Újabb dollár kamatemelés és eurós szigorítás
A világban tovább folytatódik a pénzügyi szigorítás, úgy tűnik, végre tényleg közeledik a túl laza monetáris politika vége, ami a gazdasági előnyök mellett rengeteg kárt is okozott, többek között a további eladósodás miatt és az eszközárak, mint ingatlanárak, részvényárak, kötvények drágulásán keresztül.
A FED a héten már másodszor emelt kamatot az idén, így a dollár alapkamata már most is 1,75-2% és idén még legalább kétszer fognak kamatot emelni, 2019 végére már 3% felett lesz az amerikai alapkamat. (Csak az összehasonlítás kedvéért, 11 éve a válság kitörése előtt 5,25% volt a dollár alapkamata, így a 3% feletti alapkamat sem fog magasnak számítani.)
Késéssel, de az Európai Központi Bank is bejelentette a héten, hogy felhagy a mennyiségi könnyítéssel, vagyis nem önt további pénzt a piacra, hogy ezzel mesterségesen lenyomja a kamatlábat és a kötvények kamatait és ezen keresztül élénkítse a gazdaságot. (Ha a központi bank töménytelen mennyiségben felvásárolja a kötvényeket, nem törődve az elérhető kamattal, ezzel lenyomja a többi kötvény hozamát is és ezen túl is pénzbőséget okoz a piacon. Mindez nulla közeli vagy akár alatti alapkamat mellett szinte ingyenessé teszi a hitelfelvételt.)
Szeptemberig folytatja a jelenlegi havi 30 milliárd eurós vásárlást, utána az év végéig már csak 15 milliárd eurót önt a piacra, majd az év vége után már semmit. (Összességében eddig 2.500 milliárd eurót öntött a piacra az Európai Központi Bank, aminek a mennyiségét is nehéz felfogni, kerekítve 800.000.000.000.000 forintnyi összegről van szó.)
2019 közepéig még marad a nulla közeli eurós alapkamat, a tervek szerint csak akkor merik elkezdeni majd emelni a kamatot.
Amint látszik, az Európai Központi Bank még csak nagyon óvatosan mer szigorítani, de egyértelmű az irány: véget kell vetni az ingyen pénz korszakának, mert a haszna elég kétséges (a rossz nyelvek szerint semmit nem javult az európai gazdaság sem szerkezetében, sem teljesítményében, a pénzeső csak átmeneti eredményeket hozott), de a hátrányai elég egyértelműen láthatóak.
Mindeközben idehaza a jegybank még kitart a túl laza monetáris politika mellett, nem került szóba az alapkamat emelése. Ennek következtében a forint régen látott mélységekbe zuhant, jelenleg úgy tűnik, hosszabb távon velünk maradhat a 320 forint feletti eurós árfolyam, hacsak nem lesz egy egyértelmű jelzés a jegybank felől az esetleges kamatemeléssel kapcsolatban.
Hogy meddig tartható a jelenlegi piaci folyamatokkal szembeni monetáris politika idehaza, egyelőre még kérdéses, de vagy gyenge és könnyen megtámadható forintra vagy emelkedő kamatokra érdemes felkészülni.
Mi lehet vajon az arfolyamcel? Meg 10% belefer? A 350 az uj 310?
– a FED már 90% eséllyel idén még 3x fog 0,25%-ot emelni, amivel nagyon szét fog nyílni az EU és USA között
– a legnagyobb cégeket figyelembe véve sajnos az EU cégei lemaradtak nagyon, nem használták ki az ingyen pénz adta előnyöket: ami miatt még nem ütött be az amerikai piacokon a részvények esése, és nem is várható még csak korrekció jövő évben is az az, hogy a cégek iszonyatosat javítottak hatékonyságban mind költségek, mint termelés terén az elmúlt években: YoY 40-80% emelkedések sem ritkák, szemben az EUs kiemelkedő 20%-kal
Viszont elkezdődött amerikai oldalon a könyökölés is, csak egy példát említve: olyan szinten nyomják lefelé pl. a DB-t a víz alá (idén 55%-ot esett), mert meg akarják venni az amerikai részét, hogy nem is igaz.
Végül: Nagy Márton az idei kamatemelések kezdetét az önkori választások utánra datálja. Nem véletlenül.
Esetleg nem emel, megtámadják a forintot, mint a török lírát és nagyon csúnya árfolyam lesz.
Minden lehetséges, de én akkor sem veszek most ennyiért eurót.
Szólj nyugodtan Nagy Mártonnak, hogy az idén nem lesznek önkormányzati választások… Nem véletlenül…
Miklós, szerinted az EKB tényleg abbahagyja a pénzpumpát? Ugye az is ott van, hogy ha a déli országok kötvényeit nem támogatja vásárlással, azok könnyen bajba kerülhetnek, pl. az olaszok. Ezt is bevállalja az EKB?
Ez ugye csapdahelyzet. Nem lehet az adósságot örökké növelni, viszont azt sem hagyhatják, hogy az olaszok bedőljenek, mert az az európrojektnek nem használna.
Mi ebből a kiút?
Az állam kétségtelenül mára nagyrészt kivezette a forint árfolyam közvetlen kihatását a gazdaságra és nem titok, hogy a jegybank és a miniszterelnök is hisz a gyenge forint gazdaságra gyakorolt jótékony hatásában.
Egyelőre tehát a jegybank próbálja eljátszani a már sokat próbált szerepet:”nem számít,hogy mi van a világban, önállóak vagyunk és a magyar gazdaság fundamentumaira figyelünk csak a pénzpolitika alakításakor”.
Ha azonban nem kezdenek kicsit árnyaltabban kommunikálni, akkor ezzel a hozzáállással összehozhatnak egy árfolyamválságot,amelynek a végén egy drasztikus kamatemeléssel kell a piacot megnyugtatniuk, sokkalta nagyobbal,mint amire előtte szükség lett volna
Az önkori választások 2019-ben lesznek
Az Euró jövője az érdekes. Szerinted van értelme pl. euróban tartani pénzt? Vagy jobb a dollár, ha a megtakarítások diverzifikálásáról van szó?
Stabil az euró jövője 5-10 éves távon?
Az igazság órája mindig eljön, az olaszok bedőlnek, ez nem kérdés.
Az lesz mint a görögöknél, csak jobban fog fájni.
A forint esésében benne van a 350-es euróárfolyam, ami a jegybank szerint kezelhető: a devizahitelek forintosítva,
az államadósság már csak kis része devizaalapú, és hát arról nem beszélve,
hogy a jegybank euro eladàsai révén Matolcsyék elég jól keresnek…meg szerintük ugye ez jót tesz az exportnak.
Trump kereskedelmi háborúja közvetlenül és (Kína révén) közvetetten betesz a német iparnak, ezáltal a magyar növekedésnek is lőttek.
A fejlett részvénypiacokon medvepiac lesz, ezért tőlünk további pénzkivonás és részvényesés várható.
Az ingatlanárak is esnek, 20-30%-kal (ez egy lassú, elhúzódó esés lesz).
A dollár még mindig nyerő.
Öveket becsatolni, kemény landolás lesz.
Szerintetek mi történne, ha minden lakossági hitelt betiltanának?
Az én forgatókönyvem szerint visszaesne egy csomó termék ára, sok luxustermék megszűnne, sok ilyenekre alapozott cég menne tönkre és egy ideig nagyon fájna mindenkinek. (Hiszen az emberek könnyebben vesznek fel impulzusszerűen egy 200.000Ft-os hitelt telefonra, hogy aztán 3 évig kényszerből fizessék, minthogy 3 évig félretegyenek egy telefonra.) Néhány terméknek biztosan felmenne az ára.
Szerintem egy pár év átmenet után viszont egy lassabban növő, de stabilabb és reális gazdaságot kapnánk.
Szerintetek? (Az ingyenpénzről jutott ez eszenbe, talán nem off ide.)
Attól még emelhet kamatot, ha akar. Valószínűleg jövőre már látunk valamennyi kamatemelést az ECB oldaláról is.
Az MNB szvsz. nem fog kamatot emelni egészen addig, amíg az ECB nem emel. Utána várhatóan követi kb. az ECB rate-et.
Az ECB viszont nem megy 2% fölé. Az is k.b. 3 év múlva várható.
Szerintem hosszútávon stagnálna vagy növekedne a fogyasztás, a luxustermékek ára viszont nem csökkenne, mivel azoknál eleve a megszerzés nehézsége a fő tényező (a 200 ezres telefon nem luxus, hanem max. prémium termék, de legtöbb esetben sima kommersz).
Azért gondolom ezt, mert a pénz csak értékmérő, a fogyasztói hitel pedig csak a fogyasztás előre hozására jó, az erőforrások akkor is ugyanazok, ha hitelből vásárolnak, és akkor is, ha megtakarításból, a fogyasztói hitel meg nem járul hozzá az erőforrások optimalis felhasználásához (a beruházási hitellel szemben), cserébe szélsőségesebbé teszi a gazdasági hullámzást, így a mélyebb hullámvölgyekben nem használódnak ki a gazdasagi erőforrások. Azaz azt gondolom, fogyasztói hitel mellett válságban rosszabbul megy a gazdaság, de fellendüléskor sem megy jobban, csak ugyanúgy, mint ha nem lenne fogyasztói hitel.
Már volt itt erről cikk.
https://kiszamolo.hu/a-vilag-hitel-nelkul/
Kihagytad például az adóbevételek visszaesését. Ha megszűnnek a cégek, akkor kevesebb a befizetett tao, de ami fontosabb, hogy a visszavágott hitelek miatt az emberek kevesebbet fogyasztanának, tehát kevesebb lenne az áfa bevétel is, ami az állam egyik legfontosabb bevételi forrása, és ha csökken az állam bevétele, az valószínűleg megszorításokhoz vezetne. Mindez valószínűleg recesszióba taszítaná az országot, és elég fájdalmas néhány év elé néznénk.
De ilyen egy darabig biztosan nem lesz, mert a mai gazdaságunk egyik alap filozófiája, hogy költs annyit amennyit csak tudsz, lehetőleg hitelből persze.
Ezért is gondolom úgy, hogy korunk gazdasága egy óriási kamu a hitelek miatt. És szintén kamu mindaz, ami 2008 óta történik. Nagy Vonalakkal értek egyet, kb. hasonlóan látom én is.
Vagy a kettő összekapcsolódik, így ha az egyik emelkedik, akkor a másiknak is kell?
Jól látjátok, jövőre lesznek az önkori választások, és erre az évre (keressetek rá) gyakorlatilag kizárták a kamatemelés lehetőségét minden kamatdöntő ülés után. Ezért is írtam le külön, hogy mivel nagyot kaszálnak is a gyenge forinton, nagyon nem akarnak majd idén emelni (nincs miért).
Pár év és meglátjuk. Lesznek itt nagy bukók a tőzsdén (pl. Tesla, ha nem oldja meg addig a termelési problémáit és Musk kifut a figyelemelterelési ötletekből).
Az is szép lesz majd, amikor a medvepiac miatt tömegével akarnak majd kiszállni az emberek a hatalmasra hízott ETF-ekből, de nem lesz vevő.
Mindez persze még nem holnap lesz, szerintem inkább a 2020-as évtized közepe felé.
Azért az a kereskedelmi háború nem olyan forró krumpli szerintem. Eleve annyira szelektáltan vetik ki, hogy pl. a Nasdaq köszöni szépen kb. nem is érintett, ellenben a Dow-al, amiből pl. a CAT-ot gyönyörűen telibe kapja mind a kereskedelmi háború szele, mind pedig a hatalmas hitelállomány miatt a kamatemelések
Szerintem nagyon nem lesz egységes az a medve. Inkább lesznek beszakadó, stagnáló, és továbbra is emelkedő részvények (menekülő utak). De az igazán nagy pofon a világnak, ha tényleg beüt egy rohadt nagy medve, és annak a pénznek nagy része bemenekül amerikai állampapírba/dollárba jelentősen megnyomva annak a keresleti oldalát. Akkor helló 300-as dollár!
Kellenek a “hülyék” (tisztelet a kivételnek, itt nem a jól megfontolt ingatlanhitelre gondolok) ahhoz, hogy pörögjön és működjön a gazdaság. Olyan utópia a hitelmentes gazdaság, mint mondjuk a 100% zöld energiára történő átállás, jelenleg nincs semmilyen realitása.
Komoly előre lépés az is, hogy komoly jövedelmi korlátot vezettek be a hitelezésnél, illetve a fekete jövedelmekre már nem lehet fedezetként hitelt felvenni.
Két pontosítás a cikkhez:
– “A FED a héten már másodszor emelt kamatot” idén már másodszor emelt kamatot
– AZ EKB QE csökkentése az utolsó negyedévben még nem eldöntött, csak kilátásba helyezték, a beérkező inflációs adatoktól függ, mindenesetre valószínű, hogy csökkentik a keretösszeget és év végével kifuttatják
A NASDAQ a mi szempontunkból nem játszik.
Nekünk elég, ha a kereskedelmi háború a német autóipart érinti.
Márpedig valószínűleg fogja, ezt Trump egy párszor már belengette.
(Főleg ha Kínát is úgy megütik,
hogy beszakad az oda irányuló export.
Német luxusautókról beszélünk ugye.)
Ja, és ekkor Hello 350-es dollár!
Cegalapitasra, vallalkozas szamara stb persze szuksegszeruseg a hitel.
Az infláció és a forint leértékelődése viszont ellentétes hatású. Kompenzálja a cégek magasabb bér miatti veszteségét, hiszen Euróban ugyanannyit füzet, csak a magyar dolgozó látja úgy, hogy többet keres, és ugyanúgy éhbérért fog dolgozni, és veszi a diszkont takarmányt a kisiparos/őstermelő termékek helyett. Maradunk rabszolgaállam. Ebben a politikának és a jegybanknak óriási a felelőssége.
Ha megremegnek a piacok, bármekkorára visszavágják a kamatot 1 perc alatt, vagy indítják a következő QE-t. Miért ne tennék? Recesszióban úgyis alacsony az infláció.
Szerintem részvényben van jó helyen a pénz, mégpedig olyanokban amik nincsenek benne a legnépszerűbb ETF-ekben, mert azok tényleg nagyon drágák. Melyik országban? Ahol erős az oktatás, a demokrácia, a magántulajdon védelme. Bármi jön, mindig a legrugalmasabb, leginkább alkalmazkodó nyer
A feketepiacot, és nem csak az uzsorahitelét, hanem mindenféle feketepiacot leghatékonyabban a készpénz visszaszorításával lehet visszaszorítani.
“…hogy ki mibe menekíti a pénzét-hogy ne értéktelenedjen el. Ez valakinek festmény, valakinek kristálycukor/vegyi háztartási áru ….”
Festményekkel csak óvatosan, erre a piacra azért elég magas a szakmai belépési küszöb. A kèpek mindössze 5 %-a az,
ami egyértelműen jó befektetés,
másik 5% ami tartja az árát, a többi bukó..
Pár éve a válság után vettem egy képet 2,5 misiért, most beadtam aukcióra,
a kikiáltàsi ára 7,5 M, becsértéke 8-16 M.
Így elsőre jó üzletnek tűnik, de erre majd az aukció után térjünk vissza…
Van egy érzésem, hogy inkább az adósodj el 10 év helyett 20-30 évre logikát fogja követni a lakosság, és nem a józan ész diktáltát.
@Lumpenproletár: nem vagyok teljeskörüen képbe ezekkel, de hobbiszinten hangszerekkel igen, azoknak ha vintage darabok, midnig csak felfele ment az áruk, 10 év alatt meg lehet 3x ozni egy gyűjtői darab értékét pl.
Az a baj, hogy nem egy egészséges bérnövekedési folyamat indult el. Az, hogy azoknak akik még a kapához sem értenek is megemelték a minimálisan adható bérét 3 év alatt 40%-kal, az nagyon nem volt jó. Ezzel el felettébb egészségtelen folyamat indult el, mégpedig a bértorlódás.
Pl. konkrétan én is azért álltam fel a melóhelyemen, mert az általam elvégzett munkáért 30%-kal kaptam csak többet, mint mások az ötödéért (minőségben meg századáért), mert évről évre én alig kaptam emelést, míg másoknál alattam repkedtek a 20-30%-ok.
Aztán meg leb*szott a főnök mikor felmondtam, hogy ennyiért senkit nem fognak találni, és próbálta érzékeltetni velem, hogy milyen sz*r alak vagyok mert felmondtam.
Továbbá amennyire lehet szétszakadt az ország bérek terén: szakács 400 nettó alatt már el se megy dolgozni, de ennyit keleten nem lehet kigazdálkodni. Így elhal a kelet még gyorsabban.
Érdekes, én pont nem ezt látom, tapasztalom.
A múlt héten került szóba pont a kollégákkal, az iskolai év vége kapcsán, hogy kinek hova/merre megy a gyereke és még én is teljesen el voltam hűlve a halottaktól:
egy vendéglátós gyerkőcnek az iskolája már úgy szervezi a nyári gyakorlatot, hogy azt Ausztriában(!!!) töltik el.
a másik spec matekos gyerkőc éppen a héten ment a második nyelvvizsgájára
harmadik már eleve külföldön tanul tovább felsőfokon, valami dán egyetemen
A legdurvább, hogy nem volt egy gyerek aki idehaza képzelné el a jövőjét és ehhez minden szülői támogatás is meg van. Szerintem ez félelmetes…
A tűzifánál úgy tudom jó, ha 2 évig áll mielött eltüzeled, így kevesebb hő veszik el a nedvesség miatt. Szóval, ha van helyed vedd meg a tűzifát jó előre. 😉
Szerintem nem lesz jelzés értékű kamatemelés sem mostanában, az infláció felpörgetéséhez ideális a ft gyengülése. Azért én nem keverném össze magunkat Törökö-gal, ahol jelentős USD hitelállpmány van aminek a kamata éppen most megy az égbe. A magyar gazdaság szerkezete sokat javult, a devizakitettségünk csökkent a folyó fiz. mérleg is szép. Jelenleg nem várható törökhöz mérhető esés, annyi igen, hogy a kamatkülönbség további növekedése ft eladást fog okozni, azaz szépen lassan gyengül tovább a ft.
Ha kapnék egy külföldi, értelmes ajánlatot, akkor mennék is, idővel meg követne a család.
A hozzászólásnál már nincs cím és weboldal mező, de mégis ezt lehet olvasni:
“A nevem, email címem, és weboldalcímem mentése a böngészőben a következő hozzászólásomhoz.”
Nem érted a lényeget, segítek a sorok között olvasni.
Amikor M. György előírta a hitelek forintosítását, utána nem sokkal az SNB odapirított.
Most M. György kvázi eltörli a változó kamatozású lakáshitelt. Tippelj mi fog történni.
Mo. nem tud úgy kamatot emelni majd mint a US, hogy 25bp lépésenként emelget.
A harmadik világban ilyen helyzetben mindig fel kell b***ni 200-300-al. Tudom hogy mindenki azt hiszi ez most más lesz.
Nem lesz.
Jön most egy 2-3 éves kamatemelési ciklus, végén egy jó kis adósságválsággal, az EU pedig a mostani politikában ezt nem fogja elbírni.
Aki most 600e/nm-ért vesz panelt (vannak ilyenek), 5 év múlva zokogni fog.
Nem lehet, hogy a meglóduló infláció inkább a lakás befektetés irányába hat és tovább növeli az árakat?
Köszönöm a válaszokat. Mindegyik érdekes volt.
zsiday.hu/node/1149
Szerintem elég egyértelmű, hogy az MNB az alacsony kamatot próbálja tartani, amíg lehet, ergó a forinttal a jóég tudja, mi lesz…
Ezért kell több devizában benne lenni – bár bevallom, én nem számítottam ilyen hirtelen és főleg tartós 320 fölé kerülésre, ezért kicsit engem is odapörköltek most, mint a többi spekulánst, aki a forint erősödésére fogadott… 🙂 Aztán szépen megpörkölik azokat is, akik a gyengülésre fogadnak tőkeáttétellel, így megy ez… 🙂
, a tartósan és stabilan 350-es EURHUF azért sok mindenkinek fájna, pl. az import áruk (ami elég sok minden, lássuk be) forintban ugye 10%-kal mennének fel…