Megjelent a rendelet a 10 milliós ajándékról: CSOK 2016 lakástámogatás
Figyelem! Írtam a témáról újabb cikket az azóta már kijött törvény szerint. Inkább azt olvasd el, kattints ide az új cikkhez.
Ma kijött a konkrét rendelet a 10+10 milliós lakástámogatásról, ami nem más, mint a CSOK kibővítése. Elolvasható a Magyar Közlönyben itt, a harmadik oldaltól.
Itt írtam pár napja a CSOK szabályozásáról, ehhez képest az alábbi dolgok változtak csak:
Fontos! Olvasd el az előző cikket is, mert itt csak a változások vannak, sok mindent megértesz abból a cikkből.
– Ha valaki bevállalt gyereket előre, eddig csak házasok tehették meg és csak akkor, ha mindkét fél 40 év alatt volt. Most annyi a változás, hogy elég az egyik félnek 40 év alatt lennie.
– Eddig 16 év alatt, vagy 25 év alatt nappali tagozaton tanuló gyerek volt a gyerek, most a 16 év 20-ra módosult.
– Ha nem sikerült teljesíteni a gyerekvállalást (4-8-10 év van rá, attól függ, most mennyi gyerek van), de igazolják, hogy legalább ötször próbálkoztak lombikprogrammal, vagy orvos igazolja, hogy arra sem alkalmasak, akkor csak a megelőlegező kölcsön tőkeösszegét kell visszafizetni.
– A (használt) lakás vételára nem lehet több, mint a banki értékbecslés eredményének 120%-a.
– Új lakásnál eltörölték a 350 ezer ft/nm felső árhatárt.
– Némileg emelkedett a használt lakásra felvehető összeg is és eltörölték az enrgiatakarékosságra szóló előírásokat.
– Maradt a 180 napos TB biztosítottság, ami lehet külföldön teljesített is, de a megelőlegező 10 milliónál meghagyták a bejelentett 2 évet, ebből az utolsó 180 nap ” a Tbj. 5. § (1) bekezdés a), b) és e)–i) pontja szerinti jogviszonyban töltött időnek kell minősülnie”, ami nem lehet közmunka.
– Ha jól értem, az a gyerekek után, ami után már igénybe vették a támogatást, újra nem lehet igénybe venni, kivéve akadálymentesítést 10 év után. Arról volt szó, hogy a különbözetet a régi és az új között fel lehet venni.
– Nem lehet az igénylő rajta a rossz adósok listáján, a KHR listán aktív állapotban, legalább egy éve. (Most 1,25 millió magyar rajta van, ezzel erősen szűkítették a kört.)
– Nem teljesítés esetén a Ptk.-ban meghatározott kamat ötszörösével kell visszafizetni a támogatást, kivéve az ismert kivételeket, mint az új lombikprogramban való részvétel, az egyik házastárs halála, rokkantsága, stb. Eddig a Ptk.-ban meghatározott késedelmi kamat volt a törvényben.
– Törvényben rögzítették a bejelentett büntetlen előéletet.
– Az ÁFA-visszatérítés magánszemély építtető esetén 150 nm-esnél kisebb lakás vagy 300 nm-esnél kisebb ház esetén igényelhető.
– A kamattámogatás három gyerek esetén az eddigi kamattámogatott hitel mínusz további 3% lesz, ötévente változhat a kamat. Mivel a kamat az ötéves állampapír hozamához van kötve, nem igaz, hogy 3% lehet maximum.
– Három gyerek esetén nem kizáró ok, ha már van ingatlan. (Itt, 7/B§ 6/a pontja)
– Most már az emeletráépítés és a tetőtér-beépítés is új ingatlannak számít, ha megfelel a követelményeknek. De ez nem azt jelenti, hogy te építed be a tetőteredet, hanem egy vállalkozó új lakásokat alakít ki egy társasház tetőterében.
Nekem ennyit sikerült kihámozni, ha valamit még találsz, írd meg a hozzászólásokban.
A módosítást fenn találod a linken, a régi törvényeket, amiket módosítottak, azokat pedig itt:
Figyelem! A cikk folytatását itt találod! Mielőtt kérdeznél, olvasd el azt is!
Ennek a programnak a hatékonysága még annál is rosszabb lesz mint amikor munkahelyeket teremtenek sok millió forint / munkahely támogatással.
Mi lehetne egy ilyen program célja:
1. a születésszám növelése
2. a lakásállomány bővítése, a lakáskínálat növelése,ahol ez indokolható.
Az első pont esetén milyen hatékonyság az hogy 25 éves korú “kisgyerek” esetén is lehet igényelni?
A második ponthoz: vidéken akkora üres és jó minőségű ház és lakásállomány van, hogy teljesen fölösleges és igazságtalan adófizetői pénzen támogatni azt hogy még szebb házak épüljenek.
Ahhoz hogy egy program hatékony és igazságos legyen, sokkal célzottabbnak kellene lennie…
Köszönöm a választ! Ha nem kell házasnak lenni, akkor minek kell lenni? Élettársi viszony? Azt hogy igazolod? Közös lakcím? Valami más?
(2) Ha a támogatott személy
a) 2016. január 1-jét megelőzően e rendelet vagy az egyéb lakáscélú állami támogatásokról szóló jogszabályok
szerint vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatást vagy ezt megelőlegező kölcsönt vett igénybe,
… az a) pont szerint már igénybe vett és a 4. § (1) bekezdés c) pontja szerinti összeg különbözetét igényelheti.
(A 4. § (1) c) pont a 10 milla)
Köszönöm a választ!
A “mindent kaphatsz” részt kifejtenéd bővebben, szakmailag? Nagyon jók a cikkek, nagyon sokat tanulok belőlük… szerintem sokan.
(az oldal befrissülése viszont oly lassú, hogy még a választ sem jelenítette meg, másokét viszont igen…)
Ha 2 gyereket vállalok be előre (egyik úton van) és most rendelkezem lakástulajdonnal, amit nem tervezek eladni, de jövőre építkezek ami nagyobb lesz mint amiben most vagyunk, akkor így mi is jogosultak lehetünk a támogatásra?
Előre is köszönöm a válaszod?
Mindeközben a nyugatnak valahogy bassza csőrét a sok K-európai DOLGOZÓ (ingyenélőknek nevezik őket, de azt csak nekik lehet). Szóval akik majd 5 év múlva dőlnek be azok már nemigen fognak tudni Ny-ra menekülni (ha még lesz 1általán). Erre is kell számítani!
bb) egy meglévő gyermeket nevelő házaspár további legalább két gyermek születését vállalja, vagy
bc) két meglévő gyermeket nevelő házaspár további legalább egy gyermek születését vállalja és
c) új lakást épít vagy új lakást vásárol
Számomra nem világos, hogy csak aktív dolgozó igényelhet? Ha jól tudom, akkor a GYED pl passzív státusz talán?
Hiába van jó fizetésem, a KHRes hitelre pedig részletfizetési megállapodásom, amit fizetek is hibátlanul, gyakorlatilag ki vagyunk zárva?
A párom több, mint két éve rendelkezik munkaviszonnyal, így TB biztosított. Én egyetemista vagyok szintén több mint két éve, de így csak TB jogosult. A többi feltételnek megfelelnénk, viszont ezen a ponton nem teljesen világos a rendelet. Tudna valaki segíteni az abban, hogy ebben az esetben igényelni tudjuk-e a támogatást?
A választ/válaszokat előre is nagyon köszönöm!
Natália
ha a lakóingatlan tulajdonrész – 25% – öröklés útján került az ember birtokába akkor az minek számít?
Köszönöm a válaszokat.
Balázs
Nem!
Összesen szeretnénk 2 gyereket, a 2,6 milliót szeretnénk megkapni, de az én nevemen van egy lakás amit nem szeretnénk eladni. Jövőre építkezünk és ahhoz lenne nagy segítség a CSOK. Az lenne a kérdésem, hogy továbbra is el kell adni a lakást és a kapott összeget be kell forgatni az építkezésbe?
Köszönöm.
Többiek: apa-anya bevállal 3 gyerkőcöt. Kettő meg is születik annak rendje s módja szerint. 3. kölökről kiderül, hogy anya picit kalandozott. Apa és anya közben elválnak, mindkettőnek lesznek újabb utódai az új házasságaikból, ahol a másik fél szintén az előzőben bevállalt mindent a 10+10 milláért, de nem tudta végigjátszani. És még lehetne bonyolítani, hogy ki, kivel. Mit lép erre állambácsi?
Mint ahogy a még korábbi ingatlan, mint befektetés írásod.
Szüleim (Ratkó-korszak) generációjának jelentős része – főként a vidéken felnőtt és ott élő – 100 m2 jóval meghaladó házakban él, mivel akkoriban a szabályozás sok helyen csak olyat engedett építeni.
Közel 60 évesek vagy már el is múltak. Ennek megfelelően 10-15-20 éven belül – sajnos – meg fognak halni és tömegével lesznek üresen álló, korszerűtlen, szigeteletlen vagy alig szigetelt hodályok.
Az ország lakossága rohamosan fogy természetes és mesterséges (kivándorlás) módon is.
De azért még építsünk megint hodályokat, amikből 18-20-25 év múlva kiköltözik 2-3 gyerek és ott marad 2 nyugdíjas szülőre…
Brávó!!!
Köszi
Nekem is lennének kérdéseim…
1.) Ha négy gyerekem van már jelenleg is, akkor nekem 80nm lakás, vagy 120nm ház kell új építésűként és nem vonatkozik ránk, mint házaspárként a 40 éves korhatár, igaz?
2.) A +10 milliónál mindkét félnek kettő év a feltétel, vagy elég, ha az egyiknek megvan, a másiknak csak részben van meg, vagy egyáltalán nincs meg? Mi van akkor, ha állást változtat valaki és néhány napig, vagy hétig nincs jogviszonya (tömeges leépítés, vagy felszámolás után nem tud másnap már dolgozni, sajnos eltelik jó néhány nap, mire munkát talál)
A válaszokat előre is köszönöm!
” bb) kereső tevékenysége alapján valamely más állam társadalombiztosítási rendszerének hatálya alá tartozott és ezt az illetékes külföldi hatóság által kiállított igazolás hiteles magyar nyelvű fordításával igazolja. “
39 és 40 éves pár vagyunk, két kisgyerekkel, és egy kis lakótelepi lakással.
Igénybe tudunk venni támogatást egy nagyobb lakás vásárlására úgy, hogy nem vállalunk be harmadik gyereket ?
Az Index táblázata azt írja, hogy csak új lakás/házra jár a tíz mihály, a használt bővítésére csak 2,2. Most akkor a mi projektünk minek minősül?
A rendelet szerint „8. új lakás: a meglévő épület vagy épületrész átalakítása kivételével:
a) (…) emeletráépítéssel vagy tetőtérbeépítéssel megvalósuló (…) lakóegység, amely elkészültét követően használatbavételi vagy hatósági bizonyítvánnyal igazolandó használatbavétel tudomásulvételi eljárásra köteles.
Ez azt jelenti, hogy külön bejáratú, önálló lakásnak kell megcsinálni a tetőteret?
Köszi előre is!
Van egy-két vicc követelmény is, úgy látszik mindenképpen el akarják adósítani az ország lakosságát…
Ha igen, és a beépítés mondjuk 16 M Ft- ha kerül, akkor is megkapjuk a 10 M-t (és a 6-ot mi álljuk), vagy ez esetben csak az 5
%-ot kapjuk meg?
Lehet persze, hogy azóta már frissítették.
“(5) Adó-visszatérítési támogatás esetén az igénylő építő vagy építtető a kérelem benyújtásakor teljes bizonyító erejű
magánokiratba foglaltan nyilatkozik arról, hogy nem kötött vagy az építési munkák befejezéséig nem köt olyan
kivitelezési szerződést, amely alapján a vállalkozó az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésre alkalmas lakás
vagy lakóépület felépítésére és igénylő részére történő átadására köteles.”
Ez mit jelent? Nem köthetek a vállalkozóval kivitelezési szerződést? Mi van?