Hogyan adózol?
Bár már sokszor írtam az adózásról, úgy tűnik, érdemes még írni róla.
A választások közeledtével az ellenzék elég szerencsétlen módon megígérte, hogy a többi államhoz hasonlóan idehaza is visszahozza a többkulcsos jövedelemadót. (Nem véletlenül van mindenhol máshol többkulcsos adó, de ettől függetlenül adóemeléssel kampányolni elég ostoba dolog. Főleg úgy, ha nem mondják el, hogy ezzel együtt melyik másik adónemeket csökkentenék.)
Ennek hatására sokan fel is hördültek, hogy azonnal elköltöznek Németországba, ha többkulcsos lesz a jövedelemadó (nem mintha ott nem lenne sávos adózás még a tőkejövedelemre is, csak szólok), más azt kéri számon, hogy 6-700 ezres jövedelemmel miért kerülne ő magasabb kulcsba. Ha az Unió harmadik legszegényebb országában élsz, ne várd, hogy a luxemburgi fizetésekhez szabják a sávhatárokat. 6-700 ezres fizetéssel te sajnos bőven a felső 10%-ban vagy jövedelem szempontjából, így adózás szempontjából is oda fogsz kerülni, hiába hasonlítgatod a fizetésedet a svájci fizetésekhez.
Magyarországon egyetlen igazságos adóforma van: amit kizárólag másnak kell fizetni. Ha ingatlanaim van, azt ne adóztassák, mást lehet, ha vállalkozásom, annak legyen alacsony a kulcsa, ha sok vagyont fogok örökölni, akkor az legyen ingyenes. Különben is inkább a szomszéd mindkét tehene dögöljön meg, mintsem nekem kelljen valamit betenni a közösbe.
Mit érdekel engem, hogy élnek Borsodban, hogy lehet egy sérült gyereket havi negyvenezerből felnevelni vagy mennyit keres egy óvónő, dadus, hogy mennyire nem kap segítséget egy tanulási nehézséggel született gyerek, főleg ha a szüleinek nincs pénze magánfejlesztésre. Vessen magára, az ő baja, minek ment oda, született így vagy választotta ezt a szakmát?
Magyarországon nem társadalom van, hanem egoista egyének halmaza, akiket csak az érdekel, hogy neki jó legyen. Ezeknek az embereknek nem lehet elmagyarázni, miért kellene az ő pénzéből ezeket a csoportokat támogatni adózáson keresztül is, ezért meg sem próbálom elmagyarázni. (Aztán ezek az emberek kiköltöznek Nyugatra, sávosan adóznak, legtöbbször többet, mint itthon és el vannak ájulva, milyen jól működik a társadalom. Hát igen, mert ott társadalom van és nem önző egyének összedobált kupaca.)
(A dolog iskolapéldája volt a vasárnapi boltzár kérdése. Az átlag reakció: lesz@*om, hogy az eladó is ember és van neki családja, én vasárnap hajnal kettőkor is be akarok vásárolni a Tescoban és kész. Az sem érdekel, hogy külföldön zárva vannak a boltok pont ezért vasárnap és mindenki túléli. Én nem akarok alkalmazkodni senkihez és semmihez és senki kedvéért sem. De ezt csak illusztrációképpen, zárójelben.)
De amiről igazából írni akartam: a kormányzati kommunikáció nagyon ügyes abban, hogy az emberek az adózást két tétellel azonosítják: a jövedelemadóval (szja-val) és a társasági adóval. Ha az alacsony, akkor kevés adót fizetnek, ha ezeket emelik, akkor sokat. (Éppen ezért borultak ki sokan az szja emelésének a hallatán.)
Ez a két adó a legalacsonyabb vagy egyik legalacsonyabb itthon az uniós országok közül.
Csak éppen két jelentéktelen adófajtáról beszélünk az adóbevételek szempontjából.
A társasági adókulcs hiába 9%, ha az iparűzési adóba közel kétszer annyit kell befizetnie a cégeknek, ha az osztalék kivételénél még további 15%-ot adózol. A társasági adó a költségvetés 2,8%-át (!!!!!) teszi ki, csak a cégautó adó közel a tizede a társasági adónak.
Hiába 15% az szja, ha két és félszer annyit befizetsz csak járulékok formájában.
Hiába Európa egyik legnagyobb kulcsával terhelik a munkabéreket, ha még akkor is sokat adózol, amikor elköltöd a pénzed.
Az áfakulcs a világon a legnagyobb, áfából és egyéb fogyasztási adókból szintén két és félszer annyi folyik be, mint az szjaból. Vagyis csak a járulékokra és a fogyasztási adókra ötször annyi adót fizetsz be, mint az szja-ra. Ezek után nem tökmindegy, hogy 10, 15 vagy 35% az szja?
Ezt kellene az embereknek megérteni, hogy az adózás egy komplex dolog és nem az számít, hogy a vagy b tételen keresztül mennyit adózol, hanem összességében mennyit von el az állam és a tőled elvett pénzt mire költi.
Magyarországon átlag alatti a cégek adóterhelése és gyakorlatilag hiányzik a vagyon után fizetendő adó. Vagy ahogy az uniós országjelentésben áll: „A magyar adórendszer szerkezete eltér az uniós átlagtól: alapját a tőkeadók helyett túlnyomórészt a fogyasztási adók jelentik.”
Ha átlag alatti a cégek adózása és nincs komoly vagyonadó, miközben az adóelvonás mértéke magasabb, mint a régió más országaiban, akkor logikus, hogy átlag felett kell terhelni a munkabéreket és a fogyasztáshoz kötött adókat. Ez utóbbiak lehetnek ismertek, mint például az áfa és rejtettek, mint például a banki különadó, tranzakciós adó, távközlési adó és a többi.
A kormány egyik első lépése volt ezeknek a rejtett adóknak a bevezetése. A példa kedvéért banki és biztosítási különadóból, illetve a tranzakciós adóból majdnem annyi adó folyik be, mint a társasági adóból.
Erre a linkre kattintva megnézheted, hogy áll össze az állam tervezett bevétele és kiadása, melyik adóból, illetékből vagy éppen uniós utalásból mennyi pénz folyik be. (Alul vannak fülek, azokra kattints. A zászlós oldalt felejtsd el, az nem működik.)
A kiadásokat is érdemes átmazsolázni (köztévé 97 milliárd forint, lakásépítési támogatások 397 milliárd forint csak idén, az államadósság miatti kamatkiadás az alacsony kamatok mellett is ezer milliárd forint felett és a többi tétel), de az már egy másik történet.
Ha megnézed az adóbevételek formáit, rájössz, miért fontos rendszerben látni az adózást és nem csak egy-egy adófajtát vizsgálni.
Magyarországon túl sok adót vonnak el és azt is rosszul költik el, legalábbis ha az oktatás, egészségügy vagy egyéb közszolgáltatás színvonalát nézzük. De fontos, hogy megértsd, óriásplakáton jól mutat a 15% szja, amiből még vissza is adnak a gyerekeseknek, de nem több egyszerű parasztvakításnál. Ha 40% lenne az szja, úgy is lehet, hogy sokkal kevesebb adót fizetnél összességében, mint most. Csak most járulékok, tranzakciós illeték, bankadó, biztosítási adó, kiskereskedelmi adó és ezer másik címen adózol lényegesen többet, mint a szomszédos államokban.
Update: sokaknak nem ment át a lényeg. Ezért még egyszer kiemelem: Tökmindegy, mennyi az szja, amikor sokkal többet adózol egyéb adónemeken keresztül. Lehet nulla százalék is az szja és cserébe emelik mondjuk a vagyonadót és könnyen lehet, a végén sokkal rosszabbul jársz. Vagy lehet 55% is az szja, ha más járulék és adó nem terhel, sokkal jobban járnál. Ennyire egyszerű. Lásd összességében, mennyi adót fizetsz be, ne csak egyetlen adónemet nézz.
Sajnos az adózásról szóló (vagy nem is arról szóló) cikkek alatt gyorsan olvashatatlanságba fullad a kommentszekció. Hogy most ne legyen így, amiről felesleges hozzászólást írni:
– Nem szeretnél adót fizetni.
– Nem szeretnél több adót fizetni.
– Azt szeretnéd, ha mások adóznának és nem neked kellene.
– Miért ne adózhatnál annyit, mint egy közmunkás.
– Miért tanultál többet, ha most többet is kell adóznod.
– Miért kell többet adóznod, csak azért mert több pénzed van.
– Hülyeségre költik a pénzt és úgyis ellopják. (Ebben igazad van szerintem is, de ez egy másik téma.)
És az ezekhez hasonló hozzászólások.
Online oktatás a pénzügyekről. 15 órányi anyag, nézz bele ingyen.
Valódi pénzügyi tanácsadás termékértékesítés nélkül csak 40 ezer forint.
40 millió forintos életbiztosítás havi 5.990 Ft-ért, életkortól függetlenül
az viszonylag új / felfrissítést igénylő infó, hogy az szja mennyire eltörpül ebben az egészben
apropó az idei katás 40%-os agyrém hol helyezkedik el ebben a történetben? mi volt a kommunikált, és mi volt a valós célja? mennyi pénzről beszélünk? mi lett / lesz a gyakorlati hatása?
A vagyont még nehezebb elsunnyogni, mert ott van. A bankban, a Rózsadombon vagy a parkolóban esetleg a kikötőben. Mégsem adóztatják.
Pedig azon az offshore sem segítene, sem az, hogy nem kérsz számlát.
Nézzük az egyik leglátványosabbat, a közutak állapotát.
Az útalap megszüntetése óta alig van útfelújítás (felénk legalábbis). Főútvonalak gyalázatos módon néznek ki, alsóbbrendű utak még inkább. Most meg majd kiszervezik az autópályákat 35 évre, no vajon kiknek?!
El kellene felejteni minden pártot, aki már volt hatalomban vagy van, mert ezekkel zsákutca az egész.
Alul vannak fülek, azokat használd, a zászlókat felejtsd el.
Az adózással szvsz nem tudsz semmit kiegyenlíteni.
A budapesti, 4 szobás lakásban lakó főorvosnak akármilyen adóterhet a nyakába tehetsz (vagy az 1 milliós bruttójú Audi mérnöknek), nem tudod “kiegyenlíteni” a borsodi mélyszegénnyel, akinek hiába viszed le az szja kulcsát 0%-ig.
Szvsz az adózás ezéert “közteherviselés”, és nem “köz-kiegyenlítés”.
“mert sokan 150 méter előnnyel indulnak a 200 méteres síkfutáson, mások 150 méter hátránnyal.”
És van aki fut, van aki sétál, és van aki áll. Ezt is tegyük hozzá.
“el vannak ájulva, milyen jól működik a társadalom. Hát igen, mert ott társadalom van és nem önző egyének összedobált kupaca.)”
Inkább az, hogy ott kapnak is valamit cserébe a befizetett több adóért.
A kiegyenlítés nem egyenlőséget jelent és nem azt, hogy mindenkinek egyenlőnek kellene lennie. Mert nem.
S azt sem jelenti, hogy támogatni kellene azt, aki nem akar előrejutni.
De erről már sokat írtam, néhány cikk be is van linkelve.
Viszont azt jelenti, hogy valaki ne legyen csak azért mélyszegénységre kárhoztatva tíz generáción keresztül, mert Borsod megyébe született egy faluba.
És fordítva, ne legyen valaki csak attól sikeres, mert tíz generáció által gyűlik a vagyon, amit nem adóztat az állam.
Borsodban ne 40 ezerből kelljen sérült gyereket nevelni, és keressen tisztességesen minden állami alkalmazott.
A tőkejövedelmeket meg kellene adóztatni, ez egy vicc, hogy 0%-ra kihozható.
Illetve feheritsék ki a köztudottan szürke/fekete szektorokat (pl. vendéglátás, építőipar).
Hajtsák be a be nem fizetett ingatlankiadasból származó adót stb.
Nem azt szeretném, hogy más fizessen adót én meg ne, hanem hogy mindenki fizesse be a rá kiszabott adót.
Szankcionáljak a “megoldjuk okosba, számla nélkül, stb.” gyakorlatot.
Ne 1-2 millió ember vigye a hátán az országot.
Álmodik a nyomor…
Ez picit ugy hangzik, mintha sokallani kellene, holott az osztalekado inkabb 25-40% korul szokott lenni nyugatabbra.
Akkor idővel nem lenne ennyi birka – bár lehet hogy az a cél hogy több birka legyen.
“Szívesen fizetnék akár több adót is, ha nem egy feneketlen kútba öntenénk.”
Nekem is ez az alapvető problémám; ha több adót vonnának tőlem, akkor ugyanúgy 40 ezerből nevelnék Borsodban a sérült gyereket, csak hülyeségekre menne több pénz.
“A tőkejövedelmeket meg kellene adóztatni, ez egy vicc, hogy 0%-ra kihozható.”
Kamatadó? Vagy mire gondolsz?
“Illetve feheritsék ki a köztudottan szürke/fekete szektorokat (pl. vendéglátás, építőipar).”
Ez szerintem jó úton halad.
“Hajtsák be a be nem fizetett ingatlankiadasból származó adót stb.”
Ezt hogy lehetne ellenőrízni?
“Nem azt szeretném, hogy más fizessen adót én meg ne, hanem hogy mindenki fizesse be a rá kiszabott adót.”
A KATA havi fix 50e adó O.K. szerined?
“Ne 1-2 millió ember vigye a hátán az országot.”
A kétkulcsos adóval ugyanez az 1-2 milió vinné, csak még jobban. Ez az én bajom is.
Mindegy merre csűrik-csavarják az adószabályokat, a többség mindig meg fogja találni a módját az adófizetés elkerülésének-minimalizásának.
Azokban az országokban, ahol alacsonyabbak az adók, sokkal többet adakoznak a polgárok. Ha már van állam, akkor egy szolgáltató állam legyen, ne az a nanny state amelyik elvárja hogy a felét megkapja a pénzednek, aztán még csak nem is szolgáltat a végén rendesen.
És nekem pl semmi bajom nem lenne a többkulcsos adóval, mert ennél több adót már nehezen lehet fizetni (mert az állami támogatás is adó amit mások kapnak, és nekem csak inflációt okoz).
Nem is értem miért nem megy mindenki inkább Romániába:
ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/11469100/2-29102020-BP-EN.pdf/059a7672-ed6d-f12c-2b0e-10ab4b34ed07
Ez a gond. Ha minden rendben lenne (oktatás, egészségügy, úthálózat, stb) akkor bánnám is én hogy helikoperrel járnak buzibárba az adómból. Az élni és élni hagyniból csak az élni maradt meg.
Mondjuk mit várok ott, ahol tövénybe van iktatva hogy hivatalos személy hamisíthat statisztikát..
1. ok, legyen 40% szja, havi 250k fölött. Akkor az áfát leviszik 15%-ra? (a 2-7%pontos áfacsökkentéses vicceket hagyjuk)
2. nem szívesen finanszírozom a stadionokat, de honnan tudjam, hogy az ellenzék majd tényleg jó helyre fogja tenni a többlet adóforintjaimat?
3. Egyáltalán nem biztos, hogy minden nettómat elköltöm, azaz nem áll a tétel, miszerint “mindegy, hogy áfa vagy szja címen fizetem be az adót”.
Mondjuk, bevezetnek vagyonadót normális módon: tegyük fel, hogy mondjuk 30 (?) milliós vagyonig nagyon kicsi, egytized (?) vagy semmi, utána harmad vagy fél (?) százalék és a nagy vagyonokra kétharmad vagy háromnegyed (?) százalék. Ez hogyan fog esélykiegyenlítésre menni?
Látni kéne, hogy ebből mennyi bevétel jönne és az hová menne.
Hangsúlyozottan a normális mód a lényeg, de ehhez 2 agysejtnél többre van szükség, az meg nincsen politikuséknál, legalábbis erre a témakörre 🙁
És igen, fájna egy kicsit, de nem látok más utat.
“Viszont azt jelenti, hogy valaki ne legyen csak azért mélyszegénységre kárhoztatva tíz generáción keresztül, mert Borsod megyébe született egy faluba.”
Ez nem adózás kérdése!
Aki ki akar törni a szegénységből, az ki fog. 8 általánossal is lehet valaki burkoló, amivel csilliókat kereshet.
De ha nem AKAR, mert nem ezt látta generációk óta, akkor nem tudsz mit csinálni!
És főleg ezzel az akarással van baj! Hadd ajánljam L.Ritók Nóra kitűnő blogját:
nyomorszele.hvgblog.hu/2021/05/30/787-szocializacios-mintak/
” – Tud úszni?
– Nem.
– És ha megfizetem…?”
“És fordítva, ne legyen valaki csak attól sikeres, mert tíz generáció által gyűlik a vagyon, amit nem adóztat az állam.”
Az összegyűjtött vagyon után is adóztak.
SZJA, kamatadó, osztalékadó, stb.
Aki vagyonos, meg fogja találni a módját, hogy ne adózzon.
Egydeul a tuzoltosag es a kozvilagitas ami igy hirtelen eszembe jut es szivesen fizetem ra az adot de ezekre sok havi tobb szazezer forint.
Ha valakinek mas is eszebe jut szivesen meghallgatom.
A másik, amire kíváncsi lennék, az ÁFA kulcs csökkentésének hosszútávú hatása. Rövid távon látjuk, hogy lenyelik a forgalmazók, mikortól jelenik ez meg a fogyasztási cikkek árában is? Akkor mondhatjuk el, hogy eljutott a célközönséghez.
Egyetértek azzal, hogy nem az a „gazdag”, akinek kicsit magasabb a jövedelme.
Pl.: még anno (családtámogatás előtt) hiába volt egy kicsit jobb fizuja apukámnak, négy gyerek mellett, ingatlan törlesztés mellett, az arra volt jó, hogy minden támogatásról lecsúsztunk, és a felső sávban adózott. Anyunak közalkalmazotti fizetés, cserébe sokat tudott velünk lenni. Nem panasz, mert a boldogság nem ezen múlik, csak azért mégis, roppant nehéz volt nekik.
Ehhez képest gyerek nélkül, örökölt ingatlanban a kevesebbet kereső is sokkal gazdagabb.
A vagyonadó igazságosabb lehetne, bár pl. egy élet munkájával felépített drága ingatlant adózni nyugdíjasan, vagy megváltozott élethelyzetben…
Mindenesetre az ingatlanáraknak jót tenne, segítene megérteni az embereknek, hogy mit engedhetnek meg maguknak.
Egy 2014-ben átadott stadion informatikai berendezései elavultak, ezért év végén hárommilliárdot kapott. Ha ugyan ezt az elvet követné az egészségügyben a kormányzat, azaz minden eszközt lecserélnének néhány év alatt újra, akkor felőlem magasabb is lehetne az SZJA.
Az elgondolásoddal az a baj, hogy akinek 3 gyereke van, az a családi adókedvezmény miatt nem fizet adót, tehát
nem tudja az szja-ból levonni.
Egy családi ház meg már simán 70-100 millió.. azért évi 500-700e Ft adót túlzásnak tartok azért, mert (adózott jövedelemből) van egy házuk.
“kívéve ha egy a jövedelméhez képest aránytalanul drága ingatlanban lakik.”
Ebből megint harakiri lenne, hogy mi számít aránytalanul drágának, és miért pont a jövedelemhez képest?
Ha a szülei vették az ő összespórolt jövedelműkből, az miért nem jó?
“A nyugdíjasokra is ki lehetne vetni,”
Itt el is bukna az ötlet.
1, Mi alapján határozod meg az ingatlan értékét? Egy ugyanolyan családi ház egészen más értéket képvisel, ha csendes nyugodt környezeben van, vagy ha egy főút mellett. de ugyanúgy változhat az értéke, ahogy a környezet változik körülötte. Szomszédba költözik egy zűrös család, akinek az életvitele kívűlről is látszik, egyből csökken az ingatlan értéke. Építenek a közelbe egy iskolát, és nagy lesz a hangzavar? -Megintcsak. De tfh, a környezetben semmi se vátozik, csak az ingatlanpiac. Ugyanaz az igatlan egy évvel korábban 30%-al olcsóbban lehetett megkapni.
És megintcsak miért adózzak azután amit már az adózott jövedelmemből megvettem, kiszabtak rá vagyonszerzési iletéket, és akkor még plusszban évente is?
Miklós, ez nagyon betalált. Egyre gyakrabban érzem úgy, hogy egy olyan ország, ahol ilyen emberek élnek ekkora arányban, nem is érdemel jobbat, illetve emiatt nem lesz sose jobb hely az ország.
Nem vagyok nagy hazafi, sose halnék meg az országért. Ugyanakkor mélységesen felháborít, hogy mennyi ember szavazata megvásárolható. Alacsonyabb SZJA, van CSOK, és rögtön elfelejtik, hogy mennyire diszfunkcionális ez az ország, illetve hogy nem ilyennek kellene ennek lennie. (Lásd manyup lenyúlása, lőrincünk meggazdagodása, balog zoltán 6 évnyi minisztersége (szerintem jobbfajta afrikai országokban elkergették volna), és társai).
Félő, hogy ha ’22-ben sem lesz kormányváltás, az EU is belátja, hogy nem érdemeltük meg az általa nyújtott történelmi lehetőséget és magunkra hagy. Akkor aztán megnézhetjük magunkat.
Igaz történet következik:
Rendeltem pizzát, úgy hogy elmentem érte, mert közel van. Kérdezem a tulajt, most hogy aug. 1-től visszaemelik az elviteles kaja áfáját 27%-ra, emelni fogjátok a pizza árát ? Aszondja nem, mert amikor 5%-ra csökkentették az áfát, akkor nem csökkentettünk árat, most annyi fog történni mondja, hogy többet adózunk … ennyi.
Na ezért nem lenne olcsóbb semmi, ha valami csoda folytán 5%-ra csökkenne az áfa.
Ízlelgessétek ezt egy kicsit.
– Ha mindenki ugyanannyit adózik (pl. havi 50e Ft – lásd KATA).
– Ha a gazdagok arányosan többet adóznak (pl. 15% – lásd SZJA) – aki 2x annyit keres, 2x annyit adózik.
– Ha a gazdagok progresszíven többet adóznak (pl. 0-45% – lásd német SZJA) – aki 2x annyit keres, 4x annyit adózik.
Nyilván azon lehet vitatkozni, hogy ezek közül melyik a helyes közteherviselés – de már a jelenlegi helyzetben is arányosan többet adózik az a munkavállaló, aki többet keres (kivéve persze, ha KATA-val 4 helyre beszámlázva dolgozik a gyakorlatban ugyanannak a cégnek, és így fizet ötödannyi adót, mint egy rendesen bejelentett munkavállaló).
Akinek mindegy, utalhatja nekem minden bevételéből a 15 és 35% közötti különbséget, beszéljük meg privátban. Szívesen le is adózom, mint ajándékot.
Van még valami a posztban, amire lehet reagálni?
Franciaországban 10 centtel megemelték (volna) a benzin adóját, amiből környezetvédelemre fordítottak volna – a sárgamellényesek szétverték az összes nagyvárost és gyorsan vissza is vonták a tervezetet. A nyugíjkorhatár egyes szakmákban (mozdonyvezető) negyvenhét év, de nincs az a politikus, aki hozzá merne nyúlni, akkora ellenállásba fog ütközni. Lehet, hogy Németorszégban momentán jobb a helyzet, de önző, buta, de erőszakos embereket nem csak keleten találni.
A minimál béresek kapnak 1-2 ezer forinttal többet ami semmit nem segít az ő élet helyzetükön.
Az a vicc hogy az ‘értelmiségi’ nagyvárosi próbálja legjobban leváltani a kormányt miközben ők az egyik legnagyobb nyertesei a adó és család politikának.
Aztán ha nyer a szivárvány koalíció akkor majd néznek, hogy a kórházak meg az iskolák ugyanolyan állapotban maradnak, a zsebedben kevesebb lesz, semmi nem lesz olcsóbb.
Közbe nézheti hogy a múltbeli közmunkások nem utcát sepernek hanem a kocsmában ülnek és a pénzedből dorbézolnak a hónap közepéig, utána meg ugyanúgy száraz kenyér.
A politikában nincs olyan hogy mindenkinek jó, a mélyszegénységet semmilyen kormány nem fogja megoldani
Az egykulcsos adózásnál igazságosnak érzem, hogy ha én kétszer annyit keresek, kétszer annyit is adózzak, mint mások. Na de hogy 2.5-3-4x többet? Nonszensz. Simán úgy érzem, hogy meglopnak.
(Mindig bejelentett, rendes alkalmazotti állásom volt, sosem trükköztem, egyszerűen szorgalmas vagyok és elértem egy szintet, és baromira zavar, hogy sokan emiatt “gazdagnak” gondolnak.)
Vagy aki Békásmegyeren egy örökölt csoffadt panelgarzonban nyomorog az éhezés szélén, annak ugyanannyi lesz az ingatlanadója, mint aki Drávakeresztúron egy takaros kis kertes házban 120 négyzetméteren éldegél, csak mert papíron mindkét ingatlan kb ugyanannyi…
Annyira nem egyenletesek területi elosztásban az ingatlanárak, hogy ezzel minden nagyvárosit (pláne budapestit) szétszivatsz, akik egyáltalán nem biztos hogy jó életszínvonalon élnek, csak éppen nagyobb városban élnek és emiatt papíron sokat ér az ingatlanuk
Magyarországgal az a baj, hogy túlzottan jóléti állam, mert elfelejtettük meglépni azokat a reformokat, amiket anno Észtországban, vagy éppen Dzurinda idején Szlovákiában. Nem adókat kellene emelni, hanem a kiadásokat csökkenteni.