Lifehack: lufi életciklus-hosszabbítás
Ismerős a szituáció, amikor a veled lévő ismerős vesz a gyerekének egy méregdrága lufit, ezért te is kénytelen vagy venni a saját gyerekeidnek? Ott és akkor nem magyarázhatod el nekik, miért nem veszel ennyiért lufit. Ezért inkább veszel te is nekik egyet-egyet.
Hazaviszed a lufit, ami két nap múlva már kezdi elveszíteni a formáját a kevesebb gáz miatt, pedig akkor a gyerekek még játszanának vele. A helikopternek lecsoffadnak a propellerjei, a cirkuszi lónak elkezd lógni a feje.
Tanakodtam azon, mit tudnék a jelenség ellen házilag tenni. Elővettem egy szívószálat és az önzáró szelepen keresztül belenyomtam a lufi belsejébe 4-5 centi mélyen. Ezután tüdőből fújtam egyet-kettőt a lufiba és máris újra visszanyerte az alakját. Kihúztam a szívószálat, a biztonság kedvéért kézzel összenyomtam a biztonsági szelepet és már kész is voltam.
Az első utántöltés után még gond nélkül felrepül a lufi a plafonra, utána két alkalommal már csak lebegni fog, mire túlsúlyba kerülne benne a levegő, addigra meg is unják a gyerekek.
Ha te is szeretnéd meghosszabbítani a lufik életciklusát és még nem jöttél rá magadtól erre a lehetőségre, bátran használd. Mindjárt nem fáj annyira az érte kiadott pénz, ha nem csak két-három napig tudnak játszani a lufikkal a gyerekek. 🙂
Update: bár a cikk nem erről akart szólni, de ha már szóba került, az ebay-en már két-háromszáz forintért is kapsz ilyen lufikat, itthon pedig számtalan helyen vehetsz 6-40 lufi felfújására is elegendő palackos héliumot 5-7 ezer forintért (Nagyobb kiszerelésben még olcsóbb). Persze ez nem ugyanaz, mint megvenni az utcán azonnal. De egy kis előkészülettel rengeteg lufival tudod elhalmozni a gyerekeidet egész évben két-három utcai lufi árából.
Ezuton is Boldog Anyák napját kívánok!!
Amugy sokan nem gondolnak bele de ez is olyan mint az etterem, hanyszor hallom meg mindig hogy “dehat a tescoban 500 ft az osszes hozzavalo mi kerul ezen 3000-be…”
En sem szivesen allnek kint egesz nap apropenzert a kanikulaban/esoben, nomeg gondolom a helyert is fizetni kell neki, a 27%os saprol meg mar ne is beszeljunk.
De lehet ugy is nezni hogy ez az elmeny resze mint a vattacukor meg a gagyi nyeremeny a draga vidamparki jatekosnal ahol orulsz hogy 2000-ert nyertel egy 100 ft-os plusst 🙂
Ahogy a plusst is megveheted boltban is, a lufibol is vagy negyedannyibol kijon a nagyobb, de nem ugyanaz hogy otthon megrendeled a legolcsobbat 😀
Ezt kell használni, persze a felfújás előtt. A hélium maga sem drága, 2-3 ezer forintért lehet kapni 1-2 lufi felfújásához elegendőt.
Ha pedig nagyobbat vesz az ember, lehet vele kísérletezni.
És ha a lufi végleg megadja magát, lehet vele szemléltetni, hogy minden mulandó. Megszületünk, élünk, meghalunk. Ennyi.
“harvy, na ez nem megy akkor, amikor az ismerős vesz a saját gyerekének.”
Ez nagyon igaz.
Az ajándékok követelése a kisgyerek részéről egy ősi, evolúciós stratégia.
Az utód ezzel méri fel, hogy kritkus helyzetben a szülő mekkora áldozatra hajlandó érte. Éhinség esetén hajlandó lesz-e (a saját túlélését veszélyeztetve) lemondani az élelem egy részéről? Kockáztatja-e majd a testi épségét, hogy megvédje genetikai utódját egy ragadozótól?
Ezért az ajándék-követelési helyzetben fontos mérlegelni, hogy mi a helyes válasz, ami a gyerek ösztönös biztonságérzetét, a szülői szeretetben való bizalmát erősíti.
Vattacukrot bármikor veszünk 4-500 forintért, hiába csak 40 gramm ízesített és festett kristálycukor. De ez ugyanitt ezer forint volt, mondtam hogy azt felejtsék el. Szerencsére azt nem kapott a másik gyerek. 🙂
Ezt az evolucios elmeletet hol olvAstad? Nekem nagyon nem tunik eletszerunek, de nem vagyok szakerto, hisz felmerul bennem, hogy ertelme, gyakorlati haszna plane egy fejletlenebb tarsadalomban szinte semmi. mert mi van akkor, ha a szulo nemet mond es a gyerek szemeben megbukik a vizsgan? 3-5-10 eves koraban osszecsomagol es a sajat labara all? en inkabb a fajunk veleszuletett onzesevel, kapzsisagaval magyarazom a jelenseget, melyet gyerek korban meg sem a szocializacio, sem a jozan racio nem kepes feken tartani.
a szulo oldalarol jellemzoen nem penz okoz frusztraciot, hanem az elvek utkozese. mert egyreszrol nyilvan mindent szeretne megadni a gyerekenek, de az ertekszemleletet is kozveteteni szeretne, abba pedig egy 2-3 ezer forintos egynapmulvakuka lufi nem mindig fer bele? plane, ha egyszer lehetett, miert nem lehet minden heten? es ha ezt igen mast miert nem? hol a hatar?
Kevésbé lufi téma, de pénzügyi hack 🙂
Van egy Erste Max hitelkártyám (Citi-s voltam korábban), és a havi tartozást a BB UPC hitelkártyámmal szeretném fizetni. Hogy lehet ezt megoldani? Működik valakinek?
Köszi a válaszokat!
Imre
(Bár ide az átlagnál intelligensebb társaság jár, azért leírom, hogy nehogy valaki komolyan vegye, csak vicc volt.)
Természetesen nem kell, hogy a fejlett társadalmakban haszna legyen. Az evolúciós túlélés által létrehozott viselkedési jelenségek évszázezrekkel, évmilliókkal korábban alakultak ki és nem tünnek el néhány évezred alatt. Ha az anyaállat nem ad pozitív reakciót, akkor a leszármazott hozzáállása a természetben megváltozik. Kevésbé bízik a szülőben. Baj esetén hajlamosabb önálló stratégiát keresni a saját védelmében. Ebből adódik az evolúciós előny.
Természetesen a 2-3 éves embergyereknél ez az önálló stratégia nem működik. Pozitív hatása nincsen, de hosszútávú lelki hatása lehet.
nem veszel ajándékot -> nem szeretsz engem -> nem vagyok számodra értékes -> nem fogsz megvédeni -> bizonytalanság, alacsony önértékelés
De akkor mi legyen? Nem az a megfejtés, hogy mindig vegyünk vagy soha ne vegyünk.
A lényeg, hogy a viselkedésünk a gyerek iránti szeretetet,
…
magasra értékelést fejezze ki. Ha megvesszük az ajándékot, de éreztetjük, hogy haragszunk a gyerekre a követelőzés miatt, az nem jó. Az sem működik, ha érzelem nélkül mindent megkap a csemete. Sokszor ez okozza a milliomosgyerekek későbbi lelki problémáit.
Kortól függően ki kell fejeznünk, hogy megértjük a gyerek érzéseit. “Nagyon szeretnéd azt a lufit? stb…” (Gordon módszer)
Kompromisszumot lehet kötni a gyerekkel. “Inkább ezt szeretnéd, vagy később egy fagyit?” Az apák, akiknek a szeretete függhet a teljesítménytől, elmondhatják, hogy valamilyen jó viselkedésért kapja. Ez egyben dicséret, pozitív visszacsatolás.
És meg lehet beszélni, hogy erre nem telik vagy az adott helyzetben nem praktikus, de később kaphat más, konkrétan megnevezett ajándékot.
Nagyobb gyereknek már el lehet magyarázni dolgokat, de pl. egy kétéves még nem kiváncsi a racionális megközelítésre. Tehát vagy nem mész gyerekkel ilyen hely közelébe, vagy elhúzod a bömbölő kicsit. Ezért nem tartom fairnek a játékok szemérmetlen reklámozását.
Ha eddig le vonták a minimális díjat maguktól, ezután nem fogják.
Igen is, meg nem is. Az én gyerekeim bizonyára ufók, de megértik, hogy “nem éri meg”, inkább csináljunk valami megérősebbet. 5 és 3 éves az érintettek.
Az enyémek már lassan kinőnek a játsziból, nemrég jártam arra, szép kis pavilont emeltek a játszi kertítésen BELÜL, kihajtható pulttal.
Szívás a most kicsi gyerekeseknek :/
A prímet egyébként a nyiregyi állatkert viszi, ahol majdnem annyi árus van bent, mint állatfaj. Kisovis volt mind, mikor először mentünk, az első 2 órát még jól bírták a gyerekek. Utána viszont mindenkinek (nekem is) elege lett. Mert hát izgik az állatok, de 2-3 ketrecenként egy színes-szagos játékstand, hívogató illatok – persze, hogy besokalltak. Soha többé nem mentünk főszezonban, tavasszal-ősszel ugyanis, gondolom, nem éri meg a bolt, ezért csak pár étterem és a plüsbolt van 🙂
szerintem nem lehet. Nekem BB-AEGON kártyám van, azzal konkrétan vásárolni és készpénzt felvenni lehet, de utalni nem, netbankból sem.
Bónusz kérdés : a valutaváltás micsoda MCC kódra vajon? Készpénzfelvétel, vagy vásárlás? Mert ugye egyfelől készpénzt (bár nem forintot) veszek fel, ugyanakkor másrészről én valutát vásárolok a pénzváltótól.
“Szerintem headset csak kitalálta ezt a sok marhaságot. Forrás helyett írt kétszer annyit, ez nem túl meggyőző.”
Az alapgondolat nem az enyém, valahol olvastam.
De ennek ellenére nem keresek forrást. Amít írtam, nem tényállítás, hanem az evoluciós elméleten alapuló gondolatmenet.
Ha Te is átgondoltad vagy megfigyelted a gyerekeid viselkedését és más következtetésre jutottál, részemről OK.
Amúgy el kell szívni a lufit, és Donald kacsa hangon beszélni a gyerekekkel.
Persze, egy kicsinél még nem megy, nekik erre mást kell kitalálni. De én azt hiszem, hogy ez megoldható ott a helyszínen is és nem érezném magam kényszerítve a vásárlásra. De természetesen nem vagyunk egyformák. Az én tűrőképességem meglehetősen jó, nem érzem magam kényelmetlenül, ha nem engedek valamit, jól viselem a hisztit. Csak nem tűröm 😀
“De ez ugyanitt ezer forint volt, mondtam hogy azt felejtsék el. Szerencsére azt nem kapott a másik gyerek.”
na itt en direkt vettem volna vattacukrot, kettot, a masik gyerek szeme lattara. Dogoljon meg a szomszed tehene is 🙂
“az első használat után nem lehet úgy visszazárni a szelepet, hogy ne diffundáljon ki a hélium”
A hélium atomja (nemesgáz, molekulát nem alkot) az egyik legkisebb a Világegyetemben, nem véletlenül szinte lehetetlen tömören bezárni bármivel is. A problémád inkább a Természetbe kódolt, mint technológiai 🙂 persze csak amíg át nem térünk más lufitöltőgázra.
Cikk: nature.com/news/qatar-blockade-hits-helium-supply-1.22247
science.diyeverywhere.com/2018/01/04/forget-helium-you-can-make-your-own-floating-balloons-with-stuff-from-your-home-6-experiments/
Az hidrogén. Nagyon nem ugyanaz, mint a nemesgáz hélium.
Ilyen nagyban: youtu.be/CgWHbpMVQ1U
ez azoknak szól, akik a közgazdasági részt hiányolták