Csekkbeváltás itthon
Gyakran kapok kérdést, hol lehet beváltani (főleg amerikai) csekket. Sajnos odaát a tengerentúl nagyon bele vannak szerelmesedve még mindig a csekkezésbe, gyakran azzal fizetnek cégek a munkádért, vagy adják vissza a bérelt autó kaucióját.
Te pedig vakarod a fejed, hogyan tudnád pénzzé tenni a darab papírt idehaza.
Amíg az Unicreditnél dolgoztam, váltottunk be ilyen csekkeket (megfelelő haszonnal), de az már régen volt, nem tudom, még mindig befogadják-e. Több bankról tudok, amelyik már nem foglalkozik csekkekkel, de egyről sem, amelyik igen.
Ha neked van tapasztalatod, jó tipped, akár itthon, akár a környező országokban, kérlek oszd meg a közzel. Ha a költségét is tudod a beváltásnak, azt is örömmel vesszük.
Van aki az amerikai nyugdíját kapja így, aztán vakarja a fejét.
otpbank.hu/portal/hu/Arfolyamok/OTP
“Az OTP Bank valuta, csekk és deviza középárfolyama azonos. Az OTP árfolyamok a következö árfolyam kibocsátásáig érvényesek.”
A legfrisebb hirdetmény amit találtam: otpbank.hu/static/portal/sw/file/Kulfoldi_fizetoeszkozok_forg_H_20170930.pdf
OTP-nél viszont igen (fél éve még így volt). Ehhez egy külön számlát kell nyitnod (ha nem vagy ügyfél), arra átvezetik a csekk összegét, majd másnap újra bemész (ha okos vagy, időpontfoglalással), kiveszed a pénzt és azzal a lendülettel lezárod az eurós számládat.
Annyi könnyítésem volt, hogy a csekk, amit kaptam, keresztezett volt (azaz a Deutsche Banknak van az OTP-nél vezetett számlája, így csak át kellett utalniuk az összeget a saját számlámra, gyakorlatilag bankon belül). Ez azt is jelentette, hogy csak náluk válthattam be a kapott papírt. Javasolták, hogy ne náluk váltsam át forintra az összeget, amit meg is fogadtam :).
1994-95-ben Szlovéniában dolgoztam kereskedelemben, rengetegen csekkel fizettek, állandóan vihettem a bankba beváltani őket. Olyan természetességgel fizettek csekkel, mint ma bankkártyával.
Az USA-ban sokan a mai napig csekken adják fel mondjuk az áramszámlát.
– azonnal megvásárolják a visszkereseti jog fenntartása mellett, vagy
– beszedésre veszik át és annak külföldről történő befolyása után írják jóvá az ügyfél számláján.”
otpbank.hu/portal/hu/KNV/Szamlavezetes/CashManagement/Atutalasok
Utalni nem igazán lehet. Legtöbbször nem US célpontú utalásnál be kell menni a bankfiókba és helyben aláírni egy papírt.
Kőkorszak Európai szemmel.
1) Csomagom erkezett a kollegiumba. Portasnak elore odaadtam egy UPS-nek szolo bianko csekket, o meg a vam vagy utanvet dijat kitoltotte es atvehette nekem a csomagot.
2) Sitabor dijat diakok szedtek be, mindenki csekket irt. A csekk tulajdonkeppen a “foglalas” volt, eleg volt honapokkal kesobb bevaltani.
3) Szallas vagy autoberles kauciojat sztenderd dolog volt csekkel fedezni, ha nem volt kar, visszakaptad a sajat csekked. Mondjuk egy hegyi hazikonak nincs POS-terminalja bankkartyan befoglalni az osszeget.
4) Ma mar a legtobb SEPA atutalas ingyenes, akkoriban a netbankok meg borzaszto nehezkesek voltak, es utalasonkent 1-2 euro koltseg volt. Ha vettel egy fenykepezogepet aprohirdetesen, postan kuldted a csekket.
Stb.
Egyszerűen rá vannak kattanva az amcsik. Én is használtam, furcsa is volt, de mégis természetes. Jól megfér náluk a hitelkártya mellett. Európában az olaszok még azok, akik szélesebb körben használják. Személy szerint remélem, rövidesen túllépnek ezen, és csatlakoznak a XXI. századhoz.
“Valaki tudja, mi az oka, hogy az USÁ-ban ez ennyire népszerű?” …hogyan fogadhatnak el egy papírfecnit, aminek nem is biztos, hogy van fedezete. …
Az USA-ban volt egy időszak, amikor szinte mindenkinek volt bankszámlája, de nem volt még PC, hogy átutaljanak. Étteremben, boltban bankkártyával fizettek. A boltosnak sem volt terminálja, csak egy kis szerkezettel rányomta a számlát a bankkártyára és belenyomódtak a dombornyomott számok.
De hogy fizessenek egy magánembernek? Aki a pénzt adta, az előnyösebb helyzetben volt. Nem akart a bankban pénzért sorban állni. És a sok kp amúgy is gyanus volt, a bűnözéshez kapcsolódott.
Ezért papíron adott egy fizetési utasítást a bankjának (csekk). Aki kapta, elment egy bankba és jóváiratta a számláján vagy kikérte kp-ban.
A vadidegenek csekkjével óvatosak voltak.
Akkor körbekérdeztem pár banknál és még az Unicreditnél volt rá lehetőség (a minimál díjuk horror volt). Ahogy néztem a mostani kondíciós listájukat vállalati ügyfélként lehet most is csekket beváltani (persze indok nélkül elutasíthatják). Biztos van az a pénz, amiért bevállalják annak a kockázatát, hogy elfogadják a csekket. Elvégre ezért is alakultak a bankok! 😀
Mondjuk akkor még volt ott számlám, lehet hogy az kell amúgy hozzá.
Legjobb tudomásom szerint csak olyan bankban lehet, ahol van amúgy is bankszámlája az embernek. Az összeg azonnal megjelenik az ember számláján, de zárolják, amíg le nem jár az átfutási-ellenőrzési idő, ami min. 30 nap volt. De talán több (45?), nem emlékszem pontosan.
Egyszerű volt az ügyintézése, persze eleve OTP számlám van (tudom, tudom, …). Az átfutási idő volt az egyetlen kellemetlenség, az ember nem juthat azonnal a pénzéhez. Ilyen szempontból sem teljes értékű készpénzhelyettesítők nálunk ezek a külföldi csekkek. És nyilván azért sem, mert nem közvetlenül készpénzt kap az ember.
Persze idejétmúlt meg körülményes, de akkor is. Én írnék néha csekket ha lenne ilyen lehetőség. Élvezném, olyan lennék mint a filmekben a gazdag emberek. 🙂
Azóta bezártam a számlát, majd később ismét Erstés lettem, de még senkinek nem tűnt fel a tévedés.
a Budapest Bank hitelkartyainal az elso vasarlasi tranzakciora oktober 29-tol nem fog jarni visszaterites. Ezt a Kiegeszito hitelkartya hirdetmeny 3. oldala irja, honlapjukon fent van. Ha nagy osszegu az elso vasarlas vagy csak egy vasarlasod van vele a honapban, ez a kis modositas fajdalmas tud lenni. (Ja, es MCC kod alapjan kizartak tobb ugylettipust is a kedvezmenyekbol, 6010, 6011, 6050, 6211, 6529, 9399 kodu ugyleteket. Ha valaki tudja mik ezek megoszthatna, remelem a postai csekkbefizetes nincs koztuk.)
Es errol csak a hk kivonathoz mellekelt levelben irtak egy sort hogy modosul a hirdetmeny es fent van a honlapon…
Hogy miért szeretik az amcsik? Leginkább, ahogy Miklós mondta, mert ezt szokták meg, mint ahogy nálunk még sokan mindig csekken fizetik be a számlát a postán állva. Ezen kivül, ahhoz hogy csekken kapd a fizetésed (vagy mint alkalmazott vagy mint cég, vállalkozó) nem kell bankszámlát nyitnod, nem kell a banki ..
Nem vagyok otthon a témában, de egy ilyen csekket bárki beválthat? Vagy névre szól?
Mármint, mi akadályoz meg abban hogy megvegyek bármennyi ilyen csekket mondjuk 95%os névértéken és aztán kiutazzak az usa-ba és beváltsam mindet?
6010, 6011 Financial Institutions – Manual Cash Disbursements
6211 Security Brokers/Dealers
9399 Government Services ( Not Elsewhere Classified)
2018-08-15 at 06:07
Még annyit, lakossági forintszámlám van az OTP-nél, úgy váltották be a francia eurócsekket két éve.
A posták úgy tudom nem egységesek mcc kód tekintetében, így azt nem olyan egyszerű tiltaniuk, de előbb utóbb sort kerítenek rá szerintem.
Szóval legjobban akkor jársz, ha egy haverodat megkéred, akinek van ilyenje. Ő nem fog lehúzni 3-5-10 százalékokkal, kezelési költségekkel, satöbbi.
Az is valószínű, hogy az ismerősöd meg tudja oldani az országok közti pénzmozgást, ráadásul ingyen. Jelenleg 4 országban levő számláim közt tudom tologatni a pénzt, és megvan a módja, hogy mindig ingyenes legyen. Ha nekem sikerült, másnak is sikerülhet. A nehézség a dologban, hogy sikerült ezeken a helyeken bankszámlákat nyitni, ehhez ott kell élni.(legtöbbször)
Itthon már nem lehet USD csekket beváltani. A környező országok bankjai közül a legtöbb sem foglalkozik már USD csekk beváltásal. Románia egy szerencsés kivétel, ahol be lehet váltani a csekket. Autózás. Arad. USD Számlanyitás.
Az USA adóhivatal (IRS) pl csak csekken képes rendezni az adóvisszatérítést. A csekknek nincs az USA ban semmilyen járulékos költsége. Ezért még mindíg nagyon népszerű.