Interactive Brokers TBSZ számla

2023-07-25
Oszd meg ismerőseiddel a cikket: 

Több év ígérgetés után létrejött az Interactive Brokers TBSZ számlája. Így már ez is opció lett a magyar befektetőknek. Az Interactive Brokers a díjaival tűnik ki a magyar piacon, nemes egyszerűséggel nem olyan irgalmatlan drága, mint a KBC vagy az Erste Bróker.

A TBSZ számla éves díja 24 ezer forint, függetlenül attól, hogy hány számlád van az évek múlásával, az ETF-ek vásárlása és a pénzváltás sokkal olcsóbb, mint a másik két szolgáltatónál. A 24 ezer forint is elkölthető kereskedésre.

Ami az Interactive Brokers ellen szól a két nagy, magyarországi banki háttérrel rendelkező brókercéggel szemben, hogy nem rendelkezik ilyen háttérrel. (Maga a cég világszinten nem kicsi, bár nem is nagy szereplő. Viszont például a közismert, de annyira nem jelentős Robinhoodnál nagyobb.) Azonban már van magyar kirendeltsége, ami sokat emel az ázsióján. (Olyan cégbe soha ne rakj komoly pénzt, ami csak online létezik vagy ha bármi gondod támad, akkor mehetsz a litván, ciprusi vagy akármilyen bíróságra pereskedni.)

Amit meg tudunk nézni könnyen, az a magyarországi cég eredménykimutatása és mérlege. Ez alapján a cég nyereséges és egészségesnek tűnik. (Az eredmény ezer euróban van megadva, nem forintban.) Azt érdemes észrevenni, hogy a tavalyi nyereség nagy részét a kamatnyereség tette ki, vagyis valószínűleg az ügyfelek szabad pénzére nem fizetett kamat. Anélkül az eredmény nem lett volna sokkal jobb az egy évvel ezelőttihez képest. (De enélkül is nyereséges lett volna.) Kattintásra nagyobb lesz a kép.

Az anyacég is jó egészségi állapotnak örvend jelenleg a számok alapján:

Érdemes-e átmenned a meglévő papírjaiddal az Interactive-hoz vagy ott nyitnod TBSZ számlát?

Az elsőre a válasz szinte biztos az, hogy nem vagy maximum csak nagyon hosszú távon gondolkodva. Az értékpapír-transzfer nem olcsó dolog és ráadásul értékpapíronként kell fizetned. (Ráadásul jelenleg még technikai okok miatt nem is lehetséges az IB-hez vinni meglévő TBSZ-t.) Cikk:

Értékpapír transzfer és TBSZ számla áthelyezése

A másodikra a válasz nem ennyire egyértelmű, sokat kellene számolgatni a te számaid alapján. Ha kisbefektető (úgy értem tényleg kicsi) vagy és ráadásul buy and hold, vagyis megveszel valamit és sokat ülsz rajta, nem igazán nyersz az Interactive számlaköltségével. Évi fix 24 ezer forint TBSZ díj kontra évi 2.400 forint TBSZ díj, de jellemzően számlánként, hiszen minden évben lesz egy új TBSZ számlád. Plusz állománydíj és egyéb költségek, mint pénzváltás, kiutalási díj, etc.

A pénzváltás sokkal olcsóbb és a vásárlás is az Interactive-nál, de ha te kicsiben játszol, ez a másik brókercégeknél sem komoly költség. Ott inkább a tranzakciónként minimum 7 eurós költség fáj a kicsiknek.

Ha már komolyabb befektető vagy, nem kérdés, hogy olcsóbb az Interactive és mostantól a legnagyobb hátrányát, a TBSZ számla hiányát is ledolgozta.

Hozzászólások:

161 hozzászólás
Legrégebbi
Legújabb Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

portfolio.hu/bank/20230314/megtudtuk-bankot-alapit-magyarorszagon-a-vilag-leggazdagabb-magyar-embere-602794

Igaz, hogy csak 5 év múlva lesz esedékes, de azt is érdemes megnézni, hogy mennyibe kerül a számláról a pénzt kiszedni... a KBC-nél pl.
0,25%,
min. 500 Ft,
max. 20 000 Ft
ha forint, és
0,15%,
min. 5000 Ft,
max. 60 000 Ft
ha deviza

"Évi 24 ezer forint TBSZ díj "

Havi 5euró. Ha van évi 10 tranzakciója USA piacon az embernek akkor már olcsóbb lesz az IB saját számításaim szerint.

