A nap képe

2021-12-13
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Egy kép arról, hogyan alakult a frissen tőzsdére lépő cégek profittermő képessége a részvénykibocsátás utáni évben. (Az IPO az első részvénykibocsátást jelenti, vagyis a tőzsdén frissen megjelent cégeket.)

Sajnos a grafikon 2008-tól indul, de egész a nyolcvanas évek végéig 70% felett volt ez az érték, majd a dotkom lufi tetején lezuhant 25%-ra, mert az emberek akkor minden hulladékcéget szó nélkül megvettek a gyors meggazdagodás reményében.

Utána az érték gyorsan visszaállt az 50% környéki értékre, majd ez történt 2008-tól az Egyesült Államokban:

Természetesen egy gyorsan nővő vállalat lehet még éppen veszteséges, amikor a tőzsdére lép, de azért az arányuk nem mindegy. Amikor már szinte egyetlen cégtől sem elvárás, hogy a létezésének az egyetlen célját, a profitot biztosítsa, akkor érdemes elgondolkodni, hogy valami talán félrement.

Hozzászólások:

40 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Venture capital és a "bro culture" az oka.

Mivel sok pénz keresi a helyét az alacsony kamatok miatt, az emberek meg gyorsan akarnak meggazdagodni, ezért mindent elhisznek, mert el akarják hinni. Hány olyan cég volt, amelyik full kamu, pl. a Nikola. Ha meg megnéznénk, hogy mennyi pénzt toltak mindenféle kriptoba, az még szomorúbb képet mutatna.

Ezeket a százalékokat hogyan kell értelmezni? Minek a %-áról beszélünk, mi a viszonyítási alap? Az IPO előtti eredményszint %-a, vagy nettó árbevétel arányos eredmény mutató? Esetleg E/P? ( gondolom nem) Mi a képlet, aminek ezek a %-ok az eredményei? Köszi

Túlgondolod. Hány SZÁZALÉKA az új IPO-knak volt nyereséges, miután a cég a tőzsdére ment. Nyereség: elért bevétel mínusz költségek. (Persze, lehet cifrázni, hogy pénzügyi nyereségesség vagy számviteli, de a lényegen sokat nem változtat.)

Itt minden cég egynek számít ugye? A Tesla és Tibi Büféje egyaránt?

Igen, de ne felejtsd el, hogy amikor a Tesla a tőzsdére ment réges-régen, nem igazán ért többet, mint a Tibi büféje.

Többek között ez történik ha sikerül jó sok nyomtatott ingyenpénzt pumpálni a rendszerbe. Azzal a már rendszerben lévő "rendes" pénz értéke is elveszik.

Lehet, hogy helytelen az okfejtésem, de leírom és talán majd valaki hozzátesz, vagy kijavít. Én úgy érzem, hogy mivel a mai világban egyre több az információ, az emberek már nem akarnak mindent mélységeiben megismerni, mert az több időbe kerülne, annyit meg nem szánnak rá. Tulajdonképpen az emberekből kiveszett a megismerés vágya. És emiatt van annyi online vita mindenféle témában, mert nem a tények mozgatják az embereket (amit sokszor nem is ismernek) hanem csak a saját érzéseik (amit a tények ismerete helyett húznak elő). És én ezt látom begyűrűzni a tőzsdére is. Nincs igény a tényszerűségre, egyszerűen érzésre, hasraütésre vásárolnak mindenféle noname cég részvényeiből az emberek. Minél több a balekcsalogató kifejezés a cég közleményeiben (pl. zöld, forradalmi, fintech) annál biztosabb, hogy venni fogják, mint a cukrot. A kérdés, hogy mikor lesz ennek vége. Folyt.

Folyt. Vajon mikor jön egy olyan többség, amelyik azt mondja, hogy kösz, én nem veszem meg ezeket a részvényeket, rohadjon rá arra, aki az IPO-n bevásárolt belőle. Mert ezeket a részvényeket csak az tartja életben, hogy mindig van egy balek, akinek tovább lehet adni. Mint a forró krumplit. Tulajdonképpen a tőzsde lassan egy legális piramisjátékra hasonlít jobban, mint eredeti formájára.

