A hitelkártyákról újabb statisztikák

2016-02-10
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Sokszor írtam már a hitelkártyákról, hogy mennyire veszélyes játék azokat meggondolatlanul használni.

Most kijött néhány aktuális amerikai adat a hitelkártya-adósságokról. Érdemes megnézni, mennyit költ egy átlagos amerikai a hitelkártyáira.

- 2015 végén az amerikaiak hitelkártya-tartozása 935.6 milliárd dollár volt, vagyis 260 ezer milliárd forint. (A magyar teljes államadósság "csak" 25 ezer milliárd forint.)

- 2015-ben az átlagos amerikai 4.717 dollárral tartozott a hitelkártyái miatt. Ez a szám azonban csalóka, mert az emberek nagy részének nincs hitelkártya-adóssága, sőt akár hitelkártyája sem. Akinek viszont van, több mint 15 ezer dollárral tartozik, igaz háztartásonként.

- Még a 70 éves hitelkártya-tulajdonosoknak is a 45%-a nem fizeti vissza a hitelkártya tartozását, sőt a 80 évesek is átlagosan 600 dolláros hitelkártya adósságot görgetnek maguk előtt.

- Az 50 éves kártyabirtokos is elkölti a teljes hitelkeretének az 50%-át.

- 2015-ben az átlagos hitelkártya kamat 15,05% volt. Vagyis évente a teljes magyar államadósság több mint másfélszeresét kifizetik az amerikaiak csak a hitelkártya kamatokra.

- A Boston FED tanulmánya szerint a súlyos eladósodás oka a túl könnyű hitelhozzáférésben keresendő.

- A 20. és 30. életév között átlagosan 450%-kal emelkedik a fiatalok hitelkerete és szinte ugyanennyivel az eladósodottságuk mértéke is. A hitelkártya-keret növekedése csak lassul a 30-40-es években, de tovább folytatódik.

A tanulmány szerint egy 10%-os hitelkeret-emelés az első negyedévben 1,3%-kal növeli meg a tartozás mértékét, azonban hosszabb távon már 9.99%-kal!

A másik probléma a kártyákhoz adott mindenféle kedvezmény, ami miatt sokan több kártyát is kiváltanak, azonban ezzel az eladósodottságuk is nő.

További gond, hogy a hozzászokás már a húszas évek elején elkezdődik. Az extra pénzkerettel a fiatalok nem érzik szükségesnek a megtakarítást, hiszen bármit elérnek, maximum növelniük kell a hitelkeretüket. Így viszont a növekvő bevételeik jó esetben csak arra elegek, hogy loholjanak az egyre növekvő hitelkártya-adósság után.

Arról, hogy mennyit költ egy átlag amerikai a hiteleire élete során, már itt írtam.

Hozzászólások:

136 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Tanulságos cikk!

Ez van akkor, ha tovább nyújtózkodik az ember a takarójánál..
A kezdeti botlásból később szokás lesz és onnan visszakerülni az "adósság spirálból" egyre nehezebb.

Nem vagyok meglepve, az angoloknál szerintem hasonló lehet a statisztika. Ezek az emberek csak fizikailag felnőttek, agyban még a felhőtlen (felelőtlen) gyerekkort élik. 🙂

Felelősen használva jó a hitelkártya, de erről már voltak posztok és hozzászólások.

Családfő: Angliában kicsit más a helyzet, két okból is: 1-2 éves kamatmentes periódusok vannak a hitelkártyákon, másrészt pedig több bank is kínál promóciós kamatokat - igaz, kis összegekre, de szépen el lehet osztani köztük... Ismerős családnak majdnem 6 millió Ft-ra rúgó hitelkártya-tartozása van jelenleg, ami 5%-ot kamatozó számlákon várja, hogy a kamatmentes időszak lejártakor visszafizessék (vagy átvigyék másik hitelkártyára, újrakezdve a 0%-os periódust). Ez az igazán felelős hitelkártya-használat, évi 300 EFt ajándék bekasszírozása a bankoktól :-)))

