Babaváró hitel befektetése

2019-10-09
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Újra előjött a nagyszerű ötlet, hogy a babaváró hitelt vegyük fel és fektessük be Állampapír pluszba akkor is, ha nem akarunk gyereket, mert úgymond 12,5%-os hozamunk is lehet rajta.

Tele is lett a postaládám a kérdésekkel.

A múltkor is megbeszéltük, hogy van egy hatalmas ferdítés a cikkben, méghozzá az alternatíva teljes figyelmen kívül hagyása.

Józan paraszt ésszel: Ha hitelt kérsz X% kamatra és befekteted Y% kamatra, akkor a te hasznod egyenlő Y-X%, mínusz költségek és adók. (A kockázatoktól most tekintsünk el, pedig az is van, ugyanis azért kérek kölcsön egy banktól, hogy másnak kölcsönadhassak. Aztán ha nem tudod fizetni az egész mutatványt végig, akkor hamarabb ki kell szállnom. Az állampapír lépcsős kamatozása és a visszaváltás miatt csúnyán bukok. Az állampapír kemény öt hónapja kamatadómentes. Ha újra lesz kamatadó jövőre, szintén hatalmas a bukó. Esetleg nem kapsz lakáshitelt a 10 milliós kölcsön miatt. S hol van még az államcsőd esélye vagy az egyéb törvényváltozások. )

Hogyan jön ki mégis a hatalmas nyereség? Az benne a trükk, hogy talán szándékosan elfeledkeznek arról, hogy amit 5 év alatt folyamatosan a hitel havi törlesztésébe fizetek be, azt magamnak is befizethetném ugyanúgy Állampapír Pluszba és akkor én kapnék kamatot rá 60-59-58-57 stb hónapra. Ekkor kapnék bő 360 ezer forint kamatot mindenféle hitel és egyéb nélkül.

Ha erről az "apróságról" nem feledkezek el, mindjárt közel 40%-kal kisebb a valódi hasznom.

Kevésbé kattintáshatékonyan a lényeg: a hasznom a kifizetendő 1,16% (jelenlegi ötéves állampapír hozama) 130%-a plusz 2% kamat (összesen jelenleg 3,5%), további 0,5% garanciadíj a még fennálló tőketartozásra és a 4,95% elérhető kamat az Állampapír Pluszon. Persze ez sem rossz, mivel kezdetnek nem fektettem be semmit, utána is csak a havi törlesztőket, de még egyszer: a havi törlesztőket magamnak is befektethettem volna s akkor mindjárt 360 ezerrel, vagyis közel 40%-kal kisebb az előnyöm a konstrukción. Ezt figyelembe véve az összes hasznom az egész mutatványon 10 ezer forint mínusz a költségek havonta, ezért veszek fel egy tízmilliós hitelt és adom kölcsön másnak, vállalom annak minden kockázatát és maceráját.

A cikk címe lehetett volna az is: Ön felvenne 10 milliós hitelt havi 10 ezer forint nyereségért?

Ezt hatalmas összeget, néhány ezer forintot havonta takarítsd meg inkább valami máson és akkor ugyanott vagy egy 10 milliós eladósodás nélkül.

Remélem több levelet nem kapok a témában. 🙂

Ha már úgyis jön a gyerek, olvasd el ezt is.:

Talált pénz

Hozzászólások:

110 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Ha hitelt kérsz X% kamatra és befekteted Y% kamatra, akkor a te hasznod egyenlő X-Y%,

Y-X% a helyes szerintem

Nem teljesen értelek, Miklós, mi a ferdítés és a csúsztatás a cikkben. Kiszámoltam, a babaváró és a MÁP+ együtt tényleg 12,5 százalékot hoz öt év alatt, ami baromi jó lehetőség. Ha viszont simán MÁP+-ba fektetsz, akkor "definíció szerint" 4,95 százalékot érsz el, ha minden egyes befizetést 5 évig tartasz benne, ha rövidebb ideig, akkor még kevesebbet. Nem vetnék követ a szerzőre, más befektetésnél sem szoktak alternatívaköltséget nézni. Pl. a régi jó LTP-k hozamához sem tették hozzá, hogy ja, az állampapír hozamához képest ez mondjuk csak 5 százalék. A 12,5 százalékot önmagában mindenki jól össze tudja hasonlítani egy másik befektetés hozamával, és szépen ki tudja számolni, mennyivel hoz többet vagy kevesebbet. Szerintem jó cikk volt.

