Életjáradék az örökösök részére?
Péter vetett fel egy problémát, az egyik rokona halála után szeretné, hogy a gyereke ne egyösszegben jusson hozzá a pénzéhez, hanem életjáradék formájában.
Ennek több oka is lehet, a link és/vagy alkoholista, esetleg éretlen örökös a jobbik eset. De van olyan szomorú ok is, hogy a gyerek valamilyen fogyatékosság miatt nem képes belátni a pénz értékét és ezért kezelni sem tudja azt.
Ilyenkor lenne jó egy lehetőség, hogy a gyerek/örökös apránként jusson csak hozzá az örökségéhez és ha szükséges, esetleg kitartson a várható haláláig.
Ideális esetben van olyan személy, akiben megbízol és beosztja a pénzt az érintett helyett. (Itt vigyázni kell, mert ha átadod egy másik személynek a vagyonod, akkor az az ő vagyonává válik. S nem csak 18% adót kell fizetnie, ha nem közvetlen rokonod, de ha ő meghal, az ő örököse kapja meg a te vagyonodat is. Ha beperlik vagy nem fizeti mondjuk a hitelét, a te vagyonodat is elviheti a végrehajtó.)
De mi a helyzet akkor, ha nincs ilyen személy, vagy túl nagy az időtáv (30-40 év is akár), amíg rendelkezni kellene a pénzről?
A legjobb lenne egy pénzügyi termék, ami folyamatos kifizetésű, kvázi egy fordított hitel, csak a biztosító vagy egyéb pénzügyi szervezet fizetné a “havi törlesztőt” egy meghatározott vagy valamihez kötött kamatláb mellett.
Ezeket a termékeket hívják járadékbiztosításoknak, a lejárata lehet fix futamidejű vagy a biztosított haláláig szóló, lehet azonnali vagy halasztott kezdésű. Ezeket általában saját részre, jellemzően nyugdíjcélra kínálják a biztosítók, de elvileg nincs akadálya, hogy a gyereked nevére köss egy ilyet mondjuk fix 30 évre. (Itt is kérdés a kezdés időpontja, hiszen nagy eséllyel nem fogod tudni előre, mikor fogsz meghalni.)
A fő kérdés, hogy mennyire éri meg, ezek a biztosítós termékek általában a biztosítónak érik meg jobban és nem az ügyfélnek. 30 év távlatában kötni egy fix kamatú szerződést nagyon nagy rizikó.
2015-ig vehettél volna egy ingatlant és arra vehettél volna fel életjáradékot. (Ezek voltak azok a konstrukciók, ahol az idősek a halálukig kaptak egy fix összeget az ingatlanjukért cserébe.) Azonban változott a törvény, 2015 óta csak biztosítók kínálhatnak életjáradékot, ezért az ezzel foglalkozó cégek lehúzták a rolót.
Azóta néhány szürkezónában mozgó magáncég van csak a piacon, akik vagy a törvény ellenére kötnek szerződést vagy valamilyen módon megpróbálják kijátszani azt, például magánemberként kötnek szerződést az ügyféllel.
Így ez sem túl biztató lehetőség, erre nem építeném a gyerekeim jövőjét egy másodpercig sem.
Ha lakás(oka)t vennél a gyerek nevére, sajnos semmi nem gátolja meg, hogy bármikor eladja azokat vagy rosszabb esetben valaki kiforgassa ebből a vagyonából.
Maradt még esetleg a bizalmi vagyonkezelés intézménye, csak itt megint a vagyonkezelő személye a fő kérdés, megbízol-e benne a halálod után is, illetve milyen költséggel működik. Szintén kérdés, hogy van-e akkora vagyonod, hogy egy ezzel foglalkozó cég szóba álljon veled, ha nem találnál senkit az ismerőseid között, akik megbízhatnál vagyonkezeléssel. Nem tudom, alapítvány ilyen célból létrehozható-e.
Igazán jó lehetőséget nem ismerek, egy életjáradékbiztosítás tűnne a legjobbnak, de a magyar piacon én nem találtam olyat, amit jószívvel megvennék. Lehet, hogy van, de én nem találkoztam vele.
Ha neked van valami jó ötleted vagy akár megoldásod erre a problémára, mindenképp írd meg a hozzászólásokban.
(A kommentelők egymás szapulása talán itt elmarad. 😀 )
Tudhatnám, hogy mennyi pénzre van szükségem hogy addig kihúzzam, aztán ha váratlanul sokáig húznám akkor az az ő kockázatuk.
Mintha itt lett volna ilyen régebben, igaz nem magyar példával.
Szóval megoldást nem tudok, a felvetett kérdések egyik aspektusáról próbáltam némi infót hozni.
Persze így nincs kamat, meg inflációkövető indexálás, viszont kezelési költség sem (csak számlavezetési díj), és bizalmi probléma sem (ha megfelelő bankot sikerült választani).
A fiam születése óta nyomaszt ez a kérdés, ami szerintem nem csak link/alkesz/stb. örökösöknél merül fel. Bizonyára sok olyan család van, ahol a gyerek egyke, unokatestvérei sincsenek, és a szülők és egyéb családtagok életkora alapján feltételezhető, hogy már 30-35 éves korától közeli rokonok nélkül kell élnie a világban.
Ez sajnos nem járható út… Amikor meghalsz le kell jelenteni a banknak (de előbb vagy utóbb ők is észre fogják venni), mivel halott nevén nem lehet bankszámla.
A lejelentéskor azonnal zárolódik a számla, arra utalni, és arról kiutalni nem lehet. A hagyatéki eljárás végén, a jogerős hagyatéki végzéssel pedig az örökös egyben tudja felvenni a számlán lévő pénzt.
Miklós, légyszi ne zárd be a kommentszekciót a NER trollok előtt. Itt értelmesevb embereknek trollkodnak, akik valószínűleg nem eszik meg a kilométerekről látható butaságaikat. Hadd trollkodjanak itt, addig sincs másra idejük. Plusz megy ki a pénz a NER-ből. 🙂
De már unom moderálni. Több, mint 300 hozzászólás után már újat, ami értelmes is, úgysem lehet mondani.
Tegyük fel, hogy nem jelentem le a banknak, hogy meghaltam 😉 …és az örökösök sem tudnak erről a számláról. Mennyi idő után és mi alapján derül ki, hogy a számlavezető halott?
“…és az örökösök sem tudnak erről a számláról. Mennyi idő után és mi alapján derül ki, hogy a számlavezető halott?”
Mondjuk az első kiutalás kedvezményezettnek történő megérkezése után?
Kedves Miklós!
Sajnálom, hogy lezártad az előző cikket, olvastam volna még. Napközben nem tudom.
De leginkább az a sajnálatos, hogy a trollbanda elérte a Célját. A számukra kellemetlen téma megvitatását azonnal el kell hallgattatni.
Köszönöm a munkádat. Talán nehezebb keresztkérdések segítenének a trollok kiszűrésében.
ON.
Ha fogyatékkal él a gyermek, lehet kérni hivatalosan gyámot, aki kezeli a pénzt. A Gyámhivatal pedig kér éves elszámolást, plusz meghatározás, hogy mekkora összegről kell a pénz felvételéhez gyámhatóság engedély. Macera, de más nem nagyon van.
Mert mondjuk nem fog érkezni semmilyen jövedelem a bankszámlára, és semmilyen mozgás nem lesz rajta ezen kiutalásokon kívül? A banknak az ilyesmi feltűnik. Megpróbálják elérni a számlatulajdonost, de nem fog menni. Lehet, hogy majd a halál után 2 évvel fog kiderülni, de ki fog… És akkor abból feljelentés lesz. Hidd el nem jó móka az ilyesmi 🙂
“Mondjuk az első kiutalás kedvezményezettnek történő megérkezése után?”
Abból hogyan derül ki, hogy a számlatulaj halott?
—-
“… Lehet, hogy majd a halál után 2 évvel fog kiderülni, de ki fog… És akkor abból feljelentés lesz. Hidd el nem jó móka az ilyesmi”
És kit jelentenek fel, a halott számlatulajt? 😀
—-
Persze mindez csak egy gondolatkísérlet, de tényleg kíváncsi lennék egy bank hivatalos állásfoglalására, hogy kiszűri-e, és mikor/hogyan, hogy a számlatulaj nem él? És mit tesz ekkor a vagyonnal? Oké, zárolja (meddig?), és utána? Felkutatja az esetleges örököst? Kétlem. Befizeti az államkasszába? Nem hiszem. Megtartja? Gondolom… És ha netán egy svájci bankba teszem a pénzem? Őket is zavarni fogja, hogy már meghaltam? Megannyi kérdés.
Ó, aránylag gyorsan. Egyrészt fixen lehet bízni a távoli rokokonokban és a szomszédokban. Előbbiek megpróbálják kikapni a pénzt, utóbbiak csak fontoskodnak. Másrészt a hagyatéki eljárásban a közjegyző végigkérdezi a bankokat, mid volt, ott kiderül.
A fenti megoldások nem jók. Személyben nem szabad bízni, meghülyülhet, őt magát is átverhetik. A privátbanki szolgáltatók tudnak ilyesmiket egyedi konstrukcióban.
Kb. 1-1,5 hónap max mire tudomást szereznek róla. (az OTP-nél pl.)
Bármilyen be/ki utalástól ez független és az örökösök közbenjárása nélkül is tudomást szereznek róla, ha tippelnem kéne akkor a jegyzőtől/hagyatéki eljárás “kezelőjétől”.
A megbízható személynek annyi teendője lesz csak, hogy ő lesz a haszonélvező, és ha a gyerek eladná haszonélvezettel terhelten, akkor a továbbiakban ő lesz a bérbeadó a haszonélvezet jogán,és az szja utáni összeget utalja gyereknek. Lehet, hogy egy elidegenítési és terhelési tilalmat is be lehet jegyezni a haszonévező javára, de erről már ügyvédet kéne megkérdezni.
A tobbirol az a velemenyem, hogy ha valakinek van annyit penze, mint Vajna Timeanak, akkor vagyonkezelozhet, a kamatok toredekebol jol fognak lakni a kecskek es az orokosok is. Kevesebb penz viszont tul kicsit kaposzta ehhez, ill. egy marek rizsert kar csukloztatni az orokost a tulvilagrol.
Valóban most is létezik ilyen. De -szerintem- sajnos nem megoldás.
A reklámszöveg nem írja azt, hogy ez egy valódi, holtig tartó életjáradék lenne. Emögött inkább egy rendszeres kiutalási utasítás állhat, a befektetések és a TBSZ-ek optimalizálásával. Szóval ez élő embernek jelent megoldást, aki nem akarja a tőzsdei befektetéseit kezelni. És valószínűtlen, hogy halálig tartana.
Az örökössel kapcsolatban: a számla itt is zárolásra kerül a tulajdonos halálával. Ha a Finax értesül erről.
A közjegyző nem fogja megtalálni a számlát , mert nem kérdez le minden (pláne külföldi) pénzintézetet. Csak azokat, amiket a hagyatékra várók megneveznek.
De a be nem jelentett halott számlájáról jövő pénz elköltése a hagyaték “dézsmálása”. Ha nem tudunk a halálról, akkor visszajár. Ha tudunk róla, akkor bűncselekmény.
“Tegyük fel, hogy nem jelentem le a banknak, hogy meghaltam …és az örökösök sem tudnak erről a számláról. ”
Erről volt szó, így az első utalásnál már az örökös (vagyishát akinek utalsz) tudni fog a számláról, így nyilván utánamennek, hogy akkor kéne onnan az összes pénz, de iziben.
Viszont azt nem ertem, hogyha itthon nincs ilyen szolgaltato, akkor miert nem kacsintunk ki a hataron tulra, pl eu-n belul.
Kokany megoldasokkal meg az a baj, hogy nincs javitasra lehetoseg.
Elég szomorú, hogy a járadékbiztosítások nem igazán versenyképesek, mert elvileg az lenne az érintettek többsége számára a megfelelő konstrukció.
Sok biztositas es penzugyi termek kapcsan jon szembe ugyanez. Foleg a biztositasok nagyon dragak/alacson fedezetuek. Utas-, sztorno-, berautobiztositasnal mar teljesen termeszetes, ha nem magyar szolgaltatonal veszi az ember.
Ilyen termekek eseteben nem johet szoba mas EUs orszagbeli szolgaltato?
Akkor is azon tűnődtem, jelen téma (saját gyerek) esetén pedig még inkább: életem ideje alatt kapok időt életrevalónak nevelni – halálom után kontrollálni őt számomra aránytalan!
Más a helyzet a által felvetett sérült és a z0z0 által felvetett kiskorú (jogilag, vagy “társadalmilag” – pl. egyetemista) örökös esetén, de ekkor inkább az a kérdés, megbízom-e a gyámügyi rendszer működésében, vagy ennek megkerülésére keresek megoldást (hasonló szomorú eset, mint a magániskola, magánegészségügy, ha az ember nem luxusként élvezi, hanem kényszerítve érzi magát ilyesmire).
Másrészt halálod időpontjában történik az öröklés, nyilván az elszámolás és az ügyintézés időt vesz igénybe, de az a pénz már onnantól nem a Tied, el kell vele számolnia annak, aki kapta, azzal, akié. Sokan estek már abba a hibába, hogy halál után még matattak a számlán, felvették a másnap érkező nyugdíjat stb., ez simán sikkasztás ha nem adod vissza azonnal és első kérésre.
Istenem már… nem a halott számlatulajdonost jelentik fel. Hanem nyomozás indul az ügyben hogy miért nem lett jelentve a haláleset az örökösök részéről, miért nem szólt a “kedvezményezett”, hogy egy halott számlájáról érkezik pénz neki stb. Hidd már el, hogy megütnéd a bokádat. Vagy ennyire szeretsz veszélyesen élni? 😀
Nagyon egyszerű és prózai. Haláleset bejelentésekor, a halott anyakönyvi kivonat kiadása után automatikusan megindul egy vizsgálat, hogy az elhunytnak volt-e bankszámlája, és ha igen, akkor hol. Ezt nem lehet kikerülni, mindig lezajlik.
Mi is így tudtuk meg, hogy apámnak volt még számlája azon kívül is, amiről mi tudtunk.
Ugyanígy automatikus rendszere van a végrendeletnek is, feltéve, hogy ügyvéd közreműködött. Ott sincs olyan, hogy nem derül ki, ha volt végrendelet.
De én mint naiv, úgy gondolnám, hogy nagyobb vagyont tartósan megtartani ( 200-300M tól kezdődően) csak bizonyos érzelmi és értelmi intelligencia fölött lehet.
Ha nekem lenne pl 300M HUF-om nem lenne, mert nem tartanék mindent egy devizában és egy országban. Megnézném, hogy Ausztriában vagy Svájcban, UK-ban van- e erre lehetőség ( lévén ha van számlám ott, valamilyen szinten beszélem a nyelvet) legyen AUsztria. van, de kell lakcím kártya. 300M ból csak futná valami kis zsákfaluban ott is egy kis kuripintyóra. És akkor az örökösök is oda már be lennének jelentve ( persze valami kis gmbh-t össze dobnék hogy payrollon legyen/ek az örökösök, kapjanak állampolgárságot, nyugdíjat majd és ezt az életjáradékot)
Ezt már megint nem sikerült megérteni. Összemosod a bitcoin FIAT-ban kifejezett túlhype-olt/manipulált (hívd, aminek akarod) árát magának a blockchain technológiának az értékével. Földbe dugod a fejed, és azt a mantrát tolod, amit máshol/mástól hallottál, ahelyett, hogy felfognád, hogy azt mondta, hogy a blockchain technológia (aminek az első szereplője a bitcoin) már több, mint 10 éve megoldást nyújt egy olyan problémára, amin ti itt most filóztok.
A FIAT pénzeket kellene ráültetni a blockchain technológiára, és akkor a küldözgetett összegeknek is lenne valós értéke, mert állna mögötte valós gazdaság, továbbá megoldaná azt a problémát,hogy minden tranzakcióhoz egy harmadik félben kellene megbíznod.
De nem,te nem szeretnéd még véletlenül sem megérteni a blockchain technológiát,mert az neked túl bonyolult,de akkor ne is más véleményét (aki szintén nem értette) írogasd mindenhova
Valami hasonlóra lenne talán szükség, hogy gondoskodni tudj valakiről, de a bizonytalan időtáv bonyolulttá teszi.
Azt a biztosítást kifejezetten arra ajánlották, hogy aki gyermekkel egyedül marad, az tudjon intézkedni is, meg később a havi kiadásokat is rendezni.
Itt a technikai megvalósításról folyik a diskuzus, pont ahogy írod, bármilyen devizanem megnevezése nélkül. Tehát a blockchain alapon működő technológiák jó része tudja ezt, többek között az első szereplője, a bitcoin is. Ennyi.
Azt soha nem tudod garantálni, hogy 30 év múlva bármely pénznem/befektetés adott havi részéből fogja futni 3 kiflire.
Ettől függetlenül szerintem sem a bitcoin a tuti hosszútávú befektetés.
De ne próbálj terelni, hogy nem is azt mondtad. Meghallottad, hogy bitcoin, egyből elkezdted tolni az ellenpropagandát.
Nem értek hozzá (ezért a bitcoin szóra nekem is a kifli-Porsche jutott eszembe), az elképzelés jónak tűnik, de van már ilyen, hogy a FIAT pénzt ráültetik a blockchain technológiára? Mert ha nincs, akkor csak a bitcoint lehet időzítve utalgatni, azzal meg ismét a kifli-Porsche problémánál vagyunk.
A technológia adott. Az más dolog, hogy szándék nincs rá.