Új inflációkövető állampapír 4%-os kamatfelárral 2020/I

2015-02-09
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Pár nap múlva (február 11-től) már vásárolható lesz a 2020/I prémium állampapír, infláció feletti 4%-os kamatfelárral, 2020 áprilisi lejárattal. (Mivel a tavalyi infláció nulla százalék alatti volt, ezért az első évben 4% kamatot fizet.)

A szokásos módon évente az elmúlt év inflációjához igazítva adja a 4 százalék prémium kamatot. Kapható a Magyar Államkincstár kirendeltségein.

Bővebb infó itt és itt.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
39 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

hat ez nem tunik rossznak. Bar en a PEMAK-t jobban preferalom.

Törlesztés, visszaváltás
A Prémium Magyar Államkötvényt a Kibocsátó lejárat előtt nem váltja vissza. A Prémium
Magyar Államkötvény névértékének visszafizetése a lejáratkor egy összegben esedékes.

Ez mindig így volt korábban?

Most akkor azt mondja meg nekem valaki, hogy ha tavalyi gyűjtőévű TBSZ számlán van az infláció +3%-os PMÁK-ból kb. 2M ft-nyi, akkor arról át kéne nyargalni erre? vagy ez ilyenkor hogyan is van?

@vviktor "A Forgalmazók napi vételi árfolyamot jegyeznek a Prémium Magyar Államkötvényre, így náluk az üzletszabályzatukban leírtak szerint a Prémium Magyar Államkötvény futamideje alatt is eladható."

Az Államkincstárnál általában 2% veszteséggel adható el.

Részlet a Befektetési üzletszabályzatból:

A Kincstár – a Kincstári szünnapok kivételével – naponta eladási és vételi árfolyamot jegyez az általa forgalmazott állampapírok vonatkozásában.

A Kincstár előzetes bejelentés nélkül jogosult az árfolyam jegyzés felfüggesztésére,valamint az árfolyamok nap közben történő megváltoztatására.

Én 2013. decemberben vettem infláció + 3%-ra 2018I kötvényt. A lejárat után valószínűleg újra lekötésre kerülne sok évre. Megéri erre átváltani a 2%-okos bukóval? Ha most eladom akkor megkapom időarányosan a kamatot erre az évre?
Előre is köszönöm.

@gaba2001
Időarányos "kamatot" megkapod, -2% a teljes összegre. Ezt az összeget újra befektetheted, azaz vehetsz belőle ezt az új fajta papírt.
A portfólió áttekintőnél az "Értékelési árfolyam" és a "Piaci Érték" oszlopok már figyelembe is veszik ezt a 2% bukót. Viszont a * is fontos!
Megéri-e váltani?
A mai naptól a 2020/I lejáratáig (2020.04.24.)!

1.) Megtartod a 2018I-t 2018.04.25-ig, majd veszel vmit újra (hosszútávban gondolkodsz), ismét 3% infláció feletti kamatfelárra. Hibásan végig csak a kamatfelárral számolok, mert az infláció minden papírnál ua. lesz. Ez mától összesen 5 év 2 hónap a +3%-os papírban. Ez közelítőleg 1.03^(5,1666) ~ 16,5 % kamat kamatfelárból.

2.) Eladod a 2018I-t, veszel 2020I-t: -0,02 + 1,04^(5,1666) ~ 20,4 % kamat a kamatfelárból. Ha átváltod, akkor legalább 2 évig tartanod kell a 2020I-t, hogy egálba legyél a 2018I-lel, utána nyert a váltással.

