Hogyan nőtt a távmunka aránya 2020 őszéhez képest az Egyesült Államokban? Vajon hányan dolgoznak otthonról az IT szektorban?(Kattintásra nagyobb lesz az ábra.)
Kedves Kommentelők! Éppen egy új kommentmotorra állunk át, azonban a Kiszámoló blog régi kommentjei mind elérhetők, és az elmúlt 1 év Disqus hozzászólásait hamarosan, a következő napokban importáljuk az új rendszerbe. Ha van fontos észrevételed, kérjük, oszd meg velünk! Köszönjük a türelmeteket és megértéseteket.
58 hozzászólás
Legrégebbi
LegújabbMost Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vladislav
Vendég
3 éve
Itt a remote a 100%-ban remote munkat jelenteni, vagy belevettek a partial remote-ot is (pl. heti 3-4 nap)?
Egyebkent erdekes. Kivancsi vagyok, hogy alakul a kovetkezo 3-5 evben. Nalunk (IT szektor) nincs tervben a remote munka kivezetese a jarvany utan sem. Nem is baj, kenyelmesebb itthon melegitoben dolgozni. 🙂
Vajon az oktatasban ezek az aranyok hogy valtoztak? Szerintem (idehaza) elsok kozott torli el a legtobb egyetem majd az online oktatast.
Petya
Vendég
3 éve
Nem kötözködni akarok (na jó, egy kicsit talán mégis), de a sorok végén lévő +17.5%, meg +8.8% az valójában +17.5 pp, meg +8.8 pp. Nagyon nem ugyanaz a kettő. (Érdekesség, hogy szinte pontosan 10 éve volt erről egy bejegyzés itt a blogon.)
Ivan Olsen
Vendég
3 éve
Engem meglep az IT szektor 30%-os aránya, jóval magasabbra gondoltam, még Magyarországon is.
Nyomimogyi
Vendég
3 éve
A cikk jó, de van egy szuper nem idevágó kérdésem, amiért elnézést, de egyszerűen sehol nem találok választ rá:
Babakötvénynél bejelentették, hogy évi 60 helyett 120 ezer forint befizetésre jár majd állami támogatás. Na most. Van értelme még idén 60-ról 120-ra növelni a befizetést, vagy csak jövő évtől?
Köszi!
iorgoskimindigénekel
Vendég
3 éve
Kiszamolo
Hihetetlen bő a decemberi termés. Az adventi cukordömpinget vezeted le, vagy érzed a vihart?
(Kifejezetten örülök, hogy így van egyébként.)
igyexem... 🙂
István
Vendég
3 éve
Igazából a 2 éves időszak lenne érdekes
Zöldhajú Lány
Vendég
3 éve
Ha valami 12,5%-ról több, mint duplájára nő (30%), akkor az nem +17,5%, hanem +140%.
Nem mindegy.
bicskanyitogato
Vendég
3 éve
Ja, koszi a suru cikkekert, en is csak kapkodom a fejem.
Ezek szerint kesz az uj keco?
Azok a cikkek is johetnek, mar nagyon varom!
Es ha addig nem irnek: koszi az idei eves munkat, amit ertunk es az okulasunkert tettel, kellemes karacsonyt es jo pihenest az unnepekre (persze csak akkor, ha mar elore meg vannak irva a jo kis komment-generalo bejegyzesek es azokat ket bejgli kozott par naponta azert feldobod ide).
Dani85
Vendég
3 éve
Miért 2020-at vetik össze 2021-gyel? Miért nem 2019-et?
Igazat adok Ivan Olsennek, meglepően alacsonyak a számok. Főleg az IT szektorban. Vendéglátásban érthető. 🙂
A százalék/sáäzalékpont tévedést pedig ne rójuk fel Miklósnak, hoszen nem ő készítette a grafikont. 😉
V.A.Laki
Vendég
3 éve
Ez tovabb noveli a kiraly munkak es a "menial job"-ok kozotti szakadekot. Egyreszt most kiderul, hogy ki az, aki azert fizetnek, mert erteket ad hozza, es ki az, akit azert, mert oltonyben korbeugralja a fonoket tucatmagaval. Masreszt egy hasznalhato home office kialakitasa sem olcso, pl. a kialakitasahoz szukseges hely nem olcso ezekben a lakhatasi valsagos idokben. Igy eljutunk oda, hogy akinek eleve jo munkaja volt, az kap +1 juttatast es rengeteg szabadidot, mert no more ingazas, akinek meg kevesbe jo munkaja volt, az meg jol arcaba kapja a valosagot. Akinek van, annak adatik ...
amorph
Vendég
3 éve
Nyomimogyi kérdése engem is erősen foglalkoztat. Nem tudja senki a tuti választ?
Gábor
Vendég
3 éve
Én tudom értelmezni a fenti ábrán a százalékokat.
2020-ban 12,5 % százalék dolgozott HO-ban, 2021 ben további 17,5%, azaz összesen 30%.
A 17% nem a növekmény aránya, hanem a mennyisége.
Denes
Vendég
3 éve
Durva, hogy az USA-ban a 'Software & IT services' területen csak 30% a távmunka. Magyarországon ez közel 100%.
umate
Vendég
3 éve
@denes bárcsak közel 100% lenne. Nagyon sok helyen kénytelenek bejárni. Meg egyébként jó kérdés az, hogy akinek nem lenne muszáj, de valamilyen okból mégis megteszi, az mit válaszolt? Nálunk pl nem ajánlott bemenni, de nem tilos. És vannak is akik bejárnak, 5% kötüli arány.
Belavoltam
Vendég
3 éve
@ivan-olsen Valoszinuleg az az oka, mert a magyar vezetok, CEO-k egy tekintelyes resze begyepesedett es maradi a home office tekinteteben, es ha ki nem mondja, sot meg le is tagadja, ha rakerdeznek, de szamara csak akkor dolgozol, ha latja, hogy billentyuzet elott vagy.
Gábor
Vendég
3 éve
Multiknál és államigazgatásban az IT egyáltalán nem nyilvánvalóan full HO. Sőt.
mzsombor
Vendég
3 éve
@nyomimogyi
Bár én adtam a tippet Miklósnak a kincstári TBSZ hosszabbításának online lehetőségéről, de gyerekvigyázás közben a kimozdulás nem nyűg, hanem program, szóval elmentem elintézni, pláne, hogy részkivétet is szerettem volna.
Naszóval, ha már ott voltam, rákérdeztem, hogy mi van a babakötvénnyel. Kapaszkodj meg. Ők sem tudják!
Valószínűsítik (!), hogy az idei befizetés után még nem jár a dupla, de biztosat nem tudtak mondani. Röhej...
SuhiTomi
Vendég
3 éve
@Belavoltam
Egy hatalmas +1
babakotveny
Vendég
3 éve
babakötveny: nem mindegy ?
olyan nagy problema +60e befizetese ? akkor ne, ha meg nem gond, akkor igen.
nem a +6 vagy +12e -ért, hanem mert infla + 3% - nincs masik ilyen allampapir; jvö februartol az kb. 5.1+3.0=8.1% lesz, es valoszinü utana evben is ilyesmi
sokféle szitu lehet, ha a gyerek erösen közel a 18-hoz, plane megéri (mi inkabb errefele vagyunk és lenyegesen több ment bele, mint 120e / év amiota nyitottam);
ha nagyon fiatal, akkor persze a nagyon hosszu idötavra más (reszveny ETF) valoszinü jobb lesz
nyomimogyi
Vendég
3 éve
@mzsombor
Köszi, hogy megkérdezted, kábé erre számítottam! :/
@babakotveny
Az utolsó mondatodra csak eljutottál ahhoz a dilemmához, amit a "van 60 ezer forintom és a legtöbbet akarom belőle kihozni" emberek éreznek.
örök körök
Vendég
3 éve
@ivan-olsen
Ha teljes home officeról van szó, azaz full remoteról (szerintem igen), akkor ezek egyáltalán nem alacsony számok az IT-ban sem. Idehaza szerintem ennek fele sincs meg.
Teljes home office = évi párszor kell max bemenni valami komolyabb kickoff meetingre, esetleg csapatépítő rendezvényre személyes ismerkedésre. Heti kötelező 1-2 nap az már nem ez a kategória.
Én így dolgozok évek óta (full remote), de csak azért, mert contractorként tolom, elsősorban külföldi cégeknek. Olyan magyar céggel alig találkoztam, ahol legalább feldolgozni képesek agyilag a felvetést, hogy én egyáltalán nem akarok bejárni. Rendes munkavállalóként szerintem nagyon nehéz elérni, főleg rendes fizu mellé. Ezért már nem is nagyon próbálkozok új magyar projektekkel. A régi partnereknek még tolom amikor van valami, mert nekik megmondtam, hogy otthonról vagy sehogy és keserű szájízzel, de lenyelték a békát
D
Vendég
3 éve
En vagyok az egyetlen, aki szerint a kiterjedt remote munkavegzesnek lesznek boven negativ tarsadalmi hatasai?
A munkahely az osszes problemaja mellett is evtizedeken at az egyik fo szocialis kotodesi pont. Tudom, hogy vannak idegesito kollegak, tudom, hogy van, aki azt szereti, ha hozza se szolnak munkaban, stbstb, de megiscsak evtizedeken at evi 200-220*8 orat veluk toltunk. Ennyi uj egyedullet azert rettentoen sok.
Igen, lehetne mondani, hogy 'majd munka utan elek szocialis eletet', de aki csalad/gyerekek miatt eddig is rohant haza a munkabol, az ezutan se fog (tud) eljarni.
Ket eve itthonrol dolgozok,es mar eldontottem, hogy ezt igy nem fogom tul sokaig csinalni, tul szocialis vagyok ehhez.
V
Vendég
3 éve
@d miattam ne izgulj en az irodaban is a sajat buborekomban eltem elszigetelve. Neha azert megkerdeztek hogy telt a hetvegem, udvariasan valaszoltam. Semmi nem valtozott, ott is Skype-on hivtak a harom szobaval arrebb ulok
Hoppárézimi
Vendég
3 éve
@d +1
Belehalnék, ha itthon kéne dolgoznom innentől. Pedig sokszor kényelmes, és szoktam is itthon maradni, de hosszabb ideig nem nyomnám. Részben a szociális élet okán, részben az otthon nem kialakítható iroda okán (valami van, de nem az igazi). Egyébként pedig, szerintem, érezhető extra költségekkel jár itthon maradni. Pl. a stressz-zabálás :). Jó, tudom, önuralom.
Ha mindenki itthon nyomja, akkor az egész heti menzáztatás is érezhető. Meg persze biztos az energiafogyasztás is.
Meg a kényszerszünetek. Amíg autózom, amíg elmegyek a kávézóba, közben beszélek 2 percet valakivel a folyósón.. Itthon ez nincs, csak nyomom az emaileket, a telefont, a konf-ot, a billentyűt. Headsettel megyek mosdóba, pizsamában, a gép előtt ebédelek. De közben bámulom a szennyest, az edényeket, néha rámozdulok, de akkor meg idegesít, hogy nem a meló halad. Nem tudok 2-3 percenként kontextust váltani. Mehh
örök körök
Vendég
3 éve
@d
Embertípus kérdése. Aki nagyon extrovertált, elhiszem megbolondul otthon, főleg ha valami kis lakótelepi lukban lakik.
Én meg attól hülyültem meg, hogy össze vagyok zárva rakás emberrel, akikkel minden nap kötelezően el kell csevegni a semmiről. Mi történt tegnap óta veled? Semmi. Maradt hát a ki milyen pótcselekvésre (sorozat/sport/stb.) veri el az egyébként is kevés idejét téma. Ha te ezekre sajnálod az idődet, akkor kimaradsz a beszélgetésekből.
Ha már idő: még nem dolgoztam olyan bejárós helyen, ahol a 8 óra rendszeresen ki lett volna töltve munkával. 4-6 óra aktív feladat mellett a maradékot mindig el kellett verni valahogy bent a kaptárban. A semmire. Ha még ehhez hozzácsapsz napi 2 óra ingázást, 6-8 óra kuka naponta az életedből. Bődületesen sok, rugalmas munkaidős full remote mellett 2 projektet tolhatsz párhuzamosan kb. ua időben (ezt csinálom, működik, tapasztalat).
szorgos
Vendég
3 éve
+1 a full remote irányába, bár én már azzal boldog lennék, ha a home office nem k-é-r-e-l-m-e-z-é-s-r-e menne, hanem bemondásra (amihez ugye azért kell egy érett kollektíva is).
Tapasztalat szerint azok a kollégák, akiknek kell az iroda, azok, akik másokon élősködnek (akár szakmailag, akár small-talk-terrorral -és te vagy a szarfej ha nem állsz be pletykálni).
Aki dolgozni akar, ugyanúgy megtalálja a megoldásokat, vagy hangot virtuálisan is a másikkal.
Amit a járvány még megerősített bennem, hogy mennyi de mennyi rossz menáger van (IT-ban is), akik nem tudják remote-ban a munkát szervezni. Azon élnek, hogy az irodában odamennek hozzájuk a csókosok és jól előadják a tutit... Ugye enélkül, nehéz ám, ahhoz már dolgozni, neadjisten gondolkozni kéne 😀
NAR
Vendég
3 éve
@d Amíg be kellett mennem, addig sem tudtam, hogy hívják a mellettem ülőt (6 hónap alatt legalább háromszor cserélődtek), most sem tudom, nincs ezzel semmi baj.
Családfõ
Vendég
3 éve
D+1
Bizonyos mértékű tásas érintkezésre a munkahelyen kevés kivételtől eltekintve mindenkinek szüksége van, introvertáltságtól függetlenül. Ez egyfelől a munkakör és/ adott munka elvégzésének hatákonysága és sebessége miatt fontos. Még egyszer: létezik kevés kivétel, ahol erre vagy nincs szükség, vagy lehetetlen megoldani. Másfelől alapvető emberi attríbutum - akár az intelligencia része? - , hogy a (közvetlen) kolllégákkal (is) egy legalább minimális interakciót fenntartunk. Ez nem a végelenbe vesző időpocsékolást jelenti, hisz az kontraproduktív, de annyira egoista vagy felsőbbrendű érzetű stb. sem lehet az ember, hogy önmagán és a főnökén kívül senkit nem vesz észre a munkahelyén. Ráadásul sokkal gördülékenyebb a munka, ha az ember olyanokhoz nyúl ki, akikkel ismerik egymást.
A témában lehet bőven tudományos kutatásokat találni, amik nem a Nők lapjábn vagy a Blikkben jelentek meg.
V
Vendég
3 éve
@csaladfo ”Másfelől alapvető emberi attríbutum – akár az intelligencia része? – , hogy a (közvetlen) kolllégákkal (is) egy legalább minimális interakciót fenntartunk.”
marpedig en olyan szinten introvertalt vagyok hogy 5 ev alatt egyszer sem kerdeztem egy kollegat sem hogy mit csinalt hetvegen. Minek ugy tenni mint ha erdekelne? Mi szuksegem erre az informaciora? Nem nezek tevet meg sorozatokat sem, altalaban nem is politizalok, mozifilmeket meg celebeket sem kovetem. Igy ezek is kiesnek, nincs kozos temam az atlag emberrel. De ez jol is van igy, elfogadom. A szocislis eletem a negytagu csaladomnal elem, neha beszelek-irok szuleimmel meg ocsemmel. Van par regi baratom akikkel evente kb 2x telefonalok. Szamomra ennyi a szocializacio es tudom hogy ez masokhoz kepest minimum de nekem tenyleg eleg ennyi es ugy erzem teljes eletet elek. Az emlitettkutatasban en vagyok a “low threshold”
V.A.Laki
Vendég
3 éve
Ez tovabb noveli a kiraly munkak es a "menial job"-ok kozotti szakadekot. Egyreszt most kiderul, hogy ki az, aki azert fizetnek, mert erteket ad hozza, es ki az, akit azert, mert oltonyben korbeugralja a fonoket tucatmagaval. Masreszt egy hasznalhato home office kialakitasa sem olcso, pl. a kialakitasahoz szukseges hely nem olcso ezekben a lakhatasi valsagos idokben. Igy eljutunk oda, hogy akinek eleve jo munkaja volt, az kap +1 juttatast es rengeteg szabadidot, mert no more ingazas, akinek meg kevesbe jo munkaja volt, az meg jol arcaba kapja a valosagot. Akinek van, annak adatik ...
umate
Vendég
3 éve
@denes bárcsak közel 100% lenne. Nagyon sok helyen kénytelenek bejárni. Meg egyébként jó kérdés az, hogy akinek nem lenne muszáj, de valamilyen okból mégis megteszi, az mit válaszolt? Nálunk pl nem ajánlott bemenni, de nem tilos. És vannak is akik bejárnak, 5% kötüli arány.
Zöldhajú Lány
Vendég
3 éve
Ha valami 12,5%-ról több, mint duplájára nő (30%), akkor az nem +17,5%, hanem +140%.
Nem mindegy.
István
Vendég
3 éve
Igazából a 2 éves időszak lenne érdekes
bicskanyitogato
Vendég
3 éve
Ja, koszi a suru cikkekert, en is csak kapkodom a fejem.
Ezek szerint kesz az uj keco?
Azok a cikkek is johetnek, mar nagyon varom!
Es ha addig nem irnek: koszi az idei eves munkat, amit ertunk es az okulasunkert tettel, kellemes karacsonyt es jo pihenest az unnepekre (persze csak akkor, ha mar elore meg vannak irva a jo kis komment-generalo bejegyzesek es azokat ket bejgli kozott par naponta azert feldobod ide).
Belavoltam
Vendég
3 éve
@ivan-olsen Valoszinuleg az az oka, mert a magyar vezetok, CEO-k egy tekintelyes resze begyepesedett es maradi a home office tekinteteben, es ha ki nem mondja, sot meg le is tagadja, ha rakerdeznek, de szamara csak akkor dolgozol, ha latja, hogy billentyuzet elott vagy.
Gábor
Vendég
3 éve
Én tudom értelmezni a fenti ábrán a százalékokat.
2020-ban 12,5 % százalék dolgozott HO-ban, 2021 ben további 17,5%, azaz összesen 30%.
A 17% nem a növekmény aránya, hanem a mennyisége.
amorph
Vendég
3 éve
Nyomimogyi kérdése engem is erősen foglalkoztat. Nem tudja senki a tuti választ?
Denes
Vendég
3 éve
Durva, hogy az USA-ban a 'Software & IT services' területen csak 30% a távmunka. Magyarországon ez közel 100%.
Gábor
Vendég
3 éve
Multiknál és államigazgatásban az IT egyáltalán nem nyilvánvalóan full HO. Sőt.
örök körök
Vendég
3 éve
@d
Embertípus kérdése. Aki nagyon extrovertált, elhiszem megbolondul otthon, főleg ha valami kis lakótelepi lukban lakik.
Én meg attól hülyültem meg, hogy össze vagyok zárva rakás emberrel, akikkel minden nap kötelezően el kell csevegni a semmiről. Mi történt tegnap óta veled? Semmi. Maradt hát a ki milyen pótcselekvésre (sorozat/sport/stb.) veri el az egyébként is kevés idejét téma. Ha te ezekre sajnálod az idődet, akkor kimaradsz a beszélgetésekből.
Ha már idő: még nem dolgoztam olyan bejárós helyen, ahol a 8 óra rendszeresen ki lett volna töltve munkával. 4-6 óra aktív feladat mellett a maradékot mindig el kellett verni valahogy bent a kaptárban. A semmire. Ha még ehhez hozzácsapsz napi 2 óra ingázást, 6-8 óra kuka naponta az életedből. Bődületesen sok, rugalmas munkaidős full remote mellett 2 projektet tolhatsz párhuzamosan kb. ua időben (ezt csinálom, működik, tapasztalat).
D
Vendég
3 éve
En vagyok az egyetlen, aki szerint a kiterjedt remote munkavegzesnek lesznek boven negativ tarsadalmi hatasai?
A munkahely az osszes problemaja mellett is evtizedeken at az egyik fo szocialis kotodesi pont. Tudom, hogy vannak idegesito kollegak, tudom, hogy van, aki azt szereti, ha hozza se szolnak munkaban, stbstb, de megiscsak evtizedeken at evi 200-220*8 orat veluk toltunk. Ennyi uj egyedullet azert rettentoen sok.
Igen, lehetne mondani, hogy 'majd munka utan elek szocialis eletet', de aki csalad/gyerekek miatt eddig is rohant haza a munkabol, az ezutan se fog (tud) eljarni.
Ket eve itthonrol dolgozok,es mar eldontottem, hogy ezt igy nem fogom tul sokaig csinalni, tul szocialis vagyok ehhez.
Dani85
Vendég
3 éve
Miért 2020-at vetik össze 2021-gyel? Miért nem 2019-et?
Igazat adok Ivan Olsennek, meglepően alacsonyak a számok. Főleg az IT szektorban. Vendéglátásban érthető. 🙂
A százalék/sáäzalékpont tévedést pedig ne rójuk fel Miklósnak, hoszen nem ő készítette a grafikont. 😉
örök körök
Vendég
3 éve
@ivan-olsen
Ha teljes home officeról van szó, azaz full remoteról (szerintem igen), akkor ezek egyáltalán nem alacsony számok az IT-ban sem. Idehaza szerintem ennek fele sincs meg.
Teljes home office = évi párszor kell max bemenni valami komolyabb kickoff meetingre, esetleg csapatépítő rendezvényre személyes ismerkedésre. Heti kötelező 1-2 nap az már nem ez a kategória.
Én így dolgozok évek óta (full remote), de csak azért, mert contractorként tolom, elsősorban külföldi cégeknek. Olyan magyar céggel alig találkoztam, ahol legalább feldolgozni képesek agyilag a felvetést, hogy én egyáltalán nem akarok bejárni. Rendes munkavállalóként szerintem nagyon nehéz elérni, főleg rendes fizu mellé. Ezért már nem is nagyon próbálkozok új magyar projektekkel. A régi partnereknek még tolom amikor van valami, mert nekik megmondtam, hogy otthonról vagy sehogy és keserű szájízzel, de lenyelték a békát
V
Vendég
3 éve
@d miattam ne izgulj en az irodaban is a sajat buborekomban eltem elszigetelve. Neha azert megkerdeztek hogy telt a hetvegem, udvariasan valaszoltam. Semmi nem valtozott, ott is Skype-on hivtak a harom szobaval arrebb ulok
babakotveny
Vendég
3 éve
babakötveny: nem mindegy ?
olyan nagy problema +60e befizetese ? akkor ne, ha meg nem gond, akkor igen.
nem a +6 vagy +12e -ért, hanem mert infla + 3% - nincs masik ilyen allampapir; jvö februartol az kb. 5.1+3.0=8.1% lesz, es valoszinü utana evben is ilyesmi
sokféle szitu lehet, ha a gyerek erösen közel a 18-hoz, plane megéri (mi inkabb errefele vagyunk és lenyegesen több ment bele, mint 120e / év amiota nyitottam);
ha nagyon fiatal, akkor persze a nagyon hosszu idötavra más (reszveny ETF) valoszinü jobb lesz
Hoppárézimi
Vendég
3 éve
@d +1
Belehalnék, ha itthon kéne dolgoznom innentől. Pedig sokszor kényelmes, és szoktam is itthon maradni, de hosszabb ideig nem nyomnám. Részben a szociális élet okán, részben az otthon nem kialakítható iroda okán (valami van, de nem az igazi). Egyébként pedig, szerintem, érezhető extra költségekkel jár itthon maradni. Pl. a stressz-zabálás :). Jó, tudom, önuralom.
Ha mindenki itthon nyomja, akkor az egész heti menzáztatás is érezhető. Meg persze biztos az energiafogyasztás is.
Meg a kényszerszünetek. Amíg autózom, amíg elmegyek a kávézóba, közben beszélek 2 percet valakivel a folyósón.. Itthon ez nincs, csak nyomom az emaileket, a telefont, a konf-ot, a billentyűt. Headsettel megyek mosdóba, pizsamában, a gép előtt ebédelek. De közben bámulom a szennyest, az edényeket, néha rámozdulok, de akkor meg idegesít, hogy nem a meló halad. Nem tudok 2-3 percenként kontextust váltani. Mehh
SuhiTomi
Vendég
3 éve
@Belavoltam
Egy hatalmas +1
nyomimogyi
Vendég
3 éve
@mzsombor
Köszi, hogy megkérdezted, kábé erre számítottam! :/
@babakotveny
Az utolsó mondatodra csak eljutottál ahhoz a dilemmához, amit a "van 60 ezer forintom és a legtöbbet akarom belőle kihozni" emberek éreznek.
mzsombor
Vendég
3 éve
@nyomimogyi
Bár én adtam a tippet Miklósnak a kincstári TBSZ hosszabbításának online lehetőségéről, de gyerekvigyázás közben a kimozdulás nem nyűg, hanem program, szóval elmentem elintézni, pláne, hogy részkivétet is szerettem volna.
Naszóval, ha már ott voltam, rákérdeztem, hogy mi van a babakötvénnyel. Kapaszkodj meg. Ők sem tudják!
Valószínűsítik (!), hogy az idei befizetés után még nem jár a dupla, de biztosat nem tudtak mondani. Röhej...
szorgos
Vendég
3 éve
+1 a full remote irányába, bár én már azzal boldog lennék, ha a home office nem k-é-r-e-l-m-e-z-é-s-r-e menne, hanem bemondásra (amihez ugye azért kell egy érett kollektíva is).
Tapasztalat szerint azok a kollégák, akiknek kell az iroda, azok, akik másokon élősködnek (akár szakmailag, akár small-talk-terrorral -és te vagy a szarfej ha nem állsz be pletykálni).
Aki dolgozni akar, ugyanúgy megtalálja a megoldásokat, vagy hangot virtuálisan is a másikkal.
Amit a járvány még megerősített bennem, hogy mennyi de mennyi rossz menáger van (IT-ban is), akik nem tudják remote-ban a munkát szervezni. Azon élnek, hogy az irodában odamennek hozzájuk a csókosok és jól előadják a tutit... Ugye enélkül, nehéz ám, ahhoz már dolgozni, neadjisten gondolkozni kéne 😀
Cikkgyűjtemény
Új vagy az oldalon? A gombra kattintva találod az eddigi fontosabb cikkek gyűjteményét téma szerint.
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja, hogy cookie-kat használjunk.OkNo
Itt a remote a 100%-ban remote munkat jelenteni, vagy belevettek a partial remote-ot is (pl. heti 3-4 nap)?
Egyebkent erdekes. Kivancsi vagyok, hogy alakul a kovetkezo 3-5 evben. Nalunk (IT szektor) nincs tervben a remote munka kivezetese a jarvany utan sem. Nem is baj, kenyelmesebb itthon melegitoben dolgozni. 🙂
Vajon az oktatasban ezek az aranyok hogy valtoztak? Szerintem (idehaza) elsok kozott torli el a legtobb egyetem majd az online oktatast.
Nem kötözködni akarok (na jó, egy kicsit talán mégis), de a sorok végén lévő +17.5%, meg +8.8% az valójában +17.5 pp, meg +8.8 pp. Nagyon nem ugyanaz a kettő. (Érdekesség, hogy szinte pontosan 10 éve volt erről egy bejegyzés itt a blogon.)
Engem meglep az IT szektor 30%-os aránya, jóval magasabbra gondoltam, még Magyarországon is.
A cikk jó, de van egy szuper nem idevágó kérdésem, amiért elnézést, de egyszerűen sehol nem találok választ rá:
Babakötvénynél bejelentették, hogy évi 60 helyett 120 ezer forint befizetésre jár majd állami támogatás. Na most. Van értelme még idén 60-ról 120-ra növelni a befizetést, vagy csak jövő évtől?
Köszi!
Kiszamolo
Hihetetlen bő a decemberi termés. Az adventi cukordömpinget vezeted le, vagy érzed a vihart?
(Kifejezetten örülök, hogy így van egyébként.)
igyexem... 🙂
Igazából a 2 éves időszak lenne érdekes
Ha valami 12,5%-ról több, mint duplájára nő (30%), akkor az nem +17,5%, hanem +140%.
Nem mindegy.
Ja, koszi a suru cikkekert, en is csak kapkodom a fejem.
Ezek szerint kesz az uj keco?
Azok a cikkek is johetnek, mar nagyon varom!
Es ha addig nem irnek: koszi az idei eves munkat, amit ertunk es az okulasunkert tettel, kellemes karacsonyt es jo pihenest az unnepekre (persze csak akkor, ha mar elore meg vannak irva a jo kis komment-generalo bejegyzesek es azokat ket bejgli kozott par naponta azert feldobod ide).
Miért 2020-at vetik össze 2021-gyel? Miért nem 2019-et?
Igazat adok Ivan Olsennek, meglepően alacsonyak a számok. Főleg az IT szektorban. Vendéglátásban érthető. 🙂
A százalék/sáäzalékpont tévedést pedig ne rójuk fel Miklósnak, hoszen nem ő készítette a grafikont. 😉
Ez tovabb noveli a kiraly munkak es a "menial job"-ok kozotti szakadekot. Egyreszt most kiderul, hogy ki az, aki azert fizetnek, mert erteket ad hozza, es ki az, akit azert, mert oltonyben korbeugralja a fonoket tucatmagaval. Masreszt egy hasznalhato home office kialakitasa sem olcso, pl. a kialakitasahoz szukseges hely nem olcso ezekben a lakhatasi valsagos idokben. Igy eljutunk oda, hogy akinek eleve jo munkaja volt, az kap +1 juttatast es rengeteg szabadidot, mert no more ingazas, akinek meg kevesbe jo munkaja volt, az meg jol arcaba kapja a valosagot. Akinek van, annak adatik ...
Nyomimogyi kérdése engem is erősen foglalkoztat. Nem tudja senki a tuti választ?
Én tudom értelmezni a fenti ábrán a százalékokat.
2020-ban 12,5 % százalék dolgozott HO-ban, 2021 ben további 17,5%, azaz összesen 30%.
A 17% nem a növekmény aránya, hanem a mennyisége.
Durva, hogy az USA-ban a 'Software & IT services' területen csak 30% a távmunka. Magyarországon ez közel 100%.
@denes bárcsak közel 100% lenne. Nagyon sok helyen kénytelenek bejárni. Meg egyébként jó kérdés az, hogy akinek nem lenne muszáj, de valamilyen okból mégis megteszi, az mit válaszolt? Nálunk pl nem ajánlott bemenni, de nem tilos. És vannak is akik bejárnak, 5% kötüli arány.
@ivan-olsen Valoszinuleg az az oka, mert a magyar vezetok, CEO-k egy tekintelyes resze begyepesedett es maradi a home office tekinteteben, es ha ki nem mondja, sot meg le is tagadja, ha rakerdeznek, de szamara csak akkor dolgozol, ha latja, hogy billentyuzet elott vagy.
Multiknál és államigazgatásban az IT egyáltalán nem nyilvánvalóan full HO. Sőt.
@nyomimogyi
Bár én adtam a tippet Miklósnak a kincstári TBSZ hosszabbításának online lehetőségéről, de gyerekvigyázás közben a kimozdulás nem nyűg, hanem program, szóval elmentem elintézni, pláne, hogy részkivétet is szerettem volna.
Naszóval, ha már ott voltam, rákérdeztem, hogy mi van a babakötvénnyel. Kapaszkodj meg. Ők sem tudják!
Valószínűsítik (!), hogy az idei befizetés után még nem jár a dupla, de biztosat nem tudtak mondani. Röhej...
@Belavoltam
Egy hatalmas +1
babakötveny: nem mindegy ?
olyan nagy problema +60e befizetese ? akkor ne, ha meg nem gond, akkor igen.
nem a +6 vagy +12e -ért, hanem mert infla + 3% - nincs masik ilyen allampapir; jvö februartol az kb. 5.1+3.0=8.1% lesz, es valoszinü utana evben is ilyesmi
sokféle szitu lehet, ha a gyerek erösen közel a 18-hoz, plane megéri (mi inkabb errefele vagyunk és lenyegesen több ment bele, mint 120e / év amiota nyitottam);
ha nagyon fiatal, akkor persze a nagyon hosszu idötavra más (reszveny ETF) valoszinü jobb lesz
@mzsombor
Köszi, hogy megkérdezted, kábé erre számítottam! :/
@babakotveny
Az utolsó mondatodra csak eljutottál ahhoz a dilemmához, amit a "van 60 ezer forintom és a legtöbbet akarom belőle kihozni" emberek éreznek.
@ivan-olsen
Ha teljes home officeról van szó, azaz full remoteról (szerintem igen), akkor ezek egyáltalán nem alacsony számok az IT-ban sem. Idehaza szerintem ennek fele sincs meg.
Teljes home office = évi párszor kell max bemenni valami komolyabb kickoff meetingre, esetleg csapatépítő rendezvényre személyes ismerkedésre. Heti kötelező 1-2 nap az már nem ez a kategória.
Én így dolgozok évek óta (full remote), de csak azért, mert contractorként tolom, elsősorban külföldi cégeknek. Olyan magyar céggel alig találkoztam, ahol legalább feldolgozni képesek agyilag a felvetést, hogy én egyáltalán nem akarok bejárni. Rendes munkavállalóként szerintem nagyon nehéz elérni, főleg rendes fizu mellé. Ezért már nem is nagyon próbálkozok új magyar projektekkel. A régi partnereknek még tolom amikor van valami, mert nekik megmondtam, hogy otthonról vagy sehogy és keserű szájízzel, de lenyelték a békát
En vagyok az egyetlen, aki szerint a kiterjedt remote munkavegzesnek lesznek boven negativ tarsadalmi hatasai?
A munkahely az osszes problemaja mellett is evtizedeken at az egyik fo szocialis kotodesi pont. Tudom, hogy vannak idegesito kollegak, tudom, hogy van, aki azt szereti, ha hozza se szolnak munkaban, stbstb, de megiscsak evtizedeken at evi 200-220*8 orat veluk toltunk. Ennyi uj egyedullet azert rettentoen sok.
Igen, lehetne mondani, hogy 'majd munka utan elek szocialis eletet', de aki csalad/gyerekek miatt eddig is rohant haza a munkabol, az ezutan se fog (tud) eljarni.
Ket eve itthonrol dolgozok,es mar eldontottem, hogy ezt igy nem fogom tul sokaig csinalni, tul szocialis vagyok ehhez.
@d miattam ne izgulj en az irodaban is a sajat buborekomban eltem elszigetelve. Neha azert megkerdeztek hogy telt a hetvegem, udvariasan valaszoltam. Semmi nem valtozott, ott is Skype-on hivtak a harom szobaval arrebb ulok
@d +1
Belehalnék, ha itthon kéne dolgoznom innentől. Pedig sokszor kényelmes, és szoktam is itthon maradni, de hosszabb ideig nem nyomnám. Részben a szociális élet okán, részben az otthon nem kialakítható iroda okán (valami van, de nem az igazi). Egyébként pedig, szerintem, érezhető extra költségekkel jár itthon maradni. Pl. a stressz-zabálás :). Jó, tudom, önuralom.
Ha mindenki itthon nyomja, akkor az egész heti menzáztatás is érezhető. Meg persze biztos az energiafogyasztás is.
Meg a kényszerszünetek. Amíg autózom, amíg elmegyek a kávézóba, közben beszélek 2 percet valakivel a folyósón.. Itthon ez nincs, csak nyomom az emaileket, a telefont, a konf-ot, a billentyűt. Headsettel megyek mosdóba, pizsamában, a gép előtt ebédelek. De közben bámulom a szennyest, az edényeket, néha rámozdulok, de akkor meg idegesít, hogy nem a meló halad. Nem tudok 2-3 percenként kontextust váltani. Mehh
@d
Embertípus kérdése. Aki nagyon extrovertált, elhiszem megbolondul otthon, főleg ha valami kis lakótelepi lukban lakik.
Én meg attól hülyültem meg, hogy össze vagyok zárva rakás emberrel, akikkel minden nap kötelezően el kell csevegni a semmiről. Mi történt tegnap óta veled? Semmi. Maradt hát a ki milyen pótcselekvésre (sorozat/sport/stb.) veri el az egyébként is kevés idejét téma. Ha te ezekre sajnálod az idődet, akkor kimaradsz a beszélgetésekből.
Ha már idő: még nem dolgoztam olyan bejárós helyen, ahol a 8 óra rendszeresen ki lett volna töltve munkával. 4-6 óra aktív feladat mellett a maradékot mindig el kellett verni valahogy bent a kaptárban. A semmire. Ha még ehhez hozzácsapsz napi 2 óra ingázást, 6-8 óra kuka naponta az életedből. Bődületesen sok, rugalmas munkaidős full remote mellett 2 projektet tolhatsz párhuzamosan kb. ua időben (ezt csinálom, működik, tapasztalat).
+1 a full remote irányába, bár én már azzal boldog lennék, ha a home office nem k-é-r-e-l-m-e-z-é-s-r-e menne, hanem bemondásra (amihez ugye azért kell egy érett kollektíva is).
Tapasztalat szerint azok a kollégák, akiknek kell az iroda, azok, akik másokon élősködnek (akár szakmailag, akár small-talk-terrorral -és te vagy a szarfej ha nem állsz be pletykálni).
Aki dolgozni akar, ugyanúgy megtalálja a megoldásokat, vagy hangot virtuálisan is a másikkal.
Amit a járvány még megerősített bennem, hogy mennyi de mennyi rossz menáger van (IT-ban is), akik nem tudják remote-ban a munkát szervezni. Azon élnek, hogy az irodában odamennek hozzájuk a csókosok és jól előadják a tutit... Ugye enélkül, nehéz ám, ahhoz már dolgozni, neadjisten gondolkozni kéne 😀
@d Amíg be kellett mennem, addig sem tudtam, hogy hívják a mellettem ülőt (6 hónap alatt legalább háromszor cserélődtek), most sem tudom, nincs ezzel semmi baj.
D+1
Bizonyos mértékű tásas érintkezésre a munkahelyen kevés kivételtől eltekintve mindenkinek szüksége van, introvertáltságtól függetlenül. Ez egyfelől a munkakör és/ adott munka elvégzésének hatákonysága és sebessége miatt fontos. Még egyszer: létezik kevés kivétel, ahol erre vagy nincs szükség, vagy lehetetlen megoldani. Másfelől alapvető emberi attríbutum - akár az intelligencia része? - , hogy a (közvetlen) kolllégákkal (is) egy legalább minimális interakciót fenntartunk. Ez nem a végelenbe vesző időpocsékolást jelenti, hisz az kontraproduktív, de annyira egoista vagy felsőbbrendű érzetű stb. sem lehet az ember, hogy önmagán és a főnökén kívül senkit nem vesz észre a munkahelyén. Ráadásul sokkal gördülékenyebb a munka, ha az ember olyanokhoz nyúl ki, akikkel ismerik egymást.
A témában lehet bőven tudományos kutatásokat találni, amik nem a Nők lapjábn vagy a Blikkben jelentek meg.
@csaladfo ”Másfelől alapvető emberi attríbutum – akár az intelligencia része? – , hogy a (közvetlen) kolllégákkal (is) egy legalább minimális interakciót fenntartunk.”
marpedig en olyan szinten introvertalt vagyok hogy 5 ev alatt egyszer sem kerdeztem egy kollegat sem hogy mit csinalt hetvegen. Minek ugy tenni mint ha erdekelne? Mi szuksegem erre az informaciora? Nem nezek tevet meg sorozatokat sem, altalaban nem is politizalok, mozifilmeket meg celebeket sem kovetem. Igy ezek is kiesnek, nincs kozos temam az atlag emberrel. De ez jol is van igy, elfogadom. A szocislis eletem a negytagu csaladomnal elem, neha beszelek-irok szuleimmel meg ocsemmel. Van par regi baratom akikkel evente kb 2x telefonalok. Szamomra ennyi a szocializacio es tudom hogy ez masokhoz kepest minimum de nekem tenyleg eleg ennyi es ugy erzem teljes eletet elek. Az emlitettkutatasban en vagyok a “low threshold”
Ez tovabb noveli a kiraly munkak es a "menial job"-ok kozotti szakadekot. Egyreszt most kiderul, hogy ki az, aki azert fizetnek, mert erteket ad hozza, es ki az, akit azert, mert oltonyben korbeugralja a fonoket tucatmagaval. Masreszt egy hasznalhato home office kialakitasa sem olcso, pl. a kialakitasahoz szukseges hely nem olcso ezekben a lakhatasi valsagos idokben. Igy eljutunk oda, hogy akinek eleve jo munkaja volt, az kap +1 juttatast es rengeteg szabadidot, mert no more ingazas, akinek meg kevesbe jo munkaja volt, az meg jol arcaba kapja a valosagot. Akinek van, annak adatik ...
@denes bárcsak közel 100% lenne. Nagyon sok helyen kénytelenek bejárni. Meg egyébként jó kérdés az, hogy akinek nem lenne muszáj, de valamilyen okból mégis megteszi, az mit válaszolt? Nálunk pl nem ajánlott bemenni, de nem tilos. És vannak is akik bejárnak, 5% kötüli arány.
Ha valami 12,5%-ról több, mint duplájára nő (30%), akkor az nem +17,5%, hanem +140%.
Nem mindegy.
Igazából a 2 éves időszak lenne érdekes
Ja, koszi a suru cikkekert, en is csak kapkodom a fejem.
Ezek szerint kesz az uj keco?
Azok a cikkek is johetnek, mar nagyon varom!
Es ha addig nem irnek: koszi az idei eves munkat, amit ertunk es az okulasunkert tettel, kellemes karacsonyt es jo pihenest az unnepekre (persze csak akkor, ha mar elore meg vannak irva a jo kis komment-generalo bejegyzesek es azokat ket bejgli kozott par naponta azert feldobod ide).
@ivan-olsen Valoszinuleg az az oka, mert a magyar vezetok, CEO-k egy tekintelyes resze begyepesedett es maradi a home office tekinteteben, es ha ki nem mondja, sot meg le is tagadja, ha rakerdeznek, de szamara csak akkor dolgozol, ha latja, hogy billentyuzet elott vagy.
Én tudom értelmezni a fenti ábrán a százalékokat.
2020-ban 12,5 % százalék dolgozott HO-ban, 2021 ben további 17,5%, azaz összesen 30%.
A 17% nem a növekmény aránya, hanem a mennyisége.
Nyomimogyi kérdése engem is erősen foglalkoztat. Nem tudja senki a tuti választ?
Durva, hogy az USA-ban a 'Software & IT services' területen csak 30% a távmunka. Magyarországon ez közel 100%.
Multiknál és államigazgatásban az IT egyáltalán nem nyilvánvalóan full HO. Sőt.
@d
Embertípus kérdése. Aki nagyon extrovertált, elhiszem megbolondul otthon, főleg ha valami kis lakótelepi lukban lakik.
Én meg attól hülyültem meg, hogy össze vagyok zárva rakás emberrel, akikkel minden nap kötelezően el kell csevegni a semmiről. Mi történt tegnap óta veled? Semmi. Maradt hát a ki milyen pótcselekvésre (sorozat/sport/stb.) veri el az egyébként is kevés idejét téma. Ha te ezekre sajnálod az idődet, akkor kimaradsz a beszélgetésekből.
Ha már idő: még nem dolgoztam olyan bejárós helyen, ahol a 8 óra rendszeresen ki lett volna töltve munkával. 4-6 óra aktív feladat mellett a maradékot mindig el kellett verni valahogy bent a kaptárban. A semmire. Ha még ehhez hozzácsapsz napi 2 óra ingázást, 6-8 óra kuka naponta az életedből. Bődületesen sok, rugalmas munkaidős full remote mellett 2 projektet tolhatsz párhuzamosan kb. ua időben (ezt csinálom, működik, tapasztalat).
En vagyok az egyetlen, aki szerint a kiterjedt remote munkavegzesnek lesznek boven negativ tarsadalmi hatasai?
A munkahely az osszes problemaja mellett is evtizedeken at az egyik fo szocialis kotodesi pont. Tudom, hogy vannak idegesito kollegak, tudom, hogy van, aki azt szereti, ha hozza se szolnak munkaban, stbstb, de megiscsak evtizedeken at evi 200-220*8 orat veluk toltunk. Ennyi uj egyedullet azert rettentoen sok.
Igen, lehetne mondani, hogy 'majd munka utan elek szocialis eletet', de aki csalad/gyerekek miatt eddig is rohant haza a munkabol, az ezutan se fog (tud) eljarni.
Ket eve itthonrol dolgozok,es mar eldontottem, hogy ezt igy nem fogom tul sokaig csinalni, tul szocialis vagyok ehhez.
Miért 2020-at vetik össze 2021-gyel? Miért nem 2019-et?
Igazat adok Ivan Olsennek, meglepően alacsonyak a számok. Főleg az IT szektorban. Vendéglátásban érthető. 🙂
A százalék/sáäzalékpont tévedést pedig ne rójuk fel Miklósnak, hoszen nem ő készítette a grafikont. 😉
@ivan-olsen
Ha teljes home officeról van szó, azaz full remoteról (szerintem igen), akkor ezek egyáltalán nem alacsony számok az IT-ban sem. Idehaza szerintem ennek fele sincs meg.
Teljes home office = évi párszor kell max bemenni valami komolyabb kickoff meetingre, esetleg csapatépítő rendezvényre személyes ismerkedésre. Heti kötelező 1-2 nap az már nem ez a kategória.
Én így dolgozok évek óta (full remote), de csak azért, mert contractorként tolom, elsősorban külföldi cégeknek. Olyan magyar céggel alig találkoztam, ahol legalább feldolgozni képesek agyilag a felvetést, hogy én egyáltalán nem akarok bejárni. Rendes munkavállalóként szerintem nagyon nehéz elérni, főleg rendes fizu mellé. Ezért már nem is nagyon próbálkozok új magyar projektekkel. A régi partnereknek még tolom amikor van valami, mert nekik megmondtam, hogy otthonról vagy sehogy és keserű szájízzel, de lenyelték a békát
@d miattam ne izgulj en az irodaban is a sajat buborekomban eltem elszigetelve. Neha azert megkerdeztek hogy telt a hetvegem, udvariasan valaszoltam. Semmi nem valtozott, ott is Skype-on hivtak a harom szobaval arrebb ulok
babakötveny: nem mindegy ?
olyan nagy problema +60e befizetese ? akkor ne, ha meg nem gond, akkor igen.
nem a +6 vagy +12e -ért, hanem mert infla + 3% - nincs masik ilyen allampapir; jvö februartol az kb. 5.1+3.0=8.1% lesz, es valoszinü utana evben is ilyesmi
sokféle szitu lehet, ha a gyerek erösen közel a 18-hoz, plane megéri (mi inkabb errefele vagyunk és lenyegesen több ment bele, mint 120e / év amiota nyitottam);
ha nagyon fiatal, akkor persze a nagyon hosszu idötavra más (reszveny ETF) valoszinü jobb lesz
@d +1
Belehalnék, ha itthon kéne dolgoznom innentől. Pedig sokszor kényelmes, és szoktam is itthon maradni, de hosszabb ideig nem nyomnám. Részben a szociális élet okán, részben az otthon nem kialakítható iroda okán (valami van, de nem az igazi). Egyébként pedig, szerintem, érezhető extra költségekkel jár itthon maradni. Pl. a stressz-zabálás :). Jó, tudom, önuralom.
Ha mindenki itthon nyomja, akkor az egész heti menzáztatás is érezhető. Meg persze biztos az energiafogyasztás is.
Meg a kényszerszünetek. Amíg autózom, amíg elmegyek a kávézóba, közben beszélek 2 percet valakivel a folyósón.. Itthon ez nincs, csak nyomom az emaileket, a telefont, a konf-ot, a billentyűt. Headsettel megyek mosdóba, pizsamában, a gép előtt ebédelek. De közben bámulom a szennyest, az edényeket, néha rámozdulok, de akkor meg idegesít, hogy nem a meló halad. Nem tudok 2-3 percenként kontextust váltani. Mehh
@Belavoltam
Egy hatalmas +1
@mzsombor
Köszi, hogy megkérdezted, kábé erre számítottam! :/
@babakotveny
Az utolsó mondatodra csak eljutottál ahhoz a dilemmához, amit a "van 60 ezer forintom és a legtöbbet akarom belőle kihozni" emberek éreznek.
@nyomimogyi
Bár én adtam a tippet Miklósnak a kincstári TBSZ hosszabbításának online lehetőségéről, de gyerekvigyázás közben a kimozdulás nem nyűg, hanem program, szóval elmentem elintézni, pláne, hogy részkivétet is szerettem volna.
Naszóval, ha már ott voltam, rákérdeztem, hogy mi van a babakötvénnyel. Kapaszkodj meg. Ők sem tudják!
Valószínűsítik (!), hogy az idei befizetés után még nem jár a dupla, de biztosat nem tudtak mondani. Röhej...
+1 a full remote irányába, bár én már azzal boldog lennék, ha a home office nem k-é-r-e-l-m-e-z-é-s-r-e menne, hanem bemondásra (amihez ugye azért kell egy érett kollektíva is).
Tapasztalat szerint azok a kollégák, akiknek kell az iroda, azok, akik másokon élősködnek (akár szakmailag, akár small-talk-terrorral -és te vagy a szarfej ha nem állsz be pletykálni).
Aki dolgozni akar, ugyanúgy megtalálja a megoldásokat, vagy hangot virtuálisan is a másikkal.
Amit a járvány még megerősített bennem, hogy mennyi de mennyi rossz menáger van (IT-ban is), akik nem tudják remote-ban a munkát szervezni. Azon élnek, hogy az irodában odamennek hozzájuk a csókosok és jól előadják a tutit... Ugye enélkül, nehéz ám, ahhoz már dolgozni, neadjisten gondolkozni kéne 😀