Az egyik ügyfelem kiköltözik Kanadába, ezért komolyabb összeget kell kanadai dollárra váltania.
Azt tudjuk, hogy bankban soha nem váltunk pénzt, főleg nem valutát, mert általában elég zúzós árai vannak, ahogy a devizás utalásoknak is.
(Ha valaki nem tudná: a valuta a készpénz, amit a kezedbe foghatsz és beletehetsz a pénztárcádba, a deviza a számlán létező pénz, amit el tudsz utalni a számládról. Mivel a valutát fizikailag is szállítani kell, mindig rosszabbul járunk a valutaváltással, mint a devizaváltással.)
Az egyik bank árfolyamát például itt találjátok. Ma 226.57 Ft-ért adták volna a kanadai dollárt készpénzben és 224.16 Ft-ért váltották volna át, ha csak utalni akarjuk a pénzt.
Felhívtam a Dél-Alföld legjobb pénzváltóját, kit ajánl, kihez forduljunk, ő ajánlotta a Correct Change nevű céget, szerinte Budapesten ők a legolcsóbbak.
Valóban, az euró és a dollár esetében két forint sincs a vétel és az eladás között, ami jóval kevesebb, mint 1% spread, azaz 0,5-0,5% az eltérés a középárfolyamtól. (Ami egy mesterséges szám, hiszen ilyen nem is létezik, mert valaki vagy venni akar valutát, vagy eladni, közepezni senki nem szokott. De erről majd egyszer máskor.)
A nekünk szükséges kanadai dollárt 220.9 Ft-ért adták ma, az árfolyamokat sűrűn frissítik.
Ezen túl van egy jó és egy rossz hírem: a jó az, hogy milliós tételnél még lehet alkudni is egy keveset. A rossz, hogy a 0,3% tranzakciós adót még külön ki kell fizetni a váltásnál, de maximum hatezer forintot.
Azt ajánlották, hogy kb. annyit le tudunk alkudni a nagyobb tétel miatt, úgyhogy kvázi ingyen van a tranzakciós adó.
A másik, amivel érdemes számolni, ha készpénzben felvesszük a pénzt a bankból, ott is fizetünk tranzakciós adót, majd a váltásnál is. (Ez a 0,6% agyrém adó az ifjú pár búcsúajándéka az országnak.)
De ezzel együtt is megéri, a tranzakciós adó maximum még egyszer 0,44 Ft-tal drágítja meg a váltást.