Céges pénzek: egy okkal több, hogy végre csinálj valamit
Már többször írtam róla, hogy ne bankszámlán tartsd a céges pénzt.
Ennek három oka van: az egyik, hogy kaphatnál rá akár 14%-nyi éves kamatot is, ezért roppant nagy luxus tíz, de akár százmilliókat is aszalni a számládon hónapokon át.
Cég, alapítvány, társasház, egyesület, vállalkozás számlanyitása az Államkincstárnál
A másik, hogy a felesleges pénzt mindig ki kell venni a cégből, mert az esetek nagy részében jobban jársz, ha magánemberként fekteted be. Igen, annak ellenére, hogy adóznod kell a kivételkor.
A harmadik ok pedig a bankcsőd lehetősége, ami most is történt az Egyesült Államokban, de akár itthon is a Sberbankkal. Hajadra kenheted a 100 ezer eurós betétbiztosítást, ha ennek a többszöröse volt a céges számládon.
Fontos, hogy a számlakövetelésedért a bank áll helyt, legyen az folyószámlán tartott pénz vagy lekötött banki betét. Ha bankcsőd van, akkor közel 100%-os esélyed van rá, hogy csak az első százezer eurónyi összeget kapod meg. (Lényegtelen, hogy hány számlád vagy hányféle devizád volt az adott bankban, minden egyes bankban csak 100 ezer eurót kapsz vissza. Ha három bankban volt pénzed és mind a három csődbe ment, akkor háromszor százezer euró a limit. Ha volt céges számlád és magán számlád is az adott bankban, akkor kétszer százezer euró a limit.)
Azonban ha nem számlakövetelésed van, hanem vettél állampapírt vagy akár pénzpiaci befektetési alapot a bankban, akkor az a tiéd, a te neveden (illetve a céged nevén) van, ahhoz semmi köze a bankcsődnek. Ha csak bűncselekmény nem történt (lásd még Quaestor a példa kedvéért), akkor egy bankcsőd esetén is maradéktalanul vissza kell kapnod ezt a pénzt. (Persze ha a befektetési alap a banknak a kötvényeivel volt kitömve, akkor szívás. De ez azért ritka. Mindenesetre kérdezd meg, miben tartják az alap pénzét.)
Ha eddig nem hallgattál rám, remélem, most legalább egy kicsit megijedtél és fogsz valamit csinálni a számlán heverő (céges) pénzeddel.
Vannak eurós, dolláros és forintos pénzpiaci és rövidkötvény alapok is, ahogy állampapírt is tudsz venni, akár közvetlenül az államkincstárnál is. Beszélj a bankároddal, milyen lehetőségeid vannak. (Persze figyelj oda a költségekre is, 3-4% vásárlási és eladási jutalék plusz évi 2% alapkezelői díj mellett nem sok marad neked. De ez már egy másik cikk lesz. Illetve volt, keress vissza a témára, vagy nézd meg a Kiszámoló Akadémia erről szóló részét a youtube-on.)
(Ha pedig a napi cashflow miatt van túl sok pénzed a bankszámlán, akkor annyit tegyél, hogy több bankban tartasz fenn számlát.)
Graphite más sem csinál egy évtizede, mint a sebeit nyalogatja és mániákusan gyűlöli a bankokat. Az lett volna csoda, ha egy hete is másképp viselkedett volna. Nagyon unja már mindenki.
Ami viszont működött, hogy az Igazsgáügyi Minisztérium cégszolgálatától emailben kapott elektronikus hitelesített cégkivonatot vittem be nyomtatva, és elfogadták a nyitásnál.
Ez a cégszolgálatos hitelesített kivonat egyébként elég hasznos, és ingyenes. Eddig kétszer kaptam meg 3 nap alatt tőlük.
Az első alkalommal borzalmas kitölteni a formanyomtatványt, de utána csak a dátumot kell frisíteni.
Tőlem az alábbiakat kérték pár héttel ezelőtt:
-Társasági szerződés másolat
-30 napnál nem régebbi hiteles cégkivonat
-Hitelesített aláírás címpéldány másolat
-Aláírás bejelentő karton (ezt ők adják)
-Személyi, lakcím, adókártya
Postázzák és az elektronikusat emailben is elküldik. Nekem az Államkincstár kérte az eredetit papíron, de úgy emlékszem visszaadták. Ha nem, akkor majd kérek újat.
Ahogy mondani szokás, Graphite a legutóbbi 2 bankcsődből 53-at megjósolt.
Szeretem az ilyen kérdéseket. Mi lenne, ha megkérdeznél egy szakértőt ennyi pénznél?
Valaki megmondja 80k-ért, hogy mit csinálj 14millióval.
Engem az érdekel, hogy ezeknek a skacoknak, hogyan lett 14milla feleslege ilyen hozzáállással.
– LEI kódot kell-e igényelni a Keler Zrt.-nél?
– Csak személyesen lehet megnyitni a számlát, vagy teljesen online is lehet a Magyarorszag.hu-n? (magánszemélynél látom, hogy van online számlanyitás, de most szervezetről beszélek)
Az ingyenes viszont jó ötlet, köszi, a borzalmasan kezelhető Excel kérelmet már úgyis kitöltöttem a múltkor.
Más. FIO banknál sikerült mostanában céges számlát nyitni valakinek magyar kft részére?
Lehet venni a saját nevedre is, de elég költséges.
Illetve ha valaki nem akarja befekteni, akkor csak simán át is teheti a pénzt értékpapírszámlára, akkor az a pénz is a te neveden van, 100%-ban ott van, azt nem hitelezi ki a bank, így teljesen védett a bankcsődtől.
Idézni kellene erre a pontos a törvényt, ha már ilyen pletykát terjeszt valaki.
Persze december 23 előtt a gyógyszergyárakra kivetett különadó beszedésére se volt joga visszamenőleg, aztán lett. 🙂
Oké vettem még last minute PEMÁP állampapírt kincstárnál.
Mi az ami pár %-ot hoz és mondjuk Erste Brokernél meg tudom venni és könnyen el tudom adni ha kell? Úgy konkrétan?
Érezted a kényszert egy kis felesleges okoskodásra, igaz?
Sokat gondolkodtál, mi lehet az, de csak megérte.
Kotsz magaddal es a cegeddel egy kolcsonadasi szerződést. Kamat min előző eves inflacio, jelen esetben 14%/ev. (mind a ket helyen te írod alá)
Elutalod a cégből magadnak a pénzt. Veszel állampapírt. Amikor lejárt visszautalod kamatokkal egyutt a cegbe. Igaz mint magánszemély semmit nem keresel, de a ceg keresett evi 14%ot.
Ettol el lehet térni, de ez után mar lehet magyarázkodni kell majd valahol valakinek.
Kölcsönként, szerződést kötsz magaddal és alapkamat+5%-os kamattal már utalhatod is ki (hatalmas buli).
Nyithatsz céges MÁK-ot, ahogy fent olvasod és ketyeg ott 13-16%-on.
Évközi beszámolóval is vehetsz fel akár pénzt, talán a könyvelődet kellene megkérdezned, nem?
Az (elő)regisztrációnál az “azonosító okirat száma:” pontosan mi lenne? Melyik okiratét kérik?
A cégbírósági bejegyzés számát hol találom? A cégbírósági végzésre tippeltem, de azon semmilyen szám nincs.
Köszi előre is!
“Állítólag törvény van rá, hogy a kormány is rá teheti a pénzét a számlán tartott pénzekre…”
Egy kolléga említette, micsoda forrásmegjelölés 😀 Ez így értelmezhetetlen, konkretizálni kéne, enélkül ez csak rémisztgetés.
Amit tehet alapvetően az állam hogy:
– adót vethet ki (ld. a mostani különadók)
– ingatlant kisajátíthat (ennek eseteiről törvény van, viszonylag szűk körű, és csak ingatlanra igaz, ingóra készpénz, bankbetét stb.-re nem)
– büntetőeljárás keretében elkoboz (ezt nem kell magyarázni).
De olyat nem csinálhat, hogy telibe valakinek a nevére szóló betétet, követelést, pénzt elvon (pláne véglegesen), mert kevés a lóvé, oszt benyúlja a pénzeket a bankszámlákról.
Amúgy nem is praktikus, inkább megemelném a visszaváltási jutalékot a MÁK-nál vagy ilyesmi, de az se túl szerencsés, mert a kutya nem fog államapírba fektetni onnantól.
I have spoken. (aki érti érti)
A könyvvizsgálóink soha nem engedtek semmijen kölcsönt. Jogosan. Pénzintézeti tevékenységnek minősül. Nem adhatsz csak úgy kölcsön…
e-cegjegyzek.hu
Amikor én nyitottam, 20 perc várakoztatás után elmondta telefonba a nő, hogy felesleges kitöltenem (az égszet), mert úgyis minden adatot újra fel kell vinni……
Engem az érdekeln, hogy hol vannak a céges és a magánszemély utalás / kp felvét kondíciós listája a MÁK-nál, úgy el dugták, hogy nem találom.
Lehet egyedi eset volt, de én megúsztam cégkivonat nélkül a kincstárban. Valahogy megoldotta a néni enélkül is (aláírásminsta és társasági szerződés volt nálam).
Valami takarékbetétkönyv 😀 szerű kartonokat kellett kitöltenem tollal, több példányban, ami elég kőkorszakinak tűnt,
de webkincstáron már minden frankón működik. Hozzá van társítva a magánszemélyes felhasználómhoz.
Sziasztok! Remélem tudtok ötletet adni: hogyan váltanátok nagyobb mennyiségű CHF-et HUF-ra? Magyar banknál van CHF számlám, amihez nem adnak bankkártyát, így nem tudom simán feltölteni Revolura, meg nagyobb összeget nem is szívesen töltenék rá. Legutobb, amikor Wise-ra utaltam, akkor egy harmadik bank számolt fel költséget, és nem derült ki, hogy mi alapján kalkulálta (% vagy fix).
Előre is kössz a tippeket!
Kiszámoló, az ilyen jellegű cikkek olvasásakor kicsit olyan érzésem van, hogy az írója ha elég híres lenne, akkor konkrétan akarva-akaratlanul bankrunt robbantana ki. Az SVB-nél is így kezdődött. Értem én, hogy jót akarsz, de ha elegen követnék a tanácsod, becsődölne az összes magyar bank is.
A szabad egyenleget MNB-nél tartják a bankok, szabály van rá, hogy minek a terhére lehet hitelezni.
“Kölcsönként, szerződést kötsz magaddal és alapkamat+5%-os kamattal már utalhatod is ki (hatalmas buli).”
Ez miért is buli? Alapkamat + 5% az most 18%. Esetleg piaci kamaton, úgy lehet értelme, sztem.
Miért menne? Az csak akkor menne a levesbe, ha elsikkasztják, ami bűncselekmény.
Az értékpapír számlán az eszközöknek, pénzeszköznek is ott kell lennie, mert arra kamatot nem kap az ügyfél, azt nem hitelezheti ki a bank, mint a betéteket.
Ha ellopják, akkor a BEVA fizeti a megadott összeget, de a sima bankcsőd nem szabad, hogy érintse, mert ez nem bankbetét.
De ezt Miklós biztos el tudja dönteni, hiszen ő bankár volt. Miklós, szerinted melyik álláspont a helyes? Másként kezelik az értékpapírszámlás pénzt, mint a betéteket?
Én csináltam, pár százezer euro-t adott kölcsön a cég. A könyvelő szerint sem lehetett ez kamatmentes, de én “jobban tudtam”. Auditkor a könyvvizsgáló előíratta a jegybanki alapkamat+5% kamatot. Különben szja-köteles az ilyen tagi kölcsön. 15 % az osztalék adója a jegybanki alapkamat most 13%. Vagyis “olcsóbban2 jövök ki, ha kiveszem osztalékban. Általában véve azt gondolom, hogy nem érdemes a cégben nem szükséges pénzt ott parkoltatni. A cikk jó és hasznos. Tessék tudomásul venni, hogy a cég különálló jogi személy, és erre figyelemmel lenni a döntéseknél. Az én cégemben nincs semmi, csak nyereséget termel, amit kiveszek. Ez nem mindenkinek járható út, de az én tevékenységem nem beruházás igényes. Viszont jól hoz.
Nekem van most egy cégkivonatom, de az más célból, ha ott nem kobozzák el, akkor megnyitom ezzel vidéken, a közelben. Közben meg kértem ingyenes cégkivonatot e-hiteleset, meglátjuk az is jó-e nekik, fentebb írta valaki, hogy az is jó. De max kérek még egy hiteles papírosat, most már ezen ne múljon, 5.000 Ft. Közben meg milliók porosodnak nulla kamatozással a céges revolutos bankszámlán. Már hónapok óta tervezem, hogy kéne nyitni számlát, csak korábban a maszkos szivatás vette el a kedvem, utána meg a lustaság. De most már megnyitom, egyre több rá a motiváció, ahogy egyre több revolutos cikk van mindenfelé, jobb lesz onnan elraknom a sok pénzt.
Ha a cég vesz állampapírt (kamatadómentest) akkor nem.
Sztem ezért hülyeség a tagi hitel.
Vagy vedd ki a cegből osztalékként ekkor 15% + szochó vagy a cég vegyen direktben állampapírt.
2023-03-14 at 18:46
Kamatmentesen semmiképpen sem. Kamatkedvezmény utáni szja keletkezik nálad alapkamat + 5 % felszámított kamat alatt.