Hol vagy otthon?

2015-02-07
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

A tanácsadások során sok érdekes és érdekes foglalkozású emberrel találkozok.

Közéjük tartozik Armand is, aki egy világszerte jelenlévő multicégnek dolgozik alkalmazottként, gyártósorok beüzemelésével és javításával foglalkozik.

Itthon él Budapesten, de rendszeresen jön a telefon és a repülőjegy, hogy most menjél ki Vietnamba, ha ott végeztél, ugorj át Malajziába, majd miután hazaértél, irány Mexikó.

Az év kicsit kevesebb, mint felét itthon tölti, a másik felét viszont úton, a világ szinte összes országát érintve.

Bejelentve egy adózásilag kedvező ázsiai országba van, onnan is kapja a fizetését.

Ebből származik a probléma.

Ugyanis ő jelenleg magyar adórezidens és a fizetéséből a magyar adókulcsok szerint kellene adóznia.

Az, hogy hol vagy adórezidens, azt egyrészt az állampolgárságod és az év közben eltöltött idő határozza meg, de ennél sokkal fontosabb lehet az úgynevezett létérdek-központ. Hiába vagy kevesebb, mint 183 napot idehaza, ha itthon van a létérdek-központod.

Ahol van a létérdek-központod, ott kell adóznod. Ha te Magyarországról indulsz és ide érsz haza, itt bérelsz lakást, fizetsz rezsit és tartasz fenn autót, itt lakik a családod és itt él a tengerimalacod, itt van fitneszbérleted, sőt, fizeted a magyar TB minimumot is, akkor a napnál is világosabb, hogy a te létérdek-központod Magyarország.

Hiába adóztál már egy ázsiai ország igen megengedő adókulcsai szerint, idehaza is adóznod kell.

Ha Armand egyszer venne egy házat az általa leadózottnak gondolt jövedelméből és az adóhivatal megkérdezi, honnan van a pénz, komoly gondja támadna. Visszamenőleg hat évre kegyetlenül megbüntetnék, noha ő azt hitte, hogy minden adót kifizettek utána.

Erre csak egy megoldás van: több országban kell otthon lenni, hogy ne mondhassák, hogy itthon van otthon. Ha Szlovákiában is bérel lakást, vagy Thaiföldön, ha nem csak Budapestről utazik el mindig és nem ide érkezik mindig, hanem Pozsonyból vagy Bécsből is, ha van szlovák kondibérlete, vagy szingapúri, akkor nem lehetne olyan egyszerűen ráhúzni, hogy ő magyar adórezidens. Gyűjteni kell a relikviákat, amik azt bizonyítják, hogy más országban él életvitelszerűen. Mivel Armand magyar állampolgár, a legjobb megoldás lenne, ha sok kollégájához hasonlóan ő is elköltözne Thaiföldre. Vagy kérhetné a céget, hogy őt itthon jelentsék be, de erre nagyjából nulla százalék esélye van.

Ha téged is hasonló módon foglalkoztatnak (multiknál gyakran megesik), akkor fontos, hogy beszélj egy nemzetközi adótanácsadóval, nehogy te is pórul járj.

Hozzászólások:

Komment szekció frissítés alatt!

Kedves Kommentelők!
Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
72 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

ezt most egy kicsit értem is, meg nem is. nem tudtam, hogy létezik ilyen kategória, hogy adórezidens, meg létérdek-központ. és hol húzódnak ennek a körvonalai?

hogyha lakást bérel máshol és fitneszbérlete van, vagy előfizetése valamire, akkor már nem egyértelmű, hogy hol van a létérdek-központja, és így nem adórezidens? akkor sem, ha a családja Magyarországon van? vagy fordított esetben...?

Eu-n belul is problema lehet ez?

csak teoretikus :
s mit tud vele kezdeni a zapeh, ha a büntire azt mondja, hogy pá magyarország és elköltözik?

pl. Szabadka? :DD

de komolyan,
elég nagy a világ .... a vagyont meg pláne el tudja vinni simán egy ennél jobb helyre egy ilyen ember - gondolom én.

Nem úgy van, hogy amennyiben van kettős adózási egyezmény a két állam között, akkor a nem önálló jövedelem (pl. munkabér) az illetőségi helyen adózik? A többire pedig ki kell fizetni a különbőzetet azon a helyen, ahol az életvétel történi (pl. kamat, tiszteletdíj, stb).

Honnan akaszt le az ember egy korrekt nemzetközi adótanácsadót, azon kívül, hogy Google?

NAV oldalán (google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CCcQFjAB&url=http%3A%2F%2Fnav.gov.hu%2Fdata%2Fcms201920%2FA_kettos_adoztatas_elkerulese_a_szemelyi_jovedelemado_teren_figyelemmel_az_OECD_Modellegyezmenyre.ppt&ei=UkfWVJPGAqifygOb2YDoBA&usg=AFQjCNHyfjvi2SNi1w5d3Y0LWRq8Lt650Q&sig2=NCavYo_WKw2elNi410KbOg&bvm=bv.85464276,d.bGQ) , 29. oldal, pontos meghatározás van milyen esetben hol kell fizetni SZJA-t.
A helyzet az, hogy egyszerű ember nehezen tud eligazodni minden részletben...

Sziasztok,

a dolog úgy áll, hogy itt két szabály ütközik: a munkabér-jellegű jövedelmet megadóztathatja az illetőség állama (aminek a megállapításához a létérdekek központja csak az egyik szempont), és a tevékenység végzésének állama is. Ha külföldön végzed a tevékenységet, akkor az az állam adóztathat, és az illetőség állama főszabály szerint nem is adóztathatja meg azt a jövedelmet, ami az ott végzett tevékenységből ered.

Ez alól van kivétel: a kvázi-kiküldetés. Ha nem töltesz el 183 napnál többet a másik államban (és további feltételek is teljesülnek), csak az illetőség állama adóztathat. Azt is meg kell említeni, hogy a 183 napos szabály számítás lehet naptári évre vonatkozó, de bármely 12 hónap is, stb.

A TB-kezelés ettől teljesen eltér, előfordulhat, hogy járulékot itt fizetsz, de adót Angliában.

A cikk elején Armand, a végén Arnold.

Armand azért lesz magyar adórezidens, mert magyar állampolgár (az Szja tv. szerint ez az első kapcsolóelem). A NAV ezen az alapon fogja megkeresni elsősorban.

Amikor arról beszélünk, hogy külföldön dolgozik, mindig az adott kettős adóegyezményt kell vizsgáljuk. Az adóegyezmények ugyanis önállóan is meghatározzák az illetőséget: az egyezmények az egyes jövedelemtípusok esetén (osztalék, munkabér, stb.) meghatározzák, hogy az illetőség állama és a másik állam közül melyik, milyen mértékben adóztathat.

Elvileg végig kéne nézni, hogy Armand (a) az egyes adóegyezmények tekintetében hol lesz belföldi illetőségű, (b) eltölt-e 183 napnál többet bármelyik másik országban ÉS egyéb feltételek (hogy ne abból az országból kapja a fizetését, stb.) teljesülnek-e. Ha azt mondhatjuk, hogy itthon lesz magyar adórezidens és másutt nem megadóztatható a jövedelme, akkor keresheti rajta a NAV a teljes lét.

Ez most akkor Ausztriába ingázókra is vonatkozik vagy nem.
Nekem mikor az APEH-nál kiadták az E9 igazolást soha sem mondtak még ilyesmit.
Vagy ezt is majd csak akkor közlik ha már jól meg is büntethetnek egyben??

"Ed" Ha Ausztriában dolgozol akkor ott adózól, függetlenül attól, hogy esetleg magyarországi illetőségű vagy e. Tehát lehetsz magyar állampolgár, kizárólag magyarországi állandó lakcímmel rendelkezel, de Ausztriában végzett tevékenységért bérjövedelmet kapsz egy ausztriai cégtől, akkor ott adózol.
Ahogy "16 HP" is írta ez a kettős adóztatást kizáró egyezmények miatt van így.

Legyen Szingapúrban kondibérlet, meg Bécsben bérelt lakás, a tengerimalac meg lakjon Argentínában... most komolyan, megéri ez a sok bohóckodás, adminisztráció, szervezés csak azért, hogy 100 forinttal kevesebb adót kelljen fizetni?

Akinek ekkora különbséget jelent az, hogy hol adózik, az költözzön abba az országba tengerimalacostól, ahol a legjobb neki adózási szempontból, és a probléma meg van oldva. 🙂 Nem kell túlbonyolítani azt, ami egyszerűen is megoldható.