@gaba2001
Nyilván a 2018-ban, a 2018I lejártakor kérdéses a 3% kamatfelár megléte, akár magasabb kamatfelár is elképzelhető, de alacsonyabb is. Ettől függően válik nem egzaktul kiszámolhatóvá a dolog, azaz van benne kockázat.
Ha jövőre kijön egy +5% feláras 2021/X akkar úgy jársz a legjobban, ha addig vársz a váltással, de ki tudja ezt előre? 🙂

A 2018J v. 2020I PMAK átforgatásával kapcsolatosan végeztem egy rövid számítást. Kiindulópont: 1M ft tőke, adó-trz ktg nincs, esedékes kamatok 3%-on újralekötve, kiinduláskor 2% tőkeveszteségről indul a 2020I kötvény. Ha a váltást február 15-én ejtjük meg, akkor 2018 július 5-ig (2018J lejárata)4898 (0,49%) forinttal járunk jobban. Ha a váltást 2015 július 5.én ejtjük meg (2018J kamatfizetés)akkor 2018 július 5-ig 8428 forinttal (0,84%) járunk jobban. Vszeg az AKK-ban is elvégezték a számítást, ezért a váltás szerintem csak 10M forintos nagyságrend felett és elsősorban csak a 2018J soronkövetkező kamatfizetése után éri meg.

lehet csak üres okoskodás de ez nem előszele egy hamarosan elkezdődhető alapkamat emelésnek?

Ez az átváltás nekem is megfordult a fejemben. 1%-ot nyerhetek vele, de a teljes futamidőre! Csak +2 év. Aztán jön jövőre infl+5%-os, az megint +2 év. Közben meg ha kell a pénz, akkor a sok -2% a visszaváltások miatt lenullázza az egészet. És mivel likviditás szerint is vannak osztályozva a tartalékim, és nincs 100 millióm, hogy megérje az a +1% (de 50 sincs), ezért pár ezer forint pluszért nem váltom át.

Viszont amit kamatozó kincstárjegybe akartam tenni, abból lehet pakolok át ide egy keveset. Igaz, hogy 4,7% a 2018J, de ott kisebb a kamatprémium és csak idénre volt annyi, májusig.

@hitel Nekem is az alapkamat emelés jutott eszembe.

@hitel: valami FED tag fejes épp ma fejtegette, hogy júniustól elkezdődhet a kamatemelési ciklus. (
portfolio.hu/gazdasag/megvan_mikor_emelhet_kamatot_a_fed.3.210044.html
)

Más papíroknál is emelkedhet a kamat:

privatbankar.hu/kotveny/a-kabinet-megdicserte-a-kincstart-kamatemeles-jon-az-allampapiroknal-277784

@danee Na, ezt különösen kiváncsian olvastam: " kincstár sürgeti, hogy végre legyen meg a szabályozás a Babakötvény lejárati felhasználhatóságáról és döntés születhet arról is, hogy a mostani hozamemelkedéshez igazítsák a Babakötvény kamatprémiumát is."

Mondjuk az egy érdekes kérdés, hgy ez a hozzáigazítás a már meglévő sorozatokra is vonatkozik-e majd és ha igen, hogyan oldják meg technikailag/jogilag?

Köszi Feri a segítséget.

Ezt meddig lehet vásároni? El fog fogyni hamar?

Ha közvetlenül a Kincstárnak utalok és veszek ilyen 4%-osat és 2020-ig benthagyom, akkor automatikusan kaponm az adókedvezményt, vagy valami TBSZ számlán keresztül kell az egészet?

@mreg úgy vélem egész évben elérhető lesz.

De a TBSZ-en van valami gyűjtőév, akkor nem tudom egzaktul 5 évre betervezni, meg kell várni idén év végét és utána az 5 év, ami adómentes?

PEMAK miért jobb? valaki írta. Illetve aki most venne vaamit hosszú távra, melyik a legjobb?

Tudna valaki válaszolni? Előre is köszönöm.

És még az is érdekelne, hoyg az infláció az alapkamattal együtt szokott korreláltan változni, vagy lehet az, hogy a következő években felmegy az alapkamat, miközben az infláció nem?

Mreg: a tbsz-en a gyujtoevre is jar az adokedvezmeny. Ha most megnyitod az 5+1 ev 2020 dec 31-en jar le es az osszeg adomentes lesz. Masik kerdesedre: elvben igen az alapkamat es az inflacio korrelal, tekintettel arra, hogy az alapkamat emeles (ezaltal a penzkinalat csokkentes) a nemzeti bankok egyik legfontosabb eszkoze az inflacio megugrasanak fekentartasara.

de a gyűjtőévben viszont nem kamatozik?

@mreg

Miért ne kamatozna? Vannak kamatfizetési dátumok, amikor a kamatot jóváírják a tbsz alszámlán, amit újra befektetsz. A lényeg, hogy sem a tőke, sem a kamat nem hagyhatja el a tbsz számlát.

@mreg De, kamatozik a gyűjtőévben is. Attól a pillanattól kezdve kamatozik, amikortól megveszed, addig a napig, amikor lejár. Ez utóbbira (illetve minden évben a kamatfizetés napjára nem) árt emlékezned, mert olyankor a kamatot (illetve a legutolsó napon a tőkét is) a pénzszámlára teszik, ami egy olyan alszámla, ahol már nem kamatozik tovább a pénzed. De ha ilyenkor újra veszel egy éppen elérhető állampapírt, akkor tovább kamatozik.

A kamatok jók, a kockázat alacsony, de nem túl kényelmes: ahogy ezt Kiszámoló írta égy régi posztjában, kellene egy TBSZ-re optimalizált állampapír, ami automatikusan újrafekteti saját magába a kamatot és pont az év végén jár le. Ilyen egyelőre nincs.

Ha bevállalod az újrakötögetésekkel járó adminisztrációt (weben keresztül kibírható teher), akkor megéri.

Miklós, ha ha hivatalos infláció negatív, akkor ennek az állampapírnak a kamatszintje az 0+4%, vagy a negatív tétel+ 4%? Olvastam a cikkben, hogy mivel a tavalyi infláció 0 alatti volt, ezért van az első évben 4% fixen, így azt vélelmezem, hogy 4% alá a tényleges kupon nem tud menni. Ha ez így van akkor az 5 évre egy minimum 20%-os hozam garantált, ami ebben a kamatkörnyezetben, a biztonságot is figyelembe véve elég nehezen verhető ajánlat. Előre is köszi a választ.

Halli,

A terveid, elképzéseid és jelenlegi helyzeted nagy mértékben befolyásolják ezt a befektetést (is). Én akkor fektetném be újra a MÁKban a teljes lejárt összeget, ha:
- már van külföldön (megbizható állam területén megbizható valutában) jelentős befektetés (ebben az esetben legalább pár millió HUFnak megfelelő)
- pénzügyi-értékpapír jellegű vagyon egy jó része (pl. 1/3-a) máshol van
- a külföldi tartózkodási tervek legfeljebb rövid/közép távúak (pár év)

PEMÁKba akkor fektetnék, ha a külföldi befektetés(ek) relative kis volumenűek (tehát 1-2 MHUF és nem 10+) vagy nem csekély kockázatúak, esetleg ha arra számitanék ( 😉 ), hogy pár éven belül bevezetik az EUR-t. A várható árfolyamra 3 évre nagy a szóródás, ezt szerintem inkább a mire lesz felhasználva szempontból érdemes nézni.

Szerintem a PMÁK helyett/mellett a BMÁK-ot (pl. 2024/N) is érdemes megvizsgálni.

@kulfoldondolgozo : "Egy 20M-s osszegnel ugy terveztem, hogy 15M koruli osszeget tennek 2020/I-be, a fennmarado 4-5M Ft-on pedig vennek"

Ha még maradt ezen felül egy kicsi (mondjuk 2500-5000 Ft), azt fektesd magadba: vegyél 1, csak 1 -de jó- könyvet a befektetésekről lakossági befektetőknek az Amazonon. Megelőlegezem neked, hogy tudsz külföldiül. 😉 Hogy melyiket? Ha nincs más vállalkozó, én is tudok ajánlani, de szerintem itt többen több ilyen könyvet olvastak.

@jeno Mester, javasolj könyvet! Valószínűleg nem a tudatlanság miatt kérdezett kulfoldondolgozo, hanem azért, hogy valaki véleményezze az elgondolását, vagy adjon jobb ötletet.

@kulfoldondolgozo : ?

Ez alatt a poszt alatt ez volt az első kommented. Arra gondolsz, hogy keressem ki, hogy más posztok alatt miket kommenteltél, ami ide kapcsolódhat? Linkeled be ide! 😉

"Ez most valamifele kritika akart lenni?"
Nem kritika, nem kell semmit belemagyarázni. Az ami; szó szerinti ajánlás.

@kulfoldondolgozo

Gondolj arra is, hogy a kamatokkal mit fogsz kezdeni. A TBSZ ideje alatt lesz jónéhány kamatfizetés, amit célszerű újra befektetni.

20 M-nál ha csak a 4% reálkamatot nézem, az ugye önmagában 800 ezer, aminek újabb 4%-a 16 ezer, és ebből a kamat kamatából is csurran-cseppen egy kis apró.

Gondolom, évente egy-két alkalommal tudnád a hozamot újra befektetni, de minél több mindent veszel, annál több ilyen hozamfizetést kell figyelned.

@snasim : "javasolj könyvet! Valószínűleg nem a tudatlanság miatt kérdezett kulfoldondolgozo, hanem azért, hogy valaki véleményezze az elgondolását, vagy adjon jobb ötletet."

Parancsolj, és egyben a véleményem, ötletem @kulfoldondolgozo felvetéséhez: personal.vanguard.com/us/insights/investingprinciples (klikk: Download a PDF copy). Nem mondom, hogy ez ilyen mindenható iromány, de alapos; egynek jó. Ill. csak 40 oldal és ingyen letölthető egy mértékadó és mértéktartó oldalról.

"Egesz egyszeruen ez nem egy megszokott valasz a kerdesre amit felvetettem."

Én tényleg ilyen vagyok.

@kulfoldondolgozo:

A Webkincstárt már többször használtam TBSZ-s újrabefektetésre, rendben működik.
Szoval a rövid válaszom az, hogy ha már van külföldön is (elegendő, diverzifikált) befektetés, akkor én nem vennék PEMÁK-ot Mo-n, hanem maradnék valamelyik PMÁK/BMÁK-nál. Ha komoly HUF leértékelésre készülnék, akkor pedig nem csak eme összeg negyedét váltanám át EUR-ra. Ha pedig átváltanám EUR-ra akkor nem hagynám Mo-n (legalábbis a túlnyomó részét). Ha pedig a külföldi kamatszint és a Mo.-i PEMÁK közti kamatszint közti hozamot tartannám visszatartó erőnek, akkor más befektetési formákat is tanulmányoznék (én a _saját_ szempontból 20-30% ETF kitettséget elfogadhatónak gondolok).

“javasolj könyvet! Valószínűleg nem a tudatlanság miatt kérdezett kulfoldondolgozo, hanem azért, hogy valaki véleményezze az elgondolását, vagy adjon jobb ötletet.”

Második felvonás:

(Ki mondta: mi unalmasabb egy könyvnél? Két könyv! - Kiyosaki)

Tegnap, amikor kérdezted, még nem tudtam, hogy erre fogok szörfölni:

A tematika alapján hasonló lehet, mint a fenti 40 oldalas PDF, csak bővebb, interaktívabb.

Hm. Most nem emlékszem, hogy @Kiszamolo moderálta ki, vagy netán én felejtettem ki (talán nem); mindenesetre pont az egy, lényeges sor hiányzik az előző hozzászólásból, ami értelmet is adna neki 🙁

Helyesen:

Én moderáltam ki, Jenő. Minden hülyeséget belinkelsz, már elnézést. Csak azért mert találsz egy online kurzust valahol véletlenül, nem kell belinkelni ide.

@Kiszamolo

Akkor kérlek

- vagy ne jelenítsd meg a hozzászólásom egyáltalán

- vagy tedd tisztán láthatóvá, hogy mit moderáltál belőle

pl.

[Jenő írta]

[Ezt a sort moderáltam - a szerk.]

[ Ezt megint Jenő írta]

- ne az értelmét változtasd meg

Ez így nem frankó nekem. Tudod, új médiatörvény. 😛 Köszönöm az együttműködésed.

Amúgy egyetértek veled; a Stanford kurzus lakossági befektetőknek, amiben mellesleg Nobel-díjas közgazdászt interjúvolnak; nyilván hülyeség és senkit nem érdekel.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram