Hol a legolcsóbb pénzt váltani?
Az egyik ügyfelem kiköltözik Kanadába, ezért komolyabb összeget kell kanadai dollárra váltania.
Azt tudjuk, hogy bankban soha nem váltunk pénzt, főleg nem valutát, mert általában elég zúzós árai vannak, ahogy a devizás utalásoknak is.
(Ha valaki nem tudná: a valuta a készpénz, amit a kezedbe foghatsz és beletehetsz a pénztárcádba, a deviza a számlán létező pénz, amit el tudsz utalni a számládról. Mivel a valutát fizikailag is szállítani kell, mindig rosszabbul járunk a valutaváltással, mint a devizaváltással.)
Az egyik bank árfolyamát például itt találjátok. Ma 226.57 Ft-ért adták volna a kanadai dollárt készpénzben és 224.16 Ft-ért váltották volna át, ha csak utalni akarjuk a pénzt.
Felhívtam a Dél-Alföld legjobb pénzváltóját, kit ajánl, kihez forduljunk, ő ajánlotta a Correct Change nevű céget, szerinte Budapesten ők a legolcsóbbak.
Valóban, az euró és a dollár esetében két forint sincs a vétel és az eladás között, ami jóval kevesebb, mint 1% spread, azaz 0,5-0,5% az eltérés a középárfolyamtól. (Ami egy mesterséges szám, hiszen ilyen nem is létezik, mert valaki vagy venni akar valutát, vagy eladni, közepezni senki nem szokott. De erről majd egyszer máskor.)
A nekünk szükséges kanadai dollárt 220.9 Ft-ért adták ma, az árfolyamokat sűrűn frissítik.
Ezen túl van egy jó és egy rossz hírem: a jó az, hogy milliós tételnél még lehet alkudni is egy keveset. A rossz, hogy a 0,3% tranzakciós adót még külön ki kell fizetni a váltásnál, de maximum hatezer forintot.
Azt ajánlották, hogy kb. annyit le tudunk alkudni a nagyobb tétel miatt, úgyhogy kvázi ingyen van a tranzakciós adó.
A másik, amivel érdemes számolni, ha készpénzben felvesszük a pénzt a bankból, ott is fizetünk tranzakciós adót, majd a váltásnál is. (Ez a 0,6% agyrém adó az ifjú pár búcsúajándéka az országnak.)
De ezzel együtt is megéri, a tranzakciós adó maximum még egyszer 0,44 Ft-tal drágítja meg a váltást.
listázza h hol mennyi az eladás-vétel, automatikusan dobja a legolcsóbbat
Én már majdnem egy éve Belgiumban élek, de a megtakarításom jelentős része eddig forintban volt, mert jól fizettek a betéti kamatok. Részben az állandó alapkamat vágások miatt, részben pedig a Matolcsy-s MNB korszak előtt jobbnak láttam megtakarításaim felét euróba, a belga számlámra menekíteni.
Nem tervezek mostanában haza utazni, ráadásul most gyorsan kellett cselekedni, így nem volt más megoldás. Így legalább nem kellett megküzdeni a készpénz hurcolgatását kísérő idegfeszültséggel. 🙂
Igaz, ami igaz, rohadt drágán vált a bank, a tranzakciós adóhoz pedig no komment. 🙁
Sőt, sokan még most is ezt teszik, holott február elején már kijött a PSZAF állásfoglalás, és a januári illetéket is csak az eladások után kellett megfizetniük.
Egy kis jogértelmezési bizonytalanság és az élelmesebbek élnek is vele…
Ezen kívűl levonnak a pénzfelvétért is ugye—szóval 4 euró bukta/hó…
Ha valaki tud jobbat szóljon:-)
A magyar devizás utalási díjak is magasak, plusz a devizaváltás sem egy olcsó dolog. (Írtam a cikkben)
A bp-iek vannak nagy előnyben, mivel a verseny miatt minimális a marzs.
Rossz elgondolás?
10.000 Euro (kb 13500 CAD) erteku keszpenz folott, az Europai Unioba valo ki- es belepeskor azt irasban jelezni kell a vamhatosag fele.
10-40-60%-os buntetest is fizethet, ha nem teszi meg.
http://www.nav.gov.hu/nav/vam/egyeb/keszpenz_130107.html
http://www.tichichange.hu/
http://www.holvaltsak.hu/index.html
Tobb millio forintnyi keszpenzzel meg lehet, hogy kicsit furcsan neznek ra majd a hataron. Kulonosen friss bevandorlokent.
Ők a legjobbak: correctchange.hu