Elkezdődött
Több bank (eddig például a MKB Bank, Sopron Bank) már közzé tette az “ingyenes” készpénz-felvétel miatt dráguló díjcsomagjait.
Most a Budapest Banknál találtam új tarifákat, amelyek február elsejétől érvényesek.
Az utalás és a kártyás vásárlás 0,11 százalékponttal drágult, a pénzfelvétel 0,16 százalékponttal, az éves kártyadíj 86%-kal 3.338 Ft-ra emelkedett.
A többi bank egyelőre kivár, a tranzakciós adó bevezetésénél is azok lettek a vesztesek, akik az elsők között tették közzé a drágulást. Onnan mindenki átvonult azokhoz, akik csak pár héttel később tették meg ugyanezt.
Úgyhogy megint lehet várni, hogy melyik banknál mi drágul és mennyivel.
Köszönjük az újabb ostoba, populista ötletet, amit megint nekünk kell kifizetni.
Szerintem rosszul csinálják, a logikus lépés az lenne, ha a számlavezetési díjat emelnék, ezen egyszerű képlet alapján:
150000 * 0.006 * nyilatkozók becsült aránya * készpénzfelvételt becsült átlagos kihasználtsága
Azaz 50%-os nyilatkozási ráta esetén, ha átlagosan a 75-öt vesznek fel ingyen a nyilatkozók, akkor 225-el kell emelni a számlavezetési díjat.
Az kormány következő lépése pedig a számlavezetési díj eltörlése lenne, a bankok utána mást emelnének. Viszont onnantól kezdve, hogy nincs számlavezetési díj, a kártyáért sem kell fizetni, és 150-ig ingyen a készpénzfelvétel, az ügyfelek egy jelentős része nem kívánttá válna, így fordított verseny alakulna ki, nem értük, hanem ellenük.
Mit tehet a bank, ha nem emelhet semmit, ugyanakkor nincs kedve lenyelni a plusz költségeket? Megszünteti a már eddig sem magas betéti kamatokat? Kitalál kedvezményeket azoknak az ügyfeleknek, akik nem kérelmezték az ingyen kápét? Lehet egyáltalán ilyet, azaz diszkriminálhatja pozitívan a nyilvánvalóan olcsóbb ügyfelet a bank, vagy a törvény ezt is tiltja? Illetve, ha lesznek a jövőben kedvezmények, akciók a készpénzt nem kérő ügyfeleknek, lemondhatnak az ingynKP jogukról azok, akik már nyilatkoztak?
A cikkben említett bankok meg is kapták a dorgálást fentről. Az MNB pedig éberen őrködik azon, hogy ne emelgessenek egyoldalúan díjakat a bankok – gondolom emiatt is inkább kivárnak a pénzintézetek.
”
A PSZÁF (MNB) büntetés díját amúgyis beleszámolják a bankok a termékek áraiba. Mindegyiken van egy X %-nyi büntetési díj, így ha kapnak is büntit abból kifizetik. Vagyis végső sörön Te fizeted azt is 🙂
A bank – tudomásom szerint – emelhet bármilyen díjat, amit nem tehet, hogy hirtelen új díjtípust talál ki ( a tranzakciós adó áthárításánál is ugyanez volt)
Mától meg a K&H-s ATM-ekből nem K&H-s bankkártyával maximum 150 000 Ft-ot lehet felvenni 1 tranzakcióval.
Egyébként jó lenne tudni, hogy a későbbiekben (miután februártól bárki bármelyik ATM-ből ingyen vehet fel max. 150ezret) melyik bank ATM-jéből mennyi pénzt lehet úgy általában kivenni. Próbáltam már korábban is nézegetni, hogy melyik banknál mennyi a limit, de a hirdetményekből nem mindig könnyű kihámozni. Szerintem itt is lehetnek még kellemetlen meglepetések…:-/
->hülyeség ekkora mértékű pénzzel rohangálni hétköznapi emberként, csak a megszokásokhoz való csökönyös ragaszkodás miatt használnak az emberek KP-t a legtöbbször, ahelyett hogy gyorsan kényelmesen korszerűen kártyáznának vagy átutalnának interneten keresztül.
én kiszámoltam hogy ha lemondok az átutalás és a kártya kényelméről, akkor a sok sorbanállás meg készpénzelés annyi időt vesz el tőlem, amit már a pénz kitermelésére fordíthatnék
a kormány és az mnb döntéseit mostmár nem dilettantizmusnak veszem egy ideje, hanem szándékos hülyítésnek, nagyonis tudják mit csinálnak, de azt akarják elérni hogy a nép pénzügyi intelligánciája nulla legyen..
– teljes KP felvétel díjat kell fizetnie?
– ha igen, akkor megmarad a 2 ingyenes KP felvétele 150eFt-ig?
Majd hónapokkal később jön a döntés, hogy jó akkor most 150 ezer forintig ingyenes a készpénzfelvét. Gyakorlatilag az ország nagy része ingyen felveheti a fizetését, és kérdi minek használják ezen túl a fizetős tranzakciós adóval sújtott banki szolgáltatásokat? Természetesen a gazdaság a készpénzés tranzakciók miatt megint feketedik.
Inkább a kártyás fizetéseket kellett volna ingyenessé tenni havi 150 ezer forintig.
Szakmai oka az nincs 🙂
Az a bajom, olyan érzésem van – próbáljuk meg ezt! Ajjaj, nem müködik, nem hoz annyi pénzt! Akkor próbáljuk meg azt!
Annyi értelmes ember van nálunk minden szakmai területen. Miért nem lehet leülni és átgondolni-átbeszélni a dolgokat?
Evvel kapcsolatban – ki milyen konstrukcióban gondolkodna? Milyen mértékű terhelésben? Személyes kiváncsiság…
Általánosságban elmondható, hogy az ATM-ek döntő többsége 20 bankjegyet tud kiadni, egyes OTP-sek tudnak 40 db-ot egyszerre, de pl. az Ersténél címletenként 10 db-os limit van beállítva. Húszezres nagyon ritkán van ATM-ban, tehát ált. max. 10 000 x 20 = 200e forint a kivehető összeg. Mostantól a bankok tízezrest sem fognak belerakni, sőőőt, nem lepődnék meg, ha a jövőben 1000/2000 lenne a legnagyobb címlet.