Sikerült belenyúlni a tutiba.
Az emberek igen komoly része anyagi gondokkal küzd, az ország gazdasága szintén romokban, erre írni merek arról, hogy a saját boldogulásod leginkább a te kezedben van és nem azért nincs pénzed, mert másoknak van.
Ezt tetézem azzal, hogy megjegyzem, ebben az országban nem csak a vállalkozók adócsalók és nem azért dolgoznak, hogy másokat tegyenek gazdaggá, illetve, hogy a közalkalmazottaknak is van lehetőség váltani, ha a helyzet nem akar megváltozni. Sőt, azt is mertem mondani, hogy a szokásos magyar panaszkodás lehet, hogy nem fogja megoldani a problémáidat, ha megpróbálnál valamit tenni is, biztos többet segítene.
Mintha mézzel kentem volna be a fejemet és bedugtam volna egy darázsfészekbe. Rengeteg ember rajtam akarja kitölteni a dühét a sorsa miatt, mintha én tehetnék a gazdasági válságról, az ország és az ő helyzetéről és talán még az időjárásról is. Az, hogy már az önsajnálatot is el akarom venni tőle, már végképp felháborító, hát akkor már semmi nem marad neki?
Egy arrogáns, beképzelt bunkó vagyok, mert be mertem szólni és hosszasan sorolja, miért lehetetlen, hogy ő bármit is változtasson.
Mennyivel jobb lenne azt mondani az embereknek, hogy igen, te mindent jól csinálsz, a sors kegyetlen hozzád. Kiszipolyoznak a vállalkozók, elrontotta az állam és neked is jár annyi fizetés, mint a németnek, mert te is legalább olyan jó ember vagy. Sőt.
Na mindegy.
Hogy ne fulladjon már az első hozzászólásoknál értelmetlen harcokba a kommentelés, néhány pontban szeretnék segíteni, miről felesleges írnod:
- Tudom, hogy sok embernek nehéz a sorsa és azt is, hogy gazdasági válság van. Azt is tudom, hogy nehéz megélni, főleg vidéken és sokan örülnek a minimálbérnek.
- Tényleg pofátlanul keveset keresnek az ápolónők és tanárok. Ahogy a kukások és nagyjából mindenki ebben az országban. Tényleg jó lenne, ha mindenki többet keresne. De attól, hogy leírod, nem fog megváltozni. Ha van valami konstruktív javaslatod a megoldásra, azt szívesen elolvassuk.
- Attól, hogy elmondod a személyes problémádat, nem biztos, hogy előrébb leszünk. Elég sanszos, hogy nem a hozzászólások között fogjuk megoldani azt.
- A vállalkozók között is legalább annyi gazember van, mint a munkavállalók között. Ezért az ilyen történeteid sem viszik előre a hozzászólásokat. Ezeket érdemesebb megosztani a munkahelyi terror blogon.
Néhány típuskérdés és vélemény:
Még az utolsó segédmunkásnak is annyit kell keresnie, hogy abból kényelmesen megéljen. Mint Németországban.
De jó lenne, ha ez így működne. Hidd el, szeretnék én is annyit keresni, mint amennyit Németországban keresnék. De szerintem mindenki, beleértve a vezérigazgatót is, aki szintén a német bérek töredékéért dolgozik. Csak sajnos ez nem egy kívánságműsor.
Én arra szoktam nézni, hogy a magyar minimálbért cirka 5 milliárd ember örömmel elfogadná a Földön, még a magyar költségek mellett is. Sőt, már attól is boldog lenne, hogy van iható víz és áram. Ettől mindjárt elmúlik a panaszkodásra való ingerem.
A szemét multik idejönnek és kiszívják a vérünket, a magyar ugyanolyan keményen dolgozik, sőt, és mégis a töredékét kapja a német béreknek.
Miért, mit gondoltál, miért jön ide? Mert jó dolog ideszállítani az autóalkatrészt, majd vissza az autót Németországba? Vagy miért mennek a cégek Kínába, meg Mexikóba?
Szerinted mennyi munkahely lenne itt a szemét multik nélkül és mennyi lenne az átlagfizetés?
Na, nincs kedvem további reakciókat előkeresni. Öntsétek a hozzászólásokat. 🙂
Tudod van egy pici probléma a fejtegetéseiddel, bár alapvetően igazad van.
A gond az, hogy megfeledkezel a vállalkozók egy nagyon jelentős szeletéről, azokról, akik színlelt szerződéssel dolgoznak (az evások számottevő része pl).
Ők az állam (és a Te) szemszögedből vállalkozók. Valójában viszont évek óta ugyanannál az asztalnál ülnek, ugyanakkora a hozzáadott érték amit megtermelnek, ugyanannyit vesznek igénybe a közszolgáltatásokból, egészségügyből, oktatásból; mint egy munkavállalónál, csak egykurvanagy különbség van:
Az, hogy adó/járulék szempontjából a töredékét fizetik mint a munkavállalók.
Főleg azokkal hasonlítsd össze, akik pl multinál dolgoznak! Minden szempontból azonosak, kivétel a befizetett adó összege na meg a pofázás hangereje...
Vajon ezek a vállalkozók is megérdemlik a leborulást a kockázatért és a többiért?
Tudod mennyien vannak? Több százezren...
Na őket védd meg!
Én nem akarom védeni a vállalkozókat, a cikk még véletlenül sem erről szól.
Sok közöttük gazember, ahogy a munkavállalók között is.
Ki mondta, hogy bárki előtt le kellene borulni.
Azt így érted, ha azt mondom, hogy a munkaadódat talán tisztelni kellene annyira, hogy nem fikázod, ha már a kenyerét eszed?
Ha meg bajod van vele, hagyd ott.
a-nak:
Két hozzászólást is szenteltél annak, hogy kifejezd a dühöd afelett, hogy az evások ugyanannyi munkával több pénzt keresnek mint más (pl. te).
Én azt hiszem ez a blogposzt, amit Kiszámoló írt pontosan rólad szól 🙂
olvasd el szépen még egyszer amit írtam, hátha megérted (=felfogod).
azokról az evásokról beszéltem, akik NEM valódi vállalkozók, hm?
Azt kérdezném és is amit János: miért nem leszel EVÁ-s?
Ja, hogy akkor a táppénzt magadnak kellene fizetni plusz bevételed sincs, hiszen nem dolgozol betegen.
Ja, hogy akkor a fizetett szabadság, 20 nap=4 hét=1 hónap, ami kb 10%-a a teljes munkaévnek, mint olyan nem járna neked, illetve magadnak fizethetnéd és bevételed sincs.
Ja, hogy ilyenkor a munkáltató bármikor azt mondhatja, hogy vissszlát, hiszen munkaszerződés sincs, se felmondási idő, se végkielégítés.
Ja, hogy ha éppen nincs munka akkor mehetsz kényszer szabira, amit ahogy fent írtam, magad gazdálkodhatsz ki, míg a munkavállaló csak véresre vakarja magát az unalomtól.
Ja, hogy kafetéria.
Ja, hogy utazási költségtérítés.
Ja, hogy akkor kell könyvelő meg áfabevallás, meg NAV ellenőrzés ha elbaszol valamit, vagy a könyvelőd aki a te f..oddal veri a csalánt.
Ja, hogy akkor kell céges bankszámla, székhely, cégbíróság.
Ja, hogy ja.
LOL!
Olvasd el szépen még egyszer Kiszámoló posztját, hátha megérted (=felfogod).
Azokról az emberekről írt, akik azt nézik, hogy mi van mi van másoknak, és miért érzik igazságtalannak, hogy nekik nincs.
És mit kéne az efelett érzett tehetetlen dühök és kétségbeesésük helyett tenni, ami előre lendítené az életüket.
"...a fent említett patkányok mit művelnek, miközben semmivel nem dolgoznak többet mint a “normális” emberek..."
Mit művelnek? És miért patkányok?
"azokról az evásokról beszéltem, akik NEM valódi vállalkozók"
Akkor micsodák?
És továbbra is él a kérdésem? mi a baj velük?
Az, hogy többet keresnek, mint én. Sajnos szerintem csak ennyi a baj velük.
Akkor bővült a lista: mindenért a zsidók/cigányok/buzik/komcsik és most már az evások a hibásak! 😀
Viszont ezek a -szerinted- nem valódi vállalkozók nem is valódi munkavállalók: nincs éves szabadságuk, sem betegség esetén táppénzük, sem garancia a szerződésük folyamatosságára. Adott esetben hetekig-hónapokig nincs bevételük. Tehát mégiscsak vállalkozói jellegű kockázatot viselnek.
Miert nem leszel Eva-s?
Többnyire egyetértek veled, de ez a "kenyerét eszed" azért kicsit erős.
Én megegyezek a munkáltatómmal, én nyújtom az időmet/munkámat, ő pedig kifizeti nekem az ellenértékét Ft-ban. Egyikünk sem tesz a másiknak szívességet.
Szóval én úgy érzem, hogy azért egy kicsit átestél a ló túloldalára. Lehet, hogy ez csak azért van, mert többnyire munkavállalók olvassák a blogot és nekik ezt az oldalt kell megmutatni, de szerintem ezt túlzások nélkül is lehet.
Szintén a ló túloldalának tartom azt, amit korábban írtál, hogy mindenki maga tehet a helyzetéről. Én inkább úgy írnám, hogy mindenki maga felőlős azért, hogy a helyzetéhez képest a lehető legtöbbet hozza ki az életből, de könnyebb a helyzetre panaszkodni. Viszont sajnos az élet igazságtalan és nem mindenkinek ad egyenlő esélyeket. Persze ezzel együtt is igaz, hogy tehetünk a helyzet jobbá tétele érdekében panaszkodás helyett/mellett.
Erről beszéltem én is a napokkal ezelőtti megjelent posztnál. Az volt a reakció, hogy amikor majd ajnározzák a munkavállalók a munkáltatókat, akkor majd arról is említést fog tenni Kiszámoló.
Minden tiszteletem mellett megjegyezném hogy ez azért durva. Szerintem az eszi a munkáltató kenyerét, akit az netto atyai szeretetből fizet.
A kényszervállalkozással kapcsolatban (mert úgy gondolom, hogy ez nem csak az evás kényszervállalkozókra igaz, megjegyzem, hogy nagyon sok esetben nem ő maga az, aki úgy gondolja, ezzel a módszerrel adót spórolhat meg, és akkor neki milyen fasza lesz.
Nem egy "munkáltató" csinálja, hogy nem vesz fel alkalmazottakat, hanem alvállalkozónak veszi fel őket, mindezt azért egyrészt, hogy kevesebbet kelljen fizetnie, de másrészt, ami fontosabb, hogy elszabotáljon minden munkavállalói jogot (szabadság, táppénz, túlórapénz, felmondási idő, rendszeres bérfizetés (ha nincs munka épp, nincs pénz)), stb.). A munkavállalónak meg gyakran nincs más lehetősége, mint hogy belemegy, mert egyre több szakma van, ahol ez általánossá válik.
Kedves A!
én evás vállalkozó vagyok vagy voltam, de ma már nem fizetnék kevesebbet mit alkalmazottként.
be kell fizetni a bruttó bevétel után 37%-ot, aztán 2% helyi adót, könyvelőt fizetni és a járulékokat mint munkavállaló.
Vagyis a bruttó bevétel több mint felét adóként megfizettem.
szerintem nem jogos elvenni a keresett pénz felét sem adóba. A sima munkavállalóktól persze elveszik a 2/3 át is ha jó valakinek a fizetése..
Én azért lettem vállalkozó, mert felháborítónak tartottam ezt a mértéket.
azt elismerem hogy az eva első évében a 15% os mérték az nagyon alacsony volt... mi abban az évben tudtunk venni egy telket, merthogy azelőtt nem volt hol lakni se...(bocsánat hogy nem tudtam belenyugodni abba hoyg a családommal örökké a szülői házban maradjunk)
midnenesetre evás koromban is 2-3* annyi adót fizettem mint akik az adócsaló bélyeget sütögették rám..
Nem áll szándékomban vitát generálni de valaki magyarázza már el nekem amit "a" írt az evásokról mert nem értem. És őszinteséggel írom hogy tényleg nem értem mi a probléma.
Ha több százezer számra tudsz színlelt szerződésről, vásárolt számláról, fekete foglalkoztatásról, áfa csalásról stb. nyilván megtetted a szükséges lépéseket ellene. Vagy mégsem? De legalább egy ellen biztosan. Vagy ha te nem hát, az ismerőseid, kollégáid, akárki... Ők sem?
Akkor mi a radai rossebtől ne lenne így?
Én tisztességesen küzdő vállalkozókat ismerek, akiknek az erőfeszítéseit is meg kell ismerni, mielőtt a "jólétüket" (válás, infarktus negyvenesen stb.) irigyelni kezdjük.
Na most mennem kell, majd este fognak megjelenni a hozzászólások, addig türelmet.
Nem ismered ezt az apokrif változatot? Miután Jézus fölszólította a farizeusokat, egy kő repült a háta mögül, pont fejbe találta a bűnös asszonyt, aki nyomban meg is halt. Jézus hátrafordult, majd méltatlankodva kérdezte: Édesanyám! Miért kell magának mindent, amit mondok, szó szerint vennie?
Ismertem egy lányt, aki azt nézte mindig, kinek mije van, ki mennyit keres, és piszkálta a barátját, hogy ő miért nem keres többet, hogy neki legyen szebb konyhája,stb. Egy pillanatig nem gondolkodott el azon, hogy esetleg ő -mármint a lány- ezt hogyan érhetné el. Egy beszélgetés során, már nagyon piszkálta a csőrömet a dolog, pont arról volt szó, hogy a szobát fel kéne újítani, de a barátja nem képes megteremteni rá a pénzt. Megkérdeztem tőle, hogy mennyibe kerülne a szobafelújítás. 600.000-t mondott.
Utána megkérdeztem, mennyit cigizik.
Napi 1-1.5 doboz.
Mondtam neki, akkor csak annyi a dolog, hogy lerakja a cigit másfél évre, és lehet is nekifogni a szobának.
Persze, csak nagy hümmögés, meg megsértődés lett belőle, majd idővel lapátra került a lány.
Gyk: Itt nem a cigin van a hangsúly, hanem, hogy ilyen emberből milliók vannak az országban, és ez szomorú.
A munkaadó meg nem becsülését én kiterjeszteném a vevő (végül is a munkaadó is vevő, a munkámat veszi meg) általános meg nem becsülésével nálunk. Pl. úgy végig lehet menni egy plaza boltjain, hogy azt sem mondják bú.
Sokszor a dolgozóknak sincs egyszerű helyzetük. Pl. miért becsülje munkaadóját az a biztosítási ügynök/banki ügyintéző, aki saját pénzéből megy el az akadémiádra, hogy értse, mi az a sok izé, amit elad. Nem a munkaadó feladata lenne képezni a dolgozót? Aztán ott azzal szembesül, hogy tulajdonképp szemetet kell az ügyfelekre sóznia – így becsüli a bank/biztosító vevőit –, amik nemhogy teljesen fölöslegesek, hanem kifejezetten kárt okoznak az ügyfélnek.
TÁrsaságban ha néha előjön hasonló téma (szemét vállalkozók, szemét politikusok, mindent ellopnak, csalnak, stb.) meg szoktam kérdezni, hogy ki az aki még nem csalt adót soha, ergo soha nem lopott el semmit a közösből. Persze általában páran jelentkeznek, hogy én ugyan még soha, ekkor pont ugyanezt a kérdést teszem fel, amit te is fejtegettél: Ezekszerint még soha semmit nem vettél igénybe számla nélkül? Erre 10-ből 10-szer az a válasz, hogy jaa, azt igen, de az más..
Szerintem a magyar lakosság 0%-a (nem beleszámítva a gyerekeket) az aki még soha nem csalt adót, és aki nem használja ki ha erre lehetősége adódik. Senki nincs. Ezek után kit szidjunk az ország helyzetéért?
Szóval, Kiszámoló, én gratulálok ehhez a cikkhez!
Jó a cikk, a lényegével egyetértek, még akkor is, ha itt-ott talán túloz. De azt betudom annak, hogy igyekszik sarkítani a jobb érthetőség kedvéért.
Az egyik lényeges pontja, hogy VÁLTOZTASS, HA NEM TETSZIK, AMI VAN!
Épp ennek lehetőségét, de legalábbis a kedvét veszed el gyakorlatilag mindenkitől az ilyen beszólásokkal, mint a lakosság 0%-a nem csalt még adót.
Persze, ha másként nem, akkor egy ki nem kényszerített számlával a fodrásznál, szobafestőnél, stb-nél, már mindenki csalt adót. Felismertük, nosza, változtassunk rajta! Ne zavarjunk mindenkit a lelátóra, mert már legalább egyszer elkövette ezt a hibát! Inkább buzdítsuk, hogy többé ne kövesse el ugyanazt a hibát!
Mogo üzenete szerintem:
Az adócsaláson is VÁLTOZTASS!
Itt a pont! És ezért nem jutunk előre 🙂
Az 1 bitre kvantált kép azért kicsit torz.
még ez az egy bit is nehezen megy át.
igaz Kiszámoló? 🙂
Mint Nemetorszagban elo, megjegyeznem, hogy a segedmunkas Nemetorszagban k. nem el meg kenyelmesen, sot itt is vannak hajlektalanok es nyugdijjasok akik kukaznak.
Lehet, Mo.-rol szepnek tunik egy 1000Eur-s fizetes, de abbol se nem lesz kenyelmes elet, se nem fonjak a kolbaszt a keritesre.
A legtobb "kijovo" munkas meg egyszeruen elverzik a munka mennyisege es intenzitasa miatt. A maradek pedig bedol vmi "alommelo" ajanlatnak es lehuzzak.
Az ittmarado vendegmunkasok meg csaladtol kulonelve, munkasszallason, maximal melon es minimal kajan elve kuldik haza a penzt. A csalad kikoltoztetese, itteni lakasberles es munka mindenkinek legtobbszor csak alom marad.
De Mo.-on tovabbra is el a "gazdag nemet segedmunkas" mitosz. A berollo mar itt is reg kinyilt, akkor lehet konnyen es jol boldogulni ha van valami spec szaktudas. Es igaz az aranyszabaly, hogy az fog boldogulni aki marMo-onis boldogult
"Es igaz az aranyszabaly, hogy az fog boldogulni aki marMo-onis boldogult"
Persze, de az még jobban.
1000 euróért csak a szakképzetlen mindentelvállalok munkás megy ki..hiányszakmákban 8(!!!!!!!) órai munkával 1500-1600 eurót adnak még a régi keleti részen is.
Akinek nem a Németországi hiányszakmák közül van végzettsége ki se menjen!
Szerencsére NO-ban már felismerték,hogy rengeteg az idős ember,ők ellátásra szorulnak,ezért 2-3000 euró nettót kap egy idősgondozó.
Kiszámolónak:itthon amíg ezt nem ismeri fel az ÁLLAM(mert ez az ő feladata)és homokba dugja a fejét,és nem hajlandó ezzel a problémával foglalkozni,addig nem fog itthon semmi sem változni.Nincs elég idősotthon,a hozzátartózótól várják,el,hogy súlys tízezrekért fogadjon ápolót...és amig van aki 90-100 ezer nettóéert KÉNYTELEN dolgozni,addig nem is fog változni semmi..
Te mondo,hogy mindenki nem mehet el..ezért vagy azért ..én úgy gondolom,ez az én életem,és elmegyek de pl a 19 éves lányom MÉG nem akar(gyerekápolónak tanul)foly
Csak annyit még,hogy a magyar kormány (bármilyen is az)soha nem fog ebben a témában lépni.Ha elfogy a magyar ápolónő,akkor majd jönnek más országból..óriási az orvoshiány is,de a hallgatók 70-80 %-a akkor is elmegy végzés után,mert nem 300ezret keres külföldön,hanem a sokszorosát..
Szóval csak egy álom amit írsz,remélem te az állami intézményeket és szolgáltatásokat veszed igénybe..mert maszekban könnyű mindent elintézni..de akkor minek fizetem a TB-T????Nekem ezek a fő problémáim,amik azért messzebbre vezetnek annál,hogy ha elmegy mindenki,majd felemelik az ápolónők fizetését...
Aki nem hiszi el önmagáról a szobafestős példát, annak megemlíthetted volna a volán-járatokon zsebbe utazást is.
Vajon azért fizetsz te zsebbe a sofőrnek, mert nem takarítják a kocsikat, csökken a járatok száma, és szegény sofőr sem keres eleget, VAGY ESETLEG FORDÍTVA: azért nincs pénz takarítani, megtartani a járatszámot és a buszvezetőnek fizetni, mert te a buszvezető segítségével évek óta lopod az ehhez szükséges összeget az üzemeltetőtől, valójában rajta keresztül az utastársaidtól?...
Persze erre is MINDIG van kifogás. Miért is ne lenne?
A Volános példával az a fő baj, hogy saját tapasztalat, a legtöbb buszsofőrnél az ember kiszolgáltatott helyzetben van, ha egyszer összekapsz velük, legközelebb nem áll meg a megállóban, ha csak te vársz ott, vagy rohansz a busz felé, látja, hogy te vagy, és otthagy. Szóval velem két alkalommal fordult elő, hogy a sofőr zsebre dolgozott, ebből egyszer volt részemre is engedmény, másszor a teljeset fizettem, de nem kaptam jegyet, de ítéljetek el nyugodtan, én nem mertem ellentmondani neki. Pedig végig ideges voltam miatta.
Jól kezdtél hozzá azzal, hogy egész jegyet fizettél. Sajnos menet közben megijedtél és nem követelted ki a jegyet. Illetve nem gondoltad át, hogyan tudod megállásra kényszeríteni, de legalábbis felnyomni, ha nem áll meg neked. Ha már olyan galád, hogy nem áll meg neked, te meg felnyomod, akkor jöhet a következő, hogy buszos céggel kell harcolnod. Ha komolyan gondolod, megteszed és bármi is lesz a vége, büszke lehetsz magadra, még akkor is ha sokan -köztük az ismerőseid is- baleknak tartanak.
Nem kezdtem hozzá, nem azért fizettem egész jegyet ebben az esetben, mert én döntöttem úgy, hanem mert a sofőr a teljes árat kérte, de jegyet meg nem adott.
De már nem használom a távolsági tömegközlekedést, mert elég volt belőle, drága, lassú, körülményes, kényelmetlen. A nem ad jegyet dolgot rengeteg utazásból ezen két alkalommal tapasztaltam, ellenben azt, hogy egyes sofőrök visszaélnek azzal, hogy az utasok kiszolgáltatott helyzetben vannak, rengetegszer előfordult. Ez egyébként a Volánbusznál nagyjából minden második sofőr, a többi társaságnál 4-ből 1. Az például, hogy nem vesz fel, pedig hivatalosan megálló van ott, nagyon sokféle módon el lehet játszani, pl. tipikus Volánbusz megoldás, hogy nem megy be a buszpályaudvarra, a leszálló utasokat meg a főúton teszi le. Jó, ez nem arra az esetre példa, ha személyesen veled akar szívózni.
A zsebre dolgozást nehezebb bizonyítani, de a megállókihagyást pofonegyszerű, videóval, amin látszik a rendszám (ha belvárosban történik, egy köztéri óra jó időbélyegnek is), ha meg azt kell bizonyítani, hogy te lettél volna az utas, akkor a végén belenézel szemből a kamerába. Lehetőleg egy másik ember készítse, messzebbről.
Ha több buszos cég versenyezne, a buszvezető az első ilyen eset után repülne, így lehet, hogy kell 10 videós panaszlevél is, de ha felteszed a YouTube-ra és jókor jó emberekkel osztod meg, akkor lehet, hogy kettő is elég.
(Ha nagyon akarnák, a GPS-szel felszerelt buszaik rögzített pályaadatait is felhasználhatnák a panaszkezeléshez.)
Hát én nem vettem eddig a fáradságot, mostanában meg nem fogok többet buszozni, de legtöbb esetben nem is tudtam volna, mert leggyakrabban azt a módszert alkalmazták, hogy nem mentek be a buszpályaudvarra, vagy a közelébe sem, mert a főúton haladtak tovább, pedig bent volt a megállójuk, ez esetben nem tudom lefotózni a rendszámot.
(Amúgy meglep, amit a VOLÁNBUSZ Zrt.-ről írsz, biztos valami helyközi járatok lehettek, mert a távolsági buszaikon valami elképesztően utasbarát buszvezetőkkel szoktam találkozni, simán verik a megyei társaságokat. Tavaly nyáron egy Aggtelek-Bp úton annyira, hogy utána még arra is vettem a fáradságot, hogy dicsérő levelet írjak nekik a sofőrjükről.)
Volánbusznál 3 féle probléma gyakori:
1. Nagyon sok a bunkó sofőrjük. Ez a legkisebb probléma, mert a többi Volán társaságnál is akadnak ilyenek, és egy idő után már megszoktam, és azt értékelem, amelyik barátságos.
2. Az említett nem megállás. Én vidéki viszonylatban közlekedtem távolsági Volánbusz járatokkal.
3. Hangsúlyozom, nem ismertem sosem a pontos szabályozást, mert mindig mást mondtak, de ugyanazon viszonylatban, ami más társaságoknál nem jelent ilyen problémát, a Volánbusz gyakran hagy ott utasokat a buszpályaudvaron arra hivatkozva, hogy nem vihet álló utasokat (nem autópályáról van szó). Mondom, elképzelhető, hogy valójában ők tartják be a szabályokat, más társaságok meg nem, de ettől még akkor szív az ember nagyobbat, ha nem tud eljutni az úti céljához vagy csak órákkal később, mint ha áll.
Egyébként én is találkoztam Volánbusznál nagyon barátságos és korrekt sofőrökkel is a Volánbusznál, szóval nem általánosítani szerettem volna. Ja, és a zsebre dolgozás pont nem náluk volt, hanem egyszer Bakony Volánnál, egyszer meg a pécsi helyi járaton (Tüke Zrt.).
Küzdj!
Jól szemlélteti a helyzetet: A piacon van egy bolt, ahol az eladó mindig "kedvezményt" ad, ami azt jelenti, hogy a nyugtát külön kérni kell, és akkor drágább az áru. Egyszer már nem tudtam visszatartani a kíváncsiságomat, megkérdeztem tőle, hogy alkalmazott (a munkaadójának okoz kárt) vagy tulajdonos-e (az államtól lop). Hát kiderült, hogy tulajdonos, és "így maguknak is olcsóbb, mi meg tönkremennénk, ha mindent be kellene fizetni". És ez egy szűk, szakértelmet igénylő, ugyanakkor alapvető termékkört forgalmazó bolt, jól választott cégnévvel, arculattal, s nekem sokkal többet nyújtanak, mintha ugyanazt a cuccot a vegyesben veszem meg!! Hiába is kezdtem magyarázni neki, hogy ha elkezdené beütni a tételeket, lehet, hogy egy-két vevője eltűnne az 50 Ft drágulásért, de ezért a kiváló szolgáltatásért hamarosan jönnének helyettük igényesebb emberek...
Szóval - nehogy félreértsétek 🙂 - azon szomorkodom, hogy még egy rátermett és az adott dolog kereskedelmébe beletanult vállalkozó sem hiszi el magáról, hogy csinálja ő bőven olyan jól a dolgát, hogy bátran beépíthetné az adót az árképzésbe... 🙁 🙁
Pedig így van. Persze, a dolog megoldható legálisan is: mi szolgáltatással foglalkozunk, és bár jól megy az üzlet, két céget kell fenntartanunk, egy áfásat a cégeknek és egy alanyi áfamenteset a magánembereknek.
Összeszeded ami kell, boltos kiszámolja, hogy az mennyi lesz. Kifizeted és kéred a nyugtát, számlát arról az összegről amennyit fizettél. Ez működhet? Ott ahol pénztárgép van simán. Ahol nincs, ott biztos rázósabb. De az áru árát HUF-ban ki kell írni, valamint azt is fel kell tüntetnie, hogy az bruttó vagy nettó. Ezek után nem sok alapját látom, hogy a boltos pampogjon.
Ha nincs kiírva, hogy az árak nettó árak, akkor az bruttóként értendő. Hülyén is nézne ki, hogy ő 78,74 Ft-ot ír ki árnak és alapból 100-ért adja. Amerikában járva 1991-ben (három évvel azután, hogy nálunk bevezették az ÁFÁ-t), néztem, mint, hülyegyerek, hogy gyorsétterem által 99 centért hirdetett hamburgerért, miért 1.05 dolcsit fizetek. Gyorsan megtanultam, hogy ott, mindig a nettó árat tüntetik fel és mivel az ÁFA a legtöbb államban 5-6% (volt akkoriban, most mennyi, azt nem tudom) nem volt lényeges különbség.De27% az
Nagyon jó írás!!! Gratulálok!!!
'Tényleg pofátlanul keveset keresnek az ápolónők és tanárok. Ahogy a kukások és nagyjából mindenki ebben az országban. Tényleg jó lenne, ha mindenki többet keresne. De attól, hogy leírod, nem fog megváltozni. Ha van valami konstruktív javaslatod a megoldásra, azt szívesen elolvassuk."
Mint laikus, azt gondolom, hogy a(z) (kis)emberek túl sokat adóznak, ezért a túléléshez szükséges dolgokon kívül mást nem fogyasztanak, ez pedig megöli a gazdasági fejlődés lehetőségét. Túl sokat kell adózni a vállalkozásoknak is, ez pedig gátolja a fejlődésüket, az újabb befektetéseket. Túl sok az inaktív ebben az országban, és ez a felosztó-kirovó rendszer a szocializmussal karöltve pedig nem segíti az ország fejlődését. Kellene egy hozzáértő kormány, aki nem teszi még jobban tönkre a gazdaságot és ezáltal az embereket is. Kellene egy érettebb társadalom, aki nem mindent mástól v. az államtól vár.
Folytatás köv.
Ha ezek mind adottak lesznek, akkor szerintem van jövője egy gazdagabb Magyarországnak.
Ez kicsit ördögi kör is, mert a magyar ember azt mondja, hogy amíg az állam elvonja több mint a fele fizetését és még különadókkal is bombázza, addig elvár egy rakás dolgot "ingyen". Persze tény, hogy változtatni csak úgy lehet, hogy valaki rosszul jár, mert még fizette más egyetemét az adón keresztül, de az ő gyerekének már ő fogja.
Egyébként örök klasszikus a magyar néplélek árnyoldaláról a Szomszédok című sorozat. Állandó sírás, panaszkodás a pénzről, a pozitív szereplők kizárólag kézzel fogható munkát csinálnak (nincs pl. bróker köztük), aki sikeres, az pedig szélhámos lehet csak.
Ha nem vonja le az állam a fél fizetésemet, akkor lesz pénzem fogyasztani, kifizetni az eü.-s ellátást, a felsőoktatást, sorolhatnám...
Igen, de ha változtatni szeretnénk, akkor elkerülhetetlenül lesz egy rövid időszak, amikor pénzed sem lesz ezekre, de már államilag anyagi jogon sem fog járni. Na ezt nem akarja bevállalni a magyarok többsége. Pedig van olyan k-európai ország, ahol fájt ugyan, de már túl vannak a szurin.
Melyik? Gyanítom valamelyik balti, de tényleg kíváncsi vagyok a megoldásra.
Talán Szlovákiára célzott, lásd még itt:
//kiszamolo.hu/gondoskodo-allam-kontra-piacgazdasag-magyarorszag-vs-szlovakia/
Azert arra kivancsi lennek, hogy ha egy fillert sem kellene befizetni, akkor mondjuk mennyit lennel hajlando egy csonttoresert, vakbelmutetert, hivatalos ugyintezesert fizetni.
Nagyon jó felvetés. 8 éve vagyok aktív, számolatlan mennyiségben fizettem a járulékokat, eddig nem kellett igénybe vennem csak kétszer háziorvost és ennyi. Ha ezt a pénzt 8 éve egy általam választott biztosítóban fialtathattam volna (mégha a ktsgek miatt épp csak a tőkémnél lennék is) valószínüleg elég lenne az öregkori extra orvosgyógyszer kiadásokra és nem csak elfolyna a semmibe, hogy majd időskoromban alulfizetett ápolók hetente egyszer mossanak ki a szrból.
Példa: Gyermekvállalás. (fizetett járulékok mindkettőnknél) Választott orvos, hordod a pénzt a különrendelésekre majd a végén a "készenléti díj" össz kb 250000 Ft. Sajnos (vki szerint nem) műtét lett a vége, jött a szla (csak tájékoztató jeleggel) 250e Ft. Nos ez alatt a 9 hónap alatt ketten kb 450eFT vmilyen egbizt-el kapcsolatos járulékot fizettünk ki. Folyt.
Tehát igen én számlát szeretnék kapni egy háziorvos látogatásról, egy szülésről és az általam választott biztosító majd rendezi.
Mikor fogok én bmit visszakapni a sötét lyukba fizetett töménytelen pénzből? Oké, legyen egy általános 1-2%, rendben ámen, vonják le havonta de a többi hadd gyűljön már egy helyen. Na mindegy, én ezt szeretném, szerintem jobban járnánk. Ha csak 15 ezerrel is számolunk(az előző példa 2012-2013 átlag) egy hónapra per fő, akkor is ketten 3m-t toltunk át az államnak 8 év alatt. Ha egy ápoló ennyit kapna egy évben szerintem boldog(abb) lenne. Vagy rosszul látom?
teljesen jol latod. a kerdes, hogy amig a gyermeke(i)d nem keresnek, utanuk majd mennyit fizetsz. Azaz, esetleg 4-5 fo utan?
Épp egy éve okt-dec annyit betegeskedett a gyermek, hogy csak gyógyszertárba ott hagytunk 68ezret(pontosan vezettem a költségeket és ebben benne sincs az utazgatás ügyeletről- ügyeletig-kórházi napidíj anyukának v nekem, hogy ne legyen egyedül a gyermek...stb, úgyhogy mi már most bőven fizetünk a csodás TB-n kívűl (ezek nagyrésze valószínüleg biztosítással sem lenne fedezve) A környezetemben élők tapasztalatai alapján az első 3-4 év kritikus egy gyermek életében utána a nyugdíjkorhoz közel kell újra mélyen zsebbe nyúlni. Természetesen ez egy ideális helyzet nekem pl a családban még csak csonttörés sem volt, se baleset se "komolyabb" betegség így könnyen beszélek. Mivel mo-n nincs nagy hagyománya az ilyen biztosításoknak ezért csak találgatok, de egy 4 fős egészségbiztosítást ha köthetnék és a TB-t nem kellene fizetni akkor havi 49e FT esetén már jobban járnánk mint most.
Szegény megboldogult édesapám amikor a daganatos betegségét kezelték, részt vett egy olyan kemoterápiás kúrán az onkológiai intézetben aminek 1 alkalomra szóló adagja került 750000 forintba. Erről kaptunk egyébként akkor hivatalos kimutatást a TB-től. (2009-ben történt a kezelés az ilyen virtuális számla nem tudom divat-e még az egészségügyben manapság is)
Tehát egy rák kezelésénél csak a gyógyszerköltség simán kerülhet 8-10 millióba így már nem is olyan nagy az az összeg amit befizettél eddig ugye?
Minden tiszteletem a tiéd és részvétem édesapád miatt, de én a környezetemben egy ilyen súlyos beteget ismertem akinek 30 aktív év után állapították meg a "bajt" így én meg ebből indulok ki, erre sarkítom le a kérdést így a kérdésedre a válaszom: de, továbbra is nagy az az összeg.
Azt viszont alírom (lásd előző hozzászólásomba is) mivel mo-n ez a dolog nem igazán elérhető, hogy "TB-t visszamondva önállóan gondoskodom a családról" nem opció ezért csak találgatok, hogy valószínüleg jobb lenne...
Ezek érdekes dolgok, mert valahol volt anno egy cikk, hogy ha a kutyádnak van szüksége vakbélműtétre, akkor egy jól felszerelt állatklinikán is 10-ed annyiba kerül a műtét, mint amennyiért egy ember vakbélműtétjét csinálják meg, a cikkben is írták, hogy nyilván nem ugyanazok az előírások egy ember és egy állat műtétjénél, de a 10-szeres különbségben benne van az, hogy az állami, és nem működik hatékonyan, még annak ellenére sem, hogy az orvosok bére alacsony.
Nos, az a rendszer feltételezi azt, hogy nem éhbért keresek. De önmagában sem is a tb-vel van a gond, hanem az egész eü.-s rendszerrel, meg hogy korrupt (aka hálapénz).
Erre találták ki a magánegészségbiztosítást.
AZ rendben van, hogy magánegészségbizt de amíg egy törlesztőrészletnyi pénzt visz az állam járulékcímen nem tudok (nem is akarok) oda is tolni.
Ha lehetne választani, azonnal beugranék valami ilyen "magán"ba. Az állam meg kpja be. Bár az meg azért nem biztonsíágos mert majd úgy jár mint az egyszeri mnypénztárak. Ezt soha nem bocsátom meg, legalább volt egy illuzió hogy talán lesz valamennyi nyugdíjam...De mostmár..
En is maradtam magannyugdijpenztar-tag te is maradhattal volna.
Erről szól az egész oktatásunk. Fehér ló fia, Lehel kürtje és egyebek... Okosban előrébb jutni... Pedig nem így kéne
"Kellene egy hozzáértő kormány, aki nem teszi még jobban tönkre a gazdaságot és ezáltal az embereket is. Kellene egy érettebb társadalom"
22-es csapdája.
Ha történetesen felállna egy szakértői kormány, az éretlen társadalom az első adandó alkalommal leváltaná. Vö. azért dilettáns minden kormány nálunk, mert az újraválasztásra játszik és nem az ország előbbre jutására.
A helyzetet súlyosbítja, mikor egyes kormányok direkt tartják minél nagyobb fokú éretlenségben a társadalmat, pont azért, hogy nehogy elkezdjen "felvilágosodni", és esetleg elforduljon tőle.
Persze, hogy leváltaná, mivel a nagyobbik részüknek tökéletesten jó a jelenlegi rendszer. Ezt viszont egy hozzáértő kormány nem hagyhatná annyiban, és ebbe bukna bele végül.
Volt valahol egy nagyon jó cikk arról, hogy a balti államokban miért van akkora gazdasági fejlődés (meg hogy a válság során is csak lassult picit a gazdaság, de nem volt recesszió).
Az volt a végkövetkeztetés, hogy amikor szétesett a SZU, akkor náluk az egész társadalom annyira gyűlölte az előző rendszert [ti. akkora elnyomás volt], hogy gyakorlatilag társadalmi konszenzus alakult ki abban, hogy most pár évig még annál is rosszabb lesz, ami most van, de az alapjaitól kezdve kell rendbe rakni mindent, hogy működjön az ország.
Ezzel szemben nálunk a legvidámabb barakk szituációban messze nem volt akkora elnyomás, mint náluk, így nálunk esélye sem volt efféle társadalmi konszenzus kialakulásának. Sőt, a mai napi erősen tartja magát a "szocializmusban minden jobb volt" nézet.
Elgondolkodtató.
Ez szerintem a jelenlegi 30 v. inkább 40+-os emberek és náluk idősebbek véleménye. Ez azért baj, mert nekik van joguk arra, hogy voksoljanak.
Akarom mondani, nekik már van joguk szavazni.
Mielőtt az "ageism" bűnébe esnél, szeretném hozzátenni, hogy a fiatalok nem érdeklődnek a politika iránt és egy részük szintén nosztalgiázik a Kádár-rendszer iránt, pedig akkor még nem is élt. Úgyhogy sajnos nem mindenről a 31-100 év közötti korosztály tehet. Tessék lázadni, tessék a pártokra szavazni 🙂
index.hu/tudomany/2013/09/18/ilyenek_a_fiatalok/
Persze, hogy nosztalgiázik, mivel a Kádár rendszerben szocializálódott szülők többsége eleve úgy neveli a gyerekét, mint ha még mindig Kádár rendszer lenne. Nem a versenyre készítik fel, hanem arra, hogy majd befejezi a sulit, kap valami munkát, aztán elvan.
Olvastam máshol ezt a cikket. 🙂
Nem azt mondom, hogy ők tehetnek róla, de ideje lenne nekik is felnőniük. A fiatalok szerint meg jobb volt a Kádár-korszakot tudjuk be a nagyszüleik agymosásának. Bizonyos kor alatt baromi könnyen manipulálható az ember, meg mindent elhisz. Ha ez párosul azzal, hogy semminek sem olvas utána, akkor kapjuk meg a felmérésben is szereplő eredményeket.
A 18+ éveseknek nincs joguk szavazni? Dehogynem! De attól félek, hogy mikor szavazásra kerül a sor, nem a fiatal-idős választóvonal mentén alakulnak a szavazatok, hanem sokkal inkább a felismeri/nem ismeri fel vonal mentén. Szándékosan nem azt írtam, hogy jól kereső/nem jól kereső, pedig meggyőződésem, hogy ez erősen befolyásolja a felismerést.
"Volt valahol egy nagyon jó cikk arról, hogy a balti államokban miért van akkora gazdasági fejlődés (meg hogy a válság során is csak lassult picit a gazdaság, de nem volt recesszió)"
Ja, mint például Lettország. De akkor miért menekülnek a lakói?
Keine Perspektiven: Lettland laufen die Einwohner davon
„Baltischer Tiger“ verliert Nachkommen
orf.at/stories/2199409/
Minden szavaddal egyetértek!!!!!
Egyszer egy társasággal söröztem, ahol a többség pedagógus (gimnáziumi tanár) volt. Természetesen előkerült a "szemét adócsaló vállalkozó" szöveg. Feltettem a kérdést, hogy ki tart közülük délutánonként magánórákat. Kiderült hogy kb. a fele (zömmel matek és nyelvtanár) minden délután 2-3 magántanítványt fogad (ez kb. 100.000 Ft/hó ám...). Majd feltettem a kérdést, hogy milyen formában adóznak utána... Néztek rám nagy bociszemekkel, hogy de ők miért adózzanak, nekik ez JÁR (!!!). És ez az értelmiségnek számító egyetemet végzett tanárok véleménye...
"ki tart közülük délutánonként magánórákat"
Érdekes, mert mindenhol azt hallani, hogy a tanárok mennyire leterheltek. Délelőtt tartják a tanórát, délután pedig javítják a dolgozatokat és felkészülnek a másnapi tanórákra. Lehet, hogy nem is? 🙂
Én azt bírom legjobban, mikor az egyik elit gimnázium nyelvtanára a másik gimnázium diákjait készíti magánórában nyelvvizsgára, a masiké meg fordítva, miközben a rendes órán olyan színvonalon tanítanak, ami önmagában nem elég a nyelvvizsgához. Végső soron nem is érdekeltek abban, hogy jobban tanítsanak a suliban, mert akkor a saját piacukat veszélyeztetnék, viszont mivel ezen iskolákba viszonylag tehetős szülők gyerekei járnak, ezért a nyelvvizsgákkal így is dicsekedhet az iskola.
"(ez kb. 100.000 Ft/hó ám…). Majd feltettem a kérdést, hogy milyen formában adóznak utána… Néztek rám nagy bociszemekkel, hogy de ők miért adózzanak, nekik ez JÁR (!!!)."
Nekem az a leghihetetlenebb, hogy még azt sem tudják, hogy - ha más vállalkozást nem űznek - a bevétel 90 százalékából (nem az egészből!!) kellene negyedévente 16 (tizenhat!!) százalékot bedobni a közösbe, plusz minimális papírmunka, amit maga is el tud végezni. Az általad említett százezerből ez 14 400 Ft, megmarad 85 600. S itt már egy pluszjövedelemről beszélünk, na és a nyugodt lelkiismeret.
Offtopic leszek: Alapíts pártot és rád fogok szavazni.
Gratuláció a közelmúlt posztjaiért, sokakra ráfér a szembesítés a való világgal.
Magyarországon ÁFAs számlát kapni kisvállalkozástól mutatványos. Egy jó része egyáltalán nem létezik cég formájában, 100%-ban fekete. Van olyan falu, ahol nem lehet számlára defektet javíttatni.
Akinek van cége, az sem feltétlenül ad számlát, hiába mondom, hogy fizetem az ÁFA-t. Ilyenkor jön az, hogy majd akkor állítja ki a számlát, ha éppen jó neki. Mármint kijön nullára az ÁFA-ja.
Nekem van egy kis Kft.-m, ezért mindig kérek számlát mindenről (ami elszámolható). De nem könnyű feladat...
Gondolatok a munkáról és a pénzről: "Tehát ha van eszed, akkor ne gyűlöld a gazdagokat, hanem könyörögj, hogy minél több legyen körülötted, mert akkor a te életszínvonalad is emelkedni fog."
Fene tudja, valahogy nem látszik a gazdagság leszivárgása.
"However, after the Great Recession which started in 2007, the share of total wealth owned by the top 1% of the population grew from 34.6% to 37.1%, and that owned by the top 20% of Americans grew from 85% to 87.7%. The Great Recession also caused a drop of 36.1% in median household wealth but a drop of only 11.1% for the top 1%, further widening the gap between the top 1% and the bottom 99%.... The economist Joseph Stiglitz argues that "Strong unions have helped to reduce inequality, whereas weaker unions have made it easier for CEOs, sometimes working with market forces that they have helped shape, to increase it."
en.wikipedia.org/
"A 2011 study by the CBO on the distribution of income in the US from 1979 to 2007 found that after federal taxes and income transfers, the top earning 1% of households gained about 275% and that the lower earning 80% had seen their share of total income in America reduced to less than half."
en.wikipedia.org/wiki/Great_Divergence_(inequality)
A főnökök és az átlagalkalmazottak fizetésének aránya:
en.wikipedia.org/wiki/File:CEO_pay_v._average_slub.png
en.wikipedia.org/wiki/File:Productivity_and_Real_Median_Family_Income_Growth_1947-2009.png
Ne a kőgazdagokat hozd példának, mert az nem fog kétszer annyit költeni ételre, vagy taxira mert van egy újabb milliárdja. Bizonyos összeg felett már tökmindegy, mennyi pénze van.
A CEO/átlagmunkás fizetése ábrát is nézted? 1969-ben kb. 30-szoros volt a különbség, 1999-ben már 300-szoros. Ez ugye abból adódik, hogy 30 év alatt tízszer szebb, okosabb, hatékonyabb igazgatókat választottak? 🙂
Nem lett a CEO annyiszor szebb, okosabb stb. Viszont gyanítom, hogy pl. az általa irányított cég Amerikából kilépett a világpiacra és amit korábban csak Amerikában gyártott amerikai bérek mellett, azt most már a világon sok helyen gyártja az amerikai bérek töredékéért. Nemhogy kontrollálni tudta a béreket, hanem a gyártás külföldre költöztetésével még csökkenteni is tudta. Ugyanakkor már nem csak Amerikában, hanem világszerte ad el. Szerintem ez önmagában megmagyarázhatja az olló nyílásának egy részét. Mindet aligha. Ahhoz talán a manipulációk is kellhettek.
Ami a CEO-kat illeti, a nagy multiknál élén lévők között nagyon sok a tehetségtelen ember, és ez azért van, mert az angolszász országokban jellemző a tulajdonosi szerkezet elaprózódása, így aztán a tulajdonosok nincsenek elég ráhatással a vállalat vezetésére, így aztán időnként eszméletlen nagy elkúrások vannak, sok esetben ráadásul aki okozta, az már rég más vállalat élén van.
A technikai fejlődés hatékonyságnövelő hatását a CEO-k teszik zsebre?
A számlázással kapcsolatban azt azért megjegyzem, hogy tőlem még sosem kérdeztek ilyet, hogy számlával vagy nélküle, hanem vagy adtak, vagy nem adtak számlát, egyszer szüleimnek egy adásvétel kapcsán az ügyvéd nem akart, anyám meg rámordult, hogy adjon, de nem kért többet, miután adott, egyébként elég sokat kért.
De tegyük fel, hogy van ilyen. Nos, közgazdaságtanilag még ebben az esetben is téves a következtetésed. Ugyanis még ha számlával többet, nélküle kevesebbet kér, akkor is versenyelőnybe kerül az a mesterember, aki hajlandó erre, ennek a versenyelőnynek meg ugyanúgy értéke van, mint annak, amennyit még megspórol (hiszen nem csak áfát kell fizetnie), ha nem ad számlát, méghozzá nem kevés értéke, hiszen legalább az áfával olcsóbb tud lenni, ha nettóban ugyanannyiért vállalja, mint más. Folyt.
Ettől persze még igazad van abban, hogy ha nem kérünk számlát, nem kérünk blokkot, akár csak szemet is hunyunk felette, akkor már erkölcsi szempontból mi is felelősek vagyunk az adócsalásért, jogilag egyébként itthon nem. Volt olyan ország, ahol próbálkoztak azzal, hogy a bolt kijáratánál az adóellenőröknek mutatta a vevő a blokkot, ha nem volt, akkor a vevő kapott büntetést. Hatékony volt, de nagy felháborodást kellett, így abbamaradt. Én egyébként a teljesen elektronikus pénzforgalomra való áttérést találom jó megoldásnak, észtek például erre mennek, a mi kormányunk viszont éppen az ellenkező irányba, de itthon egyébként pártállástól függetlenül sok az adócsaló a politikai körökben, szóval nem is csodálom...
Na igen. Az, hogy kiskerben nem kap az ember számlát, az megszokott dolog. De attól az én agyam is ledobja a szíjat, mikor az ügyvéd nem ad számlát. Nem sok dolgom volt még ügyvéddel, de eddig egyiknél sem volt természetes, hogy számlát adjon.
Lehet, hogy én vagyok naiv, de efelett én nem nagyon tudok napirendre térni....
Én nem is értem, hogy az ilyet miért ne lehetne egyszerűen ellenőrizni? Hiszen egy adásvételnél simán ott van az adatbázisban, hogy XY ügyvéd csinálta, ugyanakkor ez a tétel a könyvelésében meg sem jelenik.
Egyébként a házi dolgok javítása is ellenőrizhető lenne, csak azt kellene elérni, hogy valamilyen okból érdekelt legyen az ember abban, hogy megtartsa a számlát, ha már az kevés, hogy a számlával a kezében reklamáljon ha kiderül, hogy rossz a munka. Pl. ha kötelező lenne a javítási napló a beépített dolgokról, számlákkal igazolva.
Eddig 3x volt dolgom ügyvéddel. Ebből 2 eset ugyanazzal az ügyvéddel. Ebből az első, amikor én is benne voltam: Mikor látta, hogy a családtagok között már harmadszor cserél gazdát ugyanaz a lakás, akkor azt mondta, hogy ezen a lakáson már annyit keresett, hogy ezt a megbízást ingyen megcsinálja. Így nem kellett fizetnünk és számlát sem kaptunk, mégis örültünk. Pár évvel később ismét lakásvásárlás témában kértük a szolgálatait. Jól megcsinálta, kérés nélkül megkaptuk a számlát, kifizettük és még mindig boldogan élünk. És a jövőben is először hozzá fordulnánk.
A harmadik eset egy másik ügyvédnél volt. Megcsinálta a szerződést, kiszámlázta, mi meg kifizettük.
Remélem, ez minden ügyvédnél alap.
Hahhah:-)
Van egy nagynevű ismert ügyvéd,az ügyek tömkelegét kapja,ügyvédi kamarából kizárták,ezért egy másik kollega neve alatt fut minden,,de mivel állandóan fullrészeg ezért egy kezdő ismeretlen valaki intéz mindent.
Na?
Krisztián. Egy konstruktív javaslat a megoldásra.Alapfokú pénzügyi képzés minden állam polgárnak,plusz vállalkozói ismeretek.
Ezek nagyon jó ötletek, mind a kettő hasznos lehetne az alapfokú oktatásban.
Én inkább a középfokúba tenném, hogy ne felejtse el mire kikerül az iskolából. Persze akkor mikor tanulják meg azok, akik nem jutnak el érettségiig.
Egyrészt én is így gondolom, hogy jó lenne a pénzügyi oktatás a közoktatásban, másrészt nagyon sok pénzügy vagy pénzügy-számvitel szakot végzett ember is hülye a személyes pénzügyekhez.
Mint mindig, most is azt írom, hogy igazad van. De 😀
Pl. német melós. Ha ott akar élni, szaktudás kell. Viszont egy-két évre kimennek, majd hazajönnek, máris jobb életük van.
Trükköző boltos, minimálbéres.
Szerintem az a baj, hogy túl sok adót fizetnek. Ugye pár éve megszüntették az adójóváírást, 70 helyett máris 60 ezret kerestek az emberek, ha van gyerek, valamit vissza tudtak igényelni. A hozzá nem értő, semmit nem dolgozó igazgató fél millás fizetése meg növekedett...
Vagy az őstermelőivel is sokat lehet mutyizni. Ha nagyban csinálod. Mint az adócsaló állampapír. Itt csak az szakít nagyot, aki közel van a fazékhoz.
Melyik adó nem nőtt? A társasági... na vajon miért?
Ilyen vezetés mellett esély sincs a javulásra.
Ha nem mondták volna hogy válság van, én nem is vettem volna észre.
Igen, sok a hülye, sok a csaló, a becsületes meg megszívja.
A helyes hozzáállás: a leszarom módszer...
,,Jézus csak annyit mondott, tökre igazatok van srácok, hiszen megszegte a törvényt. Nosza, aki közületek nem sáros, az dobja rá az első követ. Nagy csönd támadt, majd a farizeusok a “lelkiismeretüktől vádoltatván” egyenként eloldalogtak.''
A gond az, hogy itt hozzá is vágnának jó pár követ.
Nem tudom ki tudom-e fejezni. Az igazságérzetről van itt szó. Emellé jön, hogy ha más csal, ne én szívjam már meg, ha lehet, hisz ő is csinálja.
Maga a probléma igazolja valamilyen szinten az igazát. Igen, az már tényleg túlzás ha minimálbérre vesz fel hitelt új autóra, nyaralásra, meg tv-re.
Példa: amíg én azt látom, hogy a főnököm rajtam spórol, pl. munkaruhán, fizetésen, túlóra ki nem fizetésén, addig én sem fogok teljes erőmből dolgozni, így kárpótolva érzem magam valamilyen szinten. Na most ha elmegyek más munkahelyre, ahol a főnök jó bért ad, tisztes körülményeket biztosít, szívesen dolgozom.
Mindenben egyetértek Kiszámoló írásával, gratulálok a cikkhez!
Én alapvetően egyetértek a szemléletmóddal, de...
a vállalkozói létben nem (csak) az a biznisz, hogy kéz kezet mos alapon az ügyfél megspórol némi áfát a vállalkozó meg a bevétel eltitkolásával egyéb adónemeket. A papíron vállalkozónak szinte nincs is saját csak céges élete. Minimálbérből tengeti a napjait, lakása nincs (csak irodája) az autója szinten cégtulajdon. Ebből következően a benzinköltséget és a rezsit simán leírja az adóból. Azaz: sokkal kevesebbel járul hozzá a közös költségekhez mint mondjuk egy bérből élő csoportvezető miközben 5x olyan jól él és a szolgáltatásokat ugyan úgy igénybe veszi. (De hát gondolom ezt Neked kár magyarázni, Te is tudod, hogy amit írtál az csúsztatás.)
Igen? S egy nem csak papíron vállalkozó a sok elcsalt adó mellett hányszorosát fizeti be adóba, mint a 100 ezret kereső alkalmazott?
Tízszeresét? Hússzorosát? Százszorosát?
Kiér hamarabb hozzá a mentő, vagy a rendőr?
Egyébként ha ennyivel jobb, miért nem vagy te is papíron vállalkozó? 🙂
"Tízszeresét? Hússzorosát? Százszorosát?"
Phhff 😛
Barátom én alkalmazottként is az átlag ötszörösét keresem és az után adózom...
Mielőtt azt gondolnád, hogy panaszkodom.
"a vállalkozói létben [...] sokkal kevesebbel járul hozzá a közös költségekhez [...] miközben 5x olyan jól él és a szolgáltatásokat ugyan úgy igénybe veszi"
Akkor most gondolj bele, hogy a Ti cégetek tulajdonosa mint vállalkozó), miért is rakna kevesebbet az állam kasszájába mint a Te utánad fizetett járulékok? Gondolom nem egyedül vagy a cégnél, hanem még másik x alkalmazott után is kifizeti az átlagbért meghaladó fizetéseitek járulékait (plusz a saját maga után fizette járulékok, plusz a cég adói). Nah, ha csak ezt nézed, ki is rak többet a közösbe? Te vagy Ő? Erről beszél Kiszámoló!!
És akkor is ha leírja reszit, ha leírja a benzint, vagy akármi mást is, ne irigykedj (hogy megkapja ugyanazt a szolgáltatást mint Te) hanem légy hálás hogy ő van, Téged alkalmaz és Neked az átlagbér ötszörösét ki tudja fizetni. Így is ő rak többet a közösbe, ennélfogva joggal élhet 5x jobban.
Ifjú koromban azt gondoltam, rendben van, ha mások lopnak, amíg nekem is van lehetőségem lopni.
Ma már nem egészen így gondolom.
Az se stimmel egészen, hogy a másik vagyona tőlem független. Ez legfeljebb akkor lehetne igaz, ha az erőforrások kimeríthetetlenek lennének. Ahol az erőforrások korlátozottak, ott ami a másé, az már nem lehet az enyém, ezért nem teljesen közömbös nekem, hogyan jutott hozzá.
A piaci logika mindenhatósága is inkább hit, mint tény.
De hogy konstruktív is legyek: amíg a törvények kikényszerítése balkáni (urambátyám) alapon működik, addig egyetlen vállalkozó sem tud eltekinteni az ügyeskedés versenyelőnyétől. Tétje kell legyen az adócsalásnak, akkor lesz változás.
Azert ne vagj rogton vallakozasba, mert meg fogsz lepodni. Pl. .cegautoadot kell fizetni (kb. 15 eFt / ho), a rezsinek csak egy bizinyos szazalekat irhatja le, azonkivul ha a sajat lakasaban, hazaban van a telephelye, irodaja, meg asszem' valamilyen ingatlan, vagy epitmenyadot is kell fizetni.
Azt se felejtsuk el, hogyha tobb uzemanyagot vesz, tobb aramot, gazt hasznal, akkor aranyosan noveli az allam bevetelet, mert a vasarlasai utan tobb jovedeki ado, afa, stb befizetesi kotelezettseg keletkezik.
Ha nem jol irtam valamit, majd kijavitanak, csak azt akartam erzekeltetni, tobb ez az egyszer egytol.
ez így volt 10-15 éve. A 'zemberek akkor megtanulták, aztán olyanok mint az elefánt. Nyilván, egy vállalkozó ma is sok privát kiadást el tud költségelni, de aki az általad leírt módszerrel próbálkozik, az csak az első ellenőrzésig húzza. Mondjk ha szerencsés az lehet pár jó év de aztán?
Más... a tanárok és orvosok problémáját simán munkaerőpiaci kérdéssé degradálni... meggondolatlanság. Ha a piac kell, hogy megoldja pl. az oktatást akkor olyan megoldás fog születni, hogy a "jó" tanárok jó pénzért fognak oktatni a magániskolában (kizárólag a jobb környékeken mert máshol nem lesz rá kereslet) az állami iskolában meg gyermekfelügyeletté fog silányulni az oktatás. Ennek idővel az lesz a következménye a szegényebb sorba születő fiatalok számára nem lesz kitörési lehetőség és visszajönnek az 1800-as évek társadalmi viszonyai.
Egészségügy detto...
Az a gond, hogy te egy társadalmi problémát kérsz rajtam számon, amiről én egy szót sem szóltam, kizárólag a személyes problémáról. Ezért írtam, hogy ha nem tudod megreformálni a rendszert, akkor oldd meg a személyes életedet.
Az 500 ezer külföldre ment magyar is komoly társadalmi probléma, de egyéni szinten lehet jó megoldás.
Igen de némelyik tanár és orvos azért nem oldja meg a saját helyzetét, mert elhivatott és felelősségtudata van. Ezért tisztelet járna nekik, te pedig simán tehetetlen gyáva embereknek állítod be őket, akik csak azért nem javítanak a sorsukon mert kényelmes a langyos víz...
Nem, ebben igazad van, van aki elhivatásból csinálja és ez neki fontosabb, mint a pénz. Az ilyen embernek kiegészítő pénzt kell találnia, hogy tudja azt csinálni, amit szeret.
De ez talán 1-2%.
Itt is vannak olyan hozzászólások, akik tanárok akartak maradni és sikerült nekik.
Pl. Okoska írta:
"Közalkalmazottként is meg lehet csinálni hogy jobban keressek! Továbbképeztem magam. Egyszakos bölcsészként kezdtem tanítani magyart. Hozzátanultam az évek során egy nyelvszakot és a gyógypedagógiát. Ma a főállásom mellett van mellékállás egy magánoviban, plusz a magántanítványok. Minden számlàra mielőtt belémkötnétek:) Megkeresem a multis fizetést és imádom amit csinálok!!!"
Az elhivatottság és feleősségtudat még nem zárja ki, hogy - ha elégedtlen a suliban kapott pénzzel - segítsen magán. Lásd magánórák. Valaki írta föntebb, és én is személyes tapasztalatból láttam, tanár házaspárt, három gyerek, gyönyörű családi házban. Délutánonként mindeketten magánórákat adtak. Az eltitkolt jövedelmről most ne beszéljünk, lényeg, hogy délután, mikor hazamentek, nem a mónikasót nézték a tv-ben, hanem tettek azért, hogy több és jobb legyen nekik.
Mikor fog érződni ezeknek az embereknek a hiánya? Mind adó, mind pedig fogyasztás tekintetében. Az itt fel nem nevelt gyerekekről már nem is beszélve. Van egyáltalán bármi jövő ebben az országban, ha figyelembe vesszük azt, hogy a többség szocializmust szeretne, de egyre kevesebb az aktív és vállalkozó, akiről lehúzza állandóan a bőrt az aktuális hatalom?
1. Az ilyen helyzetek megoldására lennének az alapítványok. Ahová a problémát látó, értelmes emberek, cégek stb pénzt adnának. Hogy a tehetséges de szegény gyerekek is tanulhassanak. Egyetlen embertípussal NEM LEHET mit kezdeni: AKI NEM AKAR. Azokkal a jelenlegi rendszer is csak küzd, de minek...
Sajnos jelenleg az alapítványosdi sem működik, semmilyen szinten.(néhány látványos kivételtől eltekintve) És ez megint rajtunk is múlik. Szerintem kevesen irnak/olvasnak itt akik tényleg rendszeresen! komolyabb összeget! adakoznának. Okot/magyarázatot/ürügyet mindenki talál (én is), a tény meg akkor is ez.
Több sebtől vérzik az okfejtésed. Magyarországon is a piac diktálja az árakat. Csakhogy az bizonyos szolgáltatások vállalkozások esetén ez a piaci ár az apadásra rendeződött be. És igen igazad van, hogy a vállalkozó sem a semmiért kockázat, de van azért úgymond indokolatlan haszon is. Teszem azt a szomszédom jól megnő vállalkozó. Nem is sajnálok különösebben tőle egy petákot sem. Van három kocsija meg két háza. Amikor viszont meg akart hívni órát tartani eszébe sem jutott volna bejelenteni, mert ha ő ezt tenné csődbe menne. Szerintem meg két évvel később készülne el a harmadik háza. De biztos utánna már rendesen becsületesen fog vállalkozni... Persze az is lehet, hogy nem értettem a cikk mondanivalóját.
Nagyon jó cikk, végre valaki ki meri mondani ezeket a dolgokat. Én a mezőgazdaságban vállalkozom és küzdök. Szeretem a munkám, ami szerintem a boldogság elengedhetetlen eleme. A fenti és a korábbi cikkekhez még egy nagyon fontos dolgot szeretnék hozzáfűzni, aminek a kifejtése szintén kiverné a biztosítékot.
Az emberek nagyon nagy része egyáltalán nem is akar dolgozni. Borzasztó nehéz napszámost találni. 4-5eFt-ért már senki nem akar dolgozni egy egész napot. Persze ez nem sok pénz,de a termék eladási ára nem bír el több munkabért, akkor inkább termelek kevésbé élőmunka igényes növényeket. Szerintem a közmunka nagyon sok kárt csinál a munkaerőpiacon, mert az a réteg, akik csak kétkezi munkából tudnak megélni mennek az önkormányzatokhoz, ott nem kell megszakadni. A mezőgazdasági közmunka programok témája is megérne egy misét. Főleg ami a befektetett pénz és az árbevétel viszonyát illeti.
Én is szemesültem vele. Óránként 630Ft-ért nem akart kapálni. 3 óra után hazament üldögélni az árnyékban. Mert meleg van a napon. (Semmi olyan nem volta feladat amit magam ne csinálnék.) 3. próbáélközás után feladtam a keresést.
Pedig ha kiszorzom, a 160x630 nem annyira rossz pénz egy hónapra. Pláne nettóban. (Igen, ide kérem a köveket...) Pláne ha a semmi az alternatíva.
Ezt nem rólad mondom, mert nem ismerlek, de nem egy helyről hallottam, hogy hogyan működnek a kistelepüléseken a mezőgazdasági vállalkozások. 100%-ban feketén foglalkoztatják a környék munkanélkülivé vált embereit minimálbér feléért, fél éveket csúsznak a fizetésekkel, de mivel minden más vállalkozás már tönkrement, ezért az emberek kénytelenek ilyen vállalkozóknál dolgozni.
Ha ennyire egyszeru, akkor nem ertem, hogy miert nem valalkozik mindenki. Egyesek szerint a keplet annyi, hogy van egy valalkozo, elcsalja az adot, kihasznalja a munkasait, es el mint Marci hevesen. Ti miert nem csinaljatok ugyanezt ha ilyen egyszeru?
Ha penz kell, akkor barmelyik bank ad szabadfelhasznalasu ingatlanhitelt... Sok valalkozonak van ilyen hitele... felveheti barki az otthonara... Aztan ha nemjon be a valalkozas, akkor mehet az utcara...
Vagy ottvannak a szemelyihitelek... Ilyenje is van par valalkozonak... Hajra...
Lemeritett hitelkartya?
Szoval penzt lehet szerezni... Innen nincs kifogas... probalja ki mindenki, es utana fikazza a valalkozokat, hogy o kulonb volt... 200e nettot adott a betanitott munkasnak, es minden adot rendesen befizetett:)
Szerintem fordítsuk meg a dolgot, ha van egy ötletem, és vállalkozó akarok lenni, akkor hiába jobb az elképzelésem a konkurenciánál, én is kénytelen vagyok beállni a sorba adót csalni, mert kisvállalkozói szinten iparágon belül nagyobb súlya van az adócsalásnak, mint a koncepció életképességének. Na, ez a probléma, ezért nem nő fel elég sok sikeres startup Magyarországon (azért szerencsére akadnak kivételek).
Mondjuk a tipikusan startupos gazdasági területek nem azok a tipikus "annyi adót elcsalok hogy a konkurenciának esélye sincs" területek.
Kiszámoló, nagyon nehéz dologra vállalkoztál.
De mit is várunk egy olyan országban, ahol a parlamentben azért szólal fel valaki, hogy járjon mindenkinek alanyi jogon életjáradék?!
Nem egy nagy élmény ám ilyenekről írni, de bele kell csapni néha a lecsóba, hátha néhány száz vagy ezer embert legalább elgondolkodtat a probléma felvetése.
"De mit is várunk egy olyan országban, ahol a parlamentben azért szólal fel valaki, hogy járjon mindenkinek alanyi jogon életjáradék?!"
Miről van szó? Erről nem olvastam. Tudtok linkelni cikket (vagy ha az nem volt, akkor azt, ahonnan tudjátok)?
Szerinte már így sokkal többet foglalkoztál a témafejtegetéssel, mint amennyit megérdemelt volna ez a téma. Közben Ukrajna az államcsőd felé halad, amit az OTP részvények is megsínylenek majd.
Miklós, már a többedik posztodban futod az ámokot, szeretném megkérdezni miért?
A posztjaid inkorrektek.
[A vállalkozók nem pusztán szívjóságból sértik a törvényt és fizetnek zsebbe a munkavállalóiknak, hanem azért, mert nettó 170 ezer forint értékű munkaerőhöz akarnak hozzájutni, de fehéren ezt már nem tudják kitermelni. Szobafestő ugyanaz a történet, majdnem négyszázezerért esetleg nem lenne megrendelése.]
A posztjaid elfogultak.
[Nem csak azt írtad, hogy: "talán egy picit mégis te is tehetsz arról, hogy mit érsz el az életben", hanem azt is, hogy:
"Van egy szűk réteg, aki azon küzd, hogy vigye valamire és amikor már több munkája van, mint amit elbír, munkát biztosít másoknak is. A pénzét kockáztatva és az emberekkel bajlódva ad másnak munkát. Ezt a szűk réteget hívjuk vállalkozóknak.
Aztán van a tömeg, amelyik elvárja, hogy eltartsák, hogy adjanak nekik megélhetést és kényelmes életet. Az életét csak úgy tudja elképzelni, hogy valaki támogatja őt a megélhetésben, ezért hajlandó neki dolgozni cserébe."
Ez utóbbiak közé tartoznak többek között, az orvosod, a tanárod, a buszod vezetője, Messi a Barcelonából és még sok milliárd ember. Vannak akik életük végéig tanulnak, vannak akik felelős döntéseket hoznak pénzről, életről, halálról, vannak akik csak felmossák a követ utánad, amikor öreg korodban magad alá piszkítasz. És ők is emberekkel bajlódva és küszködve, hogy vigyék valamire.]
A posztjaid indulatosak és lekezelők.
["Meglepődtem volna, ha az előző bejegyzést a munkád és a jövedelmed kapcsolatáról mindenki megértette volna. Ennél kategóriákkal egyszerűbb dolgokat nem képes feldolgozni az emberek jelentős hányada." Ha a harmadik (vagy negyedik?) posztodat írod ugyanarról és még mindig nem megy át az üzenet, akkor biztos, hogy kizárólag a fogadó oldal a hibás?]
Ezidáig körültekintő ás alapos, szakmailag magas színvonalú, élvezetes stílusoddal szereztél megérdemelt elismerést. Mi visz rá, hogy önként és dalolva amortizáld jól felépített tekintélyedet?
1. De az alkalmazott is örömmel megy bele abba hogy szürkén foglalkoztassák magasabb fizetésért, ezek után mire fel fikázza a vállalkozókat? És a legtöbben örömmel mondanak le arról hogy a szobafestő adózzon ha cserébe olcsóbban végzi el a munkát, inkább nem adja oda a több ezer-tízezer-százezer forintot hogy abból áfabefizetés ergo adózás legyen, ezek után mire fel fikázzák a vállalkozókat?
2. Ha valakinek nem tetszik hogy megalázóan alacsony bérért mossa fel a követ Miklós után akkor az váltsa ki a vállalkozói igazolványát és önmagát menedzselve piaci alapon mutassa meg hogy tisztes profitot is lehet szerezni abból hogy felmossa a követ Miklós után. Ha meg úgy érzi hogy nincs meg ehhez a megfelelő kvalitása és elszántsága akkor mire fel fikázza a vállalkozókat?
3. Tapasztalatból mondom hogy jellemzően a "készülékben" van a hiba.
Ha mar ilyen magabiztos vagy: tevedsz, nem amortizal semmit, sot.
A velemenyedet altalanos igazsagkent leirni nagykepuseg.
Nagyon tetszenek ilyen és ehhez hasonló cikkeid, remélem a sok negatív komment nem veszi el a kedved az esetleges folytatástól. Nehéz dolog bevallani, hogy mi vagyunk a felelősek a saját sorsunkért és az önsajnálat az egyik legnagyobb csapda az életben... Jó lenne ha az örökké panaszkodó "magyarországonmindensz*ramimegnemazjárnekem" réteg is elgondolkodna egy kicsit ezen.
Ezeknek a cikkeknek a tartalmával teljes mértékben egyetértek. Teljesen logikus és egyértelmű bennük az okfejtés. Szerintem, akik a vállalkozókat szidják, egyszerűen irigyek. Engem csak az irritál nagyon, hogy a tűz közelében lévő vállalkozók százmilliós pályázati pénzeket kapnak részben az én adómból és ennek nagy részét a saját zsebükre elcsalják. De ez inkább politikai téma és semmi köze a cikkhez.
U.i: multinál taposom én is a malmot és bevallom, néha én is irigykedem, de pontosan ahogy a cikkben van, rajtam áll, hogy változtatok-e ezen.
Tökéletesen egyetértek az írással. Még manapság is lehet sok szakon ingyen diplomát szerezni. Csak szorgalmasan és kitartóan kell tanulni, akár munka mellett is. Mindenki a saját sorsának a kovácsa. Persze amikor ilyet mondok olyan családtagoknak, akik nehezen tudnak megélni, mert nem találnak munkát, azt mondják, nem lehet mindenki olyan szorgalmas mint én...és persze másokat hibáztatnak, a rendszert, a kormányt, stb.
"nem lehet mindenki olyan szorgalmas mint én"
Pedig szorgalmas az pont lehetne. Mert ez igazából csak rajtuk múlik.
A magyarok szeretik azt kiemelni, hogy milyen tehetséges nemzet vagyunk. Csak az a baj, hogy a tehetség nem sokat ér szorgalom nélkül.
Nehogy kiirtsd a hozzaszolasokat, gyakran szorakoztatobbak mint maga a cikk. Persze, csak a sirankozas folyik meg az onsajnalat, meg beszolnak kemenyen, mert az olyan jol esik. Ne kapd fel a vizet, en tanar koromban (104e netto)mindig bejelentettem az elso oran, hogy lehet nyugodtan utalni, mindenki gondol amit akar, senki helyett nem fogok megtanulni semmit. Tanulni tanul aki akar, a tobbi viselje a kovetkezmenyeit, en szoltam.
Szoval, meg tobb ilyen cikket kerek. 🙂
Á, az örök téma, az élet értelme keresésének földhözragadt verziója. 😉
Bizony belenyúltál a tutiba. Mindig élvezettel olvasom a boldogulási formák viszonyának újabb megfogalmazásait, köszönet érte. Jól is teszed, ha nem vársz túl sok megértést ennyire magas szinten.
Sejtem, miért adtad erre a sorozatra most a fejed. Mérnökhallgató vagyok, és eddig azt céloztam tanulmányaimmal, hogy a versenyszférában kiszemelt, viszonylag stabil jövendő állásomat elérjem. De úgy fél éve úgy érzem ez kevés, ezért vállalkoznom (is) kell.
Nehéz volt belátnom, hogy jobban járok, ha vállalkozok. Ami viszont még nehezebb, és még mindig a frászt hozza rám, miközben elkezdem első ötleteim köré felépíteni a működés alapjait, egyelőre egyetemi forrásokból, hogy mennyi mindent kell tanulni, mennyi mindennel kell szakítani, és mennyi mindent kell kockáztatni.
A bennem élő, általad ebben a sorozatban ekézett kisembernek hányingere van attól, hogy lényegében tengernyi energiát fektetek boszorkányos tanok magamévá tételébe. Pedig még a vállalkozásom kezdetéről sem lehet beszélni, és elvileg bírom a fiatalság energiáját és lázadását is.
Szerintem ez a helyzet nagyon hasonló a tanácsadásaid szembesítései (cigi, autó, vackok, fölösleges óriás ház) során tapasztalt ellenálláshoz. Talán épp egy ilyen alkalommal borult ki nálad a bili.
Megpróbálom most kicsit kiegészíteni Kiszámoló mondandóját.
A gyakorlatban rengeteg különbség van egy egészséges család/háztartás vezetése és egy vállalkozás vezetése között. Viszont az elvek nagyon hasonlóak. Aki fél vállalkozni, hogy többre vigye, fogadja meg Kiszámoló legalább néhány háztartási tanácsát, és tegye rendbe lelke otthonát. Abba már sokat fektetett, kár lenne veszni hagyni, ha van megoldás.
És most jön az igazi boszorkányság.
Én megtettem a fentit. Kezembe vettem a családi adósságok, öröklési viták, egyéb jogi ügyek, közműügyek, és egyéb válogatott családon belüli ügyek problémáját. Rengeteg energiám ment rá, sajnálom is, mert elcsúszott miatta a karrierépítésem.
De két dolgot nyertem vele. Stabilabb otthont, ami miatt kevesebbet kell aggódnom, koncentrálhatok másra, és azt az irányítási-problémamegoldási szemléletet, amivel egy vállalkozó összetartja üzletét.
Meseszerűnek tűnhet a dolog. Nyilván ami nekem működik, másnak nem fog, de valami más igen. Azt kell észrevenni, hogy az a sok hibás hozzáállás, amit Kiszámoló ebben a sorozatban leírt, nem csak indokolatlan feszültséget kelt különböző utat bejárt emberek között. Hanem a tétlenek elől örökre el is rejti a változtatás lehetőségeit.
Kifogásokból nem lehet megélni, a "Hogyan?" megválaszolásából viszont igen.
Szia Kiszamolo!
Én nagyon szeretem a blogod! Már javasoltam is pár gimnazista családtagjainak, hogy kövessenek, ha értelmes dolgokat akarnak olvasni a pénzügyekről.
Egyikük, kérdezte, hogy miért nem ezt tanulják matekórán, vagy miért nincs ilyen tantárgy, hogy pénzügyi ismeret.
Mondtam, hogy hívjanak meg téged előadni osztfonoki órára. 🙂
Remélem jelentkeznek nálad!
Tisztára szociológiai felmérések ezek a posztok. A kommentekből nagyon szépen kirajzolódik a mai Magyarország és jelenlegi gondolkodásmód, ami szerintem nagyon nem változott a szocializmus óta sokat. Van egy szűk réteg, aki objektíven képes nézni a helyzetét, logikus döntéseket képes meghozni, és vállalni azok következményeit. A nagy többség meg csak panaszkodik, kifogásokat keres és mindenki mást hibáztat a helyzetéért, csak saját magáról feledkezik meg ilyenkor.
Én nem csalok adót, bezzeg a mocskos vállalkozó, ja ha nem adok számlát az is adócsalás???
Én becsületesen, keményen dolgozok, ja ha óránként 10-20 percet cigizek, meg a Barátok köztöt beszélem meg a kollégákkal az nem munka???
A politikusok meg ellopják az országot, ja hogy én választottam őket???
Más szemében meglátja a szálkát, a magáéban a gerendát sem veszi észre.
Nagyon jó cikk még sok ilyet, hátha változik valami.
Én tovább megyek, szerintem nem kell munkahelyet váltani (feltétlen és azonnal).
Szerintem csak az ember gondolkodásmódját kell jellemzően leváltani.
Én akkor szoktam hideget-meleget kapni, mikor arról beszélek, hogy sokkal boldogabban élhetnének az emberek, és csak annyit kéne tenni, hogy a gondolkodásukon igazítanak.
Konkrétan képesek lennének a megelégedettségre. A gondok gyökere ugyanis nem az, hogy keveset keresnek. Hanem az, hogy elégedetlenek.
És az a helyzet, hogy a legtöbb elégedetlen ember akkor sem lesz elégedett, ha esetleg kicsit (vagy nagyon) több pénzt keres, mert mondjuk tudott munkahelyet váltani.
Szóval én baromira egyetértek kiszámolóval, ha nem vagy elégedett azzal, ami van, változtass rajta, csak ezt a változtatást a saját fejedben kezd meg.
Szerintem is elég egyoldalú a szemlélet. Ahogy azoknak sincs igaza, akik várják a sült galambot, sajnos a szerzőnek sem. Szó volt itt pl. a multikről. Az megvan mennyit adóznak ők? És ha te csinálnád ugyanezt? Egy multi ha jól emlékszem az adó felét sem fizeti be a különböző kedvezmények miatt, hogy az adócsalásról - amit ilyen szinten adóoptimalizálásnak hívnak - ne is beszéljünk. Nem magyar példa, de most bukik(?) 40 milliárd(!) $ -t egy "adóoptimizáláson" a brit állam. Persze ilyen összeg ott is fáj, lehet tesznek ellene valamit. Az emberek/cégek túl vannak adóztatva azért (legyünk optimisták), hogy egy pazarló államot fenntartsunk. És igen, csalni fogok hogy rendese(bbe)n megéljek. De én elcsalok 2 millióból valamennyit, de mennyit is tud elcsalni valaki 100 millióból? Netán ha közpénzt nézünk milliárdokból? Persze sok kicsi sokra megy, de talán előbb a nagy csalókat kellene megfogni
Van egy másik példázat is, ami illik ide:
Öreg tanítómester ül tanítványával a városkapuban, arra megy egy vándor, és kérdi:
- Mester, messziről jöttem, milyen emberek élnek ebben a városban?
- Fiam, felétek milyen emberek élnek?
- Mind számító, csaló, hazug ember, ezért is jöttem el.
- Hát fiam, sajnos ebben a városban is ilyen emberek élnek.
Még aznap arra jár egy másik vándor, és az is kérdi ugyanezt, mire a mester visszakérdez.
- Felénk barátságos, segítőkész, kedves emberek élnek.
- Na, fiam, itt is ugyanilyen embereket fogsz találni.
Elmehetsz akárhova,akármilyen munkahelyre,országra,ha a fejedben nincs rend,ha nem tud elég lenni, ami van,sehol sem lesz jó.
Vagy a mester még sohasem járt a városkapun belül. 😀
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy ne akarjunk többet, mert az viszi előre az embert.
De ha állandóan csak nyavajgunk, hogy semmi sem jó, semmire sem elég, egyrészt boldogtalanok leszünk, másrészt ha több lesz, se lesz jó.
Az emberek képtelenek örülni annak, hogy van ház a fejük felett (akármekkora és akármilyen is),van családja, egészséges gyerekei, szerető (jobb esetben,de ha nem, arról is tehet) férje/felesége,munkája! van mit enni minden nap.
Gondolatjátéknak jó, próbálja ki mindenki, mi lenne, ha holnap csak az maradna meg, amiért eddig hálát adott? tudsz-e hálás lenni azért, amid van?
Ha azért sem tudsz, akkor milyen alapon vársz többet?
Csak azért,mert én azt látom,h azok nyavajognak a legtöbbet,akiknek egyébként annyira nem (lenne) rossz,ha értékelnék azt, amijük van...
A tanári fizetéseket illetően azért nem csak USA-beli, hanem finnországi példát is lehetne hozni.
Azt is kiszámolhatná már valaki, hogy 10-20 éves távon mibe kerül a társadalomnak, hogy tehetséges, gyerekszerető emberek nem tanárként helyezkednek el.
Természetesen ki lett számolva, ezért nem jó "üzlet" ha valaki fiatalon meghal. Ezt az összeget mostanában nem láttam, de olyant igen hogy egy gyerek 20-30 millióba van a szülőknek. Ebbe benne van a ráköltött pénz is, meg az idő is amit vele foglalkoztak.
Engem egy dolog dűhít ebben az országban, és ez nyilván az adócsalással összeköthető. Kimegy az ember Bécsbe, és a BMW Audik Mercedesek sorförjei 40 év körüli manager emberek. Akiken látszik, hogy tanultak, és értenek valamihez. Magyarországon, és főleg Budapesten ezeknek az autóknak a tulajdonosai 80%-ban kopasz nagydarab tanulatlan buta emberek. Akiknek minden mindegy volt (értsd. a semmit nem nehéz kockáztatni) és belefogtak valami adócsaló bizniszbe. (biztosítás csalás, sikkasztás, fenyegetés, drog, kurvák, éjszakai élet, stb...lásd. mi folyt a hajógyári szigeten évtizedekig..az emberi élet sem számított)Nyilván erre senki normál elméjű ember nem mondja, hogy tessék lehet őket követni, ha nem tetszik a jelenlegi életszínvonalad. Míg mondjuk Bécsben ez jól müködik.
Ezt leszámítva, teljesen egyetértek a cikkel. Szerencsére itthon is van jó példa és őket kell követni!!!
Mondjuk ebben az is benne van, hogy itthon a jól kereső értelmiségiek pont amiatt nem vesznek ilyen autókat, mert a vazze vállalkozó státuszt sugallja, míg Németországban nem.
Egyébként Németországban meg több török vendégmunkásoknak jóval nagyobb arányának van ilyen kocsija, még ha jellemzően régi, de ők ettől érzik magukat gazdagnak, holott sokuk a wc-t pucolja.
Ugye itt most nem az osztrak hammeres rendorgyilkosra gondolsz?
CSAK RÖVIDEN: az embereket lehet vállalkozókra, (köz)alkalmazottakra, stb. osztani, de aza lényeg, hogy melyiküknek van LEHETŐSÉEGE az adó befizetéseit MANIPULÁLNI! Tőlem levonják, sokan meg elcsalják!!!!!!!!!!
"Ha meg megkérdezi a vállalkozó, hogy 110 ezret szeretnél keresni rendesen bejelentve, vagy nekem mindegy mert nekem ugyanannyiba kerül, kaphatsz 170 ezret"
Melyik bolygón is van ez? Ja, Budapesten?
Békés megyei körkép: Vállalkozó, munkaadó: eleve be sem jelent, de a többletet nem adja oda, ha tetszik, tetszik, ha nem ... nem tudsz máshova elmenni dolgozni...., mert az az egy munkahely van, amit hangsúlyozom már továbbképzetten stb.! kaphatsz meg.
Szobafestő, asztalos stb.: fel sem merül, hogy számlát ad Ha kérsz, hülyének néz és azt mondja, hogy nem ad. Mit csinálsz? 5-ből 5 ezt mondja, több nincs.
Na, ezzel a réteggel kellene kezdeni valamit ebben az állóvízben.
"nem tudsz máshova elmenni dolgozni…" - Miért?
Kiszámoló szerintem fontos dolgot üzen: mindig tudsz dönteni, változtatni. Szeretettel várunk a Budapest-bolygón, vagy a Bécs-üstökösön akár a London-planétán, talán Egerben, Debrecenben. (példa: egy barátom mesélte, milyen félanalfabéta lepusztult filippínókkal volt együtt hajópincér a Karib-tengeren. Azoknál kis országunk 99.99%-a jobb.)
Pedig akkor is nagyon jó volt ez a cikk: //kiszamolo.hu/gondolatok-a-munkarol-es-a-penzrol/!
1 - Én is nyavalyoghatnék amiatt ami van (de nem teszem), és még sokan mások is, de semmi értelme, mert nem attól lesz jobb.
2 - És valóban, a Föld lakosságának a 80%-a azonnal szívesen cserélne a magyarokkal! Mert sok helyen nincs víz, nemhogy tiszta ivóvíz, nincs köztisztaság és egészségügyi ellátás, sem alapvető élelmiszer, és sokan nagyon fiatalon halnak meg olyan betegségekben, amelyek megelőzhetőek, és amik Európában már elő sem fordulnak. Számos helyen nincs semmiféle oktatás, még alapfokú sem, ahol írni, olvasni, számolni megtanítanák a gyerekeket. Tessék utánaolvasni, mi van az afrikai országokban és nagyon sok ázsiaiban, és hogyan él a világ lakosságának 80%-a! És nagyon örüljön mindenki annak, hogy itt él, és "csak" ezek a problémai vannak!
Tessék már észhez térni!
A közalkalmazottakkal kapcsolatban a //kiszamolo.hu/az-adocsalo-vallalkozok-es-a-kozalkalmazottak/-hez:
Aha, és akkor ki vinné a sürgősségire az embereket, és ki látná el őket, ha esetleg baj van, vagy ki szedi ki őket az égő házból, járműből? Az, hogy megmentik-e egy közeli hozzátartozód életét vagy nem (mert épp nincs rá elég közalkalmazott tűzoltó, mentős, orvos, ápoló), szerinted összemérhető a bérükkel?
Akkor az emberek leváltanák a politikusokat, akik kénytelenek lennének annyira megemelni a fentebb említettek bérét, hogy legyen elég ember a feladat ellátására.
De még egyszer: az egészségügy finanszírozása társadalmi probléma, amit társadalmi szinten kell megoldani, a cikk meg az egyénről beszél.
Szokás szerint nagyon ott van a cikk!
Ha nem fizetek adót (ÉN, bizony!), nem lesz bére a gyerekem tanárának, meg egy rakás szerencsétlenség lesz az orvosi ellátás, amit kapok. Így zárul be az egymás körbelopkodása, ami jottányit sem viszi előre az országot és például ezért is nézzük lassan a bolgárok hátsóját. (kb. négy éve volt egy adat, ami arról szólt, hogy nálunk az adózók 44%-a keres minimálbért, vagy az alatt, míg Szlovákiában ez az arány jóval 20% alatti)
Valóban egyetlen dologról írsz, de úgy tűnik, nem lehet eleget: az egyéni felelősségről.
Kevés a bérem? Rosszak a munkakörülményeim? - Hány szakszervezetbe is léptem be, vagy ha nem tetszik alapítottam újat és harcoltam ellene? Vagy inkább kiröhögtem a mozdonyvezetőket, mikor ezt tették?
Nem jók a jogszabályok? - Hány kamarában, pártban, civil szervezetben küzdök ellenük? Hány ügyemet vittem is el a bíróságig, hogy az utánam következők már ugyanezt ne szenvedjék el? Esetleg inkább megalkuvóan visszavonultam a főnök, a közmű szolgáltató, az önkormányzat elől? Még egy nyamvadt lakógyűlésre se megyek el? Akkor mitől lenne jobb holnap, mitől ne követnék el ugyanazt másnap mással, vagy akár velem újra?.
Hát az ilyen kérdésekre kellene tudnom helyes választ adni és ha sikerült, hát akkor már aligha Kiszámoló, vagy a ZorbánGyurcsány lesz a hibás mindenért...
Mantra:
- az ÉN dolgom
- nem lesz könnyű
- egyedül nem megy
A pontjaid közül hiányzik a legfontosabb: igenis vannak olyan csoportok, akik önerőből nem tudnak kimozdulni a helyzetükből. Például:
- akik szülői támogatás híján nem tudnak teljesíteni az iskolában
- fogyatékos emberek,
- rossz gazd helyzetű térségekben élők
- gyerekket egyedül nevelők, fogyatékos vagy idős családtagot gondozók
Szerintem itt nem csak etikai, hanem hosszú távon gazdasági érdeke is a társadalomnak, hogy segítséget adjon, legalább a kezdő lépésekhez.
Most szerencsés, aki szabadon ki tudta bontakoztatni képességeit, mert nem éri hátrány neme, lakóhelye, egészségi állapota miatt.
Úgy gondolom, sokat teszel az emberekért, azzal hogy közkinccsé teszed a tudásodat és ráébresztesz embereket tanult tehetetlenségükre. De amit most az utolsó két cikkben elkezdtél, - csakis Te vagy a hibás, ha nem vagy elég sikeres - veszélyes gondolatokhoz vezet.
Ebben az esetben igazad van, a szociálisan rászorulókat, különösen a fogyatékkal élőket a társadalomnak támogatni kell, még pozitív diszkrimináció árán is.
Sokkal inkább egyébként, mint most történik.
De cikk nem nekik és nem róluk szól.
Az a baj, hogy ez a probléma nem söpörhető le azzal, hogy ez nem jön ide, nem róluk szól. Ugyanis szellemi fogyatékosok például nem úgy vannak, hogy az emberek szellemileg épekre és fogyatékosokra osztható, hanem úgy, hogy vannak szellemi képességek, és húztunk egy határt (nem egy szempontból, de ez most lényegtelen, lehet ez IQ is például), hogy alatta fogyatékkal élő, fölötte már nem az. Ha a lécet átlépők között 100%-ban alkalmazzuk a mindenki saját sorsának kovácsa elvet, akkor azok fognak legjobban nyomorogni, akik éppen átlépték a lécet.
Pl. volt egy középiskolai osztálytársam, aki kb. ez a kategória, szellemi fogyatékosnak nem mondható, de hallottam, hogy a jelenlegi munkahelyén (ahová beszervezték szülei) is rezeg a léc, mert nem lehet rábízni szinte semmilyen munkát, pedig egyébként szorgalmas hölgyről van szó, csak mindez gyenge szellemi képességekkel társul.
Tehát, akkor mi a megoldási javaslatod?
IQ-val kellene szorozni az adót, a magasabb IQ-val rendelkezők fizessenek többet?
Vagy költsön az állam többet a csökkent munkaképességűek munkahelyeinek létrehozására?
Vagy felül kellene bírálni a szellemi fogyatékos kategóriákat?
Vagy mi lenne a megoldás?
Semmi ilyesmi javaslatom nincsen, el kell fogadni, hogy nem azonos lehetőségekkel születünk, és a lehetőségeinket amennyire lehet kihasználni, de a bármit lehet, csak akarni kell az ettől még nem igaz mindenkire (mellesleg akaratban sem lehetünk egyformák).
Örülök, hogy így gondolod. De a cikked municíót ad ahhoz a -már létező és erősödő - hozzáálláshoz is, hogy a rászorulók csakis maguk tehetnek helyzetükről. Nem kell nekik segíteni, mert akarattal minden megy.
Ez hülyeség.
Azonban azzal kell segíteni őket, hogy a kiutat megtalálják és akarjanak talpra állni, ne csak a postást várják a segéllyel.
A fogyatékosok támogatása pedig minden társadalom kötelessége.
1. Szerintem kezdetnek pont elég lenne,ha a fogyatékosokon meg a HHH-sokon kívül mindenki megfogadná az itt leírtakat.
Azt azért kár lenne vitatni, hogy nagyon sokan tesznek (teszünk?) képességeinknél/lehetőségeinknél kevesebbet a boldogulás érdekében.
2. Aztán lehetne beszélni a problémásabb esetekről. Pl a fogyatékosok között is van ilyen. Konkrétan ismerek olyan személyt, aki rokkantnyugdíjasként otthon volt legalább 10 évig. Aztán most lejjebb vették a %-át, és érdekes módon el tudott menni dolgozni. Igaz, h 4 órában, kis pénzért, de a hó végére ugyanott van mint eddig. Csak most kevesebbet vesz ki a "közös"ből. Nyilván nem mindegyikük ilyen, nyilván kell nekik a támogatás, de nyilván ilyen IS VAN.
Természetesen, ez számomra is magától értetődő. Elnézést, ha ez félreérthető volt. A társadalmi szolidaritás, összefogás olyan érték, aminek szükségessége számomra is vitán felül áll. Ami pedig például adóból (is, mert nem csak pénz kérdése, tudom) teremthető meg.
Valamiért viszont úgy érzem, a panaszok nagy része nem tőlük, az igazán rászorulóktól érkezik. Mi cselekvőképesek cselekedjünk!
Itt a határok feszegetése történik, hogyan érezzük, mikor is lehet és nem lehet tenni valamit. Négy példádból egy határeset, mert költözni a rossz gazdasági térségből is lehet. Lehet többen bérelni egy lakást, osztani az utazási költségeket stb. (ózdi kollégámmal egyeztetve, saját esete alapján)
A cikkekhez gratulálok!!!
Annyit tennék hozzá, hogy ha azt az energiát, amit panaszkodásra fordítunk, azt információ gyűjtésre, ötletek kigondolására, vagy tanulásra fordítanánk, Svájcnál gazdagabb nemzet lennénk.
A kollégáim és az ismerőseim jó része hihetetlen energiákat képes mozgósítani, ha meg kell mondani, hogy valamit hogyan NEM LEHET megcsinálni. Ha ugyan ez az energia és kreativitás arra irányulna, hohg hogyan LEHET megoldani az adott feladatot, máris sikeresebbek lennénk.
Nem könnyű átállni kreatív üzemmódra, de érdemes!
Mi a véleményetek a lenti a TED-es videóról (a gazdagok nem teremtenek munkahelyeket), ami aztán a TED által nem lett megosztva, mert túl "politikai és vitatott"-nak gondolták a témát.
Itt a cikk róla és az eredeti videó: openculture.com/2012/05/the_idea_ted_didnt_consider_worth_spreading.html
és aki esetleg nem tudna angolul az megnézheti itt magyar felirattal:
youtube.com/watch?v=NT6D-P84xFY
Illetve mi a véleményetek arról, hogy egyre kevesebb kétkezi munkásra van szükség, mert gépek elvégzik a munkát (lásd Detroit pusztulása, vagy akár az itthoni tescos önkiszolgáló pénztárak) ami tök jó, tényleg, csak éppen a sok kétkezi munkásból ritkán lesz agysebész (bár már lassan a műtéteket is gépek fogják végezni), tanár, építészmérnök,jogász,informatikus,"innovátor" stb.
Vagy ezt a problémát egy igazi energiaválság meg fogja oldani és újra kaszával aratunk majd?
Nem sok új van az ötletben, a gépromboló mozgalmak ugyanettől féltek, hogy majd ha nem kell ember a szövőszék mellé, akkor ők éhen halnak.
Ezért el kell pusztítani a szövőszékeket.
Aztán nem hogy rosszabb, jobb lett nekik.
Az ipari forradalmak végül is nem azt eredményezték, hogy aztán 10-ed annyi munkaerőre lett szükség, hanem a termelés sokszorozódott helyette, ezt pedig a megteremtett fogyasztói társadalom fel is tudta szívni, később pedig a szolgáltatások szívták fel a munkaerőt. Más kérdés, hogy az ipari forradalom árnyoldala ma is megvan, csak éppen a nyomort külföldre exportálták a fejlett országok.
A mai és jövőbeli probléma nem az, hogy kevesebb munkaerőre lenne szükség, hanem az, hogy képzettebb, okosabb munkaerőre van szükség. Ezt részben a jobb oktatás orvosolhatja, de csak részben, mert aki genetikailag hülye hozzá, abból nem lesz szellemi munkás vagy jó technikus, szakmunkás, a droid munkára meg egyre kevesebb az igény.
(Én a megoldást az emberek génmanipulációjában látom, de ez máshogy is elsülhet, pl. kasztosodással.)
génmanipuláció?!
Nyilván a többi lepukkant selejtre gondolsz 🙁 , akiket a tökéletesekhez, például, ugye, hozzád kell hasonlatossá tenni. A baj, hogy mindenki más számára te az első csoportba tartozol...
Ezt így nem tudom értelmezni, beszólás akart lenni?
Ha igen, ha nem, a tévedések elkerülése végett én nem magamból indulok ki, egyébként magamat az átlagosnál kevésbé intelligensnek tartom, szóval javíts ki ha tévedek, de én nem tartanám ördögtől valónak, ha a jövő emberei jobb genetikával születnének, mint mi, még akkor sem ha ezzel "beleszólunk a természetbe".
Igen, tényleg beszólásnak látszik, ami méltatlan a bloghoz és hozzám is, úgyhogy bocs.
(A génmanipuláció szóra ugrottam. Lényeg, hogy senki sem tudhatja, mi a jó és mi nem, még ha technikailag meg is tudnánk valósítani. De mivel ennek már semmi köze a témához, hát copy, out...)
"Ezt részben a jobb oktatás orvosolhatja, de csak részben,.."
Tartok tőle, hogy ez nem szociális juttatás lesz, hanem kőkemény üzlet. Nem az alacsony IQ-jú embereket fogják felturbózni, hanem a gazdagok adnak majd le rendelést: szőke, kék, szemű kislányt szeretnénk, 170-180-as IQ-val, hízásra nem hajlamos, sportos testalkattal, abszolút hallással és beépített nyelvérzékkel.
Legfeljebb ezután már nemcsak a gyerek egyetemi tanulmányaira kell majd gyűjteni, hanem a DNS-sebészetére is 🙂
A Supermenek világában a Biciklijavító számít szuperhősnek 🙂
youtube.com/watch?v=3Zh3-ylpjSY
Én is így gondolom sajnos, mondjuk ez a dolog nem egybites, hiszen attól, hogy először csak a leggazdagabbak engedhetik meg maguknak, idővel általánossá is válhat. Amúgy meg nem a társadalmi különbségek mérséklése lenne az össztársadalmi cél, hanem az, hogy ne legyenek társadalmon kívüli egyének, akik az adott társadalomban elvégezhető legegyszerűbb munkára is alkalmatlanok, mert idővel ez lesz, már most is ez van, igaz még nem genetikai, hanem kulturális okokból.
Az embernek kepeznie kell magat, ez nem vitatott. A tarsadalom eleg sok segitseget megad mar ehez ( Gond nelkul tudsz kozepiskolat vegezni ) , igaz, lenne meg hova fejlodni. Jelenleg nagyon ugy tunik, hogy vannak olyan munkak, amiket csak nagyon sokara fogunk tudni gepekkel kivaltani. A kreativitast igenyloeknel pedig kb lehetetlennek tunik a feladat. Valamint ne feledjuk, hogy most is van piaca a kezzel festett termekeknek annak ellenere, hogy ez jelentosen megdragitja a munkat. Ha megnezzuk, akkor a mostani ketkezi melos jobban el, mint a 200 evvel ezelotti, ugyhogy a tarsadalom alsobb retegei is jol jartak.
Az energiavalsag meg egy politikai manipulacio. Valoszinuleg soha nem fog eljonni, mert nagyobb utemben tudunk felhasznalni uj energiahordozokat ( koolajtartalekaink nottek, es kozben uj alternativakat is talaltunk) , ugyhogy ez mar csak szandek kerdese.
A múltat kivetíteni a jövőre nem biztos hogy szerencsés, vagyis gépromboló mozgalmak idejében volt lehetőség más munkát végezni, de a közeljövőben ez nem biztos, hogy így lesz, hiszen hiába képzik magukat az emberek ha 80-as iqval születik valaki (sajnos elég sokan ahogy tapasztalom..) akkor nem lesz belőle agysebész (direkt sarkítok). De ha a fentebbi kommentelő által írt utópisztikus génmódosítás segítségének köszönhetően mindenkinek 200 lenne az iq-ja, akkor sem lehetne mindenki agysebész, mert egyszerűen nem lenne rá kereslet, pontosan a túlkínálat miatt.
A kézzel készített dolgokra szintén kicsi a kereslet, mivel a fogyasztók általában nem engedhetik meg maguknak ezeket a prémium termékeket. Itt most nem a kínai gyárakban kézzel összeszerelt iphonera gondolok, hanem a testre szabott öltöny, bőrcipő, bunda, őstermelői kecskesajt, mittudomén.
ördögi kör ez, de azt aki megtalálja a megoldást az közgazdasági nobeldíjra esélyesnek tartom 🙂
illetve még azt elfelejti mindenki, hogy a géprombolók idejében azaz 200 éve 1 milliárd embert élt a Földön, most meg már több mint 7 milliárd.
"De ha a fentebbi kommentelő által írt utópisztikus génmódosítás segítségének köszönhetően mindenkinek 200 lenne az iq-ja, akkor sem lehetne mindenki agysebész, mert egyszerűen nem lenne rá kereslet, pontosan a túlkínálat miatt."
Ez konkrét szakmára igaz lehet, de általában nem, mivel a kreativitást és intelligenciát igénylő munkakörök száma szinte kimeríthetetlenül bővíthető, jelenleg is inkább munkaerőhiány van a jó képességű munkaerőből.
Sajnos még nem mindenki tud gond nélkül középiskolát végezni. De azért vannak, akik küzdenek.
nyomorszeleblog.hvg.hu/2013/07/13/373-tanulmanyi-sikerek/