@bkriszti szerintem egy cikket olvasunk, de nekem sehogy sem jönnek ki a számok! Tényleg ötször utánaszámoltam és nem jó. Hol rontom el?
Felveszem ugye a cigánykőcsönt, 20 évre, 45 833 ft havidíjjal. 5 évig fizetem, az 2,749 m ft.
nem jön a baba, visszafizetek 1,538 milliót.
viszont 5. év végén lejár a MÁP+, felveszek 12,732 milliót, amiből 7,5 milliót azonnal fel is használok, hogy végtörlesszem a maradék babavárót.
Kiadás összesen: 2,749 + 1,538 + 7,5 = 11,787 millió, Bevétel összesen: 12,732 millió, maradt: ~945 e Ft.
Hol itt a nagy biznisz? Ráadásul eléggé komoly feltételeknek kell megfelelni, hogy egyáltalán megkaphasd a 10 milliót.

Bkrisztinek van most igaza, évi 12,5 a hozam, tök mindegy itt az alternatívaköltség. Ez a poszt most inkább kötözködésnek hat. Hibás itt az az érvelés is, hogy a kamatkülönbözet lesz a tényleges hozamod. Egyrészt mert a 20 éves babavárót 5 év után (ingyenesen!) végtörleszted a cikk alapján, másrészt mert a babaváró annuitásos hitelként műxik, a csodakötvény viszont csak a legvégén fizet.

@bkriszti Hogy tudna 12,5%-ot hozni, amikor oda van irva, hogy 4,95 az EHM? Csak azert, mert mas penzet teszed bele, nem fog 4-szer annyit hozni.

Gábor jól számol, az eredeti cikkben is ez van benne: cca. 950.000 forint az egész nyeresége. Nagyon szomorú egyébként, hogy milyen mélységekbe jutott az a gazdasági újság, ahol ez megjelent.

Gyors számolással az jött ki, hogy csupán a havi MÁP+-os "törlesztő" befizetésekkel kb. 460ezer hozam lenne 5 év alatt. Ehhez képes a babaváró visszaforgatása tényleg kb. félmillilóval többet hoz 60 hónapra. Havi átlagban viszont csak alig több, mint 8ezer Ft. A hozama százalékosan jó, de nagy (ön)fegyelmet kíván éveken át. Ha úgy nézem, még egy soron dolgozó munkás is ennek a többszöröséért vált munkahelyet.

@szabo-gabor A számításod helyes, 5 év alatt 2,749 milliót befektetve 945 ezer (a cikk szerint 969, de ez majdnem mindegy) lesz a nyereséged. Ha a 2,749 milliót mind az elején fektetnéd be, akkor ez összesen 34,4%, vagyis évi kb 6,1% hozam lenne. De mivel a 2,749 milliót az 5 éves futamidő során szétterítve fekteted be, ezért a hozam jóval magasabb (a későbbi befektetésre egyre nagyobb hozam esik). A duration konkrétan közel 2,75 év ennél a konstrukciónál, így tényleg kijön a 34,4/2,75=12,5%-os hozam.

@laney az iro ertelmezese alapjan ez kicsit olyan mintha 4x tokeattettel kereskednel, az 5 ev alatt altalad torlesztokent befizetett osszeg csak 2.7M lesz, de az otodik ev vegen 10M utan jaro kamatot kapsz.
Igy gyakorlatilag a 2.7M befizetesedbol lesz 3.6M-3.7M a vegere, ami kamatos kamat elve alapjan valahol 10% korul lehet. (a 12.5% sztem is sok)
Persze ez csak akkor igaz, ha az otodik ev vegen vegtorlesztesz.

@laney : Pl. 1 hónap: 45e vs 10m: tehát akkor 222x akkora pénzre kapod a kamatot, mintha magad gyűjtögetnéd. Az első év végéig befizetsz 540ezret. Ennél még mindig 18x több kamatozó pénzed van kötvényben a 10m babaváróval. A saját pénzed viszont csak a havi 45ezer, ezért a 10millióra kapott pénzt hozamát arányosítod (- kamattámogatás) az általad befizetett havi 45ezrekkel. Olyan mint egy tőkeáttét, csak itt még a le kell vonni a visszafizetendő támogatást.

@Szabó Gábor
Még nekem sem állt össze teljesen, de szerintem az a biznisz benne, hogy ingyen, saját pénzed befektetése nélkül kapsz 945 ezret 5 év után. Ha közben születik egy baba, akkor még jobb, másfél millával, ha jól értelmeztem a számításodat.

Most tényleg mondjuk azt, amit szoktunk, hogy aki nem hisz Miklós számításának, az térjen vissza 5 év múlva, nézzen rá a tényszámokra és gondoljuk át újra együtt?

@Kiszamolo Ha valóban tudsz kiszámolni, akkor számold ki, kérlek, hogy évi 545 ezer befektetésével (év elején) és 5 év után 3 694 055 forint felvételével (ahogy a cikk is írja) mekkora éves hozamra teszel szert (BMR-függvény). Nekem 10% jön ki. Ha figyelembe vesszük, h a befektetések nem év elején, hanem az évre elosztva történnek, még több ez a hozam.

Azt azért még hozzátenném, hogy átlagmagyar (hangsúlyozom, átlag, nem kiszámoló olvasók átlaga), ha felveszi ezt a hitelt és ne adj Isten máshoz szintén kelleni fog pénz a jövőben, akkor azért némileg odavágta a JTM-t havi 10e Ft-ért.
Amúgy meg nem a kölcsön, hanem a baba a legjobb befektetés. 🙂

@yimshagin Mivel Miklós nem vezette le, hol hibás a cikk számítása, ezért értelmezhetetlen, hogy "aki nem hisz Miklós számításának".

@brazzer Milyen mélységről beszélsz? Teljesen jó a számításuk és a logikájuk. Ne csak azt nézd, hogy 969 ezer a nyereséged, hanem azt is, hogy 5 év múlva 3,694 milliód lesz. A 12,5% tényleg 12,5%, amit egy mostani LTP max 2%-ához hasonlítva óriási a különbség.

@joy Nem kíván nagyobb önfegyelmet, mint bármilyen hitelt törleszteni. Beállítod rendszeres átutalásra a netbankban és kész. Lehet, hogy nem nagy a nyereség, de a mostani LTP-k és a biztosítók ennek a hozamnak a töredékéért lasszózzák az új ügyfeleket.

@szabo-gabor
A hitelt felveszed, majd eltünteted, az nem a te befektetésed, használtad vki pénzét.
Ami te a saját erődből teszel bele az a havi törlesztő, ami a te számításaid szerint 2,49 M. Na, erre a pénzre kapsz a te számításaid szerint 945e-t. Erre számítsd a hozamot.

@Kiszamolo
Én elég sarkos vagyok pénzügyekben, de itt valami ilyesmi miatt csúszik el a köz a te álláspontod:

Az átlagember a hozamot a saját befektetett tőkéje után számolja az alábbi példa szerint::
1. MÁP+ 5 év alatt hoz X hozamot a párnacihához képest.
2. A Fundamenta 4 évre, havi 20e-rel hoz(ott) Y, hozamot a cihához képest.
3. A MÁP+ a 10 M Ft babaváróval kombinálva 5 év alatt hoz Z hozamot a cihához képest.

Amit te mondasz, az az, hogy a 3. az 1-hez képest Z-X hozamot hoz, ami igaz, de a bankbetéteknél sem úgy reklámozzák, hogy ZS extra állampapírhoz képest, hanem W hoz a NULLÁ-hoz képest évente.

Szerintem ezt nem %-ban kellene kiszámolni hanem forintban, hiszen nem igényel tőkét / befektetést.

Babaváró hitel->Állampapír vásárlása->Babaváró törlesztése az államapír állomány folyamatos csökkentésével->5 év múlva pedig amikor lejár az állampapír a hitel végtörlesztése.

A végén kijön nyereség X Ft.

Ezt kiszámolta már valaki?

@bkriszti Oké, asszem kezdem érteni, hogy jön ki a matek, de ne feledd, amit Miklós is és én is írtam, ez hitelből hitelezés, ráadásul JTM lefoglalás, és ha átlagmagyarunkkal történik bármi, akkor sanszos, hogy nem érte meg a játék havi 10e Ft-ért.

Fiatalok!
A babaváró legjobb befektetése, ha felmondtok a munkahelyen, fél év alatt megtanultok egy idegen nyelvet aztán irány külföld. Ha már EUR-ban kapjátok a fizut röhögve vissza tudjátok fizetni még 8% kamattal is.
Nehogy lakást vegyetek itt belőle, azzal csak egy életre ide láncoljátok magatokat!

Akárhogy csűrtem-csavartam a számokat, mindig az jött ki, hogy ezzel értelmetlen foglalkozni.
Egyszerűen nem éri meg.
Jöhettek azzal, hogy a bankok-biztosítók-LTP meg ennél is kevesebbet ad, ez igaz: azok sem érik meg, nem is érték sose.

Aki vagyont akar építeni, nem csak vásárlóerőt megtartani, annak saját kezébe kell vennie az ügyet és beletenni a rengeteg időt és munkát. Nincsen ingyenebéd.

Kedves @Kiszamolo
Ha már legalább 1 gyerek születik akkor megéri a mutatvány gondolom.
Megtennéd hogy levezeted számokban?

Teljesen érthető amit Miklós mond, nem a 12,5% a hibás következtetés, az tök jó, havi 45kHUF-ra kapsz 12,5%-ot kb, mintha futna két "régi" LTP-d. Miklós a 9xxkHUF-ot vitatta el mint "ajándékpénz", mert az eredeti cikk úgy tesz, mintha a havi 45k-val amúgy semmit nem tudnál kezdeni, pedig de, berakod állampapírba mondjuk és kapsz rá 5%-ot, ami 3xxkHUF extra pénz lenne 5 év után. Havi 45k-t mindenféle babaváró hitel nélkül is berakhatsz MÁP+-ba, kapnál rá 300k-t kb 5 év alatt. Tehát a nettó nyereséged a hitelfelvétel miatt kb 600k HUF "csak", nem pedig a cikkben említett 900k HUF. Nézd úgy a dolgot, hogy kapsz 2Millió forint MÁP+-ba befektetni való pénzt ingyen, mert a végén annyi nyereséged lesz, mintha 2misit beraktál volna kamatozni 5 évre.

Sehogy nem kellene kiszámolni, akinek nem kell ne vegye fel a babavárót, értelmes emberekbe nem is értem miért nincs ennyi gerinc.

Kedves Miklos!

Szerintem akkor mas a kep ha akkor veszik fel a hitelt amikor van ertelme.
1) uton van a baba
2) terveznek meg masikat is

Ebben az esetben (persze nemi biologiai kockazat mellett) a masodik gyerek utan visszajon 3 millio.
Ezekivul minden baba utan szuneteltetni lehet 3 evre. Igy valojaban 23 evre kell szamolni a kamatokat ugy, hogy osszesen 7 milliot fizetsz vissza, es 2*3-evnyi szunetelteskor (az elejen) ugyanugy tudsz megtakaritani, mint egyebkent is, plusz a 10 millio kamatozik arra az osszesen 6 evre is.

Igy a 6-ik evig ugzanannyi havi felrerakas mellett kb 6.36 millio Ft nyereseged van, mikozben.
Az eztkoveto 17 evben pedig folyton tobbet hoz a mar befektett 10 millio, mintha havonta befektetned a torlsztot...

Az mennyire elképzelhető, hogy az 5 év alatt -felismerve a spekuláns tevékenységet- változtatnak a hitel feltételein? Magyarország, ugye...

S vajon 5 év múlva mennyien lesznek akik kicsit elcsúsznak az idővel, s még a bünti kamatot is ki kell fizetniük?

Aki egyáltalán nem is akar gyereket, de mégis felveszi emiatt, ott felmerülnek morális kérdések. Akkor is, ha tudjuk, hogy ebben a formában ez egy elbaltázott konstrukció az állam részéről, többek között az ilyen kiskapuk miatt. Ráadásul lényegében aprópénz miatt vág bele egy hitelügyintézésbe és fut egy bizonyos (bár alacsony) kockázatot, valamint állít ki a személyiségéről egyfajta bizonyítványt. Utóbbira nyilván lehet legyinteni, ahogy azt sokan teszik is.

Ui: nem a partvonalról mondom ezt, mi is felvehetnénk, nem tesszük

Mire elég ma 10 milla?! Úgy beszéltek erről az összegről, mintha 100 millió lenne. Ez nem több mint rezsiutalványszerű bohóckodás, meg gumicsont, amin jó sokáig lehet rágódni, addig se azzal foglalkozik a nép, hogy épp melyik jachton szórakoznak a korrupt NER-lovagok...

Bocs kiszamolo, de @bkriszti es @bankoscsako nak van igaza. Nézve a hsz-eiket, értenek a pénz időértékéhez, ahogy én is. Sokadik alkalommal nem veszed figyelembe map+ esetében a kifizetés tényleges időpontját, ahol az utolsó havi befizetésének a kifizetése T nullától 10 év! És nem 5. A kifizetés ideje számít mindig, nem pedig az időarányosan felhalmozott kamat! A babaváro esetén 5 év múlva a teljes összeghez hozzájutsz, amit azonnal ujra be tudsz fektetni akár map+ba, míg havi befizetésnél a teljes pakk 10 év mulva jár le, ezért a 10 éves periódusokat kell összevetni! A hozam 5 ev utan nem az altalad irt 360 eft, mert azt nem kapod meg! A maradék későbbi években lejáró hozam! Ez az egyszerübb magyarazat, a bonylultabb a bmr és duration ahogy írták már előttem. Ha örökbefizetésnek is feltételezed a havi befizetést, akkor is a babaváró előz durván, mert előbb lejár a teljes összeg.

Aki nem értené, hogy jön ki a 12,5%:
Meg kell vizsgálni a cashflowt ugyebár. Az elején megjelenik nálad 10 millió, majd el is tűnik ,mert ugye befektteted máp+-ba. Te ugye nem tettél be eddig egy fillért sem a dologba. Innentől kezdve havonta fizeted be a 45833ft hiteltörlesztést (tőke 1 havi része 20 éves futamidőre vetítve + 0,5% tőketartozásra vetített garanciadíj havi része). Ez megfeleltethető mondjuk egy havi rendszeres megtakarításnak. 5 év múlva mint mindenki kiszámolta, a teljes nominális hozam 969055 ft. A 12,5 % abból ered, hogy a tőkét 5 év alatt folyamatosan teszed a randszerbe (mint hiteltörlesztő), nem pedig az elején egy összegben. Ebben az esetben a haszon csak 6% körül lenne.A kérdésre, miylen kamat mellett lesz havi 45833 ft-om 5 év múlva 3694000ft, a válasz 12,5%.

@andi Nem tudom neked mit jelent 10 millió, a mi családunknak azt jelentené, hogy végtörlesztjük a házunk hitelszerződését és a feleségemnek elég lenne heti 2 napot dolgoznia, nekem pedig továbbra sem kellene elmenni rabszolgának egy munkahelyre...
Szóval nézőpont kérdése a 10 millió forint. Nekünk az életünket váltaná meg. Másnak meg egy jó közepes hétvége.

A vélemény pedig: Én azt gondolom, mindenkinek megvan a maga igaza. Nem hiszem hogy össze kellene hasonlítani a mezei MÁP+-al, meg kivonni őket egymásból . A befektétés havonta ezt tudja, B ezt, C meg ezt. Szerintem az sokkal jobb, ha azt látom, hogy az egyik 4,95%-ot tud kis kockázattal, a mási kicsit több kockázattal és macerával 12,5%-t, a másik meg tök kiszámíthatalan, de -20 és +30% is lehet. Ez ennyi. Abban viszont Miklósnak teljesen igaza van, hogy megér ez az egész havi 10.000ft extrát? Mert tényleg erről beszélünk. A kormány egy tollvonással megváltoztathatja a feltételeket. Felverheti a MÁP+ visszaváltási költségét, egekbe lőhet az infláció, leértékelődhet a forint, talán a kamattámogatást is modigfikálhatja, fene tudja mi jöhet. Megér ez valakinek havi 10.000ft-ot? Biztos vagyok benne hogy van akinek nagyon is (mert a havi jövedelméhez mérhető), másnak nagyon nem.

Igen....kamatot kellett volna írniuk a címbe, és akkor mindenkorrekt lenne. Ettől függetlenül engem nem vezettek félre, az átlag ember számára a hozam és a kamat szinonímák, de én ezen egy másodperc alatt túlléptem, és a lényeget próbáltam leszűrni a cikkből.

Hasonló konstrukciók hozamrátáját úgy kell kiszámítani, mintha 5 évig a törlesztőket takarékbetétbe tennénk, majd az 5. év végén a nyereséget (=MÁP+-ból befolyó összeg - végtörlesztés összege - visszafizetendő kamattámogatás) kapnánk vissza. Ennek a konstrukciónak valóban 12.5% körüli a hozamrátája.

De ahogy a Kiszámoló írja is, ez a hozamráta már nem is annyira vonzó, ha figyelembe vesszük a jelentős tőkeáttételt, ill. a kockázatokat is. A hitel kamattámogatás menet közben is megszűnhet, pl. válás, házastárs elhalálozása vagy magyarországi lakcím megszűnése esetén. A kamatadót is bármikor visszahozhatják, ami kiterjedhet a már megvásárolt MÁP+-ok jövőbeli kamatfizetéseire is.

Miközben a 12.5%-os hozam relatíve kis összegen ketyeg, addig a kockázatok a teljes hitelösszeget érintik, emiatt aránytalanul nagy a kockázat.

@Kiszamolo Komolyan nem értelek, miért kellene pont állampapírba fektetni más esetben azt a havi összeget. Ezernyi másba lehetne, teljesen önkényes, hogy most ehhez hasonlítod.

@zsolt Miért hozod be a kamatot? A cikk helyesen írt hozamot, 12,5%-os kamatot senki nem ad, az bizony hozam, mint ahogy a 4,95% is hozam, konkrétan ekkora kamatot nem fizet a kötvény se (az lépcsőzetesen nő).

Hát igen sok ember nem érti hogy egy befektetést mindig alternatív befektetésekhez kell mérni nem önmagában nézni. Napelemes rendszereknél is a honlapon kiszámolt megtérülés úgy jön ki mondjuk 8 évre hogy nem számol alternatív befektetéssel. Ha a mondjuk a 2M forintot amit nem költöttem el napelemre nem párna cihába teszem, hanem állampapírba kamatos kamatra az rögtön rádob még pár évet a megtérülésre.

Egyáltalán nem jó a portfolio.hu-s számítás. Én bevittem Excelbe és az derült ki, hogy a szerző teljesen elfelejtkezik arról, hogy a felvett babaváró hitelt az első öt évben is törleszteni kell, amit hozzá kell adni a konstrukció költségéhez. Ha nem születik gyerek és emiatt vissza kell fizetni a kamattamogatast az 5. év végén, akkor az én számításom szerint a legjobb esetben is 195e Ft a 10 éves nyereség.

Kedves Bankoscsákó!

"Komolyan nem értelek, miért kellene pont állampapírba fektetni más esetben azt a havi összeget. Ezernyi másba lehetne, teljesen önkényes, hogy most ehhez hasonlítod."

Melyik bank? Csak hogy messze elkerüljem bármi ügyből kifolyólag.

@mgpx Ezt most komolyan mondod? A cikk is írja, hogy a nettó adósságod nem nő a projekttől! Ha ki kell szállnod valamiért a hitelből, az állampapír-befektetés rendelkezésre áll szinte teljesen likvid fedezetként. Ez egy tényleg szinte kockázat nélküli kombináció. 10 millió erejéig jobb, mint a lombardhitel, amit a témában ugye pont most tiltottak be.

@Kiszamolo Az utolsó mondatod buktatja le a hasonlatodat, hogy az mennyire sántít. Az 5%-os költségű biztosításokhoz ne hasonlítsd már a 0,5%-ot! A NYESZ-t sem szoktad egy lapon említeni a unit-linkeddel szerintem.

Kedves Bankoscsákó!

A legkomolyabban.

" ha a hitelt, amit felvettem, állampapírba fektetem, akkor a havi megtakarítást is ugyanabba fektetem."

Picit vonatkoztass el attól ami most a fejedben kavarog, mély levegő, lépj egyet hátrébb és ezt próbáld meg egy kicsit ízlelgetni.
De ha ragaszkodsz hozzá, akkor fektessük a havi összeget valami jó kockázatos sokat ígérő részvénybe és annak a remélt 40%-os hozamát vessük össze a állampapírba tolt hitel hozamával.

Szóval melyik bank?

@Kiszamolo

Köztünk nincs vita abban, hogy kell-e alternatívaköltséget számolni! Persze, hogy kell. A számításoddal van a bajom, sztem így számoltál:

havi ~ 44 eft*0,27=12 eft (első befizetés 5 éves kamata) => x60hó=> 720 eft/10 év (ekkor jár le az utolsó befizetés) => /2 => 360 eft/5évre jutó kamat => /60 => 6 eft kamat/hó. És ezt vontad le a 16 ezerből. Így jött ki neked a havi 10 eft tényleges nyereség. (Vagy a másik számítás, amire gondolok, hogy első kifizetés 12 eft, majd második kifizetést 12 eft osztottad 60-nal és szoroztad vissza 59-cel és így tovább, 58-cal stb.)

Egyik számítás sem helyes! Az időérték cash flow szemléletű, és nem eredményszemléletű!

A valós számítás ennél sokkal bonyolultabb (BMR,NJT), ránézésre időértékben olyan havi 2-3 eft jut alternatívaköltségnek. Persze, ekkor is 16-3=13 eft lesz a havi extra nyereség, de a teljes havi nyereség is 16 eft!

(folyt)

@blc79 Ezt erősen benézted, épp a törlesztőrészlet adja a cash flow negatív lábát, a konstrukcióban ezek jelentik a "rendszeres megtakarítást", ezek alapján számolták a hozamot, a számítás pontosságát a kiszámoló sem cáfolja. A 12,5% teljesen pontos számítás.

(folyt)

a teljes havi nyereség (alternatíva kts nélkül számolva) "csak" 16 eft, úgyis feltehetted volna a kérdést, bármilyen extra számítás nélkül, megéri-e 10 millió hitelt felvenni ennyiért? Ha leosztod napokra, akkor napi 500 forintért? Nyilván, senki nem vált világot így sem.

Ha viszont úgy teszed fel a kérdést, hogy csak 5 évig tudsz fizetni havi 44-45 ezret, utána soha többet nem is használod ezt az alaptőkét, csak a hozamot fekteted be, akkor mennyi pénzed lesz 20 év múlva? (Amit fel is tudsz venni cashben.)

1) babaváró 950 ezer hozam/5 év, 3x máp+ba, 950*1,27^3= 2 millió forint.
2) máp+ hitel nélkül (számítását nem lehet egyszerűen leírni) lesz ~1,25 millió forintod.

Szemmel látható a különbség.

Érdekes, hogy a hitelkártya 3%-os visszatérítést pártoltad, ott megérte havi 100 eft költeni, 5 évre 60 millió forint 30%-os büntető kamat lehetősége mellett? Ott is volt kockázat.

Emberek! Az állami támogatásos LTP-ért mindenki meg volt őrülve, emlékeztek? Az mekkora nyereséget hozott 40 ezer havi befizetésre 4 év alatt? 40x48x0,3=576 ezer forintot! Ez mennyit hoz 5 év alatt? 969 ezer forintot! Akkor miről beszélünk, ez tök jó! Jobb a régi imádott LTP-nél! Akkoriban írt olyat a Kiszámoló, hogy alternatívaköltség? Hát, nem rémlik! :)))

Valljuk be, az emberek nem tesznek havi szinten pénzt állampapírba, de a hiteleket havi szinten törlesztik! Köszönjük a Portfoliónak, h kiszámolta a 12,5-es hozamot! Ha valaki akarja, ezt összevetheti a 4,95%-kal is, de az valójában nem annyi lenne, hanem kevesebb, hiszen minél későbbi a befizetés, az a lépcsőzetes kamat miatt nem az 5. évre termeli ki a 4,95%-ot, hanem egyre később.

Szóval a babaváró+MÁP tényleg zsír, és nemcsak a hozam miatt jobb a régi LTP-nél, hanem a szabad felhasználhatóság miatt is!

@Bankoscsákó
A nyereség ugyebár abból származik, hogy 4% körüli költségű idegen tőkét 4.95% hozammal fektetsz be.
Ha az első három évben szállnál ki, a lépcsős kamatozás miatt a MÁP+ átlaghozama nem érné el (vagy éppen csak elérné) a tőkeköltséget. A "szinte kockázat nélküli" kombináció tehát nettó ráfizetést okozhatna idő előtti kiszállásnál.

Ha meg pl. 3 év múlva visszahoznák a kamatadót, elvinné a nyereség jó részét, szinte ingyen kölcsönöznél milliókat.

Ha meg menetközben lakáshitelt akarnál felvenni, a bank majd sajnálkozik, hogy már el vagy adósodva, többet nem adhat.

Hűha, van baj.
Kiszámolta a portfolio az IRR-t, ami ennyi és kész.
Ez egy pénzügyi tény, nem pedig vita tárgya, bárki ki tudja számolni.

Mi is volt hat éve egy cikk címe itt? "17%-os kamat kockázatmentesen? Tessék."

Mindenki döntse el magának, hogy melyik hatásvadász cím. A portolio IRR számítása nekem is soknak tűnt, de kiszámoltam és kijött.

Szóval az a baj mostanában, és ez már több ízben kiderült, hogy kiszámoló lehetetlen bármiről meggyőzni. Megvan a saját igazsága, és mindenki fogadja el. Régen sokkal jobb blog volt.

Egy darabig en is neztem a vonatkozo cikket, eleg kusza. Az a penzvaltos csalas jutott eszembe, amikor oda-vissza valtogatjak a penzt a penztarossal, mig vegul fogalma sincs, eppen mit kell adnia.

Az "arbitrazs", az ingyen penz amire mindenki vagyik, az az 5% es a 3,5% kulonbsege alapjan 1,1 millio, ugye (1,05^5-1,035^5)*(10 millio). Es ehhez kell havi 45 ezrevel 5 ev alatt aprankent 2,6 milliot letenni. Ugye mashogy hangzik, hogy a befottesuvegbe gyujtve 2,6 milliod lesz, aprankent allampapirt vasarolva 3,1 milliod, hitelfelveteles csodamutatvannyal meg 3,7 milliod. (Lehet, hogy egy-ket tizedet elszamoltam, de a szamok kb. ezek.)

En is erzek ellentmondast abban, hogy havi 10 ezer forint extratol elalel valaki, es kozen tiz misivel gurigazik. Ha kicsi penze van, akkor nem jatszik a nagy penzzel, ha meg nagy penze van, akkor meg nem vesztegeti az idot ilyen hulyesegekkel.

Nálam ott bukott meg a pénzcentrumos cikk, hogy nem számol a 0,5%-os garanciadíjjal! A havi 45800 Ft-ból ez kb 4100Ft, így az 5 év alatt visszafizetett tőke nem 2,5 MFt, hanem kb 250eFt-tal kevesebb!

Miklós, és mit mondanál arra az élethelyzetre, ha a pár valóban szeretne 5 éven belül gyermeket, nem is okozna problémát a havi 50e Ft hiteldíj fizetése, és így vennék fel a babavárót befektetési célból, legalábbis az első 3-5 évben kizárólag erre a célra?

A hatodik érzékem azt súgja, hogy valami nagyon kezd félremenni, amikor az emberek arról beszélnek, hogyan lehet támogatott hitelből állampapirokat venni. Az még elmenne, ha arról lenne szó, hogyan lehet hitelből válalkozásokat indítani, esetleg autót, saját lakást venni. Ezeknek legalább megvan a lehetősége, hogy indirekt módon valódi értéket teremtsenek.

Ilyen hitelből-befektetés és profit nulla munkával, nulla kockázattal sztoriknak egy jól működő (piac) gazdaságban illik elég gyorsan megszünniük, számomra ennek valamilyen arbitrázs jellege van. Rosszabb esetben jókis lufi formájába mehet át az egész.

Amúgy @Kiszamolo gondolatmenetével egyetértek, hiszen logikusnak hangzik, hogy alternatívaként ugyanazt a terméket vizsgálta meg.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram