Melyik állampapírt érdemes visszaváltani?
Sokan ülnek rossz állampapírokban, amit érdemes lenne azonnal visszaváltani. De melyek ezek és hogyan kell csinálni?
Igyekszem egyszerűen írni, de kénytelen vagyok kitérni arra, hogy vannak lakossági és nem lakossági állampapírok is. A nem lakossági állampapírokat bárki megveheti, a lakosságiakat, ahogy az a nevéből is kiderül, csak a lakosság.
Lakossági állampapír a prémium, a bónusz, az egy és kétéves magyar állampapír és az Állampapír Plusz.
Az összes többi nem lakossági papír. (Államkötvények mindenféle lejárattal és így tovább.)
Ez azért fontos, mert a lakossági állampapírokat 1% levonás mellett az Államkincstár visszaváltja. (Ha bankban tartod, kérdezd meg a bankodat, mennyiért váltja vissza. Ha túl drágán, kérj úgynevezett értékpapírtranszfert az Államkincstárhoz. Egyébként is, tartsd az állampapírjaidat az Államkincstárban, miért fizetsz mindenféle számlavezetési díjat a banknak?)
A nem lakossági állampapíroknak azonban árfolyama van, vagyis nem teljes összegben fogják visszaváltani. A példa kedvéért, ha vettél egy éve egy 2024-ben lejáró magyar államkötvényt, annak most 86% a visszaváltási ára. Ennek oka, hogy azóta nőtt a kapható kamat/hozam, így azt nem tudod eladni 100%-on, mert senki nem fog 7%-ot kamatozó állampapírt teljes áron megvenni (akkor ennyi volt az elérhető kamatozás ennél az állampapírnál), ha vehet teljes áron 13%-ot kamatozó állampapírt is venni a következő szűk két évre. A Kiszámoló Akadémia kötvényekről szóló részében ezt bővebben kifejtem. Tessék ott megnézni, ha nem érted.
Tehát most a lakossági állampapírokról van szó, amelyiket az Államkincstár 1% levonása mellett visszavált.
Látni fogsz a visszavásárlásnál olyan érthetetlen dolgokat, mint nettó árfolyam, bruttó árfolyam, eladási árfolyam és így tovább. Meg fogod érteni, ha elolvasod a következő cikket:
Kötvények árai: nettó árfolyam, bruttó árfolyam, lejáratig tartó hozam
Amit azonnal válts vissza, az az Állampapír Plusz. Némileg hihetetlen, de még mindig a lakossági állampapír állomány negyede(!!!!) a borzasztó kamatozású Állampapír Pluszban van.
Ez a legeslegjobb esetben kamatozik évi 6%-ot, míg ha átteszed a pénzt Prémium Állampapírba, akkor most 16% lesz az induló kamatod. 10 millió forintnál 1 millió forint a különbség egy év alatt. Ne várd meg a kamatfordulót sem, ha az néhány hétnél messzebb van, még ma rakd át a pénzed.
A bónusz állampapír a diszkontkincstárjegy alapján kamatozik. Egy évtizeden át az volt a jellemző, hogy kevesebbet kamatozott a diszkontkincstárjegy, mint amennyi az infláció volt. Bár nem tudjuk, de valószínű, hogy ez továbbra is így lesz. Ezért ennek visszaváltásán is érdemes elgondolkodnod, de vedd figyelembe, hogy a régi bónusz állampapíroknál magasabb a kamatfelár, mint a mostani prémiumoknál. (2,5-2,75% kontra 1,5%)
A prémium állampapíroknál is érdemes elgondolkodni, hogy átforgatod őket.
Ennek oka, hogy nagyon sok belőlük még sokára fogja lekövetni a mostani magas inflációt. Többnek a kamatfordulója az év közepén lesz csak, addig pedig a 2021-es infláció után fizet 6% körüli éves kamatot. (Persze, az érem másik oldala, hogy amikor viszont átfordul majd, akkor tovább fizeti a magasabb kamatot. De ez csak akkor igaz, ha nem jár le egy-két éven belül.)
Néhány példa:
A 2023/J úgy fog lejárni szeptemberben, hogy addig is 7% alatti kamatot fizet. Ha most visszaváltod 1%-ért, akkor 13-16% kamatot kapsz addig is. (Illetve annak az időarányos részét.) Ha kell a pénzt az ősszel, akkor válassz diszkontkincstárjegyet 13,28%-os éves kamattal, októberi lejárattal, ha egyébként is meghosszabbítanád a befektetést, akkor hétéves prémium állampapírt.
(Ja igen, nem tudom, miért és kinek éri meg az alacsonyabb kamatú, rövidebb futamidejű (hét év helyett öt év) prémium állampapír, amikor az évi 0,75%-kal kevesebbet kamatozik. Szerintem nincs olyan időpillanat, amikor jobban járnál vele, ha marad az 1%-os visszaváltási díj. S ha már szóba került: az 1%-os visszaváltási díj nincs kőbe vésve, volt ez már 2% is és bármikor változhat, de sok éve nem változott.)
A 2023/I is pocsékul kamatozik, azonban március 22-én le is fog járni. Ha most átváltod, buksz 1%-ot a váltáson és cserébe nyersz kicsit több, mint másfél százalékot a magasabb kamaton.
A 2024/I szintén pocsékul kamatozik, de február 21-én már fordul is. Ezt akkor érdemes bántani, ha hosszabbítani akarod a futamidőt és nem vagy benne biztos, hogy 2024-ben tudsz-e majd prémium állampapírt venni.
A 2024/P Bónusz Állampapír, az egyéves diszkontkincstárjegy plusz 2,75% kamatot fizet, április 24-én fordul. Ha ma lenne a fordulónapja, akkor a hátralévő egy évre 16,11% kamatot fizetne. (Még nem tudjuk, hogy a fordulónap előtti negyedik napon mennyi lesz az egyéves diszkontkincstárjegy kamata.)
A 2024/O szintén Bónusz Állampapír, hasonló kamatfelárral, szintén április 24-én fordul.
A 2024/N is Bónusz Állampapír, a kamatfelár 2,5%, augusztus 26-án fog fordulni.
Figyelem, nagyon fontos!!!! Ezek mind 2019 júniusa előtt kibocsátott állampapírok, vagyis kamatadót is kell rájuk fizetni. Ha nem TBSZ számlán vannak, akkor a várható kamatot szorozd meg 0,85-tel. Ha lecseréled őket, az új állampapírok már kamatadómentesek lesznek.
A többi állampapír aktuális kamatát, lejáratát és egyéb adatait itt fogod megtalálni.
A visszaváltás nem egy nagy mutatvány, akár mobiltelefonról is meg tudod csinálni, ha van mobilkincstár vagy webkincstár hozzáférésed.
A fional van eurós takarekszamla 2% kamatod ad, igaz csak 10 ezer euróig és van cseh koronás, 5% kamat 200 000 koronaig. A bunq-nal 1,35 %-kot fizetnek a betett eurodra.
Ha ezen felül van még valakinek további ötlete akkor azt én is szívesen veszem, különösen ha USA dollarban fizet valami kamatot!
Egyetlen kivétel van: ha valaki az 5+ év lejárata előtt megszüntet egy TBSZ számlát. Akkor a megkapott és befizetett összeg különbsége után adót kell fizetni a következő adóbevalláskor. Az adómentes állampapírok után is!
Pl. allampapir.hu/allampapirok/MAK/
Kérdésem: mennyit pénzt kapsz Sorostól, Gyurcsánytól és a CIA-tól? Írd meg őszintén, ne terelj, ne cenzúrázz, ne beszélj mellé, libsi!
Ezt csak azért engedem ki, hogy lássátok ti is, milyen emberek írnak és mit. Ezt művelte az állami uszítás az elmúlt évtizedben.
A beteges kényszer ráadásul egy állampapírokról szóló cikknél tört rá.
Ha értelmiségi buborékban élsz, gondolj arra az ismerősödre, aki szerinted a legbutább, majd gondolj arra, aki a leghatározottabban adja elő a véleményét, a kettőt kombináld, majd képzeld el még butább, még határozottabb verzióban, és megkapod az átlagembert.
Köszi! Hátha tud Vmi még gumit euró befektetés ügyben.
OFF: Már lehet venni a Babakötvényt 100%-os árfolyam. ( 17,5% lesz a kamat erre az évre.) + 120.000 ft-ig további 12.000 ft az államtól. ( Ezt mindenképpen megkapja az ember, akkor is ha az utolsó napon veszi meg a papírt.)
Szerintem érdemes a havonta 10.000 ft-ot elfelejteni amíg ilyen magas a kamat.
A tanácsotokat szeretném kérni, N2024/14 papírból a kamatforduló után 2-3 hónappal tervezetm kivenni az egész összeget, mert akkor lesz szükségem rá. Nagyjából 10-11 hónap múlva. Ennek tükrében is érdemes váltanom, ha igen milyen papírra? Köszönöm előre is a hozzászólásokat.
Kamatjovedelemkent kellene bevallani es adozni utana Nemetorszagban! Amennyiben nemet adorezidens vagy, abbam az evben keletkezett osszes kamatjovedelmedet Nemeto-ban kell bevallani es adozni. Tok mindegy hogy az tbsz-en vagy sima ertekpapirszamlan van a kincstarnal. Ez a jog, de nem lattam meg olyat aki ezt Nemeto-ban leadozta volna.
Utánaolvastam.. ezek mennyire megbizhatóak? Mmint a dió meg a bunq?
Hol érdemes leginkàbb értékpapírszámlát nyitni?
A helyi boltok a járdára vetítenek kicsi szimbólumokat, h ott épp mit találhatsz (pl. zöldséges előtt hagyma): És (láthatóan) mindenki túléli az információhiányt, boldogan és nyugodtan. Az emberek udvariasak egymással, a kocsik nyugisan mennek és átengednek. 1 hete dudaszót sem hallottam, otthon, a kertvárosban, már a reggeli indulásom előtt többször, az útról.
Az egyik kis boltban épp szülinapja volt a tulajnak, mindenki árengedményt kapott és kirakott kávét, sütit a betérő kedves vásárlóknak.
Hostelben vagyok, mindenki kint hagyja a cipőjét az előszobában. (És meg is találja reggel ;)) Ilyenek.
Nem is vesszük már észre, mennyire hozzá vagyunk torzulva a hülyeséghez.
Lássuk be az átlagember nagyon nem okos. Akkor most hondoljunk bele, hogy az emberek fele még ennél is hülyébb.
Vagy valahogy így.
Rákerestem:
“Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.”
netfolio.hu/befektetesi_tippek/2023/01/hogyan_vedjuk_megtakaritasainkat_az_inflacio_ellen
Mikor írják jóvá az állami támogatást az elmúlt év befizetései után? Nálam még nem történt meg. Nem utalni szoktam rá, hanem mobil appban veszem kártyával a babakötvényt… remélem ez nem okoz fennakadást náluk.
Több irányból is hallottam, hogy a most futó magas hozamú PMÁP-ok idejében érdemes megfontolni és kiszámolni, hogy egy albérletként kiadott lakást árát beforgatva állampapírba mennyivel jobban jársz, mint ha az éves albérleti díjat (140-160e / hó) teszed “zsebre”.
Nyilván sok más tényező is van, de erről ki mit gondol?
Jól gondolod. A PMÁP nem tőkésedik. Abból mindig neked kell venni valamit az éppen elérhetőek közül.
Így 6 év után lesz 7 különböző papírod minimum, ami mind máskor jár le. Ez van 🙂
dettó
Az állami rész március elején érkezik. ( ha minden igaz ez már a korábbi max 6e ft helyett 12e ft lesz)
A PMAK, PEMAK az kamatjovedelem, nyilvan altalanosan tokejovedelem, de a kamatnyereseg az 100%-ban Nemeto.-ban adozik, nem oszthato. (Osztalek vagy reszveny mar mas tema) Ha Mo.-on levontak belole, akkor vissza kell igenyelni es a teljes adoreszt Nemeto.-ban megfizetni. Sok szerencset a burokraciahoz, meg rendes koltseg mire igazolgatod ossze-vissza. Ha TBSZ-en van, akkor is kamat es kamatado, de itt azert lehet vitatkozni es jogaszkodni, hogy itt mint nem hozzaferheto osszeg, hogy adozol. Befektetes es accumulative kivetel utan a vegen (elvileg nem, gyakorlatban meg a Finanzamt nem kuld a nyakadra szakertoket, akkor siman atmegy.)
Es fentebbi miatt nem nagyon lattam meg aki adozott ezutan Nemeto.-ban.
Igen.
Bármilyen értékpapírt eladhatsz és bármit vehetsz a pénzedből az adott TBSZ-en belül.
Csak akkor keletkezik adókötelezettség, ha a TBSZ-t az 5+ éves lejárat előtt megszünteted.
“Ha ezen felül van még valakinek további ötlete akkor azt én is szívesen veszem, különösen ha USA dollarban fizet valami kamatot!”
Az ersteinvestmentnél most lehet jegyezni 4.5%-os 2 éves USD kötvényt. A jegyzés február 27-ig tart (ha addig le nem zárják), de sajnos a kamatszámítás csak március 1-én indul.
És ez egy szeniorkötvény, azaz csőd esetén hátrább van a visszafizetési sorban, mint a sima kötvények.
ersteinvestment.hu/static/befrt/download/VeglegesFeltetelek_450_ERSTE_USD_23_25.pdf
Ezt kifejtenéd? Miben más a bónusz mint a prémium?
aki nem kert ilyet es mondjuk kozben elhunyt annak lehet hogy sokkal nagyobb baja is van ennel, mar mindegy is
Érdemes lehet körbenézni a bankoknál. Mostanában (ismét) elkezdtek kínálni kisbefektetőnek (10k+ EUR) USD/EUR alapú pár éves kötvényeket. Az Erstéshez hasonló (volt) a Rafinál egy novemberi 2+1 éves USD (első év fix 6.5%, utánna SOFR+1,85%; 2 év végén a bank visszahívhatja) kötvény:
raiffeisen.hu/documents/10423/161876/EUO1-2007422423-v3-Termektajekoztato-RBUSD2025_2_final.pdf/131c8f6b-20a1-6ac9-1df7-03f5b3e193b9
A netfóliós táblázat szerint ( netfolio.hu/befektetesi_tippek/2023/01/hogyan_vedjuk_megtakaritasainkat_az_inflacio_ellen ) érdemes tartani pl. 2024/J-t. Az állampapír kalkulátor szerint ( https://allampapirkalkulator.hu/allampapircsere ) meg le kell cserélni. Na ilyenkor legen okos az egyszeri pógár, hogy kinek higgyen. A legtöbb papírnál teljes ellentmondás van. A netfólió szerint alig van pár amit édemes cserélni, a másik szerint alig van olyan amit érdemes tartani.
Ránézne valaki hozzáértő, hogy melyik a jó? Vagy esetleg egyik sem?
Köszi
egy éve vásárolt, 2025/K papírt érdemes átváltani? (Ha igen mire)
Köszi
egy valamit nem értek:
“A 2024/I szintén pocsékul kamatozik, de február 21-én már fordul is. Ezt akkor érdemes bántani, ha hosszabbítani akarod a futamidőt és nem vagy benne biztos, hogy 2024-ben tudsz-e majd prémium állampapírt venni.”
Ez egy inflációkövető papír, 1.7% kamatprémiummal. Miért írja akkor, hogy pocsékul kamatozik?
Kamatfordulója március 27-én van, vagyis kb. 10% (16-6 különbsége) időarányos részét nyernéd a cserével, mínusz 1% visszaváltási költség. Ez nagyságrendileg hasonló, 50-60ezer forint közötti, vagyis összesen néhány ezer forintot nyernél ha jól számolok.
Én már nem piszkálnám.
Egyszerűen nem találok arról semmi infót, hogy mi van akkor, ha a régi, adóköteles állampapírom még nem jár le, amikor letelik az 5. év. Utána az átkerül a normál számlára és lejáratkor megkapom adómentesen, vagy eladhatom adómentesen?
És mi van akkor, ha a TBSz-en lévő szabad pénzből veszek most adómentes állampapírt? Azt is csak 10%-kal vehetem ki az 5. év vége előtt?
Vagy mit csináljak a TBSz-en lévő szabad pénzzel? Nyugodtan vegyek hosszú lejáratú papírt, vagy inkább olyat ami az 5. évben már lejár?
“TBSZ esetén az új lakossági (adómentes) állampapír csak a lekötési időszak 5. évének utolsó napján válik adómentessé. A TBSZ ezt megelőző időszakban történő megszüntetése adókötelezettséget von maga után.”
allamkincstar.gov.hu/hu/oldalak/tartalom/10019/
A TBSZ nem túl bonyolult. A gyűjtőévben betettél X HUF kp-t. A lejáratkor(megszüntetéskor) a portfoliód ér Y HUF-ot. A nyereséged Y-X. Ha ez negatív, vesztettél, nemfizetsz, ha pozitív, akkor:
– 3 éven belül 15% adót
– 3-5 év között 10% adót
– 5 év után 0% adót fizetsz a nyereség(Y-X) után, függetlenül attól, hogy mi van a TBSZ-en.
Tehát: Ha megszünteted a TBSZ-t minden után fizetsz, ha lejár semmi után sem,
A lejáratkor(megszünéskor) tiszta lappal indulsz normál számlán, mintha a lejáratkori(megszűnéskori) dátumon és árfolyamon szerezted volna a meglévő papírokat a normál számlán. Vagyis a kamatadós innentől adózik, a mentes innentől nem.
“A 3. éven túl vagyok.
Egyszerűen nem találok arról semmi infót, hogy mi van akkor, ha a régi, adóköteles állampapírom még nem jár le, amikor letelik az 5. év. Utána az átkerül a normál számlára és lejáratkor megkapom adómentesen, vagy eladhatom adómentesen?”
diszkontkötvény vélemény? hogy lehet ehhez hozzáférni?
Igen, jól érted.
Én a helyedben az 5. év után az adómentes papírt áttenném normál számlára, az adózósra meghosszabítanám a TBSZ-t. De az is lehet, hogy nem ragaszkodnék az adózóshoz, hanem eladnám és vennék helyette adómenteset, akkor nem kellene további 5 év TBSZ.