Nagyon sok ember életében komoly negatív változások fognak beállni hamarosan. Az élelmiszerinfláció még hivatalosan is közel 30%, a rezsiköltség is megtöbbszöröződhet sokak számára, az üzemanyagért hamarosan rendes árat kell majd fizetni és a hiteltörlesztők is egyszer felugranak majd a valódi összegükre.
Egyre több embernek kell ráeszmélnie, hogy a fizetése nem elég az eddigi életszínvonalának a fenntartásához.
Soha nem volt még nagyobb szükség arra, hogy az emberek ráébredjenek, a kontrolljuk alá kell minél hamarabb vonni a pénzügyeiket. Napos időben bármit meg lehet csinálni büntetlenül, de ha jön a vihar, ugyanezek a hibák végzetesek lehetnek a pénzügyi életünkben.
Talán még nem késő változtatni a dolgokon, hogy továbbra is elég legyen a bevételed a megélhetésedre.
A legtöbb ember életében minden bevétel úgy viselkedik, mint a gáz, mindig teljesen kitölti a rendelkezésre álló teret. Ezért a bevétel legkisebb csökkenése (vagy ami ugyanaz, a kiadások megugrása a nem változó bevétel mellett) komoly gondot okoz nagyon sok ember életében.
Az életszínvonalunkat nagyon gyorsan tudjuk növelni, ahogy nőnek a bevételeink, de roppant nagy bajban vagyunk, amikor csökkenteni kellene azt. A tegnap luxusa a ma alapszükségletévé vált észrevétlenül, így el sem tudjuk képzelni, hogyan élhetnénk azok a termékek és szolgáltatások nélkül, amikre semmi szükségünk nem volt még öt-tíz évvel ezelőtt.
Ha még nem tetted meg, olvasd el az erről szóló egyik bejegyzést:
Ez legtöbbször a probléma gyökere és ezért nem tudják az emberek, hogyan tudnák összhangba hozni a bevételeiket a kiadásaikkal.
Gondold végig, mennyiből éltél 5-10-20 éve, milyen telefont, autót, nyaralást, lakást, szolgáltatásokat engedtél meg magadnak. Ha ma tartanád ugyanazt a színvonalat, amit akkor, elég lenne-e a mai bevételed a növekvő árak és hiteltörlesztők ellenére? Ha nem voltál boldog 5-10-20 éve az akkori anyagi helyzetedben, akkor most sem vagy az, mert a boldogságod nem abból származik, hogy mid van vagy mid nincs meg. Ha még mindig azt hiszed, hogy a boldogság a megvásárolt termékek és szolgáltatások mennyiségétől és minőségétől függ, akkor biztos, hogy most sem vagy boldog, hiába költesz havonta háromszor annyit, mint 5-10-20 éve.
Mit tegyél, ha már érzed, de legalábbis sejted, hogy az eddigi életszínvonalad ilyen infláció mellett nem fenntartható?
- Döbbenj rá arra, hogy az életszínvonalad költsége nem egyenlő annak a minőségével. A drága életvitel pusztán csak költséges életvitel és nem minőségi életvitel. Ezért építs le mindent, ami felesleges az életedben. Egyszerűen csak tedd fel a kérdést, tudnék-e nélküle élni, illetve megengedhetem-e magamnak továbbra is, hogy fizessek ezért.
- Nőj fel lélekben is, ne az érdekeljen, mint mondanak rólad az emberek, ha ezentúl busszal mész dolgozni a lízingelt autó helyett. Neked egy családot kell eltartani, nem a környezetedet lenyűgözni. Hagyd meg a környezet lenyűgözését a bolondoknak.
(Pontosabban a környezet lenyűgözésének illúzióját. A környezeted nagy ívben tesz arra, hogy neked mid van, az egyetlen érzelem, amit maximum ki tudsz belőlük váltani, az a keserű és ellenséges irigység, amire viszont semmi szükséged nincs. De csodálni senki nem fog semmiért, hiába gondolod ezt balgán.)
- Ha már elmúltál 15 éves, ideje rájönnöd, hogy a marketinggépezet hülyére vesz téged és erről szól az egész életed. Az idei telefon semmivel sem jobb, mint a tavalyi volt és az emberek 99%-ának tökéletesen elég lenne egy öt évvel ezelőtti középkategóriás telefon tudása. De igaz ez minden másra, az egész világ eladni akar neked olyan dolgot, amire az esetek legnagyobb részében semmi szükséged nincs. Tedd fel a kérdést magadnak, a kétszer olyan drága telefon/autó/ruha/bérlakás kétszer annyi örömöt okoz-e, illetve melyik a nagyobb, a birtoklás öröme vagy a tárgy által kiváltott pénzügyi stressz.
- Ne keverd össze a szükségeidet a vágyaiddal. Vedd észre, mire van tényleg szükséged és mi az, amire csak pusztán vágysz. Semmi baj nincs azzal, ha vágysz valamire, de csak akkor nem, ha ki is tudod fizetni. Ha nem, akkor most engedd el egy időre ezeket a dolgokat és koncentrálj arra, hogy a valódi szükségeid be legyenek töltve.
- Add lejjebb az igényeidet a kis dolgokban is, mert sok kicsi sokra megy. Négyrétegű márkás papírzsebkendő helyett vegyél háromrétegű noname terméket, vaj helyett olcsóbb margarint és így tovább. Ne vásárolj tovább megszokásból, ha nem marad pénzed a hónap végére.
Szintén mondj le a felesleges termékek vásárlásáról: üdítők, energiaitalok, ropik, fagyik, nassolnivalók és így tovább. Súlyos tízezreket spórolsz így havonta és a pénztárcádon kívül még az egészségeddel is jót teszel.
- Gondolj át olyan dolgokat is, hogy biztos autóba kell-e ülni most és elmenni valamiért, ahogy eddig mindig megtetted. Ne legyen automatikus egyetlen ilyen döntés sem.
- Először szabadulj meg azoktól a dolgoktól, amik a legkevésbé fájnak, majd ha szükséges, menj tovább a listában. Streaming előfizetések, kondibérlet és sok hasonló néhány ezres vagy tízezres tételek is sokat számítanak.
- Ha még mindig több a kiadásod, mint a bevételed, öld le a szent teheneket is: autófenntartás, magántanár, magániskola és így tovább. Igen, kényelmesebb autóval járni és még időt is takarítasz meg, s igen, jobb helye van a gyereknek a magániskolában, mint az államiban. De ha nem telik rá, akkor nem telik rá, fogadd el. Ha majd újra jobban megy, akkor újra veszel autót és visszaíratod a gyereket a magániskolába.
Ahogy fogyókúrázni is kevés ember szeret, így a pénzügyi fogyókúra sem feltétlen csupa móka és kacagás. De sokkal jobb, mint nézni összeomlani a pénzügyi életedet. Ne tettesd magad halottnak és ne reménykedjél abban, hogy majd jó lesz valahogy. Nem lesz, sőt ahogy kinéznek most a dolgok, akár sokkal rosszabb is lehet. Vedd a kezedbe a pénzügyeid irányítását minél hamarabb és hozd meg a kellemetlen, de szükséges döntéseket.
Mert a fogyókúra önmagában nem tűnik élvezetes dolognak, de az eredmény mindenért kárpótol. Egy cikk a pénzügyi fogyókúráról:
Ez az írás is jó. Teljesen egyet tudok érteni vele.
Egy gond van, aki kiszámolót olvas, azon emberek nagy része ezzel mind tisztában van.
Aki meg nem olvassa és nem is így gondolja, az meg majd azt mondja, hogy nehogy neki mondják már meg..
S vannak sokan, akiknek menet közben jött meg az eszük és gyakran a hasonló írások segítettek nekik....
Köszönjük Miklós!
A CSOK és társai pont erre valók, hogy ne tudj váltani. A megvásárolt Pest megyei gázfűtéses törvény által előírt 120 négyzetméteres házad 30 évig kell törleszteni, ha nem három gyereked viszi a gyermekvédelem. A nagycsaládos autód, vagy pályázatos elektorsom autód se tudd eladni, de még a pályázatos kerékpárod is regisztráld a rendőrségen, ha bajba kerülnél el ne tudd adni. Légy rabszolga! Nem most kell aggódni, hogy elbuktad a jövőd, most kell élvezni, amíg tart a pár jó év utolsó pár napja, buli ami a csövön kifér amíg a pénz tart! Nekem semmilyen állami támogatás nem járt, ahogy vége az afterpartinak léptem is. Remélem az unióból nem szavatok ki, mert kell a jó útlevél...
"Ez az írás is jó. Teljesen egyet tudok érteni vele.
Egy gond van, aki kiszámolót olvas, azon emberek nagy része ezzel mind tisztában van.
Aki meg nem olvassa és nem is így gondolja, az meg majd azt mondja, hogy nehogy neki mondják már meg.."
"S vannak sokan, akiknek menet közben jött meg az eszük és gyakran a hasonló írások segítettek nekik…. "
Ezek az emberek tegyék már meg, hogy visszajeleznek itt, pár szóban.
Amíg dugó van az M7-esen oda vagy vissza addig nincs itt olyan nagy gond:(
@tibor
<>
Én ennek a blognak köszönhetem, hogy rendeztem a pénzügyi életemet. Évekkel ezelőtt elég nagy adósságspirálba kevertem magam, tipikusan fizukor habzsi-dőzsi, hóvégén meg apró-kapirgálás volt. Amikor rátaláltam a blogra először csak takarékossági-túlélési tippeket kerestem. Prüszköltem is azoktól az itteni tanácsoktól, hogy vagy keress többet, vagy költs kevesebbet. De azért elgondolkodtatott. Az Akadémiai előadások között különösen döbbenetes volt az, amiben kiszámolta, hogy mennyi pénzre lesz szükség, azon nagyon padlót fogtam. De aztán lassacskán csak átszerveztem az életem, rendeztem az adósságaim, ma már több évnyi megélhetésre elgendő pénzem van félretéve. Kár, hogy nem hamarabb gondolkodtam.
@tibor
Miklós időnként meg szokta írni, mennyi az egyedi látogatók száma. A blog indulása óta itt vagyok, de szerintem nem volt 500 nick, aki azóta összesen hozzászólt itt bármihez is a sok év alatt. Ha a trollokat, és a több nicken is hozzászólókat kihajigálnánk, simán lehet, hogy minden 1000. ember szól csak hozzá, pedig rendszeres olvasó.
Én magam is ajánlottam a blogot legalább 10 olyan embernek már, akiknek mondjuk úgy, nem éppen rendezett az anyagi élete.
Volt aki elkezdett tanulni a cikkekből és visszamenőleg is mindent elolvasott, volt aki egyszerűen annyit mondott, hogy ennyi hülyeséget itt leírva még nem látott, és jobban tenném ha én sem hülyíteném itt magam (a kedves hölgy nem akarta elhinni sem nekem, se egy korábbi posztnak, hogy a kocsinak nem csak annyi a költsége, hogy meg kell tankolni.. igen, vannak menthetetlen emberek is).
Én azt látom, valaki minél szegényebb, annál inkább az igényei fölött költekezik. Mert megengedhetem magamnak, mondják, majd lesz valahogy, eddig is volt, stb... Sajnos, vannak emberek, akiken nem lehet segíteni. Ők az örök vesztesek. Hány ilyet ismerek. Borzasztó. Miklóssal egyet kell, hogy értsek,- sajnos- most nem az a világ jön, amikor az ember felelőtlenül költekezhet. Kiváltképp, ha gyerekeikről kell gondoskodnia. És ami még egészen biztos, a leejtő vége még odébb van. Persze aki előre gondolkodott, az a válság alatt olcsón fog javakhoz jutni, mint mindig. Értsd ingatlan, részvény, egyéb ingóság, stb....De majd meglátjuk. Hátha mégsem olyan nagy a baj... Csak túldimenzionáljuk, mint mindig...hehe.. /persze tudom, hogy nem, de a remény hal meg utóljára./
Talán ezt a vaj helyett margarin dolgot nem kellene terjeszteni. Ha valaki mocskot eszik az pár éven belül beteg lesz és akkor el lehet gondolkodni, hogy mennyit spórolt a kaján és mennyit hagy ott az "egészség"ügyben. Vannak olcsóbb egészséges kaják is, sajátmárkás teljes kiörlésű magvas müzli pl. 1600 forint. Több mint egy hétig elég.
A háború kitörésekor vettem 30 kg barnalisztet aztán mikor a kedvenc bolti magvas kenyerem pár hét alatt elérte a 400 forintot, elővettem a kenyérsütét és elkezdtem magamnak sütni. Idén már nem is kell boltit vennem 🙂
Az a vicces, hogy néhány éve vagy 30 éven keresztül a margarin volt az egészséges a telítetlen zsírsavaival, a vaj meg nem, lásd még koleszterinszint. Most a margarin lett a szemét kaja és a vaj az egészség netovábbja. A margarin már régen nem faggyúból készül, mint a 19. században és normálisabb (drágább) margarinok már transzzsírsavakat sem tartalmaznak. Én veszek margarin-vaj keveréket, problem solved. 🙂
Egyetértek.
Egyszer beszéltünk, jófej voltál.. mondtad hogy ha 40 millióm lesz hitel nélkü beszéljünk.. addig is állampapír főleg... Itt tartok most, viszont mindenem állampapírban van (eurós, diszkont, prémium stb)..
Érdemes kivenni? Érdemes még betenni? Jó amit írsz de laikusként és a felsorolt dolgokat önmagamtól is gyakorló emberként ijesztő is kicsit.
Köszönöm
"vaj helyett olcsóbb margarint " NE! ezt ezt véletlenül se fogadja meg senki, már csak a saját egészsége érdekében sem. Persze értem az analógiát de ezt azért ne!
nagyon jol van megirva
"Ha majd újra jobban megy [...] visszaíratod a gyereket a magániskolába."
Feltéve ha meg lesz még az a magániskola. Ugye ha sokan veszik ki a gyereküket, akkor nem lesz fenntartható, megszűnik, és a "hét szűk esztendő" után nem lesz ott, hogy visszaírassam a gyereket. Arról nem is beszélve, hogy a gyereknek sem lesz jó, ha kikerül közösségből, bekerül más jellegű közösségbe, ahol a pl. bullying elfogadott... Nyilván ha a gázszámlát sem tudom fizetni, akkor meg kell ezt tenni, de inkább lesz zsíros kenyér a vacsora előbb.
Tomas,
a törvény nem ír elő 120 nm-es házat 3 gyermekre,
a CSOK nem kötelező, csak egy lehetőség,
a nagycsaládos autó nem kötelező + el is lehet adni.
A támogatással vett holmikat nem lehet csak úgy eladni, ez valószínű magyar specialitás...
@tibor
Kb. 10 éve olvasom a blogot, véletlenül keveredtem ide. Mindig jól kerestem de nem tudtam mit kezdeni a pénzemmel. Már tudok. Hiteleim is voltak. Tíz éve
Köszi szépen Kiszámoló!
@tibor Pár szóban... az első cikk ami megdöbbentett, a defekttűrő kerékpárgumik árának csökkenéséről szólt. Tképp pénzügyi analfabéta vagyok a mai napig de olyan ökölszabályokat mint a bevételeknél kevesebbet költés és hathavi megélhetési tartalék, csekély számolási tudással is tudok alkalmazni. Ha van konkrétabb kérdésed, örömmel válaszolok.
tettesd, 2t
Nem, mert három, egy az elején és kettő középen. 🙂
@tibor kérésére: Jelen!
Igaz évekkel ez előtt, de én is olyan voltam aki fizetéstől fizetésig él.
Véletlenül találtam a blogra, és végtelenül felháborítottak az itt olvasottak.
Mi az már hogy nem ihatok meg egy kávét, nem vehetek egy új akármit? Én gürcölök,
és minimum megérdemlem! Aztán néztem az akadémiát, és olvastam a blogot.
Mikor véletlenül nagyobb összeghez jutottam (akkor számomra nagy, kb 5x-ös fizetésem)
elgondolkodtam. Ahhoz kevés, hogy bármihez kezdjek, ahhoz sok hogy elszórjam.
Betörlesztettem adósságba, és az Így felszabadult pénzt félretettem + elkezdtem
tudatosan vásárolni, költeni. Átnéztem az előfizetéseimet, valódi igényeimet.
A megspórolt pénzt továbbra is félretettem. Nem volt egy látványos növekedés,
de már maradt pénz hó végén. Munkahelyemen szarul éreztem magam.
Nem feltétlen a fizetés miatt, de a leépítés réme mindig ott volt. (folyt.köv)
(folyt.)
Végzettségem ugyan általános (nem iskolai), de szakterületem elég speciális.
Ha kirugnak egyhamar nem találok másik ilyen állást.
Elkezdtem (ingyenes) szakmákat tanulni. Ezek inkább szakmai továbbképzések voltak.
Mikor már volt annyi megtakarításom megtanultam mégegy mostmár piacképes szakmát ami tetszett, és úgy éreztem tudnám csinálni.
Igaz kétkezi munka, viszont a végzés után, főállás mellett, 3 hónap alatt kerestem meg vele a suli árát,
a szerszámok árát, és még némi plussz is maradt. Lekerült rólam a munkanélküliség réme,
és még ha be is ütne akkor is van most már mihez nyúlni. A tudatos vásárlással, költésel, önmagamba
való befektetéssel elértem, hogy fizetésem bőven elég életvitelemre, a másodállásom (nem
szakadok meg bele) építi a megtakarításaimat.
Szóval egy hatalmas KÖSZÖNÖM! Miklósnak, és az itteni közösségnek! Nem hiábavaló.
Tomas:
Te melyik filmet nézed?
Milyen "törvény által előírt" 120 nm-es házra gondolsz?
Mindegyiket el lehet adni, "csak" vissza kell fizetni az állami támogatást...
Amit amúgy utána ismét fel tudsz venni.
Eladod a házat, visszafizeted a CSOK-ot (amit nem is neked kell, mert a vevő is utalhatja, mint vételárrészt), majd veszel egy másik ingatlant, amire szintén felveheted a CSOK-ot. Kicsit macerás, de eddig is sokan csinálták, mert még mindig egyszerűbb, mint másik ingatlanra áttenni a jelzálogot.
Nekem menet közben jött meg az eszem. 1-2 év Kiszámoló olvasás után. Már sokkal tudatosabban kezelem a pénzügyeim.
Nagyon köszönöm Miklós!
@tomas, ez lehet h igaz, de nagyon kevesekre. A többség - az én stat mintámbol mindenki - nagy segítségnek élte meg a támogatásokat és bölcsen használta fel.
@Kiszamolo, köszönöm a bátorító és jozanito bejegyzést, ez segít helyre tenni a csalóka érzéseket azzal kapcsolatban mi a fontos.
@Tibor Ezennel jelzek 😀 2017-ben kezdtem kiszámolót olvasni, éppen egyetem után az első teljes állásomat kezdtem. Előtte egyetemistaként diákmunkából, ösztöndíjból és szüleim támogatásából származó jövedelmemet az utolsó fillérig elköltöttem minden hónapban. Mikor olvasni kezdtem, eleinte a legtöbb hasonló cikk betalált, fel is háborodtam szinte mindegyiken. Nem esett jól olvasni, hogy mennyi pénzt kellene félretenni, mennyit kellene keresni, és hogy az itt leírtak alapján egy pár évig biztos nem jár nekem autó, lakás, vagy iphone. Mikor a kezdeti felháborodáson már túl voltam, elkezdtem belátni, hogy bizony ez lesz az út. Azóta az év 12 hónapjából 9-10 hónapban biztosan eltesszük a feleségemmel a jövedelmünk 50%-át, és bár sem saját lakásunk, sem autónk nincs, 30 éves korunk előttre már van nagyjából 15 millió forintunk, ami bár nem sok, biztonságérzetet ad, főleg ezekben az időkben.:)
Azért tettünk félre hogy ha már nem tudjuk fenntartani a viszonylag szerény életmódunkat akkor abból a megtakarításból kipótoljuk. A normális élelmiszert, edzéseket nem tartom luxusnak erre egyszerűen végsőkig áldozni kell, mert ez jelenti az egészséget, ami pedig a legfontosabb befektetés a jövőbe. Ingatlant tekintve is minimál rezsire mentem rá, a felesleges kiadásokat minimalizálva.
Nekem 2012 elején segített a Kiszámoló cikkek olvasása, konkrétan a legegyszerűbb tanács: elkezdtem vezetni a kiadásaimat, azaz elkezdtem átlátni, mire mennyit költők. Sok ember annyira fogalmatlanul éli az egzisztenciális életét, mint én is anno, és igenis felnyithatja a szemét egy-egy Kiszámoló cikk.
De az más kérdés, hogy a fogalmatlanok hogyan találnak ide? Szerintem én 2012-ben az Index blogketreceben figyeltem fel egy Kiszámoló címre, de ma? Facebook hirdetés? De érdekel ez téged Miklós, ha már bőven elég ügyfélköröd van?
Jó az írás, csak azt nem tudom, hogy azokkal az emberekkel mi lesz, akiknek a nyaralás és az autó már egy jó ideje luxus. Tehát az életszínvonal inflációja már egy ideje tart, nem most kezdődik. Sok embernek okoz gondot a téli tűzelő megvásárlása, egyik hónapról a másikra élnek sokan . Ami most következik majd azt már lehet nem az életszínvonal inflációjaként említeném.
Sajnos igazad van, több millió ember nem tudom mit fog tudni csinálni. A cikk azoknak szól, ahol még van valamennyi pénzügyi puffer.
Csak azt nem értem, hogy a fejlécen az ukrán zászlóval milyen hősöknek jár tisztelet? Mi ez a kéretlen propaganda téboly itt???
Azoknak, akik az életükkel fizetnek, hogy megvédjék a hazájukat? Ha ezt neked magyarázni kell, akkor te tényleg a propaganda tébolyában élhetsz, de nem itt, hanem egész nap...
Pont ma szembesültem először úgy igazán azzal, hogy valami kezd megváltozni az emberek pénzköltését illetően. A törökbálinti Auchanban voltam vásárolni és egy technikai hibának köszönhetően akadozott a fizetés, ezért hatalmas kígyózó sorok alakultak ki a néhány még működő pénztár előtt. A sor ráadásul lassan is haladt, így volt idő nézelődni. Ahogy elnéztem az emberek bevásárlókosarait, alig-alig láttam teljesen megrakottakat. Szemben pl. az 1-2 évvel ezelőtti állapotokkal, amikor jellemzően a drágább kategóriás energiaital- és sörtálcákat, üdítőket és snackeket halomban tolták kifelé az emberek az áruházból. Most ennek nyoma sincs. Egyre több ember van viszont, akit a magas árakra hangos, trágár megjegyzésekkel reagál, illetve leszúrja a párját, hogy tegye vissza a kezében lévő terméket, mert túl drága. El sem tudom képzelni, hogy mi lenne itt akkor, ha Magyarország nem előre menne...
Érdekes, mert én is pont a törökbálinti Auchanban voltam, amikor műszaki ok miatt nem lehetett kártyával fizetni és pont azon mérgelődtem, hogy milyen tele kocsik vannak előttem, pedig én csak két dolgot akartam venni. 🙂
Erdekes vilag jon az biztos. Kivancsi vagyok, hogy fogja birni az atlag magyar dolgozo ezeket az arakat. Kiszamolgattam az elmult par honap koltsegeit, hat eleg brutalis szamok jonnek ki. Foleg az elelmiszerben erezni, es ha mar en is megerzem, akkor nem tudom elkepzelni masok mihez kezdenek. Szerencsere miota a blogot olvasom, azt a szabalyt alkalmazom, hogy a fizetesem fele fixen megy megtakaritasba, akarmennyit is keresek. Igy hiaba keresek 3-4x annyit, mint 7-8 eve, de csak annyival noveltem az eletszinvonalamat ameddig az 50%-os szabaly engedte. Igy most semmin nem kell valtoztatnom, hacsak nem lesz valami katasztrofa az orszagban.
Tibor.. enis itt vok. Ma láttam meg a sams legujabb titan pro watch 5órát. Alig 2k. Siman, bmelyik honapban megvehetném. És szembejott ez a cikk. Nos, jókor. Inkabb halasztom. Nem biztos h most van itt az ideje. De nagyon sokat tudnék mesélni felszámolt unit link biztosításrol a blog 6ásására..stb. Segít, még sok év után is. Lerángatja az embert a valóság talajára.
Én már 1 éve leépítettem mindent ami vitte a pénzt és valójában nem járult hozzá érdemben az életemhez. Kicsieréltem olyan dolgokra, amelyek ugyanúgy élvezhetőek és nem költségesek. Várható volt, hogy ennyi " jó " év után valami szűk esztendő is következik. A jó időkben készülünk a rossz időkre - ezt a stratégiát követtem.
@wagner :
Ez Miklós inkább neked, írigylem a türelmedet, én az ilyen fasisztákat simán törölném. 🙂
Legtöbbször törlöm, nehogy azt gondold, hogy csak annyi van belőlük, amennyit te látsz. De néha jó beszólni nekik, reménykedve, hátha egy-kettőnek megjön az esze.
Az ablakból rálátni az Örs vezér téren lévő IKEA autós lejárójára. Tegnap ugye zárva volt, de ma szinte egész nap, folyamatosan sorban álltak az autók, volt, hogy a lámpáig, a buszok útját is elállva, lefelé már párhuzamosan volt 2 sor. Ebből az jön le nekem, hogy még nem érzik az emberek, hogy baj van/lesz. Egyébként évek óta ez megy minden hétvégén, szeptembertől januárig még nagyobb mértékben. Kíváncsi leszek, hogy a fűtési szezon alatt megmaradnak-e a sorok. Másik amatőr gazdasági mérési módszerem a téli karácsonyi kivilágítás, vajon hány helyen lesz fényár...
Épületgépészettel foglalkozom puccos agglo környéken, de a rezsicsöki-csökitől tényleg besz@rtak az emberek, nagyon komoly számokat hallok, rengetegen nem tudják majd kifizetni a számlákat.
És aki most próbál menekülni kazáncserével, klímával fűtéssel, annak van megtakarítása, a rengeteg egyik napról a másikra élő, meg a funkcionális analfabéták, akik eddig fel sem fogták mi lesz itt, még nem is léptek semmit.
Részemről g€ci üzemmód ON, árat emelek folyamatosan, engem kénytelen lesz kifizetni a megrendelő, ha nem akar megfagyni, nagyon sajnálom, hogy ide jutottunk.
Az éhezők viadalát nem itthon fogom végignézni, remélem nem jutunk el odáig, bár államcsőd nélkül előre sem fogunk jutni soha a langyos húgyból szerintem...
Vállalkozó vagyok, a rezsi brutális lesz, semmilyen támogatás nincs már rá, konkrétan hatszoros áram és tízszeres gázszámla várható. Képtelenség kigazdálkodni hosszútávon, főleg így, hogy minden drágul és nyilván a forgalmam is csökkenni fog, ahogy az emberek egyre kevesebbet fognak költeni. Leginkább a magyar politika és gazdaságpolitika miatt érzem teljesen bizonytalannak a jövőt, tervezni sem tudok, lassan már rövidtávra sem. B tervként nyelveket tanulok. A 2008-as válság elvitte a vállalkozók kb. negyedét, de ez a mostani szerintem sokkal nagyobbat fog rombolni. Visszafogok minden kiadást már 2 éve, mert éreztem, hogy baj lesz, van megtakarításom is, de ettől függetlenül ilyen borulátó talán még sosem voltam.
“ az egyetlen érzelem, amit maximum ki tudsz belőlük váltani, az a keserű és ellenséges irigység,”
Nem egészen. Én korábban is egy 18 éves autóval jártam (ovi/bölcsijáratnak kiváló) amiért a környezetem, azon belül is a család konkrétan apósom kimondottan lesajnált. Nemrég letettem, buszozunk, két kicsivel. Ez már annyira megalázó nekik hogy szavakban már nem kifejezhető. A családi újszerű autónkat pedig lecseréltük egy bontószökevény furgonra a férjem azzal keresi a kenyeret. Ezen végképp kikészült. Szerencsére, nem érdekel a véleményük, mert idióták. De nem mindenki ilyen szerencsés, hogy ennyivel lerázza magáról. Illetve nekem is van olyan is akinek a szánakozását rosszabbul viselem, mert barátnak hiszem. Pedig nem azért downgradeltünk mert nem futna rá, hanem mert többet szeretnék megtakarítani. Csakhát az nem látszik.
Ma egyre menobbnek szamit nem uj targyalat, hanem hasznaltakat venni.
Megjavittatni/megvarratni/megcsinaltatni ami meg jo de elromlott/kiszakadt.
Mi jellemzoen draganak mondott technikai ruhakat veszunk a sok sportolas miatt, de a futocipon kivul (aminek ha elfutjuk a talpat es nem csillapit/csuszik sarban) kb minden javithato. Hatizsak, taska, kabat, bakancs, stb Cserelni akkor kell ezeket amikor megeszi az UV vagy hasznalhatatlanna kopik.
Haztartasi nagygep, auto, babakocsi, ikeas cuccok, bringa, you name it. Minden IS van hasznaltban.
Zero waste FB csoportokban szinte tobb a ruhakat felkinalo poszt
Nem emlekszem mert regen olvastam a kapcsolodkat, de iszonyat pazarlas megy az elelmiszerek frontjan. Valahogy kijon a 30% atlagban es tudom hogy soha senki nem dob ki semmit, de bevasarlolistaval, par etel megtervezesevel, tudatos fozessel is lehet sporolni, DE tobb idot kell belerakni.
@treff Nagyon sokan csak ebédelni mentek. Mert ez még viszonylag olcsó ebéd tiszta mosdóval, játszóházzal azoknak, akiknek étteremre nem telik.
Nem leszek népszerű a véleményemmel, de személy szerint én már örülök is annak, hogy érkezik a kijózanító pofon. A devizaválság már régen volt, nyakra főre vesznek az emberek 150 milliós ikerházfeleket az agglóban, mellé nyilván 2 kocsi, szintén hitelre, nehogy kinézzék már a szomszédok a tömegközlekedés miatt 🙂
Manapság én érzem rosszul magam, hogy nem megyünk évente kétszer Balira, nem 10+ milliós autókkal rohangálok WC-re is, és nem veszek fel 100 milliós hiteleket csupasz seggel, holott nekünk még bele is férne gond nélkül.
Nagyon sok embernek fog nagyon fájni az ami most jön. Mi úgy érzem biztonságban vagyunk, a közvetlen családomnak is tudnánk segíteni egy elég hosszú ideig ha úgy alakulna a helyzet. De a tücskök kora egy időre leáldozott, remélem hullani is fognak szép számmal 🙂
Jó az írás.
Én mindig azt vallom, hogy a bevétel minnél nagyobb részét TUDÁSBA, képzésbe kell fektetni, amikor konjuktúra van akkor kell még jobban rákapcsolni képzésekben, és befektetésben.
Plusz akinek nagyok az igényei akkor dolgozzon 2,3 projekten egyszerre, csökkentse a pihenési időt akár drasztikusan, valamit valamiért.
Akinek magasak az igényei én azt mondom ne leadja hanem inkább képezze magát,hogy a bevételei emelkedjenek, keressen sokkal jobb munkahelyet, vállaljon több munkát 2,3-t akár.
Pl kerülni kell az összes KKV-t szinte, közszférât pláne említésre se méltó, csak multi.
Ott egyrészt jó fizut kap, másrészt sok cégnél vannak képzések is, karrier támogatás.
Tehát aki nem beszél idegen nyelvet az most azonnal kapcsoljon rá az angolra minimum, ez alap,hogy tárgyalási szinten az ember,pl új telló helyett önképzésre meg befektetésre költ.
@Tibor
No, akkor csatlakozok én is a többiekhez. Én 10 éve kezdtem el olvasni a Kiszámolót, anno ami bejött az egy az egyben ki is ment, ezt a pénzügyi kultúrát hoztam otthonról.
Ez a blog indított el azon, hogy lehet ezt másképp is. Ennek köszönhetem, hogy ezt az időszakot ami most jön egy szép tartalékkal várom. Meg kell húzni nekünk persze nekünk is most a derékszíjat, de nagy bajok nem lesznek.
@treff
Szerintem ez az IKEA dolog nem mérvadó.
Én nem olyan régen voltam először az IKEA-ban. Egy munkalap kellett és ott pont volt olyan és akkora ami megfelelt.
Bementem és nem értettem, hogy mi van ott. Eleve parkoló alig volt.
Bent eszméletlen tömegnyomor, mintha karácsony előtti napok lennének egy plázában.
De a pénztárnál az emberek kosarában alig volt valami. A legtöbb 1-1 kis kiegészítőt vett. De nagyon sok volt aki csak bóklászott, vagy evett. Olyanok is voltak akik csak ott ücsörögtek, beszélgettek, telefont töltöttek! Számomra érthetetlen volt ez a fajta időtöltés. Megfogadtam, hogy többet én oda hétvégén nem megyek, ez nem normális.
@edina Az a gond, h a legtöbbször lehet megtakarítani - csak épp ennyire elszálló áraknál a kicsiből pici semmire sem elég. Hiába tud havi 5-10e-t megfogni, ha 40 általány helyett 200+e lesz a havi számla. És akkor még nincs ott a villany, a kaja, a benzin.
Vagy dolgozott nálam egy muksó, sokfelé mennek, de messze is laknak mindentől, 3 kocsival működik a családja. Egy másik is hajtott ezerrel, munka munka hátán - most sérült le nyáron, jó esetben meggyógyul. Munka min 3/4 évig semmi, épp jön a 2. gyerek.
Normál helyzetben lehet korrigálni, de most minden is változik: vágtázó infla, főleg a kajáé, rezsi, benzin+kata, pár hónapon belül...
@laci-bacsi
Azért a minden olcsó lesz kapcsán merül fel pár kérdés.
Egyrészt minek az ára változik gyorsabban?
30M forint előbb lesz egy jó kis ház vagy egy hétvégi nagybevásárlás ára?
Másrészt: a vihar után olyan hely lesz még ez az ország, ahol élni akarsz?
A forint nagyon jól áll a török lírához képest, mégse tolong senki, hogy török ingatlanmágnás legyen, nem véletlenül.
szolidaritás.
ha, ezt tűznénk egyszer a zászlónkra, és nem a kivagyiságot, egymás hibáztatását, számonkérését, vallását, válását, társát, korát, nemét...
akkor elképesztően termékeny talajra találhatunk még ebben a hamisan elkényelmesedett, jó dolgában mégis elfuserált társadalomban.
@Tibor, en is sokat koszonhetek ennek az oldalnak.
A huszas eveim vegeig gyakorlatilag penzugyi analfabetakent eltem, honaprol honapra, pedig annyira nem is kerestem rosszul. Szegeny csaladbol jovok, es valoszinuleg emiatt szuksegem volt a tudatra, hogy kolthetek.
Kb. 7 evvel ezelott volt diakhitelem, egy jelentosebb szemelyi kolcsonom, tobb havi fizetesnek megfelelo hitelkartyatartozasom. Mindemellett nulla megtakaritasom.
Abban, hogy vegul eszhez tertem, Kiszamolonak nagy szerepe volt.
Meg mindig van hova fejlodni, de a fenti allapot mar csupan rossz emlek.
Csak azt sajnalom, hogy nem hamarabb talaltam ra az oldalra.
Koszi szepen, Kiszamolo! 🙂
@tibor @Miklós
2014ben kerestem havi nettó 200e-et vidéken, és pont ugyanennyit költöttem, igaz ebben megtakarítás is volt 20e lak.takarék, 30e UL).
A blog eleinte csak érdekes cikkeket jelentett számomra majd a videó sorozat elindított a magasabb pénzügyi tudatosság útján: bevételek/kiadások vezetése, majd racionalizálása is, 6 havi vésztartalék képzése, önképzés és később komolyabb megtakarítás.
Asszem havi kiadásaim levittem 120-130 körülre, UL-et visszamondtam, hitelkártyát szintén megszüntettem, amikor összejött a 6havi vésztartalék, az nagy megkönnyebbülést jelentett, bár soha nem fenyegetett hogy kirúgnak a munkahelyről, onnantól tudtam h nem kell kényszerből bármilyen kényelmetlen munkahelyi körülményt elviselnem.
Aztán sok önképzés, s most a fenti ötszörösét keresem már. De szépen lassan azért inflálódott az életszínvonalam így újra aktuális a racionalizálás 🙂
Vaj vs margarin témához: régen a margarinok valóban számottevő mértékben tartalmaztak transzzsírsavakat, ami valóban egészségtelen, de ennek már rég vége. Érdekes szembesülni vele, hogy sokan még mindig abban élnek, hogy a margarin egészségtelen, pedig ez már megdőlt.
@tibor
Viszont volt olyan is amiről a kiszamolo blog lebeszélt és sokat “buktam” vele.
kb 2016-tól már minimális megtakarításom volt hitelképes is voltam s bármikor beszállhattam volna ingatlanba, pl: konkrétan emlékszem, lepukkant 78nm-es budafoki panel 16M-ért. Simán bele ugrottam volna anno, de a blog lebeszélt a hasonló döntésekről. S tudjuk hogy az a lakás most ~60-70M ér. 🙂 meg persze btc-t sem vettem 4000-ért. De nem akarom kinyitni pandora szelencéjét a témával 😀
Nyilván tudom h ha vakon bele ugrok bármibe, nyerek vele rengeteget az hosszútávon csak még nagyobb tragédiához vezethet úgy, hogy ha a korábbi gyakorlatot folytatom máshol is.
ETFjeim viszont vannak, s jól is teljesítenek.
Szép gondolatok, de kb. egy mondatos népi bökcsességgel lefedhető: "Addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér."
Szerintem aki ezt nem érti meg, annak mindegy; lehet írni litániákat, felesleges. A többi szócséplés, okoskodás "first world problem" marhaságok körül. Új telefon? Életemben 25.000 Ft-nál drágább telefont nem vettem, azt is 4-5 évente. Magániskola? A környékünkön nincs is olyan...
Azt is célszerű figyelembe venni, hogy az életszínvonal inflációja az évek során nem szimplán egyéni túlmozgás, hanem mondjuk a család gyarapodásának eredménye, amely kevésbé reverzibilis folyamat, ergo nem lehet visszatérni egyszerűen az 5-10-20 évvel ezelőtti fogyasztási állapotba...
A társadalom másuk részének pedig, aki meg ténylegesen nyomorban él (nyilván nem blogolvasó és nem kér okos tanácsokat), annak szimplán irritáló, mert ott már nincs / nem lesz tovább miről lemondania.
Friss élményeim vannak erről. Máról holnapra élő emberek a nyomorban, de napi másfél doboz cigaretta (havi százezer forint) azért megvan, az asszony is dohányzik, szóval egy százötven ezer csak erre elmegy, ha kaptak százezret, három nap múlva már újra kértek pénzt, ha megkérdezted, hová lett, nem tudta megmondani.
https://kiszamolo.hu/a-melyszegenyseg-kozelrol/
Szóval van még mit csinálni és sok mindenről le lehet mondani.
De igazad van, van sok ember, aki tisztességesen dolgozik és be is osztja a pénzt, mégsem elég neki, főleg most nem. Hogy velük mi lesz, nem tudom.
Azt meg nem értem, hogy miért ne lehetne kisebb lábon élni csak azért, mert közben nőtt a vagyonom? Miért ne lehetne busszal menni iskolába vagy visszavágni a költéseket, ritkábban cserélni a telefonokat vagy kevesebb új ruhát venni?