Felfüggesztették a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi Zrt. engedélyét és csődben a Quaestor Financial Hrurira Kft.
Két hír is borzolja a Quaestor ügyfeleinek az idegeit.
Egyrészt részlegesen felfüggesztették a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi Zrt. működési engedélyét szabálytalanságok miatt és a számlákat szokás szerint zárolták. (MNB közlemény itt), de ez eltörpül ahhoz képest, hogy a kötvényeket kibocsátó Quaestor Financial Hrurira Kft. csődöt jelentett.
A Quaestor csoport egy külön kft.-t létrehozva vette fel a hiteleket, a kft. által kibocsátott kötvényeken keresztül. Most ez a kft. jelentett csődöt, a hivatalos indoklás szerint a BudaCash botrány miatt túl sokan akarták visszaváltani a kötvényeket. Én egy kicsit szkeptikus vagyok a magyarázatot illetően, hiszen kevés köze van egy brókercég csődje és egy vállalati kötvénykibocsátás között. Akkora kiáramlást legalábbis nem okozhatott szerintem a BudaCash, hogy önmagában ez elég legyen a teljes likviditási problémához.
Pont azok az óvatos, félős, bár kevésbé tájékozott kisbefektetők vettek Quaestor kötvényeket, akik soha életükben nem tőzsdéztek volna, így nehéz elhinni, hogy egy brókercégnél feltárt csalás miatt rohantak volna egy vállalati kötvényt visszaváltani olyan nagy számban, hogy ez egy likvid céget kétvállra fektetett volna. De ez csak az én véleményem. Lehet, hogy csak túl kevés pénzt hagytak likviden és túl sokat fektettek ingatlanfejlesztésbe, ami nem a leglikvidebb befektetés a világon, ugye.
Egyébként most járna le több kötvény is március 18.-án: a QFD150318 és a QFF150318A12 is, összesen mintegy 3 milliárd forint összértékben.
A valódi okokat egyelőre nem tudjuk, csak a cég közleményére támaszkodhatunk.
Hogy miért volt bátor döntés venni a Quaestor kötvényekből, itt írtam pár éve: A Quaestor kötvényekről, hogy mire figyelj hasonló esetekben, arról pedig itt: 7 lecke, amit érdemes megtanulnod
Ha érintett vagy, egyelőre semmit nem tudsz csinálni, mint várni és reménykedni, hogy sikerül rendezni a helyzetet és legalább részben kárpótlást kapsz a befektetéseidért cserébe.
A rossz hír, hogy a BEVA, amiben sokan reménykednek ilyenkor, nem fizet egy fillért sem, mert nem a brókercéged ment csődbe, hanem a kötvénykibocsátó cég, az pedig a te befektetési kockázatod volt, hogy kinek adsz kölcsön.
UPDATE!!!: Állítólag sokkal nagyobb a baj, mint eddig tudni lehetett, az MNB szerint 150 milliárd forintnyi fiktiv kötvénykibocsátás történt, vagyis az eddigi legnagyobb csalás gyanúja merült fel. A portfolio cikke itt. Szóval könnyen lehet, hogy megvan a magyar Saradha.
Tehát mivel itt nem brókercég ment csődbe, hanem a kötvénykibocsátó cég, így nem is kapnak BEVA kártérítést a károsultak? A Buda-Cash értékpapíros ügyfelei viszont kapnak kártérítést, annak ellenére, hogy ott már biztosan csalás történt?
Állami kártérítésre mekkora lehet az esély?
Köszönöm a szakértői választ!
hasonlo dolgok?
Ha csalt az Értékpapír Zrt, akkor azt a kárt térítik, de az egyébként is most már talán nullát érő Quaestor kötvényed után a nulla forintot fogják téríteni.
Minden pénzintézetet be lehet dönteni a hitel azonnali visszakövetelésével. De nem csak a pénzintézeted. Ha az összes állampapír tulajdonos egyszerre akarná visszakérni a pénzét, az állam lenne fizetésképtelen.
Ez egyenlőre bizalmi válság. Bár korábban a Quaestort megfedte a felügyelet mert állította hogy a Beva védi a kötvényeit (ami nem igaz), és előfordulhatnak kisebb szabálytalanságok most is, csak reménykedni tudunk, hogy a Buda Krach céghez hasonló problémák nem lesznek.
Én személy szerint bízom abban, hogy nem dől be a brókercég, és sikerül a kötvénytulajdonosokkal egyezségre jutni.
iflgazdasag.blog.hu/2015/03/10/a_questor_is_bedolt_a_brokerbotranyban
UL ügynök, vagy nem UL ügynök a blogger, ettől függetlenül talán lehet benne valami, hogy állam bácsi, nem mindig tisztességes eszközökkel, az állampapírok felé igyekszik terelgetni a lakossági megtakarításokat.
Egyébként az úr ügynök a javából, ez a honlapja: iflgroup.hu
Ezért olyan ideges mindenkire, aki véleményt mond arról, amiből ő szerzi a fizetését.
Főleg, amikor ez a vélemény negatív és ő ezért rengeteg üzlettől esik el.
Továbbá úgy gondolom, hogy nem véletlen ez az elszámoltatás a bróker cégek és bankok ellen. A kormányzat célja minden kisember befektetését a _biztos_ állampapírba terelni, bármi áron, eszköz nem számít, csak a cél.
Ezzel nem azt mondom, hogy baj volna a concorde-dal, szerintem egy jó kis cég, csak hát a számokat a legkönnyebb meghamisítani.
Amúgy legyek ideges amiatt, hogy a KBC oldalán egyetlen büdös szóval nem említik a brókerbotrányokat? (Viszont a ma reggeli „fontos hírek” között ott van például, hogy „kiváló évet zárt az ANY Biztonsági Nyomda”.)
Jó lenne utolérni olyan országokat, mint Indiát vagy Bulgáriát, ahol a központi elszámolóház vezeti az egyéni értékpapírszámlákat. Sokkal nehezebb lenne csalni, ha a Keler-ben is le kell szedni az ügyfél számlájáról az értékpapírt.
kasugi, el tudtad adni valaki másnak, aki éppen venni akart. De egyébként a kibocsátó cég is visszavásárolhatta, ha akarta.
2015-03-10 at 10:41 ”
Én is így gondoltam, viszont akkor nem sok értelme van a Q magyarázkodásának, hogy azért kerültek bajba, mert a Buda-Cash miatt hirtelen mindenki vissza akarta váltani a kötvényét.
És hát közben ha jól olvasom, az MNB már itt is 200 milliárdos csalásról beszél. Ha az igaz, akkor csak a nagy mellébeszélés ment a Q részéről.
(Hozzáteszem: a blog miatt nem vettem quaestor kötvényt, felfogva a kockázatát, úgyhogy maximum respect)
Most, hogy már a harmadik csőd történik rövid időn belül talán egyre többen aggódnak azon, hogy ki az esetleg következő, kell-e gyorsan lépni stb. Aztán lehet, hogy valaki egy stabil helyről fogja emiatt a pénzét egy olyan helyre tenni ahol problémák vannak csak még épp nem derült ki.
Nem tudom most mit tegyek? Váltsak vissza mindent?
Eddig korrektek voltak mindenben.
Magyarországon vagyunk.
Két éve írt cikked után megnéztem a Quaestor Zrt konszolidált mérlegét, és a Hrurina törzstőkéjét.
Ezt követően realizáltam a 30% hozamomat és eladtam a kötvényeket.
Kedves Miklós!
Köszönöm!
Zsolt
Ha nekem értékpapír számlám van a “Quaestor Értékpapírkereskedelmi és Befektetési Nyrt.”-nél, akkor engem ez érint?
Ha részvényben van a pénzem ott, akkor ha ez a cég (nem a cégcsoport egy másik cége) csődöt jelent, vagy az MNB becsukja, akkor azzal mi lesz? Megkapom a részvényem, vagy kényszer értékesítik? Választhatok vagy kényszerpálya innentől? Külföldi részvényről van szó…
Köszönöm, ha válaszolsz a kérdéseimre!
(Ha ezekből mondjuk ingatlant finonanszíroztak, akkor kb ez a saját magad kiütésével egyenértékű)
Megvolt annak a több száz milliárdnak a helye már előre.
Melyik cikkről van szó? Köszönöm!
Magáról a cégrő egyébként én sem hallottam rosszat, de ez nem jelent garanciát semmire.