Napi ábra: az országok CO2 kibocsátása
Egy ábra arról, melyik ország mennyi szén-dioxidot bocsát ki. Természetesen az első a csúnya Kína, de érdemes megemlékezni arról, hogy az elmúlt bő húsz évben az egész fejlett világ Kínába szervezte ki szinte az összes gyártást.
Sokkal izgalmasabb kérdés, hogy egy átlag amerikai állampolgár mennyi energiát fogyaszt a háza és a medencéje fűtésére egy kínai polgárhoz képest és mennyi CO2-be került előállítani a nyugati polgár telefonját, autóját és ruháit. Erre sajnos nem találtam statisztikát, csak olyat, ahol az ipari termelés kibocsátását bontják le egy-egy főre vetítve.
A kép kattintásra nagyobb lesz, a másodikra még nagyobb.
portfolio.hu/uzlet/20220510/naperomuvek-csatlakozasi-stop-ot-hirdettek-az-ellatas-biztonsagara-hivatkozva-543767
Zsákutca az egész, totális tévedés és hibás várakozás. Nincs technológiai fejlődésből eredeztethető globális CO2 csökkenés, nem létezik. Az elmúlt 150 év minden technológiai előrelépését összeadva jutunk el a mai állapotokhoz. Mondhatjuk, a technológiának köszönhetően, az erőteljes technológiai fejlődésnek hála jutottunk ide.
Drasztikus fogyasztás csökkentés, nemvásárlás, nemutazás, nemfogyasztás és társai. Ez csökkentené érdemben, ha jövőre mindenki mindent felezne.
Ez soha a büdös életbe nem fog bekövetkezni! Amíg világ a világ, ember az ember, addig mindent akar és azonnal.
Ez arra utal, hogy még igen jelentős fejlesztési potenciál van a különböző energiatárolási megoldásokban, hogy a napenergiában rejlő lehetőségeket jobban ki lehessen aknázni, az energia előállítást és fogyasztást össze lehessen párosítani. Ipari szinten érdekesek lehetnek az energiát kémiai formában tároló megoldások, pl víz bontása – hidrogén oxidálása stb. Emellett érdekesek lehetnek az okos otthonok háztartási szintű megoldásai is: napenergiával töltött autó akkumulátor, hőtárolós elektromos vízmelegítők, geotermikus hőszivattyúk stb. Ezek egyenkénti kapacitása kicsi, de milliós mennyiségben már komoly összkapacitás.
Sajnos a dolog nem ilyen egyszerű. Mert a fa ugyan beépíti magába a szenet, viszont mikor meghal és elkorhad ugyanaz a szén visszamegy a levegőbe. Plusz a legtöbb növény, mikor nem fotoszintetizál éppen, akkor ugyanúgy CO2 kibocsátással termel energiát.
Ebben az az érdekes, hogy folyamatosan megy a para a CO2 miatt. Szerintem le kéne szögezni, hogy ez így nem fog menni. Egyszerűen az emberek nem hagyják abba a fogyasztást. És ezt az egész szürkeállományt ami idáig csak annyit csinált, hogy aggódott, abba az irányba kéne állítani, hogy jójó, de van egy probléma, amit meg kéne oldani.
Köszönet Miklósnak, hogy bölcsen megjegyezte: a csúnya kínai kibocsátás ott van az orrunk előtt: pl. aki ezt olvassa, valószínűleg ott gyártott ketyerén teszi. Érdekes lenne egy ábra amin a kibocsátással járó tevékenységet megrendelő országok szerint mutatják be az ÜHG emissziót.
Ahogy a tücsök-hangya eszmecseréknél,most is felmerül bennem: mit tenne a gazdasággal az egyetlen valós megoldás; a fogyasztás csökkentése? Pedig ezen kívül jelenleg nincs lehetőség a bolygó tönkretétele ellen,ám mivel mindenkinek kellene egy kicsit tenni, kevesen tesznek bármit is. És nem lesz felelős, mert mindenki hibás.
Nyilván egyszerűsítettem, a lágyszárúak is tárolnak CO2-t, a gombahálózat is a nagy mongol sztyeppén, satöbbi.
Sajnos korlátozottak a kapacitásaim, nem tudok egyszerre két dolognál többtől rettegni. Legyen a második megint a globális felmelegedés, mint a régi szép időkben, a COVID előtt?
De, nem rég adtak át ilyen energiatárolós beruházást. A többi részét nem vitatom 🙁
mgpx
2022-05-10 at 12:39
“Magas a közel-keleti országok egy főre eső értéke. Itt számos metropolisz a sivatag közepén épült,”
Éééés, igen! Ez egy probléma, éghajlatilag nem oda illő mennyiségű élőlény lakik ott, amit a hely nem tudna magától eltartani. De az emberi gógyi megoldotta, hogy mégis. Pontosabban azt hittük, de “azért a víz az úr”, képletesen és ténylegesen is 🙂
villanyautosok.hu/2021/09/02/az-e-on-mar-magyarorszagon-is-tarolja-a-napenergiat/
A kívánságod már teljesült Ausztriában, adóztatják a CO2 kibocsátást azt hiszem az idei évtől, nem néztem utána pontosan a részleteknek. A háztartások kapnak valamennyi kompenzációt. Gondolom az energiaválság bekavart most, szó van a jövedéki adó illetve a fogyasztási adó mérsékléséről az elszállt üzemanyag árak miatt. Meglátjuk mi sül ki belőle. Zöldítés akkor lesz, ha jobban megéri mint a CO2 puffogtatása, ez elég egyszerű.
Már hogy a viharba ne.
Németország terve az volt, hogy a hazai barnaszenet orosz gázzal váltjaki, aminek a CO2 kibocsátása elenyésző.
A mi tervünk pedig, hogy a létező összes szénerűművet az orosz Paks2 váltja ki.
Nem a mi hibánk, hogy nem jött össze, és nem is a németeké.
A fogyasztást pedig rezsinöveléssel lehetne mérsékelni, a rezsicsökkentés pazarlásra ösztönzi a középosztályt. Gratula Viktor.
Teljes solar kapacitás 3000MW+ körül van jelenleg itthon. Az EON, az általa jóváhagyott csatlakozási tervekből már jó előre tudja mire kellene felkészülnie, hát nem sikerült. Majd 5 év múlva utoléri magát. Talán. Ha lesz pénze, és nem varrnak a nyakába különadót még pluszba. Addig meg azok a vállalkozások amelyek ilyen parkok építéséből élnek csődbe mennek.
Nincs más út, mint a zöld program. A meg nem újuló energiahordozó készletek pár emberöltőn belül kimerülnek, ezt még súlyosbítják a fosszilis tüzelőanyagok égetése során kibocsátott üvegház hatású gázok és szennyezőanyagok.
A nukleáris (maghasadásos) energia sem megoldás: forrásai végesek, és geopolitikailag is fenntartják a függőséget. Az atomerőművekből kikerülő sugárzó szennyezőanyag felezési ideje több ezer év. Pár évtizednyi energia kinyeréséért felvállaljuk ezer évnyi biztonságos tárolás jövőbeli költségét, a természeti katasztrófák és terrorcselekmények összes kockázatát. Csak az ezerévnyi tárolás költségének jelenértéke horribilis összeg.
Lassan végetér az a korszak, amikor az externáliákat figyelmen kívül hagyva mindenki szabadon pazarolhatta az olcsó meg nem újulú energiát…
2022-05-10 at 23:32
korábbi hozzászólásodban kijelentetted, hogy “szerintem ilyen projekt még 1 sem valósult meg magyarországon”.
Aránylag bináris a felvetés, arra reflektáltam.
Hogy ez elég-e, van-e más, jó-e az irány, stb, azt nem boncolgattam, és megvan a magam véleménye mindenről, az energetikáról is és a környezetvédelemről is. 🙂 A politikáról és a politikusainkról pláne.
Hosszú, de jó beszélgetés, megéri végighallgatni, mert Holoda tényleg érti, amit csinál, nem csak a triviális lózungokat hangoztatja, és a gyakori tévhitekre is rámutat.
Ez az állítás így ahogy van helytelen, a világ szén, gáz és urán tartaléka akár egy évszázadig is elég.
Azzal sem értek egyet, hogy a nukleáris erőművek kockázatot jelentenek. Csak nem egyszerre földrengés- és cunami veszélyes területekre kell telepíteni őket.
Olvass mielőtt írsz. Ajánlom figyelmedbe a második sort a kép címében plusz a színezés…