Egy ábra a unit linked biztosításokról

2015-06-01
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Az előző cikkben is említett MNB stabilitási jelentésben található az alábbi ábra az életbiztosítások alakulásáról, amire Varázspálca hívta fel a figyelmemet.

unitlinked

Az ábrán azt láthatjuk, hogy a hagyományos vegyes életbiztosítások szűk felét fizetik végig az emberek, a unit linked biztosításoknál jelenleg pedig kevesebb mint az egynegyedüket tartják meg a lejáratig az emberek. (UL elérés)

De ez az arány volt sokkal rosszabb is, 2011-2012 telén a végtörlesztésnek több szerződés esett áldozatául. Hogy 2013-ban mi indokolta a szintén nagyarányú visszavásárlást, arra nem tudtam rájönni.

Ennyit arról, hogy azért jó a unit linked biztosítás, mert az emberek 10-20 éven át nem nyúlnak hozzá és végül sikerül elérniük az anyagi céljaikat.

Hozzászólások:

19 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

"Hogy 2013-ban mi indokolta a szintén nagyarányú visszavásárlást, arra nem tudtam rájönni."
Talán sokan olvasták ezt a blog-ot. 🙂

És miért fogy minden év III. negyedévében? Nyaralásra veszik ki? Vagy mindenki szeptemberben köti és akkor jár le?

Nalunk ev vege fele voltak aktivabbak az ugynokok, amikor meg volt ra ilyen-olyan kedvezmeny. Elsosorban arra utaztak, hogy a ceg is tud fizetni valamennyi penzt a szamlara, milyen jo, meg adojovairas, miegymas stb. De azert ez az oszi visszavaltasra 2013-ban nem lehet ok. En azt mondanam, hogy elfogyott a penz otthon, olyan rettentoen nagy penzpiaci mozgasok nem voltak akkoriban.

2009-ben megszűnt a unit linked után is felhasználható 20% adókedvezmény.
2013 volt az első év, amikor már úgy vásárolhattad vissza a biztosítást, hogy a 2009-ig megszerzett adókedvezményt nem kellett 20%-kal növelten visszafizetni.

Én sem tudom, mi volt 2013-ban. De akkor kezdtek a befektetési termékek teret nyerni a lakossági portfóliókban. A TBSZ számlákon tartott állomány 90 mrd-dal nőtt, az UL 50 mrd-dal csökkent 2013-ban.

De a lényeg szerintem is az, hogy nem azért kötnek az emberek UL-t, hogy ne nyúljanak hozzá. Még csak nem is azért, hogy életbiztosításként funkcionáljon. Dehát, valamiből szegény-szegény biztosítóknak is élni kell. A másik oldalon bukják a kgfb-k veszteségét.

Én anno a Kiszámoló blog hatására szüntettem meg a sajátomat, ez volt a legfontosabb érv a lezáráskor. A másik érvem az volt, hogy egy vállalkozás beindításakor ki kellett tolnom a personal runway-emet, visszavenni az életszínvonalból és mindent a cégbe forgatni. Nem érdekelt, hogy mennyit fizettem be, hiszen minél előbb zárom le, annál kisebb a bukás, szóval a legjobb döntés volt kivenni a pénzt, ezzel nyertem 2-3 extra hónapot. Úgy itéltem meg, hogy ez a 2-3 extra hónap megélhetés később többszörösen meg fog térülni.
Szóval UL-t soha többet, mindenkit a Kiszámolóra irányítok:)

Minden viszonyítás kérdése, a casinoval szemben az Unit-Linked kifejezetten jó befektetés, de egy gyanúsan szuperakciós, sávos kamatozású bankbetét se hiszem, hogy többet fialna, nem is beszélve a tőzsderobotról meg egyéb önjelölt spekulánsok daytrade kereskedésétől, akik a saját pénzüket forgatják (amíg el nem fogy..).

Az én Unit-Linked biztosításom ún. eseti befizetéseit (ami nincs tizenévre lekötve) cibáltam ki és tettem egy töredék részét kísérletképpen ETF-be 04.10-05.18 között.

Hiába emelkedett a BAMOSZ szerint
(amosz.hu/alapoldal?isin=HU0000704960) a BUX index követő ETF-em 5,3%-ot ez idő alatt, csak 2,3% kamatot kaptam meg (költségek levonása nélkül).
((Azaz 867-ért vettem, ami 886.-Ft-on teljesült az elvárt 913Ft helyett, amit az árf.grafikon mutatott)).

Ha saját magam sem értem a befektetésemet, ügynöktől drága a segítség, akkor marad ingatlan magyar módra...

Sziasztok!
Erről jut eszembe; van valamilyen hír a csoportos életbiztosítás ügyében? Vagy csak elkerülte a figyelmemet.

@Kiszamolo Más: a látogatói kérdőívadatokról mikor születik majd meg az elemzőcikk?

Kiszámolóhoz hasonlóan rajongok a UL-ért. Viszont itt egy érdekes sztori: Az Erste-nél van egy olyan UL, aminél választhatsz olyat, hogy a betett zseton 10%-át elteszik egy virtuális számlára, és ha idő előtt lelépsz, akkor azt buktad, viszont, ha végig fizeted, akkor azoknak a manuszoknak a hasonló 10%-át, akik idő előtt kiszálltak, a megmaradók között szétosztják. Természetesen ez is ugyanolyan drága horror-költséges hulladék, mint mindegyik ilyen szemét a piacon (én személy szerint nem engedélyezném a nyugdíjbiztosításnak nevezett témakörrel egyetemben), viszont, ha az az a statisztika, hogy csak ca. 25% fizeti végig, akkor én a végén a 75%-nyi kihulló 10%-os buktájának a rámeső részét is megkapom, ami már akár érdekes is lehet. Vélemény?

Attól függ, hányan fizetnek még be. Olyan sok esélyt nem látok, hogy ettől lenne nyereséges. 🙁

Az érdekes volt, hogy az MNB szóvivője pont a Questor és társai botrányoknál megszólaltatva mondta, hogy a 12-15-20+ %-os igéretek bárminemű konstrukció esetén nyugodtan tekinthetők átverési kisérletnek. 🙂

A TKM ről néhány szó

2% TKM mit jelent. Azt, hogy évi 2% hozam esetén van nullán a biztosítás. Azaz nem nő és nem csökken az aktuális értéke. A biztosító évi 2% -ot von el.
Nézzünk egy példát. Hagyományos nyugdíjbiztosítás
Évi 321 000 Ft megtakarítás éves díjjal.
Futamidő 30 év
Hozam 4% .
Éves díjemelés 3%
Adójóváírás 20% az éves díjra, max 130 000 Ft
A biztosító ígérete : 24 000 000 Ft
Excelben kiszámolva költség nélkül: 32 000 000 Ft.
Különbség 8 000 000 Ft

Tálalás 1.: Ez egy évi 2% költséggel járó biztosítás. Azaz az év végi záróértékből elveszünk 2%-ot minden évben.
Tálalás 2.: Az ön által fizetett éves díjból elveszünk 35%-ot minden évben.
Mindkét esetben ugyanaz a végső összeg.
Ugyan kinek jut eszébe végigszámolni, hogy az utolsó évben mondjuk 20 000 000 Ft után a 2% az 400 000 Ft?

@ze gondolom, ebben az Erste konstrukcióban az, aki idő előtt kiszáll az UL-ből, a szokásos összegen felül bukja azt a 10%-ot, amit a többiek között osztanak fel (hiszen az első évek magas költsége az ügynöki költségekre megy el, azt nem tudják kiosztani a végig kitartók között).

Na most ha te a végig fizető 25%-ban vagy, akkor kb. 3 ember elbukott pénzét is megkapod. Ez elvben 30%, de csak akkor, ha ők is majdnem végig fizettek (gyakorlatilag az utolsó előtti hónapban szálltak ki). Szerintem ezt nyugodtan harmadolhatod (vagy negyedelheted), hiszen a többség bőven félidő előtt száll ki.

Nem tudom, mennyi a konstrukcióba eleve beépített bukta, kérdés, hogy ez kompenzálja-e.

Én is most kaptam egy ilyen ajánlatot, Union Elán néven.
Ha vállalod, hogy 13 évig megszakítás nélkül fizetsz, akkor elmondás szerint 3-4 éves befizetést kapsz, ha nem, akkor az össz megtakarításod 10%-át bukod.
Természetesen itt is onnan kapod a pénzt, hogy ha valaki vállalja ezt a bónuszt és mégsem teljesíti. Persze ez maximalizálva van valószínűleg, tehát, ha valaki ezen bukik 10 millát, akkor gondolom csak bizonyos %-át osztják szét, ezért buknod kell a rugalmasságot, amivel hirdetnek.

Mind1 is szar 🙂

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram