Itt az új lehetőség, az NFT
Amikor már azt hiszed, mindent láttál, ezt már nem lehet fokozni, akkor érdemes megismerkedni egy most felfutó dologgal, az NFT-vel, ami a Non-fungible token vagyis nem helyettesíthető token rövidítése.
Hogy mi akar ez lenni? Egy divatos blockchain lehetőség, ahol is digitális műveket vehetsz meg elképesztő árakon. Ez lehet zene, videó, animált gifes cicás kép, gyűjthető kosaras kártya, bármi. Ez a csodálatos videó például nem kevesebbe, mint 390 ezer dollárba kerül jelenleg. De van hatmillióért is. Dollárban persze. Ja és most adott el a Christie’s aukciósház egyet 69 millió dollárért. Igen, egy digitális fájlt, amit te is megnézhetsz az interneten. De ha te ehhez csóró vagy, félmillió dollárért talán megveheted ezt is a tulajdonosától. Elon Musk egyik tweetje most 1,1 millió dollárnál jár. Igen, az egyik tweetje.
Még mindig nem érted? Igen, persze, most nézted meg ingyen őket, sőt le is menthetted a számítógépedre és csinálhattál belőle ezer másolatot és még a keresztanyádnak is küldtél belőle kettőt e-mailben.
De eredeti csak egy van. Ezért kell olyan sokat fizetni érte.
Van a Mona Lisa, amiből csak egy van, de rengeteg másolata van olajfestményként és egyszerű plakátként is. Miért ne lehetne egy cicás videóból csak egy eredeti?
S miért kellene csak egynek lennie, egy művész miért ne csinálhatna ötven eredetit? Talán a ritka kosaras meg Pokémon kártyákból, amiért a gyűjtők milliókat fizetnek dollárban csak egy eredeti van? Ha emberek milliókat fizetnek kosarasokról készült papírkártyákért, miért ne fizethetnének milliókat ugyanezekről a kosarasokról készült digitális kártyákért?
Igazából nincs min csodálkozni, logikusan várható volt ez a lépés. Nem mindegy, hogy valaki a kilencezredik kriptóba fektet dollármilliókat vagy Elon Musk tweetjét veszi meg ugyanennyiért, ugyanúgy kizárólag abban reménykedve, hogy valaki még többet fog ajánlani érte? Ez utóbbiban több érték van és a név miatt várhatóan tovább meg is őrzi az árát. Ha bárki csinálhat kriptopénzt (és csinál is), hátha megveszi valaki, miért ne csinálhatna bárki bármilyen egyéb digitális fájlt eladásra, hátha azt is megveszi valaki?
Ha van igazi arany és már digitális arany is, miért ne lehetne igazi műkincs és digitális műkincs is? S miért nagyobb bolond az, aki egy videófájlért ad félmillió dollárt, mint az, aki Elvis Presley egyik napszemüvegét veszi meg ugyanennyiért esetleg egy harmincéves Pokémon kártyát? Értelme és valódi értéke mindnek ugyanannyi.
Azt jó volna kitalálni, mi lesz a következő? Digitális ingatlan? Csak a kitalált világban létező cégek digitális részvényei amelyek még digitális osztalékot is fizetnek majd? Érdemes ugrásra készen állni, mert már csak ezek maradtak ki és ha első leszel, nagyon gazdag leszel….
variance.hu/2021/02/07/szerezd-meg-hat-mind-nft/
variance.hu/2021/03/06/minden-is-elado/
earth2.io/ 🙂
Nem úgy van az, modern kriptó köntösbe kell öltöztetned, hogy meg is vegyék. Azért nem bolondok ám az emberek!
Szóval lemaradtál barátom 🙂
A Second Life-nak van saját pénzneme (Linden dollár), de azt nem tudom, hogy tőzsde is van-e.
en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Second_Life
Tényleg, milyen nagy felhajtás volt annó az SL körül. A hollandok talán még nagykövetséget is nyitottak ott, ha jól emlékszem…
Te vagy az élő indikátorom, és most végre jeleztél.
Ugyanígy leírtad évekkel ezelőtt, hogy mekkora hülyeség a bitcoin, lehordtad a sárga földig a Teslát, hogy ezeket bottal nem piszkálnád.
Én már nagyon vártam, hogy mit fejtesz meg legközelebb, mert az előbb-utóbb tuti százszorozni fog.
Szóval köszi a posztot, eddig szkeptikus voltam, de ha azt mondod az NFT egy értelmetlen hülyeség, akkor abba bele kell venni!
Szaladj, vegyél Teslát, most alkalmi vétel, bár már csak másfélszer annyit ér, mint az összes többi autógyár a világon. (Igaz, most majdnem tízszer annyit keresett a bitcoin vételével, mint eddig összesen az autógyártással.) Esetleg licitálj rá Elon Musk tweetjére, hátha eladják neked 1,2 millió dollárért….
namepros.com/threads/report-completed-domain-name-sales-here.83628/page-875#post-8202650
Ez egy jó példa arra, hogy ha nem is hisz valaki a legújabb hülyeségben, nyerni így is lehet rajta 🙂
20-as években: dokumentum film.
50-es években: utópia.
Inkább örüljünk, hogy van egy újabb hype, mert bármennyi pénzt nyomtat is a FED ezekbe korlátlan mennyiség bemegy. Sose lesz már infláció 🙂
Egyetértek, pont ugyanakkora 🙂 és a Mona Lisa-t sem venném meg jóval olcsóbban sem, mert nem tetszik.
+és valóban, a csecsemőnek minden vicc új: secondlife.com/
Tulajdonjogot adnak hozzá a tokenekhez, persze ehhez még szükség van jogi háttérhez is
Létre kellene hozni a Mátrixot, az emberek önként és dalolva ülnének bele a kis kádba bekötni az agyukat és ki sem akarnának szállni onnan. A megalkotó meg szedné a havidíjat. 😀
Ez is olyan dolog, hogy vicces, de ha létezne tényleg x milliárddal kevesebb ember futkározna az utcákon, mert ülnének a kádban.
Szerintem a titkosszolgálatok van az új technológiák hátterében, oda terelik a birka népet, a kripto egy nagy csapda lesz.
Annak az embernek szempontjabol aki tud ra epiteni, jo uzleti lehetoseg. Az otletek tarhaza vegtelen.
Mondjuk az arak tenyleg megint az orulet/mania hatarat suroljak, de majd az ido megmondja hogy kinek (nem) volt igaza
2021-03-17 at 09:33
Ez is olyan dolog, hogy vicces, de ha létezne tényleg x milliárddal kevesebb ember futkározna az utcákon, mert ülnének a kádban.
qva jó lenne… De a facebook felszippantotta a célközönségét, a secondlife túl bonyi volt az ifjaknak. így is zombisodik a nép persze, csak lassabban. Viszont ingatlankérdés megoldva, kell egy konténer, benne 4 kád, ez a családi ház (így pláned túlárazott Budaörs, csak szólok). Lehet akár egy konténerszállító teherhajó középső szektorában is, csak a kaját, a levegőt és az áramot kell biztosítani. 🙂
Ez már nekem is eszembe jutott, egy mesterséges víztározó árvíz ellen. A btc kapitalizációja jelenleg ~1700MRD USD, ez már szabd szemmel is kivehető összeg és még nem látni a tetejét. (Összehasonlításként az aranyé ~8000MRD USD.)
Képzeljük csak el ez az 1700mrd hirtelen rászabadulna a reál eszközökre egy szabályozás vagy bármi miatt.
Amikor először hallottam a Second Life-ról 2006-ban, már akkor olyasmiket mondtak, hogy van olyan hard core gamer, aki azt tekinti az elsődleges életének, és a valódiba csak “visszalátogat” amikor nem játszik. Cégek pedig valódi pénzt fektettek abba, hogy abban a térben jelen legyenek, pl McDonalds vesz “telket” és nyit ott éttermet, stb. Ez már 15 éve így volt…
Szabolcs: A Mona Lisa elég jó befektetés lenne, ha eladó lenne. Önmagában brutális forgalmat generál a Louvre-nak, nem beszélve a millió bögre/póló/hűtőmágnes stb szemétről amit el lehet vele adni.
Ernie: Aki órát vagy ékszert vesz befektetésnek, nagyobb kockázatot fut, mint aki aranyrudat tart ugyanerre (sokkal jobban kell érteni hozzá, tárolni kell, nehéz gyorsan eladni, simán lehet lopott/hamis stb). Akkor már jobb a hypersport-autó, mert azt élvezetes használni és ha meghalsz benne, már úgyse érdekel hogy összetört 🙂
Megveszem a vejed funny_cat.jpg képét 1 millió dollárért, mert ilyeneket gyűjtök, ja
mellesleg megkellene szavazni ezt meg ezt a törvényt a szenátusban is.
Mint amikor volt amerikai elnököknek, elnök jelölteknek fizetnek millió dollárokat egy-egy beszédért.
usnews.com/news/articles/2016-04-22/heres-who-paid-hillary-clinton-22-million-in-speaking-fees
– Ne vedd el a beteg kedvenc rögeszméjét, hátha rosszabbat szerez helyette!
– A divatőrület olyan járványos kór, mely leggyorsabban a megfékezés útján terjed.
Viccet felreteve, szerintem ebbol a logikus kovetkezo lepes egy olyan globalis platform (ld. facebook), ahol az emberek mutogathatjak a “digitalis kincsuket”, hisz mit er az, ha senki nem latja?
Persze eleg onkenyes a blockchain ilyen hasznalata, hiszen lenyegeben attol tied az adott “termek”, mert mindenki mas azt mondja, hogy a tied. A lopas elmeleti szinten annal konnyebb, minel kevesebb validator van a blockchain-ben.
Szerintem ijeszto, hogy az emberek ilyen mennyisegu penzeket adnak sok bitert cserebe, amit egy az egyben le is lehet masolni. Nem vagyok tisztaban a vasarlok hatterevel, es nemileg demagog is lehet a velemenyem, miszerint a vilagban vannak nagyobb problemak, amikre meltanyosabb lenne penzt kolteni.
Mindenesetre meglepodnek, ha a jovoben nem az lenne a meno gyerek, akinek szuper sportkocsija van, foldi halando altal meg nev vasarolhato csoda technikas oraja, szobainak falain halandok altal soha nem lathato, zsenialis regi mesterek festmenyei fuggenek, hanem az, aki tizmillio dollart letett egy giccses lilaba shadelt 1920×1080-as animalt gifert. Marmint hogy valaki irja be a rendszerebe az o nevet emelle a csoda melle.
Régi dolog ez, lényegét tekintve.
A cryptopénzek esetén talán, de nagyon komoly problémákat kell megoldani előtte (környezetszennyezés, gyorsabb, olcsóbb tranzakciók, szélsőségesen volatilis árfolyam, stb.). Az NFT-k esetén én semmit nem látok, legalábbis olyat nem, ami indokolná, hogy jelképes összegnél többet költsön az ember gyakorlatilag bármilyen NFT alkotásra.
Összességében viszont nem a hülye embereket szidnám elsősorban a kialakult helyzetért. Szerintem az egymást érő őrületek a világgazdaság egyik súlyos válságjelensége. Pont annyira viccesek, mint egy daganat hatására kialakult “vicces” csomó – hülyén néz ki, de nagyon nagy bajt jelez.
Bezzeg a Teva, mekkora vétel volt! 😀 😀 Lassan tényleg tendencia lesz, hogy kontraindikátorként lehet kezelni, amit a tőzsdei dolgokról írsz.
Adjál pár tippet, ó Nagytudású Idegen. Könnyű ám a fotelból nagy arccal okoskodni. Nosza, adj pár tippet, aztán gyere vissza két év múlva, csak hogy ne gondoljuk, hogy csak az arcod nagy.
Ja és legyél itt akkor is, amikor a te csodás választásod visszaesik, hadd röhögjünk rajtad. Mondjuk amikor újra letizedeli magát majd a bitcoinod vagy a teslád. Akkor olyan nagy volt a csend, nem volt tele a net ekkora arcú bitcoin lovagokkal. Hová tűnhettek akkor? Rejtély….
Ja és kérnénk egy egy portfoliókimutatást is csatolj, lássuk, nem csak üres okoskodás amit mondasz. Az én portfólióm bőven pluszos most is. A tiéd hogy áll?
Olyan unalmasok már ezek a fotelhuszárok mindentudásai, akik mind a százezer forintjukat beletették bitcoinba és most akkora arccal járnak, hogy nem férnek be a duplaajtón sem.
Ja és igen, a semmiből, bárki által létrehozott dolgok annyit érnek, amennyiből létrehozzák őket. Az áruk meg attól függ, van-e elég birka, aki valódi pénzt ad értük. Ha van, az még nem azt jelenti, hogy nem semmit érnek. Ez akkor is így van, ha a csorda százszorosára nyomja az árukat.
az ingatlan értékbecslő amennyiben az összehasonlító eljárást használja, akkor árat hasonlít össze, de amennyben az ingatlan értéke annyi amennyit adnak érte, akkor a többi holmié nem?
sok múlhat a megfogalmazáson, de gyanús hogy direkt használsz olyan kifejezáseket, amilyeneket, hogy sok kommentet generálj, és ha ezt valaki ellened fodítja, viselt felnőtt módra
Palantir
Planet 13
Lufthansa
Fraport
Ja, és nem a megveszem-ráülök kategória. Nem kell nekik 2 év.
Nagyon szívesen. Ígérd meg, hogy akkor is látható lesz a kommentem, amikor én szeretném. Elmentheted.
vettem pár éve 10,5 m-ért egy kis üzlethelyiséget ( neten találtam), lebontattam a gagyi lambérát, és kifestettem, szépen kitakaríttattam össz 80 000-ért, majd 3,5 hónap múlva 17 m ért eladtam
na itt mi van az ár-érték-üggyel ? váltztt az értéke 6,5 m-t?
ha lett volna a kettő állapotra két külön értékbecslő által két külön becslés az lekövette volna az árváltozást? te mint önjelölt ingatlankzövetítés minősítő hogy látod?
Remélem, legalább te érted, mit akartál ebből kihozni….
a Pikasso húzott pár volanat egy papírdarabra néhány perc alatt, és ami így létrejtt a semmíből az mennyit érhet?
a rejtő jenő a japán kávéházban egy füzetbe írta a regényet, majd pár sor kitépve fizette a cehhet, így vett öltönyt stb, a füzetpapírés a tinta árába számítötták be?
Ügyesen keverjük a dolgokat…
Én értem, amit ír. Minden annyit ér, amennyit bárki hajlandó fizetni érte.
Ha az emberek megőrülnek a krumpliért, akkor engem nem az érdekel, hogy mennyibe került megtermelni. Látom, hogy őrület-szintű kereslet van rá, tehát veszek belőle, és kielégítem az igényt. Kockázatos? Persze. Megvenni egy részvényt, kockázatos? Persze.
Te 100 milliót akarsz adni egy darab földért és rajta egy halom tégláért. De jelenleg ennyi az értéke, mert ennyiért találni rá vevőt. Bontsuk szét alkotóelemeire azt a házat, és számoljuk ki, mennyit ér! Ami fölötte van, az a hype. És jó eséllyel csak drágább lesz.
De ez csak egy hirtelen példa volt, sok más van még.
Senki nem vitatja, hogy például a Tesla túl van árazva. Ez elég ok arra, hogy kimaradj a mániából? A kockázattól nem félni kell, hanem kezelni.
Tehát, amikor arról írok, hogy rohadtul túl van árazva és messze nem ér annyit, amennyit adnak érte, akkor igazam van? Akkor most miről is szól ez a diskurzus?