A Fidesz és az államadósság
A miniszterelnök úr egyik vesszőparipája az államadósság, amelyet a Fidesz az előző kormányzása alatt eredményesen csökkentett, az utána jövő szocialista kormány pedig nyolc év alatt az egekbe emelt. Ezt láthatjuk a következő ábrán:
Az ábra tanulsága szerint tényleg szép munkát vitt végbe az akkori kormány.
Mivel az államadósság komoly teher, ezért a kormány első számú prioritása ennek csökkentése. Ez a nemes cél érdekében még az emberek magántulajdonát képező nyugdíj-megtakarításokat is kész volt államosítani. (Bár halkan megjegyzem, az így talált pénz elég kis része lett valóban az államadósság csökkentésére felhasználva, a többit a hibás gazdaságpolitika emésztette fel, illetve “el lett tőzsdézve” a MOL és a Rába drága felvásárlása által.)
A múltkor az Eurostat oldalán kerestem valamit és az alábbi ábrát találtam a magyar államadósság alakulásáról:
Ez a grafikon ugyanazt ábrázolja, mint az előző, csak 1995-től indul. Mit látunk rajta? Azt, hogy az államadósság csökkenéséhez a Fidesznek nem sok köze volt, az a Bokros-csomag hatására kezdett radikális csökkenésbe. A Fidesz hatalomra kerülése után ez a lendület megtört, két évig gyakorlatilag stagnálás váltotta fel az addigi radikális esést, majd egy sokkal szerényebb csökkenés után a következő választások előtt újra emelkedésbe fordult a trend.
Tehát a helyes értelmezése az államadósság alakulásának, hogy a Fidesz-kormány az adósság további csökkentése helyett lazított a feltételeken, majd egy év múlva egy sokkal kisebb mértékű csökkentést valósított csak meg, majd a választások közeledtével újra elkezdte szórni a pénzt.
Hogy tovább árnyaljam a képet, a fenti adatok az aktuális GDP függvényében vannak meghatározva. Vagyis az 1998-as 4,9% és az 1999-es 4,4%-os éves GDP növekedés mellett az államadósság GDP-ben kifejezett stagnáló értéke tulajdonképpen erős, 4% feletti államadósság-növekedést jelent a valóságban. Tehát erre azért annyira nem kellene büszkének lenni.
Az elmúlt 25 évben az államháztartás hiánya (és ezzel összefüggésben az államadósság mértéke) a választások előtt brutális emelkedésbe kezdett, azaz a politikusok elkezdtek osztogatni egy-másfél évvel a választások előtt, annak ellenére, hogy milyen rosszul állt éppen az államháztartás. Ezt látjuk az alábbi képen is:
Ez az egyik csapása a magyar gazdaságnak, a négyévenkénti választások, illetve egész pontosan, hogy a politikusok döntenek arról, hogy mennyi kenyeret szórjanak a népnek az állami pénzből, hogy rájuk szavazzon a tömeg.
Az egyedüli üdítő kivétel a Bajnai-kormány volt a legutóbbi választások előtt, de ők is csak azért, mert nem akarták megnyerni a választásokat.
(Az elsődleges egyenleg jelentése, hogy mennyi lett volna az államháztartás egyenlege, ha nem kellett volna kifizetni a kamatokat az addig felhalmozott adósságra. Amint láthatjuk, az Orbán kormány valóban jobban teljesített, mint az utána következő szocialista kormányok, hiszen azoknál még az elsődleges egyenleg sem volt soha pozitív. Viszont a Bokros csomag után a Horn-kormány sokkal jobb helyzetben zárta az éveket, mint az Orbán-kormány, így a gazdaságpolitikájuk ebből a szempontból erős visszalépés volt az “államadósság elleni harcban”.)
Mit akartam ezzel a cikkel? Csak felnyitni a szemed, hogy ne egyél meg minden maszlagot és jól összeválogatott adatsort, a tények mást mutatnak. Nem politizálni akartam és a jelenlegi kormányt szidni, hiszen az adatokból az is látszik, hogy minden hibája ellenére jobban teljesített az első Orbán kormány, mint az utána jövő szocialisták és mellesleg sokkal jobban, mint a mostani Orbán kormány.
Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.
Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? A hat alkalmas tanfolyamról itt találsz további információt.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en
Mint pl. egy választás forint gyengüléssel jár,így nő a hiány.
100 milliárdos hiány volt az első 5 hónapban 2002 ben ami társadalombiztosítási hiányból keletkezett.
A 13. havi nyugdíj bevezetése az mszp részéről(amit a fidesz is támogatott,kénytelen is volt)
elhibázott lépés volt ami csak kizárólagosan a választás megnyerése minden áron
miatt történt.
Ennek lett áldozata,pl.hogy meggyesi nem adott-(hogy nem akart vagy nem tudott,ki tudja)
a cukorgyárakaknak, akik kölcsönt szerettek volna de már nem kaptak.
Ennek lett áldozata a forint hitel támogatása,helyett átterelés az import hitel fele,majd ugye
még rontottak az áfa bevezetéssel a magántulajdonú ingatlanok esetében az építőipart.
Előbb abból a 13. havi összegből hiteleket kellett volna nyújtani bizonyos szektorokba
az államnak,(így munkahelyeket tartanak meg,gazdaságot erősítenek) majd a befolyó
összeg és kamatait lehetett volna 13. havira költeni,így a kecske is jóllakott volna káposzta is megmarad,de nem a gazdaság növelése volt a céljuk.A gdp-t főként a hitelből épített autópályák nyomták,aminek a fenntartása is csak viszi a pénzt.
Folyamatosan megfigyelhető volt a munkanélküliség növekedése.
Elszaporodott a 8 évük alatt a dolgozz- építs és nem fizetünk.
A megyeri híd törtenetét sokan tudják,ez csak 1 a sok közül.
Ne csodálkozzunk,ha az emberek félnek vállalkozni,mert bárki hasonlóan járhat
a jóból,hirtelen az utcára kerül.
Hozzávetőleg 3-400000 ember eltűnt az építőiparból.
Állattartás részéből is biztos sokan eltűntek,miután a libáikat ingyért kellett átadni,sőt ugye még az adót is rájuk verték- akarták a meg nem kapott pénzükre…
Aki hasonlóan járt az már nem fogja még egyszer megégetni magát,inkább elmegy
vagy az országból,vagy alkalmazottnak,vagy munkanélkülinek,ill. már rég elment
és szociális támogatást igényel.
De még egyszer: nem ez a cikk témája.