Étkezés kevés pénzből

2019-11-06
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Néhány napja futott nagyot egy Reddit bejegyzés. Egy munkanélkülivé vált lány kért segítséget, mert kényszerből olcsón étkezett, viszont roppant egészségtelenül. A sok kenyér, tészta és rizs, majonézes szendvics és társai biztos belépők az elhízáshoz és az egészségügyi problémákhoz.

A gondja nem egyedi, nagyon sokan kénytelenek kevés pénzből kihozni az étkezésüket s ennek gyakori eredménye a súlyos elhízás és az ezzel járó egészségügyi gondok.

Pedig egészségesen étkezni nem csak sok pénzből és sok időáldozat mellett lehet, mindössze szervezés, odafigyelés és tudatosság kérdése ez sok esetben. Majonézes fehér kenyér vagy vietnami zacskós leves helyett vehetsz zöldségköretet vagy zabpelyhet is, ugyanúgy jól laksz vele, csak nem leszel tőle elhízott néhány héten belül.

Ha te is hasonló cipőben jársz, érdemes utánaolvasni, hogyan tudsz alacsony költséggel egészségesen és változatosan jóllakni. Ha beszélsz angolul, a Budgetbytes egy ismert oldal, de rákeresve az eat cheap and healthy kifejezésre sok forrást találsz. Sok helyen megadják az ételek árát (persze jellemzően amerikai viszonylatban, de viszonyítási alapnak azért jó) és az elkészítés idejét is.

Magyarul keress rá az egészséges és olcsó ételekre vagy hasonló kifejezésre. (Ha tudsz valami igazán jó magyar forrást, írd meg a hozzászólásokban, én nem találtam.)

Az egészséged megőrzése a legjobb befektetés anyagilag, itt írtam arról, hogy az egészségedre fordított minden forint bőségesen megtérül a kisebb orvosi számlák miatt:

Extra nyugdíjmegtakarítás

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
75 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Pont a napokban gondolkoztam ezen. Két felfedezettem a témában: sütőtök (sokféleképp készíthető) és köles! Sajnos a köles még fűszerezve is ízetlen, de elég laktató.

Kiindulási pontnak ez az oldal is jó lesz. Menük az év 365 napjára, receptekkel. konyhamester.hu/menuk/

Amikor Kubában összeomlott a gazdaság, és nem volt mit enni (konkrétan kiették az állatkertből az állatokat, meg a sirályokat a szigeten), mindenki azt gondolta hogy szegény kubaiak biztos milyen betegek lettek. Az éhezés óta számtalan népbetegség drasztikusan lecsökkent Kubában (magas vérnyomás, stroke, cukorbetegség stb.). És az átlag halálozási kor is sokkal magasabb. Illetve azok a népcsoportok, amelyeknél az átlag halálozási kor 100 év fölött van, mindenhol minimális kalóriát visznek be. Számtalan tanulmány kimutatta hogy a böjtölés (akár 48 órán keresztül) lassítja az öregedést, regenerálja a szervezetet. A szervezet a saját zsírraktárát kezdi el használni. Erről szól az időszakos böjtölés (intermittent fasting) meg a ketogén diéta.

@tamas Számtalan tanulmány meg kimutatta, hogy a ketogén diéta teljes baromság, mert a szervezetnek minden összetevőre szüksége van a normális anyagcsere fentartására.
de nem is ez a lényeg, hanem az, hogy én lusta vagyok pl minden másnap főzni, meg csomagolni, így meg marad a rendelés, ami nyílván nem az igazi. 3-4 hónapig csináltuk, napi 5 étkezés, abból 3-ra pakoltam munkahelyre, de ez eszméletlen időigényes volt, és meguntuk.

egyébként az elhízás nem azért van, mert valaki sokat vagy keveset költ kajára, hanem, hogy nem tud mértékletesen enni, hanem zabál össze-vissza

Az én felfedezettem a lencse (különösen a vöröslencse), részben Jacob Fisker alapján, aki ezen élt diákkorában:

earlyretirementextreme.com/cooking-for-6-days-in-30-minutes-for-less-than-4.html

Az Early Retirement Extreme könyvében azt is leírja, hogy szerinte a "változatos étkezés" ajánlásának ugyanúgy az információhiány az oka, mint az indexkövető alapok (teljes piac) vásárlásának. 😀

@tamas

"Az éhezés óta számtalan népbetegség drasztikusan lecsökkent Kubában (magas vérnyomás, stroke, cukorbetegség stb.). És az átlag halálozási kor is sokkal magasabb. Illetve azok a népcsoportok, amelyeknél az átlag halálozási kor 100 év fölött van, mindenhol minimális kalóriát visznek be."

Úgy látszik, nem lehet elégszer leírni:
A statisztikai korrelációnak önmagában (összes lehetséges ok feltárása nélkül, kontroll-eset vizsgálata nélkül) semmi jelentősége.
Örök klasszikus: tylervigen.com/spurious-correlations

Én meg azon szoktam gondolkodni, hogy vajon mennyire lehet egészséges az agyonpermetezett zöldség, gyümölcs és a tápozott, antibiotikumozott csirke húsa. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy kenyeret és rizst kell enni úgyis mindegy alapon.
Amúgy szerintem az egészséges étkezés igenis többe kerül, hacsak nem magának termeszt valaki jó sok mindent. Pl. a BIOnak mondott termékek 2x annyiba kerülnek, mint a többi.

@vojtech

Kalitkában akarják tálalni, vagy az ablakpárkányról kell felcsipegetni?

Zabpehely szokott lenni az olcsón evők szent grálja, meg az egészséges zsírforrások. Én még mellétenném a tejtermékeket (zsírszegény túró, sajtok, annyira nem drágák, ha mégis sokat költesz rájuk, akkor túl sokat eszel belőlük), az alap zöldségeket (krumpli, répa, hagyma), a hüvelyeseket, és persze ott a rizs. A hülyeségek kerülnek sokba, pl. gyümölcs és zöldség a szezonján kívül, "csipszike, csokika, joghurtka", péksüti. Tészta olcsó, de csak módjával illik enni. Ha tehetném (és valaki megfőzné/megsütné nekem) én minden nap egészben sült krumplit, hüvelyesből készített főzeléket, sült zöldségeket, túrót, tojást ennék 😀

Attól függ ki milyen munkát végez, fizikai vagy szellemi, illetve milyen a testmagassága. Ha valaki sok fizikai munkát végez és magas is hozzá többe is fog kerülni valószínűleg az étkezés, de nem biztos. Én kb fele annyit eszem mint a párom, de ugyanakkor 2-szer drágább is amit eszem.
Olcsón egészségeset enni nem könnyű, mert a friss zölsség, gyümölcs általában drágább, mint az egészségtelenebb feldoglozott ételek. Ha otthon maga megtermeli akkor olcsóbb lehet.

@jurta attól, hogy a fickó leír dolgokat, még nem lesz igaza. Elolvastam fél szemmel a blogján mit ír, az első befektetésről szóló posztjában homályosan mond alap dolgokat egyedi részvénybefektetésekről, a következőben dogs of the dow-t ajánl, elég vérszegény. Amúgy mindenkinek más válik be, lehet, hogy az ő helyzetében (4-5 év gyűjtögetés után korai nyugdíj, utána folyamatos cash flow kell) jó amit csinál, de azért nem kéne az indexkövető befektetéseket fikázni.

Hiszitek vagy nem, mióta elkezdtem edzeni, sokkal kevesebb kaját kivánok (emiatt nyilván kevesebbet költök). Rendszresen kihagyom a szénhidrátot az ebédből, tehát tipikusan húst eszek salátával. 2 naponta odateszek sülni egy pár kiló husit, és kettőnknek megvan a jaka kb 2 napra. A nyers hús lett mára az egyik legolcsóbb élelmiszer, 350 Ft ért is vettem már 1kg csirkecombot. Más kérdés, hogy az edzésterv részeként fehérjeport is fogyasztok, ez mondjuk 5000 / hó, viszont cserébe szerintem ettől sem vagyok annyira éhes. Szóval nekem megéri kevesebbet enni, azóta leadtam egy pár fölös kilót, és szellemileg is frissebb vagyok.