"kontra évi 2.400 forint TBSZ díj"

Arra nincs véletlenül pluszban állományi díj is?
16M forintnál az állományi díj már havi 2000Ft. Vagy az a TBSZ-en lévő értékpapírokra nem vonatkozna? (Nincs KBC számlám)
forrás: szendreiadam.hu/szamlak/ertekpapirszamla-osszehasonlitas/

Köszi

Segítség a döntéshez, már régóta van IBKR, ERSTE számlám, KBC is volt régen.
1) szerintem ezer dolcsi alatt nemigen érdemes semmilyen instrumentummal bohóckodni. Egy tranzakció a magyar brókereknél kb. 7 dolcsi, ha évente csinálsz 10-et, akkor megvan a számla éves díja.
Szóval ha évente legalább $10.000 fizetsz be TBSZ-re és 10 tranzakciót csinálsz, akkor már megéri.
Nyilván ha évente 4 terméket veszel, akkor mégsem éri meg, függetlenül a befizetett pénztől.
2) Az elérhető termékek köre sokszorosa a bármely magyar brókernél elérhetőnek
3) A felület, a havi számlakivonatok áttekinthetősége, az applikáció, stb. fényévekkel jobb. Az ERSTE, vagy korábban a Random nyugodtan nevezhető kőkorszakinak.
4) Érdemes megnézni a pénz kivétel költségeit is. Ebben is elég szemetek tudnak lenni a magyar brókerek.

Nem TBSZ számlánként van a díj, szóval ha az évek alatt felgyűlik 5db, akkor is csak 2000ft a havidíj.

Amint azt a cikk is írja... 🙂

"A TBSZ számla éves díja 24 ezer forint, függetlenül attól, hogy hány számlád van az évek múlásával, "

Engem az zavar, hogy lehetséges a rendszer "kollaboránsa" lesz Péterffy Tamás. Egy olyan bandával kokettálna, akik egyszer már "megvédték" vagyis ellopták a magánnyugdíjamat, nem lenne jó ha ismét ellopnák amit nyugdíjra gyűjtögetek.

És a BEVA 100 ezer eurós védelme az Interactive Brokers-re is vonatkozik... Egyébként a KBC-nél a belga befektetővédelem van a befektetésekre/értékpapírokra, ami 20 ezer euróig véd és a pénzeszközökre van 100 ezer euróig védelem, ezt is jó tudni...

Jól jött már egy kis verseny a KBC és Erste Brokers-nek, mert nevetségesen drágák, nem beszélve arról, hogy még van havi számlavezetési díj, állomány díj... Erste platformja egy vicc egyébként is...

Köszi az infót az IB TBSZ számláról! Valszeg nem éri meg nekem váltanom a KBCS-ről, mert a leírásból magamra ismertem (kis buy and hold).

@maveryck egy pár szóban leírhatnád miről is szól egy ide betolt link mögötti cikk, ha már vetted az időt és fáradságot elolvasni.

Az értékpapírállomány után kiszabott díj nem faktor a számolgatásban?

"Évi 24 ezer forint TBSZ díj..."
Ez bennem felvet egy alapvető kérdést:
Eddig az IB a minimális díjaival versengett a klasszikus értékpapírszámlákkal szemben. Most pedig többszörös díjat kér egy szolgáltatásért a többiekkel összehasonlítva.
Ez egy üzletpolitikaváltás? Akárcsak lokálisan Magyarországra vonatkoztatva? Vajon ez néhány év múlva fog kiteljesedni, amikor kellő számú ügyfél lesz transzferdíj-csapdába ejtve?
Vagy mi más lehet emögött? Kaphatunk erről információt az IB-től, ha a sajtófigyelőjük olvassa ezt a blogot?

Sziasztok,

Kisbefektetőknek (havi ~20-50.000 HUF), majd Buy and Hold esetben a Rafi is még kedvezményes lehet ?
raiffeisen.hu/maganszemely/megtakaritas-befektetes/tartos-befektetesi-szerzodes/ertekpapirszamla

igaz itt limitált az ETF-k száma, főként BÉT-en jegyezettek vannak...

Két dolgot nem említettél: állománydíj (vagyis annak hiánya), illetve az hogy a 2000 HUF az inaktivity fee, azaz lekereskedhető.
Már csak az állománydíj miatt (ami mind az Erste mind a KBC esetében fizetendő) szinte biztos hogy megéri átmenni.
Ha havonta veszel 1 valamilyen ETF-et, az Erste-nél Xetrán a minimumdíj 7 EUR, azaz 2500 Ft lenne. Ez máris tőbb mint a 2000 havidíjjad, ráadásul pluszban értendő.
Jó, lehet a díjjakat minimalizálni azzal hogy csak negyedévente vásárolsz, de tegye fel a kezét, akinek csak 1 fajta papírja van. Mert ha 3 elemű a portfóliód, akkor máris kifizetted a havi átlag egy vásárlást negyedéves kötegeléssel is...

@headset Egy TBSZ számlán nem nagyon tud máshogy keresni a bróker. Tranzakció nem lesz rajta olyan sok (egy évig befelé áramlik a pénz, utána max. az osztalékot fekteted be újra ha van olyan részvényed). Akkor marad az állománydíj, meg a fix díjjak amiből pézt lehet szerezni, vagy a kevésbé átlátható megoldások pl. ki-be utalás költség, stb.

Szerintem így is nagyon olcsó és korrekt lett az IBKR TBSZ.

@bumburnyak
Akartam én is mondani, hogy sokszor jön velem szembe olyan vélemény, hogy "én az ibkr-nél tartom a pénzem, mert a NER-ben nem bízom." Csak ezért szerintem nem érdemes átmenni, de más megfontolásból lehet.

A 2016-os amerikai elnökválasztási kampány során Péterffy 100 000 dollárral támogatta Donald Trumpot, a republikánusok elnökjelöltjét, aki aztán megnyerte a választásokat.[15]

"Péterffy Tamás több alkalommal találkozott Orbán Viktor miniszterelnökkel, akit a támogatásáról biztosított. A miniszterelnök 2017-ben a Magyar Érdemrend nagykeresztje polgári tagozatával tüntette ki Péterffy Tamást.[16][17] A kitüntetést Áder János államfő adományozta az Egyesült Államokban élő üzletembernek..." Wiki

@headset :
"Most pedig többszörös díjat kér egy szolgáltatásért a többiekkel összehasonlítva."
Valahol meg tudom őket érteni.
Nézd az ő szemükkel.
Ki kellett fejleszteniük egy lokális funkciót az igen összetett és mission critical globális rendszerükbe.
Ennek azért elég komoly tervezési, fejlesztési, tesztelési vonzata lehet.
A funkció jogi értelemben erősen kitett, bármikor eltörölheti ott a balkánon a kormány.
Ezt a funkciót kevesebb mint 1% ügyfél fogja használni (az ő nagyságrendjükben az a pár ezer magyar ügyfél semmi).
Valakinek csak ki kell fizetnie a költségeket...

@headset
A havi díj levásárolható.
Amint megvan havi egy tranzakciód már nyertél, ugyanis az Erste/KBC tranzakciós jutaléka minimum €7.
Ezen felül például 11M forintra ami két TBSZ-en van már levesz 2000 forintot a KBC az állományi és számlavezetési díjakra, ha veszek is valamit az plusz €7 minimum.

"Engem az zavar, hogy lehetséges a rendszer “kollaboránsa” lesz Péterffy Tamás. Egy olyan bandával kokettálna, akik egyszer már “megvédték” vagyis ellopták a magánnyugdíjamat..." - Bumburnyák

Nekem érzésre Péterffy Tamás inkább csak vissza akar adni valamit Magyarországnak, arról nem tehet, hogy ez a banda van itt. Tudtommal Trumpot is csak azért támogatta, mert alacsonyabb adókat akart, es meg is kapta. Az IB híresen az egyik legjobb bróker a világon, nem éri meg kockáztatni a hírnevét.

"Eddig az IB a minimális díjaival versengett a klasszikus értékpapírszámlákkal szemben. Most pedig többszörös díjat kér egy szolgáltatásért a többiekkel összehasonlítva. Ez egy üzletpolitikaváltás?" - headset

A TBSZ magyar specifikum, csak ide fejlesztették ki, naná, hogy kér érte pénzt. Viszont minden másban megtartotta az olcsóságát, ezen nem fognak változtatni.

az eves dijbol levonodik minden commission tradingnel. pl 3 tbsz szamla 3000 forint commission = 24-9ezer. ha van kereskedes a szamlan amugy is akar 0-ra is kijohet a tbsz koltsege (evi 24ezer jutalek mellett). amerikai papirok pl 1 usd, eu kb 3-5 eur per trading

Prémium magyar állampapír, és kincstár.
Díjmentesen, bomba biztos befektetés!

Na es akkor megeri-e a macera atvinni, vagy ami mar az erste-nel van otthagyni, es csak az uj tbsz-t mar az ibkr- nel megkotni, ha mar csak max. 4 evet tervezek Mo-n tolteni? Havi 2-3000 EUR befektetese a szokasos.

@bumburnyak
"egyszer már “megvédték” vagyis ellopták a magánnyugdíjamat"
Miért adtad nekik oda? Én már eleve nem is nyitottam manyup-ot mert az alapján ami a 20. században nálunk történt szinte biztos volt hogy mire nyugdíjba megyek az már úgysem lesz meg vagy nem ér majd semmit, ezért inkább önyp-be meg magamak teszek félre. Volt egyszer valahol egy történet hogy valakinek az ükapja eltett egy fontot egy angol bankba és a leszátmazottai milliomosok lettek. Ha nálunk ugyanakkor eltett valaki 1 koronát... Hát nem hogy a bank, már az ország sincs meg és pénznemből is volt pár azóta ami elértéktelenedett.

azért ne szabad elfelejteni, hogy nem egy statikus valamit látunk. Ha elindul az elvándorlás, akkor a KBC-nek és Erstének lépni kell, így szerintem legalább egy félévet érdemes kivárni, hogy mi lesz. Lehet egyszerűen versenyképesbbek lesznek az áraik (lehet naív vagyok), ha nem akkor a 2024-es TBSZ-t már ott nyitom 🙂

szeretnék kbcről ib-re utalni. Ilyenkor a kbc kér egy ib szerződést, hogy rögzítse a számlaszámomat. namost van a reportok között egy olyan ami az én ügyfélazonosítómat tartalmazza, de az interactive brokers iban számát nem. azt honnét tudom hivatalos dokumentumként továbbítani?

“ Ami az Interactive Brokers ellen szól a két nagy, magyarországi banki háttérrel rendelkező brókercéggel szemben, hogy nem rendelkezik ilyen háttérrel.”

Hát nem tudom, előny, ha valami mögött ott az ERSTE? Szerintem nem.

@Tevemadár
2 elemű portoflióm van, egyrészt Msci World 50%, másrészt Long term US Treasury 50%.
4-6 hónaponként veszek felváltva egyszer az egyikből, legközelebb a másikból, és úgy tartom a kb 50/50-et.
Ha most áttolnék mindent IB-hez, akkor kb 4. évtől már pluszban lennék, szóval még gondolkozom, mert nincs kedvem ügyintézni egyiknél se.
Amíg csak buy & hold-al számolunk, addig oké a többi is. De amivel nem szoktak számolni, hogy mi van, ha évente/félévente rebalanszolunk a portfolió elemek között. Vagy ha nagyon volatilissé válik a piac és még többször kéne a rebalansz.
Az Erste/KBC minimumdíja nem engedi alacsonyabb összegeknél, mivel elolvad a haszon.
Az IB előnye lenne, hogy alacsonyabb összegnél (értsd fél millió vagy alatti) a rebalanszot nem bünteti az alacsony tranzakciós költség.

Én elkezdtem felszámolni az IBCE számlámat, és Captrader-nél (ami ugyancsak IBKR, viszont Ír (IBIE) entitáson keresztül működik) nyitom majd újra a pozijaimat.
Miért?
Az IBCE továbbra is sz*pat, hogy nem tudok etfeket vásárolni, mert még mindig nem tudják, hogy kell-e szochót fizetni utána.
A szochót elég évente 1x befizetni, és majd én eldöntöm mi szochó köteles meg mi nem 😉 (nekem kb semmi sem fizet kamatjövedelmet náluk)
A TBSZ számlán nincs tőkeáttét. Nem ér annyit a szocho és árfolyamadó mentesség, mint a tőkeáttét, az osztalék után meg eddig is limitált volt a szocho.

Azt lehet tudni, hogy a havi 2000 ft lekereskedése hónapon belül él vagy éven belül?

mielott mindenki elhatarozza hogy atviszi a meglevo allomanyat: nezzetek utanna, ha jol emlekszem meglevo szamlat nem lehet attranszferaltatni hozzajuk egyelore. Mintha azt igertek volna hogy ev vegeig ezt is megoldjak. Nem emlekszem pontosan, mert engem nem erint

A mai napon kaptam választ egy múlt héten feltett kérdésre, miszerint lehetséges-e már meglévő TBSZ számlát transzferálni IB-re. Azt a választ kaptam, hogy egyelőre csak nyitni lehet, a transzferálás megoldását őszre tervezik.

Uhu: mivel a hivatalos kiírás szerint 2000 Ft a havidíj és levásárolható, ezért hónapon belül él a díj lekereskedése. 🙂

Amúgy a magyar IBCE ügyfélszolgálata - egyelőre - kritikán aluli, szépen válaszolnak, de amolyan "nesze semmi, fogd meg jól", elintézni ritkán vagy nagyon lassan tudnak valamit (pl. ez a szochó-kötelesség miatti ETF-letiltás). Viszont a TBSZ baromi sok adótól ment meg, úgyhogy Captrader mellé ideális.

@bumburnyak Ezt az “ellopták a nyugdíjamat” kommentet sosem fogom megérteni.
Nekem hogyhogy nem “lopták el”?
Nyilatkozni kellett? Igen.
Megtarthattad a magánnyugdíjban felhalmozott megtakarításod? Meg.
Vagy felvehetted helyette a reálhozamot? Igen.
Értem én, hogy volt egy elég erős nyomás, meg sok ködösítés, de attól még a lehetőség megvolt, hogy maradj. Döntöttél, nem éltél vele. Törődj bele.

Sziasztok, tudja valaki hogy shortolni (részvényt vagy ETF-et), esetleg opciót kiírni lehet-e ezen a számlán?
Köszi!

Köszi az infókat.
Valószínűleg "rosszul" gondolkodom a pénzről, de egészen meghökkentő számomra, hogy 10-15-20 mill. Ft-os megtakarításokról beszéltek páran és azon megy a matek, hogy miképp lehet a havi 2000 Ft-ot megspórolni, érdemes-e ez miatt az említett összegeket ide-oda tolni. :O
Valószínűleg én egy gazdasági-hebrencs vagyok.. 😀

@szmoki
Államkincstárba max 100milla mehet, úgyhogy afölött már más is kell.
Meg nem is teszünk minden tojást egy kosárba.

Igazából azért nehéz kalkulálni b&h stratégia esetén, mert ha az ember eleve a megtakarításait fekteti be, akkor havonta egyszer egy 7 eurós vételi jutalék már meghaladja az IB havi TBSZ díját, az IB-nél meg ugye levonódik a TBSZ díjból az a mondjuk 3 euro, de más, drágább szolgáltatónál meg nem havonta, hanem néhány havonta venne ugyanez a b&h kisbefektető épp a minimum jutalék miatt.

Mindenesetre évente TBSZ nyitással néhány év múlva már így is úgyis megéri, de nem garantált, hogy a díj ugyanennyi marad, illetve az állam megszűnteti-e vagy változtat sok éves időtávon a TBSZ-en.

@gaborr
TBSZ-re nincs szochós korlátozás ha olyan ETF-et veszel, konkrétan kipróbáltam, vettem egy olyan bond ETF-et, amelyiket sima számlára nem enged az IBCE.

(Nekem amúgy van Captrader-es számlám is.)

Interactive Brokers rulez. De már fizetnek kamatot a bent lévő cash-re is (10K felett), forintra is.

TBSZ-nél nem értem, miért úgy gondolkodik mindenki, hogy minden évben KELL egy új TBSZ-t nyitni. Sztem normál számlán kell befektetni, és néha nyitni nagyobb TBSZ-t, vagy csak simán 1 nagyobb TBSZ-t megújítani mindig.

Nem érdekel az se, hogy nem lehet értékpapírt transzferálni: eladom az egyiken és megveszem a másikon, minek szívjak a transzfer után járással? Többet ér az időm is.

Nekem nem kérdés, melyik a jobb, mondjuk én aktív vagyok. KBC számlám bezártam miután lejárt a TBSZ, Erstén a még meglevő TBSZ-t lustaságból tartom.

Következő áttörés az lenne, ha IB itthon is adna hitelkártyát (kártyát, amivel a bef számla cash pozíció terhére lehet fizetni, és a kamata a bef. hitel kamata, ha épp negatívba megy - bár IBCE a szabályozás miatt nem mehet negatívba). Na az kéne még nekem.

"Ha most áttolnék mindent IB-hez, akkor kb 4. évtől már pluszban lennék, szóval még gondolkozom, mert nincs kedvem ügyintézni egyiknél se."

Én is ezt csináltam, mindent áttoltam az ERSTE-től a Random Capital-hez, majd az utóbbit bekebelezte az ERSTE.

Nem éri meg ugrálni.

Ami volt régen pénzváltási lehetőség az IB-nél középárfolyamon, úgy tudom megszűnt, legalábbis nekünk, az MNB k....gösködése miatt.

"vagy ha bármi gondod támad, akkor mehetsz a litván, ciprusi vagy akármilyen bíróságra pereskedni"

Ízlés kérdése... én meg inkább olyan országba nem teszek nagyobb összeget, ahol 3 éve rendeleti jogalkotás van, a kormány keleti diktárorokkal flörtöl, és a nép mégis egyre hangosabban tapsol nekik.

Ezt én nagyobb kockázatnak tartom, mint hogy nem az anyanyelvemen tudnék perelni, ha esetleg a világ legrégebbi és legnagyobb online brókercége elsikkassztaná a pénzemet.

Szerencse, hogy a Captrader szóba áll még magyar ügyfelekkel, és rajtuk keresztül lehet ír jog alá tartozó IBKR számlát nyitni. Sajnos így TBSZ nincs.

@naa Az utolso bekezdesedre reagalva: majd KIRK kapitany elintezi, de nyugi, en is turelemmel varom az amerikai mintaju HELOC-ot, ha erdekel keress ra, home equity line of credit,hatalmas löket/segitseg/ilyesmi lenne a befektetni szandekozoknak….csak sajnos…….

@Tamás
"Ellopták a magánnyugdíjat"
A lopás lehet hogy némi túlzás, DE a kommunikációban voltak durva ferdítések, és durván lejtett a pálya a visszalépés irányába. pl.: selmeczi gabriella hányszor mondta el, hogy lesznek egyéni számlák ? (nem véletlenül rakták utána háttérbe, bár a mai napig a mi pénzünkön él)

Engem személyszerint érintett:
16 évesen közölték, hogy diákmunkához kell. Csináljam meg.
Úgy 2 év múlva jött a levél, hogy ha nem nyilatkozok, visszaléptetnek az államiba.
Az ember megkérdezte a szüleit, mert fogalma se volt róla (pénzügyi oktatás hiánya ???). Szüleim értelmiségiek, végül a fő érv az lett, hogy úgyis egyéni számla lesz, akkor jó az állami.

Mostmár mindenki látja, hogy az sokkal jobban járt (és fog járni), aki bent maradt. Sőt: "a mai fiataloknak majd nem lesz nyugdíja..."

Szerintem: félrevezettek és kihasználták az emberek tudatlanságát/befolyásolhatóságát.

@aaa nerm szűnt meg, csak hülye magyar (vagy EU, nemtom) szabályozás miatt nem enged akármikor váltogatni
- Bármikor átválthatsz a bázisdevizádba, amit bizonyos időközönként átállíthatsz
- Negatív deviza egyenleget bármikor válthatsz bázisdevizába, ill. van egy kiskapu, ha negatívba megy a devizaegyenleg, akkor bármekkora összeget átválthatsz abba devizádba, ami negatívba ment. (Hacsak nem magától átváltja, nekem nem szokta)

Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem ez elég, mivel a váltás általában egy irányú (abba akarok váltani, ami nekem nincs, amibe váltogatni akarok. Amiért vásárolni akarok, abba felesleges "váltani", hiszen ha forint a bázisdevizád és dollárért veszel valamit, akkor negatívba megy a dolláregyenleg, ergo azonnal átvált neked forintot - piaci árfolyamon, vagy vehetsz te magad annyi dollárt amennyit akarsz, mert negatív egyenlegnél engedi, hogy megszűnjön. No para.

Mi történik a tbsz-szel, ha az 5 év lejárta előtt külföldre költözöl dolgozni, és így menet közben ott leszel adórezidens?

Semmi. Bár itthon nem kell adóznod utána, ahol adórezidens leszel, ott (elvileg) igen, tehát semmit nem fogsz nyerni a TBSZ-szel. Azért elvileg, mert a brókered nem fogja megtudni, hogy elköltöztél, ha te nem jelented le neki, így nem fogja az új országba kiküldeni az adatokat.

@tsubi "Mostmár mindenki látja, hogy az sokkal jobban járt (és fog járni), aki bent maradt."

Sajnos ez nem így van: 24.hu/fn/gazdasag/2023/06/26/eltunt-realhozam-magannyugdijpenztarak-tb-visszalepes-bank360/

Látszik a MANYUP-ok statisztikáiban is, hogy rengetegen lépnek vissza államiba. Az ilyen fajta (sikeres) nyugdíjmegtakarítások erős előfeltétele a gazdasági kiszámíthatóság és stabilitás. Nálunk meg minden van, csak az nincs. Szerencsés csillagegyüttállás esetén járhat jobban az, aki megtartotta, de az mára már elég jól látszik, hogy bőven nem mindenkinek érte/éri meg maradni. A MANYUP-ok a meglehetősen magas költségekkel égetik a lóvét, az állam pedig a kötelező állampapír tartással feji meg elég durván a leendő nyugdíjasokat (is).

@headset
Az angol InteractiveB ISA is kér havi 3£-ot számlavezetésre a trade commison levonódik belôle.

@noszm Tévedés. Egy állampapír sorozatba mehet max. 100M. Államkincstárba bármennyi mehet, csak nem egy sorozatba. Sőt, akarják is, hogy menjen.

Megosztok egy toborzó linket. A linket használva talán jutalmat kapsz te is és én is. (Valami 200 USD, vagy annak megfelelő részvény rémlik, de sajnos nem emlékszem pontosan.)

Remélem, nem sértek szabályt ezzel. Amennyiben mégis, mélységesen elnézést kérek.

Ezzel még várjunk. Akarok beszélni velük, hátha kapunk valami csoportos kedvezményt.

@blazember Nem ertem, hogy jarhat rosszabbul, aki maradt a manyup-ban? Aki visszalepett, az tuti elbukott mindent. Aki maradt, annak tuti megmarad belole valami, Megha egeti is a penzt a manyup szolgaltatoja.

@belavoltam Aki visszalép, az magasabb állami nyugdíjra jogosult, ami növekmény simán érhet többet, mint amit a MANYUP-ból megkapna, így valójában nem bukott el mindent, sőt. Egy nulla közeli - neadjisten negatív - reálkamatú megtakarításból járadék utaltatás áll szemben egy valamekkora állami nyugdíjjal, ami bár folyamatosan veszít a reál értékéből, de a nominálisból nem. A járadék veszíthet a nominálisból is, vagy akár el is tűnhet mögüle a fedezet idejekorán. Van, akinek az államit adja ki jobbra a matek, másnak meg nem. Volt erről egy szakdolgozat, ami azt próbálta kiszámolni, hogy kiknek éri meg visszalépni, kiknek maradni. Linkeltem is korábban ide a blogra, de most hirtelen nem találom. Ha érdekel, igyekszem megkeresni.

Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
Megnézem!
Keresés
Kövess minket
facebook
youtube
Hirdetés
Támogatás
Ha szeretnéd, van lehetőséged anyagilag is támogatni a munkánkat.

Átutalással a Raiffeisen Bank 12020407-01558219-00100002 számlaszámra a Kiszámoló Egyesület részére. A közlemény "Támogatás" (fontos!)
Bankkártyás támogatási lehetőség hamarosan. Köszönjük, ha érdemesnek tartasz bennünket a támogatásra.
Archívum

Archívum

crossmenu
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram