Hitelesek: ki mennyi pénzt kaphat vissza?
Röviden összefoglalom, ki számíthat tőke és kamatcsökkenésre a bankoktól.
Illetve egyszerűbb leírni, hogy ki nem:
– Aki végtörlesztett 180 forintos CHF árfolyam mellett 2011/12 telén. (Update: szeptember 12.-én azt mondták, ők is beleeshetnek a szórásba, de a bank levonhatja azt, amennyit nyertek az árfolyamon a végtörlesztésnél.)
– Akinek a lakását a Nemzeti Eszközkezelő már átvette.
– Aki a 2004-es EU csatlakozás előtt kötött szerződést.
– Akinek a szerződése 2009. július 26.-a előtt szűnt meg, akár kiváltás, akár végtörlesztés miatt.
Vagyis hiába váltottad ki a hiteledet mondjuk 3 éve, akkor is jogosult vagy a visszatérítésre. Ahogy a forinthiteleseknek is jár vissza pénz, ha a kamatemelésül jogszerűségét a bankok nem tudják igazolni.
Persze a meccs még nincs lefutva, hiába jelentette ki a kormány a bankok bűnösségét, a törvény most az Alkotmánybíróság elé kerül, ha ott is jónak találják, mehet az Európai Bíróság elé, ott aligha állja meg a helyét az ártatlanság vélelme helyetti bűnösség vélelme és a visszamenő hatályú jogszabályalkotás. (Azt kérik számon a bankokon, hogy miért nem feleltek meg 2005-ben egy 2014-ben kitalált jogszabálynak. Ha a bankok tudják bizonyítani, hogy a mindig aktuális szabályoknak megfeleltek (tudják bizonyítani), akkor aligha kétséges, hogy megnyerik a pert az állammal szemben.)
A nagy kérdés az lesz, ha addigra az ügyfelek már megkapták a pénzt, ki fogja megtéríteni a bankok várhatóan 900 milliárdos követelését az állammal szemben?
Mennyit kaphatsz vissza? Mivel nagyon nagy a szórás, hogy ki, mikor, milyen devizanemben kötötte a szerződést, azt lehet mondani, hogy svájci frank esetén 15-20% tőkecsökkenésre és 20-30% havi törlesztőcsökkenésre számíthatsz. Mint fentebb írtam, akkor is, ha már kiváltottad a hiteledet.
– A politikusok.
2 év múlva jár le az LTP-m, amiből nagyságrendileg 1.5 millát kapok. Ha előtte kifizetem zsebből a lakáshitelem, attól még 2016-ban (akkor jár le a 4 év) bukom az állami támogatást, vagy sem?
(Mivel ugye addigra már nem lesz hitelem.)
Köszi..
Az átlátható árazásom se csökkentette a kamatomat a CHF-ben,bezzeg amikor csak egy kicsit mozdult el fel azonnal 0.3-és0.4 tizeddel emelték.
A másik pl az én bankom hozzáállásánál írtam egy levelet,hogy 8éve vagyok jó adós,engedjék el a havi 285.-Ft számlavezetési díjamat,nem volt a válasz.
Talán jó lenne minden szempontból ha ennek már vége lenne,szerintem a bankok is inkább véget vetnének ennek.Annyira eladhatatlan minden ingatlan,hogy szerintem ők se tudnak mit kezdeni velük,a sok bedőléssel.
Aztán lehet rosszul gondolom.
Egyet biztosan tudok szerintem régóta vagyok jó adós,de semmi semmi olyat nem érzékelnék,hogy ezt megbecsülik.Persze lehet azt mondani,hogy örüljek,hogy kaptam hitelt azt kuss legyen,de én nekem hiányzik egy kis plussz,egy kis babusgatás:)
abban segíts nekem,h a mostani havi törlesztéshez képest 20-30%-os havi törlesztés csökkenés várható? Igaz ez akkor is ha 180-as árfolyamon törlesztek most? Továbbá érdekel,h szerinted milyen árfolyamon lesz a forintosítás,mert azt gondolom talán ez a markánsabb dolog, nem az amin most megy a huzavona hónapok óta…persze a kicsit is meg kell becsülni…
Köszönöm válaszod !!
Levi
Vonatkozik ez mindenféle devizahitelre, vagy csak a lakáshitelekre? (CHF Autó és személyi kölcsönben vagyunk érintettek)
köszönöm válaszod
B
Én a Budapest Banknál vettem fel CHF hitelt.
Megnéztem egy hónapot és az MNB középárfolyama alacsonyabb, mint a BB úgynevezett számlakonverziós árfolyama(1-1,3Ft), amin én törlesztek.
Ilyenkor mi van? Nekem kell fizetni?
Másik kérdésem, hogy komolyan lehet számítani min. 15% tőke csökkentésre?
Nekem ez hihetetlennek tűnik….
mint az MNB középárfolyama.
Aki nem volt hitelképes, beugrott a devizahitelbe, kapott szocpolt az adómból, pedig azt sem tudta, mi az (bezzeg utólag, így más mindenki ért hozzá, csak tudnám, akkor miért nem ment az értelmezés aláírás előtt), azt az én adómból különféle módon kifizetik, plusz én szenvedem el a bankok “megbüntetésének” a hátrányos következményeit ezer módon.
Csoda, hogy feszült vagyok? Hol van ennek a vége? Kit tartsak még el? Kinek vegyek még micsodát? Grrr.
Akinek élő szerződése van, azokra vonatkozik ez a mostani “móka”.
Szerintem.
Tekintve, hogy a CHF-esek nem járhatnak jobban, mint a forithitelesek, vagy mintha forintba vették volna fel, sőt valószínűleg a rögzített 180Ft-on végtörlesztőknél sem, ezért az átváltási árfolyam, nem valószínű, hogy 180 Ft-nál kisebb lenne. Lehet ez lesz a bukó része, hogy az aktuális piaci árfolyamon lehet forintosítani.
Az önkormányzati választás előtt be lesz lengetve a pénzeső, majd utána jön a korrigálás.
De a hitelintézeti tv. már 2004 előtt is EU-konform volt, tehát semmi szerepe az EU csatlakozásnak. Akkor már inkább legyen a kiegyezés a határidő…
Nekem nem hajlandó a bank azt se megmondani, hogy milyen alapon emelt költséget. Szerinte erre nem köteles.
kicsivel több, mint egy év múlva betörlesztődik X összegű LTP a Forint hitelembe. A mostani tartozásom kb X+100 ezer Ft.
Választhatok, h a visszajáró pénzt milyen formában kérem? Csak mert, ha betörlesztik, akkor megszivathatnak az LTP-vel, mert az LTP-s összeg nagyobb lesz, mint a tőketartozásom, így nem törlesztődik be.
Ha már nincs hiteled akkor, nem tudod felhasználni lakáscélra. Erről Kiszámoló sokat írt már.
Hagyd meg a hiteled, hogy legyen mire elhasználni az 1.5m Ft-ot.
Az autós hiteleseknek is jár vissza zsozsó?
Az átlagtartozásod 2 millió volt, ennek mondjuk a 2%-os kamata volt úgymond tisztességtelen. Az évente 40 ezer forint.
De ez egy nagyon durva becslés.
Az MNB árfolyama az összes bank számtani átlaga aznapra.
Lehet, hogy a BB mindig az olcsóbb bankok között volt.
Autóhitel kapcsán eszembe jutott még egy kicsit korábbi kórtörténet, aminek nem tudom mi lesz/lett a vége. Miszerint csomó kereskedő PSZÁF engedély nélkül írta alá a pénzintézetek nevében a kölcsönszerződést, és egy konkrét perben érvénytelennek minősítették szerződést. Talán a jegybanki kamat feletti hiteldíjat megítélték az adósnak, de nem vagyok benne biztos. Erről mostanában nem olvastam semmit, mintha nem lett volna belőle felhajtás. Erről nem tudsz véletlenül valamit?
“Rogán szerint a végtörlesztőknek, a forinthitelre váltóknak és az előtörlesztőknek is vissza kell kapniuk a különbözetet, készpénzben. Nekik a mai állás szerint egyenként kell pert indítaniuk. ”
Szóval nincs itt még eldöntve semmi, szerintem ráérünk akkor gondolkodni, hogy mennyi jár vissza, ha biztos lesz.
Igy egy nappal azelott, hogy benyujtjak a szamitasi modszertant tisztazo elszamolasi torvenytervezetet a parlamentnek (ami jelentos mertekben felulirhatja akar a korabbi Kuria tv. szabalyait is), szerintem felesleges %-okkal dobalozni. Attol fuggoen, hogy egy adott hitellel az eletciklusa soran mi tortent (elengedes, kesedelem, restrukturalas, arfolyamres stb), es ezekre vonatkozoan mit ir majd elo az uj torveny, egyenenkent jelentosen szorhat majd a csokkenes merteke. Arrol nem is beszelve, hogy az intezkedesek miatt jelentos volt az utobbi idoben a forintgyengules merteke. Igy akar az is bekovetkezhet, hogy ugyan csokken a CHF/EUR torlesztoreszlet, de az arfolyamgyengules miatt forintban nem lesz nagy valtozas…
A cikk tehat szerintem olyan varakozasokat general, ami nem feltetlenul megalapozott, lehet, hogy tobbeknel csalodas lesz a vege…
Eddig ezek a tervek, de még az sem biztos, hogy a bankok buknak.
Egyszer már írtam, hogy egy-egy elejtett megjegyzésed több órás-napos olvasnivalót ad nekem.
“Nekem már csak fillérjeim vannak magyar bankokban és forintom is egyre kevesebb van.”
Épp a napokban néztem én is utána külföldi pénzintézetnek, de olyannak, akit azért el lehet érni Magyarországon is, vagy ha nem, azért ne legyen a világ másik felén. Hát, nem is tudom. Érik egy levél neked, mert az itt erősen OFF, hogy mégis ki a megbízható? Most gondolom nem úgy értetted, hogy Ausztriában nyitok egy Erstés számlát. A Bank Gutmannhoz meg még jó pár 0-nak kéne lenni a megtakarításaim végén, hogy szóba álljanak velem. Iskolapélda, hogy mégis mire gondolok. Ha mondjuk a KBC Equitas-nál veszek SPY (NYSE) ETF-et, az már nem magyar pénzintézetnek minősül? És $, nem ft.
Ellenben van tisztesseges eljarashoz valo jog, amely alapjog egesz europaban.
9gag.com/gag/amLzRBj
(Persze-persze, mindenki csak egy garzont vett hitelre, amit fenn tud tartani és önhibáján kívül nem tudja fizetni.)
fidesz.hu/hirek/2014-09-12/egyharmadaval-biztosan-csokkennek-a-torlesztoreszletek/
Ha a bankok tudják bizonyítani, hogy a mindig aktuális szabályoknak megfeleltek (tudják bizonyítani), akkor aligha kétséges, hogy megnyerik a pert az állammal szemben.)
Hát ez az amit biztosan nem tudnak bizonyítani,elég ha csak a Hpt.213.§ megemlítjük.
Arról is ejtsünk szót hogy pl. a bank 2008-ban kötött szerződés esetében 2010-es törvényre hivatkozott. Most akkor hogy is van ez?