Megéri betenni a pénzem pénzpiaci alapba?
Amint azt már sokszor megbeszéltük, a pénzpiaci alap nem való arra, hogy hosszú ideig benne tartsuk a pénzünket, mert a hozamai rendre elmaradnak a bankbetétek mögött. (Bár most a tranzakciós adó némileg árnyalja a képet.)
Amire azonban való: ha nem kell az adott összeg pár napig-hétig, vagy használt autót keresel és nem tudod, mikor leled meg az igazit, addig is beteheted ide a pénzed és napi szinten kamatozik. Kivenni bármikor ki tudod kamatveszteség nélkül.
Egy nagy kérdés maradt csak: a jelenlegi alacsony kamatok és a brutálisnak is mondható tranzakciós adók és kamatadó plusz EHO mellett van-e valami értelme berakni a pénzt pár napra, vagy egy-két hétre?
Nos, berakni bankba, ha utána ki is akarod venni, szinte biztos nincs értelme. A pénzfelvételnek csak a tranzakciós adója 0,6%, felső korlát nélkül, vagyis mondjuk 10 milliónak a felvételi díja 60 ezer forint plusz a bankköltségek. A jelenlegi kamatok mellett ennyi pénzt majdnem 3 hónap alatt kamatozik a betett összeg. (A bankköltségtől még el is tekintettem, márpedig ilyen összegnél a pénztári költség sem lesz kevés.)
De mi a helyzet akkor, ha már most is bankban van a pénz, mennyit nyersz, ha átrakod pénzpiaci alapba?
A folyamatosan csökkenő jegybanki alapkamat mellett egy pénzpiaci alap várhatóan 2,5-3,5%-ot fog hozni egy évben. Ebből vond le a kamatadót és ha az alap legalább 80%-a nincs magyar állampapírban, akkor az EHO-t is, ez a két tétel a kamat 22%-a.
Gyakran fizetsz a vételért és/vagy a pénzpiaci alap eladásáért is, ahogy az értékpapír-számla költsége is általában 0,1-0,15%/év, de minimum X ezer forint negyedévente.
Csináltam nektek egy kalkulátort, amit kitöltve megmondja nektek, hogy mennyi lesz a várható haszon a megadott futamidőre. Beírod az összeget, a napok számát, a várható hozamot, vételi és eladási költséget (ha van), utalások, pénzfelvétel költségét (ha van), illetve az értékpapír-számla költségét.
A kalkulátor kiadja, mennyi lesz a teljes hasznod a futamidő alatt és el tudod dönteni, megéri-e átraknod a pénzt. (Csak a példa kedvéért 10 millió forint egy hét alatt kb. nettó 4-5 ezer forintot hoz, ha nem kell átutalnod másik bankba a pénzt.)
Itt találjátok a kalkulátort, használjátok egészséggel.
erre hivatkozik:
//kiszamolo.hu/megeri-betenni-a-penzem-penzpiaci-alapba/kiszamolo.hu/penzpiaci.xls
pedig csak ennek kéne 😉
//kiszamolo.hu/penzpiaci.xls
De akkor miben tartsuk a vésztartalékot? Nem tudni, hogy mikor jön el a vész, remélhetőleg soha, az pedig elég hosszú idő.
Amugy barmibe ami likvid es (relative) kockazatmentes. A kamat itt ugysem fontos.
Ha a bankodnal van vmi takarekszamla (ahova/ahonnan ingyen vezetsz at) az megfelelo erre a celra pl.
Havi ismétlődő lekötés lehet az alternatívája, de az meg legtöbb banknál a pénzpiaci alapnál is kisebb hozamú. Esetleg még azt lehet, hogy vésztartalék helyett a középtávú, tehát a 3 éves TBSZ alatti lekötéseidet elaprózod, így vész esetén valamelyik feltörhető.
A 0.6% tranzakciós adó a fennti 10M-ós példánál 60e Ft.
Esetleg valamelyik külföldi banknak itthoni fiókja ? Vagy átugrani Pozsonyba (5e Ft vonattal).
Amirol en tudok, az az allamkincstar. Nyitsz naluk szamlat, veszel naluk allampapirt olyan bankkartyaval, ami vasarlasnal nem fizetteti ki veled a tranzakcios adot, es utana a kincstarbol felveszed. Ha jol emlekszem, akkor onnan 0.3% , MAX 6000 ft a felvetel dijja.
Ezt olvasd el:
//kiszamolo.hu/olcso-keszpenzfelvetel/#more-97186
//kiszamolo.hu/olcso-keszpenzfelvetel/
Egyebkent nem biztos h rossz otlet a kotelezo noveles. Egyreszt kesztet arra h megtakarits, masreszt buntet ha elveszel onnan.
En azt csinalom hogy ev kozbe novelem az Elorelatot a 40ezerrel, majd decemberben a vesztartalek feletti reszt kiveszem es elrakom mashova.
Vagy vesz egy draga autot.
Esetleg csak at akarja valtani masik valutaba a penzet es kivinni az orszagbol.
Mondjuk en biztos,hogy nem akarnek ennyit kivenni, de ha valaki megis, akkor nem art rajta elgondolkodni.
Ha meg viszi a penzet akkor nem hinnem h ez a koltseg fogja megakadalyozni benne 🙂