Az egyik ügyfelem kiköltözik Kanadába, ezért komolyabb összeget kell kanadai dollárra váltania.
Azt tudjuk, hogy bankban soha nem váltunk pénzt, főleg nem valutát, mert általában elég zúzós árai vannak, ahogy a devizás utalásoknak is.
(Ha valaki nem tudná: a valuta a készpénz, amit a kezedbe foghatsz és beletehetsz a pénztárcádba, a deviza a számlán létező pénz, amit el tudsz utalni a számládról. Mivel a valutát fizikailag is szállítani kell, mindig rosszabbul járunk a valutaváltással, mint a devizaváltással.)
Az egyik bank árfolyamát például itt találjátok. Ma 226.57 Ft-ért adták volna a kanadai dollárt készpénzben és 224.16 Ft-ért váltották volna át, ha csak utalni akarjuk a pénzt.
Felhívtam a Dél-Alföld legjobb pénzváltóját, kit ajánl, kihez forduljunk, ő ajánlotta a Correct Change nevű céget, szerinte Budapesten ők a legolcsóbbak.
Valóban, az euró és a dollár esetében két forint sincs a vétel és az eladás között, ami jóval kevesebb, mint 1% spread, azaz 0,5-0,5% az eltérés a középárfolyamtól. (Ami egy mesterséges szám, hiszen ilyen nem is létezik, mert valaki vagy venni akar valutát, vagy eladni, közepezni senki nem szokott. De erről majd egyszer máskor.)
A nekünk szükséges kanadai dollárt 220.9 Ft-ért adták ma, az árfolyamokat sűrűn frissítik.
Ezen túl van egy jó és egy rossz hírem: a jó az, hogy milliós tételnél még lehet alkudni is egy keveset. A rossz, hogy a 0,3% tranzakciós adót még külön ki kell fizetni a váltásnál, de maximum hatezer forintot.
Azt ajánlották, hogy kb. annyit le tudunk alkudni a nagyobb tétel miatt, úgyhogy kvázi ingyen van a tranzakciós adó.
A másik, amivel érdemes számolni, ha készpénzben felvesszük a pénzt a bankból, ott is fizetünk tranzakciós adót, majd a váltásnál is. (Ez a 0,6% agyrém adó az ifjú pár búcsúajándéka az országnak.)
De ezzel együtt is megéri, a tranzakciós adó maximum még egyszer 0,44 Ft-tal drágítja meg a váltást.
http://valutacentrum.hu/
listázza h hol mennyi az eladás-vétel, automatikusan dobja a legolcsóbbat
És még náluk is van jobb megoldás, igaz, résen kell lenni 🙂
Az a baj, hogy vannak helyzetek, amikor a készpénzes felvétel majd pénzváltónál való konverzió szóba sem jöhet.
Én már majdnem egy éve Belgiumban élek, de a megtakarításom jelentős része eddig forintban volt, mert jól fizettek a betéti kamatok. Részben az állandó alapkamat vágások miatt, részben pedig a Matolcsy-s MNB korszak előtt jobbnak láttam megtakarításaim felét euróba, a belga számlámra menekíteni.
Nem tervezek mostanában haza utazni, ráadásul most gyorsan kellett cselekedni, így nem volt más megoldás. Így legalább nem kellett megküzdeni a készpénz hurcolgatását kísérő idegfeszültséggel. 🙂
Igaz, ami igaz, rohadt drágán vált a bank, a tranzakciós adóhoz pedig no komment. 🙁
Miért kell nagyobb összeget készpénzre váltani? Ha Kanadába költözik, akkor úgyis szüksége lesz egy dollár alapú számlára, forintról dollár számlára átutalással nem jönne ki jobban? Aztán majd ott felvesz ATM-ből annyit amennyire szüksége van. Ha pedig a magyar forint alapú számláját szeretné használni, külföldi bankkártyás vásárlás nem jöhet szóba?
Még nincs számlája Kanadában, hová tudná utalni?
A magyar devizás utalási díjak is magasak, plusz a devizaváltás sem egy olcsó dolog. (Írtam a cikkben)
Kiutazik Kanadaba, megnyitja a szamlat, majd online atutalja Magyarorszagrol Kanadaba?
Tobb millio forintnyi keszpenzzel meg lehet, hogy kicsit furcsan neznek ra majd a hataron. Kulonosen friss bevandorlokent.
Valutaváltó ismerősöm mondta a hétvégén, hogy a tranzakciós illeték igazából csak az eladásra vonatkozik, de mivel ez nem volt egyértelmű, ezért mindenki levonta a vétel és eladás után.
Sőt, sokan még most is ezt teszik, holott február elején már kijött a PSZAF állásfoglalás, és a januári illetéket is csak az eladások után kellett megfizetniük.
Egy kis jogértelmezési bizonytalanság és az élelmesebbek élnek is vele...
+ levon a bank(az enyém legalábbis) 2 eurót azért,mert a számlámra utaltak pénzt.Pofátlanság,de ez van.CIB euró számla:-(Igaz tudtam amikor nyitottam,de mivel itt van más számlám is,így egyszerűbb..a pénztáros pasi ismer már,havonta randizunk,ő is ajánlotta a correct change-t:-)
Ezen kívűl levonnak a pénzfelvétért is ugye---szóval 4 euró bukta/hó...
Ha valaki tud jobbat szóljon:-)
http://valutavaltok.hu/
A bp-iek vannak nagy előnyben, mivel a verseny miatt minimális a marzs.
Én rendszerint inkább vásárolok külfödön a bankkártyámmal (Mastercard, kisebb tételek), minthogy valutát váltsak. Bár CAD-HUF viszonylatban nem ússza meg a kétszeres konverziót, ha nem számolja fel teljesen a magyarországi forintszámláját és főleg a forint erősödésére számít, akkor úgy is használhatja a pénzét, hogy nem váltja most mindet kanadai dollárra.
Rossz elgondolás?
nem rossz elgondolás, a bankkártyás vásárlás kamatmarzsa hasonló apénzválótéhoz, de ne mindenhol fizethetsz kártyával. De a kamat 2-3 hónap időtávon 1% simán lehet, így jobb lehet a kártyás vásárlás.
Egy jo tanacs a Kanadaba telepulo ugyfelnek, ne feledkezzen meg a keszpenzbejelentesi nyilatkozatrol a hataron.
10.000 Euro (kb 13500 CAD) erteku keszpenz folott, az Europai Unioba valo ki- es belepeskor azt irasban jelezni kell a vamhatosag fele.
10-40-60%-os buntetest is fizethet, ha nem teszi meg.
http://www.nav.gov.hu/nav/vam/egyeb/keszpenz_130107.html
Aki pedig ritka valutát akar venni vagy eladni, annak ajánlom a Tichi Change-t. Érméket akár középárfolyam alatt is vehetsz. És ha sérült, hiányos bankjegyed van, azt is beválthatod.
http://www.tichichange.hu/
Bár lehet, hogy ismeritek, én itt szoktam tájékozódni:
http://www.holvaltsak.hu/index.html
Én a Correct Change-nél szoktam váltani ,mert eleve szűk az árrés, és komolyabb tételnél lehet egyedi árat is kérni.
Ők a legjobbak: correctchange.hu