Mi számít mértékadó forrásnak az egészséges táplálkozást illetően? Kicsit szkeptikus vagyok a mostanában egészségesnek kikiáltott alapanyagokat illetően. Mindig eszembe jut, hogy pár évtizeddel ezelőtt üldözendőnek tartották a tojást, aztán később ajánlották, hogy naponta meg kellene enni egy darabot. Így volt ez a sóval, zsírral és sok mással is. Manapság pedig az internetnek hála rengeteg az információ ebben a témában is, csak tudjuk eldönteni, melyiknek hiszünk.
Ezzel együtt én igyekszem krumpli helyett csicsókát vagy édesburgonyát, rizs helyett bulgurt, kuszkuszt, vagy kölest felhasználni a főzéshez. Ha csak színesíteni sikerül az étkezési szokásainkon, már nyertem.

Én hobbi-testépítő vagyok (=sok minőségi kaja, napi öt teljes étkezés) és megvagyok mondjuk fölé kerekítve 70 fontból hetente. Mondjuk nem túl izgalmas a menü, de ami érdekes, hogy most sokkal olcsóbban jövök ki mint akkor, amikor nem étkeztem tudatosan. Fene gondolta volna.

@jurta
"Az Early Retirement Extreme könyvében azt is leírja, hogy szerinte a “változatos étkezés” ajánlásának ugyanúgy az információhiány az oka, mint az indexkövető alapok (teljes piac) vásárlásának. "

Ez a hasonlat sosem jutott eszembe, de én is így gondolom. Viszont mivel néhány alapvetésen túl (pl. kevesebb szénhidrát, meglegyenek a szükséges nyomelemek, vitaminok, fehérje, stb.) a dietetika mint tudomány is információhiányos, ezért lehetetlen átlagemberként még mindig ez a legjobb megoldás. Ahogy a tőzsdén is.

- Zabpehely örök sláger
- Nyershús mindig a legolcsóbb, amit otthon megsütsz magadnak.
- Rizs, mint szénhidrát
- Zöldség és gyümölcs nem olcsó, de azért nem is aranyáron van, ha pedig otthon van telek a ház mellett, akkor a jól elvetett termény a méteres gazban is vígan megnő (2 éve lakatlan telken még mindig van a kertben mindenféle termény), nem kell kertésznek lenni hozzá. 🙂

Túl van ez bonyolítva. Mármint az egészséges táplálkozás a quinoa meg himalájai kiskacsa lábszára...csirke, hal, mellé gyümölcs, zöldség és nagyon kevés rizs vagy krumpli szénhidrátnak, nagyon ritkán tejtermékkel.
A többi csak fűszerezés és válogatósság kérdése.

Én más országokban járva ébredtem rá a helyi konyhán, hogy mi magyarok brutálisan cukrozottan eszünk mindent.

Érdekes, én edzés után (ha TÉNYLEG odateszem magam), meg tudnék enni egy egész lovat, meg még egy fél disznót is. 😀 (nyilván nem teszem, csak illusztrálom, hogy nekem nem veszi el az étvágyam) A 2 naponta sütéssel az a bajom, hogy szerintem a sült csirkehúsnak (de a többinek is) szar íze van másnapra, minden nap meg valahogy nincs kedvem és energiám sütögélni. Amíg nem volt a fiunk, megcsináltuk, amióta ő megszületett és már nem kisbaba, túl fáradtak vagyunk hozzá. (2 éves bölcsődés, az apja is és én is dolgozunk teljes munkaidőben.)

@hacktiv
Nincs ebben semmi különleges, a protein az, ami igazán eltelít. Viszont a túl sok protein bevitel sem igazán egészséges hosszútávon... Megvan az étkezésnek is a tudományos háttere, általánosan elfogadott alapszabályokkal a hús, köret, zöldségek arányát tekintve, azt érdemes követni.

>A nyers hús lett mára az egyik legolcsóbb élelmiszer, 350 Ft ért is vettem már 1kg csirkecombot.
Ezt hol? Hogy? Ugye nem 10 évvel ezelőtti árakról beszélünk?

@jurta ezt tegnap hallottam:
“Diogenész, a filozófus lencsét evett vacsorára. Meglátta ezt egy másik filozófus, Arisztippusz, aki kényelmesen élt, mivel hízelgett a királynak.
Arisztippusz megjegyezte:
– Ha megtanulnád a királyt szolgálni, nem kellene ilyen szeméten élned.
Mire Diogenész ezt válaszolta:
– Ha megtanultál volna lencsén élni, nem kellene a királynak hízelegned.”

Olcsó kaja lehet az is, hogy egy csomó plázában este 7-8 után (záróra előtt mondjuk fél órával) a maradékot féláron adják.

@hacktiv azért félévenként egy vérképet nézzél a sok fehérjeporozás után. A májfunkciókat és egyéb vérképes értékeket csúnyán oda tudja vágni a fehérjepor...

Tényleg javaslom, hogy nézd meg, ismerőseim közül 3-an is így jártak. (egyikről tudom hogy Scitec por volt (szóval nem valami gagyi sz*r), ő ment el dokihoz, ahol nagyon hamar lebeszélték ezekről a fehérjeporokról. Ettől felbuzdúlva elment még 2 haverom és az egyiknél kiugróan magas, míg a másiknál enyhén magasbb volt ugyanaz az érték mint az elsőnél.

Nyílván nekem mindegy, hogy mit eszik a másik, és nincs semmilyen csodaalternatívám, vagy marketing bullshitem..csupán 3 before-after vérképem kollégáktól, ismerősöktől...

A dokik imádnak rettegni a fehérjeporoktól, én inkább el se mondom, hogy használok - egyébként semmi bajom tőle. Nem nőtt szakállam, harmadik lábam, nem robbant szét a májam, nem hullott atomjaira a vesém se.

Nálam meg semmit nem mutattak ki a fehérjeporoktól. Srácok, a fehérjepor nem szteroid, hanem élelmiszer, ami ráadásul magasabb minőségű is, mint az átlag bolti kaják vagy amit a gyerekeitekkel etetnek a menzán.

Tudom, hogy az újszülöttnek minden vicc új, de ez egy ezerszer lekutatott téma. Attól, hogy valakinek kiugróak a májértékei és fehérjét is eszik, nem jelenti azt, hogy nincs valami más baja vagy hajlama valamire. Enny infó alapján nem lehet diagnózis felállítani. Régebben az volt, hogy ha a doki megkérdezte, hogy sportolsz-e, miközben volt valami bajod, akkor egyből jött a szteroidokkal. Persze könnyebb rámutatni valami baromságra, mint elvégezni pár vizsgálatot, amivel mondjuk diagnosztizálni lehetne az elváltozásokat.

Kocsot egyhangu, de :
Napi 40dkg csirkemell :800ft
Hozza 20dkg rizs : 100ft
Par szem zoldseg:100ft.

Vagyis napi 1000ft ból bőségesen meg lehet kajalni meg egy ferfinak is.

Van ez az irányadó napi beviteli érték dolog a főbb tápanyagokból: kalória, fehérje, szénhidrát, ebből cukor, zsír, ebből telített zsír, rost, só/nátrium.

Minden étel csomagolásán fel kell lennie tüntetve ezeknek (azt hiszem valami törvény is van rá).

Adott a matematikai probléma: állíts össze egy olyan étrendet, ami mindet kimaxolja ezeket. Ha a teljes élelmiszerkönyvet bevisszük egy adatbázisba, akkor tuti találunk számos megoldást, amely a tudomány mai állása szerint teljesen kiegyensúlyozott.

40 dkg csirkemell 480kcal,
20 dkg rizs 706 kcal,
6 csemegeuborka 43 kcal.

Ez összesen 1229 kcal, kb. átlag 2000 kcal szükséges.

illetve mások is, akik nem versenysportolók megfontolásra ajánlom az én módszerem. Én az ipari előállítású fehérjeporok helyett általában tökmag és szezámmaglisztet teszek a zabkásámba. Ezek kimondottan magas fehérjetartalmú magok őrleményei. Akinek nem fontos, hogy egyszerre vigyen be minden esszenciális aminosavat, mert változatosan étkezik azoknak szerintem ezek a természetes őrlemények jó alternatívái lehetnek a fehérjeporoknak és jóval olcsóbbak.

