Mennyi vagyona van a magyaroknak?
Kijött az MNB felmérésének az előzetese a magyarok pénzügyi helyzetéről.
Nagyon sok érdekes dolgot megtudhatsz belőle, érdemes elolvasni, nem hosszú.
Néhány dolgot kiemelek belőle.
Elöljáróban a nettó jövedelem a különböző decilisekben. A legalsó 10%-ban 2020-ban a nettó jövedelem egy főre havi 45 ezer forint volt, a legfelső 10%-ban 343 ezer forint volt. (Ez a belinkelt felmérés a KSH felmérése, azt is érdemes elolvasnod.)
Érdemes ezt szem előtt tartani, amikor a következő statisztikákat olvasod. Idehaza fejenként és havonta 343 ezer forint nettó jövedelemmel te már a felső 10%-ba tartoztál 2020-ban. (Mivel a nyugdíjasok 18,3%-kal keresnek kevesebbet az átlagnál, nyugdíjasként 280 ezer forinttal szintén a Krőzus kategóriájába sorolhatod magad.)
Update: fontos az egy főre jutó jövedelem kifejezés. Vagyis egy négytagú családnál fejenként kell ennyi pénznek kijönnie. Nem azt jelenti, hogy 343 ezer forintos jövedelemmel te már a felső 10%-ban vagy, ha gyereket is nevelsz ebből a pénzből.
A magyarok alsó fele már a társadalmi minimum alatt él, vagyis el kell döntenie, hogy a mobiltelefonja egyenlegét tölti fel vagy egy szükséges ruhadarabot vesz abban a hónapban.
Kapcsolódó cikk:
Mi az a középosztály, ki a szegény és hol kezdődik a gazdag?
Ezt fontosnak tartottam leszögezni, hogy a jövedelem alapján a társadalom hetedik decilisébe tartozó magyar, aki a társadalom legalább hatvan százalékánál többet keres, még mindennapi anyagi gondokkal küzd. Ez segít értelmezni a következő adatokat. (Fontos, hogy az MNB felmérésében vagyon alapján sorolják be az embereket és nem jövedelem alapján, de azért a jövedelem és a vagyon elég szoros kapcsolatban van.)
A társadalom alsó húsz százaléka felett már a háztartások több mint 91%-a rendelkezik saját ingatlannal, a felső 10% kétharmada több ingatlannal is.
A 4 millió magyar háztartás kevés híján 4 millió gépjárművel rendelkezik. Mivel sok idős nem rendelkezik már jogosítvánnyal, így autóval sem, átlagosan minden magyar háztartásban van (legalább) egy autó.
A befektetések meglepően konzervatívok, még a leggazdagabbak között is csak 12% az, aki akár csak egyetlen darab részvénnyel is rendelkezne. Ezzel szemben viszont a fele rendelkezik bankbetéttel, ami közel nulla százalék kamatot fizet.
A hitelállomány szerencsére alacsony Magyarországon a környező országokhoz képest, ez a felmérésből is látszik.
A vagyoni egyenlőtlenség továbbra is nagy idehaza, a felső 10% rendelkezik az összvagyon közel felével, míg a társadalom alsó fele(!) mindössze az összvagyon alig több mint 10%-át birtokolja.
Ugyanez grafikonon:
Mi a vagyon a felmérés szerint? Minden, amivel rendelkezel, mínusz a hitelek.
Ezek alapján ennyire volt gazdag a magyar társadalom 2020-ban:
Ha neked van egy 65 milliós lakásod tehermentesen, te bizony gazdagabb vagy, mint a magyarok 80%-a. De 30 milliós ingatlannal is a hetedik decilis büszke tagja lehetsz.
S még egy utolsó ábra az életkor szerinti vagyonmegoszlásról:
További adatok a fenti linkeken.
Háztartásokat mér. Azaz ha van egy apuka aki megkeresi a 350et, mellé az anyuka aki szintén letesz az asztalra ugyanennyit, ám van két gyerek, akkor nem az van, hogy mindketten a leggazdagabbak közé kerülnek, hanem az egy főre jutó nettó miatt az 5. decibilisbe lesznek.
Ahhoz, hogy 2 gyerek mellett a leggazdagabb 10%-ba ess, 750 nettó kell, ami 1M+ bruttó – erre azért tényleg rámondható az, hogy felső 10%
Valamint itt a válasz arra, hogy mikor fanyalognak az emberek, hogy miért is nincs benne az albérlet ár az inflációban – 86%-nak van valamilyen ingatlana.
Szerintem ez tiszta lutri: vagy jó tanárt kap a gyerek a közoktatásban, vagy rosszat. A számok azt mutatják, hogy ha a szülők odaszánnák havonta azt a pár tízezer forintot különórákra / korrepetálásra, hogy kompenzálják a szerencsétlenül alakult sorsolást, amikor egy témából pocsék tanárt kapott a gyerek, az a gyerek egész életére szóló befektetés lehetne. Valamiért ez szinte teljesen hiányzik a kultúránkból… Mint ahogy okosnak lenni is inkább ciki, mint menő – országos szinten.
A 65 millio meg csak a 9. decilishez eleg. A 10.hez 188 millio kell
Ezer-és ezermilliárdos EU-s támogatások ellenére.
Elcseszett buta ez az ország. És megérdemli a nyomorát ez a nép-
El kellene olvasni az előző cikket, hogy mi is az a felső középosztály…
A 343 ezer sehogy sem jön ki nekem. Segítenél?
“A legalsó jövedelmi tizedben az egy főre jutó éves átlagos bruttó jövedelem 552 ezer forint volt, az országos átlag egynegyede, a legfelső tizedben ugyanez 5 millió 329 ezer forint”
Én 0,66al szoktam nettót számolni, úgy 30 és 293 ezer jön ki /fő/hó. Cikk tablazata 0,8-al számol az 353ra jön ki. (Gondolom adovisszaterites és egyebek miatt)
Egyébként ezzel úgy kell számoljak, hogyha mondjuk 4 gyerek van, asszonnyal keresünk összesen havi nettó 600-at (csak a példa kedvéért), akkor az 600/6=100 eFt/fő/hó-nak számít a család a táblázatokban? Azaz 125-150bruttó/hó/fő, az éves szinten az 1,5-1,8 MFt/fő-hoz tartozó decilis?
Lehetőleg külföldi brokernél.
Amúgy tanulni kell. Oke hogy hadilábon állsz, de az összes bank meg pénztár a saját gazdagodásában érdekelt nem a tiedében…
Az USA-ban ez inkább 70 év felett kezdődik, és arányaiban kisebb mértékű dqydj.com/net-worth-by-age-calculator-united-states/
OFF: Napokban hallottam, hogy a megnövekedett pénzkivétel miatt, elkezdték korlátozni a pénzkivételt a magyar állampapírokból. Ez mennyire valós? Én nem gondolnám, vagy tényleg itt tartanánk? Tény, viszont, hogy a Magyar Posta Takarék ingatlanbefektetési alapból (A sorozat) több mint egy hónapja veszik ki a pénzt, már több mint 13,8 milliárd forinttal csökkent az alap.
A gyerekek tanulnak, aztán kirepülnek és szülők segítik őket.
“A három évente végrehajtott háztartási vagyonfelmérés adatai szerint a háztartások nettó vagyona 2017 és 2020
vége között jelentős mértékben növekedett. Miközben az infláció ebben az időszakban összesen 10 százalék körül
alakult…”
Tudjuk, hogy az inflációs adat erősen torzított a hülyén összerakott kosárral, de itt most tényleg leírta az mnb azt, amit én is számoltam magamnak, hogy az infláció 10% körül alakult 2017-2020-ban? Akkor most hogy van az a 3-4% kamufláció? Meg hogy van az inflációkövető állampapír hozama?
Talán azért, mert 50 fölött nem annyira mernek munkahelyet váltani az emberek, meghúzzák magukat, a bérük nem emelkedik, kevésbé piacképesek, sokan le is rokkannak. Ha gyerekek kirepülnek és kisebb ingatlanba költöznek a megtakarítás könnyen elszáll (megy a gyerekeknek) vagy elinflálódik, de nőnek az egészségügyi kiadások is.
Az itt leírtak alapján nekem úgy tűnik,hogy egy 342 eFt-t kereső,albérletben lakó sokkal magasabb ranglétrán van,mint egy 30MFT-t érő tehermentes panellakásban lakó,és 200eFT-t kereső “egyén” /Természetesen 1 főre vonatkoztatva/
Szeretném a segítségeteket kérni. Önkéntesen szeretném visszafizetni 2 gyermekre vállalt megelőlegezett CSOK támogatást (hitel nem volt). Egy gyermek született eddig. Ma voltam az OTP-ben, ahol az ügyintéző a központtal történt megbeszélés alapján azt mondta, hogy a megszületett gyermek miatti részre (mintha 1 gyereket vállatunk volna) nem kell kamatot fizetni, de mivel 2 gyermeket vállaltunk, a még meg nem született gyermekre fennmaradó részre lesz büntetőkamat. Illetve hiába fizetjük vissza a teljes összeget, a már megszületett gyermekre már nem vehető fel ismét a CSOK. Az önkéntes visszafizetés szabályait a 17/2016. (II. 10.) Korm. rendeletben nem találtam, tudnátok adni az önkéntes visszafizetésre vonatkozó jogforrást?
Köszönöm előre is!
Nyugdíj előtt a “+2 hónap végkielégítés”, mint védelem pályán:
Mindenki a javadat akarja, ne add nekik! 🙂
Önkéntes nyugdíjpénztárak: hoszútávon totál bukó, egyszer a Kulcsár ügy miatti NN machináció felezte le a megtakarítást, most jelenleg a “konzervatív” otps portfólió masszív 4%-os vesztesége eszi meg a pénzemet, 2 év alatt biztosan nem jön vissza a veszteség
Ajánlásom: államkincstárba minden hónapban beletolni amit csak lehet. Amikor annyi összejön, lakást venni, épeszű hitellel (5% körüli kamat).
Tapasztalat: egy lakás hoz netto 100 ezret kb, örülök neki, meglesz életem végéig. Másik lakás (nagyon lepusztult, rossz helyen, de nevetséges áron): befürdés, elszálltak az árak (szakember/anyag), elhúzódik, keveset fog hozni. Végére lesz 10 millió és hozni fog 30-40 ezret havonta, hmmm…
Részvényt soha sem mertem…
Ez az én véleményem, kérdezz másokat is!
Egyébként egyéb részesedésen (nem részvény) a saját vállalkozásokban, cégekben lévő részesdést érti szerintem a tábla. Ezért van az, hogy a felső decilisben (vállalkozások tulajdonosai) jelenik meg ez a vagyonelem.
Törvényszerű életkori sajátosság, hogy fiatalon magas jövedelem mellé alacsony vagyon társul. Ebből a magasabb jövedelemből lehet majd vagyon néhány évtized után, jöhet mellé saját vállalkozás, örökség, stb.
A legjobb korban vagy, hogy elkezdd a nyugdíjmegtakarítást! Hagyd a nyugdíjpénztárakat, bankbetéteket, stb.!!
TBSZ számlára vegyél rendszeresen ETF-et, ha nem akarod bonyolítani, All-World és kész! Ha ez még kicsit kínai akkor mindenképp szánj rá egy kis időt a tanulásra, hosszútávon sokszorosan megtérül!
Ugyanez nálam is, barátnőmnél is. A fizetésem hiába emelkedik, a lakásárak gyorsabban. Bármit megengedek magamnak, amire szükségem van – a lakáson kívül. Ismerőseim 30-40-60 millió hiteleket vesznek fel, ami alacsonynak számít(?). Milyen élet az, ahol ekkora tartozással kellene élni? Leírják egy újságban a gazdasági válság szót, már összeszorul az ember gyomra. Kösz, nem. Gyűjtök albérletben és veszek vidéken egy kisebbet, ha megöregszem majd odaköltözöm.
Egyébként reális a megállapítás. Kedves Kommentelők, tessék lemenni a főútról, ahol a lakosság nagy része él. Fejenként 343 ezer forint nagy pénz.
Talán volt is ilyenről link korábban, de ezt is érdemes tudni.
A rengeteg cégtulajdon miatt a teljes vagyont nehéz mérni főleg a tehetősebbeknél, kíváncsi lennék, ez valami minta alapján készül (abban a leggazdagabbakból lehet, hogy 1 sincs benne) vagy a teljes nyilvántartások alapján – de ott kétlem, hogy az áttételes tulajdonlások miatt valós képet mutat.
Egyébként benne van a lakbér: ksh.hu/stadat_files/ara/hu/ara0043.html
Viszont pl. 2022-ben 1,158%-os súllyal (melyet részben 2020 alapján határozott meg a KSH). Ha el is fogadjuk, hogy a maradék 14% bérel, és az ő fogyasztási volumenük is átlagos (persze ez nyilán túlzó leegyszerűsítés), akkor az azt jelentené, hogy a bérleményben élő háztartások fogyasztásának kb. 8%-a a bérleti díj.
Tekintve, hogy a KSH-felmérés szerint az átlagos egy főre jutó nettó jövedelem 2020-ban havonta 147e Ft volt, egy kétfős, bérleményben élő háztartás (ha az összes jövedelmüket el is költik fogyasztásra!) havi 24e Ft-os bérleti díjat fizetett 2020-ban.
Ha valaki ismer alapos lakhatási felmérést, ne tartsa magában. 🙂
Vitaindítónak jók az ábrák, de mint tudjuk, az országos átlag igazán nem mond semmit, maximum a trendek, ami alapján a medián vagyon infláció felett nőtt minden kategóriában 2017 és 2020 között. De, ez még mindig nem jelenti azt, hogy mindenkinek elérhető a legújabb iphone és mindenkinek saját háztetője van a feje felett. Furcsa olvasni, hogy kb mindenki a hozzászólók között a felső 10%-ban szeretné tudni magát. Hm, ha így van, akkor örülni kell, bár a virtuális térben bárki írhat bármit. Jó lenne pár cikk ami a 8., 9. decilisnek is segít, de úgy igazán.
az a helyzet, hogy a magyar mikro és kisvállalkozások tulajdonosainak valós jövedelmét kiszámolni lehetetlen ilyen módszerekkel, hiszen papíron alig keresnek havi párszáz ezernél többet a cégtulajdonosok. A bevallott jövedelmük(adózott eredmény, munkabér) nagy átlagban megegyezik a fenti írásban szereplő adatokkal, olyan mintha átlagos dolgozók lennének.
Viszont a valóság teljesen más, hidd el én tudom.
Több, mint 500.000 ilyen cég van, és igen, egy részük valóban nem hoz ki egy főre nettó 300nál többet, de garantálom, hogy a 2/3-a de minimum a fele lényegesen többet. Tehát itt van egy alsó hangon 2-300.000 család, ami ebben a statisztikában nincs benne, és igen komoly vagyonon csücsülnek.
És akkor az agráriumba bele sem megyek. 20-30 hektár termőföld még a legkisebbeknek is van a tulajdonában.
kb 800.000 a mikor és kisvállalkozások száma.
Nehéz megbecsülni, hogy hány tulajdonos termel ki a családja számára 1 főre jutóan 350-nél többet, de ha tippelnem kéne akkor alsó hangon a fele, azaz 400.000 db cég. Aztán lehet szorozni, hogy ez hány ebert érint.
… ebbe most belefutottál… 🙂 🙂
Persze ez csak egy gondolat. Nekem egy logikus magyarazatnak tunik.
Masnak mi a velemenye?
ez 2020 vegi adat, 2021 majusban van az adobevallas hatarideje onnan mar csak 8 honap telt el, nem 2 ev.
Kérdés, hogy a cég amin keresztül kapod a lóvét hogy számol el az ország felé…
–Netto vagyonnal sok csaladnak van egy nagy jelzalog hitele
Par dolog:
–A median mutatja jól a tipikus értékeket nem az átlag főleg a magas jövedelmi csoportokban (koszűri az extrem gazdagokat)
–Jövedelemnel emiatt azok akik egyedülállók vagy nagy csaladban élnek picot torzít a statisztika (előbbit felfele utóbbit alul pozicionalja)
–Fizukat szépen meg lehet szorozni 1,15-el azóta a bérnöveledés és inflacio miatt
–Aki szerint a netto 400 nem kiemelkedő fejenkent egy 4 fős csaladban (2 gyerekkel) itthon nagyon téved! Ez azt jelenti h évente a bruttó bejelentett jövedelme a csaladnak (2 felnőtt) legalabb 30 millio forint! Ez utan fizetsz szja-t!
— Teljesen mashova kell teged pozicionalni jövedelem alapjan ha van feketejövedelmed! Ez nem arra készült! A nettó Vagyono besorolas ott helytallóbb!
Adózás, jövedelem adózás és járulék szempontból volt jónéhány pozitívum az elmúlt 12 évben. A családi adókedvezmény is tud javítani minimálisan az egy főre jutó összegeken.
Egykulcsos adókedvezménynél nincs jelentősége, de ha lesz kormányváltás, akkor minden bizonnyal visszajön a progresszív adózás. Amiről viszont nincs még minding szó, az az a családi adózás. Hogy összevontan adózzanak ezek a jövedelmek. Pont azért, mert ha valamelyik szülő jól keres, de a másik nem, mert a gyerekek miatt csak részmunkaidőt tud vállalni. Persze ha progresszív lesz, akkor a szürke, fekete oldal is megint megerősödhet.
A statisztikai adatok instant rendelkezésre állnak a KSH-nál, ahogy végzik a felmérést, mivel nem papírra történik, hanem egyből gépbe írják.
Ettől függetlenül tartom, hogy ezek a számok mar már nem relevánsak. Ezért senki se a mai fizetését nézze, meg a mai ingatalnárakat, hanem a 2 évvel ezelőttit.
Alapvetően nekem nem fontos, hogy tudjam, a többiekhez képest meglévő “vagyonnal” hol vagyunk a skálán. Épp vacsihoz készülők, ég a tűz a kandallóban, a gyerekek a szobáikban, én épp tanulok. Nyomorultabb a helyzetem attól, hogy vannak tőlem sokkal gazdagabbak/nagyobb fizetésűek/tőzsdézők? Nem. Csak ha nem szeretem a helyzetem, úgy gondolom, nem tettem eleget és irigykedem. Egyébként lehetne sokkal jobb, de rosszabb is. Én boldog vagyok így.
A hozzászólások annyiban érdekesek, hogy látható, a fiatalabb, főleg férfi, blogtagok fizetései jellemzőek egy-egy adott szektorban. Főleg régebben sok tipp és trükk volt, ami hasznos annak, aki még az elején van a (pénzügyi) tudatosságnak.
Pár éve, a KÖKI (Kőbánya plázája) egyik ATM-ben vettem fel pénzt. Az ATM teteje tele volt rakva a KP felvétel bizonylataival, tényleg rengeteg volt ott, vagy 50. Mivel kíváncsi voltam, így felmarkoltam majdnem az egészet, és elkezdtem nézegetni. Nem hazudok, kivétel nélkül az összes bizonylat: pár ezer, max 10000 forintos készpénzfelvétel volt, ami viszont sokkal érdekesebb volt, hogy az egyenleg a felvétel után hogyan nézett ki: pár száz, néhol pár ezer forint maradt az egyenlegen. Igen, ez nem jelent önmagában semmit, több számlája is lehet egy embernek. A helyszínnek nyilván van jelentősége, kőbányán ált. nem a gazdagok laknak.
A 2017-es osztrák felmérés:
hfcs.at/dam/jcr:6c798d62-f16a-4fc7-8555-9df9042fc836/hfcs-2017-austria-first-results.pdf