Ház: venni vagy építeni?
A legutóbbi poszt alatt kialakult egy nagy beszélgetés az ingatlanokról, gondoltam, érdemes kiemelni cikkbe. Leginkább azért is, mert engem is érint a dolog, de a kommentek alapján nagyon sok másik embert is, aki most akar házat venni.
A gyerekeink lassan akkorák, hogy szeretnének saját szobát, ami a jelenlegi helyen nem megoldható, ezért költöznünk kell. (Szerencsére nem sürgős, de időszerű a következő egy-két évben.)
Hónapok óta keresünk megfelelő ingatlant, de nem hogy megfelelő árban, de még megfelelőt sem találunk. Az iskola és az idős szülők miatt behatárolt a terület, de azon belül lehet Budaörs, Törökbálint, Diósd, Budatétény, Budafok, Nagytétény, Érdliget, de akár még a 11. kerület külső része is. Tehát elég nagy területet nézünk folyamatosan. Ráadásul elég nagy kompromisszum-tűréssel mind méret, mind egyéb tekintetben. Lehet felújítandó is, ha ezen múlik.
Ennek ellenére semmi hónapok óta.
Ha nem a tulajdonos hirdeti, az alaprajz és a fotók alapján megkeresem az ingatlant Google Satelite Map és Google Streetview segítségével és elmegyek megnézni az ingatlanokat kívülről. Ehhez nem kell ingatlanos.
(Olyan dolgok is segítenek megtalálni az ingatlant, hogy a délután készült képen merre vannak az árnyékok és milyen hosszúak. Így tudom az épület tájolását. Az utcához való viszonyáról tudom, hogy például az észak-dél irányba menő utcákat kell nézni, annak is mondjuk a bal oldalát. Valami jellegzetes épület, ami az ablakból látszik, gyárkémény, templom, légvezetékek. Vagy a szemben lévő mindhárom háznak szürke a cserepe, hol van három szürke cserepes ház egymás mellett a környéken a műholdképen. Az alaprajzon látszik a ház alakja és a terasz alakja is, van-e fa a kertben és mekkora a lombja. Hány percre van az orvosi rendelő vagy a buszvégállomás, ez is hasznos infó. Ami nem segít, hogy a legtöbb ingatlanos, ha ír utcát, direkt rosszat ír, de gyakran még másik városrészt is. De ezeket már rutinból tudom kezelni. Ritkán kell tíz percnél tovább keresni egy-egy házat.)
Egy tragédia mind. Főút mellett, vasút mellett, M0-s mellett, ótvar telken, zsebkendőnyi telken, amire négy ház ablaka néz, sáros utcában, a busz óránként jár, de csak munkaidőben és a megálló is 700 méterre, 350 négyzetméteres lepusztult hodályok, 2 meg 3 generációs szörnyek és így tovább.
(Apropó négyzetméter: az eladók zöme csúnyán csal a négyzetméterrel, a 188 nm-es ház élettere 110 nm, a 137 nm-es ház 90 nm a tetőtér miatt és így tovább. Kevés ember az, aki a valódi nettó nm-ert adja meg. Mindig kérd el az alaprajzot és adogasd össze magadnak a területeket. Jártunk úgy egy 190 nm-esnek hazudott házban, hogy valahogy nagyon kicsinek tűnt minden és a tervrajz megnézése után jöttünk rá, hogy szó szerint majdnem fele sem igaz a 190 nm-nek. Az úriember a bruttó területet adta meg, hozzácsapva a garázst és a teraszt is.)
S akkor még az árról nem is beszéltem. 20 éves, csontra felújítandó házakat (még egyszer: rossz házakat rossz helyen) akarnak annyiért eladni, mintha teljesen újak lennének egy csendes mellékutcában, szép nagy kerttel.
A legtöbb ház már akkor kiesik, amikor kívülről megnézzük, be sem csöngetünk, mert teljesen felesleges. Nemhogy annyi pénzért, amennyiért árulják, semennyi pénzért nem akarnánk megvenni.
Az első ház, ami tetszett és még az ára is a realitás talaján volt, arra most találtunk rá. Azt el is mentünk megnézni belülről is. De valami érhetetlen módon a fürdőszobát és hálót tették a déli oldalra, a nappalit a sötét északira. A garázst nem a ház mögé tették, hanem a kert és a ház közé, nehogy legyen értelmezhető valódi kertkapcsolat. A pici teraszt északra tették, a kerítés tövébe, gyakorlatilag használhatatlan. A konyhát a tervekkel ellentétben nem az ablakhoz tették, hanem háttal az ablaknak. S akkor még nem is beszéltünk arról, hogy nem tetszik a konyhabútor és a burkolat, vagy megbarátkozunk velük vagy rengeteget költünk a cserére.
Egyetlen ilyen házat találtunk hónapok alatt. Mindezt 120 millió forintért, használtan. (Igaz, 2017-ben épült.)
(Update: azóta találtunk egy másikat is, amit négy éve vett a tulaja. A feleségem előásta a négy évvel ezelőtti ingatlanhirdetést. Csak picit több, mint 74%-kal akarja többért eladni, mint amennyiért hirdették négy éve. S ha nem is ennyiért, de nem sokkal kevesebbért el is fogja adni. De ezt csak így zárójelben, ennyire elszaladtak az árak.)
A 120 milliós ház melletti két ugyanekkora telket most vették meg az önkormányzattól 22 millió forintért darabját (megkérdeztem az önkormányzatot). A másik mellette lévő telekre most írják ki a pályázatot az önkormányzatnál.
S itt jön, amit kérdezni akarok a köztől: ha 22 millió a telek, nem lehet 100 millióból felhúzni egy 140-150 négyzetméteres házat újonnan minőségi (de nem luxus) anyagokból? Az 714 ezer forintos négyzetméterárat jelent a telek megvétele után (persze nem elfelejtve a közmű-bekötést, kerítést, kertépítést és egyéb járulékos költségeket sem). De ha 40 millióért veszel is telket, akkor is 600 ezer forint feletti négyzetméterárról beszélünk.
Még ha vállalkozóval építettem, aki szintén keres rajta és fizetem az ellenőrt is külön, meg persze a tervezőt, akkor is ki kellene jönni ennyiből az építésnek. S akkor én választom ki a csempét, a járólapot, a konyhabútort, az elosztást, a szobák méretét, a terasz helyét és így tovább. Tudom, hogy ki mit épített be és hogyan.
Úgynevezett újépítésűt nem vennék tömegtermelésre szakosodott vállalkozóktól, mert horrorsztorik vannak, milyen minőségűek. Az öt éve vagy tíz éve ugyanígy épült sem lesz különb minőségű, csak azokon már az idő vasfoga is kifogott.
Olyan vállalkozónak sem adnék pénzt, aki az én pénzemből fejezi be az előző projektet és majd a következő kuncsaft pénzéből akarja megépíteni az enyémet.
Én vagyok eltévedve, hogy négyzetméterenként 700 ezer forintból kijön egy építkezés telekár nélkül vagy azok, akik 20 éves vacak, szigeteletlen, azonnali és teljes felújításért kiáltó házakat akarnak eladni ilyen áron?
Írd le, ha vannak ezzel kapcsolatban tapasztalataid: életed legjobb döntése volt, hogy magadnak építettél vagy úgy megbántad, mint még semmit az életedben?
Ha mostanában építkeztél, mennyit fizettél a tervezőnek, az ellenőrnek, a fővállalkozónak, milyen háznak mennyiből jött ki a négyzetmétere? Milyen buktatók voltak, mivel szívtál sokat, mi az, ami sokkal könnyebben ment, mint tervezted? Mennyi idő volt az építkezés, mennyi volt a csúszás? Milyen hibák voltak az átvétel után, kijavította-e azt valaki? Sokat öregedtél vagy nem volt vele sok bajod, hála a fővállalkozónak?
Egyébként mióta figyelem a piacot, az alábbi módon szokott zajlani az ingatlaneladás: a tulaj felteszi az általa megálmodott árért az ingatlant. Ami jellemzően a realitások felett van 20-30-40%-kal. Eltelik 4-5 hónap, kiadja két ingatlanosnak, de ugyanilyen áron. Nem tudom, miért gondolja, ha ingatlanos adja fel a hirdetést az ingatlan.com-ra, akkor mitől fog több vevő jönni?
Telnek az újabb hónapok, egyre több ingatlanosnak adják oda. Van olyan ház, amit már 7-8 ingatlanos hirdet, de ugyanazon az irreális áron már másfél éve. Ennek mi az értelme?
Aztán, ezt magyarázza meg valaki, ha nem megy el a megálmodott árért, akkor emel az áron egy hatalmasat. Éppen most emeltek egy házon 130 millióról 149 millióra. Nézegettük a házat (megtaláltuk azt is), de egyrészt túl nagy volt, másrészt túl öreg, ezért 120-ért sem akartuk megvenni, így meg sem kérdeztük, odaadja-e annyiért. Gondolom mindenki más is alkudott, aki megnézte, mert messze nem ér ennyit a ház, ezért emelte fel a tulaj 19 millióval, hátha akkor elmegy majd 130 millióért.
Amiket reális áron tesznek fel, azok az ingatlanok elmennek néhány hét de maximum egy-két hónap alatt. A többi (a szemét) ott marad évekre, ilyenekkel van tele az ingatlan.com.
De ez csak úgy eszembe jutott. A kérdés: neked mi a véleményed és még inkább a tapasztalatod a saját építkezésről? Kérlek oszd meg a többiekkel, ahogy az árakat is. Ha pedig tudsz jó tervezőt, ellenőrt, fővállalkozót a környéken, küldd el nekem e-mailben. 🙂
Előre is köszönjük a megosztott információkat.
Minimalber nem mond semmit arrol, hogy egy ingatlan draga e. Atlagber mar esetleg, de onmagaban keves. Hasznaljak meg a Vetelar vs. berleti dijjak ergo egyfajta nagyon egyszerusitett “megterules” egyeb koltsegek nelkul. Bp.-en egy 50mios ingatlan berbeadhato kb. 150k kemeny HUF-ert, akkor ez 28ev koruli, de valszeg nem kevesebb 25-nel.
Nemeto nagyvarosokban ez mar 40 felett. Nem veletlenul vezeti Munchen es Frankfurt az UBS worldwide Ingatlan lufi listajat.
De ott van Amsterdam, Paris is.. EU-ban rendesen kilottek az ingatlanarak. Azert ovatosan kezelnem az EUs nagyvarosokat:)
De mondjuk Bp-et nem is nagyon merik.
Utána néztél már a készházaknak? Pl. Homes4you? Mi azzal is kacérkodunk. Nem azért mert olcsó, hanem mert gyors és nincs az idegörlés vele.
Ha az építkezés mellett döntesz, vonj be szakembert minél előbb! Az idő előre haladtával a döntési lehetőségek száma csökken, az áruk, és a velük járó kompromisszumok mennyisége nő. A telekválasztás előtt is érdemes segítséget kérni, mert már ekkor eldől sok minden (épület nagysága, arányai, tájolása…)
Fizesd meg a szakértelmet! A jó terv drága. Alapos átgondolást, egyeztetést, sok időt, szaktudást igényel. Már ekkor eldől, hogy milyen műszaki megoldásokat alkalmaznak, ez pedig az épület leendő minőségét is nagyban meghatározza. (Építészként természetesen részrehajló vagyok ez ügyben) Ha igényed van rá, az elejétől kezdve vonj be a tervezésbe belsőépítészt/lakberendezőt, kerttervezőt stb. (folyt.)
“2021-01-19 at 01:47
Hát emberek, nagyon megdöbbentő, hogy egyeseknek milyen komoly szövegértési problémái vannak
Dublin-ban kapsz házat már 200 ezertől euróban. ”
Tisztaztuk ugye, hogy ez Dublin “MEGYE” amirol beszelsz?
Tehat a MEGYEBEN 200.000-tol vannak az arak, es ha jol ertjuk te a legolcsobbat vetted, amire meg koltottel 20 ezert ugy, hogy te csinaltal mindent.
Ha valaki erre nem kepes (a tobbseg ilyen), akkor ez lett volna 60-80 ezer euro.
Szoval a haz eredeti aranak 30-40%-a! Magyaran vettel egy teljesen felujitando ingatlant.
Pest MEGYEBEN felujitandot hazat kapsz mar 15-20 millio korul is.
Ha mar szovegertes meg matek, mar egyszer leirtam, hogy mi a frekventalt agglomeraciorol beszelunk 100 millional (Torokbalint, Budaors stb.), amihez te Dublin MEGYE legolcsobb hazait hasonlitod, amire meg ra kell locsolni 30%-ot ha szakember csinalja.
Folyt…
Komolyabb hazak 1 millio eurok ott is. Es akkor az meg mindig nem a csucs nyilvan.
Dublin egyebkent olcso, mert pl. en London belvarosatol 20km-re lakom eszakon, es egy egyszobas 40nm-es lakas 200.000 Font, vagyis 80 millio Ft.
Igen, a legolcsobb!
Ha beljebb mesz, akkor ertelemszeruen ez csak dragabb lesz.
A minoseget hagyjuk, a legalja, ehhez kepest a budapesti helyzet istenes!
A minimalber itt is olyan 500e.
Szoval nekem pl. 100 milioert meg egy szar haz is baromi jo ajanlat Torokbalinton.
Szidhatjuk Londont is, es mondhatjuk, hogy itt is mindenki idiota, mert az ezerszer jobb gazdasagaval, 1000 eves demokraciajaval az orszag ott tart, hogy szar minosegben 80 millioert 40nm-t adnak a fovarosi agglomeracioban, mikozben a minimalber 500.000 Ft.
Pedig jobban tennéd, ha csak szomorkodni meg fröcsögni jársz “haza” akkor minek…
Hihetetlen hogy minden második távolba szakadt “hazánk fia” ha kinyitja a száját csak a moslék folyik belőle a hazájával kapcsolatban, ami nem is lenne baj, csak akkor minek néz visszafele önsorsrontóan ennyit….
oc.hu/ingatlanok/H421484?c=61ba9ee3&ajanloTA=YW5nYXR0MQ==
Korszeru, ujszeru, friss hatasu. A berleti dijbol is meg alkudni is lehet, hatszaz korul szerintem elhozhato 1 eves szerzodessel, szerintem ez ennyi penzert kincs. A gyerekeknek kulon szint, kevesbe zavarnak, tobb privat teret kapnak, a kert merete is megfelelo, egy ilyen hazat itt felepiteni ma horror. Vilagos, szep nagy meretu konyha, ritkasag, toloajtok nagy uvegfelulettel, sok feny, nem lyuk. Ha nem kell egy szint, lezarod. 🙂
2021-01-18 at 22:19
De pont ez az, ő nincs elájulva a nyugattól, konkrétan megmondta, hogy jobban szeretne itthon élni és haza is akar költözni.
ON
Nálunk az építkezés ellen legalább két dolog szól.
Túl nagy áldozatnak tartjuk (rengeteg idő és ideg).
A végén úgyis átvernek (rossz kivitelezés, anyagkispórolás).
Én nagyon szimpatizálok egyébként a könnyűszerkezetes- /készházakkal, érdeklődéssel figyelem a tapasztalatokat. Csak sajnos azt nem engedhetjük meg magunknak, mert szerintem az drágább mint a téglaház. Hogy miért? Mert senki nem fogja megvenni tőled és főleg nem „értékén”. Ezért amint költöznél az a vagyon amit beletettél lenullázódik. Jó, kicsit sarkítottam, de szinte biztos a hatalmas bukó. De ha nyernék a lottón, akkor holnap ilyet építtetnék, az biztos.
Valaki írta, hogy az ingatlanos nem hirdeti meg a jó házat, hanem őt hívja. Ezt hogy éred el? Dupla jattal?
Arra gondoltunk elsőnek vennénk egy lakást, viszont itt is az a baj, hogy nagyon túlárazottak. XVIII, XIX, XX, XXI kerületekben leharcolt, még nem romos, jellemzően 2 szobás lakás ~25 millió, ebből Győrben felújított 1+2-eseket is találni.
A másik gond, hogy nem tudok mit kezdeni a várni/nem várni témával. Évek óta hallom, hogy ez most már a plafon, nem érdemes beszállni, közben meg szépen árazódunk kifelé. Folyt.
Józan ésszel végiggondolva, nem profi hozzáértőként:
– nyáron vége a monatóriumnak, (bár szerintem a választás miatt meg fogják hosszabbítani)
– turizmus jövője rövid távon kérdéses
– a tény, hogy már a járvány előtt is lassulóban volt az áremelkedés
arra utal, hogy talán most tényleg a teve púpján vagyunk, ergo nem lenne túl bölcs dolog most venni. De persze fogalmam sincs, szerintem év vége felé kellene elkezdődnie a kijózanodásnak. Érdekelne a ti (konstruktív) véleményetek is.
Plusz akinek van tapasztala Győrről és agglomerációjáról, szívesen venném.
Ausztriában kirándultam gyerekként többször is. Salzburg etalon. Meglepő volt ehhez képest Stuttgart-ban olyan lakásban lakni, ahol: 2 ablak volt, egyik a fürdőn üvegtégla, másik falra néz; a fürdőt nem találtam először, mert a gardrób ajtón kellett bemenni; TV+hűtő+laptop levágta a biztosítékot. Belvároshoz közel, az igaz. Az igényesség ott sem ingyen van, pedig prémium autóval tele az utca.
Azt én is mókásnak tartottam, hogy valaki ezt a stílust “paprikásra” kozmetikázta. Maradjunk a valóságnál: ez nem paprikás, hanem egy arrogáns tahó. Az persze más kérdés, hogy ezen senkinek sem kellene felhúznia magát, mert ismeretlen emberek parasztsága (elnézést a földművesektől) nem ér ennyit, sőt semennyit.
Ui.: én is külföldön élek, de ennek (sincs) semmi jelentősége 😀
soundcloud.com/komkel/haz-es-telekvasarlas-buktatoi
27 perc környékén erről van szó (pontosabban mobilház\konténerház).
Eléggé ingoványos hogy mit engedélyeznek és hogyan, lakóépületnek gyakorlatilag nem engedélyezik:
1. művészeti installációnak engedélyeztetik
2. legyen egy régi épület a telken, ami a konténer lerakása után hírtelen összedöl
nmtk.lechnerkozpont.hu/
Ezt hogy nem unjatok meg 500adjara is leirni. Pontosan az az altalanositas amit kulfoldimagyar is lenyomott a magyar dolgokkal kapcsolatban.
Ha meg teglat epittetsz, akkor az elejen van jo nagy eselyed, hogy mindjart 30-50%-al tobbet csengetsz, ergo nem araban veszed. Az egyeb koltsegeket is tegyuk hozza. Egy jobaratom tobb het korhazi kezelessel heverte ki a 2-3 ev epitkezest.. Egy masik jobaratom 5eve(!) pereskedik es kozben a haz sehol. PErsze lehet mondani ezek extrem peldak. De valahogy en ilyenekt latok..
Azt ki mondta neked, hogy én szomorkodni és fröcsögni járok haza? Ne higyj neki. Nem mond igazat.
Én egyáltalán nem szomorkodom.Sőt nem is szoktam fröcsögni. Ha ilyen érzékeny vagy a negatív véleményekre, szerintem ne olvass nyilvános fórumot! Nem sértésnek szántam amit leírtam, de a véleményemet akkor is elmondom, ha valaki ezt annak veszi. Ne legyünk már ilyen kis snowflake lelkületűek.
“egyénileg is könnyen szervezhető szinte minden telefonon, e-mail-en”
Hát Neked nagyon nagy szerencséd lehetett.
Két ismerősöm is építkezik, és mega-szívás.. szakember ígéri, nem jön. Nem ér rá, nem szól előtte. Eltünik.
“Én tartottam a kapcsolatot több ingatlanossal is mégpedig azért, mert a jó házak fel sem kerülnek semmilyen oldalra.”
Azt ugye tudjuk, hogy ez a legócskább ingatlanos hazugságok egyike? 🙂
külföldimagyar odatolta az orrotok alá a görbetükröt, és szánalmas, ahogy reagáltatok ti „nagymagyarok“ erre. Mondhatnám úgy is, hogy jellemzô.
on
egy szinténkülföldi
Nem az volt a baj, amit mondott. Évek óta írom, hogy a magyar ingatlanpiac kegyetlen túlárazott a jövedelemhez képest és azt is, hogy szinte nincs olyan ház itthon, amire nem kellene azonnal legalább ötmilliót rákölteni. A magyar ingatlanállomány a tragikus és a katasztrófa között van valahol.
A baj azzal volt, ahogy mondta és azzal, hogy három napig mondta.
Aki évekig építkezik, az vagy nem siet (ami egyáltalán nem baj), vagy elfogyott a pénze (nem várt költségek, megszűnt munkahely stb.), vagy rosszul szervezte meg az egészet. De ennek semmi köze az adott technológiához. Egy egyszerű kőműves, ha netán hagyományos falazóhabarccsal dolgozik, és egymaga dolgozik, akkor is felrak óránként vagy 100 téglát. Segédmunkással meg aztán pláne. Az azt követő munka, leszámítva a belső vakolást, lényegében ugyanaz, mint egy könnyűszerkezetes esetében. Az egyszerű ember nagyon meglepődik, amikor látja, milyen gyorsan állnak a falak, és már tető alatt a ház. Aztán amikor hitelt venne fel, csak akkor csodálkozik rá, hogy egy tető alá hozott ház, a nyílászárók beépítésével, 30-40%-os készültséget jelent. Szóval, nem a falazás ez viszi el a pénzt, és az időt.
Értem, köszi.
Meg itt Nemeto.-ban is k. sokat csusznak epitkezesekkel. Barataink epitkeznek, most 1,5ev csuszas. Talan Marc-Apr be tudnak koltozni.
A mi házunkon 70+ m2 a nyílászáró. Én sem akartam osztást rá, 2.6 m magasak, ezért alumíniumból kellett csináltatni. Az egyik egy sarok ablak, ami üveg-üveg találkozással 2.5 m és 2 m oldalakkal 1.2 mFt volt. Az emelő-toló ajtó ajtó 5 m, az 1.9 mFt volt, a bejárati ajtó 1.1 nyíló 0.9 oldalvilágítóval volt 1.1 mFt. Egy átlagos házat, csak az egyik tételből körbe lehet ablakozni, ezt csak kevesen engedhetik meg maguknak, ezért ne nevess senkin emiatt!
Milyen klassz lenne, olcsón venni nagy ingatlant.
De hol? Félek a hívatlan látogatóktól. Valaki írta, hogy a rendőr ismerőstől kérdezi meg. És ha nekem nincs rendőr ismerősöm?
Hol jó a közbiztonság? És olcsó legyen.
Szeretnék a kicsi ház mellett egy nagy csarnokot ahol autókat gyűjthetnék. Tudom tudom az autó nem befektetés. De én a régi suzukikat is kedvelem, abból beleférhetne néhány. Lehetne saját emelőm, kényelmesen tudnék szerelni.
Mail ment
Én is elmondtam a véleményem ami gyakorlati tapasztalatra épül sajnos (lásd eme fórumot is…), az Új Albániából hazafele moslékothányó egyénekről.
“Ne legyünk már ilyen kis snowflake lelkületűek.”
Mi idén kezdjük az építkezést generállal, most van a tervezési fázis. (A tervre kicsit kevesebb mint 1M árajánlatot kaptunk)
Korábban rá voltam állva, hogy levegő-víz hőszivattyús rendszer legyen, de addig számoltam, konzultáltam, hogy nekem sima gázkazánnal jobban jöttek ki a számok. (25% megújulót hagyjuk, megoldjuk máshogy.). Nekem ilyen 15 éves megtérülések jöttek ki, mert jelenleg sem sok a gázszámlánk + a szigeteléssel nem spórolunk.
Hűtés meg nem motivál, mivel az elmült 2 nyáron 3-3 nap volt, amikor már túl melegnek éreztem a lakást.
Én úgy látom, hogy pénzügyileg még egy jó ideig jobb a gáz fűtésre.
Viszont ha az újépítésűeket elvetjük, akkor kb. az elmúlt 20 évet el lehet vetni, egyszer azok is voltak új építésűek.
Nem tudom mi lesz a vége, de nem könnyű
Örülök,hogy másnak is tetszik. Nekem tényleg egy üde folt volt a mai ingatlanpiacon, főleg mert 150 feletti ingatlanokat nem is nézegetek kb, így ritkán futok bele 1-1 ilyen minőségi házba.
Meg is akarom kérdezni az ingatlanost, hogy elárulja-e a tulaj, hogy ki volt a kivitelező,mert a hirdetésből kiderül, hogy ez egy könnyűszerkezetes ház amúgy.
Továbbá azt is megérdeklődöm, hogy ki volt a belsőépítész vagy a lakberendező,mert nagyon ízléses minden.
Tévedés Miklós, nem a havi első két lekérdezés ingyenes, hanem évente van összesen két ingyen lövésed.
Jogilag nincs olyan, hogy kalákában megépíthető családi ház (szóval nonszensz, hogy ezzel a kifejezéssel tették fel a tervgyűjteménybe). Amire lehetőséged van, hogy közeli hozzátartozó illetve az építtetők dolgozhatnak a házukon, ha van megfelelő végzettségük, vagy van egy kivitelező, akinek a “felügyelete” alatt dolgoznak. Más kérdés, hogy, már nem kötelező az e-napló (hitelnél, csoknál azért a legtöbb bank kéri a vezetését), így könnyebb sumákolni.
🙂 Mindenki hasonlót szeretne, lehetőleg Budapest mellett. Csak amikor majd hasonlóan hozzám, 1-2 éve figyelgeted a piacot, kezd összeállni a fejedben a magyar ingatlanpiaci helyzet és elkezded kihúzni a biliből a kezed, jössz majd rá, hogy egy ilyen ingatlanhoz előlehet készíteni a 100+ milliót plussz 1-2 évet az életedből az építkezés managelésére.
Az egy dolog hogy tervek vannak, de ha jól tudom utána olvasva az enaplózása már nem ilyen zökkenőmentes.