Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.)
Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azóta sorban kapom a felháborodott e-maileket, ahogy az emberek ellenőrzik a befektetési alapjaik költségeit.
Arra gondoltam, ideje versenyt indítani, ki találja meg Magyarország legdrágább befektetési alapját.
Két költség van (a számlavezetési költségeken túl, ami szintén nem kevés), az egyik az adásvételi költség, ami akár kétszer öt százalék is lehet, de ennél sokkal durvább az éves állandó költség, ami az alapkezelői díj, ügyleti költség és a sikerdíj összessége.
Úgyhogy induljon a verseny, ki találja meg a legdrágább alapot? A hozzászólásokban írd le, mit találtál és linkeld is be az úgynevezett kiemelt befektetői tájékoztatót, amiből tudjuk ellenőrizni a költségeket.
Mintának álljon itt Lajos találata, az OTP Fundman részvényalap, aminek az állandó költsége szerény évi 4,23% (Plusz számlavezetési költség és adásvételi díj)
S a teljesítménye? 11 év alatt évi 5,036%, ami majdnem hozza az állampapírok hozamát, egy icipicivel nagyobb kockázat mellett.
Ha az éves hozama 9,23% volt, akkor 10 millió forint esetén 20 év alatt költségek nélkül ennyi pénzed lett volna:
Az éves 4,23% költség miatt a valóságban ennyi pénzed lesz húsz év után az eredeti 58,45 millió forint helyett:
A költség miatti veszteség húsz év alatt tízmillió forint kezdeti tőke esetén: 31,925 millió forint. (Egyetlen jó hír, hogy a veszteséget még az inflációval korrigálni kell majd, ahogy a hozamokat is.)
Minden pénzt megér az alap.
De vissza a fő témához: versenyre fel, keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját. Ki fogja megtalálni?
(A hozzászóláshoz kell Disqus regisztráció, de mivel egy évig csak azzal lehetett hozzászólni, gondolom mindenkinek van már.)
Perplexity deep research fog nyerni :).
Mennyi?
Úgy hallottam, az MNB az Optima Befektetési Zrt. alapját ajánlja kiemelkedően alacsony hozammal és extrém magas kockázattal minimális likviditás mellett.
De persze várom a jogi osztály fenyegető helyreigazítását.
4. Díjrekorderek Összehasonlítása
Alapnév | TER (2025) | Sikerdíj | Egyéb költségek | Teljes költség (max)
---------------------- |------------ |---------- |---------------------- |-----------------------
OTP EMDA Alap | 2,17% | 20% | 0,5% tranzakciós | 8,0%
Himalája Alap | 3,2% | 25% | 1,2% admin | 6,2%
Superposition Alap | 1,45% | 25% | 0,3% havi díj | 6,2%
MBH Ingatlan | 4,1%
Citadella 10% vételi jutalékkal (A KIID még nem frissült): https://hold.hu/holdblog/valtozas-a-citadella-alapnal/
Erről nem rég olvastam, nem akarja a kezelője, hogy a túl nagy kezelt vagyon rontsa a teljesítményét. Erre csak az a kérdésem, hogy mit, átlag évesített 8% HUF hozamot 10 év alatt? Na jó, 8.89% indulás (2009) óta. 😀 Azt mondom inkább hagyja a befolyó pénzözönt, vegyen SP500-at 0.05% TER-en és kérjen még 0.1%-ot és Magyarország legolcsóbb és legjobban teljesítő alapja lesz majdnem 0 munkával.
Na jó, de az direkt ilyen magas, hogy senki ne akarjon ilyet venni, mert nem akarnak az alapkezelők az alapba több pénzt/ügyfelet.
Egyébként 86 milliárd forint van benne, aprópénz. Ha cinikus lennék azt mondanám hogy lassan ideje megszüntetni, vagy beolvasztani másba, miután elég hosszú a track recordja és világossá vált, hogy negatív értéket teremt a befektetőinek.
Mondjuk ott nem eleve így volt, a lehúzás miatt, hanem túl nagyra nőtt és Zsiday leírta, hogy így akarják korlátozni a növekedést.
"Április 1-től a Citadella Alap megvásárlásakor 10% vételi jutalékot kell fizetni. A jutalék az Alap meglevő befektetői között oszlik szét, őket gazdagítja, nem minket. Az intézkedés célja az Alap méretének korlátozása, ugyanis az Alap folyamatos növekedése egyre nehezebbé tette kezelését."
OTP EMDA Abszolút Hozamú Származtatott Alap A Sorozat
2. Magas Költségű Származtatott AlapokAccorde Prizma Abszolút Hozamú Alap A Sorozat
Hold Alapkezelő
Superposition Származtatott Befektetési Alap
2025 első negyedévében a legmagasabb teljes költséggel működő magyar befektetési alapok:
Az OTP EMDA Abszolút Hozamú Származtatott Alap A Sorozatról fentebb azt írtad, hogy 2,17%. Most meg 8%-ot írsz, és nem írod, melyik sorozat. Ezt köpte ki a Perplexity? Ellenőrizted, hogy stimmelnek-e a számok?
Ne nevessetek ki !
Ha egy tőkevédett Bef alapnak a hozama kamata mondjuk 33 % .
De a nyereség adó 15% a szocho 18 % .
Akkor a nyerségem nulla % ugye !
Nem, mert a 33% 28%-a az adó.
Szerintem nagyon jó ökölszabály, amit írtál. Ha meghallod, hogy Befektetési Alap, akkor menekülj.
Az ETF is befektetési alap.
És meg fogod hallani, hogy befektetési alap, ha ETF-ről van szó?
Csak a dollárjeleket látom magam előtt, mint Dagobert bácsi 😀
Csak az aktívan kezelt befektetési alap rossz!
Európában szerintem nem terjedt el, de létezik brókereknél/bankoknál is passzív befektetési alap, aminek az előnye, hogy még olcsóbb, mint az ETF verziója.
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját. Ha szeretnél, te is beszállhatsz a versenybe. --> az is ér, ha gyorsan csinálok egyet? 🙂
Rászabadítottam a ChatGPT deep research-et. Íme az eredmény:
"One fund in particular emerged as a top contender: OTP EMDA Abszolút Hozamú Származtatott Alap"
Részletek:
https://chatgpt.com/share/67ed3617-9c8c-8007-bbfb-ef91f92a94fe