Az állam megvédi a termőföldeket is
Írtam pár hónapja a termőföldről, mint befektetésről (Itt tudod elolvasni: //kiszamolo.hu/a-termofold-mint-befektetes/), az abban leírtakat erősen átértékeli a földtörvény várható változása. Erről szeretnék most pár szót írni.
A miniszterelnök úr pár napja megemlítette a parlamentben, hogy megvédték a termőföldeket is. Az elmúlt két év tapasztalata alapján ilyenkor az ember gyomra némileg összeszorul, hiszen a nyugdíj-megtakarításainkat is úgy megvédték, hogy szinte egy fillér sem maradt belőle.
Sajnos a mostani megmentés is rengeteg hátránnyal jár. A hivatalos kommunikáció szerint azt szeretnék, hogy a sok gonosz befektető és nagytőkés helyett a helyi földművesek jussanak földhöz. Nem tisztünk eldönteni, hogy vajon az ország érdekeit szolgálja-e, hogy állami kényszerrel fenntartják a jelenlegi állapotot, ahol is kétmillió földtulajdonost tartanak nyilván és pont a tőkeerősebb vállalkozásokat akarják kiszorítani a piacról, akik életképessé tehetnék a magyar mezőgazdaságot.
A tervezetről zajlik a vita, minden érdekelt teljesen másként látja a dolgokat és a kormány valódi szándékát, akit érdekel a téma, keressen rá a földtörvény tervezet kifejezésre.
Nézzük meg, befektetési szempontból hogyan érinti ez a jelenlegi és jövőbeli tulajdonosokat.
A tervezet szerint előzetes engedélyhez kötik a földvásárlást, csak hivatásosan földműveléssel foglalkozó személyek vásárolhatnak majd földet, ez az eddigi potenciális tízmillió vásárlót a különböző további megkötések miatt pár tízezer főre csökkenti. Azaz nem annak adjuk majd el a földet, akinek akarjuk, hanem akinek az állam megengedi.
A jelenleg társasági formában üzemelő “nagytőkés” mezőgazdasági vállalkozások a tervezetben szereplő kötelező foglalkoztatottság és az 1200 hektár feletti rész kényszerértékesítése miatt az előzetes kalkulációk szerint mintegy 600 ezer hektárnyi földet zudítanának a piacra.
Arra a piacra, ahol a potenciális vevők száma radikálisan lecsökkenne. (A részletekért érdemes elolvasni a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége elemzését ebben a témában.)
Ez erősen átértékelné a földek értékét, várhatóan a jelenlegi tulajdonosok komoly anyagi veszteséget szenvednének el a piac ilyen arányú radikális átrendeződése miatt.
Fontos azonban figyelembe venni, hogy nem egy törvényről, csak egy tervezetről beszélünk, amelyik az eredeti szándék szerint is csak 2014-ben lépne életbe. Azonban ha most gondolkodik valaki termőföld vásárlásban, érdemes jól körüljárnia a témát és mivel egy hosszú távú befektetésről van szó, számoljon ezekkel a kilátásba helyezett változtatásokkal is.
Valódi pénzügyi tanácsadásra van szükséged, eleged van már az ügynökökből? Kattints a linkre további információért.
Szeretnél többet tudni a pénzügyekről? A hat alkalmas tanfolyamról itt találsz további információt.
Olvasd el a többi pénzügyekről szóló írást is a kiszamolo.hu oldalon.
Ha szeretnéd tudni, hogy új poszt jelent meg a blogban, jelölj be minket a facebookon:www.facebook.com/kiszamolo vagy RSS-en
Szvsz az ideális út szántóföldi gazdálkodásnál a kb. fél-1km2-es (100-200 holas) családi birtokok jelentenék. Ezek már elég nagyok ahhoz, hogy a szükséges mértékben gépesítettek legyenek és igénylik az idénymunkát is, de még kellően kicsik ahhoz, hogy a belterjes gazdálkodás előnyeit ki lehessen használni.
Kertgazdaságoknál kisebb méret is elképzelhető.
Ezek mellé kellene mág legalább néhány tucat, max pár száz állami gazdaság/mintagazdaság, ahol pl. fajtanemesítés, vetőmag-előállítás meg hasonló folyik, és amik valamilyen szinten kontrollálják és segítik a családi gazdaságok tevékenységét.
Ugyanazt a vetomagot, ugyanazt a nobenyvedo szert hasznalak, csak kevesbe hatekonyan.
Amit most a nagy mezogazdasagi cegekkel terveznek, az rosszabb mint az allamositas…