Az az adossag is benne van amit peldaul en azert "gorgetek" masfel eve, mert 24 honapig 0% a kamat es nincs kartyadij? Lakasfelujitaskor hitelre vettem jo sok dolgot (csempe, padlo stb...) a helyi OBIbol. A vegosszeget meg eloszottam 23-al es havonta annyit torlesztek.
Egyebkent nagyon durva szamok a mi hitelunknel es trukkosek, mert nincs kotelezo havi torleszto, de ha a 0% kamatos honapok utan akar 1 nappal is van akar 1 cent vissza nem fizetett hiteled akkor a vasarlatol szamitva felszamoljak a kamatot a teljes vasarlaskori osszegre.

Azt lehet tudni, hogy ezek a számok hogyan viszonyulnak a 2007-2008-as adatokhoz?

Lehet, hogy nem igaz, de olvastam, hogy az amerikai rendszer sajnos rákényszeríti az embert a hitelkártya használatra. Ugyanis az élet nagyon sok területén szükség van arra, hogy az emberről legyen nyilvántartva Credit History.

Szóval oké, hogy dilisek ezek az amerikaiak, de ott a körülmények is mások, mint Magyarországon.

Ezen a linken van róla több infó (nem én írtam...)

greencard.blog.hu/2012/04/24/bank_hitel_kartya_credit_history

Ettől függetlenül én továbbra sem tartom az ördögtől valónak a hitelkártyát, de tényleg csak annak való, akinek nincs rá szüksége.

@Kiszamolo - tokeletes vegszo, hogy a kamatmentes periodus csak a csali, es amit akik odafigyelnek, "megnyernek", azt is megfizetik azok, akik viszont nem figyelnek, es megszivjak a 30-40% THM-ekkel. Egyebkent erosen probalkoznak magyarorszagon is, tobb plazaban mar honapok ota a city bank (elvileg lelepnek az orszagbol, tehat nem ertem), es most mar a raiffeisent is latom ajanlgatni a kedves dombornyomott kredit kartyaikat. A beeteto duma az hogy van visszaterites, es hat ugye midnenki szokott vasarolni... itt a kiszamolon is emlekszem volt mar errol tema, egy hozzaszolora elenken emlekszem aki mindent (szamlak, tankolas, barmilyen vasarlas) hitelkartyaval fizet, es evi talan 100e-200e korul "keres" rajta. Persze 40-45 napon belul mindent rarak mindig, figyelve az unnepnapokra is 🙂

Nekem már rég lenne hitelkártyám, ha nem arról szólna az egész, hogy a bankok ugrásra készen várják, hogy mikor csúszol meg a visszafizetéssel. Nyilván nem buli, ha valaki pontos. Már többször hadakoztam a bankommal, hogy azonnal igénylem a hitelkártyát, amint csoportos beszedéssel megoldható a visszatérítés. Mindenféle köztes megoldást ajánlottak, de a lényeget nem. Nyilván szélsőséges példa, de mi van, ha egyszer elüt az autó, kórházba kerülök és szépen elmarad a pont a napokban esedékes befizetés. Nem elég a bajom, még odaver a bank is egy olyan kamatot, amivel buktam az egész éves jóváírást.
Ha jól tudom egyedül az OTP-nek van olyan hitelkártyája, ahol lehet csoportossal visszafizetni, de az meg elég kevés visszatérítést ad a vásárlások után.

@pk bizony szép pénzt lehet keresni a visszatérítéssel, valamelyik cikk alatt írt olyan, akinek hét (7!!) szintes egymásról fizetett hitelkártya-tornya van.
Ha mindegyikről csak 1% a visszatérítés, akkor összesen 7% visszajár a vásárlásából, ráadásul csak 7 hónap után kell saját pénzből visszafizetni az elköltött pénzt.
Persze ez már nagyon komoly odafigyelést igényel, nehogy egyszer is megcsússzon.
Ezt én nem merném vállalni, de 1-2 kártyánál még nem nehéz képben lenni. És persze alapszabály, hogy nem annyit költünk, amennyi a hitelkeretünk, hanem annyit, amennyi pénzünk van és amennyit mindenképp szükséges.

Ami a felelős használatát illeti, azzal nem lehet a mostani alacsony kamatok mellett annyit nyerni, hogy érdemes legyen 25 napos lekötésekkel forgatni a pénzed, a hitelkeretből költeni, majd visszafizetni, mielőtt hitelkamatot kéne fizetni. Amivel lehet, az q vásárlásoknál a visszatérítés és az egyéb kedvezmények. De utóbbiak addig vannak, amíg van elég balek, aki bedől a csábításnak, majd hibázik. Én ilyen rendszerből nem igazán akarnék hasznot húzni, mert nagyon nem szimpatikus, na meg hibázni nem csak túlköltekezéssel lehet, hanem figyelmetlenséggel is, miközben így is sok dologra kell odafigyelni a hétköznapokban, minek évi talán 10-20 ezerért még egy?

Egy (pozitív) példa hitelkártya-használatra:
december 11-én befizetek az egyik kártyával izys önsegélyező pénztárra 750.000Ft-ot.
ennek kamatmentes visszafizetése január 31, ekkor beszedik a másik kártyámról.
ennek kamatmentes visszafizetési határideje március 10.
kaptam 2x7500 Ft visszatérítést, február elején beadom az adóbevallásom, így március 10-re, mire vissza kell fizetni a pénzt, a 150ezer Ft adóvisszatérítés már akár a számlámon lehet, így saját zsebből csak 600 ezret kell befizetnem, majd májusban már a teljes összeget felvehetem, hiszen elérte a 180 napot, tehát az egyenleg:

gyakorlatilag 2 hónapig tartok az izysnél 600 ezret, ezért:
- kaptam 15000 HK visszatérítést
- kaptam 150000 adóvisszatérítést
- az izys levont 44250 működési költséget

tehát 2 havi 600ezres "befektetéssel" kerestem 120ezer Ftot.

Persze ehhez figyelni kell és legyen mire felvenni a pénzt az izystől.

@szocske
sőt, mivel a 2x7500 visszatérítést már a visszafizetési határidők előtt megkapom, valójában nem is 600ezer, csak 585ezer a saját tőke...

@qtt " amint csoportos beszedéssel megoldható a visszatérítés." két bankot kapásból tudok, ahol ez megoldható, akár külső számláról is. De a fent említett 7 szintes toronyból kiindulva több ilyen is lehet (igaz több személynél azonos bankok is beépíthetők a láncba).
Ahol viszont nincs csoportos beszedés, ott küldenek SMS-t a fennálló tartozásról, és emailt a havi számlakivonattal. Innen van 2-3 heted a kamatmentes visszafizetésre átutalással.

Akinek nem elég 2 hét egy átutalásra, amiről kapott SMS és email figyelmeztetést is, annak a csoportos beszedés sem elég, mert mi van, ha épp nincs elég fedezet a számláján...

@zabalint az 1-4% azonnali pénzvisszatérítés a lényeg, nem a 25 napos lekötés kamata.
Pl. fundamentát HK-val fizetve több a visszatérítés, mint a hozamleső 3%-os kamata, ráadásul ezt a befizetést követő hónapban jóváírják, nem 4 év múlva kapom meg.

@szocske , ez melyik ket bank? Koszi!

@qtt :

Nekem a Citi is ugy mukodik, hogy csoportos beszedesivel fizetem ki. Raadasul ez meg a regi life, ugyhogy evi 600k felett nincsen semmilyen dijjam se.

Szerintem az itt hozzászólók többsége a kisebbséghez tartozik, mármint a pénzügyi fegyelmet tekintve, pozitív értelemben.

