Hamarosan vége a kínai csomagoknak?
A kínai csomagok elöntik a világot, több százmilliónyi kínai kis csomag indul útnak havonta, gyakran egydolláros vackokkal, ingyenes szállítással. Ennek oka egyrészt a kínai állam támogatása, illetve a nemzetközi szerződések, ami lehetővé teszik a kínai csomagfeladóknak, hogy olcsóbban juttassák el a csomagjaikat Európa vagy Amerika államaiba, mint amennyit az ott élők fizetnek egy városon belül feladott ugyanolyan csomagért.
A múltkor írtam Svédországról, aki egy egyszerű móddal megoldotta, hogy megállítsa a kínai árudömpinget.
Dénes írta meg, hogy az Egyesült Államokban is kiborult a bili, inkább kilépnek a nemzetközi postai szövetségből, mintsem tovább kelljen tűrniük a mindent elborító kínai csomagdömpinget.
Persze ez kétélű fegyver lehet, mert így minden állammal külön kell megállapodniuk a levél- és csomagcseréről. Lehet, hogy a végén a többi állam miatt rosszabbul járnak. De ez már legyen az ő problémájuk.
Kérdés, mikor fognak hasonlóan lépni az uniós államok is.
Update: Legkésőbb 2021-től lesz nálunk vége a dömpingnek, ugyanis minden termék adó és vámköteles lesz értékhatártól függetlenül. Cikk erre. Köszönjük a kiegészítést Reho-nak.
Az erről szóló hírt például itt is olvashatod.
Köszönjük a hírt Dénesnek.
Nem fogja egyszerűen bírni a vámhivatal, már most sem bírja. Nekem 41 nap alatt sikerült levámoltatnom egy csomagot, pedig nem kis értékű volt. És akkor arról nem is beszélve, hogy áfával már nem éri meg az egy dolláros vacak se.
Aljas húzás az lesz ha ráteszik azt a – ha jol emlékszem – 2000 forintos ügyintézési díjat amit a vámolás folyamatáért számolnak el.
Amúgy meg egyre több ilyen “bolt” üzemeltet Európában (Spanyolországban) lerakatot és ha onnan kéred a kiszállítást, minimális többlettel kihozzák Euból, vámmentesen!
A piacot nem lehet megállítani.
1. Rendeltem már úgy, hogy vámmal, áfával is jelentősen (~20%) olcsóbban kijöttem. Persze ez eseti, de tovább él.
2. Nem biztos, hogy csak a magánszemélyek járnak pórul, hanem kisebb (fusizós) kereskedők is. Nem a boltjukat sajnálom, hanem, hogy ezután is meg fognak, meg akarnak majd élni, csak most még kérdés, miből.
Kínából van a telefonom, Google TV boxom, telefon tok, védő üveg, autós tartó, automata nadrág övem, gyerekek tabletjei, sonic fogkefém stb.
Kiváló termékek, jó áron.
Ha majd ezeket vehetem tripla áron a plázákban de jó lesz!
Nono, azért még áfával is simán megéri több termék is.
Az emberek képesek a világ másik feléről megvenni a gagyi vackokat, amit ha kétszer használnak akkor sokat mondtam, majd ezután posztolnak egyet valamelyik közösségi oldalra arról, hogy ég az esőerdő és elégedetten hátradőlnek, hogy mennyire zöldek meg környezettudatosak. Hehe.
Még így is töredék áron jönne minden, legfeljebb (végre) egyben rendelem meg és nem kell csomagokra bontani…
(BTW röhej hogy ugyanaz az 500 forintos kábel 3-4000 forint itthon, ráadásul kínából rendelve ingyen postázzák, itthonról rendelve még +1-2000 forint a szállítás…)
(Pl. 200 darab bizgere 1$+27% ÁFA, ha csak 1 darab kell, akkor 2.5$+27% ÁFA, itthon megvéve 2500Ft+990Ft posta…)
Ott a pont, leírtad a lényeget.
Kínából rendelve ugyanilyen mosható pelenka darabja kb egy ezres… Plusz 10 darab pelenkabelső szintén egy ezres (amiért itthon 1 darabot adnak).
Így jön ki az, hogy ha Mo.-on veszed meg a pelenkaszettedet, akkor fizetsz érte 100ezret, míg ha Kínából ugyanazt, akkor 15, max 20ezerből megvan.
Mégha a jövőben vámot + áfát is kell fizetni rá, sok terméket még akkor is jobban megéri majd Kínából rendelni.
(Amilyen sunyik ezek a kínaiak, az iPhonet is ők gyártják fillérekért, hogy aztán a rendes, becsületes Apple gennyesre keresse magát rajta. Pfúj Kína!)
És ezt röhögés nélkül mondta az interjú során? Ez az összeg nemhogy statisztikai hiba, de a ráfordított
erőforrások költségét sem fedezi. A kiépítendő számítógépes rendszer költségének pedig a töredékét teszi ki.
Aztán feleségem elhagyott egy Canon objektív sapkát (itthon is forgalmazott, itthon vásárolt objektívhoz, csak elég speciális, utángyártott nem is létezik). Itthon elvileg kapható 2 webshopban, az egyikben előrendelni lehetett, azóta is rendelik (6-8 hónap), a másikban lemondták, hogy nincs. Gyári Canon termék, de ezt is Kínából kellett rendelnünk.
Ezzel csak annyit akarok mondani, hogy aki nem a spórolás miatt rendel Kínaból, az is megszívja.
Ezekkel az a baj, hogy ellenőrizetlen és ellenőrizhetetlen a gyártásuk, a felhasznált anyagok, a gyártási technológia, a dolgozók egészségügyi állapota, stb., és mivel ezen termékek kívül esnek az ellátási láncon, nincs eszkalációs út, egészségi vagy biztonsági probléma esetén nincs hova fordulni, senki nem vállalja a felelősséget, amiből akár komoly baj is lehet. Ezzel szemben egy itthon, hivatalosan forgalmazott termék esetén (akkor is, ha pont ugyanaz amit Aliról rendelnél, csak magyar feliratos zacskóban) a forgalmazót kötik a törvények, és rendszeres ellenőrzés is van (ld. időnként visszahívott mérgező festékű játékok például). /folyt köv/
Nyilván ez sem nyújt teljes védelmet, és nem feltétlenül lehet a gyártóig eszkalálni egy esetet itt sem, de legalább a “rendszer” része a termék és van hova fordulni.
Hasonló a helyzet az itthon “kézműves” és egyéb címszó alatt, egy fős cégek által terjesztett, de szintén Kínából származó termékekkel (pl. szilikon játékok, rágóka, stb.) amiről jobb esetben a magyar eladó tud mutatni a kínai gyártó által küldött szép színes certificate-et az anyaghasználatról, de kötve hiszem, hogy lenne aki ilyenkor utánajár a kínai tanúsító hivatal létezésének, és azt se gondoljuk, hogy az 1$ plusz haszonért az anyjukat is eladni hajlandó gyártóknak leliismeret furdalást okoz a 10%-kal olcsóbb, de pl. mérgező alapanyag felhasználása… Arról nem is beszélve,hogy ha a vásárló látná, hogy milyen körülmények közt érkezik egy-egy ilyen csomag, mi utazik mellette a konténerben, hozzá se nyúlna.
Félreértés ne essék #1: Természetesen semmi gond nincs a kínai termékek rendelésével, remek kütyüket lehet Ebay/Ali/stb-ről szerezni, de ruha, és különösen gyerek- és higiéniai termékeknél alaposan megfontolandó, hogy nem éri-e meg az egészség azt a plusz 1000 forintot, amennyiért EU-n belül vehetsz.
Félreértés ne essék #2: A “persze otthon megveszed ugyanazt a kínai cuccot” mondatokat megelőzendő: az olyan termékek esetében, mint a pelenka, evőeszköz, tányér, cumisüveg, rágóka, stb. itthon _sem_ veszem meg, hanem ismert márkától, jó “hírnevű” országból származó, batch/lot number-rel és magyar forgalmazó kontaktjával ellátott terméket veszek, lehetőleg ismert és nagyobb áruházban, ahol reklamáció esetén a gyártót el tudják érni, és nem az eladó a tulaj, akinek személyes érdeke nem segíteni…
De hogy a blog szellemiségéhez passzoló tanulságot fogalmazzunk meg: hány anyuka/apuka osztja meg naponta, hogy de jó, rendelt a gyerkőcnek 1$-ért rágókát, meg vicces poharat, meg szilikon sütőformát, stb… áááh. Meg kell érteni, hogy ezekre semmi garancia nincs, semmi ellenőrzés sincs, és a cég pedig probléma esetén felszívódik, és holnaptól más néven gyártja tovább ugyanazt. Ezen spórolni…
Mint mondtam, alapvetően nem a kínai termékekkel van a probléma, hanem a prioritásokkal. Ha a te saját ruhád, telefonod, táskád, stb mind-mind pár dolláros Ebay/Ali-s cucc, már mindenen amin lehetett spóroltál, és tényleg egyáltalán nincs pénzed a gyerekednek sem jobbat venni, akkor ok (bár a potenciálisan veszélyes termékek beszerzését ez sem indokolja). De aki iPhone X-ről rendeli a gyerekének az 1$-os mérgező játékot mert hú de olcsó, annak érdemes lenne átgondolni a fentieket..
Akinek van pénze 200 dolláros telefonra, annak lesz 10 dolláros telefontokra is. Max nem hármat, hanem csak egyet vásárolsz. Kevesebb szemét, kevesebb pénz a kínai diktatúra zsebébe koncentrációs tábor építésre. Szerintem win-win.
Abba meg hogy mi a költségleosztás egy okostelefon esetében kutatás fejlesztés és gyártási költségek között nem menjünk bele. Maradjunk annyiban hogy azokat a telefonokat nem véletlenül kínában gyártják. Egy jogállamban az összeset szétperelnék szellemi tulajdon lopása miatt.
Ezért mindig EU-s kereskedőt keresek – ha van. Illetve a drágább szállító cégek valahogy maguktól megoldják ezt – többnyire. De sajnos ők sem mindig.
Elektronikákkal szeretek játszani, és sajnos sokszor van olyan, ami csak EU-n kívülről rendelhető.
Kínából elvből nem rendelek.
Ami miatt nekem nagyon vonzó az ali, az a választék, az ár, a sok vásárlói (képes) visszajelzés és a panaszkezelés. Igen, egyik ebből az ár, de többi nélkül nem használnám.
Jelenleg a rajtam lévő ruha, az összes ékszer, az órám, a telefontokom, töltőkábel átalakítóval és a szemüvegem van az aliról. Összesen kb. annyiból, mint itthon csak az óra lenne és többségében olyanok, amit itthon nincs is. Áfával, vámmal is megérné; pont a választék ÉS az ár miatt.
Köszi én inkább rendelek a távol-keletről akkor is ha drágább lesz!
“De hogy a blog szellemiségéhez passzoló tanulságot fogalmazzunk meg: hány anyuka/apuka osztja meg naponta, hogy de jó, rendelt a gyerkőcnek 1$-ért rágókát, meg vicces poharat, meg szilikon sütőformát, stb… áááh. Meg kell érteni, hogy ezekre semmi garancia nincs, semmi ellenőrzés sincs, és a cég pedig probléma esetén felszívódik, és holnaptól más néven gyártja tovább ugyanazt.”
Ez sajnos hiába lenne így jogszabály szerint, a gyakorlatban kb. semmit nem jelent itthonról megvenni. Példa: foszforeszkáló műanyag fali izé. Mivel nem ehető/nyalogatós cucc így közvetlen veszély talán nincs az összetételéből adódóan… kb. itthon is mindenhol kapni, így azt is kizárnám, hogy felezési idővel rendelkező anyagtól világít, tehát a falra ragasztva is gondot okozna. Mégis nyilván próbálok utánanézni mivel gyereknek lesz és mi is a fenti elvet követjük (Kínából nem kapott még semmit)…
1. foszforeszkál
2. anyaga: műanyag
3. származási hely: Kína
Néha kijön 1-1 cikk, hogy mit ellenőriztek és mi bukott meg. Ha optimistán nézzük van valami… ha pesszimistán akkor megbuknak: tehát bekerül bármi a hazai forgalmazásba is.
És akkor vegyük hozzá, hogy már nulladik pontként a forgalmazás jó része áfacsalással, szürkén, megy. Ezeket sem tudják kontrollálni. És nyilván ezek már a hivatalos, ellenőrzött csatornákból is kiesnek eleve.
Erre jön rá a magyar jogállamiság végül: Ha ilyenbe futsz alapítasz másik céget (Kft szigorúan), céghálózat, stb… vevői oldalon meg max nézni tudsz.
Nem egy kínai játék miatt, hanem visszatekert km-órás autók és kifizetett, de a szerződést wc papírnak tekinthető ingatlanvásárlások kapcsán is.
Ez kétoldalú dolog. Én sem hiszem, hogy egy 200Ft-os cuccnak meg kellene érkeznie ennyiből a világ másik feléről. Ez így biztosan nincs rendben. Viszont a másik véglet sem reális amikor tényleg filléres eszközökért fizetünk 2-3000Ft-ot alsó hangon, csak azért mert helyi kereskedőtől vesszük. Annak sem kellene ennyibe kerülnie a rárakódó szállítási lánc miatt.
Magyar posta: külön állatfaj. Gyk semmi nem jön meg. Legalábbis ami tracking nélküli. Minden esetben amikor eltűnik és rákérdezek büszkén hangzik el: Tracking number nélkül “ez lehet bárhol”, “ezt senki nem tudja megmondani hol van”. Ilyenkor visszakérdezek ezt szolgáltatásnak érzik-e ami azért nem 0Ft-ba került (belföldi, 1-2000Ft-os csomagnál is ugyanez van).
Emellett ha megvan, az is 10 perc alatt kerül elő kockás papírról. Szóval lenne mit fejlődni és költséget is lehetne csökkenteni szerintem.
Nem ekkora a különbség. Tavaly lett okostelefonom (T-Home vágta hozzám, sokáig ódzkodtam tőle), gondoltam, biztonságosabb tokban. A helyi boltokkal kezdtem, 4-5 ezer forintért sima fekete, egyéb kínálat nulla. Én meg szeretem a szép színes dolgokat. Itthoni webshopban meg is találtam álmaim tokját 6500 Ft + szállítási díjért. Szállítási időre kb. 6 hetet írt. Ekkor fogtam gyanút, hogy ez bizony Kínából jön. Felmentem az aliexpressre, meg is találtam ugyanazt, fizettem érte összesen 4 dollárt, és három héttel később hozta a postás.
Garanciális dolgokat sosem vennék a világ másik végéről. De ezeknél az apróbb vackoknál bőven megéri.
–> Ilyen termékeknél szerintem sem kritikus, főleg ha nem is fogdossa, leginkább az étkezési-, higiéniai és olyan termékekre vonatkozik, ami nagyon kicsi – és ez által mindent és a kezét is állandóan szájba vevős – gyerekeknek van.
Ha nem is ezek közé tartozik, de általános óvintézkedésként azért alaposan le szoktam mosni ami ilyen eredetű dolgokat, már csak azért is, mert a csomagolás többnyire rettenetesen koszos és nem záródik hermetikusan, így bentre is jut. (Anno az alábbi index-es cikk nyomán elgondolkodtam, hogy mi van, ha pont egy ilyen küldemény mellett utazik a konténerben a csomagom, és pl. megsérül a csomagolás – mindenkinek a fantátiájára bízom a következtetéseket… index.hu/belfold/2018/09/25/fentanil_posta_rendeles_amerika_krizis_kina_kabitoszer/)
Higiénia kérdés: a MM-ban vásárolt motoros fogkefe is ott készül, a DM ben kapható kézi nyeles fogkefék is mind ott készülnek. Ugyanezek a termékek közvetlenül megrendelve kb tizedannyiba kerülnek! Nem csak a 27% áfa miatt.
Telefon kérdés: Igen, a kínai telefon minőségben felveszi a versenyt az ájfónnal. Nem mondom hogy jobb, de nem is rosszabb. A legnagyobb előnye, hogy harmad vagy negyed-annyiba kerül! Évek óta kínai telefonokat használok. Jók. Hardveresen is és szoftveresen is vállalható. Aki előítélet mentesen áll hozzá, az nem szólja le.
Összesítésben megéri Kínából rendelni. Kacatot ne vegyen senki se Kínából, se itthon.
Azza egyet értek, hogy a hazai forgalmazók hozzáállása és a jogállamiság helyzete összességében nem sokkal több támaszt biztosít, mint egy Ebay-es vásárlás a noname kínai eladótól, de legalább van a kezedben egy számla/nyugta, a cégnek – ha meg is szűnt – van nyoma és képviselője, van hatóság, vagy végső esetben a média (Homár) ahova fordulhatsz. Ez bőven nem 100%-os védelem, de ha már értelmezhető mértékben növelted a biztonságotokat, az is valami. Ráadásul nagy cégtől vásárolva (pl. nagy híres játékboltok) nem kell a megszűnéstől sem tartani, ahol a reklamációt nem az egy személyes Kft tulaja veszi fel, ott nem lesz ellenérdekelt abban, hogy segítsen, hiszen ő is behajtja a beszállítón ugyanazt, még csak a pénze sem marad benne.
Magát a terméket tekintve valóban bekerülhet ugyanúgy bármi a “hivatalos” forgalomba is, de átlag emberként a fentieket szem előtt tartva kb ennyit tudsz tenni mint fogyasztó, hogy kimaxold a biztonságodat. (Persze adott esetben szakértő ismerősök, anyagvizsgálatokat nyújtó cégek, stb. mindig rendelkezésre állnak, ha ennél is tovább akar menni valaki.)