Mennyi vagyona van a magyaroknak?
Kijött az MNB felmérésének az előzetese a magyarok pénzügyi helyzetéről.
Nagyon sok érdekes dolgot megtudhatsz belőle, érdemes elolvasni, nem hosszú.
Néhány dolgot kiemelek belőle.
Elöljáróban a nettó jövedelem a különböző decilisekben. A legalsó 10%-ban 2020-ban a nettó jövedelem egy főre havi 45 ezer forint volt, a legfelső 10%-ban 343 ezer forint volt. (Ez a belinkelt felmérés a KSH felmérése, azt is érdemes elolvasnod.)
Érdemes ezt szem előtt tartani, amikor a következő statisztikákat olvasod. Idehaza fejenként és havonta 343 ezer forint nettó jövedelemmel te már a felső 10%-ba tartoztál 2020-ban. (Mivel a nyugdíjasok 18,3%-kal keresnek kevesebbet az átlagnál, nyugdíjasként 280 ezer forinttal szintén a Krőzus kategóriájába sorolhatod magad.)
Update: fontos az egy főre jutó jövedelem kifejezés. Vagyis egy négytagú családnál fejenként kell ennyi pénznek kijönnie. Nem azt jelenti, hogy 343 ezer forintos jövedelemmel te már a felső 10%-ban vagy, ha gyereket is nevelsz ebből a pénzből.
A magyarok alsó fele már a társadalmi minimum alatt él, vagyis el kell döntenie, hogy a mobiltelefonja egyenlegét tölti fel vagy egy szükséges ruhadarabot vesz abban a hónapban.
Kapcsolódó cikk:
Mi az a középosztály, ki a szegény és hol kezdődik a gazdag?
Ezt fontosnak tartottam leszögezni, hogy a jövedelem alapján a társadalom hetedik decilisébe tartozó magyar, aki a társadalom legalább hatvan százalékánál többet keres, még mindennapi anyagi gondokkal küzd. Ez segít értelmezni a következő adatokat. (Fontos, hogy az MNB felmérésében vagyon alapján sorolják be az embereket és nem jövedelem alapján, de azért a jövedelem és a vagyon elég szoros kapcsolatban van.)
A társadalom alsó húsz százaléka felett már a háztartások több mint 91%-a rendelkezik saját ingatlannal, a felső 10% kétharmada több ingatlannal is.
A 4 millió magyar háztartás kevés híján 4 millió gépjárművel rendelkezik. Mivel sok idős nem rendelkezik már jogosítvánnyal, így autóval sem, átlagosan minden magyar háztartásban van (legalább) egy autó.
A befektetések meglepően konzervatívok, még a leggazdagabbak között is csak 12% az, aki akár csak egyetlen darab részvénnyel is rendelkezne. Ezzel szemben viszont a fele rendelkezik bankbetéttel, ami közel nulla százalék kamatot fizet.
A hitelállomány szerencsére alacsony Magyarországon a környező országokhoz képest, ez a felmérésből is látszik.
A vagyoni egyenlőtlenség továbbra is nagy idehaza, a felső 10% rendelkezik az összvagyon közel felével, míg a társadalom alsó fele(!) mindössze az összvagyon alig több mint 10%-át birtokolja.
Ugyanez grafikonon:
Mi a vagyon a felmérés szerint? Minden, amivel rendelkezel, mínusz a hitelek.
Ezek alapján ennyire volt gazdag a magyar társadalom 2020-ban:
Ha neked van egy 65 milliós lakásod tehermentesen, te bizony gazdagabb vagy, mint a magyarok 80%-a. De 30 milliós ingatlannal is a hetedik decilis büszke tagja lehetsz.
S még egy utolsó ábra az életkor szerinti vagyonmegoszlásról:
További adatok a fenti linkeken.
Ezzel az a baj, hogy csak a bejelentett bérek jelennek meg, ami elég csalóka.
Lehet, hogy én élek burokban, bár úgy gondolom nem: vidékről származom (kis kelet-magyarországi falu), ahova rendszeresen vissza is járok, sok az ismerősöm ott is, a közeli nagyvárosban is, emellett én magam a fővárosban élek: a környezetemben tehát elég vegyesek az ismerőseim, sok a diplomás és a kétkezi munkás egyaránt, a milliomos vállalkozótól, a multinál dolgozó közgazdászon át az egyszerű gyári munkásig minden van.