Javasalom megnézni:
rumble.com/vqnf2r-a-krzis-pnik-s-rk-flelem-kora-beszlgets-fabio-vighi-professzorral.html

Ha valakinek van EUR állampapírja a MÁK-nál, viccesen néz ki az összesítő a mobilos appban, mert 2 tizedesjeggyel elírták az EURHUF árfolyamot, így 1 millió helyett 100 milliót mutat az egyenleg 🙂

Egyetértek axt-vel. Annyira sok az információ a világban, hogy az ember képtelen kezelni az élete minden területét érintően, ebből következően egyszerűsítünk, címkézünk, ha ez és ez igaz akkor valószínűleg az és amaz is igaz lesz rá. Egyszerűen ilyen az emberi evolúció, aminek nagy foga van biztos harap is, ami cukormentes biztos egészséges is, ami mercédesz az biztos örökké megy, nem kell tudnom az okokat, vagy a működését, mert általában inkább így van, mint nem és minél bonyolultabb a világ annál kevesebbet tudunk belőle megérteni.

Minden cég blöffel kezdődik. Itt egy érdekes olvasmány a Modernáról 2017-ből:
statnews.com/2017/01/10/moderna-trouble-mrna/

Az idő múlásával derül ki mit ér a bőrük. A szezonális influenzával például nem remekelnek a Modernánál. Tehát egyelőre pontosan 1 terméket sikerült piacra vinniük 11 éves fennállásuk óta.
finance.yahoo.com/news/moderna-falls-seasonal-flu-shot-125455924.html

A bennfentesek eladásai (16ezer vásárolt vs. 13millió eladott részvény) viszont nem biztos, hogy növelik a befektetők bizalmát.
nasdaq.com/market-activity/stocks/mrna/insider-activity

A képhez hozzátartozik az is, hogy rekord IPO volt idei évben:
bloomberg.com/news/articles/2021-11-20/global-ipos-blow-past-600-billion-mark-in-best-year-on-record

És az is, hogy régen nem volt mindennapos a kínai cégek USA-ban tőzsdére lépése, aztán jöttek tömegesen (A Kajmán-szigetekről).

@axt manapság már annyi minden van, és egy-egy téma annyira mély hogy alig tudok a saját érdeklődési körömmel lépést tartani.
De szerintem is egyre inkább az a tendencia hogy érzelmi és ideológiai alapon döntünk, amiben lehet az is benne van, hogy a tudománynak is egyre kevésbé lehet hinni, hiszen többnyire értelmezés kérdése egy kutatás eredménye, a számok önmagukban még semmit nem jelentenek, belőlük következtetést levonni meg ugyanúgy lehet érzelmi alapon is.

Szia!

Tobb, mint egy eves az alabbi cikked:
https://kiszamolo.hu/hasznald-a-jozan-eszed-crypto-com/

Mindenfele kotekedes nelkul erdekel, hogy valtozott-e a kriptohoz valo hozzaallasod, latva az azota tortent esemenyeket. Es itt nem csak az arfolyamemelkedesre, hanem a mainstream adoptaciora, valos usecasekre (pl. EIB digital bond kibocsatas ethereumon) gondolok.

Miért, mi történt azóta? Lett érték a coinok mögött, nem lehet csak úgy kikakálni őket a semmiből bárkinek?

Újra és újra ugyanaz a lemez. Nem az a kérdés, van-e haszna a TECHNÓLOGIÁNAK (bár az is kérdéses, mióta a bitcoinbányászat annyi áramot fogyaszt, mint Afrika kétharmada összesen), hanem hogy mitől van értéke a COINoknak?

De már annyiszor lerágtuk ezt.

Az meg, hogy sokan ráugranak, mint verebek a lósza×ra, még semmit nem változtat a dolgon. Ha nő a bolondok száma, nő a cucc ára is.

A Lego készletekre is sok bolond ráugrik, hogy azon keresse betegre magát, mégsem gondolom, hogy az lesz a jövő.

@axt Abszolút így látom én is. (y)

A GME is még 160$-on mozog. Azt is csak a hit tartja kb életben. Teljesen szétver mindent az MMT...

@axt A tozsde nem azert dont rekordokat, mert a kisember agyi kapacitasa es dontesi kepessege korlatos.

Hanem azert, mert a FED olyanokat lep 2008 ota, hogy ot nem erdekli, ha elszallnak a lakasarak, a lakhatasi valsag, ha elszall az inflacio, ha szenne eg a megtakaritok penze ... csak az erdekli, hogy Ellon Musk, Jeff Bezos es Gates bacsi mindig ki legyen szepen belelve penzzel, mert ok adnak masoknak munkat, es csak ez szamit, mert ha bezuhannak, mukanelkuliseg lesz es minden leall, es ezt el kell kerulni barmi aron. Igy mikor megremeg a tozsde, szepen nyomtatnak penzt es attranszferaljak a vallalati szektornak.

A kisember erre a vonatra "szall fel", mikor megveszi ATH aron a US reszvenyt, hogy majd az o penz is megmenekul a kovetkezo valsagban. Es ez az igazi problema, hogy siman lehet, hogy ez nem orulet, hanem az egyetlen helyes dontes. Ez az, amibe iszonyatos belegondolni.

@axt szerintem akik befektetik a pénzüket, azok közül a legtöbben még mindig megnézik, utánajárnak, hogy mibe is fektetik (kivétel természetesen aki xy coinba fektet, de az más tészta). Meg lehet nézni a különböző fórumokat, ahol megosztják az (sokszor naggyon alapos) elemzéseiket az emberek. Persze vannak, akik megérzés vagy trend (pl. elektromos autózás) alapján fektetnek be, esetleg valamilyen mániát követnek (pl. bitcoin), esetleg spekulálnak (meme részvények) de nem gondolom, hogy ez lenne az általános ha valaki befektet, a saját pénzét kockáztatja.

@kerdezo @Kiszamolo Kikèrem magamnak!!

Köszi! Még reggeli kávé előtt voltam és egyszerűen csak nem esett le, mit mutatnak a számok!

A tözsde már régen nem arról szól, amiről kellene.
Van egy (ragyogó) ötletem, pénzt szerzek hozzá a tőzsdén, JÓL megvalósítom, majd osztalékkal megfizetem a befektetőket. Milyen osztalékot fizet a 2000 USD-s Google, az 1000 USD-s Tesla? A 20 USD-s Ford fizet - valamit. A tőzsde ma már az árfolyam nyereségről szól, s ez valóban pilóta játékhoz hasonló. Igaz, sokezer milliárd USD-vel játsszák, időnként megrogy, ilyenkor a befektetők egy része ( a nagyobb) követ köt a nyakába... a megmaradtak majd megpróbálják átverni a következő generációt. Egy újszülöttnek minden új.

Szerintem ez tökéletesen félrevezető ábra. Többek között, a válság után IPO-zott cégeknek volt szerény 13 évük profitot termelni,..

Az ugye megvan, hogy a tőzsdére lépés után közvetlenül vizsgálták a profitot és nem 50 év vagy 13 év távlatában?

Ja látom már: nem 2020 a bázisév, oda az volt írva, hogy in the United States 2008-2020, csak úgy túl hosszú lett volna, nem fért volna el a kép

Mi a helyzet a 2. 3. 10. évben? Szerintem ha valaki tőkét von be a tőzsdéről akkor azt azért teszi (jó esetben) hogy pl. beruházzon. Szóval mondjuk 2 év alatt felállít egy gyártósort, amin gyártott termék 1 év alatt helyett foglal magának a piacon, majd, mondjuk 8 év alatt kitermeli a költségeit.
Jó olyan is van aki a marketingre kéri el a befektetők pénzét...

Mi a helyzet a 2. 3. 10. évben? Szerintem ha valaki tőkét von be a tőzsdéről akkor azt azért teszi (jó esetben) hogy pl. beruházzon. Szóval mondjuk 2 év alatt felállít egy gyártósort, amin gyártott termék 1 év alatt helyett foglal magának a piacon, majd, mondjuk 8 év alatt kitermeli a költségeit.
Jó olyan is van aki a marketingre kéri el a befektetők pénzét...

A tözsde már régen nem arról szól, amiről kellene.
Van egy (ragyogó) ötletem, pénzt szerzek hozzá a tőzsdén, JÓL megvalósítom, majd osztalékkal megfizetem a befektetőket. Milyen osztalékot fizet a 2000 USD-s Google, az 1000 USD-s Tesla? A 20 USD-s Ford fizet - valamit. A tőzsde ma már az árfolyam nyereségről szól, s ez valóban pilóta játékhoz hasonló. Igaz, sokezer milliárd USD-vel játsszák, időnként megrogy, ilyenkor a befektetők egy része ( a nagyobb) követ köt a nyakába... a megmaradtak majd megpróbálják átverni a következő generációt. Egy újszülöttnek minden új.

Többek között ez történik ha sikerül jó sok nyomtatott ingyenpénzt pumpálni a rendszerbe. Azzal a már rendszerben lévő "rendes" pénz értéke is elveszik.

Folyt. Vajon mikor jön egy olyan többség, amelyik azt mondja, hogy kösz, én nem veszem meg ezeket a részvényeket, rohadjon rá arra, aki az IPO-n bevásárolt belőle. Mert ezeket a részvényeket csak az tartja életben, hogy mindig van egy balek, akinek tovább lehet adni. Mint a forró krumplit. Tulajdonképpen a tőzsde lassan egy legális piramisjátékra hasonlít jobban, mint eredeti formájára.

Szia!

Tobb, mint egy eves az alabbi cikked:
https://kiszamolo.hu/hasznald-a-jozan-eszed-crypto-com/

Mindenfele kotekedes nelkul erdekel, hogy valtozott-e a kriptohoz valo hozzaallasod, latva az azota tortent esemenyeket. Es itt nem csak az arfolyamemelkedesre, hanem a mainstream adoptaciora, valos usecasekre (pl. EIB digital bond kibocsatas ethereumon) gondolok.

Miért, mi történt azóta? Lett érték a coinok mögött, nem lehet csak úgy kikakálni őket a semmiből bárkinek?

Újra és újra ugyanaz a lemez. Nem az a kérdés, van-e haszna a TECHNÓLOGIÁNAK (bár az is kérdéses, mióta a bitcoinbányászat annyi áramot fogyaszt, mint Afrika kétharmada összesen), hanem hogy mitől van értéke a COINoknak?

De már annyiszor lerágtuk ezt.

Az meg, hogy sokan ráugranak, mint verebek a lósza×ra, még semmit nem változtat a dolgon. Ha nő a bolondok száma, nő a cucc ára is.

A Lego készletekre is sok bolond ráugrik, hogy azon keresse betegre magát, mégsem gondolom, hogy az lesz a jövő.

Szerintem ez tökéletesen félrevezető ábra. Többek között, a válság után IPO-zott cégeknek volt szerény 13 évük profitot termelni,..

Az ugye megvan, hogy a tőzsdére lépés után közvetlenül vizsgálták a profitot és nem 50 év vagy 13 év távlatában?

Ja látom már: nem 2020 a bázisév, oda az volt írva, hogy in the United States 2008-2020, csak úgy túl hosszú lett volna, nem fért volna el a kép

@axt szerintem akik befektetik a pénzüket, azok közül a legtöbben még mindig megnézik, utánajárnak, hogy mibe is fektetik (kivétel természetesen aki xy coinba fektet, de az más tészta). Meg lehet nézni a különböző fórumokat, ahol megosztják az (sokszor naggyon alapos) elemzéseiket az emberek. Persze vannak, akik megérzés vagy trend (pl. elektromos autózás) alapján fektetnek be, esetleg valamilyen mániát követnek (pl. bitcoin), esetleg spekulálnak (meme részvények) de nem gondolom, hogy ez lenne az általános ha valaki befektet, a saját pénzét kockáztatja.

@kerdezo @Kiszamolo Kikèrem magamnak!!

@axt Abszolút így látom én is. (y)

A GME is még 160$-on mozog. Azt is csak a hit tartja kb életben. Teljesen szétver mindent az MMT...

Lehet, hogy helytelen az okfejtésem, de leírom és talán majd valaki hozzátesz, vagy kijavít. Én úgy érzem, hogy mivel a mai világban egyre több az információ, az emberek már nem akarnak mindent mélységeiben megismerni, mert az több időbe kerülne, annyit meg nem szánnak rá. Tulajdonképpen az emberekből kiveszett a megismerés vágya. És emiatt van annyi online vita mindenféle témában, mert nem a tények mozgatják az embereket (amit sokszor nem is ismernek) hanem csak a saját érzéseik (amit a tények ismerete helyett húznak elő). És én ezt látom begyűrűzni a tőzsdére is. Nincs igény a tényszerűségre, egyszerűen érzésre, hasraütésre vásárolnak mindenféle noname cég részvényeiből az emberek. Minél több a balekcsalogató kifejezés a cég közleményeiben (pl. zöld, forradalmi, fintech) annál biztosabb, hogy venni fogják, mint a cukrot. A kérdés, hogy mikor lesz ennek vége. Folyt.

@axt A tozsde nem azert dont rekordokat, mert a kisember agyi kapacitasa es dontesi kepessege korlatos.

Hanem azert, mert a FED olyanokat lep 2008 ota, hogy ot nem erdekli, ha elszallnak a lakasarak, a lakhatasi valsag, ha elszall az inflacio, ha szenne eg a megtakaritok penze ... csak az erdekli, hogy Ellon Musk, Jeff Bezos es Gates bacsi mindig ki legyen szepen belelve penzzel, mert ok adnak masoknak munkat, es csak ez szamit, mert ha bezuhannak, mukanelkuliseg lesz es minden leall, es ezt el kell kerulni barmi aron. Igy mikor megremeg a tozsde, szepen nyomtatnak penzt es attranszferaljak a vallalati szektornak.

A kisember erre a vonatra "szall fel", mikor megveszi ATH aron a US reszvenyt, hogy majd az o penz is megmenekul a kovetkezo valsagban. Es ez az igazi problema, hogy siman lehet, hogy ez nem orulet, hanem az egyetlen helyes dontes. Ez az, amibe iszonyatos belegondolni.

Köszi! Még reggeli kávé előtt voltam és egyszerűen csak nem esett le, mit mutatnak a számok!

A képhez hozzátartozik az is, hogy rekord IPO volt idei évben:
bloomberg.com/news/articles/2021-11-20/global-ipos-blow-past-600-billion-mark-in-best-year-on-record

És az is, hogy régen nem volt mindennapos a kínai cégek USA-ban tőzsdére lépése, aztán jöttek tömegesen (A Kajmán-szigetekről).

@axt manapság már annyi minden van, és egy-egy téma annyira mély hogy alig tudok a saját érdeklődési körömmel lépést tartani.
De szerintem is egyre inkább az a tendencia hogy érzelmi és ideológiai alapon döntünk, amiben lehet az is benne van, hogy a tudománynak is egyre kevésbé lehet hinni, hiszen többnyire értelmezés kérdése egy kutatás eredménye, a számok önmagukban még semmit nem jelentenek, belőlük következtetést levonni meg ugyanúgy lehet érzelmi alapon is.

Ezeket a százalékokat hogyan kell értelmezni? Minek a %-áról beszélünk, mi a viszonyítási alap? Az IPO előtti eredményszint %-a, vagy nettó árbevétel arányos eredmény mutató? Esetleg E/P? ( gondolom nem) Mi a képlet, aminek ezek a %-ok az eredményei? Köszi

Túlgondolod. Hány SZÁZALÉKA az új IPO-knak volt nyereséges, miután a cég a tőzsdére ment. Nyereség: elért bevétel mínusz költségek. (Persze, lehet cifrázni, hogy pénzügyi nyereségesség vagy számviteli, de a lényegen sokat nem változtat.)

Itt minden cég egynek számít ugye? A Tesla és Tibi Büféje egyaránt?

Igen, de ne felejtsd el, hogy amikor a Tesla a tőzsdére ment réges-régen, nem igazán ért többet, mint a Tibi büféje.

Mivel sok pénz keresi a helyét az alacsony kamatok miatt, az emberek meg gyorsan akarnak meggazdagodni, ezért mindent elhisznek, mert el akarják hinni. Hány olyan cég volt, amelyik full kamu, pl. a Nikola. Ha meg megnéznénk, hogy mennyi pénzt toltak mindenféle kriptoba, az még szomorúbb képet mutatna.

Venture capital és a "bro culture" az oka.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram