A magyar Moneymustache
Viszonylag régen ajánlottam egy amerikai bloggert, aki fiatalon elment nyugdíjba és arról (is) blogol, hogyan csinálta.
Nem sokkal később írtam egy ismerősömről, aki (számomra) nagy hirtelen elment szombatévet tartani. (Cikk itt, a folytatása itt.)
Később beszéltem vele, mondta, hogy nem ment vissza utána dolgozni, mert rájött, hogy jobb neki, ha elmegy nyugdíjba. Mindezt talán 34 évesen.
Azóta felkapta őt a média, több helyen találkozhatsz a vele készült riportokkal.
Ha érdekel, hogyan csinálta egy magyar korai nyugdíjas, olvasd az oldalát, hátha tanulsz belőle. Ő egy magyar példa, nem a távoli Egyesült Államokban jött össze neki a 34 éves korban történő nyugdíjazás.
A korai nyugdíjbavonulás veszélyeiről pedig itt írtam már.
(1) a szülei biztosították neki akkor is a megélhetést, amikor már saját fizetése volt
(2) ajándékba kapott egy lakást
(3) autóra sem nagyon költött mert céges autó volt a feneke alatt, gyakran kajára sem, mert olyankor otthonról hozta, akkor is, amikor már dolgozott
(4) saját bevallása szerint is is jól fizető állásai voltak
Oké, hogy a szemlélet a lényeg, de azért így sokkal könnyebb okosnak és szépnek lenni, ugye? 🙂
Szóval azért ne tálaljuk úgy, hogy csak akarni kell…
Tényleg eléggé felkapta mostanában a média, de hát ez van ha ilyen (“bicskanyitogató”:) ) témáról ír valaki blogot. Nekem a kedvencem a Millásreggelis riport volt, volt pár elég jó sms kérdés (persze volt pár jó hülye is 🙂 ).
Egyébként szeptember 11-én a “fóliós” pénzügyi portál által szervezett előadáson fel fog lépni, ezt az elmúlt napokban olvastam. Itt már kezdett hihető lenni a történet, de most Miklós is megerősítette.
El is megyek, meghallgatom mit mond 🙂
Senki nem akadályoz meg, hogy te is főnök legyél. Csak tanulni és tudni kell hozzá.
Egyébként soha nem mondta, hogy ez mindenkinek elérhető.
Ha egyszer véletlenül nekem is jut ilyen lehetőség az életben, akkor arról egészen biztosan nem fogtok blogot olvasni.
Nem tudom eldönteni, hogy Takács Szabolcs miért csinálja? Örömet okoz neki ez a kitárulkozás, vagy egyszerűen csak a pénzért, amit ez a bloggerkedés hoz neki ?
Ha valaki nulláról indul, akkor neki ugyanilyen hozzáállással nem 12 év kellene, hanem 20-25.
Hallottam több riportot vele, elolvastam amit lehet, ő is elmondja, hogy nem mindenki tudja (ilyen könnyen) elérni ezt a helyzetet, ugyanakkor ő nem luxusra szórta el a pénzt, amikor jól keresett (mint 100-ból 99 jól kereső teszi), hanem félretette, és most is szerényen él, főleg ahhoz képest, hogy mekkora vagyona van.
Ha bárki nem is, de nagyon sokan utána csinálhatják, de nyilván könnyebb a kifogásokat keresni.
Olyan példákkal szvsz kár jönni, amelyek nem elérhetőek mindenkinek. Ezzel az erővel bloggolhatna Messi is, hogy hogy ment korán nyugdíjba. Legalább ilyen tanulságos lenne.
Kontrasztként: a szemléleted, tanácsaidat (legalábbis a többségét) itt a blogon bárki megfogadhatja és profitálhat belőle.
Már írtam: 0-ról 1-re jutni szerintem sokkal-sokkal nehezebb, mint 1-ről a 10-re. Nagyon nem mindegy, hogy mekkora a kezdőlökés. Na, itt sántítanak ezek a sikersztorik.
A szemlélet az első az biztos, mert van aki a “világ összes pénzét” el tudja költeni anélkül, hogy bármi látszata lenne ebben egyetérthetünk. Azonban a családi háttér az, hogy honnan indulsz évtizedeket jelent. Kapsz vagy örökölsz egy 30-40millás budapesti lakást fiatalon azzal kb. ki is pipáltál egy évtizedet. Nyilván ez a ritkább eset de nem lehet eltekinteni tőle.
Van olyan ismert magyar eset ahol teljesen önerőből sikerült hasonlót elérni? Ebből is sokat lehet tanulni és nagyon hasznos de egy önerős story szerintem sokaknak adna reményt.
Nem igazán szabadúszó, mert a sazabdúszó attól még munkakényszerben van.
A megtakarításaiból meg tud élni, emellett van egy csomó megbízása, amit csak akkor csinál meg, ha épp kedve van hozzá. Néha meg elmegy kamionozni egy hétre, ha ahhoz van kedve.
Jól megcsinálta, nem kell keresni megint az okokat, hogy azért könnyű, mert. El kell gondolkodni, hogy mit csinálhatnék én jobban.
Ezt hiányolom a médiahírverésből és az interjúkból is. Kb. az jön le, hogy ez a magyarok 99%-nak lehetetlen, és hogy ő mégicsak pénzügyi guru, s a befektetéseit jól forgatta (pl. Balázsék ezt többször hangsúlyozták, pedig nem ez a lényeg.)
Hanem az, hogy csak akkor tudod ezt elérni, ha átgondoolod, hogy
1, mi igazán fontos az életben,
2, kilépj a fogyasztói társadalomból
A legtöbben elkönyvelik, hogy ez lehetetlen. Ahelyett, hogy kitűznék célúl, hogy akkor 55 évesen menjek nyugdíjba.
@kiszamolo: Ami engem a temaban erdekel, es a sracnal nekem nem derül ki, az, hogy az igy nyugdijba vonulok hogyan szamitjak bele a költsegekbe a TB-t. Ha valami adodna, tudjal orvoshoz menni ugyanis. Ha Magyarorszagon vagy, akkor csinalsz valami ceget, es fizeted a TB-t, jarulekokat magad utan? Ez havi szazezres tetel. Fizet valami minimalis penzt a TB-nek? Ugy tudom van ilyen, de ez azert nekem azt jelenti, hogy a “tarsadalommal fizetteti ki az eletvitelet”.
Gondolom ez Amerikaban tisztabb, vagy van valami biztositasod, vagy igy jartal. De ennek azert jo kis költsege van ott is.
1. Legyen egy nagyon jól fizető állásod.
2. Legyél minimalista és a kereseted nagy részét takarítsd meg.
3. A megtakarításodat fektesd be jól.
Mellette azért elmehetsz dolgozni is, biztos ami tuti.
Azt ő is elismeri, hogy kimagasló fizetés nélkül nem fog menni. Tehát akit a “Nekem ez miért nem jutott eddig az eszembe!” ötletre vágyik, azt nem itt fogja megtalálni.
youtube.com/watch?v=ZuAGg3cesQ4
Addig is el kell olvasni, mit írt.
Akkor, azt és annyit dolgozik, amihez kedve van. Ha nem dolgozna, megélne, de a tartós semmittevés leépíti az embert.
Igen, vezetőként kapott annyit, hogy 34 évesen megléphette. Más vezetőknek miért kell életük végéig dolgozni a megélhetésért?
Ha te beosztottként csak 45 évesen tehetnéd meg ugyanezt, az min változtat?
Valami havi 7 ezer körüli összegért kapsz TB jogosultságot.
De ha vezetőként annyi pénzt összeszeszedett, hogy a reálhozamából megél, akkor több egészségügyi járulékot fizetett ki egy évtized alatt, mint az átlagember, szóval nem mondanám, hogy ezen a téren a társadalmon élősködne…
Új dolog ez a felhajtás körülötte, de ő már régebb óta így él.
Ez érdekes felvetés, engem is érdekelne.
Itt írta le a lényeget, a többi csak rizsa. 🙂
A Millásreggeliben mondta, hogy van egy egyszemélyes cége, ahol magát foglalkoztatja és maga után fizeti a TB-t.
1. Havi 7ezerböl lassan jön ki egy barmilyen mütet 50 evesen, meg addig jopar vizit a körzetiorvosnal, meg a tamogatott gyogyszerek influenza eseten.
2. Nem hiszem, hogy vegig vezetö volt (ennyire nem olvastem el mindent töle), azert 24 evesen gondolom meg nem keresett olyan sokat. Mondjuk hogy öt evig keresett nagyon jol. Atz alatt azert olyan sokat nem lapatolt a TB-be.
De a kerdes nem is igazan a sracra vonatkozott. Ha en “becsületesen” szeretnem csinalni, akkor a havi 7 ezret kicsit pofatlansagnak ereznem. (Plusz latva a TB helyzetet, ki tudja, meddig lesz ilyen nagyvonalu lehetöseg) Szoval gondolom, be kell terveznem valami biztositast.
Én hosszútávon 2% reálhozamot tartok elérhetőnek, hacsak nem vállalunk magas kockázatot. Havi 200 az 160 millió Ft. Nem lehetetlen elérni, de én tartok tőle, hogy sok korai nyugdíjra vágyó sokkal kisebb összegekkel kalkulál, látva hogy bika piacon ez a reálhozam aokszorosan túlszarnyalható, ja csak nem számol divezifikációval meg medve piacokkal. Medve piacon eleve a tőkét pusztítod, bika piacon meg a hozam töredékét szabad csak felélned.
Ha valaki nem dolgozik, fizet adot, de az utakat hasznalja, a gyereket elküldi az ingyenes ovodaba, iskolaba, elvezi a közvilagitast, tömegközlekedest, meg minden mast, ami most nem jut eszembe, de amire az adok mennek. Ja, stadionok 😉
Plusz a szülei nyugdijat sem ö fizeti. Szoval – nem a konkret sracra gondolok, mert ö azert dolgozik – maga az elv vet fel moralis kerdeseket.
Ha valakinek semmilyen forrásból nincs egészségbiztosítása, akkor a havi 7110 Ft-ot köteles befizetni a TB-nek és jogosult lesz egészségügyi ellátásra.
Nagyjából elégedett vagyok az életemmel, nincs különösebb okom panaszra. Vannak reális céljaim, egy részét kipipáltam, valószínűleg a többire is van még időm, lehetőségem. Alig fordul elő, hogy arra gondolok, bárcsak újra kezdhetném, vagy máshogy csináltam volna. Most igen. A sztorit olvasva úgy érzem, hogy rosszul és rossz irányba indultam, és egyáltalán nem tartok ott, ahol szeretnék és/vagy tarthatnék.
Nagyjából tisztában vagyok vele, mit kell tennem (és teszem is), hogy irányba álljak, mert bár valóban elégedett vagyok, látok még lehetőséget a jobbra. Csak sokkal könnyebb/jobb lett volna a 20-as éveim elején elsőre a jó, de talán helyesebb, ha azt írom, más útra lépni, mint most próbálkozni. Úgy akár főszereplője lehetnék egy hasonló sztorinak, nem szemlélője. Félreértés ne essék, nem tartom magam többre, még mielőtt erre gondolnátok.
Gratulálok neki!
Tankol 10 ezer forintért, fizet 6.000 forint adót.
Telefonál egyet, a 27% áfán túl fizet további 2.5 forint matelcsi adót.
15% adó a kamatra.
0.3% minden utalásra.
Folytassam?
Mindezt abból a pénzből, amit 100% leadózottan keresett.
Miklós 11 napja írtam e-mailt, azóta semmi nesz. Van esélyem válaszra? 😀
De hogy jött ki a 2%? Ez azért nagyon pesszimista, de végülis megértem.
Viszont ez azt jelenti, hogy 50 évnyi megélhetés. Tehát 40 évesen úgy is elég lehet, hogy nem hoz kamatot.
Ráadásul nem kötelező életed végéig ülni a tőkén. Hozzá is nyúlhatsz mondjuk az utolsó 20 évedben.
A 35 évesen gyermektelenség pedig kulcseleme a képletnek. Ami megint nem újdonság, az egykézés is innen indult 100+ éve.
Ha megkeresett mondjuk 200 milliót ezen évek alatt (direkt keveset írtam, én ennek sokszorosára becsülöm a korai nyugdíj tőkeigényét), akkor kifizetett 15 millió egészségügyi járulékot, mai adókulccsal 30 millió SZJA-t, nyugdíjjárulékra 20 millió + 54 milliót, utóbbiból meg nem kap semmit soha, mert nem volt meg a 20 év munkaviszonya. De ha 100 millió tőkével csinálta mert olyan profi befektető (vagy annak hiszi magát…), akkor is ezek fele nem kis összeg. Aztán meg ahogy Miklós írta, a hozamából mikor fogyaszt, akkor is fizet adókat, ha külföldön is befektet, még pénzt is hoz a magyar gazdaságba.
Szóval nem gondolom, hogy másokon élősködne.
Igen, ebben igazatok van, családdal, benne két gyerekkel rögtön a három-, vagy akár négyszeresére is ugrik az évi megélhetési alap és akkor azt kell 30szorozni.
Minden másra pedig fizess eü. pénztárat ha nem akarsz egy UH vizsgálatra vagy szemészetre stb. hónapokat várni.
Ezek fix kiadások, aki eltekint tőlük az igen veszélyesen él 🙂 (persze az is egy életforma, mindenki azt csinál amit akar)
Mivel elég nagy a befektetésben a részvények aránya, így valószínűleg a maximális 450 ezret fizeti. Az pedig több, mint amennyit a legtöbb ember befizet.
Ügyes, hogy 35 éves korára összehozott vagy másfél milliárdot.
Az általános magyar adómorál mellett kérdőjelezed meg az “elvet”? Ezt te se gondolhatod komolyan 🙂
“Ha valaki nem dolgozik, fizet adot, de az utakat hasznalja, a gyereket elküldi az ingyenes ovodaba, iskolaba, elvezi a közvilagitast, tömegközlekedest…”
Az országban százezres nagyságrendben élnek így emberek “szocialis alapon”, akik még a minimális TB-t sem fizetik be… az az elv nem zavar?
A kutya elsősorban ott lesz elásva, amit sokan mások is írnak, hogy nincs család, nincsenek eltartottak. Ami persze nem gond, ő döntése, csak erősen lekorlátozza az általa leírtak felhasználhatóságát egy átlagember számára. Emellett vagy tényleg egyedül él, vagy olyan párkapcsolatban, aki partner ehhez az életmódhoz. Ehhez (is) sajnos csoda kell kb, ritka kincs az ilyen manapság. :/
A kiadásos írását elolvasva goo.gl/ZQfCAh komolyan elgondolkodtam, hogy én is letolok egyszer majd 2 munkahely között egy ilyen sabbatical évet és megpróbálok esetleg szabadúszóként nemzetközi melókat bevállalni amik érdekelnek és megnézni, hogyan jönnék ki belőlük anyagilag, “bejárós” meló(k) helyett.
Szoftverfejlesztőként úgy, hogy nekem is van saját örökölt lakásom, ha nekem sem pottyan be az ablakon család addigra, én 35 éves korom előtt meg tudnék tenni ilyet, igaz, a “nyugdíjbamenetel” nálam már esélytelen addig (27 vagyok).
Engem az érdekelne, hogy hosszú távon kalkulált-e az egyre idősebb korban felmerülő egészségügyi költségekkel (persze, ezt akkor is kellene, ha valaki nem megy fiatalon nyugdíjba 🙂 ): pl. egy normális fogpótlás/fog olyan 200k környékéről indulhat, ha ebből kell 4-5, akkor az máris 1 millió. Oké, ha olyan 60-70 milliója van félretéve, akkor ez csak töredékét teszi ki, de ki tudja, hogy milyen egyéb költségek merülhetnek fel az évek alatt?