Saját példa:
Csak a rezsiszámlák, a kockázati biztosíások és a 4 LTP csoportos beszedéseiből több a jóváírásom, mint kártya költsége. És akkor még nem vettem semmit. Minden, kp-t nem igénylő vásárlást hitelkártyával intézek. Fordulónapkor pedig a bank automatikusan(!) átvezeti az egyenleget a folyószámlámról. Tényleg csak arra kell figyelnem, hogy ne költsek többet, mint amit vissza tudok fizetni. Tizenpár éve van hitelkártyám, és egyszer sem tettem ilyet. Amit rajtam bukik a bank, azt a figyelmetlenek/felelőtlenek megfizetik. 😉

@qtt
pl. Citi is, bár már nem sokáig, kérdés, mit hoz az Erste

+1: természetesen annyit költünk hitelkártyával, amennyit egyébként is költenénk, egy forinttal sem többet. A hitelkeret nem véletlenül 2-3-szorosa a nettó fizunak, a bankok mindent megpróbálnak, hogy a csapdájukba kerüljünk.

@szocske : vagy menj át tetszőleges másik önsegélyező pénztárba. És bár a hk visszatérítést bukod, de cserébe több mint 15e-t megspórolsz a működési költségen, és még a hitelkártyával se kell szórakozni 🙂 (megelőlegezve, hogy nincs olyan szolgáltatása az izys-nek, amit más ne nyújtana)

Ebben a cikkben (//kiszamolo.hu/igy-hasznald-ki-az-adokedvezmenyeket/comment-page-3/#comments) a kommentek végén mzsombor közzétett egy jó kis összehasonlító táblázatot, ami ráadásul aktuális adatokat tartalmaz. Utólagos engedelmével bemásolom ide is a linket: docs.google.com/spreadsheets/d/147ziYNyFBQSCUbqNqLVly2eDR-2AM9JQc6t-uySsBQs/edit#gid=0

@mite
a citi biztosan működik, nálam is.
a raiffeisen érdekes, mert a bankfiókban azt mondta az ügyintéző, csak saját, raiffeisenes folyószámláról szedik be (törlesztésnek ez is elég), de fórumokban több helyen olvastam, hogy megy az külső számláról is, csak az ügyintézők nem tudják/nem reklámozzák, még nem vettem a fáradtságot, hogy utánanézzek.

@csaladfo "Szerintem az itt hozzászólók többsége a kisebbséghez tartozik, mármint a pénzügyi fegyelmet tekintve, pozitív értelemben." ez szinte biztosan így van szerintem is.
Sokaknak nem való a hitelkártya, de aki ügyesen használja elég komoly pénzt megspórolhat/kereshet rajta.
A citi-erste felvásárlásnak én sem örülök, előbb-utóbb biztos változnak a feltételek, és sajnos nem úgy van, hogy kérek helyette másik kártyát, mert a régi kártyák feltételei szinte minden banknál jobbak, mint az új igényléseké.
Manapság szinte sehol nincs már korlátlan visszatérítéssel kártya, kb. havi 3000Ft a visszatérítés felső határa, így a költségeket levonva éves 35ezertől többet nem nagyon lehet kihozni egy kártyából, kénytelen leszek több kártyát használni, így nő a rizikó a megcsúszásra 🙁

@ahhoj Jó is, hogy mondod, valamikor megint neki kéne ülni frissíteni, annyi EP vett fel önsegélyező funkciót, hogy csomó új szereplővel kéne bővíteni a listát. Nem ígérem, hogy a napokban meglesz, most mással vagyok nagyon leterhelve, de azért majd igyekszem. 🙂

@ahhoj köszi, tervben van, de jelen élethelyzetben nekem az izys a nyerő, a magasabb levonás ellenére, mivel itt van 1M számla nélküli kifizetés gyerek születése esetén...

@ahhoj egyébként az általam vázolt HK fizetéses modellben csak az egyik előny a 15k visszatérítés, a másik az, hogy a szükséges 180 napból 4 hónapig a bank pénze áll az önsegélyező számlán...

Ehhez persze az is kell, hogy a citi és a raiffeisen számlazárása épp praktikus.
A citinél 10-e a fordulónap és 3 hét a törlesztési határidő, így a hónap utolsó napján szedik be a tartozást csop.beszedéssel.
A raiffeisennél 25-e a fordulónap, így a beszedés épp a kamatmentes időszak elejére esik.

Annak kéne még utánanéznem, hogy vajon a raiffeisen számlát beszedethetem-e a citiről, így oda-vissza menne a beszedés, fokozatosan elfogyna a tartozásom :))

Nekem CIB caffé van. Ott mindössze 1 % a vissza térítés az is olyan boltokba ahova alig járok se szépség se divat se benzin nem érdekel kaja boltban meg nincs visssza térítés. Még ezzel se lenne baj de elvették kártyázó csomaghoz járó eszpresszó csomagot így fizetni kell érte havi 300 ft ot. Nekem éves visszatérítés -em nincs anyi mint ez a 12x300 ft. Ha lemondom akkor elveszik sms értesítést is sajnos. Így nem kapom meg azt sem mennyi tartozásom. Amúgy is minden költséget hitelkártyával terhelnek pl. Ezt 300 ft is nem főszámlárol vonják hiába kértem. Így akkor is keletkezhet adósságod ha nem használod a kártyát. Kártyázó való is baszakodnak most épp számla értesítő sms lett fizetős ami ugye jelezné nekem megjött a minimálbér...

@szocske :

A teljes tartozas csoportos befizetessel torteno kiegyenlitese azert elegge fontos, mert igy nem kell odafigyelned, hogy az utolso napon belepj es torlesszel. Siman elofordulhat, hogy 3-4 hetig nincs sok idod a neten intezni a dolgaidat. Mi peldaul koltoztunk, es 3-4 hetig nem volt internetunk. Akkor nem hianyzott ez a pup a hatamra. Ilyenkor nem a szamlan levo penz a szuk keresztmetszet.

@janos82 hát ez nyilván emberfüggő is, én a munkám miatt napi 8-12 órát ülök számítógép előtt, így számomra elképzelhetetlen, hogy valakinek 2-3 héten belül nincs 1 perce átutalni a pénzt, de bizonyára adódhat ilyen. Nekem max. akkor borulna a rendszer, ha kómába esnék...
Ilyen helyzetekre persze nem árt tartani egy lezárt borítékot biztonságos helyen...

@petyus1988 szerintem hitelkártyát választani a fogyasztási szokások alapján kell.
Aki sokat tankol, annak olyan kell, ami benzinkúton ad visszatérítést, akinek céges autója van benzinkártyával, az ne ilyet válasszon...
Aki tescoban vásárol, az BB-tesco co branded kártyát igényeljen, aki repülővel jár nyaralni, az erste-wizz kártyát stb.

@Kiszamolo "Credit History is csak annak kell, aki hitelt kar felvenni…"

Hát, a belinkelt poszt szerzője szerint nem csak annak. Nem csak bank kérheti le belőle az adatokat, hanem a munkáltató vagy különböző szolgáltatók is. Emiatt nem hiszem, hogy ugyanaz lenne, mint egy sima magyar pozitív KHR lista.

Ettől függetlenül én sem az egyén felelősségét próbáltam menteni, csak az amcsi környezet nagyobb kényszerítő erejére akartam utani.

Szocske: hasonló az én modellem is a tiédhez,sőt.., de egy kérdés: mi a helyzet akkor, ha a csop. beszedés nem történik meg valamilyen okból?Jártam úgy, fundamenta csop. besz. -el hogy nem vonták le a beszedés napján, pedig fedezet volt rajta bőven és jött a csekk hogy fizessek mert elmaradásom van. Felhívtam a bankot, nem tudták megmondani mi lehetett a probléma, annyit mondtak valószínűleg rendszerhiba történt. Befizettem, csekken nagy baj nem történt,de mi van ha a hitelkártya csop. besz.-el járok így?Máris késedelembe esek és a bankot nem érdekli,hogy rendszerhiba volt a másik banknál.
Másik téma:van egy jó ismerősöm a citinél, ő azt állítja, hogy az erste nem kínálhat rosszabb feltételeket a réginél, csak jobbat.Meglátjuk...........

@szocske Nagyon hasonló cipőben járunk. Én is egy Citi és egy Raiffeisen kártyát használok, mindegyiken kb 35 ezer Ft éves nyerséget tudok öszeszedni (bár a Citin lehetne több is, de az nekem nem reális). Lehet, hogy ez másoknak aprópénz, de egy kis odafigyelésért cserébe nekem megéri.

Az okostelefonok, naptárértesítők és mobilbankolás korban azért nem olyan nehéz tartani a határidőket.

Ettől függetlenül aki hitelkártyával csinál magának adósságot, és emiatt megszívja, az csak magát hibáztathatja. Bár ahogy kis hazánkat elnézem, biztos ki tudnának maguknak sírni egy jó kis hitelkártyás mentőcsomagot.

"sőt a 80 évesek is átlagosan 600 dolláros hitelkártya adósságot görgetnek maguk előtt."

Mert nem félnek. Aki itthon lakik és "fél", tart a jövőtől, az "holmi" 600 dollárt visszafizetne, akár még úgy is, hogy amikor kocsit cserél (néha újszerűt vacakra), akkor belekalkulálja ezt a 168e Ft-nak megfelelő összeget. Hogy ne legyen tartozása. És ez így van jól...

@qtt Sőt, ez a személyes promócióban is elhangzik: "A 2-4%-os visszatérítés abból van, hogy sokan nem fizetnek. Te legyél jól fizető!" és már van is kártyád, majd nem leszel jól fizető.

@soma hát ez elég kellemetlen helyzet...
Citinél az utolsó előtti napon szedik be, így ha aznap ránézel a netbankon, hogy levonták-e, ha esetleg nem, akkor még van összesen 2 napod gyorsan átutalni a pénzt.
Másik lehetőség, hogy legalább a minimum befizetést átutalod a csop.beszedéstől függetlenül, így erre a részre nem kapsz duplán jóváírást, cserébe kisebb a rizikó, mert nem kaphatsz azért büntit, hogy a minimumot sem fizetted be, persze a kamatot így bukod.

másik téma: én arra számítok, hogy az Erste átveszi az ügyfeleket a mostani feltételekkel, majd szépen lassan elkezd minket "áttéríteni" a saját feltételeire.
Először szép szóval, mindenféle szerintük nekünk előnyös ajánlatokkal, majd ha ez nem megy, akkor a régi kártyák felmondásával. De ez csak magánvélemény, meglátjuk mi lesz...

@soma "az erste nem kínálhat rosszabb feltételeket a réginél"

Legyen igaza ennek az ismerősödnek. De azért én annak is látom esélyét, hogy engem simán kivágnak, mondván, hogy én nekik csak veszteséget termelnék.

Gondolom, arra nem kötelezhetnek, hogy rosszabb feltételeket fogadjak el. De én sem kötelezhetem őket arra, hogy megtartsanak ügyfélként.

Amerikában inkább az a baj, hogy a hülye pénzügyi döntések számítanak normálisnak. Ott azt nézik hülyének (vagy "szerencsésnek"), akinek nincs iszonyatos hitelkártya/diákhitel/autóhitel-adóssága. Tényleg segít a jobb credit ratinghez egy hitelkártya, de ott egyszerűen nem divat visszafizetni az adósságot. Hiába van náluk már ezer éve hitelkártya, az átlag amcsi pontosan olyan szinten ismeri a használatának a feltételeit, mint egy átlagmagyar (=sehogy). "De hát havonta fizettem a minimumot, hogy lehet az egyenlegem mégis ennyi???" - kérdezik a világ minden országában nap mint nap 🙂

@zabalint: "minek évi talán 10-20 ezerért még egy"

Ennél azért több pénzről is lehet szó.

Annyi pénzt is kaphatsz visszatérítéssel, ami több millió HUF lekötésének hozamával egyenértékű.

Ha ez aprópénz, akkor gondolom, felesleges teszemazt 2-4M-t lekötésével játszani, mert aprópénz annak a hozama is a befektetett időhöz képest.

Vagy az nem igényel nagy időbefektetést? Nos, havi egy kézi utalás sem (ami csak azért nem automatikus, hogy ne legyen a HK-számlán többlet).

@crimson Credit history építéshez nem kell úgy eladósodnod, hogy ne tudd fordulónapon visszafizetni a tartozásod, sőt, ha mindig időben fizetsz, és alacsonyan tartod a hitelkeret kihasználtságát, akkor gyorsabban gyűjtöd a pontokat. Szó sincs arról, hogy esztelenül kellene költekezni,

@szocske Azt hogy csinálod, hogy az egyik hitelkártyáról fizeted a másikat úgy, hogy erre visszatérítést is kapsz? Írnál konkrét példát? Úgy tudom, hogy visszatérítést általában a vásárlási tranzakciókra szoktak adni.

+egy ötlet azoknak, akik félnek a törlesztéssel megcsúszástól, de szeretnének élni a visszatérítés előnyével:
válassz olyan hitelkártyát, ahol túlfizetés esetén is jár jóváírás, és mindig tartsd pluszban az egyenleged.
Ha fizetés után mindig feltöltöd hitelkeret+x-re a HK egyenleget, és fegyelmezetten költekezel, azaz sosem költesz havonta x-től többet, akkor kizártad a rizikót...

@peter
több kártyánál is adnak a HK számlára terhelt csoportos beszedésre is visszatérítést.
sajnos olyan kártyából már kevesebb van, ahol csoportos beszedéssel lehet törleszteni a teljes tartozást.

az én megoldásom, hogy a citis tartozást beszedik a raiffeisenes HK számláról.
ahogy fentebb is írtam, elvileg a raiffeisenest tovább be lehetne szedetni egy másik HK-ról, de ennek még nem jártam utána.
BB kártyáknál úgy tudom az egyik irányban működik a csop.beszedés, de most hirtelen nem ugrik be, hogy ráterhelni lehet, vagy a tartozást máshonnan beszedetni...
biztosan van másik bank is, ahol megy, utána kell nézni.

@qtt : Auchan Bevásárlókártya-t is hajlandók leszedni csoportos beszedésivel.

Ha jól tudom, a bankok be szokták csomagolni a hitelkártyaadósságokat kötvényekbe (az adósságra fizetett kamatok mennek a kötvénytulajdonosnak, "Credit Card
Asset-Backed Securities"), azokat meg megveszik a nyugdíjpénztárak és ebből lesz nyugdíjunk...

Nem olvastam végig az összes hozzászólást, de én 1 évig éltem az USA-ban és a saját tapasztalataim a következők:
-hitelkártya az kb annyira létszükséglet kinn mint a jogsi (ami kvázi a személyi)
-egyszerűen minden arra épül és szinte semmilyen szolgáltatást nem vehet igénybe az ember credit history és/vagy hitelkártya nélkül. Pl autókölcsönzés de még egy egyszerű valamilyen közüzemi előrefizetésnél is nézik a credit historyt. Nekem csak debit card-om volt és sok autókölcsönző nem fogadta el. Viszont mellékes poén, a magyar Erste Visa Diákkártyámat némelyik kölcsönző rendszere "Credit card"-nak ismerte fel
-ugyanúgy nézik a credit history-t ha albérletet akarsz kibérelni.
-tök mindegy mekkora összeg van a bankszámládon, debit card csak sima vásárlásoknál jó a boltban. De azon felül csak kínlódás van mert nem fogadják el.
-más kérdés, hogy be lehet állítani, hogy autoamtikusan visszafizess

Szocske: köszi a tippet. A lényeg , hogy résen kell lenni,mert elég egy hiba és az eddig megtermelt plusz hamar átmegy mínuszba.
Nem ismerjük az erste üzletpolitikáját,de talán nem vágják a fát maguk alatt azzal , hogy egy jól kiépített "nem kevés" ügyfélkört leépítsenek csak azért ,hogy érvényesítsék a saját feltételeiket, de majd menet közben kiderül...

Crimson: mint a cikkből és hozzászólásokból is kiderül,nagyon kevesen használják okosan a hitelkártyákat, nyilván a bankok sem ezekre alapoznak (ők a rossz ügyfelek akik mindig időben fizetnek)mert már csődbe mentek volna, hanem azokra akik beleesnek a csapdába, na ők azok akik miatt a legnagyobb üzlet a hitelkártya.Az itt elért nyereség mellett eltörpül az összeg amit a "rossz" ügyfeleken buknak.És szerintem ezzel kalkulálnak is, tehát nem hiszem, hogy ez miatt aggódni kellene. De ha tévedek,akkor röpülök én is az biztos :):)

"“az erste nem kínálhat rosszabb feltételeket a réginél”"

persze, hogy nem de szvsz bármelyik hitelkártyánál oda van írva, hogy x napon belül, indoklás nélkül felmondható..
így jártam én is a telekom citivel és utána nem győztem töltögetni a fél családnak a dominóit a felhalmozott pénzzel..

@Kiszamolo azért a HK EU autóbérléskor is jól jön, mert a legtöbb országban a nevesebb cégek zárolnak némi kauciót a kártyán, és nem mindegy, hogy a saját pénzemből vagy a hitelkeretemből van zárolva egy nagyobb összeg hetekig, akár 1 hónapig (persze tudom, ha az én bankom 1 hónap múlva oldja fel, akkro kérhetek igazolást a kölcsönzőtől az autó leadásakor, ezt elfaxolhatom és akkor feloldják azonnal, de nekem ettől egyszerűbb, ha nem kell vele foglalkozni, mert nem gond, hogy a hitelkeretből zárolva van 50-100ezer ft)

Miklós, azért érdemi USA tapasztalatok nélkül szerintem ne tegyél ilyen kinyilatkoztatásokat. Az USA fogyasztói társadalma össze sem hasonlítható a hazaival.

Ajánlok néhány irodalmat, ha gondolod, már a 70-es(!) években is arról írtak, hogy credit history nélkül nagyon ferde szemmel néznek rád. Megjegyzem, érdemi lakást pl.Nagy-Britanniában sem igen adnak ki számodra ennek hiányában. (Ide most ne a különféle magyar vállalkozások kiadó szobáit értsük). Hitelkártya nélkül komolyabb cégnél Magyarországon sem bérelsz autót, nyugaton pedig nem mész be szállodába.

Ennek ellenére amit írsz jogos, sokan nem úgy használják, ahogy racionális lenne. Viszont tabu kimondani, de rengeteg embernek ez jelenti a túlélést, a rezsiszámlák és a felfelé szaguldó élelmiszerárak nyomása alól.

@b-csaba
"Nem félnek a jövőtől."

Az biztos, hogy ott más a mentalitás. Viszont nekem úgy tűnik, hogy egyre inkább a vak ló bátorságáról van szó. us debt-et meguglizva ilyen hajmeresztő ábrákat látni:

Fogyasztási hitelek:
laedc.org/wp-content/uploads/2014/08/Consumer-Debt-Balance.jpg

Uncle Sam még durvábban tolja:
goo.gl/UIdThM

2008-ban a 'túl sok adósság'-ból lett a baj. A 'még több adósság' nagyon nem tűnik jó válasznak. Az, hogy a következő krach nagyobb lesz mint a 2008-as, biztosnak látszik. A kérdés csak annyi, hogy mikor...

QTT: "Már többször hadakoztam a bankommal, hogy azonnal igénylem a hitelkártyát, amint csoportos beszedéssel megoldható a visszatérítés." Nekem a Citibanknál van hitelkártyám, ott (amíg használtam), ez nem volt gond. Simán kértem és beállították az átvezetést a határnap előttre. Extra költségem csak a szolgáltatás havidíja volt. Szerintem ez az elmúlt egy-másfél évben nem sokat változott.

@Kiszamolo nem ezért van hitelkártyám, hanem azért, mert évente hoznak minimum 1 havi magyar átlagbért. De ha már van, akkor nyilván erre is azt használom.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram