor kellett. Volt amit 160 volt amint 200 forintos CHF árfolyam mellett. A súlyozott össz-átváltásim 181 HUF lett. Hitelkiváltáskor pedig ugye 180 -on lehetett kiváltani a hitelt. (a kamatokat, meg azok árfolyamát amit a kettő között fizettem azt most hagyjuk.)
Jót akartál, csak leráztak
nem tudom te hol vásárolsz élelmiszert, amit én veszek az szinte ugyanannyi mint tavaly….
sonka, kolbász, sajt, rizstej, paradicsom, alma, csirkemell, halkonzerv….
Értem én hogy ha már van 100+ millióm és saját ingatlan akkor a nagy részét beviszem tőzsdére és majd kiveszem amikor jók az árfolyamok, esetleg másba fektetni. De nekem nincs olyan pénzem amire nem lehet jóformán bármikor szükségem.
Ez a nemzeti érzelműzés nagyon sértő azokra a magyarokra nézve, akik nem ugyanarra a pártra szavaznak, mint te, úgyhogy ha minimálisan van benned nemzeti érzés, akkor ezt visszaszívod.
“Jó lenne egy cikk erről a problémáról is, hogy lehet kialkudni (vagy inkább kikényszeríteni) a munkaadóból, hogy az elszabaduló inflációval arányosan emelje a fizetésünket folyamatosan.”
Ezt nem állami rendelettel lehet kikényszeríteni, hanem erős érdekképviselettel. Nem olyan Kádár rendszerből itt maradt szakszervezetekkel és mentalitással, ahol csak lobbizás, korrupció és látszattevékenység folyik, hanem valódi érdekegyeztetéssel, ahol valódi partnerként ülnek le a kormánnyal és a munkáltatókkal tárgyalni. Ausztriában nagyon erős iparági képviseletek vannak, akik minden évben újratárgyalják az ágazati kollektív szerződéseket, nem csak a bérminimumot, hanem a munkaidőtől kezdve minden részletre kiterjedően a foglalkoztatás kereteit. Nem balosan, hanem józan elvárásokkal. Így gyakorlatilag minden dolgozó megkapja az infláció arányában a béremelést, néhány kivétellel.
Ez azt jelenti hogy nincs befektetheto penzed, viszont van biztonsagi tartalekod, ami egy szuper dolog! Igy nincs is ertelme befektetesek utan nezni, neked egy likvid, kockazatmentes konstrukcio kell. Likvid kockazatmentes dolgok nem szoktak 5% hozamot adni, ezt ne vart doluk. Ezekkel a parameterekkel a MAP+ egy nagyon jo opcio.
Közben az újabb PMÁP papírok kamatai csökkentek, tehát aki a MÁP+-t választotta a PMÁP helyett, az ha most átugrik, rosszabbul járhat, mint aki eleve PMÁP-ot vett. Én egyébként pont ezen kockázatok miatt tartok mindhármat: PMÁP-ot, PEMÁP-ot és MÁP+-t is, jelenleg a PEMÁP-al állok legjobban.
Szerintem a nemzeti érzelmet ne keverd a gazdaságtannal, mert ilyen zagyvaság jön ki belőle, mint amit írtál. 😀
Ez a “nemzeti érzelmű” egy szép eufemizmus volt a fasisztára. Undorító, hogy még a hazaszeretetet is ki akarjátok sajátítani.
“Mindenki csak kivenni akar a közösből, az a baj.”
Lehet nem kéne a kormánynak számolatlanul szórni a közösből, erre még nem gondoltál?
“Az én személyes véleményem, hogy örülök egy kis inflának”
Egy kicsinek én is örülnék, az 5% feletti infláció, 3,8%-os maginflációval, az nem kicsi.
“a hazai termelő cégeknek piacok nyílnak, függetlenedhetünk”
Milyen cégeknek nyílik piac, és kitől akarsz függetlenedni?
Azt számoltam, hogy egyáltalán van-e értelme foglakozni ilyen kis összegű megtakarításnál a mindenkori kamat / infláció mértékével. Úgy tűnik figyelembe kell venni.
Nem mintha a jelenlegi környezetben tudnék jobbat mint a MÁP. Továbbá ki és beugrálni általában rossz ötlet, úgyhogy marad.
ott topic: világbajnok áfa a megfejtés
Nem csak biztonsági tartalékról van szó. Önerőgyűjtésről ingatlanhoz, gyerekre való kiadások óvodától egyetemig, egészségügyi kiadások, autó cserére és még sorolhatnám az embernek milyen megélhetési megtakarításokra van szüksége ha nem hitelekből, személyi kölcsönökből akar élni. Ezek vésztartalékon, önerőn felül alaphangon 10 milliós tételt jelentenek, amit ha csak 2%-al marad infláció alatt az évi 200 ezer bukta ami közel egy havi mediánbér. Tulajdonképp ez a hozam-infláció különbség amit kifizetsz arra hogy van megtakarításod.
Na így nem lesz érdekérvényesítés, ha a szakszervezetis a legerősebb fegyverét nem meri még megmutatni se
Ugye máshogy fest a kép?
Továbbra is tartom, hogy jelenleg a legjobb befektetés egy hosszú távon kiszámítható alacsony kamatozású forinthitel.
Ezt az MNB csak megerősíti az új “zöld” hitelével. Szerintem a jövőt teljesen világosan megmutatja.
Másrészt végtelenül sajnálom azokat, akik elhitték (elhiszik?), hogy hónapról hónapra megtakarítva, megszortíva kuporgatva jelentősen előrébb lehet jutni anyagilag vagy vagyongyarapítás terén.
Persze, lehet vízinonálni válságot és várni például egy ingatlan áresést, mint az elmúlt öt évben. De, szerintem csak eljött egy új típusú gazdaságpolitika a világon, amit sokan nehezen emésztenek még meg.
a MÁP+ semmiképpen nem nevezném becsapásnak. A bankbetétnél és még számtalan “befektetési formánál” lényegesen jobb megoldás. Pénzügyi tudás nélkül használható, biztonságos és mobil. Annak ellenére, hogy az infláció miatt veszít az értékéből tény, de számos előnye miatt van létjogosultsága minden magyar háztartásban. A lényeg, hogy ne ez legyen az egyetlen megoldás, mert befektetésre nem alkalmas.