@ex-libris
A menük egy jó része ipari hulladékokat, szemetet javasol fogyasztásra.
Pl. darás metélt (üres kalória, gyakorlatilag csak szénhidrát), margarin, light margarin (gyenge minőségű, egyébként ehetetlen növényi olajokból előállított háborús szükségkaja), baromfipárizsi, bélszínroló (ezekbe kerülnek a vágóhídi hulladékok), stb.
Ezeket messzire elkerüli az, aki barátja az emésztőrendszerének, szervezetének.

Turmix fehérjeporból nem arra van hogy naponta többször is azt igyuk, úgy jó hogy tönkrevágja a májat és a vesét, az kizárólag közvetlen edzés vagy nagy fizika megterhelés után jó inni mert tiszta és gyorsan felszivódó fehérjeforrás, és csak kiegésziti a táplálkozást nem azon kell alapulnia az étrendnek, a minöségi fehérjepor mellesleg nem is olcsó.

Monitorizált kalóriabevitel esetén, megválogatott helyekről beszerzett alapanyagokkal, sok ráfordított idővel és zero waste törekvéssel lehet egészségesen és költséghatékonyan táplálkozni. De úgy gondolom, van egy kritikus összeg, ami alatt nem lehetséges. Én úgy 40-50E ft-ra saccolnám a változatos és egészséges étkezést egy 80kg-os férfi esetében (2500-3000 kcal), és ebben még nincs bio, meg egyéb úri huncutságok... Ha több emberre főz az ember, vagy kevésbé változatosan étkezik, akkor lejjebb vihető.

Oké, hogy olcsó az alapanyag, de ha már kiszámoló blog, akkor vedd hozzá azt is, hogy mennyi idő elkészíteni.
Vettem emeletes párolót, beleszórom a zöldségeket, bulgurt, stb. és csenget amikor kész, semmi dolgom vele. A kukta is jó találmány, elszuszog magában, (hogy mennyire egészséges azt nem tudom.) Nyers zöldség fogyasztással, több adag készítéssel, fagyasztással, stb, rengeteg időt lehet spórolni.

Olcsó és tápláló kajához ott tojás mindenféle módon, hüvelyesek, tej, zabpehely.

A fehérjepor kiegészítő, nem étkezés helyettesítő. Aki ebből akarja megoldani a fehérje bevitelt 100%-ban, az el van tévedve. Az is, aki egybemossa a szteroidokkal. Az alap infók közt az egyik alapvető, a fehérje turmix nem instant izom, meg kaja helyett van, hanem hogy táplálék kiegészítő.Használata nem kötelező, ha megoldod simán kajával. Edzés után pl. gyors és praktikus. Minden árt, ami túlzó, a normál kaja is.

Rendszeres sportolás mellett napi 1,5g/ttkg fehérjebevitel simán belefér, akár több is, ha mondjuk erősportolsz, vagy testépítesz.
gondosorvos.hu/egyeb/mikor-tul-sok-feherje/
sportorvos.hu/mi-tortenik-ha-a-szuksegletnel-tobb-feherjet-fogyasztunk/
shop.builder.hu/mennyi-az-optimalis-feherjefogyasztas-a2200

Valaki fentebb írta, hogy "Napi 40dkg csirkemell :800ft". Ezt hívják rablásnak fényes nappal, gondolom valami hipermarketből, előre kicsomagolt cuccról van szó.
Hentestől vagy Baromfiboltból kell venni, én ma vettem 1038 forintért kilóját.

A zöldköretről mindig az jut eszembe, hogy ha az a kérdés, hogy még 30 évet élek pizzán vagy 35-öt brokkolin, egyértelmű a választásom 🙂

Nekem a napi háromszori étkezés jött be, nassolás, cukros kávé vagy üdítő nincs. Ezzel tartom a súlyom és zsír százalékom kb. húsz éve. Minden nap egy sorozat fekvőtámasz vagy húzódzkodás reggeli előtt, aminek elengedhetetlen része a két szelet kenyér. Állítom, hogy a három étkezéssel nem lehet drasztikusan túllőni a kalória bevitelt, még hízásra hajlamos akat esetén sem.

Ilyenkor mindig vigyorogva olvasom, hogy az "egészséges zöldköret broiler ketreces csirkével" hívei összecsapnak mindenki mással, aki nem a lidlben veszi a "csirkehúst" 360/kg-ért vagy a hentesnél tökugyanazt ezért.
A nagy helyzet az, hogy a háztartásvezetés azért tudás, az egészséges étkezés is. Semmi köze a szeméttel etetett kínzott állat brokkolival, íz nélkül, fehérjeporral kontra pizzához. Más kérdés, hogy atomfizikai tudást nem, de némi erőfeszítést sajnos igényel.

Igen, az egészséges étrend megtérül, de fenntartható is egy életen át, lehet folytatni kemény sport és kőkemény munka mellett is, és ha büdzsén belül akarsz maradni, akkor kizárólag otthon előállítandó. Mindazonáltal semmiképpen nem drága a gyümölcs/zöldség, ha idényben eszed és úgy egészséges, kert híján van szedd magad stb. Drága tengeri halfilé helyett nem hálós halkonzervből pástétom stb.Ha egy családról van szó.

Továbbmegyek: vizet kell inni. Egészséges és olcsó, s a szomjat is oltja, mert arra fogyasztjuk pár ezer éve.
A napokban hallgattam végig egy beszélgetést, ami arról szólt, hogy nem lehet három gyereket ellátni megfelelő mennyiségű és minőségű étellel, csak pokoli drágán. Amit nem is vitatott senki, de azt igen, hogy a joghurt valami cukrozott színezett gyári lötty kellene legyen, az ital színes, a (mű)hús dínó formájú ... plusz a gyerekek nem eszik pl. a spenótót, brokkolit. Nos, meg kellene tanulni ezeket az ételeket (is) úgy elkészíteni, hogy maradjon is bennük némi tápanyag, meg az ízük is jó legyen. A spenótfőzeléket/főtt brokkolit megy egye, aki kitalálta.
A sor a végtelenségig folytatható, és nagyjából a téma eredője.
Valamint nem kellene keverni a "nem fogyókúrás" kifejezést az egészségtelennel, a "diétás" szót a fogyókúrással.. Sokat segítene a félreértések elkerülésében.

@kandisz-nora Igen. Ezt én megszorzom héttel (ennyien vagyunk), majd megszorzom harminccal és ki is jött a havi 210,000Ft egy családnak a napi ötszöri, változatos, egészséges étkezésre kevés pénzből... Mesélj még. 🙂

Mi biztos valamit nagyon rosszul csinálunk, de egyszerűen 3-4 hónapnál tovább nem tudjuk működtetni az "egészéges táplálkozás" gépezetét. Egyrészt a gyerekek nem eszik meg (én ugyan erőltetném az "ez van, ha éhes vagy megeszed" szemléletet), másrészt bárki bármit mond _Mi nem tudjuk olcsóbban kihozni_ (nem jelenti azt hogy nem lehet, mert mikor ketten voltunk gyerkek nélkül simán megoldható volt anyagilag és időben is a kivitelezés, de most nem ez a helyzet) mint a "nem egészséges" ételt. Sok videot/műsort láttam és cikket olvastam már a témával kapcsolatosan, de valahogy egy tisztességes családi menüt nem találok ezekben.
Szóval nálunk marad a krumpli meg az elhízás...

A "junk food" fogyasztása hosszú távon biztosan drágább, mint az egészséges, de akinek nincs pénze, az ezt hiába tudja, nincs miből megvennie a jövőjét.
Sajnos az olcsó technikák jó része (vásárolj akciósan sokat) szintén tőkeigényes. Ez is mutatja, hogy onnantól könnyű spórolni, hogy gazdag vagy.

1-2 tanács azért adható: soha ne vásárolj kis boltban, vadászd az akciókat, minden akciós újságot nézz át.
Ár-érték arányban nagyszerű a zabpehely (Aldi vagy Lidl), az UHT tej (ha nem vagy rá allergiás), a felvágottak nagy része, a tojás és az olcsó kenyér. Ezekből igen olcsón is ki lehet jönni.

"40 dkg csirkemell 480kcal,
20 dkg rizs 706 kcal,
6 csemegeuborka 43 kcal.

Ez összesen 1229 kcal, kb. átlag 2000 kcal szükséges."

Hello,
40dkg csirkemell 96g fehérje
20dkg rizs kg. 15g ch

Ez egy nyolcvan kilós férfinak bőven elég fehérje és ez még csak az ebéd. Szénhidrát kevés, de azt meg akkor még viszel be, az amúgy a kalóriát is emeli. Kalória pedig pont nem kell 2000. Pláne, ha napi 8-10 órát ülök egy irodában.

Ha szezonális alapanyagban gondolkodunk és előre egy hétre megtervezzük az étkezéseket, akkor elég olcsón ki lehet hozni az egészséges étrendet, akár egy-, akár többtagú a család.
Nekem az vált be, hogy heti 1x leülök és kb 15 perc szenvedéssel összerakom az étrendet (csak a vacsorát, de abból viszünk másnap ebédre, és hétvégére ebédeket is tervezek), egyszer bevásárolok hozzá, és szinte minden nap főzök. Figyelembe szoktam venni, hogy épp minek van a szezonja, mi van a fagyasztómban, mi az, ami az adott héten jóáras, és a család kedvencei is sorra kerülnek. Ha marad valami (pl pár szelet sült hús), az a fagyasztóba megy és következő héten felhasználom pl egy gyroshoz. Kidobni való szinte nincs is
Biztos sok olyan ember van, akinek nem fér bele a napi főzés, mert pl hektikus a munkája, de egy kis átgondolt szervezéssel sok minden megoldható. Van, akinek pénze, másnak pedig ideje van erre

Nekem az jott be amikor egeszsegesebb etrendre valtottam (akkor meg nem feltetlen volt szempont hogy olcso is legyen), hogy a kaloriabazis nevu weboldalon elkezdtem vezetni hogy mit eszek. Az ingyenes is teljesen jo, sot. Egy fel ev alatt kialakult, hogy ha eszek valamit akkor tudom mi lesz a kovetkezmenye. (Ugy van egy enyhe glutenerzekenysegem is, ami meg nem faj, csak kellemetlen ha sok tesztat eszek pl.) Aztan elkezdtem eszrevenni, hogy ugy is tudok fogyni, hogy nem jar semmilyen aldozattal (majdnem mindig olyan eteleket eszek amit szivesen tudok enni), raadasul mindemellett az edzes is sokkal jobban ment. Azota nem hianyzik a pizza, a hamburger sem a spagetti, de persze szoktam ilyeneket is enni (egyszer elunk cimszoval), csak nem surun. Az utobbi idoben atszoktam arra, hogy meg a hust is nyersen veszem es magamnak megsutom, epp a pac osszetevokkel ismerkedem. Brutal olcso.

Nekem a fősuli alatt kellett fognom a kajaköltséget. Hagymás rántottán, és májkrémes melegszenyón éltem. Szerintem a klasszik arany sertésmájkrém jobb, mint bármelyik melegszendvicskrém, és sokkal olcsóbb. Ízlés szerint kis erős pistával. Ma is gyakran készítek ilyent.
Manapság inkább súlykontrol miatt csinálok néha főtt tojás diétát / étrendet. Meglepően olcsó, könnyű követni. (Ez is ketogén étrend) Általában vacsira ír elő minőségi ételt, de nem kell túlbonyolítani. A hús+zöldség+pirítós = gyros, a vacsira 2 főtt tojás = tojáskrém/tojáspörkölt, Vacsira túró = kőrözött. Pirítós helyett Aldi bio extrudált kenyér, drágának tűnhet, de jó sok, és sokáig eláll.
A hús megoldható: sima szeletelt hús, sóval, borssal megszórni, serpenyőbe kis zsiradék, odalanként 4 perc és kész.
Gyümölcskrém leves: Gyümölcs/kompót leturmixolva, tej+vaníliapuding, némi fűszer.
folyt...

A fő probléma szerintem az 1 főre főzés alapanyagának beszerzése lesz. Ésedanyám több adagot főz és adagonként lefagyasztja.
Egyetértek Mamesszel, az előre tervezés a leghasznosabb spórolási módszer.

Én hozzávetőlegesen 15 éve foglalkozom különböző erősportokkal, elsősorban "gyúrok". Az évek során mindent kipróbáltam már, amit legális boltok polcain lehet találni (szteroidokat, inzulint, növihormont nem használtam), volt, hogy kisebb gyógyszertárral a táskámban indultam el reggelente (ilyen-olyan preworkout, halolaj, bcaa, kreatin, fehérje stb.). Véleményem szerint a tejsavó fehérje (és amúgy a tápkieg termékek 90%-a) 3 dologra jó:
- profi testépítőknek, akiknek minden apró részlet számít,
- hobbigyúrósoknak tömegeléshez akkor, ha az előírt tápanyagbevitelt hagyományos ételekből máshogy NEM TUDJÁK bevinni,
- a gyártó jól megszedje magát a hülyegyerekekből, akik elhiszik, hogy a plakáton a bácsi ezektől olyan nagy, telt, de közben száraz és eres.

Folyt.
Az ilyen "anabolikus ablak" és "ha nem iszol meg egy izolátumot edzés után összeesel" vakításoknak mérsékelt a tudományos megalapozottsága. Ha ezen múlik a sportod sikere, akkor ideje elgondolkozni (ha az a mániád, hogy 60-as karod legyen és szélesebb legyél, mint egy pláza fotocellás ajtaja, akkor is, de ezt most hagyjuk, nem akarok ítélkezni, én is átmentem ezen a korszakon). A megfelelő edzésterv, végrehajtás, rendszeresség, regeneráció (stressz mérséklése, periodizálás, elég alvás) stb sokkal fontosabb, ha mindez megvan, akkor nincs szükség kiegészítő tápanyag bevitelre. Szubjektív példa, de én ma már csak ízületvédőket használok (nagyon bevált, prevenciós jelleggel is), esetleg egy kis BCAA edzés után, ritkán kazein éjszakára, de azt is próbálom más, lassú felszívódású fehérjeforrással pótolni. De mindenek előtt figyelek az alapokra, és soha nem voltam ilyen jó formában.

Hello!

Ha valaki nem tud aludni, esetleg éjszakás műszakban dolgozik, akkor nézzetek körbe pékségek környékén - itt mindig kiteszik a maradék zsemléket meg ilyeneket. Az is finom, a májkrém 35 Ft. És így majdnem ingyen van.

Van meg egy opcio: naponta 1x enni. Rengeteg elonye van, tobbek kozott, hogy 1 ulteben kevesebbet tud megenni az ember, mintha napi 3x is enne. Erdemes a youtube-on rakeresni az OMAD (=one meal a day) mozaikszora.

Amugy annyira nem veszes, en mar majus ota igy tolom az eletet, es meg elek, sot, 90kg folott vagyok. Szerencsere egyelore nem vagyok budget-en. De ha azon lennek, akkor mondjuk olyan menut tolnek, aminek gerincet 10 tojas, olcso zoldseg, olcso alma, barmilyen ideny noveny, ami eppen akcios, meg ilyesmik adnak + beruhaznek egy minosegi multivitamin keszitmenybe.

Pár évvel ezelőtt egy hónapot voltam Finnországban, egy átlagos, kisvárosi (nem magán) középiskola menzáján ebédeltem minden hétköznap, és amiket ott ettem és ittam az egy álom volt. Legszívesebben azt enném itthon is, minden nap. Olcsón elkészíthető, változatos, könnyű, egészséges és finom ételek, sokféle zöldséges körettel, szabad szedéssel - pazarlás nélkül. Levest nem esznek, de helyette ihatsz vizet, tejet vagy gyümölcslevet. Fehér kenyér nem volt, csak barna rozskenyér, lassan felszívódó szénhidráttal, hogy sokáig tartson az energia.

Ilyen ez a hanyatló Nyugat...

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram