Mi a helyzet Ukrajnában?
Az elmúlt napok véres eseményei joggal töltötték el aggodalommal azokat, akiknek pénzük van a szomszédos országban. Egy polgárháborúba sodródó országban soha nincs biztonságban az ember pénze hosszú távon.
(Természetesen egyből megjelentek a trollok, akik már úgy tudták egy éve is, amikor írtam az országról és a bankbetétekről, hogy ez lesz. Hát persze, hogyne, még a halottak számát is láttad előre.)
Most úgy tűnik, hogy a helyzet normalizálódott, a harcok véget értek. Az elnök hatalmát korlátozták, az oligarchák jó része elmenekült az országból, előrehozott választásokban állapodtak meg. Ezek csak részsikerek, de reméljük tartós marad a normalizált állapot.
Azonban a problémák, amik voltak eddig is Ukrajnában, még nem oldottak meg. A helyzet ugyanaz, mint amit itt leírtam.
Maga az ukrán állam jobban áll, mint a magyar, elég csak megnézni az államadósság mértékét (37% kontra 80%), a bankok helyzete sem számottevően rosszabb, mint idehaza (idehaza sem fizetik már a hitelek ötödét, ami elképesztően magas szám és nyugodtan aggódhatnál miatta. Ahogy attól is, hogy a bankok zöme masszívan veszteséges évek óta.) De ezekről már itt írtam bővebben.
A legnagyobb gond Ukrajnában a likviditás hiánya. Hiába alacsony az államadósság, ha nincs elég devizatartalék, hogy kifizessék az idén esedékes lejáró devizás tartozásokat.
Ezen segített volna az orosz állam 15 milliárd eurós kölcsöne, aminek folyósítását a harcok miatt felfüggesztették.
Ukrajna azonban az IMF-hez is fordulhatna hitelért, csak az eddigi politikai vezetés még véletlenül sem akart megfelelni a feltételeknek, lévén, hogy a populista politika feladását jelentette volna például az IMF által követelt lakossági gázáremelés.
Most, hogy új vezetés lesz reményeim szerint (persze ez még nem lefutott meccs), talán nagyobb esély lesz a megállapodásra akár az IMF-fel, akár az Unióval. De a külföldi hitelezők is nagyobb bátorsággal merik majd hitelezni az országot az állampapírokon keresztül.
Ezen felül Ukrajna abban a szerencsés helyzetben van, hogy Oroszországtól vagy az Uniótól is várhat segítséget, nagyjából senkinek nem érdeke Ukrajna csődje.
Úgyhogy én alapvetően pozitívan látom most Ukrajna jövőjét (és ami ennél fontosabb, az ottani bankbetétek helyzetét), de azért sok a bizonytalanság a kérdésben.
Ha heteken beül nem sikerül devizához jutnia az országnak, akkor tartok attól, hogy valamit csinálnak a devizás betétekkel, a legjobb esetben zárolják őket bizonytalan ideig, rosszabb esetben kényszerátváltják az egészet hrivnyára.
Na, ezt nem kellene megvárni. Ezért figyelem az ilyen irányú híreket, ha nem látom heteken belül, hogy honnan lesz devizája az országnak, vagy kiújul a feszültség, akkor érdemes kivonni onnan minden pénzt.
Ha a hrivnya árfolyama nem száll el, akkor a bankok miatt sem aggódom. (A Privatbank hitelminősítése itt.) Ellenben a hrivnya erőteljes gyengülése is egy intő jel, lévén hogy ott is rengeteg a devizás hitel.
Meglátom, mit hoz a hétvége az ukrán helyzetben, ha marad a feszültség, akkor valószínűleg kedden kimegyek körbenézni. Ha van kedved, csatlakozhatsz. Ha a megoldás kezd kibontakozni, akkor feleslegesen nem megyek.
Update: A cikk írása után két nappal Oroszország lerohanta a Krím félszigetet és úgy tűnik, ennél is többet akar. Egy ilyen állapotban már sajnos nincs biztonságban semmilyen pénz Ukrajnában és elszabadulhat az infláció éppúgy, mint a hrivnya árfolyama. Úgyhogy ha van ott pénzed, érdemes hazahozni, amíg nem késő.
Minden troll kedvéért: a fentebb leírtak a véleményem, amit sokan kérdeztetek. Ahogy soha nem is bátorítottam senkit, hogy oda vigye a pénzét, sőt óvva intettem mindenkit, hogy túl sok pénzt vigyen ki, most sem azt mondom, hogy ha aggódsz a pénzed miatt, akkor ne hozd haza.
Ja és igen: a primitív hozzászólásokat bizony törlöm. Ha tőled csak annyira telik, hogy “neked meg pofa be” és “gyáván lapít a blogger” akkor bizony mész a kukába. Amíg nem tudsz kultúrátlan és tisztelettel kommunikálni, addig inkább maradj az olvasásnál. Ha nem vetted volna még észre, vendég vagy itt. Ha nem tudsz ennek megfelelően viselkedni, akkor szia.
És nagyon megijedek attól, hogy a pénzügyi felügyelettel fenyegetsz, csak mert nem jelenik meg a hozzászólásod. A felügyelet legfelső vezetői személyesen ismernek, ahogy az MNB más osztályaitól is néhányan, többükkel találkoztam már az ő kérésükre, lévén nekik is tetszik a blog ismeretterjesztése. Úgyhogy aligha hiszem, hogy bármi újat tudnál nekik rólam mondani, de azért ne add fel a piti kis bosszúvágyadat, hátha.
ne haragudj, de egy matolcsy vezette mnb-nél, _szerintem_ ez erősen kétes dícsőség….
Ennyi erővel ne fogadjak el egy önkormányzati megkeresést, mert az fideszes, vagy éppen mszp-s.
A napokban írtam a korábbi idevágó cikkhez hozzászlást, melyben érdeklődtem a befektetésed felől. Valóban érdekel, hogy ha jól értettem a helyi pénznemben elhelyezett betéteddel mi történt? mi várható, és érdemes e még akár most is visszaváltani forintra a hryvnia-t, estleg a kockázat kedvelő embereknek most kivinni dollárt és elhelyezzni magas kamattal.
Bízom benne, hogy nem “vádolsz” mindenkit trollkodással, még ha jelenleg nehezebb is kiszűrni a post szándékát.
Üdv: P.
Nekem nagyon kevés hrivnyám van, csak próbaképpen tettem be, hogy lássam hogyan kell számlát nyitni.
Sejtettem, hogy le fog értékelődni, mert szerintem túlértékelt évek óta. Igazából ez a baja az ukrán gazdaságnak, hogy elégetik a devizatartalékukat a hrivnya miatt.
Várnék a pénzkivitellel, nem magasabbak most a kamatok, mint normális időben.
A nyelvezet érthető. A stílus néha lehetne feszesebb (pl. itt a moderálási elvek kifejtése), de ez mégis “csak” egy blog, nem egy akadémiai kiadvány. Ha nagyon szigorú vagyok, nálam átlagosan akkor is 100-ból 95 pont.
Személyesen nem ismerjük egymást. Véleményemet a fekete anyag tömegének kiegyensúlyozása céljából, köszönetem és elismerésem jeleként és nem mellékesen a “napi jó cselekedet” elvégzése miatt közlöm. Folytasd.
… na ezt tedd ki, ha mered 🙂
DE attól még ÓVA intek (…oda vigye a pénzét, sőt óvva intettem mindenkit, hogy…”).
Béke!:-)
Amúgy van egy mondás: a sas nem fogdos legyeket. 🙂 Indoklás se kell, kinek és miért nem jelenik meg a hozzászólása. Tudni fogja.
(És egy másik, már befejezett, nagyon magas színvonalú utazós témájú blog szerzői pl. így zárták rövidre a kérdést:
Miért nem lehet kommentelni a bejegyzéseket?
Azért nem lehet, mert még nem láttunk színvonalas, magyar nyelvű blogot az internet történetében, amit akár egy fikarcnyival is még színvonalasabbá tettek volna a reá írt kommentek.
Szóval kommentelni nem emberi jog, örüljön, aki kikerül. 🙂 )
Van ilyen? Szánalmas! 😀
gurulohordo.blog.hu/2014/02/11/az_igazi_rezsihaboru
X időnként előjön a kérdés, akkor röviden írok róla és kész.
Sajnos sokan úgy gondolják, hogy nekik itt egyenesen joguk van hozzászólni, függetlenül a hozzászólás tartalmától vagy színvonalától. Hát nem.
Azokat sem értem, akik idejönnek engem fikázni. (Nem kritizálni, ellentétes véleményt megfogalmazni, hanem kifejezetten fikázni.) Mit gondol, majd hagyom, hogy ide nyomja a lelke ürülékét?
Következő kaszt, aki annyira tudatlan, hogy Ádámnál-Évánál kellene kezdeni elmagyarázni, hogy mennyi mindenben nincs igaza. (Persze teljesen meg van győződve, hogy például nincs is deviza a devizahitelek mögött és különben is a bankok maguk teremtik a pénzt, ezért a semmire szedik a kamatot.)
Szóval sajnos félévente beszélni kell erről.
Nem is akarom húzni jobban, csináld, remélem egyre többen olvasnak majd, még ha nem is értek mindenben egyet veled, de csináld amíg úgy érzed belefér az életedbe.
Én komolyan elgondolkodtam az ukrán bankbetéten, de a 600 km miatt inkább nem tettem. Akkor még nem volt szó ilyen helyzetről, nem ez volt a döntés fő oka, de szerintem nagyobb veszélyben van ma Magyarországon a vagyon (nem elsősorban bankbetét), mint Ukrajnában. Ott is nemzetközi bankok vannak, nemzetközi háttérrel, nem tehetik meg hogy ne fizessenek. De valamiért volt az a kamat felár.
Úristen és hányan vannak, te jó ég, és olyan csillogó szemmel és sziklaszilárd meggyőződéssel fejtik ki a hasonló baromságokat…
Szerintem itt jól összefoglalták a lényeget, persze ha Miklósnak már elege van a témából ki is moderálhatja. 🙂
Értem én, hogy mire gondolsz, de nem tetszik a védekezésnek ez a jellege. Ez amolyan öcsémurambátyámos protekciósnak tűnik, mint az óvodás homokozóban: úgyis az én apukám az erősebb. Sokkal jobb lett volna, ha azt írod, nincs félnivalód, mert betartottál minden írott és íratlan törvényt 🙂
Nincs szükségem protekcióra, hiszen mindent törvényesen csinálok.
Na, ez így sokkal jobban hangzik:)
A kamat % mindenhol magas a poszt-szovjet térségben.
Ukrajnában, kb. több tízezer EU állapolgárnak van megtakarítása helyi bankokban. A lengyelek, szlovákok, csehek már a 2000-es évek elejétől a magasabb kamatok és egyéb adóoptimalizálás miatt ott fialtatja a pénzét.
Nagyából hasonló a helyzet, mint pl. a törökök grúz bankba viszik a pénzüket a magasabb kamatok végett.
De jó lenne, ha a legmagasabb szinten is olvasnák a blogot és megfogadnák a benne írottakat! Akkor tán nem a hasitasi irányába terelnék a népeket az “idegenszívű népnyúzó” bankok felől.
Postban válaszolni nekik kifejezetten öngól: így látják, hogy elolvastad, amit írtak, fájt neked, így tízszerezett erővel jönnek majd megint.
Ne állj velük szóba, különben jönnek majd a komment író botok, amik tízezer számra írják majd a beszólásokat…
Egy részről teljesen megértem a felindultságot, más részről – kérlek vedd ezt konstruktív kritikának – nem deklarálnék ilyen “de az én apukám erősebb” jellegű megnyilavánulást.
Ha fenyegetőzik, akkor érdemesebb reakció nélkül hagyni, mint lesüllyedni a szintjére (ahol le tud győzni a rutinjával) és belemenni az iszapbirkózásba.
Vagy, ha muszáj, érdemesebb ennek egy külön posztot szentelni.
Így kicsit sértett, durcás visszavágásnak tűnik, akármennyire is jogos…
Kérem,aki tud segítsen a döntésben!
Az egyik ismerősöm projektfinamszírozással foglalkozik, ami a következők szerint néz ki és amivel megkeresett engem:
Van egy projektem, ami 10mill.€ , erre egy bank kiad egy 10 mill. € -s hitelgaranciát , amit egy másik bank beszamitól mondjuk 65%-on. Miután a cégátvilágítás, az ajánlatok, a szerződések , stb. megtörténtek az első lépésben kifizeti ennek a 65%-nak a 20 %-àt (kb.1,5 Mill.€)a többi maradék pénzt zárolja és egy 40 hétig tartó trade-be viszi ,ami heti !!! 8%-ot hoz !!!??? és persze ezek tőke és kamatbiztosítottak!!!??? és ezekből lesz viszafizetve a hitel. A 40 hét végén kb 9 mill. € lesz ,amit a projekt megvalósítására kell fordítani.
Ennek a 10 mill €-nak a lizing díja 40.000 € amit egy nem magyar bankban lévő ügyvédi letéti számlán kell elhelyezni,ami csak akkor megy ki innen , ha az első 1,5 mill. euró már a számlámon van.
Drogcsempészet vagy emberkereskedelem?
HETI 8%… Szerintem itt kellene abbahagyni a tűnődést. Ha ennyit legálisan, eszeveszett kockázat nélkül lehetne keresni, semmi szükség nem lenne se rád se a projektedre se az egész hókuszpókuszra. Ilyenbe ha belemész, elbukja a pénzded a 10M hitel meg valami apróbetű miatt a te nyakadon marad. 99.999999% valószínűséggel.
Köszi, hogy hagytad steckler hosszú beírását:)
Nagyon sok infót tartalmazott.