Azt látom, hogy nettó 350 ezres fizetés sehol nem számít olyan hú de kiemelkedőnek, még vidéken se: az ott élő kőműves, traktoros, és egyéb fizikai munkás is simán megkeresi. Az persze lehet, hogy nem bejelentve kapják, hanem zsebbe, így a statisztikában nem szerepel.
Egy 4 fős családban, ahol anyuka és apuka is keres, 686 ezret kell keresnie anyukának és apukának is, hogy meglegyen a 343 ezer fejenként.
Mégis szerintem átlag felett élünk. (bőven)
Nagyon sokan nem keresnek 350-et bruttóban sem, nemhogy nettóban. attól még nem kiemelkedő
De persze még így is elég furcsán karcsú az a 353 egy főre eső a felső decilisben.
A teljes halmazon elhiszem. hogy van korreláció, de azért bőven lehetnek eltérések. A mi családunkban nincs generációkon átívelő támogatás. Itt szerepelt egy adatbázis, ahol az jött ki, hogy jövedelmben top 7% vagyunk, vagyonban bottom 28%. Ilyen helyzetből indulva hiába teszel félre sokat, lassan mászol a második létrán.
De boldogság/elégedettség indexben biztosan a felső 1%-ban vagyok, nagyon jó életem van, amit értékelek is.
Szerintem a megoldás, hogy az adat per főre van levetítve. Azaz ha 1 fő kőműves dolgozik feleség+2 gyerek mellett, akkor a 350k-hoz neki 1.4m kell nettó a felső 90%-hoz.
Persze lehet a feleség is dolgozik, de ha van 2 gyerek, az még akkoris 2-szeres különbség ha fejenkéntre osztják.
A 343e forintos nettó fejenkénti jövedelem értelmezésemben azt jelenti, hogy egy 4 tagú család esetén 1372e forint a teljes havi nettó bevétele a családnak. Azaz 2 kereső esetén fejenként nettó 686e. Azért az még Budapest környéki műszaki értelmiségiként is csak több éves tapasztalattal érhető el. (Magam is sokat ücsörögtem gyermekkoromban a “Magy.kir.1922” feliratú országhatárt jelölő fehér köveken a szerencsésebbik oldalon). Így szerintem árnyaltabban értelmezhetők a csatolt diagramok/táblázatok és nem feltétlen a “zsebbe fizetés a megoldás.
hat persze, a kelet magyarorszagi kisfalu ketkezi munkasa netto 350k-t keres…
Amugy a tablazat egy fore juto jovedelemrol szol, es tudtommal nem is csak a gazdasagilag aktivak szerepelnek benne (hanem mindenki). Talan elgondolkodhatnank azon, miert is tartunk meg mindig itt.
“de szerintem a fiatal diplomások közt sokan vannak hasonló helyzetben”
Igen, a 90%-a, aminek ugyancsak a 90%-a soha nem írja le itt ilyen korrekten mint Te. Respect
Siralmas.
Boi én évente 2x veszek ruhát, mert ennyire futja 😀
Albérletben lakom, nincs megtakarytásom, hónap végére már csak a fagyasztó kedves hozzám, de fizu előtt ott is sokszor csak hideg van, pedig teljes munkaidőben dolgozom, nem alkoholizálok, nem dohányzom, nem drogozok (hát, nem is nagyon van miből), teljes adót fizetek. Az összes kiadásom a lakbér, a villany-, víz- és gázszámla, valamint a net, telefon és közös költség. Ami ezen felül marad, azt elviszi a kaja és a tisztasági. Spórolni? Fizu alőtt már arra sincs pénzem, hogy egy éles kanyart vegyek a konyhában. Gondolom feketéznem kellene munka mellett, hogy megéljek ebben a retek országban. De semmi gond, már látom a fényt az alagút végén, húzok innen elfele, köszönömalássan! 😀
árulja már el valaki mit lehet kezdeni egy 2 éves adatsorral? Remélem ez csak egyfajta érdekesség, és a kormányzat és más sem ez alapján hoz döntéseket. Miért tart 2 évig ezt nyilvánosságra hozni?
Azóta ingatlanárak köszönő viszonyban sincsenek a 2 évvel ezelőttivel, de fizetésekre is ezt el lehet mondani.
Ez kb. egy atlagos, kozeposztalybeli csalad vagyona lehet, egy jobb kornyeken egy teljesen atlagos hazzal, nehany autoval, nehany evre elegendo megtakaritassal, ket kereso szulovel …
Kizárt dolgonak tartom. Ezt a bért 21 évesen egyetem mellett gyakornokként majdhogynem megkeresm.
Budapesten de máshol is, ez egy alap fizu se. Ez tuti nem fedi a valóságot, az 100%.
Sokkal több ma Magyarországon a gazdag, mint hinnénk.
Tegnapi hír:
ezalenyeg.hu/kozugy/gyozelem-eseten-30-ra-emelne-az-afat-orban_005-204192
Hogy igaz-e vagy sem, nem tudom, de hogy valamilyen megszorítás biztosan lesz, az 100%.
Érdekelne a szektások véleménye is, hogy ez most ‘nagyonnemzeti’, ‘nagyonszuper’ cél-e vagy sem. 🙂
@Miklós köszönjük az adatokat! Végre nem csak szubjektíven érzi az ember, hogy a valóság sokkal nyomorúságosabb mint ahogy reklámozni próbálják nekünk.
Szívom a fogam ha 1 millióért megyünk el nyaralni, de a szomszéd csaj, aki egyébkent pénztáros és szoktam nála is fizetni, úgy járkál ki Dominikára, mintha zsemlét venne a boltban.
(2446/12*0,665=135)
Szerintem ez nem igaz. A táblázatban a 9. decilis átlag nettó vagyona 63,5 milla. A két szélét nem ismerjük. Esélyes, hogy a 85%-nál gazdagabb, de biztos nem az a 90%-nál.
Aki a hetedik decilisben van az nem a társadalom 60%-ánál keres többet? Nem kötekedés csak érteni szeretném.
2×350 000 nettóval, és két gyerekkel az ugye nem 350, hanem 175 nettó fejenként. GYES, betegség, stb. és máris lehet hogy az a 700 lesz 500, és akkor máris csak 125e/fő.
Tehát egyedül élve simán a 10. decilisben vagy, a többi 999 999 hasonló szerencséssel együtt, ám, ha van 2 gyereked és egy 200 ezret kereső párod, akkor 1.65M/év-vel üdv a 4. decilisben! (Azaz 6 millió ember jobban él nálatok)
De a 2×350 4 főre = 2,1 M / év, az pedig a 6-7. lehet.
– építőipar 50-70% biztosan feketén megy
– adok/veszek ügyeskedek, autót behozok, stb
– szolgáltatások jó része – fodrász, körmös, takarítónő stb
– külföldről hazautalt pénzek
– osztalékjövedelmek nem tudom bele vannak e számolva, de sok helyen az alkalmazott bónuszát így fizetik ki
Fordítva kellene számolni – kiskereskedelmi forgalom éves szintes/hó/(munkaképes személyek száma-munkanélküli-közmunkás)
Valüószínűleg így reálisabb képet mutatna
Érdekességek számomra:
– kevesen tartanak részvényt, de még a leggazdagabbak is inkább lekötött betéteznek? (ezt Kiszámoló is írta)
– többeknek van egyéb részesedése (ez tőzsdén kívüli cégtulajdont jelent?), miközben tőzsdén keresztül sokkal egyszerűbb tulajdonjogot szerezni
– A decilistől szinte független, hány %-nak van ingatlanhitele
– Egyéb hitel viszont a legszegényebbeknél kiugró (provident és cofidis?), a 2. decilisnél kb felére esik és onnantól kezdve alig változik
Nekem a vagyon / ingatlan statisztika ellentmondásos kicsit. Teljes lakosság tekintetében 86%-nak van ingatlanja, amit persze terhelhet hitel, meg egy zsákfaluban kis értékű az ingatlan, de még úgyis furcsállom hogy mondjuk az 5. decilisben csak 17.4M az átlag vagyon.
Szerintem sem, ezek a statisztikák alálőnek. Egyszerűen bármerre megyek, az emberek úgy el vannak eresztve, hogy ez aligha igaz.
Illetve ha lenne egy gyerekünk, akkor már leesnénk egy kategoriát, ha 2 lenne, már 3-at esnénk, ez is érdekes.
Ez alapján az ábra alapján aki átlagkeresetet keres az felső 20%-ba tartozik?
Ennyire sokan élnek 1 keresetből/háztartás?