Csődben a legnagyobb magyar takarékszövetkezet
A legnagyobb mérlegfőösszeggel rendelkező magyar takarékszövetkezet, az Orgovány és vidéke Takarékszövetkezet csődbe jutott a nemfizető hitelek és a rossz gazdálkodás miatt. A saját tőkéje a kimutatott 6 milliárd helyett -3,5 milliárd volt, a nem fizető hitelek aránya 29%. Ezért az MNB visszavonta az engedélyét.
Az OBA kifizeti a betéteket, de csak 100 ezer euróig. A legutóbbi takarékszövetkezet csődje felemésztette az OBA vagyonának egyharmadát, kíváncsi leszek, a mostani csőd mennyivel fogja leolvasztani a Betétvédelmi Alap pénzét. (Az Orgovány és Vidéke csak a takarékszövetkezetek között volt nagy, az összes hitelintézetet figyelembe véve csak 0,3%-ot tett ki a piaci részesedése. A Soltvadkert és Vidéke 0,2%-ot hasított ki a piacból, mégis igen költséges volt a betétesek kártalanítása.)
Kevés bérből élőnek a fémmilliós vésztartalék is rengeteg pénz, amit bankszámlán tart, de ujabban egyre többet hallani a csőd lehetőségéről, főleg most az állm tevékenysége és a devizahitelesek okán.
Most akkor biztonságban van a bankba helyezett megtakarítás, vagy sem?
Ilyenkor mindig elgondolkodom, hogy bankok közül eddig egyedül a Postabank dőlt be, viszont a tak.szöv.-ök közül nem ez az első példány. Biztos, hogy ennyire nyomni kellene őket? Biztos, hogy rajtuk keresztül kell megteremteni, hogy a pü.-i szektor 50%-a magyar kézben legyen?
És igen, az is érdekes, a hányadiknál fogyna el az OBA.
Meg hogy akkor hol is tartsunk micsodát és ki fog itt pl vállalati finanszírozással magas szinten foglalkozni? Hát, izé.
Csak azt nem értem, hogy hol van ilyen helyzetben a PSZÁF? Ez nem 5 perc alatt alakult ki, a nemteljesítő hitelek arányát biztosan jelenteni kell, tehát lehetett volna tudni előre, hogy itt gáz lesz.
Más: tavaly megnéztem az OBA mérlegét, kb. 90 MRD-s vagyona volt. Ha mondjuk egy bank menne csődbe, akkor miből fizetne?
//kiszamolo.hu/amit-a-betetbiztositasi-alaprol-oba-mindig-tudni-akartal/
Milyen betéti kamatokat adtak? Egy csomó nagy bank van ma, akik bőven MNB alapkamat fölötti kamatot fizet.
Imre, akkor lehet valami pénzmosda is volt a dologban? Vagy tényleg nem értettek ahhoz, hogy kéne vezetni egy takarékszövetkezetet…
lehet Magyarországon dollárért állampapírt venni?
külföldön hogyan lehet, ha lehet?
létezik egyáltalán ilyen állampapír?
Köszönöm!
index.hu/gazdasag/ado_es_koltsegvetes/2014/07/04/ez_vedi_a_bankrendszerunket/
Habár tudom, hogy 82 milliárd 10 év alatt az semmi, de higgyétek el, hogy erre is találnak egy gyorsított (egyéni képviselői indítvánnyal) megoldást szükség esetén…
Bankba? LTP-be? Takszövbe? Párna alá? Most akkor mi a jó megoldás?
http://www.allamkincstar.gov.hu/kincstar/jelenleg_forgalmazott_allampapirok_arfolyamai__kamatai_
Vagy rossz helyen nézem?
Köszönöm a segítséget!
Annó egy VII. Kerületi ingatlan finanszírozásnál találkoztam velük ahol kvázi 50%-kal piaci ár fölé poziciónálták a lakásokat az érdekesség kedvéért a hírhedt GIMESI testvérekkél építkeztek.
(Ami fura,,hogy a közösségi bank is csak bedőlt projekteket finanszíroz, helyesn fogalmazva bedőlnek az általuk finanszírozott projektek)
Azóta, 2014 januárban a Körmend és Vidéke kapcsán volt 22 milliárdos kifizetés, és most az Orgovány kapcsán lesz szerintem nagyságrendileg 50-60 milliárd. Persze, a takszöv éves beszámolójából nem látom, hogy a teljes közel 70 milliárdos betétállományból mennyi van biztosítva, csak azt tudom, hogy a korábbi esetekben nagyjából 80-85% körüli volt ez az arány. A felszámolásból az OBA részére max 10% körüli megtérülés szokott becsordogálni – 1-2 évvel később (szintén az OBA beszámolóból látszik).
Szóval, igen, most rendesen kiürül az OBA. Semmi baj, majd a bankok szépen feltöltik. Van annak, aki nem issza el.
“Ami fura,,hogy a közösségi bank is csak bedőlt projekteket finanszíroz”
Nocsak, melyik közösségi bank? (van egy ilyen nevűnél némi pénzem)
Erről, hogy melyik projekt dől be, hol tájékozódsz?
(hiába a sok pénz, a bankok jobban emelik a kamatot vagy esetleg be is zárnak nagy leértékelődés esetén)