Az adotorveny szerint definialt leterdek kozpont egy gumiparagrafusra epul, ezert teljesen mindegy mennyi fitneszberleted van kulfoldon, az apeh kovetelni fog rajtad par milliot, aztan majd a birosagon eloadhatod a bizonyitekokat. Ok ezen nem veszthetnek semmit. Mar tobb kollegam megprobalt ezen ugy vegere jarni, de ahany embert kerdeztek meg, annyi valaszt kaptak. Talan a legjobb, ha kint hagyod a penzt kulfoldon es ott is veszel lakast, itthon meg felveszed a munkanelkuli segelyt.

Hogyan tudom vajon igazolni, hogy kulfoldon elek, ha a ceg fizet mindent : lakast, rezsit, konditermet, kozlekedest, etkezest?

Csak a tisztább-látás érdekében:

nav.gov.hu/data/cms182520/4._fuzet___Maganszemelyek_kulfoldrol_szarmazo_jovedelmenek_adoztatasa__es_jarulekkotelezettsege.pdf

@hujber-tunde

"Szerintem valahol jogos, hogy valaki aszerint fizessen adót, hogy melyik ország állampolgára."

A fél-egymillió külföldre kivándorolt magyar állampolgár is mind fizessen a csaló-hazug-tolvaj NAV-nak, így gondolod? Már elnézést, tudom, hogy ez a hangnem itt nem megszokott, de erre csak azt tudom mondani, hogy egy nagy lóf@##t.

@hujber-tunde

Én értelek. Magyarország mindenek felett! Pusztuljon mindenki, aki nem hazánkat gyarapítja! Aki leadózott munkáltatója országa szerint, az adózzon még itthon is, mert a NER számít rá!
Sőt a sok kettős állampolgárunk "választhassa" a magyar adózást, pofára ejtve a szlovákokat, románokat...

Ne nevettess már. Az egész piacgazdaság az "önzésre" épül és ezt most nem negatívan kell érteni. Mindenki próbál gazdaságosabban termelni, kedvezőbben adózni.
Az állam meg teremtsen olyan feltételeket, ahol azt nem tudja/akarja kijátszani mindenki.

Az alap szitu sem olyan egyszer. Ha ugyanis a munkáltató külföldön van és a munkavégzés is külföldön zajlik, akkor alapból senki nem várná el, hogy itthon adózzon a delikvens. Ha pl. Londonban melózik az illető. Ha viszont ez már világszerte megoszlik, akkor igen?! Miközben itthon semmit sem csinált, csak a pénzét költi?

Ja és ez nem csak egyirányú dolog. Képzeld el, hogy egy itt dolgozó személlyel is előfordulhat, hogy nem itt akarnak utána adózni. Jogosnak éreznéd?

No és akkor ha a fószer amúgy ízig-vérig szerb? Merthogy ezen elveid szerint ő fittyet hányhatna a magyar SZJA-ra, mert nem állampolgár.

Ha ilyet lehet én sietve visszaadom minden állampolgárságomat. 🙂

Irigylem az ilyen munkákat, nagyon szeretek úton lenni. De szerintem sosem lesz ilyen munkám, szóval marad a szabadidős utazás, esetleg konferenciák 🙂

Szintén mókás szituáció még, mikor az embert kitelepítik egy szerencsétlenebb/olcsóbb országba, aztán az otthoni fizetését kapja. Mifelénk ez is divat, nem is tudom, hogy munkajogilag ez mennyire ködös (pl. német Telekom dolgozok német munkaszüneti napok szerint dolgoznak, stb).

@hujber-tunde

Újra megkérdezném:

"A fél-egymillió külföldre kivándorolt magyar állampolgár is mind fizessen a csaló-hazug-tolvaj NAV-nak, így gondolod? "

"Ha én elmegyek külföldre élni, akkor ELMENTEM. Végleg."

Látszik, hogy mennyire fogalmad nincs a dolgokról.

A magyar állampolgárságról nem mondhatsz le másnap, a kiköltözés után. Sőt, nagyon kevés olyan ország van, amely azonnal ad állampolgárságot, márpedig hontalan sem lehetsz. Talán az USA a "legkönnyebb", ha van zöldkártyád, akkor 5 éven belül lehet állampolgárságod is. Egyes európai országokban ezzel szemben 8-10-12 évet kell várnod.

Azt akarod mondani, hogy akkor 8-10-12 éven át a rezidens országnak PLUSZ a kibaszott magyarországnak is adózzon a szerencsétlen???

lécci folytassátok még, lécciléccilécci!!! 🙂

Erről felmerült egy kérdés, ha nem magyar adóalany leszek, akkor önkéntes nyugdíjpénztárat feltörhetem-e idő előtt? Vagy ha 10 év után törném fel, akkor is vonhat le adót a magyar állam a saját pénzemből?

@hujber-tunde azt remélem látod, hogy ennek az izmozásnak az lesz a vége, hogy áfát sem fog itthon fizetni, akkor aztán örülhet a nav, hogy elbánt az adócsalóval. Hasonló kicsit a szitu a pókerhez, EU joggal ellentétesen akarják adóztatni (a szolgáltató adott országban már adózott), aminek szintén az lesz a vége, hogy a jobb pókeresek kiköltöznek egy törvénytisztelő országba, és áfát is oda fognak ezentúl fizetni, ott növelik a fogyasztást.

nem lenne erre jo a stabilitas megtakaritasi szamla, amit erre talaltak ki? 🙂 mondjuk ha elkoltotte azt a penzt, akkor nem fogja tudni mar befizetni...

Igen ez igy necces, ha egy olyan orszagban van bejelentve valaki akivel nincs kettosadoztatast elkeru egyezmeny akkor annak ez a vege....itt is adozik ott is adozik....persze azert van erre is megoldas hogy megnyugtassam az illetekes urat, de eleg sokat kell utana jarni 🙂

kiszámoló: Ha én megkapnám a fizetési cédulám és azt látnám rajta, hogy röhejesen keveset vontak adó gyanánt, én is igyekeznék megnyugtatni magam, hogy nyilván a cég sokkal jobban tudja, hogy van ez. Ellenkező esetben szerintem Armand is előbb kezdett volna nyugtalankodni az adó miatt.
Vagy rosszmájú vagyok?

Ha magyar állampolgárként külföldön dolgozol, miért fáj az, hogy az adódat annak az országnak fizeted, amelyikben tanultál, bölcsödébe-óvodába-iskolába jártál, egyetemre (ingyen), ellátott a körzeti orvos, stb ?

Megértem azokat, akik külföldön keresik a boldogulásukat, de emberek, ne gyűlölködjetek már Magyarországra ennyire..!

Épp elég nyereség az amúgy is gazdagabb Svédországnak (Angliának, stb.), hogy ingyen kapott egy fiatal mérnököt (szakmunkást, orvost, stb.), legalább az adótokkal segítsétek azt az országot, ahol felnőttetek !

Orbántól, Gyurcsánytól függetlenül.

ezt ertem, viszont feltetelezem, hogy szeretne legalizalni a helyzetet - igy pedig minimalis adoteherrel es jogkovetkezmenyek nelkul meguszhatna a NAV fele az adofizetest, hiszen egyebkent hiaba mondja majd, hogy "jaj hat nem tudtam". Kivancsi lennek, hogy van-e mar ra precedens, hogy az SMSZ-el rendelkezok vagyonosodasi vizsgalatakor mi tortenik. A fenti szamok alapjan nem keves penzrol van szo, aminek egy resze gondolom meg megvan, amit igy nem tud elkolteni itthon. Jovore ugye elkezdodik az automatikus adatcsere, ugyhogy hacsak nem valamilyen banankoztarsasagban van szamlaja, akkor ez ki fog derulni, hiszen az allampolgarsaga miatt ide kuldik majd az adatokat.

kiszamolo: tudom, hogy szemétbe fogod dobni, de muszáj hozzátennem még, hogy Armandunk valószínűleg abban az adózásilag előnyös ázsiai országban sem termel sokat, szóval a cég részéről egyértelműen az adóelkerülés a szempont. És ebbe a kibaszott dánia és kibaszott anglia is belekötne.

A cikkben szereplő Arnold pont úgy járt, mint a devizaalapú hitelt felvevők. Az utóbbiak nem olvasták el a szerződést, Arnold pedig a nav.gov.hu megfelelő információs füzetét.
Mi ebből a tanulság?
Nemcsak a szerződéseket, a Kiszámolót és mindenféle okosságot fejünkbe töltőt kell olvasgatni, hanem az adótörvényeket is.
Tulajdonképpen mindent:)

Ha valóban úgy van, hogy ilyen kondibérletekkel, meg hasonlókkal kell és lehet bizonyítani azt, hogy életvitelszerűen élsz valahol, akkor finoman fogalmazva is egy nagy rakás szar az adórendszer, mert teljesen szubjektív. Így akit megbüntettek, azt sem büntetik jogosan, meg akit nem, azt is lehet, hogy kéne, hiszen ez gyakorlatilag gumitörvény. Kb. ugyanaz, mint ami a transzferáraknál van, ott is ilyen szokásos piaci ár meg hasonlók vannak, amibe bármi belefér, ha a hatóság meg akar büntetni, megbüntet, ha nem akar, akkor nem.

@debora

"Ha én megkapnám a fizetési cédulám és azt látnám rajta, hogy röhejesen keveset vontak adó gyanánt, ..."

Akkor ha valaha hazaköltözöm, és még lesz az a 16%-os parasztvakítás, akkor egyből elkezdem verni a dobot, hogy itt valami nem stimmel - így gondolod? Ugyanis a 16%-os magyar SZJA az a "röhejesen kevés" kategóriába tartozik.

@szaboz

"Ha magyar állampolgárként külföldön dolgozol, miért fáj az, hogy az adódat annak az országnak fizeted, amelyikben tanultál, bölcsödébe-óvodába-iskolába jártál, egyetemre (ingyen), ellátott a körzeti orvos, stb ?"

Jó, jó, de meddig? Életed végéig fizess "haza" valamennyit, vagy hogyan gondolod? Én például a kiköltözésem előtt hosszú éveken át a felső százezer adózóba tartoztam, és egyetlen évben több adót fizettem be, mint sokan egy egész élet során. Akkor nekem már szabad elmennem, vagy most érezzem szarul magamat?

@hujber-tunde
Mivel Armand sok országban dolgozik, ezért a logikus az lenne, ha minden munkavégzés után ott adózna, ahol éppen van. Szóval egyáltalán nem olyan egyértelmű, hogy a jogos itthon lenne és kész.

Zedder, nem kell szarul érezned magad, de amíg magyar állampolgár vagy, fizesd itthonra az adót !
Ne gyűlöld Magyarországot, Magyarország nem csak az ostoba politikusokból áll, hanem a Te szülőhelyed, itt laknak gondolom még a szüleid, itt nőttél fel, tanultál, érettségiztél, diplomáztál.

Ha már elmentél, ennyit tegyél azért még meg az itt maradottak, és az emlékek kedvéért.
És hátha egyszer változnak a dolgok, és visszajössz. 😉

@szaboz

De miért fizessek akár az életem végéig? Azért, mert a szüleim egy adott geográfiailag jól meghatározható területen belül hoztak a világra? Magyarország semmit sem adott nekem, amit ne fizettem volna már sokszorosan vissza adóban, amíg otthon éltem és dolgoztam.

Most akkor ti tényleg azon lovagoltok, hogy szüntessük be a kettős adóztatást elkerülő egyezményezet? Vagy mi az agenda? Szeretnék tisztán látni.

Szaboz:
Magyarországon születtem, úgy gondolom azért nem megy az ország jól mert a lakói gyökkettők, igen jól hallottad, a lakói! Nem, nem akarok Magyarországon is adózni, ha külföldön élek életvitelszerűen, és ott dolgozom, nem akarom infúzión tartani ezt a sötét népet, tisztelet a kivételnek, akikek két kg ingyen kenyérért bármelyik párt megvesz, gondolkodni nem képes.
Hátha változnak a dolgokról meg annyit, hogy nem fognak, egyszerűen tisztára mint Ady idejében... amilyen politikusai vannak egy országnak, olyanok a lakói, közülünk kerülnek ki, el kell fogadni!

@zabalint Ha sok helyen dolgozik, akkor az kiküldetés, olyan meg sehol sincs tudtommal, hogy a kiküldetés helyszínén az ott mondjuk 6 napot eltöltő alkalmazottat megadóztatnák. Jelen esetben Arnold a szerződése szerint valahol Ázsiában dolgozik, mert oda van bejelentve, tényszerűen pedig Magyarországon, merthogy innen indul és ide tér vissza. Az adózást ezen két ország szabályai, illetve az esetleges kettős adóztatást elkerülő egyezmény szerint kell rendeznie.

Tanulságos sztori, a tanulság meg az, hogy ha külföldön dolgozol, attól azért még nem árt tisztában lenni a magyar adószabályokkal. Egyébként még az se feltétlenül elegendő, ha van kettős adóztatást elkerülő egyezmény, mert azokban is vannak kisebb trükkök, pl. emlékeim szerint régen a másik országban szerzett jövedelmed beleszámított az adóalapodba, azaz ha itthon is volt bármiféle jövedelmed, az belecsúszott a legmagasabb sávba.

Egyetértek Tündével és Kiszámolóval is. Tündének erkölcsileg igaza van, Kiszámolónak pedig pénzügyileg. Tünde gondolj bele, hogy annak az adott cég pénzügyesének az a feladata, hogy megtalálja a törvényileg legkedvezőbb megoldást a cég adózás szempontjából. Ha ő nem teszi meg megteszi más helyette. Ha az adott cég nem teszi meg akkor megteszi a versenytársa, és ő hátrányba fog kerülni a piacon.
Ahogy mások mondták az adott személynek kell tisztában lenni a szabályokkal nem (csak) a munkáltatónak. És ha tudod a szabályokat el tudod dönteni, hogy adózol itthon, elköltözöl, vagy éppen "trükközöl" fiktív képekkel, kondibérlettel és a többivel, mennyit nyersz és mennyi plusz időt igényel.

Erkölcsileg pedig igen, ezeknek a különböző szabályoknak semmi értelme egy átlagember szempontjából, csak a nagytőkét szolgálja, hogy még több pénz maradjon. Lásd apple, inkább hitelt vesz fel...

Nem értem, mire jó ez a gyűlölködés.
Dolgoztam 7 évet mérnökként Németországban, és ott is pont annyira "gyökkettők" az emberek, mint Magyarországon.
Pontosabban ott is vannak buta emberek, meg itt is.
A különbség az, hogy az ottani GDP 5x akkora, tehát jut pénz az egészségügyre, közlekedésre, meg a gyökkettő embereknek is.

Igen, én is elmentem Magyarországról, mert sokkal jobban megtaláltam a számításomat Hamburgban, de nem köpködtem vissza a szüleimre, és arra az országra, ahol tanulhattam, diplomázhattam.. !

Sajnos, sok kivándorlónak az a pótcselekvése, hogy minden, de minden sz.r ami otthon van.. ez amolyan önigazolás-féle ?

Nem akarok erről vitát nyitni, én is keresztül mentem ezen az első évben, Ti is rá fogtok jönni.

A szüleitek itthon maradtak ?
Ettől a gyűlölt, gyökkettő országtól kapják a nyugdíjat ? Itt veszik igénybe az egészségügyet ?

@promontor
Én elméletben írtam, hogy az igazságos az lenne, ha mindig ott adóznál, ahol dolgozol. Ugyanis Tünde morális kérdést csinált belőle, hogy nem jogos, hogy itthon vesz igénybe mindenféle állami szolgáltatást, közben meg egy ázsiai országba adózik. Pedig ha ebből indulunk ki, akkor Armand bizony mindig ott veszi igénybe az állami szolgáltatásokat, ahol éppen van, hiszen ott közlekedik, használva a helyi utakat, ott védi a rendőrség a bűnözőktől, stb., stb., tehát ha abból indulunk ki, hogy mi lenne az igazságos, akkor 50%-ot kellene itthon adóznia, a többit a különböző országokban, ahol tartózkodik átmenetileg.

Az, hogy az adórendszer hogyan oldja meg, az más kérdés. Az, hogy ilyen kondibérlet meg hasonlókkal kell/lehet igazolni, hogy hol élsz, és ez alapján dől el, hol kell adóznod, azt bizonyítja, hogy a logikus gondolkodás nem ment azoknak, akik a szabályokat alkották.

@szaboz
Nyilván demagógia lenne a részemről, ha azt mondanám, hogy az állam azért van, hogy az adófizetők ellen ténykedjen az adófizetők pénzéből, mert ez nyilván nem teljesen igaz, hiszen oktatást, egészségügyet, úthálózatot, rendőrséget, stb., stb. tart fenn, ugyanakkor mégiscsak van részigazság abban, hogy ellenünk dolgozik, gondolj csak a bürokrácia mai formájára például, de részben az oktatásra is igaz, amely 12+ évig próbálta, remélhetőleg sikertelenül kiölni belőlünk a gondolkodás képességét. Én nem gondolom, hogy azoknak, akik más országban dolgoznak, tartozásuk lenne az állam felé, az oktatásukat ugyanis a szüleik fizették az adón keresztül, és nem nekik kellene, kint meg ha gyerekük van/lesz, annak az oktatását ki kell fizetniük, az jogos.

HA ugyanazt a brutto fizetest adja egy magyar munkaado, mint egy nemet (egy a nemet viszonyokhoz kepest relative rossznak szamito eves brutto 35000 €), akkor a magyar munkavallalo havi szinten kb. 20 e Ft-tal tobbet visz haza, mint a nemet tarsa. Na, a magyar munkaadonak viszont havonta 120 e Ft-tal kell tobbet fizetnie, mint a nemetnek ugyanazert a munkavallaloert. 10 fo eseten a nemetek ugyanazert a penzert mar 11 fot tudnak alkalmazni. Penz beszel, kutya ugat, inkabb lesz Nemetorszagban 11 alkalmazott, mint itthon 10. Ezzel a berre rakodo terheket szamszerusitettem.

Németország sem mentes a bürokráciától. Azért otthon (Magyarország) is sikerült minden bürokratikus teendőmet elintéznem, baksis nélkül, félnapos sorbanállás nélkül.
Ügyfélkapun kell egyszer regisztrálni, aztán mehetsz az interneten lefoglalt időpontra.

"de részben az oktatásra is igaz, amely 12+ évig próbálta, remélhetőleg sikertelenül kiölni belőlünk a gondolkodás képességét."

Ilyen oktatás után hogy boldogulsz külföldön..? 🙂
17 évig tanultam Mo.-n, lehetne jobb az oktatás, de azért jól elboldogultam vele.

"az oktatásukat ugyanis a szüleik fizették az adón keresztül,"

Ez nem így van, te is tudod. A szüleid adója az Ő oktatásukat törlesztette vissza. Nem bújhatsz a szüleid mögé, hogy "a szüleim már fizettek értem!".

És a NAV akkor is meghúz, hogyha a kint szerzett pénzt soha nem hozod haza semmilyen formában?

@zabalint Szerintem az egy túlzó "elméleti" megközelítés, hogy az lenne "igazságos", hogy a kiküldetés országában fizess jövedelemadót, merthogy ott használod az állam szolgáltatásait. Ezen az alapon a turistákat is adóztathatnák az államok, mert azokat is védi pl. a helyi rendőrség.

Én nem értek egyet azzal, akik szerint Arnold "megérdemli", vagy hogy "erkölcsileg" kötelessége lenne itthon adózni, de azzal se, ha valaki a magyar adótörvényeket ekézi ezügyben. Szerintem a világ más országaiban is hasonló törvények vannak, azaz nem magyar specialitásról van szó: az az állam, ahol laksz, az törekedni szokott arra, hogy megadóztasson, még akkor is, ha külföldről szedsz jövedelmet. Én ezt nem érzem igazságtalannak. Mint ahogy azt sem, ha valaki megpróbálja megtalálni azt a legális megoldást, amivel minimalizálhatja a fzetendő adót. Csak ismerni kell a törvényeket, ennyi.

@szaboz
Nem a bürokrácia önmagában gáz, hanem az, hogy ellened dolgozik. Fél éve volt egy névváltozással és lakcím változással kapcsolatos ügyünk, összesen 7 alkalommal kellett bemenni, úgy hogy az időpont le volt foglalva, és ebbe nem számoltam bele a nem az okmányirodához tartózó ügyeket (taj kártya, adókártya, parkoló bérlet). A legtöbb extra kör pedig amiatt volt, mert a szabály butaság volt, és ez párosult némely ügyintéző rosszindulatával (tisztelet a kivételnek).

"Ilyen oktatás után hogy boldogulsz külföldön..? :-)"

Én sehogy, mert itthon élek.

"17 évig tanultam Mo.-n, lehetne jobb az oktatás, de azért jól elboldogultam vele."

Vagy csak ennek ellenére nem volt sikeres, nem sikerült kiölniük benned a gondolkodás képességét, minden próbálkozásuk ellenére.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram