Az élet Kínában a karantén után

2020-04-13
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Kína mindenki előtt jár a járvánnyal kapcsolatban másfél hónappal. Arra gondoltam, érdemes lehet megnézni, mi vár ránk másfél hónap múlva.

Mennyire tér vissza az élet a normális kerékvágásba vagy mi lesz az új "normális élet"? Kínában már feloldották a karanténokat, de hogyan megy tovább az élet?

Az kézenfekvő, hogy az embereket nem lehet a lakásukban bezárva tartani még egy évig, mire lesz védőoltás, tehát előbb-utóbb fel kell oldani a zárlatokat. De mi lesz utána? Hogyan fogjuk élni a mindennapokat vagy milyen korlátozásokkal kell majd szembenéznünk?

Beírtam a keresőbe, hogy élet Kínában és leszűrtem a hat napnál nem régebbi találatokra.

Az első találat a New York Times-éami a vuhani helyzetet írja le, a cikk címe kb. hogy a normális élet még csak egy távolba vesző álom. A két és fél hónapos bezártság után nagyon lassan indul újra az élet. Bár már szabad az utazás, a hivatalos szervek mindenkit arra biztatnak, hogy maradjanak otthon. Ennek ellenére a korlátozás feloldása után százezres tömeg hagyta el a várost. A tömegközlekedés is újraindult, de még nagyon kevesen utaznak rajta.

A termelőüzemek 94%-a újraindult, de megrendelés hiányában a dolgozók 60%-a dolgozik csak és az áramfogyasztás is csak 80%-a a tavaly ilyenkori értéknek.

A kisvállalkozások nagy része is bajban van, aggódnak a magas raktárkészletek miatt, nem tudják fizetni a bérleti díjakat és az elbocsátott dolgozókat sem tudják újra felvenni.

A második találat egy pekingi beszámoló. Az üzletekbe belépés előtt mindenki test-hőmérsékletét ellenőrzik, ahogy azt is, hogy a kötelező mobil app szerint egészséges-e. (Attól függően, hogy volt-e valaki külföldön vagy csak akár a városon kívül, találkozott-e olyannal, akit később fertőzöttnek találtak és egyéb adatok alapján lehet zöld, sárga vagy piros a mobil app értékelése. Akinek piros, azt még a tömegközlekedési eszközökre sem engedik fel.) Maszk nélkül nem engednek be senkit a boltokba, de az utcán is rákiabálnak az ilyen rebellisre a nyugdíjasok.

Aki Pekingen kívülről érkezik a városba, köteles otthon maradni két hétig és erről egy matricát is ki kell tennie az ajtajára, hogy a szomszédok tudják ellenőrizni, hogy betartja-e az előírásokat.

Aki külföldről érkezik, annak nem az otthonában, hanem az erre kijelölt hotelekben kell eltöltenie a két hét szobafogságot a saját költségén. A kínai turisták végeláthatatlan tömegei nem most fogják újra ellepni a világot, úgy tűnik egyelőre.

A következő találat megint Vuhanból van. A cég, ahol az illető dolgozik, újraindult, de rövidített munkaidőben és mindig csak az alkalmazottak egy része van bent, őket is megkérik, hogy ne tömegközlekedéssel, hanem egyéb módon jöjjenek. A cikk megismétli, hogy a nagy cégek is csak 61%-át foglalkoztatják újra a dolgozóknak, a kis családi vállalkozásokról nem lehet ilyen adatot tudni, de ott sokkal nagyobb lehet a baj. Ha valaki másik városba akar utazni, érdemes tesztet csináltatnia, mert könnyen úgy jár, hogy nem engedik be negatív teszt hiányában az adott városba.

A házban, ahol lakik a cikkben szereplő személy, az általános napi kétórás kijárási lehetőség volt érvényben, de miután lett egy fertőzött a házban, újra csak háromnaponta mehetnek ki két órára.

Két hónapja nem kapnak fizetést, de nem aggódnak, mert a fizetésük ötödét mindig eltették, így nem okoz gondot a munkanélküliség.

A többi cikk is hasonló, aki akar, olvashat még párat rövid kereséssel. Kitérnek még arra, hogy a vuhaniakat hogy megviselte érzelmileg is a járvány, közel mindenki ismer valakit, aki nagyon megbetegedett vagy akár meg is halt. Sokan nem is mennek ki az utcára, ha nem muszáj nekik.

(A hivatalos 2.500 elhunytat senki nem hiszi el. Felteszik a kérdést, miért kellett egy 11 milliós városban mind a nyolc krematóriumnak 0-24 órás üzemmódban mennie a szokásos egy műszak helyett, amikor egy ekkora városban két hónap alatt eleve van 20-25 ezer haláleset, plusz 10% miatt nem kellett volna csúcsra járatni a krematóriumokat ennyi időn át.)

Kitérnek még arra, hogy bár a legtöbb helyen az éttermek és bárok kinyitottak, de továbbra is szigorú szabályok vannak arra nézve, mennyien lehetnek egyszerre egy-egy helyen, illetve nem ülhetnek egymással szemben a vendégek.

Az iskolákban továbbra sincs tanítás.

Mivel a karantént még nem egész egy hete oldották fel, még korai végső következtetést levonni, milyen élet várhat ránk, miután itthon is véget ér a kínai lezáráshoz képest egyébként nagyon lightos bezártság. Érdemes lesz 3-4 hét múlva újra utánaolvasni, milyen az élet Kínában a vírus után az ott élők szemével.

Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.

40 millió forintos életbiztosítás havi 5.990 Ft-ért, életkortól függetlenül.

Új vagy a blogon? Itt találod a fontosabb írásokat összegyűjtve.

Previous Post
Mit hoz a holnap?

Hozzászólások:

242 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

2020 gazdasági szempontból "kampó".
Ha meglesz a védőoltás vagy a gyógyszer onnantôl kell még fel-1 év hogy visszatérjünk a vīrus előtti kibocsátás 90%ra. Jó esetben 2022 lehet az első olyan év mint 2019.

Nem értem, amikor az emberek a facebook-on arról posztolnak, hogy "mi lesz az első, amit megteszel, ha vége a járványnak?". Amíg nem lesz védőoltás, addig nem lesz vége, legfeljebb csak lazítanak az intézkedéseken. Az osztrákok már közzétették, hogy hogyan lazítanak (óvatosan), a németek pedig ma publikáltak egy állásfoglalást, az sem éppen arról szól, hogy dobjuk a lovak közé a gyeplőt.
A nagy kérdés, mi lesz azokkal, akik már igazoltan átestek a fertőzésen - rájuk nem fog vonatkozni semmilyen korlátozás? Ha így lesz, akkor ők sokkal értékesebb munkavállalók lehetnek, már nem fognak kiesni hosszabb-rövidebb időre, nincs szükségük semmilyen védőfelszerelésre. Bizonyos értelmeben csak nekik fog véget érni a járvány...

A krematórium témát árnyalja, hogy alap esetben a normál halottakat temetik, de pandémia esetén állítólag minden halottat égetni kell. Egy norvég krematórium vezető redditen leírta, hogy egy átlag ilyen helyen naponta max 15-20 halott megy át, tehát a túlterhelés hamar megtörténik.

Továbbra is hihetetlennek tűnik, hogy más kínai nagyvàros nem fertőződött meg.Sem Peking, sem Shanghai, sem más város.Miközben a világot letarolta ez az izé. Vagy csak én nem figyeltem elég jól?

Akkor most Kínában vissza fog esni a kutya- és macskahús fogyasztás? Érdekes, hogy sok járvány a köpködő népségtől indul. SARS, madárinfluenza, etc. A állatpiacaikon mindent kapni a tigriseket is a kínai kuruzslási sötétségben élők miatt gyilkolják. Nem értem, hogy több ezer éves kultúrával a hátuk mögött hogy lehetnek ennyire faragatlanok. Valaki írta még, de először az alapblog-on jelent meg ez az ostoba feltételezés, hogy a járványból kigyógyultak majd előnyt élveznek munkaerőpiacon meg máshol. Még azt sem tudjuk, hogy Dél-Koreában a korábban "gyógyultak" között mitől lettek többen újra pozitívok. Egyelőre vakok vagyunk. Mi van akkor, ha a herpeszvírushoz hasonlóan ez a vírus is képes a szervezetünkben "alvó" állapotba kerülni, majd újra aktiválódni? Ha ez áll fenn, akkor ki akarná a járványon átesetteket előnyben részesíteni?

@liv
Mi lesz az első amit megteszel ha vége a járványnak?

m.youtube.com/watch?v=I7gI_r8bTAE

Tegnap levezettem a nyugdíjas szülőkhöz, mert ők 2 naponta járnak boltba. Nem lehet őket lebeszélni, mert "mit csináljunk, kell a kenyér". Ugyanez van anyóséknál, feleségem húgánál, annak anyósánál. Eközben mi 1 hónapja nem mozdulunk ki, itthon sütjük a kenyeret, és a szüleimnél is az udvar másik végéből néztek meg, hogy vannak. Fater hülyének nézett, hogy nem mentem be kávézni.

Baromi kíváncsi leszek, mi lesz ebből, mert jelenleg úgy érzem, csak mi sz.punk itthon, az ablakon kinézve mindenhol bicikliző gyerekeket látunk, meg embereket járkálni. Szerencsére itthon van szobabicikli, meg napozni is tudunk, ezért valamennyire könnyebb. De tényleg nagyon érdekelne, hol van a vírus berobbanása, ha mindenki tojik bele az egészbe. Szerintem mi bírni fogjuk akár nyárig is, ha kell valami, házhoz szállíttatom és előre fizetek. A futás meg leteszi az ajtó elé.

Amig az iskolak-ovodak nem indulnak ujra, addig nehez a gazdasagot ujrainditani. Valahova ugyanis tenni kell a gyerekeket ahoz, hogy a szulok dolgozni tudjanak. Legalabbis ha azt akarjuk, hogy mindketto el tudjon menni.

Sokan nagyon biztosak a védőoltásban, én nem.

Birom akik kalkulalgatjak mikor lehet ugyanott a termeles mint 2019 ben csak nehogy a szaros reszvenyuk -10%on alljon mar. Az nem lehet hogy nem egy gazdasagi valsag elotti allapotot tekintendo normalisnak? Talan nem is kene hogy cel legyen oda visszaterni

@liv Tőlünk, Ausztriából (és Németországból) annyivel egészíteném ki, hogy a lazítás csak annak szól, hogy a fertőzés mértéke kezelhető maradjon. Számolunk megbetegedésekkel, de csak olyan mennyiségben, amit a rendszer kezelni tud és nem egyszerre zúdulnak rá. De már 3 hete szigorú korlátozás van, nem olyan fejetlenség, mint Magyarországon, itt a rendőrök bőszen szórják az 500 eurós csekkeket, ha valaki nem tartja a korlátozást.

Nagyon szerettem ezt a blogot, nagyon jó írások, pénzügyről és gyakran másról is (a kommenteket is érdemes olvasni, mert hozzáadott értékkel bírnak, nem a blog.hu-s mocskolódás) Erre most jön egy ekkora hoax, hogy a valójában nem is 2500, hanem 40-75 ezer. Persze forrás sehol.. Kicsit utánanézve onnan eredt az egész, hogy magas volt a levegő kén-dioxid tartalma, amely elsősorban a hamvasztás miatt jutott a levegőbe. Illetve hogy kikerült a nemzetközi médiába egy fotó, melyen 2500-3000 urna szerepel. A valóság: magas kén-dioxid amúgy sem ritka a legszennyetteb országban, ehhez a kén-dioxid értékhez - ha ez valóban a hamvasztásból származna - kb 30 millió testet kellene elégetni. Az urnák száma pedig kb pont a heti adag...
euronews.com/2020/02/13/debunked-this-images-doesn-t-show-extent-of-corpse-burning-in-wuhan

@Atec:

A hivatalos adatok szerint Vuhan vitt a 83000 fertőzöttből majdnem 68000-et, a többit a többi a maradék területek:
Sanghai: 618 fertőzött (7 halott)
Hongkong: 1009 fertőzött (4 halott)
Peking. 589 fertőzött (8 halott)

Valóban "nem sok", de ha nem jellemző a Kínán belüli utazgatás a különböző területek között, akkor elképzelhető hogy arányaiban helyes, a konkrét számokat inkább nem ítélem meg.

@bugocsiga nem attol lett a jarvany amit ettek, hanem ahogy. a higienia a lenyeg nem az hogy milyen allat husa volt, es allitolag azzal voltak komoly bajok.
mar ha igaz hogy nem egy harci virus szabadult el...

Nálunk a kínaival összehasonlítva nem lehet valódi korlátozásról beszélni. Ami van, az inkább önkéntes korlátozás, kinek-kinek belátása szerint.
Amikor a sajtótájékoztatón szépen megkérik a népet, hogy "lehetőleg" stb., a maszkokról tudjuk, milyen kommunikáció ment - hát ez baromira messze van a kínai korlátozásoktól. Én se örülnék a kemény korlátozásnak, de pont azért kellene odafigyelni, hogy ne kelljen szigorítani.
Sajnos sok embernek, aki tesz az egészre, nem esik le, hogy itt másokért, idősekért, betegekért, SZOLIDARITÁSBÓL is be kell tartani a korlátozásokat. És van, aki nem éri fel ésszel, hogy tojni a vírusra NEM bátorság, sőt, épp ellenkezőleg.
Aki hamarabb kapja el, és neadjisten kórházba kerül, jobb ellátást kap, mint aki később, mondjuk a járvány csúcsán.
Nem éppen bátorságra utal, ha valaki most fittyet hány a járvány elleni védekezésre.

Szerintem mindenhol sántítanak a számok, pár száz vagy pár ezer emberért sehol nem döntenék be a gazdaságot meg nem lenne ekkora felhajtás. A média általában vagy túloz vagy finomkodva próbálja jobbnak láttatni a helyzetet szerintem itt az utóbbi helyzet lehetséges.

Nem vagyok róla meggyőződve, hogy a kínai állapot releváns ebből a szempontból. Azért gondolom így, mert a termékek egy jelentős részét az a nyugat veszi, ami épp a közepében van a járványnak. Amikor itt indulhat újra az élet mi nem ebben a helyzetben leszünk. (Persze a turizmust nem számolva, az menthetetlenül a földbe áll, az egyetlen esélye hogy átáll arra hogy a hazai igényt szolgálja ki. Lesz, mert aki eddig külföldre ment, az is inkább itthon marad, viszont a 4 fal közül ki akar szabadulni.)

Kína előttünk jár de szerintem a diktatúra és nem a vírus útján 🙂 Ott az egész országot lezárták több mint egy hónapra, nem csak Vuhant. Ott meg lehet ezt tenni, ha a párt így gondolja de normális országban azért ez az út járhatatlan. Itthon is.
Magyarország addig jutott hogy a duna menti bicikliútra kiállították a helyi Polgárőr féleségeket akik szerint a szentendrei főúton kellett volna tekernem mert a sétányon járványügyi hezet van. Az autók között tényleg sokkal biztonságosabb. Szerencsére a következő mellékutcára már nem jutott ember.

A kínai számokat, mint bármilyen diktatúra számait nagyon nagy fenntartással szabad csak olvasni. Mint amikor arról olvasni hogy a nyugati gazdaságokat ütötte meg legjobban a vírus. Vagy inkább csak ott publikálnak heti rendszerességgel hiteles munkanélküli adatokat... Az itthoni munkanélküliségről nem sokat beszélt eddig a kórmány 🙂

@copywriter
Sajnos nálunk a férjemet nem lehet lebeszélni a boltba járásról. Ő naponta megy. Kenyérért. Aztán, mivel itthon vagyok és nem nagy dolog hamburgerzsömlét, kiflit stb. sütni, szépen megmarad a fele.
Apósom is mászkált eleinte, de aztán már átállt a heti 2 vásárlásra, bár épp most mondta, hogy reggelre már megvan a listája, nem tutam lebeszélni azzal, hogy tömeg lesz...

Egyébként hasznos összefoglaló cikk. Egy Kínához hasonló diktatúra mindig megpróbálja a szennyest eltussolni. A járványra figyelmeztető orvosokat először elhallgattatták, dutyiba zárták, majd miután belehaltak a betegségbe és a gyógyításért folyó harcba posztumusz kitűntették. Majd pont a fertőzések és halálozások számát nem piszkálták. Egy 60M lakosú fejlett nyugati egészségügyi rendszerrel rendelkező Itália megelőzi az 1,5 Milliárdos Kínát a számok terén? Lehetetlen még akkor is, ha tudjuk, hogy az olaszok tradícionális nagy családokban élnek több generáció együtt, esténként rendszeres a szociális érintkezés a bárokban, éttermekben kávézókban. Olasz kutatók gyanítják az év elején jelentkező megnövekedett tüdőgyulladásos esetek számából, hogy a koronavírus esetleg jóval korábban jelent meg náluk, mint az első ismert eset. Ez legalább 2 hónap szőnyeg alá söprést feltételez Kínában.

Szerintem a kínaiak jól tervezik meg a következő szintet:

Általános maszkviselés, mobil applikációs fertőzés tracking, távolságtartás. Városok és a külföld szeparálása tesztekkel és karanténnal.
Ennyi elviselhető és elég ahhoz, hogy 1 alá csökkentse a fertőzési együtthatót.

Jó lenne még rendszeresen mosott szövetkesztyűt is hordani, hogy az ember ne nyúljon az arcához.
A vendéglőben az is fontos lenne, hogy kik és hogyan készítik és szolgálják fel az ételt.
Vagy, hogy hazaérve vessük/cseréljük le a felsőruházatot és mossunk kezet. A boltban fertőtlenítő kendővel töröljük le a kocsi fogantyúját.

És a szakértők a 'gondolkodás' nevű dolog felhasználásával elemezhetnék, hogy milyen helyzetekben lehet a vírust elkapni. Hogy ne csak azt halljuk többszázszor, hogy maradjunk otthon, hanem pl. azt is, hogy hogyan készítsünk házilag maszkot. És még ezer más fontos tudnivalót.

"Az élet Kínában a karantén után" - allitolag elkezdett megint novekedni az uj esetek szama, ha igy folytatodik, akkor lesz megint karanten. 🙂

@Tibor

Valóban nem részleteztem a kutya és macskaevés körülményeit, de aki látott pl. Thaiföldön vízi piacot és ott sem akart semmit enni és inni mondjuk azért mert a miénkhez hasonló tisztiorvosi szolgálat (leánykori nevén köjál) azonnal napalmot dobott volna a helyre az el tudja azt is képzelni milyen lehet egy ilyen kínai állatpiac. Pont ilyen helyeken tudnak kialakulni a fajok között fertőzni képes mutáns kórokozók. Biológiai fegyver hoaxban nem hiszek. Ha valaki egy biológiai fegyvert dobna a világ nyakába, az legelőször ellenszerről gondoskodik, hogy maga ne fertőződjön meg. Ez lenne a logikus, de itt, ha ez volt a cél, akkor nagyon surmók voltak az biztos. Szóval ez hoax. A vírus nem válogat, hogy kit fertőz és kit nem.

Talán ha bevezetik az immunitás-bizonyítvány intézményét, gyorsabban visszatérhetünk a régi rendszerbe. Egy friss írás a témakörben:

boston.com/news/health/2020/04/11/first-opinion-covid-19-immunity-certificates-practical-and-ethical-conundrums

Valamint érdemes Bill Gates legfrissebb (2020. április 13-i) gondolatait is meghallgatni a gazdaság lehetséges talpraállásáról, vakcináról és egyebekről:

youtube.com/watch?v=5oEcxMfwJnw

Wuhani SW fejlesztő kollégánk története: Sanghajban dolgozik, újévre hazament a szüleihez Wuhanba látogatóba, a feleséggel és 2 gyerekkel egy 31nm-es lakásba. Onnan már sehova sem mehettek, kaptak szemeteszsákot az ajtó elé és ennivalót, a szemetet a hadsereg szállította el az ajtó elől, ők hagyták ott a napi fejadagokat is. Három napja írta, hogy meghosszabították a karantént május 31-ig, addig ki sem mehetnek az utcára. Ezek alapján nem úgy tűnik, hogy feloldották a karantént. Ő mondjuk kap fizetést, és munkát is, főleg az elmaradt dokumentációkat írja szegény....

@dddd a kínai gazdasági mutatók sem túl megbízhatók, tudod ott van a kommunista párt, akik közvetlenül tudják irányítani a statisztikai hivatalt is. Meg úgy általában véve mindent is szabályoz a kommunista párt. Szokták is elemzők megbecsülni külön, hogy mennyi lehet igaz a kínai gazdasági mutatókból.
Akkor majd biztos a halálozási statisztika lesz megbízható, na persze.

Hát, én is azon kezdek kiakadni, hogy pont az nem veszi komolyan akinek kéne. Mi itthon gubbasztunk (pedig fiatalok és egészségesek vagyunk), szüleim meg szintén kétnaponta boltba, mert friss kenyér nélkül nem élet az élet. Elképesztő, hogy emberek 3 napot nem bírnak ki bolt nélkül.

Szerintem a járvány miatt kieső GDP-t be lehetne hozni azzal, ha adóztatnánk az újdonsült szakértői kinyilatkoztatásokat.
Mert hát nálunk természetesen ez alatt az egy hónap (de inkább az első két hete alatt) mindenki egyszerre lett doktor és pénzügyi szakértő, és ki is fejezi mit gondol a kettő kapcsolatáról, nem is kérdés, hogy jobban tudja mint bárki más.

Egyszerűen meg kell tanulni élni a vírussal, ami működik az élelmiszer üzletben az működhetne máshol is, ez nem fentartható helyzet hónapokig

Győrben kedden újra indul az Audi egy része, amíg 30 kilométerre- Csornán- a bankban állítólag 18 alkalmazottból 14 koronás.

Az is vicces volt, mikor naponta a sajtótájékoztatón a törzs felolvasta, hogy hány szabálysértést bírságoltak, és a kérdésre, hogy mekkora a bírság, valami 5000 Ft-tól szerepelt a válaszban, az átlagos volt talán 30.000 Ft, amikor valaki(k) nyilvánvalóan felelőtlenül, ismételten tesznek az óvintézkedésekre.

Például lehetne komolyabb büntetéseket kiszabni a csoportosulókra, mert az 1-2 tízezer forinttal szemberöhögik a rendőrt, gondolom a plusz forrásnak is lenne helye...
(Külföldön 1000 dollár körüli büntetésről is hallani, mindjárt kevésbé röhögne, aki kapja...)

Egyetértek, hogy gondolkodni kéne - az értelmetlen korlátozásnak nincs értelme. A mobilappos tracking se mindig jó. Ha én néha lemegyek a telkemre, senkivel nem találkozva, kertészkedni, azzal egészen addig semmi kockázatot nem generálok, amíg ott nem járok ide-oda (nem), de a mobilappon ez úgy látszana, hogy én "utazgatok"...

@Kiszamolo
“... Mákunk volt, hogy az elején nem kaptunk belőle és így nem lett annyira elkésve a lezárás és az önkéntesség is több-kevésbé működik...”

Szerintem nekünk a BCG-oltás miatt van szerencsénk,
és nem az önkéntesség meg a fegyelmezettség miatt.

Egyébként van egy gyógyszer,
egy kapszula, ami hasonló módon működik:
az aspecifikus immunitást erősíti a légúti kórokozókkal (baktériumok és vírusok) szemben, ezt én már 2 hete elkezdtem szedni.

@jeno A wuhani 31 nm-es lakásban rekedt fejlesztő már a másik véglet, ilyet nagyon nem lenne jó átélni nagyobb lakásban se... - ekkora szigor még károsabb a gazdaságra is (itt ugye bármilyen munkába járás is gondolom ugrott) és talán nincs is szükség erre itthoni viszonylatban.

Szerintem elég nyilvánvalóan eldönthető, kik azok, akik felelőtlenül veszélyeztetik a társadalmat a járvány-intézkedések megsértésével, és őket kellene komolyan megbüntetni, pl. súlyos pénzbüntetésekkel, nem pár tízezer forintokkal.
Ha gyorshajtok autópályán, százezres tétel is lehet a büntetés, meg jogsi ugrik gondolom, ehhez képest ha részegen csapatostul tojok a járványra, szintén fejenként százezres tételek kellenének, szerintem lenne eredménye.

Persze ezzel is vigyázni, hogy rendőri túlkapás ne legyen sok.

Boltba csak maszkban, stb. lehetne értelmes szabályokat hozni.

Egyébként a legfontosabb a maszk lenne, anélkül senkit sem engednék ki az utcára....mindenütt, mindenkin maszk,
hiszen egy légúti vírusinfekcióról van szó.

“.. This has important implications for control of COVID-19, suggesting that surgical face masks could be used by ill people to reduce onward transmission....”

nature.com/articles/s41591-020-0843-2

Szlovákiában 1659 euró büntetés ha maszk nélkül jár az ember az uzcán vagy ha megszegik a ható sági karantént

“... Abban az 55 közepes és magas jövedelmű országban, ahol kötelező a csecsemőkori BCG-oltás, a COVID-19-járvány a tanulmány megírásának az időpontjában egymillióból átlagosan 0,78 (+/- 0,4) emberéletet, míg abban az öt országban, ahol sosem tették kötelezővé a BCG-oltást, jóval több, egymillió lakosból 16,39 (+/- 7,33) áldozatot követelt....”

qubit.hu/2020/04/05/a-tuberkulozis-ellen-csecsemokorban-beadott-vakcina-valoban-vedhet-a-covid-19-ellen

Döntően családi házas település a pesti aglóban (tehát arra nem lehet hivatkozni, hogy a panelkaptárba vannak bezárva), a játszótér tele trécselő anyukákkal meg gyerekekkel, a sportpálya melletti kültéri közösségi edzőrész csurig. Bicikliző, beszélgető emberek mindenfele. A második szomszéd egész hétvégén dajdajozott a pesti rokonaival. 65-70 közötti nyugdíjas házaspár egyébként, de láthatóan nem félnek. Tiszta piknik hangulat van kérem szépen.
Annyi hogy kb az emberek felén, harmadán van maszk, egyébként jó volt az idő húsvétkor, az emberek kihasználták egy kis piknikre.
Ha ideér a vírus a településre, esélytelen elkerülni, hogy pillanatok alatt több százan elkapják. Kellett menjek autóval és ez nem egyedi helyzet, mindenhol ez van. Akkora dugók, mint vírusmentes időben, az embereket nem érdekli. Jönnek, mennek, intézik a dolgaikat.

@tibor @bugocsiga

Hogy a vírus hogyan terjedt át állatról emberre, vszeg később sem fogjuk kielégítően tudni.

Nagy eséllyel nem csak arról van szó, hogy általában "tücsköt-bogarat" esznek, ill. ezeket árusítják a piacokon adott higiénés körülmények között.

Viszonylag friss, pár évtizedes iparág Kínában az egzotikus állatok (pl. cibetmacska) tenyésztése. A Párt még támogatja is ezt, mivel a hagyományos mezőgazdaságnál jövedelmezőbb. Az egzotikumok húsát megenni az ottani újgazdagok státusz szimbóluma lett. Piacokon összezsúfolódnak az eladandó állatok az ott megforduló rengeteg emberrel. Ez meg is teremti a matematikai esélyét, hogy a vírus egyik állatfajról a másikra, onnan fogékony emberre tudjon terjedni.

A magyar hozzáállásról:
Én úgy tapasztalom, hogy kellően megfélemlített nagyon sok lakost a média. Középmagyar városkában bolt előtt 15en várakozó szépen libasorban, 2m távolságra, elment a kedvem a vásárlástól is...
Senki nem olvas antropozófiai gondolatokat a korona témáról, vagy esetleg egyéb világfelfogásról?

Nagy vonalakban, megkérdezhetem mi a gyógyszer neve?

Ez az egész túl van spillázva... mennyi is a koronában elhúnytak átlagéletkora nálunk is - 70 -75 év?? Aki 65 év feletti és/vagy súlyos, krónikus megbetegedésben szenved, azaz veszélyeztetett, az maradjon otthon, de attól még a többinek nem kellene megálljon a világ...
Én azt mondom a svédek kezelik normálisan ezt a helyzetet. Van iskola, munkavégzés, úgy hogy a veszélyben lévőket kiemelten figyelik. Most néztem meg 11 ezer fertőzött van náluk, míg hasonló/kisebb lélekszámú országokban teljes szigor mellett is több. Akkor most ki is csinálja jól???
Szerintem ez csak a legtöbb politikusnak kapóra jön, hogy majd a nagy megmentő szerepében tetszelegjen...

Ha valaki kijár, az nem gyávaság/bátorság kérdése. Párom és én is kimegyünk rendszeresen. Párom segít az édesanyámnak és a szomszédaimnak a bevásárlásban, mindemellett otthonról dolgozik és amikor tud, besegít a gyerekek igazgatásában is. Én őt csodálom, nem pedig gyávának tartom.
A gyerekeim miatt is maximálisan kihasználom a kijárás lehetőségét, ugyanis egyikük sem bírja a bezártságot. Így kimegyek velük, mozogják csak ki nyugodtan a feszültséget.

A fertőzésen minél korábban átesni, szerintem nem csak okos gondolkodásra vall, hanem előrelátásra is. A cél a megbetegedési görbe lapos elnyújtása, amit ezzel is segítenének. Arról nem is beszélve, hogy amennyiben ez a fiatalok körében meg tudna valósulni (természetesen a fertőzőképesség alatt kötelező karanténnal), akkor jelentősen nőne a nyájimmunitás, anélkül, hogy a rizikócsoportot érintené.

@nagy-vonalakban

A WHO legújabb vizsgálata alapján nincs bizonyíték a BCG oltás hatásosságára, bár 2 ezzel kapcsolatos klinikai teszt eredményeket még értékelniük kell, de egyelőre nincs pozitív eredmény ezzel kapcsolatban (mármint, hogy enyhítené):

who.int/news-room/commentaries/detail/bacille-calmette-gu%C3%A9rin-(bcg)-vaccination-and-covid-19

index.hu/techtud/2020/04/13/who_egeszsegugyi_vilagszervezet_bcg_koronavirus/

Én se gondolom, hogy a híres magyar szabálykövetés eredményét látjuk, egyszerűen szerencsénk volt, és még eléggé korai fázisban sikerült korlátozni a lehetséges kapcsolatok számát valamennyire, és ez segít, lassít egyelőre.

Én Spanyolországban lakom jelenleg, Tenerifén szigetén/Afrika mellett van/Itt nagyon komolyan veszik a kijárási tilalmat márc 14.-én lezártak mindent. Maximum a legközelebbi!! boltig mehetünk azt is csak bolti számla felmutatása ellenében, egyedül, hiába laksz valakivel egy háztartásban azzal sem mehetsz. Az utcán rendőrök, katonák, polgárőrök figyelnek. Lazán kiosztják az ezer euró feletti büntetéseket ha nem tudsz számlával, dokumentummal alátámasztott magyarázatot adni arra miért vagy ott éppen ahol. Itt a szigeten drónnal, helikopterrel!! nézik még a leg elhagyatottabb partszakaszokat is, így bírságot kiosztva a napozóknak, futóknak, horgászoknak. Rengeteg büntetést osztották ki, erről folyamatosan videókat is raknak fel a rendőrök. Pedig itt nagyon kevés már az új beteg, 7szigeten /kb 2mill ember/tegnap egy ember halt meg összesen. Turizmus teljesen meghalt, sokan csak ebből éltek..

A Svédeket is érdemes figyelni. A közmédia szerint a kormányuk aluliskolázott tuskókból áll, de aztér kiváncsi vagyok mi lesz a vége.

@bence Nem azt mondtam hogy a kínai számok valósak (bár Vuhanban 11 millióból 2500 halott; itthon 9,8 Millióból 110 fő; a zabolátlan Svédország 10,2M / 919...) de azért nem kéne nyomni az _amúgy-8-órában-üzemelő-krematóriumok-0-24-üzemmód_ vonalat...

Én azt nem értem hogy miért kellett a gyáraknak leállni meg a boltoknak bezárni ha az utcán és a parkban a korlátozásokat senki sem veszi komolyan (Berlin). Az utcakép egy majálishoz hasonlított a parkok közelében vasárnap, a parkban annyian voltak, hogy a biciklit csak tolni lehetett a tömeg közepén.
Mintha valamivel többen is lettek volna, mint amikor nem volt járvány...
Ennek szerintem így semmi értelme, a gyárakat kéne ujrainditani, a boltokat kinyitni, és az ilyen csoportos kirajzast valahogy kontrollálni, szigorú bírságokkal.
Kicsit félek, hogy nagyon lazán veszik ezt a dolgot, és ugyanazt a hibát kétszer is elkövetik (február végén még karnevál rendezvényeket tartottak).

@naa
“... A WHO legújabb vizsgálata alapján nincs bizonyíték a BCG oltás hatásosságára, bár 2 ezzel kapcsolatos klinikai teszt eredményeket még értékelniük kell, de egyelőre nincs pozitív eredmény ezzel kapcsolatban (mármint, hogy enyhítené)...”

Rosszul fogalmaztál,
a WHO-nak nincs semmilyen
“legújabb vizsgálata”,
a WHO csak kiadott egy közleményt,
amiben azt írják, hogy:

“...JELENLEG MÉG NINCS BIZONYÍTÉK ARRA, HOGY A BCG-OLTÁS VÉDELMET JELENTENE AZ ÚJ TÍPUSÚ KORONAVÍRUS-JÁRVÁNNYAL SZEMBEN.
Ugyanakkor jelenleg is két klinikai teszt folyik, hogy tisztázzák, valóban jelenthet-e segítséget a járvány elleni harcban az oltás...”

A nagy számok törvénye alapján pedig nincs olyan, hogy szerencse;
már pedig ebben a történetben nagy számok játszanak..

@lili
Broncho Vaxom. Vényköteles.

@PG Az megvan a bakancslista című filmből, amikor Nickolson issza a puccos kv-t, zamatát az adja, hogy a cibetmacs emésztésén átmegy, helyiek összeszedik az ürülékből? Aztán Morgan Freeman-tól ezt megtudja, aszondja. "Ne szarozz velem. Freeman: Nem én szarozok, a macskák szaroznak" :))))))? Többi hszre. Milyen sok gestapo rendőr lett az országban? Bűntiben nem hiszek. A sorban állni képtelen olaszoknál is akkor vették komolyan, mikor meglátták a kórházi tudósításokat, tragikus helyzetet nem a bűntitől. Egy olyan nép, akiknél a kresz opc.-is, képtelenek sorban állni, egyfolytában karattyolnak és az utcán élnek este elkezdtek félni és bezárkóztak, pedig, ha valaki ismeri őket nekik ez egy óriási csapás, hogy nem mehetnek közösségbe. A BCG oltás segített. A 19. sz.-ban magyar betegségnek hívták tbc-t. Svédek nagyon megszívták a spanyolnátha 4 hullámát, ezért más az irány náluk.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram