A határátkelő blogon egy kettós állampolgár arról írt, miért ennyire elfuserált a magyar adórendszer és miért nemzeti sport nálunk az adóelkerülés és az állam utálata és hogyan kellene csinálni, hogy működő és hatékony legyen az állam.
Érdemes elolvasni, tanulságos. Itt találod a cikket.
Azért a valóság nem ez. Azt hagyjuk, hogy maga a posztíró is elismeri, hogy feketén is volt jövedelme kezdetben..:-)) Izrael egy hosszú évek óta katonai konfliktusban álló ország, jelentős mértékű hadsereggel, és ehhez kapcsolódó hadiiparral, ugyanakkor az arab világ féken tartása miatt számos nyugati szövetségessel. A népesség egy része - főleg a fiatalok - katona illetve rendfenntartó, tehát kisebb a foglalkoztatási gond, sokan ráadásul tartósan külföldön élnek. Ennek köszönhetően valamivel kevésbé érdekesek az adóbevételek, mint itthon,ahol nagyszámú inaktív népességet és beteg embert kell eltartani belőle.
A helyi adókat szedje az önkormányzat témát itthon is feltalálták, más kérdés, hogy amikor Józsi bácsi meg Cila mama kerül be a képviselőtestületbe, annak legtöbbször a település gazdálkodási csődje lett a vége. Kár, hogy a szerző nem nézte meg pl. az olasz adózást közelebbről 🙂
Egyébként régi mániám, hogy azért nem kell feltétlen készpénznek venni mindent, amit egy blogon valaki összeírkál, naponta megdöbbenek, hogy sosem hallott blogokat, twitter csatornákat idéznek a legnagyobb hazai hírportálok mint autentikus forrást....az említett blogon is írtak már pl. Nagy-Britanniáról mindenfélét, néha teljesen egymásnak ellentmondó állításokkkal.
Itthon egyébként az SZJA és az egyszerűbb társasági adóformák nem bonyolultak, a céges adózás, na az igen.
merienn, szerintem nagyon megfogta a lényeget: túl magas és túl komplikált adók, csesztető, de egyébként inpotens adóhivatal plusz az uralkodó osztály korrupciója egyenlő adóelkerülés.
Egyébként Izrael anyagi gondjai fényévekkel nagyobbak a magyar gondoknál, elég csak a katonai kiadásokra gondolni. Csak éppen ott a társadalom sokkal inkább szolidáris, szinte mindenki valahol önkéntes és adakozik valahová. Minden mentőautóra pl. rá van írva, kinek a támogatásából vették és minden mentőautóban legalább egy személy önkéntes, aki ingyen dolgozik.
A magyar mentalítással meg gazdasági vezetéssel már rég nem létezne az ország.
De ez most lényegtelen, nem Izrael, hanem a magyar állam a cikk lényege.
Nagy téma ez. 🙂 Lesz itt is mindjárt sok száz hozzászólás.
Azt gondolom, a változásnak valahogy alulról kéne elkezdődnie. Ez lassabb (sokkal), de tartósabb.
A cikk olvasása közben az az érzése az embernek, hogy minden itthoni kezdeményezést leszól, az ottani negatív dolgokat meg egy legyintéssel elintézi. Több helyen olvastam, az egész világon példátlan, hogy volt miniszterelnököt letöltendő börtönre ítéljenek. Költői kérdés: mennyire jó, illetve követendő példa az a rendszer, aminek még a vezetője is sittre kerül később...?
Másik kiemelendő: a KATA-t leszólja miután a magyar adórendszer magas terheiről és átláthatatlanságáról elmélkedik (cikken belüli ellentmondás ugyebár) Pont a KATA egy ellenpélda erre. Könyvelő és céges bankszámla nélkül lehet vállalkozni, egyszerű és átlátható. Ráadásul az adóteher akár 10%(!)-ra is lemehet.
Kata: havi 500 ezer forint bevételig él, felette 40%+27% ÁFA az adó, na meg persze még az iparűzési adó, ami ugye öszesen majdnem a bevétel háromnegyede. Havi 500 ezer forint bruttó bevétel egy rossz vicc a vállalkozásoknál.
Ezzel szemben minden környező államban az áfahatár 15 millió forint vagy felette és egyébként is az áfa ritkán több 20%-nál.
Romániában 30 millióig 5% az adó kisvállalkozóknak és nincs iparűzési adó meg hasonlóak:
//kiszamolo.hu/cegalapitas-romaniaban/
A magyar adórendszer a gyökeréig rossz és torz, meg is látszik a magyar gazdaságon, ami 25 éve csak szorul hátra, jelenleg is csak az uniós pénzek tartják stagnálás szintjén. Anélkül évente 2-3%-kal zsugorodna a gazdaság már tizen éve.
Ja és joy, szerinted egyetlen magyar politikust sem kellene rács mögé dugni? Mindnek nagyságrendileg nagyobb a vagyona, mint amennyi lehetne és ez csak az, ami látszik messziről.
Neked az a normális rendszer, ahol minden politikus és az összes haverja súlyosan milliárdos, de a kézi vezérlésű ügyészség még nyomozni sem hajlandó ellenük, ahogy a kézi vezérlésű adóhivatal is csak azokat üldözi, akiknek az üzletét a haverok meg akarják szerezni?
Neked ez a követendő példa?
Én is büszke lennék az országra, ha itt se lehetne a hatalomban gátlástalanul lopni.
@merienn : Szerintem a kevés volt a tiszta jövedelme nem azt jelenti, hogy feketén dolgozott, hanem hogy sok volt a költsége és ezért kevés volt a nettó jövedelem.
A KATA-t szerintem ennyire leszolni nem szabad. Igen, a kornyezo orszagokhoz es a nyugathoz kepest nagyon alacsony a 6 millios hatar es csak nagyon specialis esetekben eri meg, ha tullepjuk akkor magasak az adoterhek. De ha azt nezem, hogy havi 500 e HUF-ig ha jol emlekszem 50 ezerbol letudtam minden kotelesseget, na ilyen mashol nagyon nincs.
Peldakent, a nemeteknel csak az egeszsegbiztositasi hozzajarulas kb. 150 e HUF/ho "egyeni vallalkozokent" es meg a tobbi sarcot nem is fizette a delikvens. Mamoritoan hat, hogy mondjuk 60 euros orabert kaphat az ember, de ahhoz, hogy az allando sarcokat kifizesse kb. 5 napot kell dolgoznia, utana meg lejon az SZJA a maradekbol. Na onnantol kezdve mar nem is tunik annyira rosszank a KATA.
Véleményem szerint a KATÁ-val megkezdték az árnyék(fekete)gazdaság fehérítését. Persze, hogy kevés a havi bruttó 500e, de ezt tekinthetjük kezdő lépésnek.
A megnövekedett ingatlan, stb. kereslet hatására a kapcsolódó iparágakban is felélénkült a vállalkozási kedv.
Természetesen ettől még torz az adórendszer, de szemmel láthatóan fehéredik a gazdaság az egyéni vállalkozók szintjén.
Petya, a kata egynek jó, de édeskevés. A vállalkozók gyorsan elérik a felső határát, onnantól bejön az áfa is, az adókulcs felugrik 70(!!!!)%-ra, így aztán megint csak nem ad senki számlát.
Minden katás megáll 5,95 millió forintnál.
Ez miért is jó?
A következő lépcső az eva, ott minden után (eva, ipa, havi 80 ezer járulék) megint kevesebb, mint a fele marad meg 15 milliónál.
50-70% adót senki nem fizet be, maximum az, aki cégek felé tudja érvényesíteni az áfát, ő is csak azért, mert a cég kéri a számlát.
Fel kellene fogni, hogy fele ennyi adóval és hatékony ellenőrzéssel kétszer ennyi adó folyna be és tovább lehetne csökkenteni az adókat.
@joy
Ugyan költői kérdés volt: "mennyire jó, illetve követendő példa az a rendszer, aminek még a vezetője is sittre kerül később…?" azért én válaszolok.
Ha a sittet megérdemelten kapta, pl. korrupció miatt, akkor nagyon jó és nagyon is követendő az a rendszer (ezen eleme, még mielőtt a teljes rendszerre értelmezné tévesen valaki).
Már a kérdés is fura egyébként. Nálunk ugye az a módi, hogy pl. a hibás, valótlan vagyonnyilatkozat az rendben van, eljárás sem indul, sőt, nincs itt semmi látnivaló, de aki feszegeti, hogy akkor honnan és mennyit és kitől, azt egy kicsit megpiszkáljuk, esetleg feljelentjük.
@Kiszamolo
Érdekes módon olyan érveket hozol fel állításaim cáfolata gyanánt, amiket te szoktál a cikkeid végére odabiggyeszteni, ha úgy látod más mederben folyik a fórumtéma.
Tehát: egy ellentmondást véltem felfedezni az idézett cikkben, pont. Rávilágítottam, hogy a KATA igenis sok olyan egyéni vállalkozónak nagy segítség, akinek kevés kiadása van, pont.
A szomszédos országokkal példálózni meg annyira értelmes, mintha más meg egy magyar melós szemével nézné a havi bruttó 500ezres bevételt. Ami ilyen szemmel kevés, onnan nézve sosem látott sok pénz.
A gazdaságot az uniós pénzek az elmúlt években 2-3%-os "növekedésbe stagnálták". Ha neked ez stagnálás, akkor mi számít növekedésnek?
Állítom a cikk azért született, hogy itthonról nehezen ellenőrizhető hivatkozásokkal a hazai rendszert szisztematikusan fikázza. (Izrael esetében még az is pozitív, hogy magas rangú emberek sitten vannak..wtf)
Joy, a cikk nem arról szól, hogy a kata jó-e annak, akinel éppen jó. Hanem a többiről.
Az pedig felháborító, hogy nálunk még egy politikus se ment sittre, hiába lenne ott a helye.
Ez az ország és a rendszer szégyene, akármit is mondasz.
Szeretnék olyan országban élni, ahol a köztörvényes bűnözők akkor is sittre mennek, ha politikusok vagy azok haverjai.
A Kormány letette voksát a magas fogyasztást terhelő adók mellett, az elmúlt években látható eredményeket ért el.
Szerintem a KATA a legalizált adóelkerülés egyik formája, a fehérítés első lépése, ezt már túlbeszéltük.
Az tény, hogy a Rákóczi úti kínainál is lehet bankkártyával fizetni. A többi eszköz jótékony hatása is több száz milliárd forintban mérhető.
Bármely módon is csökkentik a terheket, a korrupcióra nem lesz nagy hatással.
@joy Én szívesen követném azt a rendszert, ahol megbüntetik a felelősöket. Az, hogy nem ültettek még le senkit, egy dolgot jelent: kéz kezet most. Te kicsit félrenézel, amikor megy a művelet, aztán én is félrenézek, amikor tiéd lesz a pálya. Mindenki jól jár, kivéve az adófizető, akit egész évben nyúznak.
El tudnék képzelni egy egyszerűsített adórendszert, alacsonyabb adókkal és adófizető központú adóhivatallal. Az már csak hab a tortán, hogy pl. 2016-ban még kézzel firkált beadványokat kell készíteni a NAV felé.
@warrior
@Kiszamolo
A "nálunk ugye az a módi..." és "szerinted egyetlen magyar politikust sem kellene rács mögé dugni" kezdetű mondatokról annyira süt, hogy nincs nemzetközi tapasztalat mögötte, csak a magyar viszonyok "ismerete".
Olyan, mint amikor a szomszédom tuti összelopta a szép házra valót, de a távoli tájakon csak ámulok az építészeti remekműveken (pl. osztrák alpesi házikó) és eszembe sem jut negatívat mondani róla. De az ő osztrák szomszédja meg róla tudja, hogy magyar és román vendégmunkásokat alkalmaz, néha bejelentve stb. (sarkított példa)
Tapasztalatom szerint minden országnak megvan a maga problémája a saját politikai elitjével és a társadalmi berendezkedésével, kinek ez, kinek az. Függetlenül a gazdasági helyzettől.
Mindig azt mondom ilyen vitáknál, hogy mondj jobbat, ill. találj megfelelőbb embert! És rendszerszinten gondolkodj, ne pedig annak egy kis elemére fókuszálj
Nemrég eljátszottam egy gondolattal. Eretnek lesz, tudom. Vagy nevezhetjük szokatlannak is, az unortodox kifejezést viszont kerülném... 😉
Szóval áfa. Mi történne, ha az áfa mértékét drasztikusan csökkentenék (mondjuk 5 százalékra, csak a példa kedvéért), viszont megszüntetnék a visszaigénylés lehetőségét. (Mondtam, hogy eretnek lesz.) Rögtön megszűnne egy csomó visszaélés ezzel kapcsolatban. Kifognák a visszaigénylésre épülő panama vállalkozások vitorlájából a szelet. Az adóellenőrzés dolga is sokat egyszerűsödne, koncentrálhatnának más területekre. A végtelen szállítói láncok is rövidülnének (az kerül előnybe, aki minél kevesebb cég közbeiktatásával tudja eljuttatni a terméket a végfelhasználóhoz), talán átláthatóbbá válna az egész gazdaság.
Nem vagyok közgazdász, nézzétek el, ha nagyon sületleneket írtam.
Megjegyzes (hadd pofazzak en is bele mint kulfoldi magyar):
A magyar adobevallasbol nem ertek semmit, a hatamon a szor felall tole. A franciat sokkal egyszerubb kitolteni, pedig csaladi adozas van itt is.
Ugyanis nem EGY dokumentum van ami az adobevallas. Hanem van egy deklaracio ami egy negyoldalas urlap, egyszeru igen/nem kerdesekkel, plusz elore be van irva bele az adohivatal altal ismert jovedelmed. Ezt csak ki kell egeszitened ha valahonnan meg lenne.
Ezt bekuldod, par honapra ra kijon a hatarozat (az AVIS d'impôt) ami leirja hogy mennyi adot is kell befizetned a targyev utan.
Vagyis itt az adohivatal szamolja ki az adodat az alapjan amit megadtal, nem pedig veled szamoltatja ki mint nalunk, feltetelezve hogy minden allampolgar szakkepzett konyvelo.
Az adohivatalban pedig kedves, keszseges munkatarsak ulnek, akik ha bemesz ki is toltik helyetted az egeszet...
Anno (vegyeszmernoki karon doktorans koromban, a doktorans ugye onadozo) minden evben kerestem egy diakot akinek konyvelo szuloje volt, vagy ertett hozza, es elcsereltem az adobevallast egy vegyipari muveletek tervezesi feladatra. Mindenki jol jart, azt en egy delutan alatt megcsinaltam, az adobevallasra meg keptelen voltam...
Szerintem teljesen jó az irány KATA-val, EVA-val, az egy-két célzott ÁFA csökkentés szerintem meg nem hozott semmit, talán picit "védővámként" funkciónál, meg fehéríti a szürke/fekete gazdaságot, bár ez utóbbinak ellentmond, hogy már most minden rekordot megdöntött a Nébih/EKÁR ez évi illegális hústermék lefoglalása...
Azonnali és átfogó változás nem életképes, csak a mostani tyúklépés stratégiával lehet haladni, de ezt jó lenne már kiterjeszteni első körben legalább a KKV-k irányába.
Meg annyit teszek hozza, hogy itt nem csak csalados de tobbkulcsos is az adorendszer, szoval bonyolultabb mint otthon, megis egyszerubb bevallani.
Oroszoknal pl egykulcsos adorendszer van (13%), na ott meg neztek is hogy MI AZ AZ adobevallas? Egyszeru berbol fizetesbol elo ember eseten levonjak a berbol a 13-at aztan kesz. Nem kell kitoltenie SEMMIT (pedig ha valaki hat az oroszok nem eppen arrol hiresek hogy ne burokratizalnanak agyon mindent), adot bevallani csak a cegeknek/vallalkozoknak kell, a mezei embernek NEM.
@tibor mondjuk én mérnökként, vagy akármilyen tanult emberként nem dicsekednék azzal, hogy nem vagyok képes kitölteni egy adóbevallást, inkább csendben maradnék.
Egy átlag magánszemélynek, aki 1 helyről kap normál fizetést van talán 5 perc is kitölteni a bevallást.
A munkáltató által kiadott papíron ott szerepel az adóbevallás sorszáma, szóval a fejlécen (személyes adatok) kívül kb. 2 számot kell átmásolni.
Ott szerepel a cég papírján, hogy ezt a számot másold át az 55. sorba, ezt pedig a 78.-ba.
És ezzel végeztél.
A két szám az adott évben szerzett jövedelem és az ebből a kifizetőhely által levont adó.
Ezután kiderül, hogy jól vonta-e le a cég (99%-ban igen), így látod, hogy visszajáró, fizetendő van vagy nullás a mérleg.
Ha van még önkéntes pénztári tagságod vagy vmi egyéb visszatérítés, akkor még egy lapra be kell írni 3 számot.
Aki erre nem képes, az adja vissz a diplomáját.
A KATA nem jó irány, hanem kényszercselekvés.
Olyan irany nincs, hogy mindenkinek jo legyen.
En szemely szerint elegedett vagyok a mostani ado rendszerrel es az adok mertekevel. Nem szeretnek olyat, mint 8 eve volt. Manapsag, szivesebben adozom magyarorszagon, mint adoznek nemetorszagban vagy ausztriaban. Nemetroszagban vagy ausztriaban annak idejen sem adoztam volna szivesen. Akkor inkabb malta vagy szlovakia vagy ilyesmi. Amiota az auj adorendszer van, nem gondolkozom ilyenen.
Azt persze nem árulja el, hogy a könyvelő miből él, ha 1 óra alatt elmagyarázható a teljes adórendszer.
A közpénzből lopás és a börtönnel csak az a probléma, hogy hol húzzuk meg a határt?
Aki 10ezer forintot nem fizetett v. lopott el az még oké? Aki már 100 milliót az pedig sitt?
Nehéz olyan polgárt találni, aki nem vétett/vétkezett.
@BTM:
Inkabb sales tax kene, amit a veghasznalonak ertekesito fizet be. Ott is kevesebb a trukkozes.
En peldaul kimondottan hive vagyok a magas fogyasztasi adoknak, mert igy (elvileg) a munkabert kevesbe kell terhelni, raadasul a magas fogyasztasi ado elvileg kornyezetbarat is, hiszen kevesebbet fogyasztasz a hatasara, ha a kornyezetszennyezest jobban adoztatjak.
@Kiszamolo : en is szeretnek olyanban elni, de szerintem elobb valosul meg a kommunizmus mint hogy ilyen orszag legyen a Foldon...
@btm Én osztom a véleményed. Mindjárt kevesebb lenne a külföldi cukor, tej, cég, rendszám.
@joy
Tehát ha máshol is van korrupció, akkor nálunk is nyugodtan legyen és ne is zavarjon, sőt, örüljünk neki?
Az, hogy bevett gyakorlat szerint a legtöbb közepes étteremben (tudom, nem mindenhol 🙂 ) pangasiust adnak bármilyen hal helyett, attól az még rossz és büntetendő. Tudomásul venni lehet, együttélni vele lehet, még ha nem is esik jól, de nem védeni kell, hanem lehetőség szerint felderíteni, elítélni, büntetni. Te most tényleg, halál komolyan a korrupciót véded? Szerintem ez az igazi wtf.
A nemzetközi tapasztalataidban biztosan találkoztál olyan esettel, hogy időnként felröppent egy-egy hír, miszerint valaki gyanúba keverdett, ezért lemondott, netalán börtön lett a vége. (Tudom, ez csak a látszat.)
1/2 Külföldön dolgozom, informatikai projekteken, hát ami adózás témában folyik az óriási káosz. A legnehezebb a NAV-al való együttműködés.
Napi díjat kapunk a legdolgozott órák-napok után amit számlával tudunk kikérni. Az adózást / számlaadást mindenki oldja meg maga alapon a legkülönbfélébb megoldásokkal találkozni és sajnos segítséget / hozzáértő nemzetközi könyvelőt nem lehet találni.
Alapból az adóilletékesség is kérdés (EU-n belül elvileg ahol fél évnél többet laksz, igen ám de ennek az ellenőrzése nulla és a szabad határokkal tág lehetőséget ad) illetve mi a helyzet ha egyszerre több országba dolgozol be távolról (online), utazgatsz projektek között, stb. Főleg ha napidíjas vagy, nem alkalmazott.
Szintén problémás ha utólag kiderül hogy nem is oda adózol ahová az előleget befizetted, külföldön visszaadják a befizetett adóelőleget de ezt hogy viszed oda a NAV-hoz 2-3 év után?
2/2 Néha hónapok is eltelnek munka nélkül, ebből következően valami PAYE rendszeres adó lenne a legjobb (akkor fizetsz fix százalékot ha bevételed van), ami otthon nincs.
Kérdeztem programozó ismerősöket akik bedolgoznak US projektekbe, az ő válaszuk az volt, hogy paypalra kérik a fizut (vagy kinti kártyára) és k-ssolnak róla.
Kollégáknál a fekete (offshore) megoldástól a szürke több árnyalatáig van minden (osztalékként kifizetés, román/máltai cég, otthoni KFT kamu költségekkel, ernyőcégek színlelt foglalkoztatottsággal). Egy srác csinálja legálisan (self-employment önadózóként), ő a végén 68%-át bukja a fizetésének.
Én otthon szerettem volna adózni (egyéni vállalkozó / egyszemélyes KFT) de utánajárva amit megértettem, az alapján nem értve volna meg (költségelés, adók és költségek pl. osztalékra, külföldi befektetés nyereségére, nem beszélve az utalások/devizaváltások díjáról, stb.)
@Kiszamolo
Akkor nehogy Olaszországba költözz! 🙂
Spanyolország már jobb hely lehet, mert ott kiderült, hogy a király veje(!) a család tudtával sikkasztott eurómilliókat.
Amúgy én emlékszem olyan magyar politikusokra, akik sitten voltak, egyikük nemrég újra(!) politikai pozíciót vállalt. Veled ellentétben én ebben is látom a probléma gyökerét: nincs normális ellenzéki kontroll, mert az ellenzéknek nevezett valami még a megmaradt kis morzsákért is képes eladni az anyját, ahelyett hogy a kormány tevékenységét venné górcső alá.
@szocske : epp azt mondom hogy en mint tanult ember, mernoki voros diplomaval, doktorival, baromi bonyolultnak talalom hogy nekem kell 78akarhany rublikat szamolgatni irogatni.
Ha ket szamot kell beirnom, akkor miert van 78 rublika? Miert nincs ketto? Aztan akit erint mas is, az valami kiegeszito urlapra irkalhatna.
Mondom, itt a francia pelda, hogy meg lehet oldani ugy, hogy ertheto legyen.
Miutan egy idegen nyelven kapasbol ki tudom tolteni, nem gondolom hogy bennem volna a fo hiba.
@petya : a hatar 0, aki barmennyit is ellopott az sitt. Mindegy mennyit. Hangsulyozom - tudatosan. Ha valaki hibazik, teved, az emberi dolog, persze az mar a megfelelo szervek feladata hogy a kettot elkulonitse.
@joy : meg eleve mi az, hogy barki politikai poziciot tolthet be makulatlan erkolcsi bizonyitvany hijan?
Erre nem lehet mit írni 😀
A megoldás már jóval nezebb, mint a probléma felismerése, mert hogy maguktól nem fognak becsületes és logikus gondolkodásúvá válni a politikusok, az is biztos.
Kedves @warrior !
Nem tudom hogyan sikerült olyan következtetést levonni, hogy bármi törvénytelent védenék, respekt.
Viszont ki nem állhatom, amikor vki olyanokat mond, hogy 'tipikus magyar', meg 'csak nálunk jellemző' stb. Ezek többségéről süt, hogy fogalma sincs máshol mi a helyzet, ha akarná sem tudná összehasonlítani.
Hidd el, károgók MINDEN országban vannak, akik mindig megtalálják, minek NE örüljenek.
Úgy látom sokan nem értik, hogy az életük nem a politikától függ, hanem a saját döntéseiktől.
drága joy,
Konkrétan azt írtad, Költői kérdés: mennyire jó, illetve követendő példa az a rendszer, aminek még a vezetője is sittre kerül később…?
Erre válaszolt mindenki, hogy az a normális ország, ahol a bűnös akkor is sittre kerül, ha történetesen politikus.
Ezt hiába csavarod tovább, meg mutogatsz másokra.
A másik: a magyar adórendszer úgy rossz, ahogy van. Attól, hogy találtál egy adónemet, ami kevés embernek szűk határokon belül jó, attól még rossz a rendszer.
Erre kaptál még választ.
Úgyhogy ezt a vitát abba is lehet hagyni.
S már csak abban nincs igazad, hogy a politika és az adórendszer ne lenne kihatással a te személyes boldogulásodra.
Mert nagyon is kihatással van még a mindennapjaidra is, akár foglalkozol vele, akár nem.
@tibor igen, lehetne 50 féle lap, és mindenki azt töltené, amin neki elég sor van.
De akkor az lenne a baj, hogy nem tudod neked épp melyik kell az 50ből.
Hiába van 78 (egyébként több) sor, a munkáltatód ad neked jan. 31-ig egy papírt, amin csak néhány sor van, és a sor elején ott az adóbevallás sorszáma.
Szóval a Te dolgod anniy, hogy megkeresd az 55. és a 78. sort és oda átmásold azt a két számot, majd megnézd a 123. sort, hogy ott negatív, 0 vagy pozitív szám van.
Nem agysebészet.
Persze nem vonom kétségbe, hogy a franciák ezt egyszerűbben megoldották, de náluk nem volt 40 év orosz elnyomás, így van némi előnyük.
Ettől függetlenül persze Mo.-nak lenne hova fejlődni és le is másolhatná a jó dolgokat, de vélhetően a legjobb szakemberek nincsenek döntési helyzetben, mert elmennek inkább 3x annyiért a versenyszférába vagy 10x annyiért Franciaországba dolgozni.
Ott az alapvető gond, hogy a nép nem mozdul meg a probléma ellen.
Lehet itt blogokon vagy akár a facebookon hőbörögni, de amíg pl. a belengetett internet adó ellen (ami kétségtelen baromság lett volna) tömegek vonultak utcára azonnal a bejelentéskor, a korrupt politikusokról hiába jönnek nap mint nap a hírek, nem mozdul meg senki.
Ők meg érthető módon feszegetik a határt, meddig mehetnek még el.
Kedves Kiszámoló!
Igen, éppen ez az elképesztő, hogy valaki pozitív példaként meri állítani, hogy az az ország egykori vezetői sitten vannak!
Érvelésed szerint összefüggés van a lecsukott politikusok száma és egy ország vezetői által elkövetett korrupciós bűncselekmények száma között. Sztem meg nem. Pont.
Az adórendszer ma egy átlag munkavállalónak (értsd: alkalmazott) egyszerű és többségüknek sokkal kedvezőbb, mint pár éve. Fentebb írta szöcske, hogy 5 perc alatt kitölthető az SZJA-bevallás, bár sztem a személyes adatok megadása miatt akár 15 percig is tart. Felöltéssel együtt.
Ja és mellesleg "az átlag alkalmazott" a kereső állampolgárok 70-80%-a!!!
Kiszálltam...
@szocske
Én nem mondom, hogy nehéz lenne kitölteni, de pár dolog azért aggaszt ezzel kapcsolatban:
1. Ígértek valami söralátétes dolgot...
2. Informatikusként irritál, hogy valamit, amit a megfelelő adatbázisok összekötésével gyakorlatilag az adózó közreműködése nélkül meg lehetne oldani, kőkori módszerekkel bevallásos alapon műveltetnek, papiron, vagy egy ostoba, elavult programmal. Lehet legyinteni, de ez rengeteg pénzbe, erőforrásokba kerül, ráadásul a jóhiszemű, de hibázó bevalló vegzálására is kiváló lehet.
3. Attól még lehet kiváló mérnök az, aki az adózás kérdésében nehezen igazodik el. Sőt, inkább az a kérdés, hogy miért nem faék egyszerű az adórendszer, mikor alapvetően nem az adószakértőket, hanem az átlagembert kellene szolgálnia a rendszernek. Egy egyszerű, jól működő rendszerben adószakértőkre amúgy is alig lenne szükség.
"Érvelésed szerint összefüggés van a lecsukott politikusok száma és egy ország vezetői által elkövetett korrupciós bűncselekmények száma között."
Tipikus szalmabábérvelés, egy szóval nem mondott ilyet senki. Viszont igenis van összefüggés a lecsukott politikusok száma és a bűnüldözés hatékonysága/a bírói ítélkezés függetlensége között. Pont te írtad, hogy szted jószerivel mindenhol van politikai korrupció, szóval a minőségi értékmérő pont az, hogy a bűnözők közül ülnek-e vagy sem. Te ezt az egész kérdést elintézed azzal, hogy van korrupció, fogadjuk el és ha nem tetszik, akkor "találj jobbat". Mások meg úgy gondolják, hogy ha van korrupció, akkor bizony azt üldözzük és sitteljük le az elkövetőt s nem kell "jobbat találni", ugyanis ha hatékony a bűnüldözés, akkor a jobb magától kialakul.
@szocske Egyszer azt írod, hogy ha lenne egy egyszerűsített lap, akkor kéne 50 féle és senki se tudná, hogy melyik kell neki, később meg azt írod, hogy szted az adózók 70-80%-a csak átlagos, alkalmazott, aki simán csak bért kap. Nem egészen értem, hogy attól, hogy ennek a 70-80%-nak van egy faék egyszerűségű nyomtatvány, miért kéne a többinek még 49 féle, mint ahogy azt sem, hogy ez a 70-80% miért ne tudná megjegyezni, hogy neki melyik kell, s végképp nem értem, hogy attól mert az adózók 70-80%-a egy egyszerűsített lappal készítené az adóbevallását, miért lenne bonyolultabb a teljes egész:)
@Kiszamolo A jelenlegi főnököm angol, múltkor beszélgettünk, hogy ki mennyit adózik.
Mondta, hogy adóval és járulékokkal az (angliai mércével magas) jövedelmének közel 50%-át vonják.
Mondtam neki, hogy tőlem (Magyar mércével magas) munkabérem 32%-át vonják minden hónapban, fennakadt a szeme.
Az ÁFA magasabb? Ha a 7%-os ÁFA kulcs különbözetet hozzáadom a 32%-hoz, akkor még mindig 11% az adóelőnyöm vele szemben, és egy csomó kiadásom ÁFA mentes. (pl lakás bérlet)
Hiába magasabbak kint a jövedelmek, amikor MO-n lakást venni vagy bérelni feléért-harmadáért tudok, és olcsóbb az bevásárlás, stb.
(Ezzel nem azt mondom, hogy most MO az ígéret földje, de sokszor úgy érzem, hogy a "MO szar hely lett" kórus nem objektíven megvizsgált tények alapján ítél, hanem érzelmi alapon - kb az szerintük a felállás, hogy amíg OV és a FIDESZ van hatalmon, addig ez az ország csak rossz hely lehet.)
feri, a szokásos hiba. Magyarországot ne Angliával meg Svédországgal hasonlítsd össze, hanem Szlovákiával, Lengyelországgal, Romániával, stb.
Plusz ne csak az adót nézd, hanem a járulékokat is és azt is, amit a munkáltató fizet. Így már egyáltalán nem adózol kevesebbet, sőt valószínűleg többet, lévén hogy minden nettó 100 forintra további 98 forint elvonás jut, ez pedig a 2. vagy 3. legtöbb egész Európában.
Ráadásul a főnököd angol viszonylatban is sokat keres, az átlagember a töredékét fizeti, a magyar álomfizetés kint filléreket adózna.
@Kiszamolo Szerintem a fő probléma nem alapvetően az adórendszerrel van. Hanem azzal, hogy MO-n van közel 1 millió állami alkalmazott.
Ezekből minimum 2-300 ezer olyan aktatologató, akiket holnap útjára lehetne bocsátani, és szépen működne tovább az ország. (Az megvan, hogy a 25 ezres honvédség 1/3 része irodai és támogató alkalmazott?)
Valójában ezeknek az embereknek a képességei, tudásuk, hozzáadott értékük alapján a gyártósor mellett lenne a helyük a versenyszférában, valamelyik autógyárban, vagy elektronikai összeszerelő üzemben, ez nem is kérdés - és nagyon hiányoznak is onnan.
Ha 5-10 év alatt visszaeresztenék őket a versenyszférába, az a költségvetésnek kb évi 500 milliárd forintot spórolna meg. Ebből, és a versenyszféra plusz adóbevételeiből meg lehetne finanszírozni egy további 5-6% SZJA csökkenést, és máris ott lennénk, mint Szlovákia, és a többi általad említett ország.
@Tibor 2015-ös szja bevallásomat a NAV csinálta meg, ennél egyszerűbben hogy lehetne?
@zabalint volt erről régebben egy cikk, a hivatali adatbázisok nem technikai, hanem adatvédelmi jog miatt nincsenek összekapcsolva. De amiről a NAV tud, azt használja, az idén a 2015-ös szja bevallásom teljes egészében a NAV készítette el, csak 1%-ost adhattam volna be, de így hogy nem kellett bevallást kitöltenem, nem töltöttem vele az időm, nem éltem a lehetőséggel. Nem vagyok benne biztos, de mintha tavasszal beszélt volna róla a Varga, hogy jövőre mindenkinek megcsinálják az szja bevallását? Nem biztos, lehet rosszul emlékszek.
@feri78
Rád külön adókulcsok vonatkoznak, hogy csak 32%-ot vonnak le? Vagy megfeledkeztél a munkáltatói járulékról? Mert bizony azt is kifizeti utánad a munkáltatód, persze ezt bizonyára te is jól tudod. Vagy az angol főnököd sem számolta?
A lakás bérleti díjaknál meg mindenki Londonnal jön, holott olyan méretű városunk nekünk nincs, ellenben egyre több olyan helyről tudok, ahol pesti bérleti díjak vannak, háromszoros átlagbér mellett (pl. spanyol tengerparti városok, német kisvárosok).
Én nem mondom, hogy itthon olyan baromi rossz lenne, de adókban biztosan nem állunk jól, valamint a nálunj fejlettebb országokban ne vitassuk már, hogy ne lenne magasabb az életszínvonal. Ha nem így lenne, akkor hová tűnne ott a megtermelt értéktöbblet?
@Kiszamolo
"a magyar álomfizetés kint filléreket adózna."
Mondjuk az sem korrekt mérce, mert más árszínvonal, ott valameddig 0-s kulcs van, de az itthoni megfelelője, ha nálunk ilyen lenne, a mi minimálbérünknél lenne.
@feri78
Pontosan erről van szó.
Rengeteg olyan ember van Magyarországon, aki érdemben nem tesz bele a nagy közös kalapba, de rá is költeni kell.
- Köztisztviselők, közalkalmazottak, közhivatalnokok, és az összes többi aktatologató csinovnyik. Hihetetlenül rossz hatásfokkal működik a közszféra, az ott dolgozók minimum hrmada felesleges. (Az eü.-ben persze hiány van nővérekből, mert ott dolgozni is kell..)
- Nyugdíjasok: sokkal többet fizetünk ki nyugdíjra, mint amennyi a nyugdíjkasszába befolyik.
- Minimálbéres vállalkozók; természetesen sírni fognak, ha minimálnyugdíjuk lesz (ismerek ilyet)
- Feketén dolgozók: detto.
Anglia:
£11,000 0%
£11,001 to £43,000 20%
£43,001 to £150,000 40%
£150,000 45%
Egy 1500 fontos bruttó fizetésből 85,6%-ot haza lehet vinni.
7000 fontos fizetésből már csak 66,9%-ot viszel haza.
uktaxcalculators.co.uk/
Áfa,
Angliában három féle van. A sima 20%, áram gáz, ilyesmik 5%, élelmiszer+ gyerekkel kapcsolatos dolgok 0%.
Bár valóban felesleges összehasonlítani olyan országokkal a magyar rendszert amiktől 20 évvel le vagyunk maradva.
@zabalint sajnos nem vonatkozik rám külön adókulcs, pedig lefelé korrigálásra nagyon nyitott lennék 🙂
én a bérből levont adóról írtam, ahol a 33.5% levonást csökkentem a gyerek kedvezménnyel, így 32% körül vagyok (megjegyzem, ez kb fele ekkora bruttóval mint most Bajnai kolléga idején 51% volt)
ugyanez a bruttó bérből levont összeg az angliai kollégánál közel 50%
nem számoltam a munkáltató által fizetett járulékokkal, MO-n 28.5% de gondolom angliában sem nulla, ugye?
nem egészen értem kiszámoló érvelését, hogy miért ne lehetne összehasonlítani a Magyar és az angol adórendszert: angliába minden évben tízezrek költöznek ki, ezért ez egy teljesen releváns, életszerű összehasonlítás, míg Szlovákiába, Lengyelországba nem mennek tömegesen munkavállalók
de azzal egyetértek, hogy indokolatlanul nagyobb az állami szektor MO-n, mint kelet-európában, és ez plusz adóterheket generál, sajnos
A 15% már korrekt mérték. A járulékplafont kellene visszaállítani.
@expect nem én írtam, hogy 70-80% közönséges alkalmazott.
Egyébként nekik pont van egyszerűsített lap: akinek SEMMI kavarás nincs, annak megcsinálja a munkáltató VAGY a NAV, nem vagyok érintett, így pontosan nem ismerem, de vmi olyasmi a rendszer, hogy a NAV kiküldi, hogy szerintem ennyit kell fizetned, ha neked jó, akkor örülj, ha nem felel meg, akkor csinálj bevallást.
A maradéknak meg azért kéne 49 féle, mert az egyiknek nyugdíjpénztári visszatérítése, a másiknak albérletbe kiadott lakás, a 47.-nek meg őstermelői igazolványa van...